Las Palmas brengt ode aan hetvooroorlogs Rotterdam Culturele Hoofdstad lijkt een heel mooi kindje te worden Fun in Hoek van Holland Zien en gezien worden tijdens de Dance Parade Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa Tx01 Museumpark in augustus van de Kunstbende-jeugd Rotterdam was ook cultuurstad tijdens Interbellum I ING ROTTERDAM - Rotterdam als cultuurstad. Het lijkt een nieuw idee. Toch heeft Rot terdam eerder culturele bloei meegemaakt en blijkt de 'werkstad' ook een bron voor tal van culturele uitingen te zijn geweest. Het Interbel lum, de tijd tussen de Eerste en Tweede Wereldoorlog, was de periode waarin Rot terdam zich ontwikkelde tot 'modernste stad van Neder- land'. Met een tentoonstel- ling in Las Palmas en een boek wordt de komende maanden stilgestaan bij de bloei van dat vooroorlogse Rotterdam. ROTTERDAM - Hoewel 80 procent van de bezoekers uit de eigen regio komt, zorgt Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa wel degelijk voor een positieve uitstraling naar het buiten- land. Er is veel aandacht in de internationale media en der- tien buitenlandse reisorgani- saties hebben de Maasstad voor het eerst opgenomen in hun brochures. Daarbij trok- ken de evenementen in het eerste half jaar ruim 1,3 mil- joen bezoekers. „De Culture le Hoofdstad lijkt een mooi kind te worden." Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa *Culturele Stadstoer in de regio Do 2, za 4 en wo 8 augustus Musicals in concert meets Rotterdam 2001 Vr 3 augUStUS Sponsors: KPMG, RotterdamsDagblad, Merci Orgelmuziek aan de Maas Vr 3 augustus Adrift at Stubnitz/Werkstad in Las Palmas - Part 2: 'Navigation Tot 12 augUStUS Met dank aan: SkyberNet, VSBfonds Hartstocht Heimwee in Rotterdam Do 2, vr 3, zo 5, di 7 en wo 8 augustus De Jas van Rotterdam, spektakel aan de Maas 'Playa of the Year' party Za 4 augustus Black Gospel t/m 11 augustus Water in uitvoering Out LIVE t/m 16 September Nationale tentoonstelling 6,5 miljoen Woningen t/m 23 September Squatters #1 t/m zo 23 September Een greep uit de lopende tentoonstellingen Las Palmas (kaartverkoop) Ticket Service /"fcrrf ABNAMRG Woensdag 1 augustus 2001 Sjgsg y f- s t-v Bsassesaa s-ssg&as g v ROTTERDAM - Het Ontwikke- lingsBedrijf Rotterdam en Rotter dam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa lanceren op vrijdag 3 augustus 'De Nieuwe Kaart van Hoek van Holland'Op de nieuwe kaart wordt het unieke landschap van Hoek van Holland met zijn ve- le geheimzinnige bakens, cijfer- borden en tekens op een bijzonde- re manier in kaart gebracht. 'De Nieuwe Kaart van Hoek van Holland' is een cultureel en toeris- tisch project van Jan de Graaf, ste- debouwkundige en oud inwoner van Hoek van Holland, en grafisch ontwerpers LUST. De kaart ver- schijnt in opdracht van het OBR en Rotterdam 2001, Culturele Hoofd stad van Europa. Om de kaart te vervaardigen is ge- bruik gemaakt van maar liefst 25 verschillende kaarten, unieke scans en 3D-opnamen, en is ge- bruik gemaakt van de specialisti- sche kennis van haveningenieurs, vogelaars, bunkerkenners, boot- spotters en vele anderen. Jan de Graaf geeft op de kaart een boeien- de impressie van de bewogen ge- schiedenis van het gebied, en van de sporen die daarvan nu nog zijn te vinden. Ook blikt hij vooruit op de toekomst. Een duidelijke wan- delroute voert de kaartlezer langs tien markante 'bakens'. 