maasstad College Met raad twee weken lang wachten in onwetendheid I Verhoren wethouders en ambtenaren komt gemeente zeer slecht uit krant netel Hafkamp: 'We hebben de raad direct geinformeerd' Commissie Brinkman bezoekt Schiedam in September -3 voor kijken is wel een verrassing waard. I maasstad kerk maasstad ■■■"eekbladen SCHIEDAM Enkele hoofdrolspelersin de asbestzaak: Hafkamp, Reijnhout, Wiegman en Haan. lien mag gezie n worden Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Dia-avond KWF-collecte De Weerklank Rommelmarkt Soul, jazz, funk Verkoop inboedel Winterprogramma's The-dansant i Woensdag 29 augustus 2001 i.fWLl Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. dhr A.F. Ruijl. Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. ds E.M. Bakker. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. ds E.M. Bakker. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. dhr A.J. vd Klaauw. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk. Noordeinde. 09.30 uur. ds. J.J.A. vd Peppel. De Ark, Hargplein. 09.30 uur. ds W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. 10.00 uur. dhr A.F. Ruijl. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur, dhr T. vd Meer. m.m.v. dhr E. vd Steeg. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds F.H. Blokhuis. 16.30 uur. ds F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. prof dr J.W. Maris. 16.30 uur. prof dr J.W. Maris. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur. euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur. euch. viering. zo 10.15 uur. hoogmis m.m.v. he- renkoor IHD. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds C.M. Geels. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 uur en 17.00 uur. N. v.d. Want. wo 19.45 uur. N v.d. Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a za 17.30 uur. zo 10.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H„ Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010 - 4738322 M. Anganois Telefoon 010 - 4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Het college van B en W heeft de ge- meenteraad, het hoogste orgaan van de gemeente, twee weken lang in het on- gewisse gelaten over de aankondiging van de poli- tie om ambtenaren en poli- tici te verhoren over de as- bestaffaire Parkweg-Oost. De brief waarin de politie meldt de zaak verder voort te zetten, in overleg met de Officier van Justi- tie, dateert van 9 augustus. Twee weken later, op 22 augustus, besloten B en W de raad van de brief op de hoogte stellen. Wethouder Luub Hafkamp evenwel stelt dat de raad direct is geinformeerd. Nee, de brief van de pohtie was voor Hafkamp geen verrassing, zegt hij zelf. Het was immers be- kend dat het OM bezig was met een onderzoek naar Parkweg- Oost en dan kan je vroeger of la ter iets verwachten. Wei vindt Hafkamp het ergerlijk dat het Openbaar Ministerie maar geen anwoord wil geven op vragen die bij B en W over het onderzoek le- ven. De wethouders bijvoor- beeld: worden zij gehoord als ge tuigen, als getuigendeskundigen of soms als verdachten? Het OM houdt echter zijn kaken stijf op el- kaar, in het belang van het straf- rechtelijk onderzoek. Hafkamp: „Daar hebben we geen antwoord op gekregen. Er zitten verder vormfouten in de brief van de po litie. Er zijn namen genoemd met portefeuilles die niet thuishoren bij de personen in kwestie." Waarom heeft u de fractievoor- zitters niet direct over de brief van de politie gei'nformeerd? We hebben de fractievoorzitters wel direct gei'nformeerd. De brief kwam binnen op 9 augustus, in het eerstvolgende college-overleg van 14 augustus is de brief ver- volgens behandeld. Er zaten fou- ten in de brief, we hadden nog een aantal vragen, en we hebben verder juri- dische bij- stand inge- roepen. Het heeft wei- nig zin om de fractie voorzitters om tafel te vragen als je niet weet waar het over gaat. In de week daarop bleek dat die vragen door het OM onbeantwoord bleven, en toen hebben we de fractievoorzit ters net zo open geinformeerd als depers." Het komt wel slecht uit dat de vi- sitatiecommissie binnenkort Schiedam bezoekt. Brinkman zal wel denken: 'de gemeente heeft niets geleerd van de vorige zelf- analyse'. zwart op wit gekregen dat het col lege adequaat heeft gehandeld. Stoat het college overigens nog steeds