Tentoonstelling Jheronimus Bosch nu al een groot succes Weemoedige blik op laatste gulden in Kunsthal Rotterdam 36 Rotterdam 2001 Culturele Het Gergiev Festival brengt Dmitri Sjostakovitsj in beeld Stadsgezichten centraal in 'Panorama Rotterdam' Hoofdstad van Europa Paul de Leeuw brengt 'Foxtrot' terug in theater Geschiedenis Nederlands geld van negentiende eeuw tot euro ING X ROTTERDAM - In 1936 zorgde een tentoonstelling van werk van Jheronimus Bosch voor de eerste 'block buster' voor Museum Boij- mans Van Beuningen. Maar liefst 54.000 bezoekers kwa- men destijds op de tentoon stelling af. Een veelvoud daarvan wordt verwacht bij de Bosch-expositie die zater- dag werd geopend door ko- ningin Beatrix. In de voor- verkoop werden daarvoor al 55.000 kaarten verkocht. ROTTERDAM - 'Voor een dubbeltje op de eerste rang zitten', kan straks niet meer. En niemand is vanaf 1 januari 'geen cent meer waard'. Be- talen met een meier is dan historie en knaken zul je ook niet meer aantreffen. Veel mensen zullen straks met weemoed terugdenken aan de gulden, het eigen Nederland se betaalmiddel dat in 2002 plaatsmaakt voor de euro. Om de gulden nog eenmaal in het zonnetje te zetten en de overgang naar de euro onder de aandacht te brengen, start in Kunsthal Rotterdam op 15 September de tentoonstelling 'Hulde aan de gulden'. Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa TIP VAN DE WEEK Religieus Rotterdam on Route. Was ihr wollt door Schauspielhaus Zurich (CH) do 6 (Ned. premiere) en vr 7 sep Ja ja maar nee nee 6 - 23 September Rigoletto 6-9september Sponsor: ING Rising vr 7, di 11, en wo 12 September Hartstocht Heimwee in Rotterdam Do 6, vr 7, di 11 en wo 12 September Tentoonstelling 'De Boompjes...Venster op de wereld' 7 September t/m 15 november Sponsors: Fortis, Multi Vastgoed Zap City "60x60" Za 8 en zo 9 September Religieus Rotterdam en route 8 en 9 September Preken voor andermans parochie 9 September Sponsor: BankGiroLoterij Dumrul lie Azrail door Theater van de Vijfde Straat (TR) ma 10 (Ned. premiere) en di 11 sep Interbellum Panorama Rotterdam 8 September t/m 6 januari 2002 ABN AMRC A ROTTERDAM - Na het enorme succes van het toneelstuk 'Art' presenteert gastprogrammeur Paul de Leeuw nu 'Foxtrot' in het Oude Luxor Theater. Deze befaamde musical van Annnie M.G. Schmidt en Harry Bannink is na 25 jaar weer terug in het theater. De hoofdrollen worden vertolkt door Carice van Houten, Jenny Arean, Sanne Wallis de Vries en De Leeuw zelf. De musical 'Foxtrot' maakte furo re in de jaren zeventig en zorgde ervoor dat velen losbarstten in het zingen van het lied 'Foxtrot'. Het was niet alleen een musical met een goed verhaal, sterke liedjes en veel spektakel, maar ook een voor- stelling met spitsvondige dialogen, scherpe humor en veel hilariteit. Minder bekend is dat 'Foxtrot' in vele opzichten over schrijfster An nie M.G. Schmidt zelf gaat: het provinciale meisje dat in de grote stad komt wonen, kennismaakt met het artiestenmilieu en een on- mogelijke liefde meemaakt. De musical speelt zich af in de ja ren dertig, de tijd van onbekom- merd vertier, zorgeloos dansen en ROTTERDAM - Het 'Gergiev Festival' van 13 tot en met 22 September brengt het werk van de Russische componist Dmitri Sjostakovitsj zowel muzikaal als visueel in beeld. Dit gebeurt middels