maasstad r< at man riaa in dz I ri\i\/s 11 tfSt* llltci ii rif rrIjj rj ri Gastvrij verblijf in een voormaligesigarenfabriek J J J h# J J J J w J W >«J mm iititsiss 'M I W - m m W J mm - 4 Wie een snelle en op de horeca toegesneden vakantie wil door- brengen in een omgeving met veel mensen, moet vooral niet gaan naar de Ardennen in het grensgebied van Belgie, Luxem burg en Frankrijk. Luieren in de zon is er uiteraard mogelijk, het drinken van een pils op een terras ook, maar niet op een breed strand langs een nog bredere winkel-, cafe en restaurant- boulevard. Zonnen kan in de Ardennen onder het lommer op de grindoever van een riviertje als de Semois, dat zich met stroomversnellingen kronkelt langs dorpen en landerijen. Het schilderachtige dorp Vresse sur Semois is een der talrijke woonkernen in de vele dalen tussen net geen bergen. Vresse sur Semois telt maar een paar honderd koppen. Voor een deel is de bevolking afhankelijk van het zomer- en wintertoerisme, dat zich echter niet zo massaal aandient als bijvoorbeeld aan de Costa Brava. Bagage Handicap wmsm. mmasses sr« Kajak Bouillon II Woensdag 8 augustus 2001 CX76 Cor/jblnsriis r irizpatinirit} an door Elisabeth Schop Een vakantie in de Ardennen is ge- schikt voor vooral sportievelingen en mensen met een redelijke licha- melijke conditie. Wie een sportie- ve vakantie wil doorbrengen in het zuurstofrijke gebied, komt er als geen ander aan zijn of haar trek- ken. Een wandeling maken over de kronkelende wegen van een glooi- end parkoers betekent onderweg genieten van fraaie doorzichten, het gefluit van vogels en af en toe ook het oog in oog staan met een schichtig wegrennend hert. Wan- delen in de Ardennen is een uiter- mate vermoeiende bezigheid die vooral in een eigen tempo gedaan moet worden. Vanuit een dal is het overbruggen van de vijf- tot zes- honderd meter naar de top van een heuvel een zware aangelegenheid, zeker voor mensen die daarin niet zijn getraind. Dit betekent toch al snel het afleggen van een afstand van een kleine tien kilometer, af- wisselend lopend over vals plat, steeds opwaarts. Anderzijds geeft het bereiken van de top het gevoel een behoorlijke prestatie te hebben geleverd, met doorgaans als belo- ning een prachtig panorama over de omgeving. Goede wandel- of bergschoenen zijn een noodzaak alsmede het uit- gekiend samenstellen van de baga ge. Onderweg kom je geen com- fortabel cafe tegen om even de be- nen te strekken terwijl je je laaft aan een koele verfrissing. Een uit- smijter rosbief is er evenmin bij. Sjouwen met eten en drinken in een rugzak is nodig om te overle- ven. Dat hoort nu eenmaal bij het leveren van een prestatie, zeker als de leeftijd een aantal kruisjes telt. Eenmaal op de top, dan is er nog de weg terug. Wie denkt dat afda- len minder vermoeiend is dan de wandeling naar boven, komt be- drogen uit. Het afdalen is zelfs pijnlijker voor de benen. Dat is het gevolg van het maken van een con stant afremmende en tegennatuur- lijke beweging. Vooral de kuiten hebben daar een hekel aan en pro- testeren met pijnlijke scheuten. Wie meent de afdaling in een draf- je te kunnen voltooien, moet uiter- mate voorzichtig zijn. Als gevolg van het dalingspercentage is het mogelijk niet meer te kunnen stop- pen en ongewild steeds harder te moeten lopen als gevolg van het eigen lichaamsgewicht. Deze erva- ring werd aan de prive-herinnering toegevoegd na een overmoedige poging de rest van het gezelschap te laten zien hoe goed de conditie van een 52-jarige wel is. Gelukkig liep de weg op het juiste moment een stukje omhoog, anders was een valpartij zeker het gevolg geweest. Hoewel zwaar, valt tijdens zo'n wandeling, die met inbegrip van de regelmatige stops in ons geval ruim zes uur duurde, te genieten van tal van zaken die een mens in de stad ontbeert. Allereerst is daar de rust, de onvoorstelbare stilte al- leen doorbroken door een eeuwige en slaperig makende windgeruis in de boomtoppen. Als je even een boomstronk gebruikt als rustplaats, dan moet'je waken voor insukke- len. Insecten, die het almaar hebben voorzien op onbedekte lichaams- delen, vormen een extra handicap. Tijdens de wandeling regeert niet de mens, maar de natuur. Die gaat gewoon zijn gang, zeker als de mens de band niet verstoort. Tot twee keer kwamen we oog in oog met een forse hinde. De eerste keer stond het edele dier zomaar uit het niets op het asfalt en flits... ook weer weg in het niets. Tijd om de camera in stelling te brengen, gaf het dier niet. De tweede ontmoe- ting vond plaats op afstand. Het dier struinde op een stuk ontgon- nen bos. Misschien was het wel hetzelfde hert als eerst dat in de verte uit het zicht verdween. Ook nu was het beest de camera te snel af. V-2 '."V mm •v; i. i <n*f& Izisfr-, T*1*T*7 *31 if FIxY31 Wt W .v 4 r. *»r- -! 