fcilk Leren leven met een stoma J <a£sS ^1 maasstad video preview maasstad puzzel lees tip style uitgaans agenda stads gehoorzaal theater a/d schie filmhuis zeepaard ■SI wm/KK/tKKtKKttKKKl1 Woensdag 7 november2001 REGIO - Jaarlijks leggen Ne- derlandse chirurgen onge- veer 3800 dikkedarmstoma's (colostoma) en 1000 dunne- darmstoma's (ileostoma) aan. Dat betekent dat in Neder- land zo'n 18000 mensen met een van deze twee stoma's rondlopen. Daarnaast worden ook geregeld patienten be- handeld voor een tracheosto- ma (een toegang tot de lucht- pijp en de hals) of een urosto- ma (een uitgang voor urine op de buik). Het moeten le ven met een stoma is voor ve- len een ingrijpende gebeurte- nis, die met veel vragen en onzekerheden gepaard gaat. Top 10 M£HJ££R ME^ER WAT IS T 6RAAN D£ HAWD? J <3 ZlKSEAdEeiv EUR0-4EDVPEERDE AAENEER "BLAAk v/Aajaf ijawdari Sen ik y jzeeu MILJOMMR MEErU "ee/vj SORREC7/ OOR DEZE MAM J J/ \NVESJEBR IAJ SUR.IMAAMSe GULPEMS', iillfflffli - De aanval van de Japanners op de Amerikaanse vloot in Pearl Harbor is een van de meest gevoelige nederlagen in de Amerikaanse geschiedenis. De aanval was niet voor niets het moment voor de Verenigde Staten om actief deel te gaan nemen aan de Tweede Wereldoorlog. De aanval op Pearl Harbor vormt het hart van de gelijknamige film van Michael Bay. Drie kwartier duurt de aanval op film. Vele honderden Japanse bommen- werpers scheuren op het scherm voorbij en vanuit de meest fantastische camerastandpunten zien we hun bommen inslaan. Regisseur Bay weet hoe hij zijn publiek moet bedienen en zorgt ervoor dat deze drie kwartier het absolute hoogtepunt van 'Pearl Harbor' zijn. De aanval wordt echter ver- teld tegen de achtergrond van een saai liefdesverhaal. Piloot Rafe (Ben Affleck) is verliefd op Evelyn (Kate Beckinsale). Als hij zich echter aan- meld als vrijwilliger om mee te vechten in The battle of Britain, komt hij om het leven. Dan wordt Evelyn verliefd op Rafe's boezemvriend Danny (Josh Hartnett). Net op het moment dat zij hun leven samen op de rails hebben, duikt Rafe weer op. Hij blijkt niet gesneuveld. Veel tijd om na te denken over de nieuwe situatie hebben de drie echter niet, want al snel barst de aanval op Pearl Harbor los. De anderhalf uur voor de aanval zijn bepaald niet opwindend. Pas als de Japanners aanvallen komt ook de film op gang. Dat regisseur Michael Bay de aanval zo levensecht en spectacu- lair in beeld heeft gebracht is de kracht, maar meteen de zwakte van deze film. De andere twee uur van 'Pearl Harbor' zijn namelijk heel wat minder overtuigend dan het hart van de film. Daardoor valt het niet mee om de bijna drie uur durende film uit te zitten. Bovendien begint het overdreven patriottisme in 'Pearl Harbor' je op een gegeven moment te irriteren. De als genadeloos bekend staande Japanners worden niet bepaald overtui gend neergezet. Als de aanval op Pearl Harbor een succes blijkt, staart de bevelhebber alleen maar teleurgesteld voor zich uit. „Ik ben bang dat we een slapende reus hebben wakker gemaakt", zucht hij. Niet echt een reac- tie van iemand die zijn aartsvijand net in het hart heeft getroffen. Vincent Wernke Horizontaal 6 De tweede gemaal bleek een afgang. (7) 7 Verdienste- lijk leider. (6) 10 Een klein soort