'De Nieuwe Kaart van Hoek van Holland' is een gastvrije uitnodi- ging voor een eerste of nieuwe kennismaking met Rotterdam aan Zee en is vanaf 3 augustus voor vijf gulden te koop in Hoek van Holland (onder meer EXPO INFO Paviljoen) en bij het publiekscen- trum van Rotterdam 2801, Mau- ritsweg 5, Rotterdam. ROTTERDAM - Zien en gezien worden is ieder jaar weer het motto van de massale Fast Forward Hei- neken Dance Parade. Dit jaar kun- nen danceliefhebbers zelfs twee dagen feesten in het centrum van Rotterdam. Op vrijdag 10 augustus is er een gratis feest op de Bin- nerotte en een dag later trekt de vijfde editie van de Dance Parade door de stad. Deze begint om 11.00 uur met een Warming Up Party bij het startpunt op de Boompjes. Om 12.00 uur vertrekt vervolgens de eerste van de veertig soundsystems voor een vier uur durende tocht door de stad. Alle bekende danceclubs zijn weer aanwezig, zoals Nighttown en Ministry of Dance. Meer dan honderd dj's gaan via de Coolsin- gel, Witte de Withstraat en de Nieuwe Binnenweg naar de Schie- haven/Lloydpier, waar vanaf 16.00 uur een groots gratis eind- feest plaatsvindt. Dit eindfeest bestaat uit drie arena's met elk hun eigen muziek (trance, techno en progressive) en een Live Hang Out. Op openlucht feest eindigt om 23.00 uur, waarna de officiele FFWD Heineken Dan ce Parade Afterparty begint op een boot die aan de Schiehaven ligt. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij de bekende voorverkoopadres- sen. Informatie: www.ffwdheine- kendanceparade.nl. ROTTERDAM - Het Museumpark in Rotterdam behoort vanaf 11 au gustus toe aan de Kunstbende. Op die dag komen jongeren uit heel Europa naar de Culturele Hoofd stad 2001 om deel te nemen aan het Art Connexion festival. Dit fes tival wordt georganiseerd door de Kunstbende en staat in het teken van het samenbrengen van ver schillende jongerenculturen. Met Art Connexion wil de Kunstbende een creatieve outburst onder Euro- pese jongeren uitlokken. De deelnemers kunnen zich drie dagen lang in meer dan dertig workshops uitleven. Enthousiaste professionals uit kunst- en cultuur- disciplines nemen de rol van work- shopdocent op zich. Deze diversi* teit resulteert in verschillende workshops die van maandag 13 tot en met woensdag 15 augustus in en om het Museumpark door de jon geren gevolgd worden. Speciaal voor Art Connexion heb- ben negen docenten van de Stich- ting Kunstzinnige Vorming Rot terdam (SKVR) een dag georgani seerd waarbij mengkunst centraal staat. De docenten, alien afkomstig vanuit verschillende kunstdiscipli- nes, brengen hun talenten en ken nis bij elkaar om samen met de cre atieve ideeen van vijftig jongeren tot een ultieme artmix te komen. Woensdagavond 15 augustus wordt Art Connexion afgesloten met een eindperformance, die voor publiek toegankelijk is. De groep deelnemers aan Art Con nexion bestaat enerzijds uit 150 Nederlandse jongeren die zich met hun spannende creatie hebben ge- plaatst voor de Kunstbende-finale 2001. Naast deze groep Kunstben- de-finalisten laten culturele jonge- renorganisaties in onder meer Bel- gie, Zweden, Noorwegen, Finland, Polen, Duitsland, Oostenrijk, Italie en Portugal ieder een groep van ongeveer 25 jongeren naar Art Connexion komen. Via de website www.art-connexion.nl kunnen zij aangeven wat ze tijdens het festi val willen doen. Tevens is deze site de ontmoetingsplek voor