3XV V NOV J j Verjaardagscbeque Hillesluis, Vreewijk en Katendrecht in deel 2 'blik Op Zuid NOG ENKELE DAGEN FEEST IN DE MOOISTE KEUKEN- SHOWROOM VAN EUROPA! extra feestkorting Opnieuw een fraai boek van auteur Rein Wolters en fotograafJan Roovers IV R I J D A G Z/TERDAC Z O N D A G M N DAG D I N S DAG WOENSDAG DONDERDAG lOl KEUKENS, IOOI IDEEeN KLASSE KIEST VOOR KLASSE ZATERDAG honderd en Mn keukens, duizend en tfn ideeen KNIP DEZE CHEQUE UIT EN NEEM HEM MEE NAAR ££N VAN ONZE SHOWROOMS!, BEL GRATIS 0800-0232380 VOOR ONZE GRATIS 40 PAGINA DIKKE BROCHURE EN KIJK OP INTERNET WWW.KEUKENMAXX.NL GRATIS Uitgever Arnoud Voet uit Capelle aan den IJssel brengt met de boekenserie 'blik Op Zuid' bijzondere publicaties over Rotterdam-Zuid op de markt. Niet alleen qua vorm- geving, maar zeker als het gaat over de inhoud. De fo to's van Johannes Franciscus Henricus (Jan) Roovers (1912-2000) die Voet en au teur Rein Wolters (1946) voor deel 2 van 'blik Op Zuid' hebben geselecteerd, zullen de liefhebber doen lik- kenbaarden. Op zijn bekende en anekdotisch getinte wijze van schrijven, belicht Rein Wolters dit keer de historie van Hillesluis, Katendrecht en Vreewijk. Spoorrails Ritssluiting I Week 45 T0TAAL-TX15 X X io.oo -17.30 uur Reeuwijk tot 21.00 uur Bij binnenkomst in onze prachtige showrooms wordt u zeer gastvrij ont- vangen door een van onze gastvrouwen of door onze manager. Neem, voordat u uw 'Grand Tour' langs onze meer dan 100 complete opstellingen maakt, plaats in ons kooktheater en geniet van een lekker vers kopje koffie. Met uiteraard verjaardagsgebak! In onze meer dan 3000 m2 showrooms presenteren wij u de grootste collectie keukens in alle Europese stijlen. U maakt kennis met werkelijk alles op het gebied van keukens: een ongekend internationaal totaalprogramma in iedere stijl en uitvoering, een overweldigend aanbod aan apparatuur van alle bekende topmerken en fronten in alle stijlen en kleuren. KEUKEN MAXX IS |AR|G EN TRAKTEERT Dit is h6t moment om een nieuwe keuken te kopen. Keukenmaxx is jarig en geeft maar liefst 3.500 klinkende guldens extra feestkorting op uw nieuwe keuken. Profiteer t/m zater- dag io november van dit ongekende voordeel. Ga met een van onze adviseurs aan tafel. Hij neemt de tijd voor u, brengt uw wensen al tekenend in beeld en legt u de scherpste offerte voor. En als speciaal verjaardags- cadeau geeft hij u dan nog eens 3.500 klinkende guldens extra feestkorting. Handtekening manager Handtekening cli«nt Postcode: - Plaats Koopovereenkomstnr.. Datum Aankoop: j 1 Keukenmaxx EHand lid HOOFDDORP, Kruisweg 655-657, Tel. 020-6538163 REEUWIJK, Reeuwijkse Poort 304, Tel. 0182-399355 BEUNINGEN, Hadrianussingel 35, Tel. 024-6790250 ETTEN-LEUR, Lokkerdreef 33, Tel. 076-5017151 PARKEREN door Elisabeth Schop foto's: Jan Roovers/Arnoud Voet Zijn gedetailleerde verhaal met veel namen en feiten handelt vanaf ongeveer 1940 tot aan he- den. Dus een periode die de op Katendrecht geboren en getogen zanger/tekstdichter/eomponist en cd-producent Johnny Hoes helemaal heeft meebeleefd. Het eerste exemplaar van 'blik Op Zuid' zal hem in handen worden gesteld door Johan Henderson op zaterdag 10 november in het dienstencentrum Vreewijk aan de Groenezoom 245. Dat gebeurt omstreeks 13.30 uur en wie daarbij aanwezig wil zijn, is van harte welkom. Johan Henderson is voorzitter van de deelgemeente Feijenoord, waar- van de drie in het boek beschreven Rein Wolters in zijn werkkamer met deel 1 van 'blik Op Zuid'. Deel 2 verschijnt op 10 november en dat is het zestiende boek dat van de hand van de op Katendrecht geboren en in Hillesluis getogen auteur verschijn t. (Foto: Elisabeth Schop) wijken deel van zijn. Aansluitend op de officiele presentatie is het 138 pagina's en meer dan honderd foto's bevattende boek te koop (00k in de boekhandel) en het wordt desgewenst door Rein Wol ters, Johnny Hoes en Johan Hen derson gesigneerd. Het kost 