AARLEM ER Kiwi's zijn ideale vitamine bommetjes voor kinderen n Landschap doorspekt met Bretonse cultuur Eurowoningen realiseert in Portland, Albrandswaard 43 luxe appartementen bij het water maasstad irep®ir£a( Bretagne: het land van de Franse Kelten 1 enkoRT^ in VERKOOP; Q Gesubsidieerd fruit op basisscholen Mooi wonen aan de rand van een eiland, met schitterend uitzicht. APPARTEMENTENGEBOUW EUROWONINGEN Te huur in Hofstaete Business Centre MODERNE KANTOORKAMERS Gezonde eetgewoonten moeten kinderen feitelijk met de paplepel worden ingegoten. Steeds meer komt men tot het besef dat gezonde voeding voor- al betekent; meer groente en fruit. Kinderen van nu blijken gemiddeld schrikbarend weinig fruit en groente te eten. De Nederlandse overheid wil daar iets aan doen. Onder het motto Jong geleerd is oud gedaan, krijgen de basisscholen vanaf 2002 de kans om kinderen gesubsidieerd schoolfruit aan te bieden. Een vrucht mag in dit aanbod zeker niet ontbreken; de kiwi. De kiwi blijkt superfruit te zijn, een vitamine C-bommetje dat bovendien boordevol onmisbare andere vitaminen en minera- len zit. BL. Snoepje Bretagne: wie kent het niet? Althans het Bretagne uit de be- faamde stripalbums van Asterix de Gallier. Maar Bretagne heeft veel meer te bieden dan menhirs alleen, zo weet de erva- ren vakantieganger. De streek bleef lang afgescheiden van de rest van Frankrijk en de Keltische oorsprong is nog steeds niet verloochend. We gingen zelf eens een kijkje nemen in een streek die wereldberoemd maar toch nog relatief onbekend is. L W Menhirs A Week 31 TOTAAL-TX14 Paarlemoer is de naam van het ovaalvormige eitand, dat deel uit maakt van 6 wooneilanden in Portland. Paarlemoer is ook de naam van het enige appartementen- gebouw op dit eiland. Het ligt aan de noordzijde, vlak bij de toegangsweg en staatvoor de helft in het water. Paarlemoer is een gebouw met karakter: strakke, hedendaagse architectuur, royale glaspartijen, lichte steen en frisse kleuren. Door de stand van het gebouw heeft elk appartement ruim uitzicht op de omgeving. Rond het gebouw is voldoende parkeergelegenheid. Een grote variatie in appartementen Het bijzondere van Paarlemoer is dat u per woningtype kunt kiezen uit diverse indelingsvarianten. U kunt het appartement dus afstemmen op uw persooniijke wensen. De appartementen zijn comfortabet en royaal van afmeting: 28 tussenwoningen van circa 8o m2, 7 kopwoningen met dezelfde afmeting en 8 hoekwoningen van circa 120 m2. Prijsindicatie vrij op naam: - 28 tussenwoningen type D v.a. f 325.000,00 - 7 kopwoningen type C v.a. f 330.000,00 - 8 hoekwoningen type A en B v.a. f 475.000,00 10350 Hoekwoning type A/B 5150 Kopwoning type C U leest er meer over in de Paarlemoer informatiekrant Heeft u interesse in een appartement in Paarle moer en wilt u t.z.t. de verkoopdocumentatie ontvangen? Haat dan de speciale infokrant in ons verkoopcentrum, gevestigd aan de Carnisseweg 106 in Barendrecht. Het is t/m 25 augustus elke zaterdag open van 11.00 uur tot 15.00 uur. Telefoon: 0180 - 65 58 18. Een project van www.eurowoningen.nl Li<- Te koop gevraagd: oude ansichtkaarten van dorps- en stadsgezichten en postzegel- verzamelingen, oude munten en bankbiljetten. Tel. 0186- 574230 (vragen naar Johan). Te koop wegens verbouwing: mooie moderne glazen hang- lamp, apart model, 50 cm doorsnee, halogeenverlichting, 75,- en een halogeen