oproepen en voor de uitwerking van allerlei creatieve aspiraties en ideeen. Zondag 12 augustus, de tweede dag van Art Connexion, staat in het teken van de grote Kunstbende-fi nale. Op diverse podia in het Mu seumpark strijden de winnaars van de veertien regionale voorrondes om het befaamde Gouden, Zilve- ren of Bronzen Ratje en mooie prijzenpakketten. Ook het publiek kan dit jaar een prijs winnen: de ASO 2001 oftewel de Award voor Spannendste Outfit 2001. Thema is de spannendste muziek, film, te- levisieserie en het boek uit de jaren tachtig. De finale begint om 13.00 uur (toegang van 12.30 uur) en duurt tot 21.00 uur. Entree 10,- 7,50 met CJP). CKV-bonnen zijn ook geldig als betaalmiddel. door Dik Vuik In verhalen over het Rotterdam van voor 1940 domineren vaak de cafe's, de theaters en de danszalen. De stad had echter nog veel meer te bieden. Flats rezen op vanuit de grond. Rotterdam verwelkomde architecten met open armen om hun vernieuwende design te laten zien in stedenbouw, architectuur en meubilair. Nu bekende architec ten als Oud en Van der Vlugt bouwden er. Markante bouwwer- ken als de Maastunnel, het GEB- gebouw en de Van Nelle fabriek vonden in deze tijd hun oorsprong. Maar ook op andere vlakken als li- teratuur, film en revue begon Rot terdam betekenis te krijgen. Filmer Joris Ivens, revuester Louis Davids of cinemabouwer Tuschinki. Alle- maal hebben ze hun stempel ge- drukt in het Rotterdam tussen de beide wereldoorlogen. Dvnamisch Enkele jaren geleden ontstond het idee om meer aandacht aan dat vooroorlogse, culturele Rotterdam te gaan besteden. „In ieder geval op de Erasmus Universiteit en in de museumwereld", weet Herman Kossmann, maker van de tentoon- stelling in Las Palmas. „De ten- toonstelling is later geboren en toen hebben we bedacht om alle musea daar bij te betrekken." Het gevolg is dat de tentoonstelling een zeer brede opzet heeft gekregen. Kossmann: „We hebben eerst ge- inventariseerd welke atributen mu sea in voorraad hadden en daaruit een selectie gemaakt. Daarna zijn we op zoek gegaan naar film- en geluidmateriaal, zodat alle dingen in hun context gezien kunnen wor den." Kossmann vergelijkt de pe riode van het Interbellum met wat er in de jaren zeventig van de afge- lopen eeuw in de stad gebeurde. „Tot aan de Eerste Wereldoorlog is Rotterdam alleen maar met die haven bezig. Maar dan ontstaat het idee: 'we moeten wat aan die stad gaan doen'Mensen met geld gaan in allerlei stichtingen zitten, de Maasstad wordt minder behou- dend, geeft moderne ontwerpers de ruimte en zodoende wordt Rotter dam een dynamische stad." Film De dynamiek van Rotterdam tij dens het Interbellum blijkt op de tentoonstelling in Las Palmas. Alle geselecteerde voorwerpen uit de periode zijn door elkaar heen te zien. „De gelijktijdigheid, de ma nier van opstellen, alles staat als in een pakhuis door elkaar heen", al- dus Kossmann over de tentoonstel ling in Las Palmas. „Eigenlijk kun je er alles vinden, van de brand- weerwagen Ahrens Fox tot meubi lair, kleding, belastingplaatjes..." Film en geluid dragen in hoge ma te bij tot het jaren '20 en '30 ge- voel dat de bezoeker van Las Pal mas de komende maanden moet bekruipen. Op grote projectie- schermen bij de tentoonstelling wordt geschetst hoe het culturele leven van Rotterdam zich ontwik kelde. „We hebben heel veel beel- den over Rotterdam gevonden", aldus