43,95 gulden of 19,95 Euro. Spoorrails en bielzen vervulden in de jeugdjaren van Rein Wolters een belangrijke rol. Spreekwoor- delijk vertaald waren het zijn touwtjes naar huis. Vrijwel naar al le kanten waar avontuurlijke Rein naar uitvloog, daar lagen 00k rails. Zijn moeder had verteld dat als hij Op het Breeplein komen tal van wegen uit zoals de Bree, Randweg, Beukendaal, Langegeeren de Van Malsenstraat. fhntrt c /an 1?rtrn/arc/A rnr\i iri \/r»ot\ die rails maar bleef volgen, hij dan niet kon verdwalen. Ze wist hoe avontuurlijk haar zoon was en 00k dat hij in zijn ontdekkingsdrift vaak verder van huis ging dan dat ze verantwoord vond. Haar tip had tot gevolg dat Rein altijd weer bij de toegangspoort van de Pantser- straat in Hillesluis terugkwam. Op de Putselaan kon de auteur in zijn jonge jaren door het volgen van rails alle kanten op, waaronder naar Katendrecht waar zijn oma Bootjes woonde. Haar eigenlijke naam was Van Wijk. Vanaf het moment dat Rein Wolters kon lo- pen, zwierf hij door de straten van Zuid. Als knechtje van melkboeren en bakkers vergaarde hij als kind veel kennis over straten. bewoners en winkeliers. Later, toen hij vanaf 1963 als journalist van eerst Het Vrije Volk en daarna het Rotter- dams Dagblad het zuidelijk stads- deel als werkgebied kreeg en nog steeds heeft, groeide de kennis bij Wolters met belangwekkende de tails. Deze en andere feiten zijn te- rug te vinden in zijn nieuwe boek, waaraan nog minstens twee delen worden toegevoegd. „Deel 3 han delt over Bloemhof in de deelge meente Feijenoord en over de T-ar- wewijk, Carnisse, Oud-Charlois, het verdwenen Brabantsedorp en het Zuidplein, alsmede de buurt- schappen Wielewaal en Heijplaat van de aangrenzende deelgemeen te Charlois," werpt Rein een blik vooruit op zijn productie. „Het is van mijn kant bijna gereed en het verschijnt op 11 mei 2002." En: „Het vierde en laatste deel ver schijnt in november van dat jaar. Hierin komt de historie van Lom- bardijen, Smeetsland, Sportdorp. Zuidwijk en Pendrecht aan de or- de. Wellicht dat in later stadium nog een vijfde deel verschijnt over IJsselmonde. Dat weet ik nog niet zeker", aldus de 55-jarige veel- schrijver. Ongeveer zes jaar jong maakte hij in de Afrikaanderwijk kennis met Goof Meijer. een twintiger, die als melkbezorger in dienst was van de Cooperatieve Melkinrichting Vooruitgang, kortweg C0V0. Zijn klanten woonden in de Afrikaan derwijk. Met nog maar net de kleu- terschool achter zich, hielp Rein hem af en toe een handje en herin- nert zich: „Prachtig was zijn witte handwagen met het rode klapdek- sel. Als hij de tweewieler met wie- len van spaken en ijzeren banden een stukje moest doorrijden, nam ik plaats op het spatscherm boven het rechterwiel en hield me vast aan het handvat van het deksel." En: „Kort daarna kreeg Goof een bezorgwijk toegewezen op Katen drecht. Omdat deze verder weg De Beijerlandselaan met zicht op de hoek van de Groningerstraat met het cafe van Van Dijk en daarnaast het filmtheater Colosseum. Deze foto siertde omslag van het nieuwe boek. was van de remise aan de Janne Bouwensstraat in Hillesluis, kreeg hij een Peugeot transportbus ter beschikking. In de herfstvakantie van 1952 ging ik met hem mee. De straten van Katendrecht hadden voor mij geen geheimen meer. Die was ik allemaal al eens gepasseerd. Echter steeds op zondag, als het erg rustig was. Doordeweeks was dat wel even anders, zag ik tot mijn verbazing. Later begreep ik dat dit mede kwam door de werknemers van de talrijke haven- en andere bedrijven langs de Maashaven en de Rijnhaven.Cafes, die op zondag pas later op de dag de deur open- den, waren op werkdagen's mor- gens al toegankelijk. In de Deli- straat (in de volksmond het De- liplein) bezorgden Goof en ik in bijna alle etablissementen melk en margarine. Ik keek mijn ogen uit op al die fraaie interieurs met glim- mende koperen stangen langs de tapkast, prachtige