Panasonic www.kinorama.nl L 0900-KINOR.AMA i - F bjellen Ben' o O o D ILUAJ if s i is o L I m m 09 OO-5466726Z ZONDEK CEMENT QD(gB& t-GD 93 Compleet GSM pakket Incl. 06-nr. telefoon Incl. 20,- beltegoed 7 kleuren achtergrond verlichting display Koerscalculator MOTOROLA V-100 Compleet GSM pakket Incl. 06-nr. telefoon Incl. 20,- beltegoed Ideaal voor SMS-en Bellen via handsfree headset i ERICSSON 55 EB-GD 35 T-29 NOKIA 3310 mc m c® co SIEMENS S-35 MOTOROLA V-3690 Ben REGELMATIG 7 5 minuten voor 1 5." 1/33.06) 0,20 Ben vaak €0.15 MOTOROLA Timeport 250 De Boompjes is nooit geworden wat plannenmakers ermee voorhadden. Deze scherf in het waterfront van de Nieuwe Maas heeft nooit de allure gekregen van boulevards, die ande- re grote havensteden van de wereld wel hebben afgedwongen. Stadshistoricus Herman Romer stelt het vast in zijn nieuwe boek 'Dwalen over de Boompjes en omgeving' Het is deel 13 in de serie 'Rotterdam in voorbije dagen'. Lijnvaart Circusmenagerie B e n 2 MA AN DEN 6RA TIS! Benvmj (PrePaid) 135, 175 uur standby 210 min. spreektijd Games (4 op een rij) Alarm, klok en calculator Vibra call 150 uur standby 260 min. spreektijd Actieve klep Voice dialing Stylish design ZONDEK ABONNEMENT 599 I C.M. BEN REOELMATlG Hall 260 uur standby 270 min. spreektijd T9™ Text Input Voice dialing Games ZONDEK ABONNEMENT449. I.C.M. BEN VAAK or SB S3S —2 OOP fg| CS CO O r i 220 uur standby 360 min. spreektijd T9™ Text Input Voice dialing Games ZONPER ABONNE.MENT 799, lcjhTdenvaak or 100 uur standby 180 min. spreektijd Li-ion accu Vibra call (/0.44) 1 50 minuten voor 22r50 49,58) if 0,33) J BEN AAN SLUITVOOR WAAR DEN Voor een snelle aansluiting heeft u een geldig legitimatiebewijs en een geldige bank of giropas en/of bank of giro-afschrift nodig. Voor een contract op rekening van de zaak dient u een zakelijk uittreksel van de K v.K. mee te nemen (Dit uittreksel is niet ouder dan 12 maanden). Alle prijzen in combinatie met een 2-jarig BEN contract 144 uur standby 360 min. spreektijd Tri-band (Bellen in de USA) W@P browser ZOMPER AEONNEMEMT 599 I.C.M. DEM VAAK o Prijswijzigingen en zetfouten voorbehouden. Alle aanbiedingen zijn geldig zolang de voorraad strekt. Alle voorgaande aanbiedingen komen hierbij te vervallen. Alle prijzen zijn incl. B.T.W. Aanbiedingen geldig t/m 30 September 2001 Alphen a/d Rijn Winkelcentrum Aarhof Panpllp a/H 1 Iccoi \A/inkalpontnim Knnariftrial/ Rijswijk Winkelcentrum Rotterdam Hoogstraat 141 tie a/u ubaei vvuiiveicenirum ixoperwieK Dordrecht Voorstraat 274 DenHaag Venestraat 8-10 Leiden Haarlemmerstraat 170 In de Boogaard/De Terp Rotterdam Winkelcentrum Oosterhof Alexandrium [I] Rotterdam Winkelcentrum Zuidplein Rotterdam Bergse Dorpsstraat 32 Vlaardingen Liesveld 147 Zoetermeer Stadshart Passage Zwijndrecht Winkelcentrum Walburg 0,75 p.m. Historie Boompjes door Herman Romer boeiend beschreven in 'Rotterdam in voorbije dagen' Panorama op de noordkant van de Wijnhaven met de Regentessebrug in december 1926. Achteraan in het midden de Lutherse kerk. door Elisabeth Schop Zoals steeds in zijn publicaties, daalt Romer ook nu weer af naar de tijden voor 1940, al belandt hij af en toe ook in de laatste decennia van de vorige eeuw. Op zijn be- kende wijze snijdt de veelschrijver de historie aan van het woroorlog- se gebied van de Boompjes, Ter- wenakker, oostkant van de Leuve- haven, Wolfshoek, Zuidblaak, Beursplein en de oostkant van het spoorwegviaduct. Het gebied rechts van de spoorlijn, waaronder het Bolwerk, laat