Kossmann. „In totaal zijn er vier projectieschermen met zes uur film. Hoogtepunten zijn films als De Brug van Joris Ivens, maar ook films over de Steeg en de Coolsin- gel. Er is als het ware een nieuwe film van gemaakt, met beelden va- rierend van het polygoonjournaal tot avantgardistische films. Die film heetStad'naar de roman van Ben Stroman uit de jaren dertig." Naast andere R2001-activiteiten als de film 'Heimwee en Harts- tocht', het avondlijke 'De Jas' en de unieke museumwoningen in het kader van 100 jaar woningwet, is de tentoonstelling over het Inter bellum een unieke gelegenheid om een stuk cultuurgeschiedenis van Rotterdam zo geconcentreerd te bewonderen. Want bewondering is op zijn plaats, als de bezoeker zich realiseert hoeveel er in dat oude Rotterdam al gebeurde. Een bom- bardement en een lange periode van wederopbouw later begint pas weer enigszins een klimaat te ont- staan, dat in het vooroorlogse Rot terdam al heel gewoon leek. De tentoonstelling 'Interbellum, Rotterdam 1918-1940' is van 18 augustus t/m 2 december te zien in Las Palmas, Wilhelminakade 66. Open: dinsdag t/m zondag van 9.30 tot 17.30, woensdag tot 22.00. Toe gang skaarten kosten 10 gulden en zijn verkrijgbaar bij Las Palmas of R2001 in Calypso (Mauritsweg 5).Bij de tentoonstel ling verschijnt het boek 'Interbel lum Rotterdam, Kunst en cultuur 1918-1940' van Marlite Halberts- ma en Patricia van Ulzen. door Vincent Wernke Bezoekersaantallen zijn leuk. Ruim 1,3 miljoen bezoekers in het eerste half jaar. En dan zijn be- staande festivals als Dunya en De Parade nog niet meegerekend, evenals de publieksaantallen van projecten van de Hogeschool en Erasmus en het regioprogramma Havens Heerlijkheden. Ook de rapportcijfers - voortgekomen uit eigen onderzoek van de Stichting Rotterdam 2001 - zijn positief. Maar wat de organisatie van de culturele hoofdstad nog belangrij- ker vindt is de ommezwaai in het imago van Rotterdam. Dat mensen ontdekken dat het ook hier gezellig kan zijn. En de samenwerkingsver- banden die zijn ontstaan tussen in- stellingen. „We hebben ervoor ge- kozen om gebruik te maken van de bestaande structuren en gezel- schappenstelt bestuursvoorzitter Paul Nouwen. „Veel mensen heb ben met elkaar samengewerkt, die dat normaal niet deden. En men is over het algemeen enthousiast. Ve- len hebben elkaar gevonden." De organisatie van Rotterdam 2001 is dan ook meer dan tevreden over het eerste half jaar. En dat ter- wijl de uitgangspositie bepaald niet positief was. Er was veel kri- tiek vooraf. Over de late presenta- tie van het programma, en na de presentatie juist weer over dat pro gramma. Nouwen: „Eind vorig jaar hadden enkele niet onbekende Rotterdammers hun oordeel over de culturele hoofdstad' al klaar voordat het programma bekend was. Dat was even wennen voor ons, om op die manier te worden geconfronteerd met kritiek. Maar wellicht dat het ons heeft geprik- keld om ervoor te zorgen dat alles wat we in het programmaboek hebben vermeld ook zo goed mo- gelijk uit te voeren. Tot op heden zijn 280 programma's uitgevoerd of in gang gezet." Ook waren stemmen die riepen dat de culturele hoofdstad niet zou le ven. Eigen onderzoek van Rotter dam 2001 gaf echter een heel an- der beeld. De Rotterdammers blij- ken op de hoogte van de activitei- ten in het kader van culturele hoofdstad, en komen er ook rede- lijk massaal op