Valt hat in dk inrtaalc? 'Schiedam heeft een prestatie van formaat geleverd' Ontdtek lehiedsm. Bram Ladage presenteert: De Boterham Express Parkeergarage Nieuwe Passage is speciaal op koopzondag 2 September geopend maasstad centrumpagina 'Mijn dochter wil altijd alles in het roze' Nieuwe Passage viert zesjarig bestaan COLOFON Schiedam Centrum elke maand in Maasstad Op koopzondag 2 September zijn de winkels in Schiedam-Centrum geopend tussen 12.00 en 17.00 uur Topambtenaar Luc van Huijgevoort verlaat Schiedam and?1 Merlin loopt door de Nieuwe Passage, samen met haar dochter Demi. Ze komt hier bijna dagelijks, vertelt ze. Ze heeft een dagelijks rondje dat ze altijd even doet. „Ja hoor, ik kom hier heel vaak. Ik woon in het centrum, doe al tijd mijn boodschappen hier en kom ook in de Nieuwe Passage." Zes jaar is hij nu al voorzitter van ondernemersvereniging De Nieuwe Passage, Johan Verploegen. En nog steeds vindt de ondernemer van Chiqi Cheri het een interes- sante functie. „Ik ben een echte volhouder", zegt hij la- chend. En Verploegen citeert Louis Couperus: 'Zo ik iets ben, ben ik een Hagenaar'. Standvastige mensen. „Ik ben ook Hagenees", zegt Verploegen. Hij woont hier niet, is hier niet geboren, en toch heeft hij de Schiedammers behoorlijk goed leren kennen. Vaak erg kritisch en wat pessimistisch ingesteld, zo zijn de Schie dammers. Maar dat lijkt nu langzaam te veranderen. Ook de Schiedammers zelf zien dat de stad een enorme ont- wikkeling doormaakt. Luc van Huijgevoort (42), hoofd afdeling Grond en Economi- sche Ontwikkeling, neemt na veertien jaar afscheid van de gemeente Schiedam. Hij ver- trekt per 1 oktober naar Go- rinchem, voor een nieuwe uitdaging. Evenementen kalender Niks blijft hetzelfde. Na de Brandersfeesten gaat de hele Broersvest op de schop en Bram Ladage gaat boterham- men en karnemelk verkopen. Verandert dan alles? Nee, want toch blijft alles ook bij het oude. De tram zal, net als vroeger, weer 'midden op' de Broersvest gaan lopen en Bram Ladage blijft 'patat met' en frikadellen verkopen. Merlin en haar dochter Demi. Vandaag staat het winkelbezoek in het teken van het nieuwe school- jaar. Demi heeft schoolspullen no- dig. „Een agenda, potloden, een multomap, etui, viltstiften...", somt Demi op. En alles in het roze, als het kan. Ook vandaag heeft De mi een roze shirt aan. Demi en haar moeder zijn vandaag goed ge- slaagd, bij de Hema boven hadden ze veel in het roze. Merlin roert in haar cappuccino van Jenny's Kof- fie Corner: „In sommige winkel- centra is het altijd donker, maar hier stroomt het licht echt binnen. Het is hier echt ruimtelijk." Meestal wil Demi langs de Bart Smit, misschien wel haar meest fa- voriete winkel van de Nieuwe Pas sage. „Ik krijg altijd heel veel ca- deautjes!", zegt Demi enthousiast. Haar moeder trekt een gezicht dat dat best wel meevalt, niet altijd koopt ze een cadeautje voor Demi. En Demi praat verder: „Jk vind het hier altijd wel gezellig!" Vaste prik is altijd een bezoek aan de Bruna voor leuke kaarten, ook de Hema heeft veel keuze in bijzon- dere kaarten. Wat moeder Merlin wel mist in de Nieuwe Passage is een zaak voor kinderkleding. En sowieso, zegt ze, nog meer modezaken mag al tijd. Hoe meer keuze, des te beter. De fotograaf maakt een foto van het tweetal op de trap. Bezoekers van de Nieuwe Passage kijken nieuwsgierig, wat is hier aan de hand? Johan Verploegen staat al- weer in zijn juwelierszaak, en geeft een klant advies over trouwringen. En denkt na over een ander citaat van Couperus:Vanaf de maan ge- zien, zijn we allemaal gelijk'. centrum Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schie dam, het overkoepelend orgaan van winkeliersverenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie: Jalmar Teunissen Frank Willemse Vormgeving: Joop Been Foto's Roger van der Kraan In Maasstad Weekbladen Schiedam kan de lezer voortaan elke woensdag voor de koopzondag op deze pagina van het Centrum Management Schie dam vinden. Hierop wordt