maasstad Schiedamse raad en college weten niets over mogelijk strafrechtelijk onderzoek OM 00^ EST AS Cultuuromslag:verkiezingsprogramma snel en zonder wrevel geschreven krant netel PvdA opent verkiezingscircus met programma 2002-2006 SCHIEDAM i 11 IfL-r-H 'Waar baseert de SPzich op?' De grijze historie van Schiedam Woensdag 25 juli 2001 w - maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM - Het college van B en W beschikt niet over informatie dat het Openbaar Ministerie (OM) bezig is met een strafrechte lijk onderzoek naar de ma- nier waarop de gemeente Schiedam omgaat met mi- lieucalamiteiten. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente Schiedam dins- dagochtend verkaard. I i L rnvwumi Asbest in de Van Markenstraat. Een van de zaken die het OM momenteel zou onderzoeken. Menno Siljee (tweede van links): handen afvan de erfpacht. Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. SCHIEDAM - Berichten voorde rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Be richten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maan dag ervoor binnen zijn. Easy Living Vismaaltijd van de lezer 4JTL1 jt 'A; KB I? 'fi M Ji Hervormde gemeente Magnalia Dei Kerk zo 10.00 uur. ds L.G. Bos Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn zo 10.00 uur. cand. A.P. Muilwijk (Gereformeerde Bond). Magnalia Dei Kerk zo 16.00 uur (i.pv. 17.00 uur). cand. A.P. Muilwijk (Gerefor meerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. dhr. J.A. van Lambal- gen. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 09.30 uur. ds. C.L. Kraan De Ark, Hargplein. 09.30 uur. geen dienst. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. dhr. T v/d Meer, m.m.v. Wilma Nierop Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest30. 09.30 uur: ds. J.D. Houtman. 16.30 uur: ds. J.D. Houtman. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst 15.00 uur: ds. G. Bouw Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds. A. I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur schrift en gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis m.m.v. he- renkoor IHD. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J. Brostrom-Bruin Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: leesdienst. wo 19.45 uur: geen dienst. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. GK1N, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Anganois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. a 3 Het Rotterdams Dagblad bericht- te vorige week dat het OM mo- menteel vier zaken onderzoekt: de asbestvervuiling in de Van Markenstraat en omgeving, as bestvervuiling op het terrein waar het Vlietland Ziekenhuis wordt gebouwd, het ongeval met chloorgas in Zwembad Zuid, en de stort van vervuilde grond bij zwembad Groenoord. De gemeente Schiedam zou in deze milieuzaken wellicht ver- wijtbaar en strafbaar hebben ge- handeld, stelt de Schiedamse SP- fractie in een brief die vorige week woensdag is gestuurd naar het college van B en W. Fractie- voorzitter Yorick Haan schrijft over het mogelijke onderzoek: „Mij is duidelijk geworden dat een ex-wethouder. een aantal ambtenaren en medewerkers van door de gemeente ingehuurde be- drijven als verdachte zullen wor- den gehoord." De SP wil verder dat burgemeester Reinier Scheeres het mogelijke onder zoek aan de orde stelt in het zoge- heten driehoeksoverleg (Officier van Justitie, burgemeester en korpschef). Volgens de gemeente Schiedam kan daar nooit sprake van zijn, daar is het overleg niet voor bedoeld. Verder doet het OM nooit