de aankleding van de grote zaal, met een tentoonstelling en door voor en tijdens de concerten films en documentaires te tonen. Tientallen muziekstukken van Sjostako vitsj staan in de schijnwerpers, waarvan er zeven voor het eerst in Neder- land gespeeld worden. Tot slot is er nog een symposium onder leiding van Michael Zeeman. Alle concerten vinden plaats in de grote zaal van De Doelen, de locaties voor de randprogrammering zijn Theater Lantaren/ Venster, het Nieuwe Luxor Theater, het Rotterdams Conservatorium en de Rotterdamse Schouwburg. Meer informatie: www.gergievfestival.nl. ROTTERDAM - In Kunsthal Rot terdam gaat naast 'Hulde aan de gulden' nog een bijzondere ten toonstelling van start deze maand. In 'Panorama Rotterdam' staat het Rotterdamse stadsgezicht centraal. Buitenlandse kunstenaars reisden vanaf het begin van de 19e eeuw naar Rotterdam op zoek naar Rem brandt en het 'Hollandse Licht'Ze wilden daar de dynamische haven- stad aan de Maas met zijn specifie- ke lichteffecten vastleggen. Honderdtwintig schilderijen en vijftig werken op papier uit 1820- 1940 tonen hoe de Maasstad bui tenlandse kunstenaars als William Turner, Camille Corot, Eugene Boudin, Paul Signac en Kurt Sch- witters wist te inspireren. Ook tien tallen Nederlandse kunstenaars, zoals George Hendrik Breitner, Jan Sluijters en Charley Toorop gaven gestalte aan het Rotterdam van voor het bombardement. Voor het eerst in Nederland worden drie zeldzame schetsboeken getoond van de grote Engelse schilder Wil liam Turner, afkomstig uit de col- lectie van de Tate Gallery in Lon- den: 'The Dort Sketchbook' uit 1817, 'The Rotterdam Sketch book' en 'The Rotterdam and Rhi ne Sketchbook', beide uit 1841. 'Panorama Rotterdam' biedt een ruim en internationaal samenge- steld overzicht en laat zien op wel- ke wijze Europese kunstenaars tus- sen circa 1820 en 1940, die korte of langere tijd in Rotterdam ver- bleven, hieraan gestalte gaven. De tentoonstelling laat de kunsthisto- rische ontwikkelingen zien in de Europese schilderkunst en de evo- lutie van het stadsgezicht als be- proefd schildersthema. Tegelijker- tijd belicht 'Panorama Rotterdam' zo een nauwkeurige topografie van een snel veranderende stad, die in korte tijd expandeerde tot de groot- ste haven ter wereld. Te zien van 8 September 2001 tot en met 6 januari 2002 in Kunsthal Rotterdam. Informatie: 010- 440.03.03 of www.kunsthal.nl. Carice van Houten in 'Foxtrot' foto: Maarten Corbijnconcept: Studio Paul Koeleman het zwaaien met struisveren. Tege- lijkertijd is er een economische cri sis, de oorlogsdreiging en de Hol landse kleinburgerlijkheid. Jules (Paul de Leeuw) vormt samen met Lisette (Sanne Wallis de Vries) een derderangs zangduo in een louche nachtclub in de grote stad. Hij geeft zich uit voor leraar Duits en zij voor concertzangeres. In het pension waar zij beiden wonen, trekt het provinciale meisje Josien (Carice van Houten) in. Ze krijgt Duitse les van Jules en wordt ver- liefd op hem. Maar Jules kan haar liefde niet beantwoorden. Naast een verrassende cast wisten Paul de Leeuw en regisseur Ruut Weissman ook een ijzersterk crea- tief team aan zich te binden, met onder anderen Ivo de Wijs voor de bewerking. De muziek van Harry Bannink wordt uitgevoerd door een veertien man tellend orkest. De voorstelling is