Parkeergarage Nieuwe Passage is speciaal op koopzondag 5 augustus geopend Evenementen kalender Schiedam centrumpagina centrum Ontdek Schiedam... Een dagje Schiedam doen met een Amerikaanse familie Mozaick timmert aan de weg (in Schiedam) Valt het in de Smaakf 'De beste ambassadeurs van Schiedam zijn de Schiedammers zelf' COLOFON iimaakmakers Ruud puiard Longfillers te koop bij Tabac Gifts Janse Op koopzondag 5 augustus zijn de winkels in Schiedam-Centrum geopend tussen 12.00 en 17 uur III Jongleurs uit Europa en van ver daarbuiten komen een- maal per jaar bij een om zich- zelf en anderen te vermaken, nieuwe trues en vaardighe- den uit te wisselen en op te treden. Voor de 24e editie van de Europese Jongleer Conventie worden de tenten opgeslagen in Schiedam. Van zaterdag 4 tot en met za terdag 11 augustus zijn het Beatrixpark en de sporthallen Margriet en Groenoord voor even het centrum van de we- reld voor wat betreft 'jongle- ren'. Op het bureau van VVV-di- recteur Ruud Pillard ligt een klein wit briefje. 'Groepsbe- zoeken in Schiedam, eerste halfjaaf staat er boven. 1999: 145 groepen. 2000 187. 2001: 227. 'Een stijging van 21,3 procentheeft Pil lard er tevreden ondergezet. Toerisme in Schiedam, zo lijkt het, is 'booming', en dat is weleens anders geweest. Precies tien jaar geleden was Susan McTigue met haar man op bezoek bij haar vrien- din in Schiedam. Schiedam maakte weinig indruk op haar. Dat is nu wel anders. In tien jaar kan veel veranderen. Nu heeft Susan, net als vrien- din Annelies Aben uit Schie dam, twee kinderen. Maar ook Schiedam is veranderd in haar ogen. Toen een gewoon stadje in Holland; nu is ze er opgetogen over. Het pand Broersvest 8a is sinds oudsher in gebruik als sigarenzaak. Momenteel zwaait de familie Janse hier de scepter. Volgende maand is het precies 25 jaar geleden dat zij de zaak overnamen. De dames van Mozaick Or ganisatie Management Persoonlijke Evenementen timmeren steeds harder aan de weg. Kitty Buijtendijk en Chantelle Timmers helpen met hun organisatiebureau niet alleen particulieren en bedrijven, maar ook diverse stichtingen in Schiedam. In de maanden augustus en September vinden de volgende evene menten in en rond Schiedam plaats: Van zaterdag 4 augustus tot en met woensdag 11 augustus is het Europees Jongleerfestival in het Beatrixpark en de sporthallen Margriet en Groenoord. Zondag 5 augustus is er een Antiek- en Curiosamarkt op het Broersveld en Koopzondag in Centrum Schiedam. Woensdag 15 augustus is er weer een Culturele Stadstoer vanaf de Artotheek. Zaterdag 18 augustus wordt een orgelconcert gegeven met mede- werking van Hayo Woerema in het Stedeli.jk Museum. Donderdag 30 augustus gaat Jeugdland 2000 'Wet and Wild' in Centrum Schiedam bij de Oude Sluis. Zondag 2 September is er een Antiek- en Curiosamarkt op het Broersveld. In Centrum Schiedam is er Country and Western, boekenbraderie en Koopzondag. Zondag 8 September is het Open Monumentendag. Van donderdag 27 September tot en met 30 September worden in Centrum Schiedam de Brandersfeesten gehouden. Voor informatie over de Brandersfeesten kan contact opgenomen worden met Kitty Buijtendijk van Mozaick, (010) 426 41 66. Zij bemant het secretariaat voor Stichting Brandersfeesten Schie dam. Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schie dam, het overkoepelend orgaan van winkeliersverenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie: Joop Been Jalmar Teunissen Joop Langeveld Norbert Veringmeier Frank Willemse Foto 's VormgevingRoger van der Kraan Er worden zo'n 2500 deelnemers verwacht. 2500 mensen met maar een passie: jongleren. Dit spel met de zwaartekracht is voor hen hob by, kunst, cultuur en sport tegelijk. De jongleurs gebruiken allerhande attributen om boven hun hoofden in de lucht te houden. Van ballen, kegels tot tennisrackets, banjo's en zelfs kettingzagen. Doel is zo veel mogelijk van deze hulpstukken te gelijk in de lucht te houden en er een zo'n mooi mogelijk vluchtpa- troon mee te creeeren. Op het festivalterrein in het Bea trixpark wordt deze week een aan- tal circustenten opgebouwd waarin de jongleurs hun shows ten beste kunnen geven, met elkaar oefenen en trainen. Verder komen er win- keltjes waar internationale hande- laars hun jongleerartikelen aan de man kunnen brengen. Een opval- lende plek in het park wordt de 'heksenring'. Hier komen de jong leurs tezamen die met vuur spelen. De beide sporthallen vormen de thuisbasis voor het internationale deelnemersveld. 