bladgroente. (7) 11 De oudste ronde werd door 'n koetsier gemaakt. (7) 12 Binnensport. (7) 13 De atleten doen de loop regelmatig. (7) 14 Ziet het haar er nu wel of niet goed uit? (11)19 Door er op te slaan wordt't wanordelijk. (7) 21 Hij liet zien, dat er betaald kon worden. (7) 23 Een kok, die er de laatste hand aanlegt. (7) 25 Bedrijf, waarbij je heel wat aan je hoofd hebt. (7) 26 Dit zijn duidelijk Gelderse beesten. (6) 27 Na de uitverkoop moet je weer met 't restant beginnen. (7). Verticaal 1 Aardmerk. (8) 2 Tij- dens de muziek wordt er niet ge- Horizontaal: 1. Geeltje, 6. Uitslag, 12. Soho, 14. Sier, 15. Bs, 17. Testa ment, 20. To, 21. Enk, 23. Aju, 24. Uri, 25. Aan, 26. Leeg, 28. Eline, 30. Blad, 31. Gegil, 33. Eet, 34. No- tie, 35. Eter, 37. Moes, 38. 01, 39. Gestaag, 40. Pj, 42. Ceel, 44. Pate, 47. Nelis, 49. Sem, 51. Lille, 53. Leus, 54. Etser, 56. Keer, 57. Aub, 58. Dra, 59. Ras, 61. Ren, 62. Nw, 63. Eendekker, 66. Re, 67. Bles, 68. Etui, 70. Steilte, 71. Stemmer. Verticaal: 1. Gebelgd, 2. Es, 3. Lot, schonken. (6) 3 Dit is geen li- chaamsdeel voor samenspel. 10) 4 De letters van een overgebleven na- komeling. (4) 5 Open kaart spelen. (6) 6 Het klinkt alsof de zware zan- ger in't water gevallen is. (6) 8 Al roerend kwam ik beneden. (7) 9 Versierde erwtensoep. (5) 13 Die plant is ons te groot. (10) 15 Hij geeft alles uit aan schoonheid. (7) 16 Waarschijnlijkheeft 'nagenda't juiste voorkomen. (8) 17 Het is 'n speciaal stuk vlees voor de kaste. (5 18 Als ik in 'n kar ben, wordt ik meestal wagenziek. (6) 20 Dat wat u kon is niet zo netjes. (6) 22 Door veel te drinken krijgt het schaapje een onbeweeglijk gehoor. (6) 24 Blijkbaar een stom dier. (4). 4. Thea, 5. Josje, 7. Isere, 8. Tini, 9. Set, 10. Lr, 11. Grondel, 13. Ba, 16. Snee, 18. Tule,.19. Munt, 20. Taai, 22. Kegelclub, 25. Altspeler, 27. Git, 29. Ieltjes, 30. Boe, 32. Leges, 34. Nogal, 36. Rel, 37. Map, 41. In lands, 43. Eis, 45. Tik, 46. Terneer, 48. Eeuw, 49. Stad, 50. Merk, 52. Leer, 54. Ernst, 55. Raket, 58. Deel, 60. Sete, 63. Eli, 64. Ep, 65. Rum, 67. Be, 69. Im. Winwoord Uitgangspositie XQ57 door M.R. Ketting Het woord stoma komt uit het Grieks en betekent letterlijk 'mond'. In de geneeskunde praat men echter over een stoma als er operatief een opening in de huid aangebracht moet worden naar een bestaande lichaamsholte. Reeds in de zestiende eeuw werden stoma's aangelegd. Tijdens de vaak ge- voerde oorlogen zag men regelma tig patienten met opengesneden darmen. Toenmalige artsen consta- teerden dat het weer aan elkaar hechten van deze darmen vaak ge paard ging met lekkage. Het aan- brengen van een stoma bleek daar- voor een prima oplossing. Gelukkig zijn de technieken voor het hechten van darmen een stuk verbeterd sinds de oudheid. Meest al bestaat de mogelijkheid om na het weghalen van een ziek stuk darm de gezonde darmuiteinden weer met elkaar te verbinden. Toch blijft er bij elke hechting van darmen de kans op lekkage. De be- handelend chirurg zal van dit risico een reele inschatting moeten ma- ken. Is het risico voor het succes- vol aanleggen van een verbinding tussen twee darmdelen te hoog, dan wordt gekozen voor de moge lijkheid van het aanleggen van een stoma, zodat er geen ontlasting langs de pas gehechte darm komt. In dit