4*%L1 maasstad 'Huurders maken vuist tegen politiek en woningcorporatie' I RET Brandersfeesten- tram rijdt naar Schiedam krant netel 4* 'De Omloop binnenste buiten gekeerd' John van Gestel vinddatPvdA zichzelf overschat 'Koeiendag' op't Hoefblad SCHIEDAM Woensdag 8 augustus 2001 maasstad kerk maasstad weekbladen De Hoogstraat moet dankzij de plannen van Seinpost weer tot bloei komen. «%s b SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ, beiden in Schiedam. Faxen kan ook; het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn Live-muziek Braderie Hollandse artiesten Siska en John Vrijwilligers Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Hervormde gemeente Magnalia Dei Kerk zo 10.00 uur. ds W.R. van Wieren. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn zo 10.00 uur. dr P. Buitelaar (Ge- reformeerde Bond). Magnalia Dei Kerk zo 17.00 uur ds P. Kolijn (Gerefor- meerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds G. de Lang. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 09.30 uur. ds. J. Sosef, Schrift en Tafel. De Ark, Hargplein. 09.30 uur. geen dienst. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur. ds W.R. van Wieren. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur. pas tor G.J. Warmerdam m.m.v. dhr H. Roosing. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: br. R. van Wetten. 16.30 uur: br. A.J. van 't Hoff. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-Laan. 09.30 uur: leesdienst 15.00 uur: ds C. Westerink Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds. A.I. Hyvarinen H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper- Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. zo 10.30 uur: zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. zo 10.30 uur euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur: euch. viering. zo 10.15 uur: hoogmis m.m.v. he- renkoor IHD. RK Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. 10.00 uur: euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds J.F. Postma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur eredienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur: N. v.d. Want. wo 19.45 uur: geen dienst. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkerstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. 't Paxhuis, za 19.30 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. za 17.30 uur en zo 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Anganois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur RIEDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: Ft. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN FIEDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur IJITGEVER: Ftotterdams Dagblad b.v. XQ52 College gaat akkoord met Plan van Aanpak Seinpost SCHIEDAM - Het college van B en W is in hoofdlijnen ak koord gegaan met het Plan van Aanpak dat onderzoeksbureau Seinpost voor de Schiedamse binnenstad heeft gemaakt. Het Plan van Aanpak, getiteld 'De Omloop binnenste buiten ge- keerd' is een vervolg op het eer- ste rapport dat Seinpost vorig jaar juni op het stadskantoor heeft afgeleverd ('De Omloop binnenste buiten'). Seinpost heeft in opdracht van de gemeente Schiedam het winkel- aanbod in het centrum onder de loep genomen. Het bureau heeft daarbij het winkelcentrum in vier gedeeltes onderverdeeld. Het kernwinkelgebied zal zich vol- gens de visie van Seinpost moet- ne ontwikkelen tussen het ABC- complex, samen met het nog te bouwen Land van Belofte en de Nieuwe Passage. Het gebied dat tussen twee polen iigt -de Broers- veld- moet volgens Seinpost de hoogste