af. Het Lenteplein trok 150.000 bezoekers en 'City' van Mini Maxi in het Nieuwe Luxor 93.000 bezoekers. Maar ook kleinere evenementen worden goed bezocht. „Dan hoor je men- sen die roepen: Sommige evene menten hadden ook zonder de cul turele hoofdstad wel plaatsgevon- den", stelt zakelijk directeur Han de Bruijne. „Dat is wel zo, maar bijvoorbeeld Dunya heeft dankzij ons wel voor het eerst een uitge- breide zaterdagprogrammering ge- had dit jaar. En daar kwamen wel ruim 50.000 bezoekers meer op af. De bekende festivals - naast Du nya, ook het filmfestival en De Pa rade - laten sowieso allemaal een positieve lijn zien wat betreft be zoekersaantallen." En het toerisme? Want Rotterdam 2Q01, Culturele Hoofdstad van Eu ropa was ook bedoeld om Rotter dam aantrekkelijker te maken voor toeristen. Actuele cijfers over toe- ristisch bezoek aan Rotterdam zijn er nog niet", stelt De Bruijne. De signalen die de organisatie krijgt, zijn echter hoopvol. „24 Nationale en 13 buitenlandse reisorganisaties hebben Rotterdam voor het eerst in hun brochures opgenomen, en een aantal heeft aangekondigd dat vol- gend jaar ook te doen." Nouwen: „En vanuit de hotels horen wij dat buitenlandse gasten veel belang- stelling tonen voor het programma van culturele hoofdstad." En dus geloven de ouders dat de culturele hoofdstad een mooi kind gaat worden. Met deze positieve half jaarcijfers, en grote evene menten als de Jeroen Bosch ten toonstelling in Boijmans, het Ger- giev Festival, en de Interbellum- tentoonstelling nog in het vooruit- zicht, lijkt het positieve gevoel van de organisatie terecht. Toch wil Rotterdam 2001 zichzelf nog niet op de borst slaan. Nouwen: ,,In ja- nuari 2002 zullen wij publiekelijk verantwoording afleggen voor dit culturele hoofdstad jaar. En dit uit- eindelijk oordeel zal gebaseerd zijn op feiten." Feiten die er hal- verwege dus rooskleurig uitzien. Rondrit en wandeling met verhalen over architectuur- en cultuurhistorische achtergronden o.l.v. een gids. Ridderkerk (14.00 uur); 2 augustus: Capelle aid IJssel (10.00 uur), Hellevoetsluis (14.00 uur); 4 augustus: Maassluis (10.00 uur); 8 augustus: Westvoorne (10.00 uur), Brielle (14.00 uur). Informatie: 015-2154588ofwww.havensenheerlijkheden.nl. Kaarten fl.10.001 12,75 (TSN). De solisten Simone Kleinsma, Danny de Munk, Henk Poort en Esther Pierweijer brengen een aantal hits ten gehore van de bekende musicalcomponist Sondheim en vooruitblikken van Joop van den Ende musicals die dit jaar op het toneel te zien zijn. 5chouwburgplein, aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Orgelliteratuur uit heden en verleden wordt vertolkt door Klaas Jan Mulder met solist op het fraaie drieklaviers Van Vulpenorgel. Hoflaankerk, Kralingen, aanvang: 19:45 uur, entree gratis. Tweede deel van een kunst- en cultuurmanifestatie aan boord van het tachtig meter lange zeeschip de MS Stubnitz en in Werkstad in Las Palmas, met een nieuwe expositie in Las Palmas en optredens van onder andere Club Geluk (Wilhelminakade). Diverse aanvangstijden en diverse toegangsprijzen. Meer info: www. werkstadinlaspalmas. nl of www. Adrift, nl Sponsors: ING, Shell, Dura Vermeer Film over de geschiedenis van Rotterdam van 1850 tot de wederopbouw. Dankzij de nieuwste technieken maakt u, als bezoeker, een reis door de tijd. Calypso 2001, entree fl 10,-. Aanvang 13.30,15.30 uur. Vr 3 augustus