achter zijn brief aan de raad naar aanleiding van de brief van Yo- rick Haan? Over welke brief heeft u het? Nee, het bezoek van Brinkman staat los van het onderzoek van het Openbaar Ministerie. We wachten gewoon af, wij hebben niets te verbergen. Van de inspec- teur van milieuhygiene van het ministerie van VROM hebben wij De brief waar in Haan werd verweten 'weder- om bij te dragen in de negatieve beeld- en meningsvorming over Schiedam'; hij had het college gevraagd bij het OM na te vra gen op welke manier de gemeen te Schiedam in het onderzoek is betrokken. Ja we staan nog steeds achter de inhoud van onze brief. Want in de brief van de pohtie wordt alleen gesproken over Parkweg-Oost en niet over een gecombineerd straf- rechtelijk onderzoek waar Haan naar vroeg (Parkweg-Oost, stort van vervuilde grond in Schie- dam-Noord, ongevai met chloorgas in Zwembad Zuid en asbestvervuihng van het bouw- terrein van het nieuwe zieken huis, red.). Is de as best op het terrein van het nieuwe ziekenhuis inmiddels op- geruimd? Bij mijn weten is dat gebeurd, maar ik volg niet de dagelijkse handelingen. Commentaar en reconstructie SCHIEDAM - De beslissing van het OM om de top van de gemeente Schiedam over de asbestaffaire te verhoren valt net voor het bezoek dat de commissie Brinkman in September aan Schiedam zal brengen. Brinkman komt naar Schiedam om te kijken of de gemeente de gelden van het Grotestedenbeleid verstan- dig heeft besteed. Ook controleert hij of de gemeenteraad beter func- tioneert dan twee jaar geleden, tij- dens zijn eerste bezoek aan Schie dam (april 1999). Brinkman oor- deelde toen dat de raad passief was en de zaken te veel overliet aan het college van B en W. De raad, zo vond hij, controleerde het college van B en W onvoldoende. „Door- pakken of doormodderen, de keu- ze is aan u", stelde Brinkman. De raad beloofde beterschap. Een half jaar na het eerste bezoek van Brinkman kwam de raad tij- dens een informatiebijeenkomst over de asbestaffaire niettemin weer passief over. De bijeenkomst, die opgeroepen was door SP-frac- tievoorzitter Yorick Haan, werd door de raad niet benut om duide- lijkheid te vragen over de asbestaf faire, uitgezonderd de SP, Ge- meentebelangen en in mindere ma- te-GroenLinks. In de laatste zelfanalyse die de ge meente Schiedam heeft laten ma- ken (aangenomen op 2 juli van dit jaar), staat: „Zowel waar het gaat om thema's als omgangsvormen en respectvol handelen, als waar het gaat om concrete maatregelen om de positie van de raad te ver- sterken, kunnen de resultaten posi- Bij aankoop van een montuur uit de KidscollecZie een paar stoeisterke glazen cadeau. En nu ook twee gratis kaartjes voor Avonturenpark Hellendoorn. HET HUIS RINCK SCHIEDAM - 'S GRAVELANDSEWEG 612 - TEL. (010) 427 02 69 O P T 1 CiEMS HET HUIS ARGUS SCHIEDAM - ORANJESTRAAT 19, (010) 473 87 00, MAASSLUIS KONINGSHOEK, (010) 591 90 39. VLAARDINGEN - KORTE HOOGSTRAAT 23, (010) 434 84 50. tief worden beoordeeld." De asbestaffaire begint in het voor- jaar van 1999 wanneer bij het slo- pen van flats en ouderenwoningen rond de Van Markenstraat asbest wordt gevonden. De sloop wordt stilgelegd. Het door de gemeente ingesteld adviesbureau Search concludeert dat er sprake was van 'onoordeelkundig slopen'. De SP stelt op 28 mei 1999 schriftelijke vragen over de sloop, maar is niet tevreden over de antwoorden van het college van B en W. Later dreigt fractievoorzitter Yorick Haan met een motie van wantrou- wen. Begin oktober wordt een motie van treurnis ingediend tegen het colle ge, ondersteund door CDA, SP, AOV en Gemeentebelangen. Op 8 november wordt over de asbestaf faire de informatiebijeenkomst over Parkweg-Oost gehouden, op initiatief van de SP. Verantwoor- delijk wethouder Aad Wiegman kondigt aan dat er geen officiele notulen van de bijeenkomst wordt gemaakt (Maaspost 10 november 1999). De sloper krijgt tijdens de informatiebijeenkomst niet de kans zijn kant van het verhaal te laten horen. Wiegman zegt 'het is fout gegaan, maar niet door ons'. Hij verklaart dat de gemeente niet op de hoogte was gesteld dat de sloop zou beginnen, wat vanuit de zaal door de sloper heftig werd ont- kend. De SP is niet tevreden over de ant woorden van Wiegman en wil een onafhankelijk onderzoek naar de asbestaffaire (behandeling begro- ting 