maasstad Filmhuis blijft voorlopig zitten in gebouw de Teerstoof Bewonersstaken noodgedwongen verzet tegen ziekenhuis Oud-zeekadetten gezocht krant netel DE SCHAKEL Teerstoof dicht maar Filmhuis springlevend Rechter eist ontruiming woningen voor nieuw ziekenhuis Why me Lord? van Henk Tas Magic Winter Week Slllllllilil y~:4w maasstad kerk maasstad if weekbladen Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ, beiden in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn Wereldmuziek Kinderactiviteiten V^MODE mi O D Ml q W Woensdag 22 augustus 2001 Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. ds G de Lang, schrift en tafel. Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. dr P. Buitelaar (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. dr P. Buitelaar (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. dhr J.A. van Lambal- gen. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 09.30 uur. ds. L. Bos. De Ark, Hargplein. 09.30 uur. geen dienst. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. 10.00 uur. ds. G. de Lang. Ylietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur, pastor G.J. Warmerdam m.m.v. dhr H. Roosing. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds F.H. Blokhuis. 16.30 uur. ds F.H. Blokhuis. Chris telijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. leesdienst. 18.30 uur. ds S.B. van der Meulen. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur. euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur. euch. viering. zo 10.15 uur. hoogmis m.m.v. da- meskoor Jubilatio. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. prof dr E.H. Cossee. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 uur en 17.00 uur. N. v.d. Want. wo 19.45 uur. N v.d. Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova'sGetuigen Nieuwe Haven 155a za 17.30 uur. zo 10.00 uur. KANTOOR: Bijl 19 Postbus 1376 3260 AJ Oud-Beijerland Telefoon 0186-622124 Fax 0186-621772 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: D. van Leenen Telefoon 06-51590834 VERTEGENWOORDIGERS: A. van Kleeff Telefoon 06-21293094 M. Visser Telefoon 06-22942812 D. Banffer Telefoon 06-26622954 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot woensdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot dinsdag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 0186-622124 Fax 0186-621772 EINDREDACTIE: Persbureau S. Romeijn-Fledmann Prive 0180-612571 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 0186-622124 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot dinsdag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Theater de Teerstoof dicht'. 'Doek geval- len voor zoldertheater'. Zo luidden de koppen in de Schie- damse kranten begin dit jaar. Inmiddels heeft het vestzakthe- ater haar deuren voorgoed ge- sloten. Vergeten wordt dat ge bouw de Teerstoof meerdere activiteiten in huis heeft die ge- woon doorgaan. Een daarvan is Filmhuis Schiedam,- een vereni- ging van filmliefhebbers die daar elk weekend 'kwaliteit'- films draait. En dat al zo'n twintig jaar. Volgens voorzitter en program- meur Gerard Sparla is 'het Film huis springlevend en is dat van plan te blijven, ook*. Om deze woorden kracht bij te zetten, ko- men er komend seizoen meer films, meer draaidagen en extra voorstellingen. Waar? Gewoon in de vertrouwde, eigen filmzaal in het gebouw De Teerstoof. En pas bij een mogelijke sluiting (over enkele jaren?) heeft het bestuur van de filmclub al plannen voor verhuizing naar de Monopole of elders. Eigenaar van het pand aan de Nieuwstraat is de Stichting Ale- wijn de Grootfonds die het vroe- gere diaconiehnis van de Neder lands hervormde kerk in de jaren zestig van de ondergang redde. Als ideele huisbaas verhuurde zij de statige ruimten aan culturele, jongerenverenigingen. Zo huis- vestte het de jongerensocieteit QT en het zoldertheater. En nu nog aan bijvoorbeeld toneelver- eniging Apollo en het Filmhuis Schiedam. Nog dit jaar besloot de Stichting Schiedamse Theaters het zoldertheater te sluiten. Hoewel de eigenaar (Alewijn de Grootfonds) te kennen heeft ge- geven het hele pand van de hand te willen doen, betekent dit niet dat er het komende seizoen geen filmvoorstellingen meer zijn. In- tegendeel, het Filmhuis ziet hierin juist een