maasstad Goethe's 'klein Par it mi Voortvarend Passages Vraag een willekeurig iemand welke grote Europese steden hij, soms tot vervelens toe, bezocht heeft. Tien tegen een dat het antwoordis; 'Londen, Parijs, Brussel, Antwerpen, Amster dam, Keuien, Berlijn' en ga zo maar door. Zelden hoor je ech- ter de stad Leipzig in dat rijtje vallen. Dat is jammer. Want Leipzig is een stad die zich op velerlei terreinen kan meten met voornoemde steden. Daarnaast toont Leipzig de toerist op ver- rassende wijze zijn zeer specifieke, eigen identiteit in een bij zondere atmosfeer. Leipzig is een scala aan bezienswaardighe- den die verwijzen naar een rijk verleden. Deze stad ligt in het oosten van Duitsland in het voormalige DDR-gebied en gaf eeuwenlang impulsen aan het economische en geestelijke le- ven in Europa. Johann Sebastian Bach spendeerde er een groot deel van zijn leven, grote Duitse dichters als Friedrich Schiller en Johann Wolfgang Goethe woonden, werkten en studeerden er. In Leipzig ook werd in de tachtiger jaren van de vorige eeuw de kiem gelegd voor de eenwording van oost- en west Duitsland. Breekpunt Toerisme Volkerenslag Reizen Woensdag 22 augustus 2001 CX36 Leipzig heeft veel te bieden en wacht met ongeduld op toeristen uit 'het westen' Direct bij aankomst op het hoofdstation van Leipzig valt de bijzondere allure van dit impo- sante, 26 sporen tellende station op. Dit immense, schitterend ge- restaureerde en in 1997 geheel gemoderniseerde station is het grootste kopstation van Europa, wat inhoudt dat alle sporen hier eindigen. De enorme aankomst- hal met een keur van winkels, een kapsalon, zeer schone toiiet- voorziening en overzichtelijke digitalereizigersinformatiepane- len heeft een oost-, west- en voor (hoofd)uitgang en wordt over- dekt door een constructie van aaneen geschakelde, gewelfde overkappingen. (Rol)trappen leiden naar twee on- der de aankomsthal gelegen etages met winkelgalerijen, waar tiental- len winkels, eet- en drinkgelegen- heden en reizigersinformatieafde- lingen zijn. Dit stationscomplex, is een toeristische trekpleister van de eerste orde. Niet alleen vanwege zijn bijzondere architectuur maar zeker ook om het urenlang winkel- en eetplezier dat er te beleven is. Buiten, voor het station, is het knooppunt van een uitgebreid, mo dern openbaar vervoersnet door middel van bussen en trams. In de directe omgeving van het station staan, op loopafstand, verscheide- ne grote hotels. Wij begeven ons naar het Victor's Residenz Hotel, dat direkt naast het station ligt. Het hotel is geves- tigd in een historisch pand waar- van het interieur volledig en zeer stijlvol is gerestaureerd en aan de eisen van deze tijd is aangepast. Het hotel, dat dit jaar in maart ge- opend werd, beschikt over 101 smaakvol ingerichte kamers. Stuk voor stuk zijn ze voorzien van alle tegenwoordig gewenste sanitaire en elektronische gemakken. Een uitgebreid, gevarieerd en smaakvol ontbijtbuffet en vriendelijk perso- neel maken een overnachting in dit hotel tot een waar genoegen. Wandelend door de nabij het stati on gelegen oude stadskern, valt meteen op hoe schoon het centrum De Madlerpassage is de chiqueste en tegelijk duurste winkelpassage van Leipzig. oude handels-, kunst/cultuur- en beursstad ter hand neemt, zowel in eigen als in buitenland. De voortvarendheid en het tempo waarin de restauratie- en bouw- werkzaamheden plaatsvinden dwingt respect af. In nauwelijks twaalf jaar na de eenwording van Duitsland is Leipzig erin geslaagd zijn grauwsluier ten gevolge van de verregaande verwaarlozing tij- dens de DDR-periode af te leggen. Het sfeervolle stadscentrum vol Twee direct U De hoofdingang van het 26 sporen tellende station. is. Geen zwerfvuil, geen tapijt van kauwgom op de trottoirs. Een ver- ademing als je denkt aan de achte- loos weggegooide rotzooi die overal in Nederland de grote ste- den vervuilt. Alexandra Naumann, een van de twee Nederlands spre- kende gidsen van Leipzig Tourist Service e.V., vertelt dat het schoonhouden van de stad een be- langrijk aandachtspunt van het ge- meentebestuur is. Alexandra leidt ons rond door de oude stadskern en wij st ons op tal van bijzonderhe- den terwijl zij er leuke anecdotes bij vertelt. Wij verbazen ons over de vele, fraai gerestaureerde histo- rische gebouwen, evenals over het gemak waarmee hypermoderne glazen panden en gebouwen wor- den opgetrokken op leeg gevallen plekken naast of tussen bestaande, soms eeuwenoude monumentale panden. Bouwactiviteiten zijn er overigens volop. Het is duidelijk; Leipzig is met een forse inhaalslag bezig. 