24 uur per dag kunnen de jongleurs terecht in de Margriethal. De acrobaten komen bijeen in sporthal Groenoord. De oorsprong van de jongleercon- ventie ligt in 1978. In het Engelse Brighton kwamen voor het eerst, een overigens nog bescheiden aan- tal van elf, jongleurs bij elkaar om ervaringen uit te wisselen en een feestje te bouwen. Met het uit- groeien van jongleren tot een be- weging waarin mensen een spor- tieve, communicatieve en medita- tieve hobby vinden is ook het aan- tal deelnemers met de jaren explo- sief gegroeid. De organisatie van de jongleerconfentie is in handen van de European Juggling Con vention 2001 nauw bijgestaan door de initiatief nemende bond: de Eu ropean Juggling Association. Het EJC start zondag 5 augustus officieel met een parade door Rot terdam. Een kleurrijke stoet van de behendigheidsartiesten trekt vanaf 14.00 uur van het Museumpark naar de Binnenrotte bij station Blaak. De Rotterdamse wethouder Els Kuiper opent hier om 16.00 uur het festival waarna ter plaatse meteen de eerste spectaculaire shows worden gegeven. Het festivalterrein in het Schie- damse Beatrixpark is de gehele week vrij toegankelijk voor pu- bliek en deelnemers. Om de dage- lijkse shows en trainingen in de tenten te bekijken, is een dagkaart van 35 gulden nodig. Op woens dag en donderdag zijn een aantal speciale publieksevenementen ge- pland. Woensdag 8 augustus wor den vanaf 15.00 uur wedstrijdjes 'jongleren' gehouden op het Stadserf in het centrum. De deelne- mende jongleurs proberen elkaar tijdens deze 'Spelen' de loef af te steken voor wat betreft behendig- heid en snelheid. 's Avonds volgt in het Beatrixpark een vuurshow. Vanaf 22.30 uur gaan fakkels, vuurkettingen en vuurballen de lucht in. Dit alles begeleidt door opzwepende Afrikaanse trommels en didgerido's. Evenals de 'Spe len' op het Stadserf is deze show gratis toegankelijk. Hoogtepunten van het EJC 2001 moeten de gala- shows worden die donderdag 9 au gustus in sporthal Margriet worden opgevoerd. Kaarten voor dit optre- den van een groot aantal jongleurs met internationale allure, kosten 28 gulden. Kinderen tot 14 jaar mogen voor half geld naar binnen. Wie nog nooit gejongleerd heeft kan op woensdag en donderdag kennis maken met dit sportieve tijdverdrijf op het Absolute Begin ners Festival. Over de lessen onder deskundige begeleiding (fl. 2,50) kan tijdens het festival meer infor matie worden ingewonnen in de Margriethal. Meer te weten komen over de hobby/professie 'jongle ren' kan daarnaast op dinsdag, woensdag en donderdag in een speciaal ingerichte openluchtbio- scoop in het park. Vanaf 22.00 uur draaien hier educatieve rolprenten over jongleren en aanverwante on- derwerpen. „Vandaag was het erg druk", zegt Pillard afgelopen vrijdagmiddag. „Vanochtend stonden er tientallen Engelsen, Fransen en Belgen in ons kantoor. Die gingen allemaal Schiedam verkennen. We kregen vragen over de stadswandelingen, de rondvaarttochten, ze wilden verder info over de stad, dat soort werk." De fluisterboot (drie afvaarten per dag) kan nu al een groot succes worden genoemd, Pillard heeft al- leen maar positieve readies gekre- gen. Momenteel draait er een spot- je op TV-Rijnmond, gestart op 15 juni. Pillard: ..Tientallen telefoon- tjes krijgen we daar over. Het spot- je wordt 335 keer uitgezonden. We laten in het begin van het filmpje alleen beelden van de stad zien zonder te melden dat het om Schie dam gaat zodat je gaat denken 'goh verrek waar is dat nou?' De naam Schiedam komt pas aan het eind, die aanpak blijkt aardig te wer- ken." Ook de Schiedammers zijn en- thousiast over de fluisterboot, ver- telt Pillard, zo hebben zij hun stad nog nooit gezien. „De beste am bassadeurs van Schiedam zijn de Schiedammers zelf. Zij vertellen het nu door aan hun vrienden en kennissen." Minder goed gaat het met de speci ale Liduina-wandeltocht, aldus Pil lard, en dat vindt hij wel jammer. Van