maasstad trap® rttagj® fit*™™ SI mm** Romans Proeverij Chateau de Grignan m Miniatuurdorp Informatie: m REGIO - Zuid-Frankrijk is voortaan beter en sneller bereikbaar dan ooit. Op 10 juni 2001 is de nieuwe lijn, de TGV Mediter- ranee, in gebruik genomen. Deze nieuwe lijn brengt de reizi- ger vanaf Parijs of Brussel naar Marseille. Onlangs werd een record verbroken op snelheidsgebied. Voor het eerst in de ge schiedenis is de afstand tussen de Noordzee (Calais) en de Middellandse zee (Marseille) in minder dan 3,5 uur afgelegd. Het gaat hier om een traject van 1067 km! Dit record was mo gelijk doordat recent het traject van 251 km tussen Valence en Marseille werd voltooid. rs La Drome is Frankrijk in een notendop CX30 Het schitterende, afwisselende landschap van de Drome. von is een bakkerij die sinds 1852 'Pognes' maakt. Deze specialitei- ten van Valence staan in de etala- ge. Pognes zijn een soort brioches zonder gist met smaken als rum, si- naasappel of citroen. Als een Pog- ne eenmaal gebakken is blijft hij minstens twee weken vers. Nivon verzendt de Pognes naar het bui- tenland. Bestellen kan via internet. Voor fijnproevers is het restaurant PIC, bekroond met twee Michelin- sterren, aan te bevelen. A1 meer dan 100 jaar drijft de familie PIC een herberg, hotel en restaurant. Anne-Sophie PIC zet de traditie van haar vader Jacques voort en zwaait de scepter in de keuken. Ze streeft ernaar om op korte termijn weer een derde Michelinster te verkrijgen. lets ten noorden van Valence ligt de plaats Romans. Vanaf de 14e eeuw floreerde in dit gebied de schoennijverheid. Romans is een gezellig toeristenstadje waar het voor schoenliefhebbers goed toe- ven is. Ontelbare winkels bieden schoenen van grote ontwerpers en gerenommeerde merken aan voor prijzen die 30-50 procent lager lig- gen dan elders. In het theatercafe La Charrette op de place de l'Hor- loge is op de placemats een schoe- nenroute gedrukt zodat niemand iets hoeft te missen. In de zomer staat Romans bol van de festivals en culturele evenementen. Het Musee international de la Chaussu- re, oftewel het schoenenmuseum is een bezoek meer dan waard. De bezoeker maakt via de schoenen een reis door de eeuwen heen en om de wereld via Mesapotamie, Egypte, Griekenland en Rome. Schoenen uit de renaissance, schoenen uit het oude en moderne Noord-Amerika, alle soorten schoenen zijn vertegenwoordigd. Uiteindelijk leidt dit alles tot een schitterende opstelling van schoe nen uit de huidige tijd. De meest bizarre exemplaren worden ten- toongesteld maar er is ook plaats voor het werk van beroemde ont werpers zoals Paco Rabanne en Rogier Vivier. Ten noorden van Romans ligt de plaats Hauterives. Jaarlijks komen 120.000 toeristen kijken naar het 'Palais Ideal'. Postbode Ferdinand Cheval heeft in zijn eentje dit uit- zonderlijke paleis ontworpen en gebouwd. Cheval liep zijn dage- lijkse ronde van 32 km, ondekte de prachtige natuur in zijn omgeving en... raapte wel eens een steentje op. Na het werk ging hij met al dat gevonden materiaal aan de slag en gedurende 33 jaar heeft hij ge- werkt aan een uniek monument. Een mix van een Vietnamese en Indische tempel, een moskee, een chalet, struisvogels en engelen waar Archimedes en Julius Ceasar de wacht houden.. Het werk van deze man, wordt poezie met stenen in plaats van woorden genoemd en wordt beschermd als historisch monument. Een van de teksten die Cheval in de muren van het Paleis gegraveerd heeft luidt: 'het is kunst, het is droom, het is energie'. Vanouds worden er in de Rhone- vallei diverse wijnsoorten ver- bouwd. Door de jaren heen is men er in geslaagd de wijngaarden uit te breiden en nieuwe druivenvarie- teiten te produceren. In de Drome worden wijnen geproduceerd als Hermitage, Saint-Joseph, Chateau- neuf-du-Pape, Banyuls en Tricas- tin. Wie van de typische wijnen van dit gebied houdt kan voor een wijnproeverij uitstekend terecht bij wijnhuis Michel Chapoutier, gele- gen in het plaatsje Tain Cedex. Op afspraak kan hier een hele proeve- rij gehouden worden onder leiding van een uiterst ervaren 'wijngids'. Zeker