uitspraken over zaken die lopen, en zeker niet als de ge meente Schiedam daar mogelijk bij is betrokken. Het college van B en W heeft het concept-antwoord op de brief van de SP inmiddels af. In de brief zal onder meer komen te staan dat B en W vinden dat de SP met zijn brief 'niet bijdraagt tot een posi- tieve beeldvorming van Schie dam'. Will van Wijk, fractievoorzitter van de WD, moet het allemaal eerst nog zien dan geloven: „Ik vind het een heel vreemde situa- tie, ik heb de brief van de SP in middels gele- zen. Maar wat zijn hun bron- nen? Waar ba- seren zij hun verhaal op?'' Ook Trudy van den Akker, fractievoorzitter van D66, heeft niets gehoord over het mogelijke onderzoek van het OM: „Voor mij is het een nieuwtje. Het is heel vervelend, ik ben benieuwd wat er nu mis is. Ik heb niet de in- druk dat het zo heel slecht is ge- gaan." Ze ziet wel een lichtpunt. De uitkomsten van het mogelijke onderzoek van het OM zullen er- voor zorgen dat nieuwe milieuza ken beter zullen worden aange- pakt. Gemeentebelangen Schiedam reageert per schriftelijke verkla- ring. In de verklaring schrijft Liesbeth Fluiter onder meer dat 'de recent aangetroffen asbest bij de ziekenhuislocatie wel past bij onze algemene waarschuwingen die wij al vanaf okt. 1998 emit hebben laten gaan'. Ze schrijft verder: „Voor de Van Mar kenstraat geldt dat wij de motie van wan- trouwen van de SP versus wet- houder Wiegman hebben on- dersteund, mits het OM inderdaad zou gaan aantonen dat de gemeente fouten zou hebben gemaakt. Gelet op de zeer serieuze aandacht die de SP aan dit onderwerp besteedt willen Archieffoto Roger van der Kraan wij hen daarin ondersteunen." Catelijne de Groot (AOV) stelt in haar reactie dat de protesten van de SP, Gemeentebelangen en AOV door het college niet serieus zijn genomen: „We waarschuw- den en he er lag ineens asbest en he er was ineens zwaar vervuilde grond met metalen... en zo gaan we maar door. Elke stad heeft er mee te maken. maar Schiedam is in zeker zin de dupe van een laks beleid en slechte controle, mis- schien zelfs van vriendjespoli- tiek. Ook Schiedam dient zich aan de milieuwetgeving te hou- den; een wethouder van Groen- Links die nu ineens met milieu- protocollen bezig is dus gewoon veel te laat." Door Frank Willemse SCHIEDAM - Tevreden zaten ze achter de tafel. Vijf leden van de programmacommissie van de PvdA afdeling Schiedam. Nog dit voorjaar hadden zij als huis- werk allemaal een paar onder- werpen op zich genomen en zo kwam al voor de grote vakantie het verkiezingprogramma 'snel, vlot en efficient' tot stand. Als eerste politieke partij in Schie dam hield de PvdA trots een pre- sentatie voor de pers. Oud ge- diende, en nog steeds actief lid Harm de Block sprak van een 'sober en doelmatig' stuk. De nieuwe voorzitter (Ron van der Ende) had het over een cultuurom- slag omdat dit programma zonder enige wrevel ('dat was vroeger wel anders') tot stand is gekomen. En plaatsvervangend fractievoorzitter Maarten Groene noemde het zon der omwegen een 'verademing vergeleken met vier jaar geleden'. Toch was dit oude programma wel als 'onderlegger' gebruikt voor dit stuk; het heeft zelfs dezelfde titel Een passie voor een leefbaar Schiedam' Het verkiezingsprogram is volgens de PvdA'ers zeer beknopt en mede daardoor leesbaar gebleven. Het is een tekst van enkele bladzijden waaronder twaalf kopjes of hoofd- stukken de speerpunten van het be leid voor de periode 2002 tot en met 2006 worden vastgelegd. Hoofdstukken met onderwerpen als Bestuur en Burger, Verkeer en Vervoer