vloer- lamp, twee lichts, verstelbaar, 50,-. Tel. 0186-574230 Te koop gevraagd: plakplaatjes en albums over auto's, Formu- le 1 en Star-Wars. Tel. 0180- 617345 (na 20.00 uur). Te koop: werktekeningen heli copter windwijzer door de wind draaiende rotorwieken en staartrotoren (hout) lang: 50 cm, prijs /15,-. Tel. 010- 4201183. Te koop: nieuwe bouwteke- ningen 8-kant of ronde stel- ling (tuin) molen natuurge- trouw uitgewerkt, 135 cm hoog, prijs /35,-. Tel. 010- 4201183. Te koop gevraagd voor een vereniging: een accordeon voor nieuwe leerlingen. Heeft u er een staan, bel mij dan. Tel. 0180-512101. met all in pakket vanaf 20m2, centraal gelegen nabij Weena. Huurprijs vanaf 725>- per maand. Informatie: Falkenhage Vastgoed B.V. Tel. 070-3045900 Fax 070-3045909 ernstige ziektes waaronder hart- en vaatziekten en kan- ker. Hetzelfde onderzoek bevat nog een ander belang- wekkend nieuwtje; volgens de onderzoekers is het slik- ken van vitamine C-pillen niet effectief. Vitamine C moet opgenomen worden uit groente en vooral fruit. Hoe gezond kiwi's zijn is pas sinds kort bekend. In Amerika voerden enkele vooraanstaande geleerden onder leiding van dr. Paul LaChance van de Rutgers University in New Bruns wick een belangwekkend onderzoek uit. Van de 27 op hun voedingswaarde onder- zochte populaire fruitsoor- ten bleek de kiwi verreweg het meest veelzijdigste stuk- je fruit te zijn; het meest voedzaam, vol vitaminen maar laag in calorische waarde en bovendien rijk aan stoffen die helpen bij de opbouw van een gezond li chaam en bij het voorkomen van chronische ziektes. In het gezaghebbend weten- schappelijk tijdschrift 'The Lancet' werd een studie ge- publiceerd met de bevinding dat een hoog vitamine C ge- halte in het bloed bescher- ming biedt tegen diverse Kiwi's smaken als een snoepje. De kiwi is in feite een voedzame vitaminen- en mineralenbom. De kiwi on- derscheidt zich van andere fruitsoorten door zijn veel- zijdigheid. Een halve kiwi per dag geeft een kind al genoeg vitamine C, maar waarom zou je de andere helft laten staan? Ki wi's zijn lekker en ze bevat- ten nog zoveel meer van waaraan kinderen behoefte hebben, zoals vitamine E, foliumzuur, kalium, voe- dingsvezels, magnesium en calcium. Een enkele vrucht bevat meer dan twee keer zo veel vitamine C dan we da- gelijks nodig hebben. Vita mine C en E versterken het immuunsysteem. Ze spelen een belangrijke rol bij het ge- nezen van wondjes, de opna- me van ijzer en het gezond houden van het zenuwsteisel. Het zijn krachtige antioxi- danten. Antioxidanten gaan in het lichaam op zoek naar vrije radicalen voordat ze hun verwoestende werk kun- nen doen. Foliumzuur helpt het lichaam om gezonde nieuwe celien aan te maken en deze te behouden. Kalium is nodig voor het op peil hou den van de vloeistofbalans in het lichaam en magnesium helpt bij de opbouw van de botten, bij het in evenwicht houden van de eiwit- en energiebalans en bij het nor- maal functioneren van het zenuwsteisel. De kiwi bevat verder calcium, wat goed is voor de vorming van het skelet en het gebit en ook nog vitamine Bl, B2, B3, B6 en ijzer. Voor veel kinderen betekent fruit eten 'gedoe'. Kiwi's zijn echter kindvriendelijk. Je snijdt ze gewoon door- midden en dan kun je ze ge woon leeglepelen, uitduwen of uitzuigen. Meer informatie en recepten met kiwi's zijn verkrijgbaar op; www.zespri-europe.com tekst en