hij buiten be- schouwing. Verder besteedt Ro mer nauwelijks aandacht aan de Leuvehaven, want zij was eerder onderwerp in zijn boek 'Het Leu- vekwartier van weleer'. Romer, duikend in het verre verle- den: ,,Ruim vijf eeuwen terug ken- de het gebied rond de Wijn- en Scheepsmakershaven weinig of geen bebouwing. Het bestond uit buitendijks aangeslibde gronden, overwegend met riet begroeid, rijp voor landwinning op de (Nieuwe) Maas. Pas tegen het eind van de zestiende eeuw, na het ontstaan van Waterstad zuidelijk van de Blaak en de Nieuwehaven, startte men met de aanleg van nieuwe straten. Voor die tijd gaven de Blaak en de Nieuwehaven gestalte aan de zuidelijke stadsgracht. Be- halve een samenballing van handel en scheepvaart rond de Oudeha- ven, Nieuwehaven en Haringvliet, vond ze ook plaats rond de Blaak en Wijnhaven, Bierhaven en Scheepsmakershaven. Deze haven kwam in 1616gereed." Een jaar eerder waren op de kade langs de Maas linden geplant en in het naar de rivier dalende talud wilgen gepoot. Deze handelingen waren aanleiding voor de bena- ming Boompjes. In 1618 bracht men, ter bescherming van de oe- ver, een rij palissaden aan in de ri vier. Toen een jaar later op de Boompjes bestrating met klinkers plaatsvond, openbaarde zich een geliefd wandelgebied, dat zich twee eeuwen handhaafde. Die voor een wandeling populaire plek, zowel bij Rotterdammers als anderen, ging eigenlijk pas verlo- ren nadat de scheepvaart de Boom- pjeskade totaal in beslag had geno- men. Romer: „Onder de niet-Rot- terdammers waren veel vreemde- lingen: Fransen, Duitsers, Engel- sen en Italianen, soms op doorreis, soms gedurende enige tijd in de Maasstad verblijvend. De havens, kaden en kanalen genoten bij hem ruime aandacht. Intussen was in de tweede kwart van de zeventiende eeuw de bebouwing van Waterstad zo goed als afgerond. Daarna ont- plooide de danig groeiende stad zich als zeer welvarend. Het was een bloei, die opvallend afstak te- V gen die van de Republiek der Ver-t Sneeuwruimen aan de Boompjes, gezien vanuit het oosten omstreeks het jaar 1906. enigde Nederlanden in haar totali- teit. Maar niet alleen de economie in Rotterdam draaide in de tweede helft van de zeventiende eeuw op voile toeren, ook het intellectuele leven rond letteren en wetenschap beleefde een voorspoedige tijd." Als scheepvaartkwartier groeide de Boompjes tijdens de twintigste eeuw steeds meer in belang. Hield Amsterdam zich overwegend be- zig met de geregelde lijnvaart, Rot terdam deed het met de wilde vaart. Bij de lijndienst met haar vaste routes viel de hogere snel- heid van de steeds meer opkomen- de stoomvaart niet te onderschat- ten. Romer: „Voor de wilde vaart lag dat anders: overal waar voor het transport van massagoed profijt te halen viel, zag ze haar kansen liggen. Daarom bleef voor Rotter dam de eerste tijd de zeilvaart be- langrijk. Op zee langer onderweg zijn om winst te makei», hoefde nog niet te wijken voor de snel- heidsgedachte. Later, afscheidne- mend van de zeilvaart, bleef de wilde vaart in Rotterdam nog altijd belangrijker dan in Amsterdam." Het leven aan de Boompjes had ook woelige kanten, de Pottenbak- kerssteeg gold als een dependance van de Schiedamsedijk, met bijbe- horende vechtpartijen. Alleen de vrolijke juffrouwen waren daar niet zo dik gezaaid. Er waren dus ook de nodige kroegen. Herman Romer: „Je had er bijvoorbeeld de Stad Hamburg en het kaf van Bou- ma, maar dat was meer wat ze nu een eetcafe zouden noemen. Ze hadden er