'We komen eraan' is niet voor niets de slogan waarmee Leipzig zijn promotie als eeuwen- pleintjes, hofjes, terrasjes en par- ken is een lust voor het oog en biedt de toerist het mondaine van steden zoals Parijs en Rome in de luxe, vaak met glazen koepels overdekte, winkelpassages. Daar- naast heerst de gemoedelijke, nos- talgische sfeer van weleer met dienovereenkomstige winkeltjes vol volkskunst en streeknijverheid. De meest luxe winkelpassage is wel de in originele staat terugge- brachte schitterende Madlerpassa ge, onder een van de oudste gebou wen in Leipzig. Kopen in de win kels daar is alleen weggelegd voor de zeer rijken. A1 rondwandelend en genietend van al het schoons aan architectuur gaan de woorden van Goethe, die Leipzig vol ontzag mijn 'klein Parijs' noemde, steeds meer betekenis krijgen. Wie in de Madlerpassage komt mag beslist de Auerbachs Keller niet missen. Dit is de oudste, historische vaten- kelder van Leipzig en tevens de plaats waar in Goethe's beroemd- ste werk 'Faust', zich de scenes met de studenten en de rit op een vat van dr. Faust afspelen. groepen beeldhouwwerken, bij de trap voor de ingang, beelden deze studenten uit. Ook in Auer bachs Keller zelf, dat tegenwoor dig een groot, zeer smaakvol inge- richt restaurant is - met naar wij mochten ervaren een uitmuntende keuken - herinneren muurschilde- ringen aan de opera 'Faust'. Achter de historische gevel van het station treffen reizigers behalve treinen een hypermodern winkel- en eetparadijs aan. De vele passages in de stad zijn kenmerkend voor de beursstad die Leipzig van oudsher is geweest en nog steeds is. De jaarbeurs was vroeger een soort veredelde markt. Iedere handelaar had in een passa ge zijn onderkomen. De handels- ruimten lagen naast elkaar aan weerskanten van de passage en hadden geen pui. Hier deden de handelaars hun zaken. Slecht weer speelde bij die 'markt' geen enkele rol. De klanten liepen gewoon van de ene naar de andere passage. Later werden van die beursplaatsen win kels gemaakt, compleet met een pui voorzien van een winkelruit, etalagemimte en een eigen ingang. Tegenwoordig spelen de circa 25 intemationaal bekende beurzen die jaarlijks in Leipzig worden gehou- den zich af in een hypermodern megabeurscomplex met giganti- sche glazen hallen. Het historische, gerestaureerde oude beursgebouw is op de Naschmarkt te bewonde- ren en vormt een schilderachtig de cor voor het standbeeld van Leip zig's trots; Goethe. Veel van de oude beurspassages zijn gerestaureerd. Ze doen nu dienst als winkelpassages. Stuk voor stuk zijn het pronkjuweeltjes en zeer bezienswaardig. De Speckshof bijvoorbeeld, niet de oudste maar wel de mooiste, is magnifiek gerestaureerd en van een glazen overkapping voorzien. Drie jonge kunstenaars brachten er eigentijdse decoraties op aan. De bronzen plafonds zijn nog authen- tiek en een lust voor het oog. De Barthelshof is een voorbeeld van barokke doorgangshuizen. Met de restauratie van dit aan het einde van de 18e eeuw gebouwde koop- mansgebouw ontstond een van de mooiste passages die direct aan de Markt ligt. Lopend door deze pas sage kom je al dicht bij het cafe en museum 'Zum Arabischen Coffe Baum' De Coffe Baum, het oudst bewaard gebleven cafe-restaurant van Europa, is tegenwoordig een koffie-belevenismuseum waar het goed toeven is met een lekker 'Leipzigs bakkie'. Belangstellen- den in de geschiedenis van de boekdrukkunst moeten echt naar het museum voor boekdrukkunst gaan. Gewoon op het