geval praat men meestal over een tijdelijke stoma. Zodra de darmhechting genezen is kan het stoma weer opgeheven worden. Soms is het echter nodig het laatste deel van de dikke darm, samen met de kringspier te verwijderen. In zo'n geval zal bijna altijd een blij- vend stoma aangelegd worden. De darmuitgang wordt daarbij ver- plaatst naar de buik. Waarbij een lekvrije aansluiting voor een op- vangzakje wordt gemaakt. Uiteraard bereidt de behandelend arts elke patient waarbij een stoma aangelegd wordt zo goed mogelijk voor op de operatie en het leven daarna. Het krijgen van een stoma is een ingrijpende gebeurtenis, die vele vragen bij de patient oproept. illustratie: Marco van der Wielen Kan ik alles nog wel eten? Ruikt de omgeving iets? Mag ik nog wel sporten? Kan ik nog een seksuele relatie hebben? Op al deze vragen en op vele andere kan de stomaver- pleegkundige antwoord geven. Deze verpleegkundige zal ook ze- ker de eventuele partner in de be- geleiding betrekken. Want de erva- ring leert dat ook de partner moet leren leven met een stoma. Stomaoperaties worden al heel lang uitgevoerd. Goed stoma mate- riaal bestaat er echter pas sinds de tweede helft van deze eeuw en is nog steeds in ontwikkeling. De stomaverpleegkundige zal elke pa tient zo goed mogelijk adviseren en wegwijs maken in het aanbod van dit materiaal en in de persoon- lijke verzorging. Wie voor het eerst geconfronteerd wordt met een stoma, schrikt vaak behoorlijk. Als echter na enige tijd de littekens van de operatie wat vervagen en de stoma kleiner geworden is, valt het allemaal weer wat mee. Dagelijks bewijzen duizenden mensen dat le ven met een stoma mogelijk is, dat de kwaliteit van het leven zeker niet minder hoeft te worden. Wie al wat langer gewend is aan het hebben van een stoma, merkt dat deze stoma slechts weinig be- lemmeringen geeft in het dagelijk- se leven. Meestal is het juist zo dat dankzij de stoma een nieuw leven juist mogelijk is. Wie meer informatie wil met be- trekking tot stoma's en stomamate- riaal kan zich wenden tot de Ne- derlandse Stomavereniging Harry Bacon. (Wilhelminastraat 45,3621 VG Breukelen, telefoon 034- 626.22.86). Deze vereniging be- schikt over foldermateriaal. Ook fabrikanten van stomamateriaal le- veren vaak uitstekende informatie- boekjes. In het boek 'Baas op ei- gen buik' geeft Aat van de Leden richtlijnen voor een probleemloos leven met een kunstmatige uit gang. Onderwerpen als oorzaken van een stoma, mogelijke operatie- technieken, dagelijkse leven met een stoma en de diversiteit aan hulpmiddelen worden uitgebreid en overzichtelijk beschreven. Auteur is chirurg in het Van Weel Bethesda Ziekenhuis Tekenaar van Fokke en Sukke op Lezersfeest Zaterdag 10 november is het weer zover: voor de vijfde maal is het Lezersfeest in de Centrale Biblio- theek. Meer dan 3000 lezers kijken en luisteren naar meer dan vijftig schrijvers, dichters, rappers, woordkunstenaars, musici maar ook striptekenaars. Op het Lezers feest is een speciaal strippodium waar onder meer Hanco Kolk, Mi- chiel van de Pol, Jean-Mark van Tol, Genie Hondius en Maaike Hartjes tekenen en signeren. Jean Marc van Tol is een van de te- kenaars van Fokke en Sukke. De eend en de kanarie staan elke dag in het NRC-handelsblad. Met hun