gedurende vier maanden te zien in Paul de Leeuws thuistheater, het Oude Luxor in Rotterdam. Informatie en kaartverkoop: 010- 484.33.33 of de Nationale Thea- terkassa 0900-9203 (75 ct/pm, geen reserveringskosten). door Vincent Wernke Niet voor niets verwacht Boijmans Van Beunin gen dat deze tentoon stelling een van de grote publiekstrek- kers van Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Eu ropa gaat worden. Het is de belang- rijkste expositie die ooit aan deze laat- middeleeuwse Ne derlandse schilder is gewijd. Achttien aan Bosch toege- schreven panelen zijn in Rotterdam te zien, evenals ze ven tekeningen die zeker van zijn hand zijn. De tentoon stelling toont ver- der werk van tijd- genoten, en heden- daagse kunstenaars die door Bosch zijn gei'nspi- reerd. Jheronimus Bosch (ca. 1450- 1516) is een van de beroemdste schilders uit de late middeleeuwen. Hij is de schepper van een hoogst origineel en wonderlijk oeuvre. Zijn 'cult-status' heeft Bosch voor- al te danken aan zijn mysterieuze leven en de betekenis van zijn schilderijen. Over zijn leven is weinig bekend, maar wel veel ge- speculeerd. Hij werd als Jheroni mus van Aken geboren in 's-Her- togenbosch, waar hij zijn hele le ven woonde en werkte. Daarom noemde hij zich Jheronimus Bosch. Bosch schilderde zowel godsdien- stige als wereldsmoraliserende werken. Hij schiep de meest fan- tastische vergezichten en helse angstvisioenen. Hij verbeeldde de goede en vooral slechte kanten van mensen vol satire en ironie. Daar- tegenover had hij een voorliefde voor hermieten, die zich hadden teruggetrokken uit de aardse we reld vol ondeugden. Ook het leven en lijden van Christus en andere heiligen gaven hem stof tot schil- deren. „Een schilderij van Bosch is niet alleen om te kij- ken, ningen van Bosch vormen het hart van de tentoonstelling. Rondom worden facetten van zijn oeuvre, techniek, stijl, motief, cultuur en tijd uitgewerkt. Ook hangt er werk van zijn tijdgenoten en navolgers. Zo wordt de invloed van Bosch ge toond op de hedendaagse en mo- deme kunst door werk van Bill Viola, Salvador Dali, Jorg Immen- dorff, Rober Gober, Pipilotti Rist en ook om te lezen", stelt Jos Koldeweij, curator van de exposi tie. ,,Beeldlezen bedoel ik, want er zit allerlei beeldtaal in waar men indertijd vertrouwd mee was. Ver- der is de combinatie van tekst en beeld in zijn schilderijen prachtig. Het zijn een soort satirische car toons met allerlei dubbele beteke- nissen." De eigenhandige panelen en teke- Wil- liam Kentridge. Directeur Chris Dercon van Boijmans Van Beu ningen: „Liefhebbers van heden daagse kunst moeten altijd naar achteren kijken. Het is ook goed dat de mensen van de oude kunst eens naar de toekomst kijken. Zo wenden we de kunst uit het verle- den aan om het heden beter te be- grijpen. Dat is toch prachtig?" De werken die in Rotterdam te zien zijn, komen uit diverse Euro pese en Amerikaanse collecties, waaronder topstukken als 'Het Narrenschip', 'De dood van een vrek', 'Johannes op Patmos', 'Jo hannes de Doper', 'De Keisnij- ding', 'De Visioenen van het Hier- namaals' en het complete tekenin- genoeuvre. Daardoor biedt deze tentoonstelling een unieke moge- lijkheid om het werk van Jheroni mus Bosch te zien. Bovendien is als aanvulling op de expositie een uitgebreide website ontwikkeld