winkeldichtheid van Schiedam krijgen. Seinpost denkt dan aan modezaken, schoenenza- ken en alles wat daarbij hoort (funshoppen). Het Broersveld wordt hiermee de centrale as van het kernwinkelapparaat, het zoge- naamde Haltermodel. De Koemarkt moet opnieuw wor- den ingericht, stelde Seinpost vo rig jaar. De Broersvest en het ge- deelte van de Hoogstraat na de in- gang van de Nieuwe Passage wordt door Seinpost bestempeld als gemengd gebied. In het Hoog- straatgedeelte zouden speciaalza- ken moeten komen, ambachtelij- ke bedrijvigheid, horeca en dienstverlening. In de Broersvest ligt de nadruk weer op de zakelij- ke dienstverlening. Seinpost denkt hierbij aan notarissen en banken. Lifestyle en woonzaken worden toegedacht aan het gebied Hoog straat dat loopt vanaf het Stedelijk Museum naar de Grote Markt, de Korte Dam en de Korenbeurs en omgeving. Om het winkelcentrum van Schiedam deze nieuwe structuur te geven is een aantal instru- menten nodig, zegt Seinpost. Zo zouden winkeliers die nu op de Hoogstraat zit- ten maar eigenlijk beter thuisho- ren op de Broersveld (en anders- om), met subsidies kunnen wor den gestimuleerd te verhuizen. Deze vorm van subsidising heeft de gemeente Vlaardingen on- langs nog toegepast in de Vlaar- dingse Westwijk, om winkeliers te bewegen hun zaak te verhuizen naar een nieuw te bouwen win- kelcentrum aan de Wiardi Beck- mansingel. De winkeliers lieten zich ondanks de subsidie (die kon oplopen tot maximaal een ton) echter niet overtuigen. Een ander instrument om meer vat te krijgen op gewenste ont- wikkeling van de binnenstad is het actualiseren van de bestem- mingsplannen. Hierdoor kun je winkels en activiteiten in bepaalde delen van de stad we- ren. Ook heeft het college van B en W het idee van Seinpost overgenomen om een vastgoed- ontwikkelingsmaatschappij op te richten: hierin partieipeert de ge meente Schiedam met private on- Foto Roger van der Kraan dernemingen. Panden kunnen zo worden opgekocht en opgeknapt; de gemeente kan verder zelf be- palen wat voor soort onderne- ming in het pand terugkomt. Nu staan panden die handen zijn van particuiieren soms jarenlang leeg (speculatie). De Rotterdamse Witte de Withstraat is dankzij de oprichting van zo'n vastgoedonf- wikkelingsmaatschappij enkele jaren geleden succesvol nieuw le- ven ingeblazen. Bij de uitwerking van de plannen gaat de gemeente Schiedam de Initiatiefgroep Binnenstad nauw betrekken, die bestaat uit verte- genwoordigers uit de markt. Door Frank Willemse SCHIEDAM - „Neem nou die grondpolitiek. Wei of geen erf- pacht in Schiedam waar de PvdA en de WD lijnrecht tegen- over elkaar staan. Allemaal ge- kissebis. Wij van de huurdersbe- langen vinden dit politiek geleu- ter. Wij staan ervoor dat mensen goed moeten kunnen wonen. Een goed dak boven het hoofd. Wij pleiten voor goed onderhoud, veiligheid en leefbaarheid in straat en huis. Wat dat betreft maken wij een vuist tegen en de politiek en wooncorporatie Woonplus. Want als je die hun gang laat gaan, spelen zij de baas. Dus wij moeten wel krach- tig tegenspel leveren." Aan het woord John van Gestel, sinds een jaar de voorzitter de ge- zamenlijke Schiedamse bewoners- verenigingen. Dingen doen en niet veel of lang over vergaderen. Dat lijkt het mot to van John van Gestel (58 jaar) op zijn praatstoel in het hartje centrum van Schiedam. Daar heeft hij zijn hele leven gewoond en is daarom een ras-Schiedammer. Niet zeuren maar doen. Een voorbeeld? Achter zijn nieuwe huis staan de wonin- gen (sociale woningbouw) die wethouder Bolmers in de jaren 70 liet bouwen. En tussen Broersveld en de Laan ligt een klein parkje tussen Grofbaan en Gedempte Baansloot. Drie kleine veldjes zijn het enige groen in het Centrum. Een veldje voor peuters en moe- ders, een hangplek voor de opge- schoten jeugd en een trapveldje. „Nou, dat trapveldje ziet er niet uit -geen gras maar modderpoel- en dus moet daar een kunstgrasveldje komen. De wethouder, zelf hoc- keyer die weet hoe duur zo'n veld is, was verbaasd toen ik erover be- gon. Zo'n duur veldje voor hang- jeugd?" 