Verkort SPW voor volwassenen ook in Rotterdam maasstad Oude frontstad uit as herrezen JM Dfe pi "ODD @®fe lsX§g®GIpOi) Info-avond 31 augustus Eerste Wereldoorlog overal aanwezig bij Arras liAiLAVSiH MlB/kjMlMifiklein Wie komt ons team versterken en wil behoorlijk wat bijverdienen? Postcode/Woonplaats: Aan de Grand Place in Arras verrijzen prachtige historische panden. De bezoeker waant zich in een eeuwenoud stadscen- trum. Toch blijkt het grootste deel van dat oude centrum een wederopbouw te zijn van wat tijdens de Eerste Wereldoorlog werd verwoest. Zoals heel veel in deze streek aan die alles ver- woestende oorlog herinnert, zo is ook Arras een fascinerend voorbeeld van wat de oorlog teweeg bracht in een stad die na de verwoesting opnieuw haar historische gedaante aannam. Vimy Ridge Ad res: Loc Profit, regionaal en landelijk centrum voor beroepsopleiding en bij- scholing, heeft de oplei- ding Sociaal Pedago- gisch Werk (SPW) nieuw leven ingeblazen. De opleidingsduur is aanmerkelijk verkort en sluit daarmee beter aan op wat veel volwasse nen vragen. Profit Bezorgers van het Rotterdams Dagblad ook wel "RD bikers" genoemd, profiteren als enigen /an een reeks unieke voordelen. "RD bikers" bezorgen een middagkrant en kunnen dus altijd uitslapen. Wat dacht je van elke maand kans op VW-bonnen t.w.v. 25,-, een gratis regenpak, 10 extra weken verdienen bij goede bezorging. En als klap op de vuurpijl krijgen "RD bikers" de speciale "RD bikers" voordeelpas waarmee je korting krijgt op producten bij de onderstaande bedrijven. Pak die voordelen en bezorg'm: Vul snel de bon in 6f surf naar www.rotterdamsdagblad.nl >tg Naam: Telefoon: Slachtoffers ..(min. 15 jaer) E-mail:Leeftijd Rotterdams Dagblad De loopgraven op de heuvelrug bij Vimy Ridge. Duizenden tonnen staal en steen zijn verwerkt in het oorlogsmonument. foto's en tekst Dik Vuik Zien is geloven, luidt een bekend gezegde. Wie hoort dat van alle ge- bouwen in Arras tachtig procent tijdens de Eerste Wereldoorlog werd verwoest, zou zich nog wel een keer bedenken voor hij naar de Noordfranse stad afreist. Ten on- rechte, want wie de stad eenmaal ziet, kan eigenlijk niet meer gelo ven dat de verwoesting ruim tach tig jaar geleden zo groot was. Aan drie kanten lag Arras na het Duitse offensief van 1914 inge- klemd. Eigenlijk was de stad nau- welijks te verdedigen, maar toch hielden de geallieerde troepen stand. Terwijl Duits geschut van achter de linies de stad bestookten, werden ondergrondse gangen aan- gelegd naar datzelfde front. Die gangen bestonden deels al, want bij Arras werd eeuwenlang steen gewonnen. Het gangenstelsel vormt er nu de grootste wijnkelder ter wereld, met een constante tem- peratuur van elf graden. Arras, of Atrecht in het Vlaams, werd ge- sticht in de Romeinse tijd, toen de Keltische Atrebaten hier nog rond- zwierven. Atrebate is nu een lokaal bier, een van de bijna honderd re- gionalebrouwsels in Noord-Frank- rijk. Pas in 1659 werd de stad Frans. Arras was eeuwenlang een handelscentrum voor onder meer graan. Ook kwam er vanaf 1770 een porceleinindustrie tot ontwik- keling, het precede voor de speci- fieke blauwe kleur werd in 1960 herontdekt en gaf opnieuw aanlei- ding tot de verkoop van porcelein. Arras kende een tamelijk vreed- zaam bestaan tot de Eerste Wereld oorlog. Toen werd de stad in vier jaar dermate overhoop geschoten, dat het de status 'martelaarsstad' kreeg. Het