vol historische informatie en de mogelijkheid om in te zoo- men op de vele details die zijn schilderijen ken- merken. Deze site is te vinden via www.Bosch- Universe- .com. Dat de Bosch- expositie een suc ces wordt, staat vast. In de ver- koop werden al 40.000 reserve- ringen voor groeps- bezoek geboekt. Ook voor de avond- rondleidin- gen hebben zich al 15.000 mensen aangemeld. Logisch volgens intendant van Rotterdam 2001 Bert van Meggelen. Want, schreef hij in het Rotterdams Dagblad: „Hier dragen schilderijen, panelen, beelden, objecten een vorm van kritische kennis en nodigen uit tot reflectie waaraan het gelukkig moeilijk ontsnappen is. En de schilderijen zijn een feest om naar te kijken, een orgie van schilder kunst zoals die zelden is ver- toond." Te zien tot en met 11 november 2001 in Museum Boijmans Van Beuningen, Museumpark 18-20. Voor meer informatie: 0900- 2021932 (30 cent p/m). Port of Rotterdam, 1909, van Maximilien Luce (1858-1941). afbeelding: Kunsthal Rotterdam door Vincent Wernke „Het wordt een hele operatie, die overgang van gulden naar Euro", vertelt Benno Tempel van Kunst hal Rotterdam. ,,Aan het begin van de negentiende eeuw was er ook zo'n operatie toen Koning Willem I de huidige munteenheid invoer- de, maar dat ging toen heel gelei- delijk. Nu is de gulden binnen een maand helemaal weg. Het vergt nogal wat om dat soepel te laten verlopen. Juist daarom maakt die omschakeling zoveel los." De verhalen zijn bekend. Over mensen die het fijn vinden dat ze straks geen geld meer hoeven te wisselen als ze in Europa op va- kantie gaan. („A1 is de charme als je in Italie bent, dat je met die dui- zenden lires moet betalen"). Of oudere mensen die de overgang van gulden naar euro niet zien zit ten („Veel ouderen zullen er mis- schien helemaal niet meer aan wennen"). Toch zijn Nederlanders tamelijk makkelijk akkoord ge- gaan met de nieuwe munteenheid. „Maar veel mensen vinden de om schakeling naar de euro eng en spannend, en kijken straks met weemoed terug op de gulden." Juist daarom komt de Kunsthal met 'Hulde aan de gulden - Het Nederlandse geld en de eerste eu ro's'. We laten allerlei zaken zien die met geld te maken hebben. Zo komt er een tijdstunnel van Studio Drupsteen, waarin een chronolo- gisch overzicht wordt gegeven van het Nederlandse geld tot eind de- cember 2001Ook tonen we video- Benno Tempel van Kunsthal Rotterdam: Veel mensen vinden de omschakeling naar de euro eng en spannend, en kijken straks met weemoed terug op de gulden.foto: Rob Kamminga projecties van het maakproces van biljetten en munten, en wordt aan dacht besteed aan de bijnamen van geld. We tonen ook hele rare din- gen. Zoals een tientje dat is meege- wassen in de wasmachine of een geldbiljet dat werd gevonden in de maag van een koe." zien geweest. Ook tonen we werk van studenten van de Rijksacade- mie, die hun eigen eurogeld heb ben ontworpen." Maar ook vals geld, oorlogsgeld en eurospotjes uit binnen- en buiten- land zullen in de Kunsthal te zien zijn. „Als je die spotjes bekijkt zie Een belangrijk aspect van de over- gang naar euro's, is dat we steeds minder Nederlandse ontwerpen zullen krijgen op de biljetten. „Ne- derland heeft hele mooie bankbil- jetten", vindt Tempel. „Als je dat vergelijkt met die eurobiljetten, ogen die nogal flets en saai. We