4 *Ui-l maasstad Ziekenhuis kan niet langer wachten; nieuwbouw moet in 2004 klaar zijn Rapport 1991: Holy slecht bereikbaar en geen bezwaren tegen Bijdorp M .V E R\ (A1 N L f 12,90 krant netel Alleenstaanden gezocht! SCHIEDAM Schiedam diep teleurgesteldr Vlaardingen krijgt ziekenhuis 'Bijdorp is een goede keuze' Rotterdams Dagblad NU/34,95 www.rotterdamsdagblad.nl IVfakkelfjk, weilig ert leuk! van SUMMER SALE BU VERVAT! liesbeth van den herik Woensdag 5 September 2001 maasstad kerk maasstad weekbladen Hafkamp 5.85 m' ft11fWnll 15,86 ^2^NU/9?0€4,31 Van winkelen tot wonen. De grootste coilectie Rotterdam boeken vindt u in in de webwinkel van het Rotterdams Dagblad, surf daarom snel naar: onder de knop webwinkel I Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adressen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ, beiden in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Reuma Avondbingo Van Krugten VOMI-contact ZOS-radio ZONDAG 9 SEPT UfflLI Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. ds. C.L. Kraan. Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. ds H. Russcher. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. ds K.J. Visser. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds G. de Lang. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 09.30 uur. ds J. Sosef. De Ark, Hargplein. 09.30 uur. ds J.J.A. vd Peppel. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. 10.00 uur. C.L. Kraan. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur, ds. M. Slootmans. m.m.v. Arlene Drenkelford en Ria Korpershoek. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds H.J. Bruins. 16.30 uur. ds F.H. Blokhuis. Chris telijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. leesdienst. 14.30 uur. ds J.W. Schoonder- woerd. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. 09.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. za 18.30 uur. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur. euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur. euch. viering. zo 10.15 uur. hoogmis m.m.v. he- renkoor IHD. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds A.S. Lenselink. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 uur en 17.00 uur. N. v.d. Want. wo 19.45 uur. N v.d. Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinks tergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a za 17.30 uur. zo 10.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Network VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 M. Anganois Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Burgemeester Scheeres zat er verslagen bij en zei 'Diep, diep teleurgesteld te zijn'. Terwijl zijn buurman en collega uit Vlaardingen Stam zijn biijdschap maar moeilijk kon verbergen. „Wij zijn zeer verbaasd en vooral blij voor Vlaardingen... Maar ook voor de hele regio", voegde Stam er snel aan toe. Beide burgemees- ters, de een aangeslagen de an- der stralend, spraken over het belang van een goed geoutil- leerd streekziekenhuis voor de inwoners. Maar vertelden ook waarom het ziekenhuis in hun gemeente diende te komen van- wege het economisch belang van 1700 werkplekken en de gunstige economische uitstra- ling of spin-off op de omgeving. Volgens Lucas Elting, de 'bouw- pastoor' die fusie en nieuwbouw regelt, kon het ziekenhuis 'echt niet langer wachten'. Tegensla- gen bij de onteigening van de grond, de weerstand van de om- wonenden vanwege parkeren en verkeersdruk maar ook financiele tegenvallers door eisen van Schiedam ('kloof in het budget'), zorgden volgens de voorzitter van de raad van het bestuur voor een tijdverlies van zeker 6en jaar. Hij sprak over een 'zorgelijk beeld' met 'onvoldoende maat- schappelijk en politiek draagvlak in Schiedam'. Waarmee hij doel- de op protesterende omwonenden 500 bezwaarschriften) en het gekissebis van de gemeenteraad die met een kleine meerderheid (en eisen) toestemde met het .bouwplan. Nadrukkelijk somde Elting ook de financiele perikelen -de kloof in het budget- over aan- koop grond en (dure) kosten voor ondergrondse parkeergarages. Dit alles stond het slaan van de eerste paal voorlopig in de weg. Nog tot vorige week werd in het geheim onderhandeld met B en W van zowel Schiedam als Vlaar dingen. Want Vlaardingen kreeg na toestemming