11 november), maar de meer- derheid van de raad steunt de SP niet. Het OM start eind december 1999 een onderzoek naar Park weg-Oost. Staatssecretaris Remkes schrijft op 11 juli 2000 dat de gemeente goed heeft gereageerd op de asbestpro- blematiek. De bestuursrechter oor- deelt 3 augustus 2000 dat de ge meente Schiedam voor de sloop een nader onderzoek had moeten laten instellen naar de hoeveelheid asbest, en vernietigt het sloopbe- sluit van de gemeente Schiedam. De gemeente legt de zaak voor aan de bezwaar- en beroepscommissie. Op 2 oktober dient de SP een mo tie van Wantrouwen in tegen Wiegman; deze wordt verworpen door de raad (alleen ondertekend door SP, Gemeentebelangen, CDA en AOV). Wiegman zegt het 'nog- al wat te vinden' dat de motie wordt ingediend, maar zegt tevens niet gauw geraakt te zijn; hij heeft eelt op zijn ziel. Yorick Haan stelt dat Wiegman 'leugenachtigtige antwoorden heeft gegeven'. De politie hoort in de periode maart en april 2001 diverse perso nen. In overleg met het OM wordt besloten de zaak voort te zetten. Het OM roept verscheidene wet houders en ambtenaren op voor verhoren in oktober. Wethouder Hafkamp ziet de verhoren met ver- trouwen tegemoet: 'we hebben niets te verbergen'. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan53 Stadskantoor, Stadssrf 1 Plus van def Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Plus Wouclhoek, Geuzenpiein5/7 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ, beiden in Schiedam. Faxen kan ook; het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn SCHIEDAM - In dienstencentrum Oost worden op woensdagavond 5 September dia's vertoond. Een en- treekaartje kost fl 3,50 en de voor- stelling begint om 19.00 uur. De Ouderenwerk-activiteit is bestemd voor 55-plussers. SCHIEDAM - De Nederlandse Kankerbestrijding/Het Konigin Wilhelminafonds houdt van 3 tot 8 September haar jaarlijkse collecte. Na verspreiding van de folder 'Mijn manier van kankerbestrij- ding' gaan in een deel van Schie dam de collectanten op pad. In een ander gedeelte van de stad wordt geld ingezameld via de versprei ding van acceptgiro's. Wie beiden niet aantreft kan doneren via giro- nummer 26000. De lokale afdeling van het KWF kan voor deze geldinzamelingsac- tie nog wel enkele collectanten ge- bruiken. Aanmelden: penning- meester M.J. Tromp, (010) 247 05 70. SCHIEDAM - Ontmoetingshuis De Weerklank start vanaf 5 Sep tember weer met de reguliere acti- viteiten. Op de 5 September, de eerste woensdag van maand, biedt De Weerklank onderdak aan de Wereldwinkel, vanaf 6 September is er iedere donderdag vanaf 10.00 uur een inloopbijeenkomst voor moeders met jonge kinderen en op 6 en 20 September kan er vanaf 17.00 uur weer een warme maal- tijd genuttigd worden. De Weerklank is gelegen aan het Cornelia van Zantenplein 51(010) 471 80 09. Openingstijden dins dag, woensdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. SCHIEDAM - In speeltuin In 't Park, op het speeleiland aan de Vlaardingerdijk, wordt zondag 2 September van 13.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. Kin deren mogen gratis hun spullen verkopen mits ze het op een kleed uitstallen. De toegang bedraagt 1,00 voor volwassenen en voor kinderen tot 12 jaar is het gratis. Informatie: (010) 471 97 04. SCHIEDAM - De donderdag- avondprogrammering van Radio Schiedam wordt vanaf 30 augustus weer hervat. Om 18.00 uur klinkt 'Soulbeats' door de ether, vervol- gens om 19.00 uur 'Jazzmelodies', om 20.00 uur 'Jazz Funk Essen tials' en om 21.00 uur 'Groove Garden'. Aan de swingende pro- gramma's wordt meegewerkt door onder meer Hans Erkens, Cees de Roode, Wim van Zon en Hans Wagner. Radio Schiedam zendt uit via de ether op 106.7 FM en via de kabel op 96.1 FM. SCHIEDAM - Ouderenwerk St. Jan de Doper verkoopt op zaterdag 1 September alle spullen verkocht die na de verhuizing van de Harg naar de nieuwe locatie in Nieuw- land overbodig worden. De ver koop in de Harg aan het Hargplein 100 in Schiedam-Noord begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Verkocht worden tafels, stoelen, huishoudelijke artikelen, overgor- dijnen, verlichtingsartikelen, ge- luidsapparatuur, platen, et cetera. SCHIEDAM - De Ziekenomroep Schiedam start op zaterdag 1 Sep tember weer met de winterpro- grammering. De aftrap