'Onzin' vindt Van Gestel: „Goede spullen dat hebben we no- dig en je laat de jeugd niet in de steek voor een paar rotcenten." Dus fl. 37.000,- gespaard voor het all-weatherveld. En zegt hij drei- gend: „De gemeente en ONS moe ten nu opschieten met die aanleg. Want anders gaan we actie-voeren en blokkeren wij deze doorgaande weg voor de winkeliers van de Passage." En zo heeft hij en de SOBO (Schiedams Overleg Bewoners Or- ganisatie) nog heel veel plannen. -f II Sinds Van Gestel voorzitter is, spreekt hij op praktisch elke raads- of commissievergadering de poli tiek toe. Inspreken heet dat en hij laat geen kans voorbijgaan of hij laat klip en klaar de visie van het SOBO horen. Hoe kijken de geza- menlijke bewonersverengingen te gen Schiedam nu en in de toe- komst aan? „In Schiedam staat veel te gebeuren met mogelijke sloop Slachthuisbuurt, aanleg Tramplus, Hemaplein en kantoren- wijk Schieveste. Grote plannen, die veel geld kosten en zeker over- last geven. Op dit moment zijn we bezig met de sloop en nieuwbouw- plannen voor Nieuwland en Groenoord. Daar maken wij harde afspraken met Woonplus over ver- huisregelingen (een soort CAO voor huurders) en goede oprotpre- mies." Je moet dingen bij hun naam noemen, zegt John van Ge stel. En waar de bewoners beter van moeten worden. Veel en hard werk voor de SOBO dus. En daar om staat Van Gestel overal waar het maar kan om het standpunt van de SOBO uit te dragen. Sinds zo'n 25 jaar zijn in Schie dam bewonersverenigingen opge- richt. En zolang zit hij daarbij. Al- lereerst bij B.V.S.C. (bewoners vereniging Schiedam centrum) waar hij ook voorzitter van is. Sa men met de clubs van de wijken West, Oost, Zuid en Nieuwland hebben zij medio 1995 besloten om de wijkoverstijgende plannen in de SOBO aan te pakken. Na- tuurlijk heeft de wijkvereniging wel veto-recht als het om plannen in die wijk gaat. Het bestuur be staat uit drie personen met naast de voorzitter, een secretaris (Piet van der Ploeg) en penningmeester (Jan Joris). Het SOBO staat dus boven de wijkbelangen, net zoals onder de wijkverenigingen nog talloze club- jes zijn die de straat of buurtbelan- gen behartigen. Het SOBO als overkoepelend orgaan heeft daar- mee 14.758 woningen of huishou- dens onder haar hoede. Vermenig- vuldig je dat met 3 a 4 dan behar- tigt deze club al gauw 50.000 Schiedammers. Het is duidelijk dat Van Gestel van mening is dat de politieke partijen vaak zitten te slapen of voor elkaar praten. „Wij zijn de harde achter- ban en wij maken daarom afspra ken met huisbaas Woonplus. Zoals is er hard onderhandeld over het sociaal plan voor Nieuwland en Groenoord." 'Huren desnoods omlaag', zo schrijft de PvdA in haar verkiezingsprogramma. Leuk en aardig, zegt hij daarop, maar grote onzin want de gemeentepoli- tiek is niet langer 'baas over de huurwoningen'Die zijn vergeven aan de woningcorporatie Woon plus. Die niet aan het lijntje loopt van de politiek maar geprivatiseerd is. Dus met andere woorden een gewoon bedrijf is. „De politiek staat met lege handen. Wij niet. Door acties als huur niet betalen of harde onderhandelingen over bijvoorbeeld de huurverho- ging krijgen wij wat voor elkaar. Bovendien wie