Haubtbahn- hof tramlijn 1 richting Lauser pak- ken, uitstappen bij de halte Hol- beinstrasze (ca. 10 minuten) en dan naar de Nonnenstrasze 38 lo- pen (5 minuten). Voor vijf mark per volwassene is daar de hele ont- staans- en ontwikkellingsgeschie- denis van de boekdrukkunst te zien, compleet met alle soorten loodletters, zetmachines en appa- ratuur die vroeger gebruikt werden om tekst in gedrukte vorm op pa pier te krijgen. In het museum door Berrie Laros-Madlener foto's Paul Laros wordt nog steeds op authentieke wijze gedrukt. Vooral voor de jeugd, die niet beter weet dan dat tekst uit een computer komt, is dit museum met zijn als een schat be waard gebleven drukkersambacht een openbaring. Kijk rijdend in de tram trouwens goed in het rond, want er komen een schitterend park, paleizen, landhuizen en vil la's voorbij. De opmaat naar de vrede en de eenwording van Duitsland werd gegeven in de oudste kerk van Leipzig, de Nicolaikerk. Alexan dra vertelt: „Sinds 1982 vonden in die kerk elke maandag gebeden voor de vrede plaats. In 1989 werd de kerk een trefpunt voor mensen die kritisch waren en meer contact met 'het Westen' nastreefden. Die groep ontwikkelde zich tot een be- weging, die zich steeds meer uit- breidde. Zozeer dat op 9 oktober 1989 honderdduizend mensen in de straten rond de Nicolaikerk met een kaars in de hand stonden te de- monstreren ten overstaan van de Stasi's. Hierop hadden de Stasi's geen antwoord. Ze konden moei- lijk schieten op zo'n grote groep vredelievende mensen. Die de- monstratie werd het breekpunt. Berlijn en Dresden volgden met vreedzame demonstraties. Uitein- delijk leidde dit tot de val van 'de Muur'." Vanaf dat moment brak er voor de bevolking een betere tijd aan. Alexandra: „De mensen voelden zich merkbaar vrijer. Ze kregen een ftjner levensgevoel. Voorbij was het leven waarin alleen maar gewerkt werd en partijbijeenkom- sten moesten worden bezocht. De enige culturele geneugten beston- den destijds uit optredens van het Thomanerkoor, opera- of concert- bezoek. Nu is er behalve dat nog veel meer. Zo is Leipzig de caba- retstad bij uitstek geworden, er zijn theater- dans- en muziekvoorstel- lingen, traditioneel klassiek maar ook in alle moderne varieteiten. Er is ruimte voor experimenteel to- neel en overal in de stad zijn kleine theatertjes waar een ieder iets van zijn gading vindt. Daarnaast genie- ten kunst en cultuur in al zijn facet- ten volop de aandacht. Veel van deze activiteiten spelen zich ook buiten, in het openbaar af, wat voor de toerist een extra dimensie aan zijn verblijf in Leipzig geeft. Het uitgaansleven 's avonds en voor de liefhebbers 's nachts kwam op gang. De 'Drallewatsch' (hij begint in de Klostergasse) is de kroegenstraat van Leipzig met bars en restaurants; de uitgaansgelegen- heid voor toeristen. Al deze veran- deringen hebben het leven voor de Leipziger een stuk aangenamer ge maakt en zijn een rechtsstreeks ge- volg van 'die Wende' zoals de Duitsers de eenwording noemen." Leipzig bouwt nu aan zijn toeris- me-industrie. De stad is aan een forse inhaalslag bezig voor wat zijn uiterlijk betreft en heeft de toe rist enorm veel te bieden. Gastro- nomische genoegens, varierend in prijs van zeer voordelig tot vrij ge- peperd in de talrijke eethuisjes, chique of populaire restaurants, lunchrooms en cafes. Overal in de stad zijn cafeterrasjes en pittoreske winkelhofjes. Alexandra raadt ons dan ook met klem aan, iedere poort die we tegenkomen gewoon in te gaan. En inderdaad, achter elke deur die we openen vinden we steevast verrassende hofjes of pleintjes met winkeltjes en terras jes. Als we op het Marktplein staan, voor het oude raadhuis, wijst Alexandra ons op het uit verschil- lende kleuren keien samengesteld wapen van Leipzig in het plavei- sel. Het vierkante ftguur ligt pre- cies in het hart van het plein. Vol- gens de overlevering mag er niet overheen gelopen worden. Alexandra verklaart: Vroeger vonden op deze plaats de terecht- stellingen plaats. Menige kop heeft hier letterlijk