van het Ministe- rie onverwacht een tweede kans met Locatie Holy. En met Vlaar- dingen was men er snei uit. Im- mers: grond en bestemmingsplan staan een snelle bouw niet in de weg. En Vlaardingen verklaarde alle zeilen bij te zetten -politiek, ambtenaren en betrokkenen- om het ziekenhuis snel te realiseren. „We hebben geen ultimatum ge- steld", verklaarde Elting op de vraag of de beide gemeenten niet door het ziekenhuis te zijn uitge- speeld. Nee, de tijdwinst en de moge- lijkheid om hetzelfde ontwerp met kleine aanpassingen in de voortuin te bouwen, dat waren de redenen om voor Holy te kiezen, aldus de voorzitter van Vlietland. Daar- mee waren de onderhandelingen met Schiedam stuk gelopen. Zelfs het aanbod om voor een lager prijsje de grond aan het zieken huis te verkopen, kon het zieken huis niet vermurwen. De extra kosten zoals de geeiste dubbele parkeergarage en de onzekerheid over de grondonteigening deed het Ziekenhuis besluiten om af te zien van de locatie vlak achter het politiebureau in Schiedam. Burgemeester Scheeres, net terug van vakantie, was 'diep, diep te leurgesteld* over deze tegenvaller voor zijn gemeente. „Er is jaren- lang werk, moeite en energie door Schiedam ingestopt en naar nu blijkt: allemaal voor niks." Hij vergeleek de jarenlange on derhandelingen met een trein die op gang was gekomen en nu hele- maal stil valt, Doodzonde, want volgens Scheeres is deze locatie door metro, trein en komende sneltram de ideale locatie voor een streekziekenhuis. Hij ver klaarde het niet eens te zijn met het argument dat er weinig draag vlak zou zijn bij de politiek en maatschappij. Nee, slechts de tijdsdruk en het feit dat en- kele burgers met dure advo- caten 'de boel lang kunnen ophouden" is de reden voor het afblazen. Wei zal de gemeente Schiedam de gemaakte kosten en inspanningen nu gaan verhalen op het ziekenhuis. Zijn collega Stam van Vlaardin gen was opgetogen. Hij vertelde 'zeer verbaasd' te zijn toen eind mei er berichten werden opge- vangen dat de locatie Holy plot- seling weer 'in de markt' was'. Diplomatiek en om "geen zout in de wonden van Schiedam strooi- en' zei hij dat het belang voor een goed gezondheidscentrum voor de hele regio zwaarder weegt dan de gemeentegrenzen. Het feit dat er zo'n 20.000 handtekeningen zijn opgehaald door de Vlaar- dingse Actiegroep van Ton van Steenbergen heeft daar zeker bij geholpen. Vlaardingen heeft begrip voor de teleurstelling van Schiedam maar het is volgens Stam 'goed' voor Vlaardingen. De grond is al in handen van het Holy Ziekenhuis en het bestaande bestemmings plan maakt dat Vlaardingen geen probiemen verwacht bij de toe- Stemmingen voor de bouw. SCHIEDAM - In 1991 hebben de toen nog zelfstandige ziekenhui- zen Holy en Schieland het bu reau Zandvoort Ordening Ad- vies bv opdracht gegeven voor een locatieonderzoek. Dit uitge- breide (en dure) onderzoek telde maar liefst zestien mogelijke lo- caties voor het fusieziekenhuis. Twaalf in Vlaardingen zoals Shell park, Kolpabad en Fortu- na-complex en vier mogelijkhe- den in Schiedam zoals bestaande locatie op BK laan en Bijdorp, dat toen Station Nieuwland werd genoemd. Na alle voor en tegens te hebben gewogen, komt het rapport Zand voort tot de eensluidende conclusie dat locatie Bijdorp de beste is. Reden: genoeg grond, goed open- baar vervoer en 'omdat er geen grote probiemen zijn te verwach- ten bij het verkrijgen (onteigening of kopen) van het terrein'. Kortom een eensluidende en duidelijk bes te keuze op basis van tientallen cri teria. Leuk wordt het wanneer naar de locatie Holy wordt gekeken. Deze locatie valt onmiddellijk al af (net als BK laan) omdat 'het ondoenlijk is om een nieuw groter ziekenhuis te bouwen daar waar het bestaande ziekenhuis tijden de bouw moet blijven doorwerken'. Dat kan anno 2002 plotseling wel. In 1991 wordt Holy (mede) afge- wezen door de aanwezigheid van de rijksweg A20 vanwege geluids- hinder en de route van gevaarlijke stoffen. Ook wordt er negatief ge- oordeeld over de gas- en olielei- dingen in de grond. Maar ook voordelen zoals het grote terrein (11 hectare) en het bestemmings plan zodat er onmiddellijk een nieuw ziekenhuis kan gebouwd worden. Nadrukkelijk wordt toch deze lo catie afgewezen door de 'excentri- sche ligging met slecht openbaar vervoer'. Alleen