decoraties aan de muren en vooral die rustige sfeer in het halfdonker. Omstreeks het middaguur was bijna geen kruk of stoel onbezet. Mannen aten er hun in papieren zakken of trom- meltjes meegebrachte boterham- men op onder het genot van een kop koffie of een biertje. Goof en ik aten onze boterhammen op in cafe De Unie op de hoek van de Delistraat en de Lombokstraat. Be kende Rotterdammers als bokser Bep van Klaveren en bokspromo- tor Theo Huizenaar waren er vaste klanten. Het interieur, dat naast de bar bestond uit een paar lange ta- fels met houten stoelen met ronde rugleuning, sprak me wel aan. En 00k het spel van de mannen die na het afschudden van broodkruimels van hun kleding een stok pakten en een 'vierkant blauw krijtje en ver- volgens op een tafel met opstaande randen drie ballen lieten ketsen. Goof zei op mijn vraag dat ze aan het biljarten waren. Ik vond het een mooi spel, dat ik 'als ik groot was' zeker onder de knie moest krijgen. Als knaap van dertien kreeg ik de gelegenheid af en toe te oefenen met biljarten met de broers Jan en Herman Witholt. Ik hielp het duo met het uitventen van brood en koekjes. Als het slecht weer was, doken we de kroeg in voor een spelletje biljart. In 1960 maakte ik in de Rosestraat in cafe Sport van Calien en Rob Bens kennis met hun zoon Jan. Hij was een bekend voetballer van Feyenoord geweest en hij had een paar jaar als trainer gewerkt bij de voetbalvereniging Wilhelmina in Sidney in Australie. Jan Bens leer- de mij, in de wachttijd op het dage- lijks afwerpen van zakken met een nieuwe editie van Het Vrije Volk bij het zijzaaltje van het cafe en waarvan ik bezorger was, mij de fijne kneepjes van het biljartspel. In 1982 en 1983 had dit als resul- taat dat ik kampioen werd van bil- jartvereniging De Oprit in het ge- lijknamige cafe op de hoek van de Slaghekstraat en de Blokweg in Hillesluis. Hoe leuk ik biljarten 00k vond. daarna heb ik slechts in- cidenteel nog een keu in handen gehad. Geen tijd!" Zijn keu had Rein Wolters trouwens in 1984 al geschonken aan Jeffrey van Rijs- wijk, de zoon van zijn vriend Theo van Rijswijk, eigenaar van cafe Verschoor aan de Oostkousdijk in Delfshaven. "Jonge Rein Wolters bleef zijn oma Bootjes trouw. Tot tegen het eind van de jaren vijftig bezocht hij haar weke- lijks. Soms 00k op een doorde- weekse avond. Rein daarover in zijn boek: „Ik vond het prettig naar Katendrecht te lopen, even met haar te praten en dan weer naar huis te wandelen. Oma was een wijs mens, evenals haar dochter, mijn moeder. Op mijn twaalfde jaar had ik door ruilen van spullen onder medeleerlingen van de am- bachtsschool Nicolaas Witsen in de Oranjeboomstraat een dolk- werpmes verkregen. Dat ding stak" in een schede en hing aan de riem random mijn spijkerbroek. Het treklipje van gulprits was afgebro- ken. Zonder dat ding was het moeilijk de broek te openen. Het steken van de punt van mijn mes in het gaatje van de rits gaf het ge- wenste resultaat als deze naar be- neden moest.Op een woensdag- avond was ik bij oma geweest. On- derweg terug naar huis kondigde mijn blaas aan dat 'ie nodig leeg moest en ik besloot dat te doen te gen de donkere muur van een loods van Thomsen's Havenbe- drijven. Van het verlichte deel van de straat moet ik nogal gehaast zijn overgestoken naar het donkere deel. Nauwelijks stond ik in het hoekje van een loods de deur te be- natten, of ik kwam vol in de schijn- werper te staan. Het mes, waarmee ik de rits had bediend, had ik in mijn hand. Met getrokken vuurwa- pens kwamen de agenten op me af. Luttele seconden later werd ik in de handboeien gestagen, met open gulp en al. Ruim twee uur heeft het geduurd voordat in de politiepost op de Linker Veerdam duidelijk werd dat ik niemand wilde ver- moorden en al evenmin de bedoe- ling had gehad om in te breken in een havenloods. Oma Bootjes was er door agenten voor uit haar bed gebeld, moeder was met een poli- tiewagen