wordt ver- richt door 'ZOS op zaterdag' met de onderdelen De Ochtendeditie, ZOS-magazine en Schiedams Pa- let. Op maandag worden vanaf volgende week de programma's 55+, Landate en Langs de Water- weg uitgezonden. Dinsdag-, woensdag-, donderdag- en vrijdag- avond worden achtereenvolgens ZOS op verzoek, Divertimento, 't Sterrebos en ZOS voor het week end de kabel opgeperst. De rest van de week klinkt non-stop mu- ziek. ZOS-radio is te beluisteren via de kabel op 91.5 FM. SCHIEDAM - De stichting Oude renwerk organiseert op zondag 2 September in dienstencentrum De Vier Molens en the-dansant. Het muzikale gedeelte van de middag die duurt van 13.30 tot 16.30 uur, wordt verzorgd door dj Leon. De toegang bedraagt fl. 3,50. De heer E. Brinkman: „Goedemiddag geachte raadsleden. Wel- kom bij de verplichte weekcursus 'hoe controleer ik B en W?\ Deze cursus wordt, zoals u weet, gesubsidieerd met Gsb-gelden, en u moet slagen! U moet slagen, anders zie ik mij genoodzaakt Van Boxtel te adviseren Schiedam uit het Grotestedenbeleid te zetten. Een pijnlijk besluit uiteraard. Voor mij, maar vooral voor uw stad. Een gemeenteraad die niet in staat is het college van B en W te controieren, verdient geen Gsb-geld." Wethouder L.A. Hafkamp vanaf de publieke tribune): „Dank u, meneer Brinkman, dank u voor deze iaatste kans." De heer E. Brinkman: Yorick Haan treedt deze week op als ob- servator. Hij hoeft uiteraard niet deel te nemen aan deze cursus, dat zult u begrijpen. We beginnen de cursus met een inkoppertje. Op uw bureau iigt de eerste persverklaring van de gemeente Schiedam, net nadat bekend werd dat de brief van de politie -on- danks pogingen van het college van B en W om de brief 'onder de pet te houden'- in de openbaarheid was gekomen. Meneer Reu- derink, zoudt u zo vriendelijk willen zijn de laatste regel van de persverklaring voor te lezen?" (De heer M.R. Reuderink leest de regel voor): „De gemeente Schie dam zal volledige medewerking verlenen aan het onderzoek." De heer E. Brinkman: „Mevrouw van Colienburg, wat valt u op aan deze zin?" Mevrouw van Colienburg: „Allereerst wil ik dank uitspreken voor het voortreffelijke werk van de ambtenaren van concerncommu- nicatie die..." De heer E. Brinkman: ,,Nee, nee nee mevrouw Van Colienburg, nu maakt u de klassieke 'Judith Boertjens-fout'. Nooit, maar dan ook nooit de ambtenaren complimenteren met 'het voortreffelij ke werk' et cetera et cetera, ik weet dat u dat constant doet in de raads- en commissievergaderingen, en Boertjens destijds ook. Maar daar worden ambtenaren voor hetaaid, mevrouw van Col ienburg, het is een gratuite opmerking! Nou vooruit, wat valt u op aan die zin?" Mevrouw van Colienburg: „Nou, dat de gemeente Schiedam er al- les aan zal doen om het opgetreden misver..." De heerE. Brinkman: „Nee, mevrouw van Colienburg! Nee! Ach meneer Haan, helpt u Van Colienburg eens." De heer Y.J. Haan: „De zin 'De gemeente Schiedam zal volledige medewerking verlenen aan het onderzoek' is net zo belachelijk als 'De gemeente Schiedam zal niet liegen', of 'de gemeente Schie dam zal geen informatie achterhouden'. Natuuriijk zal de ge meente Schiedam het OM zo goed mogelijk helpen, er wordt ook niets anders verwacht van de gemeente Schiedam." De heer E. Brinkman: „Uitstekend, meneer Haan. Meneer van Wijk, u wilt een opmerking plaatsen?" De heer W.J. van Wijk: „Geachte voorzitter, er moet mij iets van het hart! Het is een schande dat de brief van de politie op de een of andere wijze de pers heeft weten te bereiken! Dat kan toch niet!" De heer E. Brinkman: „Foei, meneer van Wijk! Ikzeif vind het schandalig dat het college de bewuste brief voor de raad twee we ken lang heeft achtergehouden. U bent als raad de baas van de stad! U behoort het college te controieren, en daar zitten wij hier deze week toch voor." De heer W.J. van Wijk: „Maar ik mag toch hopen dat deze ge- sprekken hier nu niet in de openbaarheid worden gefaracht!" De heerE. Brinkman tegen H. Steekelenburg (concerncommunica- tie): „A propos mevrouw Steekelenburg, ik neem aan dat de web site van de gemeente de burgers nu wel informeert over het on derzoek van het OM." Uit het cursusverslag 'Duaiisme in de Schiedamse gemeente raad', november 2001. Jalmar T eunissen >5

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3