'SK Niet alleen varen op de Semois is mogelijk, maar ook vissen vanafeen 'zomerbrug-zonder-leuning' behoort tot de mogelijkheden. Wandelen is een van de mogelijk heden voor een inspannende va kantie in de Ardennen, dat eigen- lijk weinig meer is dan een stipje op de kaart van het verenigde Eu- ropa. Overigens gaan steeds meer mensen uit al die verschillende landen er graag naartoe. De Arden nen is een schitterende landstreek met talloze mogelijkheden voor jong en oud. Immense wouden wisselen zich af met stromende beekjes, die nauwelijks opvallen, maar wel alom hoorbaar zijn en zich onderscheiden door de helde- re kleur van het water. Het is ook een landstreek waar gastronomi- sche specialiteiten hoogtij vieren, maar waar de vakantiegangers ook survivalploegen tegenkomen die 'dineren' uit een blik bruine bo- nen. De verscheidenheid in het landschap en mogelijkheden van ontspanning zijn uniek.Enkele uren na aankomst is al duidelijk dat de Ardennen een compleet andere wereld is temidden van een hecti- sche maatschappij. Jaarlijks reizen vele duizenden toeristen naar de zuidpunt van Belgie, waar in hotel, pension of camping meer dan plek genoeg is voor iedereen. Zelfs in de bekendste delen van het uitge- strekte gebied is altijd wel een beekje of landweggetje te vinden waar je in de verre omtrek alleen geluiden hoort van natuurlijke ele- menten. Maar het belangrijkste Een watermolen in de Semois ter hoogte van Vresse, een van de schilderachtige dorpen in het Belgische gedeelte van de Ardennen. blijven de stilte en de rust. De Ar dennen zit er vol mee. Niet de auto, maar de natuurlijke wereld voert in de groene long de boventoon. Aan een omhoog lopende weg bevindt zich aan de rand van Vresse sur Semois hotel I'Eau Vive, een voormalige sigarenfabriek. Soms is het ermistig, zoals op de foto. In elk zichzelf respecterende dorp is minimaal een hotel te vinden met redelijk tot goede fa- ciliteiten. Hotel l'Eau Vive van de Nederlandse Fletcher Hotel- groep aan de rand van Vresse sur Semois is er een van. Het is de zesde en enige vestiging van de groep in Belgie. De anderen zijn te vinden Valkenburg (Hotel De Burghoeve), Middelburg (Grand Hotel Du Commerce), Den Burg-Texel (Hotel Koog- erend), Vlijmen (Hotel Prinsen) en Westkapelle (Hotel Zuider- duin). l'Eau Vive is al zo'n dertig jaar on- dergebracht in een voormalige si garenfabriek aan de rand van een waterval, die water uit de heuvels transporteert naar de Semois. Het is zo'n nostalgisch oud pand, dat een eigen sfeer etaleert en waar het lijkt of de tijd decennia stil heeft gestaan. Niet hypermodern, maar wel degelijk met een meer dan mi nimum aan comfort. De 31 kamers zijn voorzien van bad/douche en toilet, al is het met een Frans zitbad wel behelpen voor mensen die dat niet gewend zijn.De sfeer van bui- ten is doorgevoerd door het ge- bruik van eikenhout in de betim- mering en meubels. Slapen aan de achterkant van het hotel is een bij- zondere gewaarwording, omdat de gast zich met de ogen dicht waant aan de voet van de Niagara-water- vallen. Een kamer aan die kant is aan te bevelen voor mensen die, zoals uit eigen ervaring kan wor den beschreven, tussendoor vaak wakker worden. In ons geval duur de de slaap zelfs negen uur achter- een, terwijl anders de nachtrust uit- een valt in vier delen. Maar er zijn ook kamers aan de voorkant voor hotelgasten die bang zijn dat het eeuwigdurende ruisen van omlaag kletterend water de nachtrust juist verstoort. Genieten van drank en spijzen uit de Bourgondische keuken De kwaliteit van l'Eau Vive mag ingeschaald worden in de klasse van de Bourgondische keuken. De hoeveelheden die op tafel komen zijn niet uitbundig omvangrijk, maar wel van uitstekend gehalte. Het is overigens steeds mogelijk bij te vragen, want kennelijk is het credo in l'Eau Vive 'beter bijhalen dan afvoeren naar de kiebel- ton'.Het personeel, dat onder lei- ding staat van het jonge Neder landse echtpaar Patrick en Claudie van den Haspel, is vriendelijk en verstaat het vak. De bediening ver- loopt vlot, wie dat niet wil hoeft geen minuut langer aan tafel te zit- ten dan gewenst. Jammer is dat het hotelzwembad op last van de gemeente is geslo- ten. Het