gerold, want precies op deze plek vonden de onthoofd- ingen plaats." Het hele zomerseizoen door zijn er op diverse plaatsen in de binnen- stad openbare optredens en voor- stellingen. Daarnaast worden er het hele jaar door festivals georga- niseerd en uiteraard zijn er tal van historische bezienswaardigheden die een bezoek de moeite meer dan waard maken. Neem bijvoorbeeld het oude (1557) en het nieuwe raadhuis. Het oude aan de Markt, waar Willem van Oranje en Anna van Sachsen ooit trouwden, lijkt het nieuwe raadhuis omdat het ge heel hersteld en in originele staat is gerestaureerd. Dit raadhuis be- hoort tot de mooiste Duitse renais- sance-bouwwerken. Tegenwoor dig biedt het onderdak aan het Leipzigs stedelijk historisch muse um. Het nieuwe raadhuis werd rond de voorlaatste eeuwwisseling gebouwd op de voormalige ver- De bijzonder mooie Russische Gedachteniskerk is een kopie van de Hemelvaartkerk in Moskou. Het niet echt mooie, maar desondanks zeer imponerende Volkerenslag-herdenkingsmonument. sterkingswerken van de Pleiszen- brug. Dit raadhuis is de zetel van het gemeentebestuur. Het gebouw behoort tot de grootste van Duits land. In de negentiger jaren is be- gonnen met de schoonmaak van het door de jaren heen zwart ge worden gebouw. De rijk versierde voorgevel en dakconstructie staan er weer in voile glorie bij. De ach- tergevel, die nog niet is schoonge- maakt, vormt daarmee een opval- lend contrast. In de directe nabij- heid van het nieuwe raadhuis staat het gerechtsgebouw waar Rinus van der Lubbe zonder proces ter dood werd veroordeeld omdat hij de Reichsdag in brand gestoken zou hebben. Op de begraafplaats daarnaast ligt deze Nederlander begraven en te wachten tot zijn 'bovenbuurman' wordt geruimd. Zodra dat gebeurd is worden de overblijfselen van de inmiddels onschuldig gebleken en gerehabili- teerde Van der Lubbe, naar Neder land overgebracht en herbegraven. Rond het Augustusplein staan het Operagebouw, het Gewandhaus (Concertgebouw) en de universi- teit met het gedenkteken aan de kerk die er pal voor stond maar in 1986 werd opgeblazen. De reden hiervoor was dat de toenmalige lei- ders vonden dat een kerk niet naast een universiteit paste. Alleen het altaar uit die universiteitskerk werd gered. Dat kreeg een nieuwe plaats in de eveneens geheel geres taureerde Thomaskerk, waarin al leen de doopvont nog authentiek is. De Thomaskerk beschikt over een oud en een nieuw romantisch orgel. De gemeenschap bracht vier miljoen mark bijeen om deze bij zondere instrumenten te laten bou- wen. De wereldberoemde componist Jo hann Sebastian Bach is onlosma- kelijk verbonden met Leipzig en de Thomaskerk. Hij was er 27 jaar lang cantor van het oudste jon- genskoor in Duitsland - volgens sommigen zelfs het oudste ter we- reld - het Thomanerkoor. In die periode componeerde Bach een groot deel van zijn werk. De roem en eer die hem nu ten deel vallen, moest Bach bij leven ontberen. Lange tijd wist men niet eens waar hij na zijn dood in 1750 begraven lag. Eeuwen later werd zijn graf bij toeval elders in de stad op het kerk- hof van de Johanniskerk ontdekt. Pas in 1950 werd Bach herbegra ven in de Thomaskerk. Een stand beeld bij de kerk herinnert aan de ze grote componist. Overigens is er elke vrijdagavond en zaterdagmid- dag een optreden van het Thoma nerkoor. Vroegtijdig aanwezig zijn is een absolute noodzaak, want wekelijks zit de kerk stampvol. Bovendien worden in het zomer seizoen elke maandagavond vanaf 18.00 uur concerten rondom het Bachbeeld gegeven. Wie naar Leipzig gaat mag beslist de twee monumenten die herinne ren aan de volkerenslag in 1813 niet missen. Dat is de Russische Gedachteniskerk St Alexij. De wit- te kerk heeft een gouden torenspits en is van binnen te bezichtigen. De kerk is er ooit neergezet ter herin- nering aan de 22.000 Russische soldaten die bij de volkerenslag omkwamen. De kerk is een kopie van de Hemelvaartkerk van Mos kou en met zijn monumentale toe- gangspoort en wonderschone iko- nen een bijzondere bezienswaar- digheid. Het