zullen er wel aan wennen, maar het is toch jammer. Op de tentoonstel ling laten we ook bijzondere ont werpen zien voor bankbiljetten van kunstenaars als Pyke Koch, Leo Gestel en M.C. Escher. Het meeste van dit werk is nog nooit te je hele opmerkelijke verschillen. Het valt op dat Franse spotjes nog al formeel zijn, en de Nederlandse juist heel gezellig. De euro is be- doeld om te komen tot meer een- heid, maar in de presentaties ko men nog duidelijk stereotypen van de eurolanden naar voren." 'Hulde aan de gulden' wordt vol gens Benno Tempel een veelzijdi- ge tentoonstelling, die een heel di vers publiek aan zal spreken. „Het is een familietentoonstelling. Naast de nostalgie is het interessant voor liefhebbers van design, juist omdat Nederlands geld er altijd zo bijzon- der uitzag. Maar we hebben ook speciale dingen voor kinderen, zo als ontwerpen die zij konden ma ken voor de laatste gulden. Daar komen er hier een heleboel van te hangen. Maar ook kunstliefheb- bers en muntenverzamelaars zul len aan hun trekken komen. Heel misschien gaan we hier zelfs een aantal zeldzame munten verkopen, al is dat nog niet zeker." „En", vult Tempel aan. „Mensen kunnen bij ons ook de eerste euro biljetten zien. Dat is natuurlijk hartstikke leuk." De toegangsprijs voor 'Hulde aan de gulden' be- draagt vijftien gulden (CJP en groepen tien gulden, kinderen tot 15 jaar drie rijksdaalders). En deze moet gewoon in guldens worden voldaan. ,,Behalve de laatste paar dagen, want 'Hulde aan de gulden' is tot 6 januari te zien. En die laat ste dagen kun je dus met euro's be talen", besluit hij. Voor meer informatie: 010- 440.03.01 of www.kunsthal.nl of www. hulde aande gulden, nl. Woensdag 5 September 2001 Dit weekend openen 50 kerken, moskeeen, tempels, synagogen, diaconale en spirituele locaties hun deuren voor het publiek. Gids met routekaarten en meer informatie verkrijgbaar bij o.a. Publiekscentrum Rotterdam 2001,010-4022001 Christoph Marthaler regisseert de komedie Twelfth Night van Shakespeare op een energieke, visuele wijze. Duitstalig met Nederlandse boventitels. Rotterdamse Schouwburg. Grote Zaal aanvang 20:15 uur Toneelstuk van Rudy Bekaert dat op komische en herkenbare manier het sociaal contact binnen een groep flatbewoners in de grote stad toont. Dagelijkse ontmoetingen in flitsende dialogen over actuele stedelijke thema's gespeeld door leerlingen van het Rotterdams Centrum voor Theater (RCTh). Coproductie van het ro theater, RCTh en Rotterdam 2001. ro theater, entree f1.20,-117,50,115,-aanvang 20.30 uur. De beroemde opera Rigoletto van Verdi, die oorspronkelijk 1851 afspeelt, vertaald naar de harde zakenwereld van de 21ste eeuw. Een bijzondere uitvoering in de natuurlijke setting van de Rotterdamse haven.lnformatie: www.opera-rigoletto.nl; aanvang 20:00 uur Wilhelminapier Multi-bassband Intermission met de dansers Toru Iwashita (Japan) en David Zambrano (Venezuela). Muziek en dans op het moment zelf bedachten uitgevoerd: improvisatie puur. 7/9 locatie: op een tot openluchttheater ingerichte vlonder aan de Maas in Schiemond-Delfshaven, aanvang 21.00 uur. 11 en 12 September, theater Lantaren Venster, aanvang 20.30 uur Sponsors: ING, Shell, Dura Vermeer. Film over de geschiedenis van Rotterdam van 1850 tot de wederopbouw. Een digitale reconstructie van