actuele humor en absurde situaties zorgen Fokke en Sukke voor meni- ge lachstuip. Fokke en Sukke zijn de creative broedsels van drie au- teurs die elkaar kennen uit hun stu- dententijd. Reid en Geleijnse zor gen hoofdzakelijk voor de teksten en de creatieve verbeelding wordt vormgegeven door Van Tol. Be- halve dagstrips verzorgt dit drie- manschap cartoons voor het stu- dentenblad Propria Cures en de VPRO-gids. De verre neefjes van Donald Duck staan voor een sobere achtergrond waardoor de grappen eenvoudig en direct zijn. Zoals bij de meeste dagstrips zijn niet alle grappen even geslaagd maar over het alge- meen ligt de kwaliteit hoog. In Fokke en Sukke verbeteren de we- reld, verkondigen de vogels met linnen tasjes om hun schouders dat ze alleen Max Havelaar boeken le- zen. Van een andere orde is de grap waarbij Fokke en Sukke af- scheid nemen zo moeilijk vinden: 'O, ze zijn denk ik al naar bed. Zal ik dan het bier maar pakken?' In- middels zijn er vijf bundels op de markt met de belevenissen van de ze maatschappijkritische beesten. Voor meer informatie over het Le zersfeest: www.lezersfeest.nl. 1Nicholas Sparks - De redding 2. Lisa St. Aubin de Teran - Mijn favoriete reizen 3. Eve Ensler - De vagina monologen 4. Barbera Tayler Bradford - De wereld aan haar voeten 5. Deborah Smith - In de marmeren tuin 6. Anne Rice - De Mayfair heks 7. Elisabeth George - Moordmotieven 8. Lieve Joris - Dans van de luipaard 9. Susanna Tamaro - Antwoord mij 10. Reid - Fokke en Sukke maken zich kwaad Maasstad publiceert tweewekelijks de po- pulaire top 10 collectie van de Gemeente Bi- bliotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibliotheek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de collectie. De catalogus van de bibliotheek op internet: http://www.bibliotheek.rotterdam.nl. Het is helemaal nieuw, fris en tren dy: Diesel Green, de nieuwe geur- lijn van Diesel. Diesel Green be staat uit spannende producten in opvallende, knalgroene verpakkin- gen. Diesel is bepaald geen onbe- kende op het gebied van excentrie- ke geuren. Je herkent de geuren van dit merk altijd direct aan de meer dan bijzondere verpakking. De nieuwe creatie van Diesel zit zelfs in een plantenspuit. Deze eau de toilette is er in een versie voor mannen of voor vrouwen. Voor pittige 'ladies' biedt Diesel Green een kruidig eau de toilette. Laat je verrassen door ingredienten als ka- neel, rozen, jasmijn, limoen en va- nille. Naast deze verleidelijke geur is er ook een effectieve deo in een handige spray. En je begint natuur- lijk elke dag goed met shower gel en body lotion. Ook de Diesel Green mannenlijn is verslavend. Want de frisse geur is gewoon on- weerstaanbaar: de ideale mix van onder meer orchideeen mandarijn, cyclaam, muskus, sandelhout en amber. Zoals alle controversies ontwerpen van Diesel moet je het hebben om er over te kunnen pra- ten. Verkrijgbaar bij drogist en parfumerie. Cosmic De Koningin van Paramaribo de gevallen vrouw bestaat niet Maxi Linder is Surinaams beroemdste en meest beminde prostituee. Door zeelieden en soldaten uit Nederland werd zij liefkozend 'de koningin van de West' genoemd. Ondanks het feit dat Maxi Linder twee decennia gele- den is overleden, doen er nog altijd de wildste verhalen over haar