of Recreatie, Sport en Cultuur. Per onderwerp wordt in enkele alinea's uitleg over de visie van PvdA gegeven met daarna puntsgewijs korte actiepunten. Als voorbeeld hoofdstuk 9. Arbeid en Economie waar uitgelegd wordt dat Schiedam gunstig ligt op een knooppunt van vervoersstromen en dat goede kansen biedt voor be- drijventerreinen. Bij de actiepun ten staan Schieveste en Vijfsluizen centraal omdat deze voor werkge- legenheid kunnen zorgen. Belangrijk speerpunt is relatie Be stuur en Burger die met internet, snelle e-mail, meldpunten en wijk- gemeenteraadsleden verbeterd moet worden. Zo moet er volgens de socialisten voor de 'kleine 'er- gernissen' in de woonomgeving een meldpunt komen zodat deze snel worden opgelost. Het hoofd stuk Veiligheid en Openbare Orde is een ander belangrijk onderwerp. Lik-op-stuk-beleidtegenvandalis- me en criminaliteit moet worden voortgezet. Dat bestraffen even- goed in dit programma expliciet wordt genoemd en er gewoon over valt te praten, betekent volgens Maarten Groene een omslag in het denken binnen de PvdA. Bestraf fen is geen taboe meer. Het doel van een verkiezingspro- gramma is niet alleen de kiezer duidelijkheid te geven wat de partij in de komende vier jaar nastreeft maar tevens om de coalitiepartners duidelijk te maken 'waar de PvdA voorstaat'Zo is de PvdA van me- ning dat woningcorporaties des- noods gedwongen moeten worden om via huurverlaging te zorgen voor voldoende goedkope wonin- gen. Daarmee slaan zij twee vlie- gen in een klap en nieuwe, ver- schillende woningtypen en dat goedkope woningen blijven be- staan, volgens de socialisten. Wat de inhoud portemonnee be- treft blijven zij van mening dat de aandelen van de ONS in gemeente- bezit moeten blijven, dit samen met de goedkope kabeltarieven en de lage gemeentebelastingen. Dit bezit is het 'tafelzilver' dat niet verkocht mag worden. Ook blijft het standpunt dat Zestienhoven ge- sloten moeten worden en rijksweg A4 niet mag worden aangelegd. Samen met Vlaardingen en Maas- luis zal dit standpunt worden vol- gehouden. Andere typische socialistische stokpaardjes zijn de onderwerpen scholing, gezondheidszorg, en ar- moedebestrijding. De PvdA is voorstander van de brede school met intensieve taalcursussen, het aantrekken van huis- en tandartsen en kwijtschelding van gemeente- belasting voor minderdraagkrach- tigen. Een heikel onderwerp blijft het museumbeleid, waarover Men- no Siljee vertelde dat er eerst een brede maatschappelijke discussie met de burgers moet volgen. Het gaat vooral over het Stedelijk Mu seum dat mogelijk moet verhuizen. In het verkiezingsprogramma staat letterlijk: 'Er wordt een duidelijke keuze gemaakt waar Schiedam als museumstad naar toe wil'Welke die keuze zal zijn zal afhangen van die discussie en daarom verwacht Siljee dat het nog niet voor de ver- kiezingen gemaakt kan worden. Maar het feit dat er museumstad staat, betekent wel wat volgens Maarten Groene. Het conceptprogramma zal op 24 September tijdens de ledenverga- dering officieel worden vastge- steld en kan nog door amendemen- ten door vervangende of nieuwe tekst veranderd worden. Het ver kiezingsprogramma wordt hierna in kleurendruk verspreid. Voor de Fo to Roger van der Kraan kiezers zullen er vanaf najaar the- madagen worden gewijd aan de verschillende onderwerpen. Met dit programma is de verkie- zingscampagne in Schiedam be- gonnen worden. De bal is afge- trapt, nu de doelpunten nog. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plus van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Plus Woudfioek, Geuzenplein 5/7 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 SCHIEDAM - De Schiedamse for- matie Easy Living is teruggekeerd tot de basis, de blues. Donderdag 26 juli (aanvang 21.30 uur) speelt Easy Living in Podium Cafe de Graauwe Hengst. Gespeeld wor den covers van onder andere Gary Moore, Eric Clapton, Popa Chub by en Johnny Lang. Podium Cafe de Graauwe Hengst is gevestigd aan de Lange Haven 28. SCHIEDAM - De vismaaltijd in dienstencentrum van vrijdag 3 au- gustus in dienstencentrum De 4 Molens wordt geserveerd van 11.30 tot 13.00 uur (vprige week werd abusievelijk een verkeerde tijd vermeld). De kostprijs van de maaltijd staat nog niet vast, dat is afhankelijk van de visprijs van dat moment. Vis-gourmands van 55 jaar en ouder kunnen zich nog mel- den tot 27 juli bij de receptie van De 4 Molens voor inschrijving. 19 juli 2001 las ik in de Maasstad Schiedam 'Kapel Warande wordt gesloopt' en ik werd boos! Hoe halen zij het in hun hoofd, mag er dan niets uit onze tijd overeindblijven? Vraag de eerste de beste Schiedammer, ik heb het al menigmaal gedaan, weet u ei- genlijk waar de naam lmeldaplaats vandaan komt? Geheid dat u het antwoord krijgt -geen idee-. Is er dan niemand meer die het werk van al die Zusters Dominica- nessen, de Paters en de Broeders herinnert of zich herinneren wil? Is het katholicisme van toen hier verbannen? Weet u het niet meer, kindertehuis Sint Jozef aan de Lange Nieuwstraat, de Hei- lig Hart kerk, weet u hoeveel daar in die vroeg in de bibberd heb- kindertjes kerk heel morgen ge- ben van de kou in die beruchte winter van 1947? Nee, gelukkig voor u alien, het kindertehuis werd opgedoekt en gelukkig voor mij en anderen stond er een Weeshuis aan de Hoogstraat 44, het Weeshuis was net een Internaat geworden, juist ja, het Imalda Internaat, bene- den aan de hoi, links de jongens- en rechts de meisjesingang, in het midden de hoofdingang met kantoor. Zustersverblijven, keu- kens e.d. Tijdens ons verblijf in het eerstgenoemde tehuis ging ik vierde- klasser zijnde naar de Singelschool, bestierd door de Zr. Domini- canessen, de vierde klas door Zr. Blanca. Verhuisd zijnde naar het lmelda Internaat ging ik naar een R.K. school in de Westmolen- straat, jaw el ook deze school werd bestierd door de Dominicanes- sen en na de lagere school gingje eventueel een etage hoger want daar werd onderwijs gegeven in het bekwamen van vaardigheden voor de toekomst, je ging dan naar de R.K. Huishoud- en Indu- strieschool. De jongens gingen bij de Broeders aan de Warande naar school, diezelfde Broeders bouwden bij feestelijke gelegen- heden een toneel in de grote meisjeszaal, dit ter ere van St. Nico- laasfeest, een jubileum e.d. Dan kwamen ook de regenten en hun kroost en werden er ouders van kinderen uitgenodigd. Kerken deden wij in de Johannes de Doper op de Lange Haven, het was net een grote familie, spookte je wat uit,je kon je terecht- wijzing nooit ontlopen. Ongeveer een half jaar geleden ben ik die oude vertrouwde kerk eens ingegaan en.... ik heb in dat oude Godshuis gevloekt, waarom moesten die mooie glas in loodramen verdwijnen, waarom.... Ik moest aan een oude geschiedenis den ken, 'de beeldenstormweet u nog? Moest dat wat zoveel kinderen van toen als heilig bijgebracht was allemaal van het Schiedamse toneel? Wij kinderen, wij die thuisloos waren, velen van ons door oorlogsomstandigheden ontheemd, gevoed - opgevoedja met nor- men en waarden van die tijd, door de Zusters en Broeders zo opge- voed dat zij ons in ons verdere leven zouden kunnen redden, mag daar dan niets meer aan herinneren, moet dan nu ook nog die ka pel weg? En als dat dat niet te vermijden is, zou er dan niet ergens in deze aan monumentenrijke stad een bescheiden monumentje voor de vergeten werkers op de achtergrond opgericht kunnen worden? Schiedam heeft er dan een waardevol monument bij. A.J.F. van Zoelen-v. Rooijen Deze week heeft de PvdA als eerste, zijn verkiezingsprogramma aan de pers aangeboden. 