voor groepen is het een unieke gelegenheid om eens kennis te maken met het de corum dat bij zo'n proeverij hoort. Het is ook mogelijk om gewoon aan de bar te proeven. Uniek in de wijnhistorie is dat alle etiketten van Chapoutier ook in braille zijn uitgevoerd. De wijn is er in vele soorten en de prijzen varieren van zeer betaalbaar (47 frank) tot duur. Gedurende het gehele jaar is het zeer de moeite waard om eens een wijngaard te voet te bezoeken. Wandelpaden langs de wijngaar den geven een goed beeld van deze tak van landbouw. Er is nog iets vloeibaars waar de Drome be- roemd om is: de olijfolie. Overal kom je olijfboomgaarden tegen. Natuurlijk zijn er nog veel meer streekgebonden specialiteiten maar de beroemdste is toch wel de truffel. Zwarte truffels uit de Tri- castin, ook wel 'zwarte diamanten' genoemd zien er onooglijk uit maar de ware fijnproever weet ze op hun waarde te schatten. De Drome is de grootste producent van Frankrijk van deze kostbare 'Tuber Melanosporum'. In het plaatsje Grignan bevindt zich kasteel de Grignan. Het kas- teel bestaat uit een aantal karakte- ristieke XVIe en XVIIe eeuwse ge- bouwen. Het wordt beschouwd als het mooiste voorbeeld van Renais- sanse architectuur in het zuidoos- ten van Frankrijk. Tot de elfde eeuw was het kasteel een vesting, daama is het voor ontspannings- doeleinden gebruikt. Het kasteel is begin 20e eeuw gekocht door ma- dame Fontaine; deze zeer rijke da me heeft het kasteel geheel geres- taureerd. In 1979 is het kasteel door het departement Drome aan- gekocht. Het kasteel is een van de belangrijkste plaatsen in de regio- nale geschiedenis door de aanwe- zigheid van madame de Sevigne en haar dochter, madame de Grignan. De beide dames voerden een uitge- breide correspondentie met elkaar waarin het kasteel ook regelmatig ter sprake kwam. Op dit moment wordt hard gewerkt aan de voltooi- ing van een groot podium voor het kasteel. Het is de bedoeling dat in de maanden juli en augustus in de open lucht toneelvoorstellingen en muziekuitvoeringen gegeven wor den met het kasteel als achter- grond. Op dit moment worden in het kasteel al elke dag muziek- avonden gehouden, zowel met klassieke als met jazzmuziek. Om- dat kasteel de Grignan uitermate populair is bij Nederlandse bezoe- kers worden er vanaf juli Neder- landstalige rondleidingen georga- niseerd. Het kasteel is schitterend gerestaureerd en een rondleiding met een gids geeft altijd extra in- formatie. Omdat het bezoek in de 17e eeuw in de slaapkamer werd ontvangen zijn de slaapkamers meer slaapzalen. In die tijd zaten de mensen te slapen in hun bed, vandaar de enorme hoeveelheid kussen die je soms ziet. In kasteel de Grignan is voor het eerst ge- bruik gemaakt van betengelde mu ren; dat zijn muren van een raam- werk dat met stof is bespannen met daartussen een luchtlaag. Je zou het de voorloper van de heden- daagse spouwmuur kunnen noe- wot In deze muziektent in Valence worden's zomers voortdurend gratis uitvoeringen gegeven. men. Chateau de Grignan is te vin- den in het plaatsje Grignan, gele- gen aan de N7 tussen Valence en Orange. Liefhebbers van kastelen doen er goed aan om ruimschoots de tijd uit te trekken voor een be zoek aan dit gebied want niet al- leen chateau Grignan maar ook chateau des Adhemar in de plaats Montelimar en chateau Suze la Rousse in de plaats Bollenne lig- gen aan dezelfde autoweg. De drie kastelen op rij kunnen in een dag allemaal bezocht worden. Voor mensen die van studeren houden is het goed te weten dat in chateau Suze la Rousse de Wijnuniversiteit is gevestigd. Voor kinderen bedoeld maar vol- wassenen hebben hier zeker zoveel plezier van, is Village Provencal miniature, gelegen in Grignan. Dit miniatuurdorp geeft in het klein een prachtig beeld van alle facetten van leven en wonen in de Drome. Maak niet de fout het met Maduro- dam te willen vergelijken. Deze tentoonstelling kan met niets an- ders vergeleken worden en is in 1996 door het Guiness Book of re cords erkend. Door verschillende artiesten zijn de poppen en de sce nes met de hand gemaakt. Op lan- ge tafels zijn