tevoren werd veel belangstel- ling vanuit Belgie verwacht, maar Pillard denkt dat het nog wel goed komt met de speciale route door de binnenstad van Schiedam. Het moet gewoon nog groeien, denkt Pillard. Volgend jaar, als ook de restauratie van de Grote Kerk is af- gerond, trekt de belangstelling voor Liduina heus wel weer aan. De VVV is ook bezig met nieuwe ideeen, zoals het opzetten van een 'verhalentocht' door Schiedam. Groepjes varen per boot door Schiedam, vanaf de kade vertellen professionele verhalenvertellers over beroemde Schiedammers uit het verleden (Liduina en Aleida, Francois Haverschmid). „Schie- dam zit echt in de toeristische lift" zegt Pillard. En dan te bedenken dat pas in 1987 werd ingezien dat Schiedam toeristisch potentieel in huis heeft. Er kwamen stadswan delingen. later de museummolen en de Gekroonde Brandersketel en nu de fluisterboten (de tweede boot wordt in September in de vaart ge- nomen) en SVP, Schiedam-Vlaar- dingen Promotie. Pillard zou nog wel heel graag een hotel in het de historische binnen stad van Schiedam willen hebben, wat qua sfeer vergelijkbaar moet zijn met het Delftse Museumhotel. In het verleden zijn er twee plan- nen geweest voor een hotel mid- denin het centrum, maar het is he- laas bij plannen gebleven. Aan de balie wordt intussen weer een VVV-geschenkbon verkocht. „We verkopen jaarlijks voor een miljoen gulden aan geschenkbon- nen", en Pillard steekt tevreden een klein sigaartje op. Het toerisme in Schiedam zit duidelijk in de lift, zegt VW-directeur Ruud Pillard. Foto Roger van der Kraan Zo net stappen ze uit de fluister boot met een heel ander idee van Schiedam. 'What a lovely town with the old buildings and the beautifull canals'. En dat fluister boot 'Whisperboat' betekent, dat weten ze nu ook. Een dagje Schie dam doen als toeristen uit 'sunny California'. De Amerikaanse Susan McTigue kent haar Schiedamse vriendin Annelies Aben al heel lang via haar man. Op een vakantie in de ja ren zeventig was Annelies bij het rollerskaten gevallen. De man van Susan had hulp geboden en zij mocht met vriendin bij hen over- nachten in California. De vriend- schap is na die onfortuinlijke val- partij gebleven. En na het huwelijk konden beide dames goed met el kaar opschieten. Ook de kinderen raakten bevriend. Vrijdag hebben zij, op bezoek bij Annelies in Schiedam, de rond- vaartboottocht gedaan door de Schiedamse grachten en het cen trum bezocht. De familie McTigue is, net als tien jaar geleden, naar een retime van het Amerikaanse le- ger in Duitsland (Heidelberg) ge weest, waar Susans man zijn dienstplicht heeft vervuld. En na- tuurlijk hebben ze hier een weekje Holland aan de vakantie toege- voegd om hun vrienden de familie Aben te bezoeken. Al bezocht heb ben zij Rotterdam met de molens van de Kinderdijk, de Euromast en de Holland Amerika Lijn. Van- daag staat Schiedam op het pro- gramma; morgen gaan zij naar Het jubileum werd onlangs aange- grepen voor een grote verbouwing. Het echtpaar Janse stond daarbij voor de keuze om van de sigaren zaak een echte speciaalzaak te ma ken dan wel een modieuze 'ge- makswinkel'. Zo'n winkel waar kan worden aangeklopt voor van alles en nog wat. Speelgoed en ket- tinkjes incluis. De Janses kozen voor de eerste optie waarbij hun specialisatie 'verkoop van de bete- re sigaren' nog meer cachet heeft gekregen. Achter in de winkel is een heuse si- garenhoek ingericht. Daar sprin- gen meteen Nederlandse topmer- ken als De Olifant en Hajenius in het oog. Minstens even opvallend zijn de twee grote klimaatkasten die in de sigarenhoek staan opge- steld. In de zogenaamde 'humidor- kasten' liggen de vermaarde 'long- fillers' uit de Dominicaanse Repu- bliek (en binnenkort ook die uit Cuba) opgeslagen. Deze exquise sigaren dienen met de nodige zorg omkleed te worden. In hun specia le opslagplaats worden de 'longfil lers' bewaardbij een luchtvochtig- heid van zeventig tot tachtig pro- cent. Bij de verkoop wordt elke si- gaar vervolgens nog eens individu- eel gecontroleerd op kwaliteit en de vereiste vochtigheid. Na de ver bouwing is Tabac Gifts Janse overigens ook gewoon het ver- trouwde verkoopadres gebleven voor staatsloten. Al menige prijs- winnaar