andere monument is het immense herdenkingsteken dat hoog boven de stad uittorent. Wie, zoals wij, de moed heeft om vijf- honderd traptreden te beklimmen, mark te kopen. Deze ticket is de hele dag (tot's nachts 04.00 uur) geldig voor 5 personen (twee vol- wassenen en drie kinderen) en te gebruiken op alle bus- en tramlij- nen. Wie naar Leipzig wil heeft drie mogelijkheden om er te komen. Het vliegtuig werkt natuurlijk het snelste, maar is uiteraard ook prij- zig. Dan blijft over de keuze voor de auto of de trein. De reisduur (circa 8 uur)) is in beide gevallen nagenoeg gelijk. Wij kozen voor comfort en een ontspannen vorm van reizen per trein. Met retourtic- kets op zak stapten we op het CS Rotterdam 's morgens zeven over half acht op de trein naar Amers- foort, waar we overstapten op de, vanaf station Schiphol vertrekken- de intercity naar Berlijn. Comfor- tabel gezeten in een eerste klas coupe genoten we van de rit,- lazen onder het genot van een flinke be- ker koffte ons krantje en genoten heel relaxed van het uitzicht. Geen file-stress, geen urenlange concen- tratie achter het stuur. Geen onver- wacht oponthoud op de weg. Inte- gendeel, om 12.00 uur rolde de in tercity precies op tijd het station van Minden (Westfalen) binnen. Daar hadden we een uurtje over- staptijd dat we besteedden aan een lunch in de stationsrestauratie om vervolgens, op hetzelfde perron, de trein naar Leipzig te pakken. Om exact 16.16 uur, geheel vol gens de planning, kwamen we op het Haubtbahnhof in Leipzig aan, waar we overweldigd raakten door het indrukwekkende station. De auto hebben we in Leipzig geen moment gemist. Het hotel lag naast het station, het openbaar vervoer reed van 's morgens vroeg tot 's avonds laat heel frequent naar alle delen van Leipzig en omgeving. Ook de regionale treinaansluitin- gen brengen de toerist naar in de omgeving liggende steden als Magdenburg, Dresden en, zeker ook een aanrader, Dessau met het Worlitzer Gartenreich. (Info via tel. 00-49-340-2200044) Een cul tuur- en landschapstuinengebied Gezellig sfeertje in een van de winkelstraten. wordt boven op het monument be- loond met een uniek wijds uitzicht over Leipzig en het omliggende landschap. Binnen in het monu ment, dat uit gigantische graniet- blokken is opgetrokken en tal van meters hoge beelden vol symbo- liek bevat, is een cirkelvormige ga- lerij waar vandaan recht omhoog naar de licht doorlatende top geke- ken kan worden. De kolossale ruimte biedt voor kooruitvoerin- gen een perfecte akoestiek, waar- van dan ook regelmatig gebruik wordt gemaakt. Het monument is in feite een monsterlijk zwart mammoetgebouw maar tegelijker- tijd dermate indrukwekkend dat een bezoek de toerist nog lang bij- blijft. Het monument voor de Vol kerenslag is te bereiken door vanaf het Hauptbahnhof tramlijn 15 rich- ting Meusdorf te nemen. Na circa 10 minuten rijden is het monument al vanuit de tram te zien. Het han- digste en voordeligste is het om bij het tegenover het hoofdstation ge legen Toeristen Informatie Cen trum een gezinsticket voor 12 met veel classisistische kastelen en paleizen, waaronder het slot Ora- nienbaum waar de wortels van ons koningshuis, de Oranjes, liggen. Leipzig en omgeving; een absolute aanrader voor iedereen die van eeuwenoude steden met een rijke cultuurhistorie houdt en de sfeer van Midden Europa in zeer vroege tijden wil proeven. Informatie: Leipzig Tourist Service e.v., Richard-Wagnerstrasse 1, D- 04109 Leipzig. Tel. +49-(0)341- 7104-339: fax, +49-(0)341- 7104331. E-mail: Lipsia@aol- .com; internet, www.leipzig.de Informatie over internationale re- tourtickets (ze blijven minimaal 2 mnd geldig) is verkrijgbaar via www.ns.nl; via telefonische bestel- service 0900-9296 (50 ct. p.min.); bij de reisbureaus Holland Inter national enArke. Raadpleeg voor Informatie over vertrek/aankomst en aansluitingen treinen de ns. reisplanner op inter net. Overal in Leipzig zijn schitterende, gerestaureerde gevels te bewonderen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 13