de ron de. In het stuk komt de opkomst en ondergang van Maxi Linder aan de or de. Een boeiende muziektheatervoorstelling met drie actrices en een live band. Spel: Helen Kamperveen, Jetty Mathurin en Manoushka Zeegelaar- Breeveld Zaterdag 10 november, aanvang 20.00 uur, grote zaal, toegang fl. 45,20 inclusief Complete Theater Service) Studio 100 Kabouter Plop de beroemde Vlaamse kindervrienden Studio 100 is de laatste seizoenen zeer succesvol met jeugdtheatervoor- stellingen als 'Assepoester' en 'Pinokkio'. Met name de laatste was een van de best bezochte jeugdvoorstellinggen ooit. 'Kabouter Plop' is eigen- lijk het bekendste product van Studio 100. In korte tijd veroverden de tv- serie en bioscoopfilm over de kabouters in het bos van De Melkherberg vele harten van Vlaamse en Nederlandse kinderen. Ditmaal verpakt als Plopshow in het theater met leuke liedjes, prachtige kostuums en een zeer bijzonder decor. Zondag 11 november, aanvang 13.00 en 16.00 uur, grote zaal, toegang fl. 27,55 Het Volk Kaaljakkers aanstekelijke melancholieke humor 'Kaaljakkers' is -zoals we inmiddels van Het Volk gewend zijn- een intri- gerende, spannende voorstelling, doortrokken van aanstekelijke melan cholieke humor. Drie armoedzaaiers hebben een onderkomen gevonden in een afbraakbuurt. Tussen hoop en vrees trachten de aan lager wal ge- raakte helden het hoofd boven water te houden. Regie: Aike Dirkzwager. Spel: Bert Bunschoten, Joep Kruijver en Wigbolt Kruijver. Woensdag 14 november, aanvang 20.00 uur, grote zaal, toegang fl. 30,85 inclusief Complete Theater Service) Najib Amhali Free Fight fantasie en flair Als u bij het lezen van de naam Najib Amhali denkt: „Ja dat lijkt me wel wat, veel goeie dingen over die jongen gehoord", dan hoeven we u niets meer te vertellen. Maar misschien denkt u: „Najib wie?" Weet dan wel dat deze 'verrijking voor het Nederlandse cabaret' (Het Parool) met zijn vorige programma 'Veni, vidi, vici' volgens NRC Handelsblad de zaal in- pakte met 'fantasie, flair en aanstekelijke gretigheid' en dat hij nog lang niet is uitgepraat. Tekstbijdragen: Raoul Heertje, Sander van Opzeeland. Donderdag 15 november, aanvang 20.00 uur, grote zaal, toegang fl. 22,05 Jeroen van Merwijk Uw betrouwbare partner in cabaret u zou 't zelfniet bedacht hebben Veel wil Jeroen van Merwijk niet vertellen over zijn nieuwe programma. „Laten we het er gewoon op houden dat er weer een aantal dingen gezegd zal worden die u zelf nooit bedacht zou hebben. En er worden wat liedjes gezongen die het beluisteren meer dan waard zijn. Vrijdag 16 november, aanvang 20.00 uur, grote zaal, toegang fl. 27,55 inclusief Complete Theater Service) Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Stads gehoorzaal, Schie- damseweg 51, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. ELS Inc De Revisor Eerste voorstelling van het nieuwe Schiedamse theatergezelschap Els Inc. Els Inc. speelt De Revisor van Nicolaj Gogol (1836), een sprankelende komedie over kleinzieligheid en opportunisme. Een rondreizende fliere- fluiter komt in een stadje zonder geld te zitten, maar wordt door de bevol- king voor een hoge regeringsambtenaar aangezien. Donderdag 8, vrijdag 9 en zaterdag 10 november, aanvang 20.15 uur, toegang le rangfl. 