foto's Dik Vuik Zee, prachtig natuurschoon, in- teressante historische steden, kastelen en de magie van de pre historic: waar vind je dat alle- maal bij elkaar? Bretagne, kan het antwoord zijn. Gelegen aan de Franse westkust is Bretagne beslist een streek apart. De Bre tonse cultuur verraadt zich over- al en het heuvelachtige land schap wordt afgewisseld door stadjes en dorpen met een heel eigen karakter. We begonnen onze rondreis in Bretagne met een bezoek aan Van- nes, aan de Zuidbretonse kust. De stad ligt aan de Golfe du Morbi- han, een binnenzee met tal van ei- siW&. .'A 4Kb A A: Gezicht op het Middeleeuwse kasteel van Josselin. In Vannes treffen de bezoekers nog tal van vakwerkhuizen aan. landjes die uitermate geschikt is voor watersport. Vannes zelf wordt gekenmerkt door de vele vakwerkhuizen en kronkelige au- tovrije straatjes. Het stadje is gro- tendeels Middeleeuws, dat mag duidelijk zijn. De oudste huizen dateren uit de 13de eeuw, terwijl de meeste vakwerkhuizen in de 15de en 16de eeuw zijn gebouwd. De stadsmuur bestaat voor een groot deel nog, hetgeen merkwaar- dig genoeg te danken is aan de par- ticuliere verkoop van stukjes muur die ooit plaatsvond. Waar in de 19de eeuw veel stadsmuren rand om oude binnensteden werden ge- sloopt, bleek dat in Vannes onmo- gelijk omdat die muur zich inmid- dels voornamelijk in particuliere handen bevond. Het enige nadeel van deze wijze van behoud is dat die particulieren er vaak wel hun prive terras of tuintje van maakten, waardoor een groot deel niet open- baar toegankelijk is. Voor het aan- zien van de oude stad zijn de mu- ren echter een onmisbaar element. Eenmaal achter de stadspoort lon- ken smalle straten met traditionele keitjes als wegdek. Kleine winkels metvan-alles-en-nogwatengezel- lige restaurantjes zijn hier bjj de vleet te vinden. Vannes was ooit ook een belangrij ke religieuze plaats. Veel klooster- orden vonden hier hun plaats en een kwart van de bevolking be- hoorde tot een van hen. In de Ca- thedrale Saint Pierre is iets van die oude luister nog terug te vinden. In de gebrandschilderde ramen vin den we onder andere Arthur de Ri- chemond terug, een beroemde Bre ton die aanvoerder van het konink- lijke Franse leger werd. Het was ook in Vannes, waar Bretagne pas in 1532 officieel een deel van het koninkrijk Frankrijk werd. Een maal weer buiten lopend komen we in de Rue Noe bij een herberg twee unieke figuren aan de gevel tegen. lokaal bekend als 'Vannes et sa femme'. Hun handen hebben ze niet meer, vermoedelijk hebben ze er in de 16de eeuw een uithang- bord mee vastgehouden. Ze vor- men nu een van de vele verrassin- gen die de wandelaar in Vannes te- genkomt. Onlangs de prettige sfeer in Van nes zou een bezoek aan Bretagne niet volledig zijn zfjhder menhirs te hebben gezien. We verlaten de stad ervoor en rijden langs de kust van de Golfe du Morbihan. Mocbi- han betekent in het Bretons 'kleine zee' en zo kom je hier nog tal van geografische namen tegen die uit het Bretons afkomstig zijn. Over slingerende wegen gaat de reis nu door het Bretonse landschap. Wie denkt dat energie uit getijdewater halen een modern idee is heeft het mis. Niets ervan, onderweg komen we langs een van de twaalf nog be- staande historische getijdemolens langs de kust. Ze worden nu meest- al door particulieren bewoond. Wel openbaar is iets verderop een Moulin de Pomper, een oud sluis- wachtershuisje dat nu tot antiek- winkel is verheven. En dan, einde- lijk, verheffen de menhirs zich langs de weg. Eenmaal in prehisto- risch landschap gearriveerd lijken ze overal te staan. Met toeristische borden wordt de argeloze chauf feur regelmatig voor hun komst gewaarschuwd. Alsof ze soms van plan zijn de weg over te steken. 