ook om 20.00 uur. t/m 4 augUStUS Sponsors:GemeentelijkHavenbedrijfKonklijkVopak,SVZ Spectaculaire, virtuele reis door het verleden, heden en toekomst van Rotterdam door middel van laser- en diaprojecties op een grote containerwand en een waterscherm. Laatstevoorstellingen! Leuvehoofd, naast de Erasmusbrug, iedereavondom 23.30 uur, toegang gratis. Party waarbij de man en de player life style centraal staan. Een jury beoordeelt wie Playa of the year gaat worden. Als je wilt weten welke mannen in Rotterdam nu de echte players zijn, mag je deze avond niet missen. Club Tropicana, v.v.k. f25,00 deurprijs f30,- Expositie met foto's van jongeren waarin de Black Gospelkerken centraal staan. Loeder Events, Beukelsweg45, dagelijks 12.00-17.00 uur, zo. gesloten, www.loederevents.nl t/m 9 September Sponsor: Waterbedrijf Europoort Een honderdtal kleurrijke kindertekeningen uit de tentoonstelling Wasserwelten, 25 grote fotoportretten van gewone Rotterdammers met hun buitengewone fascinatie voor water en enkele leuke en interessante documentairefilms over water vormen de opmaat voor Een Wereld van Water vanaf 20 oktober. Wereldmuseum. Info: www.wereldmuseum.rotterdam.nl Out LIVE is door Kunstas geselecteerd om het uitgaansleven in het 'culturele kwartier' in kaart te brengen. In The Shop kunnen jongeren aan workshops meedoen om onder andere zelf films te maken die op de website worden gezet. Voor informatie en aanmelden: www.uit.nu.Hoornbrekerstraat I Witte de Withstraat Sponsors: Bank Nederlandse Gemeenten, Woonzorg Nederland Nationale tentoonstelling ter gelegenheid van 100 jaar woningwet. Las Palmas, di-zo 10.00-17.30 uur, wo tot 21.00 uur, entree fl.10,-. Tentoonstelling in het kader van Rotterdam 2001 en Porto 2001 door internationale kunstenaars die in beide Culturele Hoofdsteden projecten realiseren. Witte de With-Centrum voor Hedendaagse Kunst. Info: 010-4110144 ofwww.wdw.nl Breitner in Rotterdam fotograaf van een verdwenen stad, Nederlands Fotoinstituut Waterproject 1854-2001 - Woonhuis Milders/Brenninkmeijer en singels Thuis in Rotterdam, 24 museumwoningen - diverse locaties Internetcolumn Rien Vroegindeweij - www.rotterdam2001 .nl Parasites-wisseltentoonstelling - Las Palmas Pieter Bruegel de Oude-Meestertekenaar - Museum Boijmans van Beuningen Manifestatie J.J.P. Oud-Philip Johnson - Nederlands Architectuurinstituut Werkstad in Las Palmas - www.werkstadinlaspalmas.nl Watersport in Stijl-Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging De Maas 1851-2001 - Maritiem Museum BamboeBovenstad - Hogeschool Museumpark Rotterdams Dagboek - www.rotterdamsdagboek.nl Uitgaan in Rotterdam - Schielandshuis Expositie Stad Rotterdam Verzekeringen - Weena 70 Voor 'n dubbeltje op de eerste rang - Belasting Douane Museum Publiekscentrum Calypso 2001 (informatieenkaartverkoop) Mauritsweg5, tel. 0104022001. Open: ma-vr van 10.00 -18.00, za-zo van 11.00 - 16.00 uur. Kijk ook op: www.rotterdam2001.nl. Wilhelminakade 66 (Kop van Zuid). Open: di - zo 9.30-17.30, wo 9.30-21.00 uur Kaartverkoop Ticketservice in publiekscentrum Calypso 2001, Las Palmas,de 151 grotere postkantoren, de°33GWK stationskantoren, de Ugrotere VWkantoren. m ROBECO l 'nilever de kunst van communicatee Deze weekladder is vervaardigd in samenwerking met het Rotterdams Dagblad en Maasstad weekbladen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 30