29,53, met kortingpas fl. 26,99 Trudy de Jong, Els Ingeborg Smits en anderen De Tweeling De Tweeling is een toneelstuk naar het gelijknamige boek van Tessa de Loo. Het stuk vertelt de levensverhalen van de tweeling Lotte en Anna die in hun kindertijd van elkaar werden gescheiden. Het blijkt geen rechttoe- rechtaan toneelstuk. Moniek Merkx en Mette Bouhuijs maakten er een montagevoorstelling van die recht doet aan de grensoverschrijdende, his- torische roman De Tweeling. Maandag 12 november, aanvang 20.00 uur, toegang le rang fl. 39,66, met kortingpas fl. 37,46 Freek de Jonge Het Laatste Oordeel Freek de Jonge is inmiddels weer op toernee gegaan langs Nederlandse en Vlaamse theaters met zijn oudejaarsshow. Het moet weer datgene worden dat we al jaren van hem gewend zijn: puur, duidelijk, muzikaal en humo- ristisch. Hoe dit uiteindelijk invulling gaat krijgen en in welke vorm, zien we op 31 december 2001. Behalve degene die een kaartje weten te be- machtigen voor de inspeelvoorstellingen en try-outs. Uiteraard wordt het lichtontwerp en toneelbeeld verzorgd door Hella de Jonge. Dinsdag 13 en woensdag 14 november, aanvang 20.00 uur, toegang le rangfl. 44,07, met kortingpas fl. 39,66 De dinsdag is een extra voorstelling waarvoor nog kadrten zijn, de woens dag is reeds uitverkocht. De kassa van Theater aan de Schie is open maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, telefoon (010) 246 74 67. Angels of the Universe De film is gebaseerd op de gelijknamige roman van Einar Mar Gud- mundsson. Van meet af aan is het duidelijk dat het met de hoofdpersoon niet goed gaat aflopen. Hij ervaart het leven thuis bij zijn ouders als be- nauwend en voelt zich miskend als 'groot dichter'. Zijn hele leven stort echter in als zijn meisje, onder druk van haar ouders, de relatie beeindigd. Regie Fridrik Thor Fridikson. Donderdag 8 en vrijdag 9 november in het Filmhuis, aanvang 21.00 uur Zaterdag 10 november in Het Zeepaard, aanvang 20.30 uur Spy kids Spannende en spectaculaire film over de Cortez-kinderen en hun ouders die spionnen blijken te zijn. Een kruising tussen James Bond en Willy Wonka, compleet met ingenieuze spionagespeeltjes en een gemene 'kin- dervriend'Regie Robert Rodrigues Zaterdag 10 november in het Filmhuis, aanvang 14.00 uur Gohatto Deze film draait om een samourai-gezelschap die zich rond het jaar 1865 terugtrekt in een tempel om de onderlinge harmonie ter herstellen en zich te bezinnen op de toekomst. Het tegengestelde gebeurd echter. Regie Na- gisa Oshima. Vrijdag 9 november in Het Zeepaard, aanvang 20.30 uur Zaterdag 10 november in het Filmhuis, aanvang 21.00 uur Zondag 11 november in het Filmhuis, aanvang 15.00 uur Het Zeepaard is gevestigd in het Theater van Vlaardingen, Schiedamse- weg. Het Filmhuis kan gevonden worden in de Nieuwstraat 12 in Schie dam. Toegang fl. 12,50 (donateurs fl. 10,-). De kinderfilms kostenfl.7,50 voor kinderen tot 12 jaar. De kassa is een half uur voor aanvang open. Kaarten kunnen worden gereserveerd van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en van donderdag tot en met zaterdag van 19.00 tot 21.00 uur aan de kassa van de Stads gehoorzaal in Vlaardingen, (010) 434 05 00. 3 11 SJ c i JSaesL-* i t-r-V T

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 27