historische gangenstel sel werd verder uitgebouwd en vanuit Arras trokken veel troepen ondergronds verder naar het nabije front, in elk geval voorlopig nog veilig voor de helse beschietingen. Arras zelf was niet veilig: tachtig procent van de stad werd verwoest en slechts vijf procent van de hui- zen bleef onbeschadigd. Na de oorlog werd vrijwel alles echter herbouwd. Met internationale steun werd van 1924 tot 1932 het stadscentrum hersteld totdat het leek alsof er nooit iets was ge- beurd. Slechts een architectuur- kenner zal opmerken dat de gevels hier en daar wat opgestrakt zijn. De pleinen en straten van Arras vormen nu een uitstekend ver- blijfsgebied voor toeristen. Gezel- lige straten, een lekker blond bier- tje op een terrasje met uitzicht op het Place de le Hero, hier kom je je tijd wel door. Om meer van de Eer ste Wereldoorlog te weten te ko- men, moeten we eigenlijk de stad uit. Vimy Ridge ligt op korte afstand van Arras. Het is een puist in het landschap, een hoogvlakte van en- kele kilometers lang die noord en zuid van elkaar scheidt. De heuvel rug was in de Eerste Wereldoorlog een strategisch punt, waar beide zijden zich ingroeven. Nadat de heuvelrug enkele jaren in Duits be- zit was geweest, vielen Canadese troepen in 1917 de linie aan. Het zou later als het begin van de Ca nadese eenwording worden om- schreven. Vimy Ridge is nu een indrukwek- kend voorbeeld van hoe het front er in de Eerste Wereldoorlog uit- zag. De voormalige loopgraven en inslagkraters zijn nog duidelijk herkenbaar in het pokdalige land schap. Enkele loopgraven zijn na- gebouwd op hun oorspronkelijke posities. De Duitsers en hun tegen- standers waren op sommige plek- ken slechts enkele tientallen me ters van elkaar verwijderd. Feite- Profit verzorgt als enig op- leidingsinstituut in Neder- land de verkorte MBO oplei- ding SPW Kinderopvang in 12 maanden en een verkorte MBO opleiding SPW 4 in 18 maanden. Het zijn erkende MBO opleidingen bestemd voor volwassenen van 20 tot 60 jaar. Tot 30 jaar is er de mogelijkheid van studiefi- nanciering. De opleidingen worden op meerdere locaties in Neder- land gegeven. Regiolocatie is Rotterdam, maar o.a. ook in Utrecht en Amsterdam kan de opleiding gevolgd worden. De opleidingen zijn intensief, doelgericht en niet schools. Motivatie, levens-, en werkervaring zijn belang- rijker dan vooropleiding. Voor deze opleidingen geldt dat er per week ongeveer 11 uur les is drie dagdelen) en 16 uur praktijk. De praktijk kan stage, maar ook werk zijn. De verkorte beroepsop- leidingen van Profit starten ieder half jaar: in het najaar en voorjaar. Info-avond: 31 augustus 18.30-21.30 uur Op vrijdag 31 augustus houdt Profit een informatie- avond van 18.30-21.30 uur op de centrale locatie in Hat- tern: Hoopjesweg 1 .Profit is telefonisch bereikbaar op 038-4432922 en u kunt onze web-site bezoeken op www- .Iocprofit.nl. Loc Profit bestaat sinds 1 ja- nuari 1998. Het snelgroeien- de landelijke opleidingscen- trum met de centrale vesti- ging in Hattem heeft op dit moment 17 vestigingen in Nederland. Profit is actief in de beroeps- sectoren Sociaal Pedago- gisch Werk, Kinderopvang, Verzorging, Veipleging, Be- veiliging en Bedrijfshulp- verlening. lijk is Vimy Ridge een klein stukje Canada. De Franse regering stond het gebied na de oorlog namelijk af aan Canada, als eerbetoon aan de inzet van de Canadese troepep en de vele slachtoffers