'Alignement de Menec' is zo'n plaats, waar talloze menhirs opdui- ken. Soms in kleine groepjes, soms ook met vele honderden tegelijk. In keurige^rechte lijnen staan ze opgesteld, kaarsrecht en zonder ook maar iets van hun betekenis prijs te geven. Je ontkomt er niet aan je af te vragen wat de bouwers van deze monumenten heeft be- zield, met hoeveel ze hier waren en hoe ze leefden. Carnac is wellicht de bekendste herinnering aan de menhirbouwers. Zo'n 12.000 exemplaren staan hier opgesteld, in dertien evenwijdige lijnen vanaf een halfronde tempel of 'crom- lec'h'. Ons bezoek aan Bretagne nadert intussen al weer het einde. Een stadje staat nog op het programma: Josselin. De reden is vooral dat we toch een van die vele kastelen moeten zien die Bretagne rijk is. En het kasteel van Josselin is be- paald een bezoek waard. Josselin ligt wat hoger in de heuvels. Op een enorme rots aan de rivier werd al in 1008 versterking aangelegd, dat eerder een houten fort was dan dat het iets met een echt kasteel te maken had. De zoon van grondleg- ger Guethenoc was Josselin, die zowel het kasteel als het stadje zijn naam gaf. Het kasteel werd con stant verbeterd en verder uitge- bouwd, afgewisseld door perioden van oorlog en vernietiging. Clis- son, versterkte het kasteel in de 14de eeuw en zijn kleinzoon, Alain IX de Rohan, was verant- woordelijk voor het grote centrale 'Vannes etsa femme' vormen een van de vele verrassingen die de wandelaar in Vannes tegen komt. gebouw dat nu nog bestaat. Muren random het kasteel bestaan merk- waardig genoeg nauwelijks meer, een feit dat te danken is aan de reli- gie-oorlogen in de 17de eeuw. Henri de Rohan leidde het protes- tantse verzet tegen het katholieke koninkrijk en dat nam de bekende kardinaal Richelieu hem niet in dank af. Terwijl Rohan zich nota bene aan het hof van de koning be vond, meldde Richelieu terloops dat het koninklijke leger intussen de muren van zijn kasteel had af- gebroken. Het was maar een waar- schuwing! Later stortten nog enke le delen van het kasteel in, maar in de 19de eeuw volgde een restaura- tie die tot het huidige uiterlijk leid de. Voor het centrale gebouw ver- rees een neo-gotische gevel. De tuin werd in Franse stijl ingericht en het kasteel is nu een prachtig, zij het in stijl wat wisselend voorbeeld van de historische pracht en praal die Bretagne rijk is. Onze reis is ten einde, het zit erop. Jammer, want Bretagne is veel meer tijd waard, zo weten we nu. En terwijl de contouren van het Bretonse landschap vervagen, neem ik me een ding voor. Hier kom ik zeker nog eens terug. Met meer tijd en het vaste voornemen om alles te zien waarvan ik nu niet meer dan een veelbelovend voor- proefje heb gehad. Bretagne is het waard, zeker weten. Meer informatie over een vakantie in Frankrijk is te vinden op inter net: www.frankrijkhuis.nl. Het ge- bied rond Vannes is te vinden on der www.morbihan.com. De menhirs van Alignement de M?nec trekken jaarlijks vee! bezoekers. k

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 11