vertegenwoordigt die gemeentepolitiek nu eigenlijk? De politieke partijen in Schiedam hebben bij elkaar maar zo'n 450 betalende leden! Wij minstens 6.000 over de hele stad." John van Gestel heeft plezier in de ze drukke vrijwilligersbaan en sinds hij geniet van zijn VUT kan hij er ook genoeg tijd voor vrijma- ken. Lid worden van een politieke partij -aanbiedingen zat- ziet hij niet zitten. Hij beseft dondersgoed dat bijna alle politici in Schiedam vaak bij bewonersclubs zijn be- gonnen. En deze huurdersvereni- gingen gebruiken om zelf in de po litiek te komen. Namen zat. Hij niet; hij maakte zich in het ver- leden druk over het behoud van het Weeshuis (gelukt) en was tegen de komst van de Nieuwe Passage en het ABC-centrum (niet gelukt). Nu kreeg hij het voor elkaar dat het Land van Belofte-gebouw 1,2 graad draaide zodat de vrachtwa- gens meer uitzicht hebben op krui- sing Lange Kerkstraat en Kreupel- straat. Praktische oplossingen, noemt hij dat. En vooral luisteren naar de bewoners. Dat moet de po litiek en de woningcorporatie nu eens gaan leren. En zoniet 'dan la- ten wij ze het wel weten'. SCHIEDAM - Marijn and Friends komen donderdag 9 augustus naar Po dium Cafe De Graauwe Hengst. De live-band treedt vanaf 21.30 uur op in het etablissement aan de Lange Haven 28 in Schiedam. Voor meer infor- matie (010) 426 05 66. SCHIEDAM - Op het Stadserf wordt zaterdag 11 augustus een braderie en kleine rommelmarkt gehouden. Naast de gezellige muziek en de leuke kinderattracties kenmerkt de markt zich onder meer door de kramen met handgemaakte artikelen, Siku-modelauto's en woondecoratie. De markt- aanbiedingen liggen op een nieuwe eigenaar te wachten van 9.00 tot 17.00 uur VLAARDINGEN - De Vrijbuiters, Frans van Wijk, Jessica en Ad van Opstal zijn zaterdag 11 augustus present in Vlaardingen. Deze Hollandsta- lige artiesten treden op in zaal Buytelant aan de 3e Industriestraat 12. De zaal gaat open om 19.00 uur. Het gezellige muziekfeest start om 20.00 uur Organisator is Andre Pronk, (010) 435 83 86 of 06-53 69 53 11. Kaarten a 15 gulden kunnen bij hem besteld worden. SCHIEDAM - Het duo Siska en John treedt woensdag 15 augustus op in woon- en zorgcentrum Thurlede. Het duo zingt hun hits vanaf 14.00 uur. een entreekaartje kost fl.2,50. Thurlede is gevestigd aan de Nieuwe Dam- laan 759 in Schiedam. Informatie: (010) 409 32 00. SCHIEDAM - De Stichting Ouderenwerk zoekt voor dienstencentrum De 4 Molens vrijwilligers die maaltijden willen bezorgen in de nabij gelegen ouderenflats Stricklede, Emma en Nieuwland. De maaltijden worden be- zorgd van maandag tot vrijdag tussen 11.30 en 12.15 uur. Per dag zijn twee bezorgers nodig. Geinteresseerden kunnen zich aanmelden, (010) 470 55 00. Hier kan meer informatie ingewonnen worden. SCHIEDAM - De RET heeft een speciale Brandersfeesten-tram be- stickerd, als blikvanger van de 18e editie van de Brandersfeesten in Schiedam. De tram wordt morgen door Peter Groeneweg (loco-bur- gemeester), Arno Geers (voorzitter Brandersfeesten) en Trix van Ben- nekom (directeur commercie RET) op de keerlus bij het Stadserf ont- huld. De RET heeft ook een programma geadopteerd tijdens de Branders feesten, namelijk het RET Mode- en Muziekfestival op zaterdag 29 September. In samenwerking met C&A presenteert de RET een mo- deshow, afgewisseld met muziek en entertainment. Bovendien staan er speciale BrandersKansloten af- gedrukt ik de RET promotiefolders waarmee bezoekers prijzen kun nen winnen. De Brandersfeesten vinden dit jaar plaats van donderdag 27 tot en met zondag 30 September. SCHIEDAM - Kinderboerderij 't Hoefblad in het