het vooroorlogs Rotterdam, waardoor u een reis door de tijd maakt. Calypso 2001, Mauritsweg 5, aanvang 13.30 en 15.30 uur. Do 6envr7 September ook 20.00 uur, entree fl.10,-. Baltimore, Barcelona, Hamburg en Londen inspireren Rotterdam voor de plannen voor De Boompjes - het gebied tussen Leuvehaven en Oudehaven. In de tentoonstelling is te zien hoe deze prachtige plek, de schakel tussen de binnenstad en de rivier, zich kan ontwikkelen tot een attractief onderdeel van het stadshart. Openingstijden ma-vr 9.00-17.00, za en zo 12.00-17.00, Willemswerf de Boompjes 40, Rotterdam 60 Rotterdamse jongeren zetten in 60 minuten het Schouwburgplein in vuur en vlam met een show vol jongerencultuur: twee DJ's op tien meter hoogte, abseilende graffiti-artiesten, een stuntbike parcours, een 26 meter lange catwalk gevuld met (break)dansers en modellen. Alles ondersteund door live rap, R&B en kawinamuziek. Schouwburgplein 15.00 uur Toegang gratis. Meer informatie: www.zapcity2001.nl In het kader van Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa, zullen twee weekeinden lang meer dan 50 religieuze locaties hun deuren openen. U kunt dan persoonlijk kennismaken met de vele geloofsgemeenschappen in de wereldhavenstad Rotterdam. Gids met routekaarten verkrijgbaar bij o.a. publiekscentrum Rotterdam 2001. Pastor Frans Verkleij van de R.K. Parochie De Doortocht preekt tijdens de dienst van de Deense Zeemanskerk. Aansluitend gelegenheid voor vragen. Titel van de preek: Vreemdelingen: meer dan wat aan de randen blijft liggen. Dienst in het Deens, preek in het Nederlands. Deense Zeemanskerk, Coolhaven 1-7, aanvang 15.00 uur, toegang gratis De Turks-Koerdische schrijver Murathan Mungan combineerde een eeuwenoud Turks volksverhaal met een intelligent en actueel pleidooi voor vrijheid en onafhankelijkheid. Turkstalig met Nederlandse boventitels. Grote Zaal 20:15 uur t/m 2 december Hoofdsponsor: Robeco; met dank aan: De E.U. Deze kunst- en cultuurmanifestatie is een verbeelding van de periode tussen de beide wereldoorlogen in de eerste helft van de 20e eeuw. Beeldende kunst uit de jaren twintig en dertig wordt geplaatst in een context van gebeurtenissen die Rotterdam hebben beinvloed. LasPalmas, di-zo 09.30-17.30 uur, wo tot 22.00 uur entree fl.10,-. Internationale tentoonstelling waarbij het Rotterdamse stadsgezicht en de dynamiek van de havenstad centraal staat gezien door de ogen van Europese kunstenaars uit de periode 1820-1940. Schilderijen en werken op papier van o.a. Camille Corot, Eugene Boudin, Paul Signac, Maximilien Luce en Kurt Schwitters. Kunsthal Rotterdam. Di-za: 10.00-17.00 uur, zo: 11.00-17.00 uur. Publiekscentrum Calypso 2001 (informatieen kaartverkoop) Mauritsweg 5, tel. 0104022001. Open: ma-vr van 10.00- 18.00, za-zo van 11.00 - 16.00 uur. Kijk ook op: www.rotterdam2001.nl. Las Palmas (kaartverkoop) Wilhelminakade 66 (Kop van Zuid). Open: di - zo 9.30-17.30, wo 9.30-21.00 uur ,llliiii|fill|f| Kaartverkoop Ticketservice in publiekscentrum Rotterda Service® 2001, LasPalmas,de 151 groterepostkantoren, de33GWK Istationskantoren, de 12 grotere WVkantoren. ROBECO u I inilfver de kunst van communlcatte Deze weekladder is vervaardigd in samenwerking met het Rotterdams Dagblad en Maasstad weekbladen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 7