voor auto en bus zijn goede mogelijkheden, in te- genstelling tot trein of tram die niet in de buurt stoppen. Zelfs loop- en fietsafstand worden uitgebreid on- derzocht met als resultaat dat loca tie Holy daar voor een onvoldoen de scoort. En de bereikbaarheid is nu net het argument om voor Bijdorp te kie zen. Daar waar toen al een treinsta- tion, bus en tramhalte voor de deur stoppen. En de rijksweg niet ver vandaan is. De mogelijke bezwaren van om wonenden en de mogelijk vervuil- de grond komt is ook onderzocht. Volgens het rapport uit 1991 zijn er in Schiedam grote bezwaren te verwachten bij bewoners. Maar ook in Vlaardingen verwacht Bu reau Zandvoort bezwaren van om wonenden: 'In verband met de overlast van de bouw die de omge ving zal ondervinden' De conclusie luidde dan ook vol- mondig dat Bijdorp in Schiedam 'duidelijk de beste plaats voor het nieuwe ziekenhuis is'. Enkele Schiedamse politieke par- tijen hebben inmiddels gereageerd op het afblazen van de locatie Bij dorp. De fractie van Gemeentebe- langen Schiedam, een van de te- genstanders van de locatie Bijdorp, meldt op zijn website: „GBS is blij voor de bewoners van Bijdorp en Nieuwland. Onze zorgen over de infrastructuur en de daaraan ver- bonden kosten zijn voorbij. Uiter- aard ook geluid-en verkeersover- last is minder aan de orde. Wij zijn blij voor de Vlaardingers. Wij zul- len nu hun discussie overnemen voor een goede EHBO-post of an- dere medische voorziening in het Schiedamse. De fractie van GBS vindt het jammer dat er op geen en- kel moment door het Bestuur en de coalitiepartijen serieus aandacht is geschonken aan het zoeken naar een alternatieve lokatie. De zie- kenhuisdirectie en wethouder Haf kamp mogen de Schiedammers gaan uitleggen dat het Schieland- ziekenhuis in 2004 verdwijnt en wij naar de Holy-wijk in Vlaardin gen zullen moeten rijden. Vanuit onze politieke achtergrond uiten wij kritiek op het Vlaardingse Ge- meentebestuur dat ons inziens ge- laten heeft gereageerd op de ont- wikkelingen van de laatste tijd en op het Schiedams Gemeentebe- stuur dat weer een slechte beurt heeft gemaakt. Nu zijn wij be- nieuwd welke politieke conse- quenties de VVD-wethouder Haf kamp hieruit zal trekken." Het AOV maakt zich zorgen over de schade die Schiedam lijdt door de beslissing van het ziekenhuisbe- stuur en vindt dat 'ook gemeente- bestuurders zich hierover dienen te verantwoorden' 7 Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plus van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 PlusWoudhoek, Geuzenplein 5(7 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Decokay v. Loenen, Dam 37-45 Woonplus Schiedam, Valeriusstraat3 SCHIEDAM - Reumapatienten- vereniging Nieuwe Waterweg or- ganiseert donderdag 20 September een bijeenkomst in dienstencen- trum De Vier Molens. Dietist Schoop van Thuiszorg houdt een lezing over gezonde voeding en reuma. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Informa- tie: (010) 473 27 71. SCHIEDAM - In woon en zorg- centrum Thurlede wordt woensdag 5 September een avondbingo ge- houden. Het spel begint om 19.00 uur (18.00 uur zaal open). Het en tree bedraagt fl. 2,50. Vrijdag 7 September wordt er in hetzelfde zorgcentrum een meezing-activi- teit afgewerkt onder leiding van Piet Kischemoller. Aanvang 14.00 uur. Woensdag 12 September is er op- nieuw een bingo. Vanaf 14.00 uur worden er zes rondes gespeeld met drie keer kans op een prijs. Entree fl. 2,50. SCHIEDAM - Kees van Krugten klimt vanaf deze week weer een maand lang donderdag's op het podium van de Graauwe Hengst. De drummer met een voorkeur voor jazz en funk opent de reeks op 6 September samen met Kino Heitsma, Marco Dinre en Wouter Kiers. Het podiumcafe is te vinden aan de Lange Haven 28 in Schie dam. SCHIEDAM - De Vereniging Oud-Militairen Indie- en Nieuw- Guineagangers organiseert op dinsdag 11 September een contact- middag in wijkcentrum De Blauwe Brug. Aanvang 13.30 uur. Tijdens de VOMI-middag worden video- films vertoond met historische beelden uit de overzeese gebieden en in de pauze is er de gebruikelij- ke verloting. SCHIEDAM - De ziekenomroep Schiedam zendt op maandag het programma 'Langs de Waterweg" uit. Van 20.00 tot 22.00 uur wor den onderwerpen behandeld als natuur en milieu, gelardeerd met veel muziek. ZOS-radio