aandacht besteed aan (bijna) alles wat met het centrum van Schiedam te maken heeft. Een aantal rubrieken komt elke maand terug; zoals 'Ontdek Schiedam...', waarin aandacht is voor de toeristische trekpleisters van de stad, 'Schie- damse Smaakmakers', waarin iemand die in het centrum werkt, woont of leeft voor het voetlicht wordt gehaald en 'Valt 't in de Smaak?', waarin re adies worden gepeild op het 'werk' van de gei'nterviewde Smaakmaker. Daarnaast is er natuurlijk aandacht voor actuele ontwikkelingen in het centrum en wordt er elke maand een evenementenkalender opgenomen. In die zes jaar heeft Verploegen gezien hoe winkelcentrum De Nieuwe Passage, dat in September zijn zesjarig bestaan viert, zich een plaats heeft weten te veroveren in Schiedam. Er waren moeilijke ja- ren, natuurlijk, vooral in het begin. „Je ziet altijd wanneer er ergens een nieuw winkelcentrum wordt gerealiseerd een enorme piek in het bezoek", zegt Verploegen. „Mensen zijn nieuwsgierig, willen een kijkje nemen, iedereen wil het met eigen ogen zien. Daarna heb je twee jaar dat het wat minder gaat, maar daarna kwam de opleving." Wat Verploegen wel is tegengeval- len is de uitstraling die de komst van het Nieuwe Passage op de rest van het centrum heeft gehad. „Ik had altijd gedacht dat door de Nieuwe Passage het winkelcen trum van Schiedam verder zou op- leven, maar dat is eigenlijk niet ge- beurd. Integendeel. Maar het zou een denkfout zijn om dat de Nieu we Passage te verwijten." Nu, zes jaar na de opening van de Nieuwe Passage, heeft het winkel centrum een eigen plaats weten te veroveren in Schiedam en omge- ving, zegt Verploegen. De omzet- ten gaan omhoog. Consumenten vanuit Rotterdam die steeds moei- lijker hun wagen weten te parke- ren, komen nu ook naar Schiedam toe. Verploegen: „Ga maar na, dat je hier gratis tijdens de koopzon dag kan parkeren is een verade- ming!" En hij kijkt rond. Tachtig procent van de ondememers van de Nieu we Passage zijn hier al vanaf het begin gevestigd, zegt Verploegen, en dat zegt wat. Er zijn winkels weggegaan, dat ook, voorbeelden van ondememers die het niet heb- ben gered. Neem de Jamin. De Ja- min liep goed, maar verdween toch uit de Nieuwe Passage vanwege een landelijke beslissing van Ja min. Uiterst zuur voor de desbe- treffende ondernemer. In die zes jaar is er qua opzet niet zo heel erg veel veranderd in de Nieuwe Passage. Het meest veran derd is de Broersveldzijde: het concept van de Versstraat ver dween. Daar was Verploegen niet echt verbaasd over, hij vond het al een verouderd idee. Er kwam nieu we bestrating en een betere ingang naar de Nieuwe Passage toe. Toch jammer dat het kabbelende water, een idee van Johan Verploegen zelf, nog steeds niet is gerealiseerd. Het zou toch fantastisch zijn, zegt hij, als je stromend water zou zien vanaf de Hoogstraat richting de Broersveld. Hoewel hij het idee al verscheidene malen met wethou- der Luub Hafkamp heeft bespro- ken, geeft Verploegen de moed be- slist niet op. Verploegen heeft zeker vertrou- wen in de plannen van Seinpost, die onder andere voorstellen om de Broersveld te ontwikkelen tot een straat met de grootste winkeldicht- heid van Schiedam. Zo krijg je een goede loop door het centrum van Schiedam, denkt Verploegen, en zeker als je de gaten in het gevel- aanzicht (Gat van Bolmers) opvult. Hij loopt naar de trap: „De Nieuwe Passage valt echt niet meer weg te denken uit Schiedam, je ziet alle maal gevestigde namen die steeds beter gaan draaien." (JfBWKSIM Verploegen: 'De Nieuwe Passage heett een plaatsje weten te veroveren in Schiedam'. van nuijgevoort, nij zai bcmeaam nog geregeld bezoeken. Vanuit zijn kamer op de achtste verdieping van het Stadskantoor kijkt Van Huijgevoort uit op het Hemaplein waar straks het Land van Belofte zal verrijzen. Hekken, zand, wat losliggende tegels en on- kruid. Het is een van de woning- bouwprojecten in Schiedam die flink achterliggen op schema. „In april vorig jaar had de eerste paal voor het Land van Belofte