kocht hier de afgelopen jaren zijn lot. De winkel behoort met deze resul- taten inmiddels tot de top 30 van bestestaatslot-verkooppunten.Met als absolute klappers de tweemaal dat de 'jackpot' aan de Broersvest viel. Daarvan zijn de awards in de etala- ge nog altijd de stille getuige. Voor Stichting Rondvaarten Schiedam heeft Mozaick de doop van de fluisterboot georganiseerd, op zaterdag 16 juni door Liesbeth List. Voortvloeiend hieruit zijn ze nu bezig om met de VVV fluister- bootarrangementen te maken. geschenk willen ze bedrijven be- reiken die een geschenk willen ge ven dat past bij de filosofie van het bedrijf. Voor de particulieren hebben ze een verjaardagservice ontwikkeld voor 65+. Ze zijn dan voor 1 dag de plaatsvervangend schoondoch- ter, zoals ze dat zelf noemen. Daar naast organiseren ze onder andere geboortefeesten, huwelijksdagen en ..-jarigebruiloften. Kunnen ze nog meer organiseren. Ja, luidt het volmondige antwoord: „Zit u ergens mee op organisato- risch vlak hoe klein of hoe groot het ook is, bel dan gewoon. Men- sen denken vaak dat een organisa tiebureau inschakelen niet voor hun is weggelegd, maar u heeft al een zoekopdracht vanaf fl 70,-." Voor meer informatie over Mo zaick: 010 426 41 66. Utrecht, om daarna nog naar Texel te gaan voor het strandleven en de natuur. De familie McTigue met oudste dochter Elisabeth 12 jaar) en zoon Lucas (8 jaar) hebben het goed naar hun zin. Ze hebben met elkaar dikke pret. Vooral de Schiedam mers Maurits (7 jaar) en Marleen (10 jaar) zitten nog na te giebelen van de boortocht. Vooral het onder de bruggen varen was spannend en leuk. Onder de brug bij de Planta- ge moest iedereen bukken. En bij de wateronderdoorgang bij de Vlaardingerdijk was 't zelfs een beetje 'scary' of griezelig, zegt Lu cas nog naglunderend, die er wel op staat te vermelden dat hij niet echt bang was. Oudste dochter Elisabeth was on der de indruk van de vele oude hui- zen, zelfs uit de zestiende eeuw op de Lange en Nieuwe Haven. Die hebben ze niet in Amerika. „In Los Angeles hebben we alleen maar moderne hoge gebouwen", zegt zij een beetje jaloers. Schiedam is een klein en gezellig stadje. Susan en haar familie is het opgevallen dat haar vriendin zo- veel Schiedammers kent. Zij moest vaak zwaaien naar mensen in de stad. Ze schat dat Schiedam zo'n 25.000 inwoners heeft, zo onge- veer evenveel als hun woonplaats Manhatten Beach, even ten zuiden van Los Angeles. De familie is verbaasd dat hier bij- na alles lopend of per fiets gedaan wordt. Dat is wel even anders dan in 'autoland' Amerika. Over Schiedam is Susan erg te spreken Ze vindt de kleinschaligheid erg leuk en vooral de laagbouw van het centrum en Nieuwland. Na- tuurlijk zijn de molens, de grachten en de jenever de grootste attracties en de hele familie is benieuwd naar zo'n molen die ze nu gaan bezich- tigen. Een hele verandering, sinds haar laatste bezoek van 10 jaar geleden is, dat zij nu wel met haar credit card kan betalen. En het was haar opgevallen dat er zoveel huizen te koop staan in het centrum, 'beauti ful old buildings' en daarom vindt zij Schiedam 'a place to love'. De familie McTigue hoopt over tien jaar graag weer eens naar Schie dam terug te komen. Annelies Aben met Maurits en Marleen; en Susan McTique met Elisabeth en Lucas. Foto Roger van der Kraan Met veel plezier werkt Chantelle Timmers aan de evenementen voor de Stichting Centrummanagement Schiedam Ze heeft onder andere de Winkel Wandelroute tijdens de Nationale Molendag gemaakt. Mo menteel is ze bezig om samen met de evenementencommissie de Dwaze Brandersdonderdag tijdens de Brandersfeesten voor te berei- den. Tot slot heeft Kitty Buijtendijk als bestuurslid van de Stichting Bran dersfeesten Schiedam het secreta riaat op zich genomen. Voor bedrijven houden ze zich be zig met 1 e-paal, bed rijfsopeningen, modeshows en personeelsfeesten. Daarnaast hebben ze een bedrij- venservice en relatiegeschenken op maat. De bedrijvenservice is be- doeld om diegene te ontlasten die altijd alles moet regelen, van een bloemetje tot en met een locatie. Met een telefoontje naar Mozaick wordt het geregeld. Met het relatie-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 14