uitdaging om met dub- belde energie door te gaan. En waar mogelijk zelfs uit te breiden. Gerard Sparla: ,,Wij onderzoeken de mogelijkheid of wij naast onze eigen zaal niet het zoldertheater als filmzaal kunnen gebruiken." Probleem is dat de lage zolderbal- ken van de zaal die een projectie op een groot doek niet toelaat. En omdat de filmclub wel kwaliteit wil zijn ze nog aan het studeren op deze technische plannen. Een ander voordeel zijn de honderd stoelen in plaats van de 38 zetels van de ei- voor het komende seizoen -dat op 15 September begint- zijn kinder- films op zaterdagmiddag en op zondagochtend. Jeugd van 5 tot 14 jaar is welkom bij bioscoop- films als Mijn Franse Tante Ga- zeuse, De kleine Vampier of de Wereld van Sofie. Voor de oude- re jeugd is er -voor het eerst dit seizoen- een 'Moviezone'Dit is een landelijk programma in 30 theaters -en dus ook Schiedam gen zaal. film- In plaats van angstig afwachten wat er met het gebouw gebeurt, gaat het Filmhuis juist het filmaanbod in Schiedam uitbreiden. Met specia- le kinder- en jongerenfilms en een extra matinee voor volwasse- nen op de zondagmiddag. Nieuw om elke eerste vrijdag van de maand de jeugd goede kwaliteits- film voor te schotelen. Jeugd van 15 tot 25 jaar kan om vrijdag om 15.30 uur kwaliteitsfilms bekij- ken. Een ander voordeel is dat de ze films als studie (naar de bio- scoop als huiswerk) voor het vak CKV bekeken kunnen worden. En dat allemaal voor bijna sym- bolische bedrag van fl. 5,50 zie je Magnolia, Wilde Mossels en Wonderboys. Voor de volwassenen is er, naast de vaste voorstellingen op don- derdag, vrijdag en zondagavond, een extra middagvoorstelling (matinee) op elke zondag. De programme- ring blijft de 'goede' en niet-Holly- wood film, die vaak de com- merciele bio- scoop niet haalt. Maar ook 'gouden ouden' titels staan elke jaar op de rol. „A1 met al", zegt Gerard, „een ver- dubbeling van het aanbod." Het gaat dan ook goed met de bezoe- kersaantallen van het Filmhuis. Vorig jaar nog 3500 bezoekers, een stijging van bijna 20 procent, en voor dit seizoen hopen wij zo'n 5000 bezoekers over de vloertekrijgen. Het Filmhuis heeft een jarenlange samenwerking met Het Zeepaard in Vlaardingen, waarbij dezelfde films in een weekend met elkaar gewisseld worden. Mogelijke verdere samenwerking (een club? sluit de voorzitter niet uit. Juri- disch en zakelijk moet in overleg dit tot de mogelijkheden behoren. Tot die tijd kan iedereen voor fl. 12,50 lid van een van beide film- huizen. Daarbij is dan tevens het eerste kaartje inbegrepen maar je kan nu al met dit lidmaatsehap bij beide filmhuizen terecht. Film huis Schiedam barst van de nieu we plannen (zoals een Open Lucht voorstelling tijdens de Brandersfeesten aan de Oude Sluis) en is, zegt Sparla enthousi- ast 'springlevend'. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Yvonne en Lenie Verwijs zijn een tweeling die moeilijk zonder elkaar kunnen. Vanaf 1995 wonen de zusjes (46 jaar) met familie pal naast el kaar aan de Schiedamseweg. Maar daar komt op last van de rechter een einde aan. Op deze locatie, recht achter het politie- bureau, moet het omstreden re- gioziekenhuis verschijnen. Op last van de gemeente Schiedam moet de tweeling binnen vier we- ken hun huisjes verlaten. Beide dames zijn woedend over hoe de gemeente hen heeft behandeld. Veel beloofd maar door miscom- municatie en tegenwerking is er geen enkel vertrouwen meer, zegt de tweeling. Gevolg: een door de rechter gedwongen uit- zetting terwijl de zusjes pas over drie maanden kunnen verhui- zen. Yvonne Verwijs is de oudste van de tweeling en doet het woord. Ze zegt 'schandalig' door de gemeen te Schiedam behandeld te zijn. Zij bewoont sinds 1994 haar leuke, twee-onder-een-kap woning aan de Schiedamseweg. Zij kreeg net als haar zus de woning te huur via een zogenaamd krakerscontract. De woningen stonden leeg en uit angst voor vandalisme konden de dames de woningen huren. Maar deze 'speciale' huurovereenkomst betekent ook dat er jarenlang geen onderhoud door de gemeente is verricht. Daar staat de lage huur te- genover maar ook dat zij geen 'ge- wone' woonrechten hebben. En dat doet de zussen nu de das om. In 1998 hoorden ze de eerste be- Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 PI us