al moe- ten zijn geslagen", zegt Huijge- voort, „Een paar figuren die vanuit eigen persoonlijke redenen tegen het plan zijn, zijn in staat om de he- le zaak maanden op te schorten. En dat is absoluut niet in het belang van de stad, kandidaten voor de winkelruimte voor het Land van Belofte -belangrijk voor de ont wikkeling van het kernwinkelap- paraat- kun je niet maanden vast- houden. HBG is nu weer op zoek naar nieuwe kandidaten. Ik vraag me af of we niet te ver zijn doorge- schoten in het waarborgen van de belangen van de burgers." Het vroor vijftien graden toen hij voor het eerst in Schiedam kwam, steenkoud was het, dat was zijn eerste kennismaking met de stad in 1987. Als 'jongste bediende' bij de sector economische aangelegenhe- den' begon hij in mei. „Schiedam verkeerde toen op het economisch dieptepunt. Het was de tijd dat de ellende met Wilton Fijenoord be gon, de ontslagen. Schiedam viel in de hoek waar de klappen vielen, en dat werd verergerd door de in- eenklappende economie." Van Huijgevoort kreeg de taak om de contacten met de bedrijven in Schiedam te intensiveren en nieu we bedrijven aan te trekken. Ook werd een begin gemaakt met stads- promotie, een onderwerp dat toen politiek zeer gevoelig lag. „De Lange Haven en Korte Haven la- gen er in '87 nog niet zo mooi bij als nu. En het jeneververleden, kon je daar echt iets mee doen in het kader van de stadspromotie? De je- neverindustrie was een heel zwarte periode in de geschiedenis van Schiedam, Zwart Nazareth. Maar vanaf '94 '95 is het vrij hard ge- gaan. Het Gedistilleerd Museum is gekomen, Museummolen De Nieuwe Palmboom. Schiedam staat nu echt op de toeristische kaart." „Als je kijkt wat er de afgelopen jaren in Schiedam is veranderd, al die projecten die in gang zijn ge- zet, Spaland, Sveaparken, de her- ontwikkeling van het Vijfsluizen- terrein, Schieveste: het zijn gigan- tische ontwikkelingen. Het is een prestatie van formaat en voor een middelgrote stad uniek in Neder- land, dat meen ik echt. Dit soort ontwikkelingen verwacht je eerder in een grote stad." Maar Van Huijgevoort maakt zich ook wat zorgen. „Overeten we ons niet? De druk op het gemeentelijk apparaat is door de projecten van het Grotestedenbeleid gigantisch hoog. Het werk rust op de schou- ders van rond de dertig ambtenaren en dat is een heel smalle basis." Blij is Van Huijgevoort over de sa- menwerking tussen de gemeente Schiedam en de ondememers van het centrum. Van Huijgevoort, na- mens de gemeente vertegenwoor- digd in het Centrummanagement, denkt dat de belangen van de on dememers in de binnenstad nu goed worden gewaarborgd. En dat vroeger wel anders, zegt hij. De gemeenteraad leek meer rekening te houden met de belangen van de bewoners dan van de ondememers in de binnenstad. Of hij Schiedam zal missen? Van Huijgevoort lacht: „Ik ga toch niet dood ofzo, ik verander slechts van werkplek. Het feest gaat gewoon door. En ik kom zeker nog eens te rug om te kijken hoe alle plannen zijn uitgevoerd." In de maanden September en okto ber vinden de volgende evenemen ten in en rond het centrum van Schiedam plaats: Zondag 2 September tijdens de koopzondag is er muziek in de Nieuwe Passage van het duo 'Brandaris'. In het Gat van Bol mers, tussen de Broersveld en de Broersvest, is er een Country en Westernmarkt met onder meer een rodeostier en line-dancing. Ook op de Koemarkt zijn er demonstraties line-dancing. Daarnaast is er in het Broersveld en de Lange Kerkstraat een antiek-, curiosa- en boeken- markt. Zaterdag 15 September wordt in het Stedelijk Museum een gratis orgelconcert gegeven met mede- werking van Ralf Nagelkerke. Dinsdag 18 September treden Leb- bis en Jansen op in het Theater aan de Schie met het programma 'Hoogwoord'. Woensdag 19 September is er een Schiedamse Stadstoer. De busreis en bijbehorende wandeling kosten 10 gulden. Het vertrek is bij de Ar- toteek. Kaarten kunnen worden gekocht bij het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat. Vrijdag 21 