is te be- luisteren via 91,5 FM. Voor ver- zoekplaten kan gebeld worden met (010) 426 00 00. - s Ik vind het heel erg dat hier dadelijk geen ziekenhuis meer is, dat jaagt mij en anderen op veel kosten. Nu kan ik het nog lopen met mijn rollator (ik ben 81 jaar). Moet ik dan met mijn AOW 8 strippen of vier keer telefax betalen als ik naar het spreekuur ga en bloed moet prikken? Ik hoop dat het ziekenhuis hier blijft. Mevrouw Klootwijk Met verbazing gelezen dat het nieuwe ziekenhuis nu ineens in Vlaardingen wordt gebouwd. Goed, de lokatie Bijdorp was ook niets. Een invals- en uitvalsweg. Erzal toch maar iets gebeuren. Maar wanneer dit doorgaat, zit Schiedam mooi zonder ziekenhuis en EHBO-post. Dan moeten alle patienten naar Vlaardingen. Even voor een foto, of bloedprikken en op bezoek bij de zieken enzovoort naar Vlaardingen toe. Waarom niet de lokatie Vijfsluizen? Dat ligt op de grens van beide gemeentes, en in de directe omgeving en geen woonhuizen in de buurt. Plus goed bereikbaar voor iedereen. En stel: het Schieland Ziekenhuis komt te vervallen, maak daar dan een service-huis voor bejaarden van. Want die service-huizen, daar heeft Schiedam ook te weinig van. A. van Noord caravans vouwwagens nieuw - Icort verhuurd occasions (voor)tenten kampeersupermarkt primeur 2002 wi r.i IO.00-l7.oo UUP Stadionweg 31/33 Rotterdc im 010 - 497 08 2T Wilt u graag een andere wending geven aan uw leven en op een betrouwbare wijze zoeken naar een geschikte partner? Belt u dan met mijn Relatie Adviesburo. Wij beschikken over een omvangrijk bestand van partnerzoekenden in heel Zuid-Holland. Vraag voor meer informatie of onze gratis brochure: 0186 - 604394, of kijk op www.liesbethvandenherik.nl relatie-adviesburo Postbus 1520, 3260 8A Oud-Beijerland Lekkere vrienden zijn dat die achter je rug om zaken bekokstoven. Ik kan daar uit eigen ervaring van meepraten! Als de nog niet zo grote jongen die ik nu ben, ging ik eens samen met een vriend naar de disco (welke doet er even niet toe). Wij zagen daar toen een meisje dat zo wel Thijs als ik heel aantrekkelijk vonden. In goed overleg hebben we toen besloten dat ik haar mocht inpalmen. Dat was eigenlijk een ABC-tje want hoe je het ook wendde ofkeerde de liefde tussen mij en Marloes (zo heet de schoonheid) bleek een stuk bereikbaarder dan die tussen haar en mijn vriend Thijs. Marloes was bijvoorbeeld een kop groter dan Thijs en in die tijd misschien is dat nog steeds wel zo? gafhet geen pas als het meisje groter was dan de jongen. De liefde tussen mij en Marloes leek een blijvertje te worden. Enkele weken later introduceerde ik haar dan ook vol trots bij mijn ouders. Die bleken een stuk minder enthousiast. Zij vonden Marloes verre van een natuurlijke schoonheid en onder meer daarom absoluut niet passen in onze familiaire omgeving. Puber als ik was stroopte ik ech- ter de mouwen op en ging ik een verwoede strijd aan met mijn ouders. Ik wilde Marloes en ik zou haar ten koste van alles een plaatje op on ze familiegrond gunnen. Adviezen van deskundigen als bijvoorbeeld de dorpsbelangen dienende dominee sloeg ik rigoureus in de wind. Mijn strijd duurde jaren maar ik wist dat ik het ooit zou winnen. Op een dag bleek echter dat ik daarmee buiten Thijs gerekend had. Hij was altijd nog wat blijven voelen voor Marloes. Toen mijn lief dan ook, achter mijn rug om, contact met hem zocht, groeide er een echt verstandshuwelijk tussen beiden. En dat bleek met Thijs allemaal ra- zendsnel te kunnen, Zijn ouders hadden er bijvoorbeeld helemaal niets over te zeggen. Nu nog altijd zit ik met een enorme kater over deze jaren geieden voorgevallen liefdesgeschiedenis. Ik kan mij dan ook heel goed in- denken hoe de gemeente Schiedam zich nu moet voelen. Vooral het feit dat Vlaardingen in het geniep met de ziekenhuisdirectie in zee ging, lijkt mij onverteerbaar in een vriendschappelijke relatie. Ook ik had veel beter met het hele gebeuren kunnen leven als Marloes en Thijs toen hun samenwerkingsplannen gewoon openlijk met mij had den besproken. Het huwelijk tussen Marloes en Thijs is uiteindelijk snel op de klippen gelopen. Ze pasten gewoon veel minder goed bij elkaar dan Marloes en ik. Misschien is dat een schrale troost voor Schiedam. KoVellelulletjes

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3