van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Plus Woudhoek, Geuzenplein 5/7 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 tm richten dat op de plek waar hun huizen staan het nieuwe streekzie- kenhuis zou komen. Yvonne, die bij de gemeente had gewerkt, kreeg het idee van de ambtenaren dat het met die plannen niet zo'n vaart zou lopen. Op 1 oktober 1999 kregen zij -toch nog onver- wacht- de aangetekende brief met de mededing dat zij met haar zus op 1 januari 2000 uit de huizen moesten. Paniek en veel brieven over en weer. De gemeente beriep zich op de oude afspraken en een advocaat werd door de zussen in- geschakeld. Er volgden stapels brieven, aanmaningen en weder- zijdse verwijten. Afspraken zoals het asbestonderzoek werden door de gemeente niet nagekomen. Mi- lieuvergunningen, bestemmings- plannen en sloopvergunningen waren niet in orde zodat de dames er van uit gingen dat de zaak nog jaren zou gaan duren. En er groei- de hoop dat zij in hun landelijk ge- legen huisjes konden blijven be- wonen. Daarom ook werd vervan- gende woonruimte als flatwonin- gen in Groenoord van de hand ge- wezen. Als be wij s komt Yvonne de gezellige tuin binnen met een stapel brieven van enkele centime ters. De politiek in Schiedam liet zich in de zaak wel of geen ziekenhuis op deze locatie niet onberoerd. Het was Henk Metaal van Gemeente- belangen die zich druk maakte over de schade voor de omwonen- den. Hij vroeg expliciet tijdens de commissievergadering of de wet- houder de bewoners coulant wilde behandelen. Wethouder Luub Haf- kamp gaf hem een uitbrander om dat hij 'natuurlijk de bewoners in goed overleg en coulant zou be handelen'. Dat liep even anders, stelt de tweeling. De gemeente- raadsleden van deze commissie gingen in mei dit jaar nog op be- zoek bij de dames om de klachten aan te horen. Ondanks toezeggin- gen van onder andere CDA (Hup- se), WD (van Collenburg), Groenlinks (Hagen) SP (Haan) en de PvdA (Tijsen en Groene) hoor den de zussen niets meer van deze politici. Wel van Henk Metaal die naar verschillende instanties mee- ging zoals naar Woonplus voor nieuwe woningen. Achteraf den- ken Yvonne en Lenie dat de poli tiek onderling afspraken deze zaak maar te laten rusten. Begin augustus sprak de rechter het oordeel uit dat na vier weken de zussen uit de huizen moeten zijn. Zoniet dan volgt ontruiming door deurwaarder desnoods gehol- pen door de politie. Geluk bij een SCHIEDAM - Leon Elias treedt donderdag 23 augustus wederom op in podiumcafe De Graauwe Hengst. Ditmaal niet met zijn om- vangrijke 'vrienden'-band maarnu met een groep muzikanten waar- mee hij de komende tijd meer op- tredens wil verzorgen. Drummer Elias en band verzorgen een set met wereldmuziek. De Graauwe Hengst opent om 19.00 uur haar deuren. De band speelt vanaf 21.30 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - De zomerse vakan- tie-activiteiten van de Erker wor den volgende week afgeslotenmet nog eens vier dagen kinderpret. Maandag 27 augustus wordt een picknick gehouden op de Maas- boulevard en dinsdag een ver- kleedpartij op het Alexander Nu- mannplein. Beide activiteiten vin- den plaats vanaf 13.30 uur. Woensdag wordt vervolgens nog een uitstap gemaakt naar het Land van Ooit. Vertrek: 9.30 uur. Het uiteindelijke afsluitingsfeest wordt gehouden op donderdag in de vorm van een disco van jonkvrou- wen en ridders. Aanvang: 19.00 uur. De bedoelde Erker-activiteiten zijn bestemd voor kinderen van 5 tot 12 jaar. op zoek naar zoveel mogelijk adressen van oud-leden, opdat ook zij een uitnodiging kunnen ontvan gen. Oud-kadetten wordt verzocht zich te melden bij de reunie-com- missie bestaande uit Jan Sprang, (0181) 314 667, Glijn Stoker (010) 470 95 75 en Ron van Doom, (010) 434 92 68. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Het Schiedamse zeekadettenkorps Jacob van Heemskerck bestaat dit jaar vijftig jaar. De feestelijkheden worden kracht bijgezet met tal van activiteiten. Zo wordt het oplei- dingsschip momenteel opgeknapt. Daarnaast staat vooral een grate reiinie op het programma. De reunie-commissie is daarvoor SCHIEDAM - Cowboyhoeden, plastic, grammofoonplaten, Pop- helden en strips zijn de belangrijk- ste ingredienten die het oeuvre van de Rotterdamse kunstenaar Henk Tas kenmerken. Van 8 September tot 21 oktober presenteert het Ste- delijk Museum Schiedam een dwarsdoorsnede van zijn werk. Fo- to's van soms meer dan levens- groot formaat vullen de kelder- ruimte van het museum. De fotografie van Henk Tas is in eerste instantie een visuele neer- slag van zijn grootste levenspassie: de Popmuziek. Tas ontleent zijn beeldtaal hoofdzakelijk aan de Popmuziek, de Disney- en de Rock'n-roll-cultuur. Behalve een groot fan is Tas een gepassioneerd collectioneur van allerlei Pop- en Disney-parafanilia die steevast in zijn werk figureren. Niet alleen de foto's, ook de lijst eromheen getuigt van een onop- houdelijke fascinatie voor de Pop- cultuur. De opzichtige barok en de extreme kleurigheid van de foto worden, extra aangezet, op de lijst voortgezet. De lijst functioneert zeker niet alleen als omkadering van het beeld; het is ook een gelijk- waardig artistiek onderdeel van het kunstwerk. dinsdag 28 augustus t/m zondag 2 September 2001 Tijdens de Magic Winter Week kunt u kennis ma ken met de nieuwe najaar winter collectie in ons geheel ver- bouwde winkei. o-u<— Broersvest 111 3111 EE Schiedam Tel: 010 426 03 99 E-mail: alja@kabelfoon.nl Openingstijden: Dinsdag t/m Vrijdag van 09:00 tot 17:30 uur Zaterdag van 09:00 tot 174)0 uur (Fl Hi aankoop gratis ultrijkaart voor de ABC Garage ongeluk is dat de dames via een be- vriende makelaar allebei net een nieuw huis hebben gevonden. Yvonne in Spijkenisse en Lenie in Moordrecht. Eind goed, al goed? Nee, want beide dames willen na deze jarenlange strijd wel de tijd om hun huizen fatsoenlijk te verla ten. De tijd om hun nieuwe huizen op te knappen. En daarom vragen zij van de gemeente tot en met eind november de tijd om te verhuizen. En omdat de onteigeningsprocedu- re van twee andere buren (Schie damseweg 252-254)pas begonnen is, moet 'dit toch kunnen'Zo vra gen zij zich wanhopig af? Wethouder Hafkamp is verrast met de mededeling dat de dames gaan verhuizen. En wil, uiteraard met alle juridische slagen om de arm, wel telefonisch toezeggen 'dat er over dit uitstel gepraat kan wor den'. Zo soms is de gemeente Schiedam opeens heel genereus. Dan kan opeens alles heel snel en bijzonder soepel. Vaker is het echter de vertrouwde stroperigheid van lang wikken en wegen en uitstellen van besluiten. Waar schuilt dat verschil dan in, vraag ik mij wel eens in gemoede af. Levert het een geld op en de ander niet? Of kan er landelijk of zelfs wereldlijk goede sier mee gemaakt worden De kwestie 'korfbalclub Harga moet plaatsmaken voor parkeerga- rage ziekenhuis' is mijns inziens zo'n voorbeeld van een stroperige variant. De beslissing om de Ronde van Nederland volgende week vrije doortocht door hartje centrum te verlenen is een voorbeeld van zo'n soepele houding. Ik heb in iedergeval nooitgehoord dat daar overleg over is geweest. Hetfeit dat een peloton (inter)nationale wielrenners komende dinsdag over de Koemarkt, de Broersvest en de 's-Gravenlandseweg pedaleert bleek er ineens e4n van de vol- dongen soort. Wie een hardloopwedstrijd door het centrum wil organiseren kan, zo blijkt uit de historie, op meer stroperigheid en besluiteloosheid rekenen. Vanwaar dan dit onderscheid? Houden zich binnen de stedelijke ambtenarij meerfietsliefhebbers dan hardlopers schuil? Dezegedachte doortrekkend lijken bestuurders met als hobby 'korf- bal' moeilijk te vinden te zijn. Hoewel de vereniging zich reeds van af de start codperatief heeft opgesteld bij het probleem van de ge dwongen verhuizing is het wachten, wachten, wachten op gemeen- telijke besluiten. Na al dat oeverloze geduld van de club is plots ge- bleken dat de gekozen lokatie bij tennispark Kethelhaghe niet haal- baar is en wordt een terrein naast hockeyclub Spirit opgegeven als nieuwe optie (is daar plaats?). Een nieuw zoethoudertje? Of heeft een korfbalfan een gemeentelijke vacature ingevuld? Nog even door speculerend in deze trant moet zich op dit moment binnen het stadhuis een fervent jongleur ophouden maar nemen volgelingen voor het vieren van een lek Brandersfeestje of. Voet- baladepten lijken ook wat in aantal of te nemen. Na jaren van pra- ten wordt WKen Spaland op sportpark Kethel immers met de aan- leg van een kunstgrasveld skchts een lapmiddel aangereikt. Norbert V eringmeier

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3