September is het Mur phy's Irish Nite in Theater aan de Schie. Woensdag 26 September wordt de musical Rex opgevoerd in Theater aan de Schie. Van donderdag 27 tot zondag 30 September zijn de Brandersfeesten. Het complete programma volgt la ter in de Brandersspecial. Donderdag 27 September is het Dol Dwaze Brandersdonderdag met aanbiedingen van de winkels in het Schiedamse centrum. Zondag 30 September is het Koop zondag. Woensdag 3 tot zondag 7 oktober wordt het zesjarig bestaan van de Nieuwe Passage gevierd. Rond het thema 'Het is 6 voor Euro!' wor den er in het winkelcentrum aller- lei activiteiten in het teken van de Euro ontplooid. Zondag 7 oktober is het Koopzon dag met onder meer de antiek- en curiosamarkt in het Broersveld. Zaterdag 13 oktober is er de jeugd- workshop 'Klussen met de kleine kunstkar' in de Nieuwe Passage. Maar wel nieuw is de verse lunchafdeling van Bram Ladage. Daar op de kop van de kiosk met als naam: de Boterham Express. Hier geen frituurvet maar Italiaan- se bollen, Waldkorn boterham- men, vers sinaasappelsap, crois sants, melk, en salades. En op die gezonde boterhammen tientallen soorten beleg als kipfilet, brie, filet american, bieslook kaas en Griek- se salade. Kortom: Bram Ladage gaat op de gezonde toer. Francois de Heer (27 jaar) is het millennium ingestapt als de eige- naar van de Bram Ladage op de Koemarkt. Als franchisenemer en bovendien een neef van Bram La dage. De Bram Ladage's schieten overal uit de grond -er zijn al meer dan 25 zaken- door de wijze waar- op de zaak 'patat maken' tot kunst heeft verheven. Maar ze kunnen daar niet stil zitten. En daarom wordt de zaak uitgebreid met een nieuwe formule; de ontbijt en lunch counter. „Waar vroeger de pizza's werden gemaakt is aan de Passagekant de zaak volledig verbouwd tot een be- tegelde lunchhoek met als naam; De Boterham Express", zegt de jonge ondernemer overtuigend. De Boterham Express is de vierde zaak van Bram Ladage waar een lunchafdeling is. Twee jaar gele- den startte Bram Ladage een proef of pilot-project in de vestiging van Utrecht. „En met succes zodat on- ze Schiedamse zaak kan meeliften op dit concept." Belangrijk hier- bij, zegt De Heer, dat de verse broodjes afdeling gescheiden is van de frituurafdeling. In Schie dam met frisse tegeltjes, koelkas- ten en vleessnijmachines. Alles moet versheid en hygiene uitstra- len. Alles tot in de kleinste details moet absoluut hygienisch zijn. En vers van het mes zijn: de soorten broodjes, salades en de vers ge- perste sinasappelsap. Dat is het motto van de Boterham Express: vers, vers en nog eens vers. Voor zaken en bedrijven worden op bestelling complete lunches ge maakt. En de passant kan hier zelf zijn ontbijt, lunch of tussendoortje zelf samenstellen en meenemen. „We gaan doordeweeks al om 7 uur 's morgens open om de men- sen die gaan werken van dienst te kunnen zijn met verse waren. Zo zijn er al mensen die op de tram wachten en een ontbijtje bestellen met koffie en sinaasappelsap." Een service die ook voor de lunch een uitkomst is. Speciaal voor om mee te nemen zijn frisse verpak- kingen zoals boterhamzakjes, af- sluitbare drinkflesjes en meeneem koffiebekertjes. Francois de Heer ziet de toekomst met de nieuwe afdeling zonnig in. Maar over de nieuwe sneltram is hij minder enthousiast. Nadeel is dat de Broersvest zeker een jaar een bouwput zal zijn en wat hem klandizie gaat kosten. Het voor- deel is dan wel een mooie, nieuwe Koemarkt en de Broersvest met herbestrating en de tram weer mid den op. Hij hoopt op enkele par- keerplekken voor zijn klanten die 'even' uit de wagen springen om bij hem een 'gewoon' broodje kaas komen halen. Dat naast de kaas be- staat uit sla, dressing, komkom- mer, ei, tomaat en alfalfa (een soort tuinkers). En zo zijn er tientallen soorten beleg te krijgen tot pinda- kaas aan toe. En dat is precies het enige wat uit een potje komt. Voor de rest is alles gezond en vers. XQ03 Schiedam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 16