'Die zijn er vroeg bijdenk je want dege- meenteverkiezingen zijn volgendjaar maart. Het programma heet 'Een passie voor een leefbaar Schiedam'. He, jammer. Wat een saaie titel met woorden als 'passie en leefbaar'. Maar goed, niet te snel geoordeeld, eerst eens lezen. Dan volgt de eerste zin. Een zin die klinkt als klok en die verleidt om door te lezen. „Schiedam is een stad om van te houden. Ze is net een mens met mooie eigen- schappen en lelijke streken. Het ene ogenblijk loop je te genieten van de mooie panden aan de Lange Haven en het volgende ogen- blik struikel je over een losliggende stoeptegel. Bravo, prachtig. Mooie, lyrische woorden. Daar is over nage- dacht, niks geen politiek geleuter. Nee,je zit gelijk 'inhet verhaal door Schiedam als een persoon voor te stellen metaardige en min der aardige eigenschappen. Dat wordt smullen. En bovendien zal het mij nu 'klip en klaar' duidelijk gemaakt worden wat er loos is in de stad en wat er beter moet de komende vier jaar. En zo kan ik iedereen duidelijk maken waarom je wel of niet op deze partij moet stemmen. Maar, zo schreefmijn voder op 't behang: 'lekker is maar ene vin- gerlang'. Al de volgende alinea komt de teleurstelling. De woorden lopen stroever en de zinnen knellen. In deze alinea wordt uitgelegd dat we toch allemaal zo verschillend zijn. Oke, maar waarom is het dan 'ondoenlijk voor het stadsbestuur om alle uiteenlopende wen- sen te vervullen?' Einde prek Hierna komen 'die' woorden weer. 'Leefbaar', 'talenten optimaal ontwikkelen', 'ruimtelijke orde ring', 'functionereri, 'wijkgerichte of integrate aanpak'? En dan nog in hele zinnen (zoals in de eerste alinea): „Een goede verhou- ding tussen gemeentebestuur en burgers vereist een vroegtijdig be- trekken van de bevolking bij beleidsvoorbereiding, -bepaling en uitvoering.Wat staat hier, waar slaat dit op of ben ik nou gek? Moeizaam lees je verder. Ah jakkes, weer terug naar school en morgen repetitie! Lezen wordt werken: 'De PvdA vindt het vanzelfsprekend dat de gemeentelijke overheid een betrouwbare, doelmatige en klantvriendelijke partner is voor de bevolkingof 'stimuleren aangifte bij misdragingen'een ver- standig en zorgvuldig afgewogen renovatie-, sloop- en nieuw- bouwbeleid', 'verdere verbetering van voetgangers en fietsroutes. 'Terughoudendheid betracht bij de inzet van interim-personeel', 'leefbaarheid versterken, 'aantrekkelijk voor niet Schiedammers 'restauratie van groot belong', 'moet leiden tot een betere woon- en leefsituatie', 'uitbreiding van en het voorkomen en aanpakken vanin overleg met' en 'evaluatie en bijstellingen De euforie is voorgoed over, de leeshonger gestild. Moedeloos en boos gaat het persbericht richting prullenbak. Taal afgekeken van de 'grote'politiek en uitgesproken op Prinsjesdagtoon. En denk nou niet dat het aan de plaatselijke PvdA ligt. Nee, elke politieke partij doet dit. Wie denkt dat hij met deze geheimtaal nog 'weg kan komenmag zich niet verbazen over geringe belangstel- ling voor de politiek. Prietpraat als schaamlap voor onvermogen. Frank Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3