opgehaald en vader..., ja, die was naar zijn vriendin waar mee hij het (naar later bleek) al ja ren hield. Na een ernstige beris- ping mocht ik mee naar huis, tot geluk van moeder. Mijn mes moest achterblijven en het zal daarna waarschijnlijk zijn vernietigd. Het was weer een stuk moeilijker de voorkant van mijn spijkerbroek open te maken." Vreewijk staat bij de auteur in zijn geheugen gegrift vanwege de buurt- en speeltuinvereniging Het Brabants Dorp, waarvan hij sinds 11 mei 1981 erevoorzitter is. Rein Wolters heeft niet alleen door per- soonlijke inzet aan de vereniging meegebouwd, maar zorgde als voorzitter van de bouwcommissie o'ok dat op 11 november 1988 door Jos Brink een schuldvrij gebouwd clubhuis aan de Mare kon worden geopend. Aan die dag heeft hij geen prettige herinnering overge- houden. Jos Brink, die geboren en getogen is aan de Voorde, was in zijn jonge jaren een vaste bezoeker van speeltuin De Vrijheid, door een fusie later overgenomen door Het Brabants Dorp. Rein groeide op in de Pantserstraat in Hillesluis en beleefde als kind de armoede van de jaren vijftig en zestig en 00k dat Sinterklaas hier- door niet werkelijk diep in de zak van Zwarte Piet kon graaien om de kinderen Wolters van cadeaus te voorzien. „Veel winkels telde de Pantserstraat niet, behalve dan op de hoeken met de Slaghekstraat een viswinkel van het bekende Scheveningse geslacht Janus Toet en het bakkerswinkeltje van Ge rard van Elderen. Prominent was in het midden van de straat de wa- terstokerij van Nico en Sjaan de Kreij, decennia achtereen het praathuis van de buurt. De nieuw- ste roddels en schandaaltjes gingen er over de toonbank bij het doen van de boodschappen of het afre- kenen van de pof, die was opgelo- pen door het onbetaald afhalen van levensmiddelen. waspoeder of warm water voor de maandagse wasbeurt. Dan was er de winkel in hengelsportartikelen van H. Rit- meester op nummer 14 en de rij- wielstalling van Eef Beijer een paar deuren verderop." Rein ver der in zijn boek: „Enkele dagen la ter ontdekte ik op de hoek van de Putselaan de kruidenierszaak van Rico (vermoedelijk een afkorting van de voornamen van het echt- paar dat de zaak runde) en de ge- reedschappen- en ijzerhandel van J. Booij. Voorts op nummer 10 de grossierderij van de Erven van de firma Wed. Donjacour. Het bedrijf handelde in chocolade, koekjes, biscuit, een brede sortering jams- oorten van Flipje uit Tiel en ander strooi- of smeerbaar broodbeleg. De directie bestond uit de gebroe- ders Hen, Jan, Tom en Jo(han) Barg. Donjacour voorzag winke liers op Zuid en in de randgemeen- ten 00k van beschuit van Hooi- meijer uit Barendrecht, snoep en drop van Red Band uit Roosendaal en koek- en chocoladeproducten van Victoria te Dordrecht. Bekend en geliefd waren de kattenflikken van Donjacour, een langwerpig chocolaatje voor bij de thee. Later was ik af en toe behulpzaam in het magazijn, dat zich uitstrekte onder twee woonpanden en in loodsen in de achtertuin. Gerrit Kramer - hij woonde in de Klosstraat en in de jaren tachtig als ondertussen ge- trouwd man en gevierd marathon- loper in het hoekpand Slaghek straat en Hillevliet - was er werk- zaam als magazijnbediende, Kees Peters stond eveneens op de loon- lijst. Hij was een zoon van Dorus Peters, de eigenaar van een snack- en ijssalon in de Bloemfontein- straat. Kees woonde aan de Chris- tiaan de Wetstraat, tegenover de St. Franciscus-jongensschool, waar ik tussen 1951 en 1957 de klassen een tot en met zes 'voor- beeldig' heb doorlopen. Het ge- middelde van mijn laatste rapport lag boven het cijfer negen. De Delistraat met op de hoek van de Sumatraweg de Brooklynbar. Links het plantsoen waar beschonken varensgezellen hun roes uitsliepen en er nogal eens kleingeld achterlieten dat uit hun broekzak was gevallen. De kinderen van 'De Kaap' deden er hun voordeel mee.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 30