Beatrixpark vormt zondag 12 augustus het decor voor een excursie. Deze gezinsactiviteit van ONS IBOR heeft als onder- werp 'de koe'. De eerste rondgang van ongeveer een uur start om 13.00. De tweede begint om 14.30 uur. Aan de 'koeiendag' kan gratis deel genomen worden. De 'koeiendag' is de tweede in een reeks van meerdere kinderboerde- rij-excursies waarbij een dier cen- traal staat. Beheerder van't Hoef blad, Leon Verdoes verzorgt de leerzame reis langs de koe. Zo is er zondag informatie over de ver- schillende koeienrassen zoals de 'Lakenvelder' en de 'Maas Rijn IJssel'-koe. Voorts kan er een nep- koe gemolken worden en zijn er koeien-opdrachten op te lossen. Voor meer informatie over de 'koeiendag' kan gebeld worden met kinderboerderij 't Hoefblad, (010)470 78 44. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plus van der Meer, Mgr. Notenslaan 460 PtusWoudhoek, Geuzenptein 5/7 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 De bewoners van Sveaparken hebben hun eerste reprimande al te pakken. Een standje van de gemeente in de vorm van een brief die onlangs huis-aan-huis werd verspreid. 'De bewoners weten dat er in de wijk bepaalde erfpachtsvoorwaarden gelden; dus houdt u zich daar dan ook aanDaar kwam het op neer. Of ei genlijk: 'Wij gaan streng controleren of iedereen zich in de wijk daar wel aan houdt'. Een korte inspectie had namelijk geleerd dat er al wat zaakjes waren die absoluut niet door de beugel kon- den. Een witte schutting overgeverfd in een andere kleur; hoe verzinje het! De tenen van Jules Peppelaar, die namens de ge meente op pad was gegaan, moeten er van zijn omgekruld. En een bouwsel in de tuin? Wat is daar open en Zweeds aan? Dus meteen maar even een brief de deur uit gedaan. geschreven in een toon die laat blijken dat er met jou niet te sollen valt. Tuurlijk, denk ik dan, groot gelijk. Die voorwaarden zijn er niet voor niets en vindje rood of geel hout niet mooi, of de witte om- lijstingen of bijbehorende schutting, dan moetje daar niet gaan wonen. Maar wat ik dan weer zo jammer vind is dat de aandacht van de gemeente (in dit geval in de gedaante van Midgard Be- heer) zich weer louter richt op wat de bewoners allemaal ver- keerd doen. Geen woord over de veel te) late acties van de ge meente in de wijk, of beter: het helemaalgeen actie ondernemen. Eerst wordt de boel maandenlang de boel gelaten, om vervolgens ergens in juli (was waarschijnlijk toch te warm om binnen te werkeneens te gaan rondkijken wat er allemaal aan de hand is. Niets over halfaangeplante 'hagen'rijtjes, hetgebrekaan (open- bare) parkeerplaatsen en onkruid dat in het openbare groen al tot de oksels reikt, Niet zo vreemd dat bewoners in dat geval zelf initiatief gaan ontplooien en logisch dat dat niet altijd op de ge wenste manier gebeurt. Een halve wijk met en een halve wijk zonder straatverlichting, terwijl nu toch echt alles is opgeleverd; het zijn maar wat voorbeelden waar de aandacht van de inspec- teurs ook naar uit had horen te gaan. Wat bovendien nog het meest opvallend is, is dat het dus kennelijk toch lukt iets ver spreid te krijgen in de wijk De speciale Sveaparken-nieuwsbrief heeft de brievenbussen hier bijvoorbeeld nooit gehaald. Volgens de gemeente zat er veel te veel werk aan het verspreiden van de nieuwsbrief in 205 brievenbussen in Sveafors en enkele tiental- len in -holm. Eigenlijk maar beter ook, want elke bewoner die hem wel gelezen heeft zal er zoveel onzin in ontdekt hebben, dat meerdere standjes naar de gemeente meer dan op zijn plaats wa ren geweest. Karin Moerman

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3