erwtensoep, gebakken vis en geweldige ballen gehakt. Ze haalden hun inreed bij Hartnagel op de Boompjes en Frankfurter Charcuterie, die daar ook zat. Alle- maal van prima kwaliteit. De sla- gerij van weduwe Hartnagel, die daarin werd bijgestaan door haar schoonzoon, lag op de Boompjes nabij de Leuvehaven." De herin- neringen daaraan zijn nog leven- dig, zoals bij Herman Michiels. die door Herman Romer werd gei'nter- viewd. Volgens hem leverde Hart nagel tientallen worstsoorten die normaal nergens te koop waren. Schippers maakten veelvuldig ge- bruik van de aanbiedingen en op zaterdagochtend omstreeks zeven uur maakte er een speciaal publiek zijn opwachting. Michiels: „Me- vrouw Hartnagel maakte van vleesresten ballen gehakt, speciaal gekruid volgens een geheim recept van haar. En wat deed ze dan? Die verdeelde ze onder werklozen of zwervers. Want in de scheepvaart bleven er altijd wel zeelui achter zonder onderdak. Die sliepen over al, knapten karweitjes op en kwa- men zo aan hun onderhoud. Je had zeker wel tien verschillende natio- naliteiten. Nou, die kregen dan op zaterdagmorgen in een papieren zak ballen gehakt of worst. En dan moest je die verheerlijkte gezich- ten zien." Romer weer: „Ruim honderd jaar lagen, nabij de Grote Draaisteeg, ook de boten van de Batavierenlijn aan de Boompjes. De eerste Bata- vierboot, gebouwd op het toenma- lige eiland Feijenoord, had de ge stalte gekregen van een zeilstoom- schip. Daardoor kon het vaartuig, niet afhankelijk van enkel wind, een geregelde dienst bevorderen. De afvaart van die eerste boot vond in 1830 plaats onder de vlag van de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij." En: „De Batavie renlijn was een zeer geliefde dienst voor passagiers en vracht op Lon- den. Vanuit het Westland werd bij voorbeeld veel groente en fruit naar Engeland gevaren. Maar er werd ook vracht van een ander ka- liber binnengehaald. Zo werd op een dag een complete circusmane- gerie aan boord gehesen." Ge- woonlijk voer de boot om zeven uur 's avonds af, waarbij al eerder een sleepboot van Leen Smit langszij lag om het stoomschip op stroom te trekken. Incidenteel bracht een sleepbootje een net te laat aankomende passagier nog langszij de Batavier. Natuurlijk ge- beurde die dienstverlening niet Nogmaais een beeld van de Willemsbrug bij de Boompjes, waar het altijd enorm druk was met niet alleen trams en auto's, maar ook met fietsers. kosteloos. In wankel evenwicht klom zo'n reiziger dan met zijn koffer langs een neergelaten touw- ladder naar boven. De voorgaande delen, waarvan Herman Romer en Rein Wolters er elk zeven hebben geschreven en samengesteld, handelen over het Centrum, Katendrecht, Afrikaan- derwijk, Kruiskadekwartier, Scheepvaartkwartier, Feijenoord, Noordereiland, Zandstraatbuurt, Hoogvliet, Hillesluis, Leuvekwar- tier, en oud en nieuw Charlois in aparte delen. Deel vijftien ver- schijnt op 30 november van de hand van Rein Wolters en is geti- teld 'Bloemhof - Tuindorp in een stadwijk' 'Dwalen over de Boompjes en om geving - Het kwartier voor 1940'. Auteur: Herman Romer. Uitgeve- rij: Europese Bibliotheek te Zalt- bommel. Omvang: 128 pagina's met honderd foto's. Prijs: 29,90 gulden. Verschijningsdatum 28 September 2001. ISBN 90.228.2686.6. In 1927 werd hard gewerkt aan het ophogen van de vijftigjarige Willemsbrug. In de jaren zeventig werd dat met het middendeel herhaald, waardoor de in 1981 gesloopte brug een kattenrug kreeg. t i

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 31