allerlei voorstellingen uitgebeeld uit het dagelijkse leven. Tot in de kleinste details zijn deze voorstellingen geperfectioneerd. Een markt, een boerderij, mannen die een spelletje petanque spelen, een zigeunerfamilie, alles ziet er even mooi uit. Voor de kinderen zijn er bankjes op verschillende hoogten geplaatst zodat ze alles goed kunnen zien. Wie na het be zoek aan het miniatuurdorp uit wil blazen kan op het terras terecht. Rondom de expositie zijn verschil lende kleine winkeltjes op het ter- rein waar de specialiteiten van de Drome zoals olijfolie en potjes met truffels te koop zijn. Le Village Provencale Miniature is te vinden in 'La Petite Tuilire' in Grignan. TGV: www.raileurope.be Departement van Tourisme, Dro me: www.drometourisme.com Pognes: www.nivon.com Restaurant PIC: www.pic-valence, com Le Palais Ideal: www.facteurche- val.com Wijnhuis: www.chapoutier.com M iniatuurdorp: www.provence.guideweb.com Chateau de Grignan: tel: 0475465156 v! r""), In het miniatuurdorp zijn op lange tafels allerlei voorstellingen uitgebeeld uit het dagelijkse leven. Het plaatsje Romans heeft vele pittorekse nauwe straatjes. In de Grande Rue herinnert een gevelsteen eraan dat Napoleon van november 1785 tot augustus 1736 in de Brasserie van des Clercs heeft vertoefd. Postbode Ferdinand Cheval heeft in zijn eentje dit uitzonderlijke Palais Ideal ontworpen en gebouwd. Het bijzondere monument trekt jaarlijks duizenden bezoekers. tekst en foto's Ank Herstel Reizigers uit Nederland die voor een korte of lange vakantie naar Zuid-F rankrijk willen, zullen er varen dat het reizen vanaf Brus sel met de TGV Mediterranee in alle opzichten comfortabel en snel is. Met name mensen die va- ker op vakantie gaan, of een tweede huis bezitten in Zuid- Frankrijk, zullen door de goede, korte verbindingen vaker ge bruik willen maken van de TGV. Met een snelheid van meer dan 300 km zoeft het Franse landschap in al zijn facetten voorbij. De Zuid Franse stad Valence, waarvandaan het laatste traject op 10 juni offici- eel geopend wordt, ligt in de pro- vincie Drome. Vreemd genoeg is deze provincie nauwelijks bekend bij het grote publiek. De vakantie- ganger die kiest voor de stad Va lence als standplaats weet zich ver- zekerd van een vakantie met een ongeevenaarde gevarieerdheid. Dat begint al bij het landschap: La Drome heeft zo'n grote varieteit aan landschap dat het gebied met recht Frankrijk in een notendop ge noemd mag worden. Een greep uit het natuurschoon: lavendelvelden, zonnebloemvelden, hoogvlakten met alleen bewegwijzerde paden om te wandelen, diepe dalen, na- tuurreservaten, ongenaakbare rot- sen, grotten, lieflijke heuvels, ijzi- ge bergen, riviertjes, beekjes, wa- tervallen, dichte wouden waar gemsen, steenbokken moeflons, herten en wilde zwijnen leven. De stad Valence streeft ernaar in de toekomst reizigers naar het zuiden wat langer vast te houden in haar omgeving. Valence is inderdaad te mooi om alleen als overnachtingsplaats te gebruiken. Binnenkort worden de nationale route en de autoroute verlegd naar het gebied boven Va lence zodat de stad makkelijker be reikbaar wordt. Op het plein Jac ques PIC, genoemd naar de ver- maarde cuisinier, is een muziektent die uitziet over het gebied. In deze muziektent worden 's zomers voortdurend gratis voorstellingen gegeven. In de Grande Rue, tegen- over Le maison des Fetes, herin nert een gevelsteen eraan dat Na poleon, toen nog luitenant 2e Idas, van november 1785 tot augustus 1736 in de Brasserie van des Clercs heeft vertoefd. Valence ligt aan de Rhone en heeft een plezier- jachthaven met 800 plaatsen. Op dit moment wordt er gebouwd aan een uniek aquarium. Wie aan Frankrijk denkt, denkt aan lekker eten. Montelimar, de noga- stad, ligt iets ten zuiden van Valen ce. In Valence zijn veel winkels die deze specialiteit verkopen. Ni- De pognes, de specialiteit van Valence, staan in de etalage. Pognes zijn een soort brioches zonder gist met smaken als rum, sinaasappel of citroen. DIE! It l>V;s Duni'vkV M I Hw *1 lew U\sz*\ I V

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 13