voldoet niet aan de gestel- de eisen en het ziet er niet naar uit, vanwege een hoge investering, dat de voorziening binnen afzienbare tijd daaraan wel voldoet. Bij het in- winnen van informatie over het ho tel wordt het gesloten zijn van het zwembad ongevraagd aangege- ven. Fietsen door de Ardennen is weggelegd voor de sterken, voor mannen en vrouwen met getrainde benen. Gewone fietsen zijn vrijwel niet bruikbaar, maar wel tweewie- lers met meer dan drie versnellin- gen en natuurlijk ook crossfietsen. Deze laatste categorie is in elke dorp te huur voor overigens prij- zen die stevig zijn. Dat geldt ook voor de borg die wordt gevraagd, naast het overleggen van een legi- timatie. Een poging een rit te ma ken met de eigen fiets, die achterop de auto was meegenomen, was van korte duur. Zelfs in de kleinste van de drie versnellingen was het niet mogelijk langer dan een kwartier omhoog te rijden. De hellingen waren te stijl, de 'brandstof was snel verbruikt. Het zweet liep in stralen over het lichaam, de benen weigerden verdere dienst. De 'val' ~v„ De hoofdstraat van Vresse sur Semois in de Ardennen met a fen toe een paar wandelaars en een passerende auto. Het is een oord van rust. terug verliep aanzienlijk sneller. Binnen enkele minuten kwam het hotel weer in zicht en dat beteken- de voor de fietst voor de restduur van het verblijf 'op de plaats rust'. Een andere mogelijkheid is ver- plaatsen per kano of kajak. De on- diepe Semois, die stroomt vanuit Luxemburg, door Belgie naar Frankrijk leent zich daar uitste kend voor. Het is een in eenrich- ting stromende rivier met tal van stroomversnellingen en kleine wa- tervallen, die het afvaren maken tot een avontuurlijke tocht. In Vresse sur Semoi is het mogelijk een ka jak of kano te huren en daarmee een bepaalde afstand af te leggen. Vaarder en vaartuig worden over de weg teruggebracht naar de plek van vertrek, hetgeen in de huur- prijs is inbegrepen. Het dorp Vresse telt naast een paar winkels in eerste levensbehoeften en een postkantoor dat maar ander- half uur per dag geopend is, ook enkele terrassen langs de landelij- ke hoofdstraat. Af en toe passeert een schoolbus en een enkele vrachtwagen. Het kan minuten du- ren voordat een nieuwe passant zich aandient in de vorm van een wandelaar, fietser, personenwagen of een tractor met een stuurs en weinig gastvrij kijkende agrarier achter het stuurwiel. Het lijkt wel of hij zeggen wil 'weer een paar van die gasten die hier niet horen'. Naast de kerk en een, overigens fraai, informatiecentrum biedt het dorp verder geen vertier of ander toeristisch vermaak. Op een dag van minder weer is daarom een uitstapje aan te beve len naar het 25 kilometer zuidelijk gelegen Bouillon. Deze historische stad wordt doorsneden door de Se mois en biedt tal van mogelijkhe den tot bezoek aan historierijke ge- bouwen en kastelen. Het is er ook mogelijk een bezoek te brengen aan het politiemuseum of te water- fietsen over de Semois, die ter plekke nauwelijks stroomt. Een andere aanrader is een bezoek aan de veertig kilometer noordelijk van Vresse sur Semoir gelegen stad Di- nant, waar de Lesse en de Maas bij de St. Jansbrug samenkomen. De stad is per boot te verkennen, maar ook vanaf een hoogte van honderd meter van de vesting Citadel in het hart van de stad. Vooral bij helder weer biedt het een schitterend en duizelingwekkend panorama over de omgeving en de loop van de ri vier. Tussen de zware vestingmu- ren dragen levensgrote figuren de hoogtepunten van de Europese en Belgische geschiedenis uit. In de gevangeniscellen, de keukens en de koetsen wordt voor de ogen van de bezoeker het verleden weer tot leven gewekt. Het Wapenmuseum met de kanonnen vormen het mili- taire aspect van dit historische op- gravingsterrein. De Citadel is be- reikbaar met een kabelbaan of via een trap van 408 treden. Boven zijn ook een prachtig terras, een speeltuin en een restaurant. Overi gens is het, via een omslachtige omweg, met de auto mogelijk naar boven te rijden.Kort na het verla- ten van het drukke en jachtige Di- nant, treedt de rust van de Arden nen weer in. De rit terug naar het hotel is een verademing. Na het di ner eenmaal weer aangeland op de kamer en gestoken in nachtkle- ding, doet het klateren van de wa terval de rest: slapen aan een stuk tot in de andere morgen. Rust bete kent in de Ardennen werkelijk rust. Een aanrader voor mensen die de jachtige wereld een poosje wil- len ontvluchten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 27