die vielen. Bij Vimy vochten de vier Canadese di- visies in de Eerste Wereldoorlog voor het eerst samen. Franstaligen en Engelstaligen naast elkaar. In de ondergrondse tunnels achter het front bevonden zich 25.000 Cana- dezen en in totaal werden ruim 100.000 militairen verzameld voordat de sprang uit de loopgra ven werd gewaagd. Eerdere pogin- gen om de heuvels te veroveren waren allemaal stukgelopen op de Duitse linie. In 1915 waren nog 125.000 Franse militairen niet te- rug gekeerd van hun nutteloze stormlopen. Pogingen om onder gronds gangen te graven en de vij- andelijke posities te ondermijnen leverden wel spectaculaire gaten in de heuvel op, maar leidden even- min tot succes. Deze keer zou het echter anders aflopen. Elke soldaat kende zijn doel. Als de officieren zouden sneuvelen, kon de aanval Herbouwde historische panden in Aras. Vimy werd een nationale gedenk- plaats voor Canada, ter herdenking van de 66.000 landgenoten die in Frankrijk sneuvelden. Er verrees een enorm standbeeld van architect Walter Seymour Allward. Na elf jaar werk en vele duizenden ton nen steen en staal hadden de Cana- dezen hun oorlogsmonument. Triest kijkt de enorme vrouwenfi- guur nu over de vlakte uit. Jaarlijks Een trieste vrouwenfiguur kijkt uit over de vlakte. worden nog twintig tot.dertig li- chamen of resten daarvan terugge- vonden. „Verleden jaar werd een geweerloop gevonden die uit de bodem stak", vertelt de Canadese gids. „Er aan vast lagen onder de grand een Canadees en een Austra lia naast elkaar. Identificatie is vaak nog mogelijk, omdat veel mi litairen in al hun bezittingen hun naam krasten." Naast de oorlogs- doden sneuvelen ook nog steeds mensen door onontplofte munitie. In het 'rampjaar' 1998 vielen op deze manier zelfs 38 slachtoffers. Volgens berekeningen zijn er op elke vierkante meter van het front tijdens de Eerste Wereldoorlog ne- gen granaten gevallen, waarvan eenderde nooit ontploft is. Het kan nog eeuwen duren. voor alles is opgeruimd. Arras en Vimy vormen een scherp contrast, ondanks hin gezamenlij- ke oorlogservaringen. Op Vimy Ridge heerst serene stilte en wordt de bezoeker duidelijk gemaakt wat de gevolgen van de oorlog waren. In Arras zijn die gevolgen groten- deels weggewerkten gaat het le ven verder. Hier kin je alleen van een gids horen wathet oorlogsver- leden van de stad i;, terwijl om je heen het leven in de stad weer bruist. Terwijl mensen op terrasjes zitten waar ooit de eiorme puinho- pen lagen. Het blijfteen raar idee: de illusie die het win van de histo rische realiteit. Kijk voor meer inforrratie over va- kantie in Frankrijk op internet: www.frankrijkhuis.nl of www.cdt- nord.com. Coolsingel Beursplein toch doorgaan. En het lukte. Voor- afgegaan door massale artilleriebe- schietingen stormden de Canade- zen de Duitse linie in. Binnen drie dagen was Vimy Ridge definitief in geallieerde handen. Er waren in totaal ruim 10.000 slachtoffers ge vallen, waarvan 3.598 Canadezen. De overwinning werd door de Ca nadezen als een keerpunt in de oor log gevierd, hetgeen het feitelijk niet was. Wel vormde het geza- menlijk succes het begin van de nationale bewustwording in Cana da. Engels- of Franstalig, ze waren voortaan vooral Canadees. Vul snel de bon in en stuur hem op naar: Rotterdams Dagblad,o.v.v. RD bikers, Postbus 1162, 3000 BD Rotterdam Witte de Withstraat 55-57

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 8