Parkeergarage Nieuwe Passage is speciaal op koopzondag 2 december geopend maasstad centrumpagina 'Politiek moet knoop doorhakken' Diana Wind: Stedelijk Museum als Kunstwarenhuis 'Ik wil iets doen met de onontdekte kwaliteiten van Schiedam' m s Extra koopavonden en koopzondagen Oplkoopzondag 2 december zijn de winkels in Schiedam-Centrum geopend tussen 12.00 en 17.00 uur Valt't in de maak? Audientie Sint in Stedelijk Museum Schiedamse Smaakmakers COLOFON Schiedam Centrum elke maand in Maasstad Ontdek Schiedam Evenementenkalender Directeur SchiedamVlaardingen Promotie: M Diana Wind Het is niet bekend of Sinter- klaas wel eens eerder het Ste- delijk Museum als audientie- zaal heeft gebruikt, de schrif- telijke bronnen daarover ge- ven helaas geen uitsluitsel. SCHIEDAM - Diana Wind wij st op het modern koffie- kopje met de naam van het Stedelijk Museum. Een voor- beeld van modern design en toch ook praktisch. „Kijk, zo moet het hele museum eruit moet zijn. Als een kunstwa renhuis met een giftshop, met een koffiecorner, een biblio- theek en leeshoek. Een plek waar je met plezier naar toe gaat, waar wat te beleven valt. Niet zo'n stijf en keurig museum. Nee, en het moet daar een feest zijn om dingen te zien maar ook te voelen, ruiken, proeven en horen. Het museum bezoek moet een belevenis worden; een ervaring waar alle zintuigen geprikkeld worden." SCHIEDAM - „Ik hoop dat de politiek in Schiedam ein- delijk de knoop wil doorhak ken en een beslissing neemt over de toekomst van het Museum." Aan het woord Lia de Laat, penningmeester van de 'Vrienden van het Museum'. Het liefst een splinternieuw gebouw voor de Moderne Kunst zoals bij de keerlus van de tram, bij het Stadkantoor of Stations- plein of de kop van de Planta- ge. „Maar dat is wel mijn persoonlijke mening en niet die van de vereniging'haast zij zich te zeggen. Vooral de bereikbaarheid van het muse um op de Hoogstraat is verre van ideaal; een lekkend dak ook niet. Ron van Aalst heeft het druk. Hij loopt rond met twee mo- biele telefoons, heeft nauwe- lijks nog een leeg plekje in zijn agenda, maar lijkt zijn zaken toch nog onder contro- le te hebben. Sinds april van dit jaar is Van Aalst werk- zaam als directeur van SVP, Schiedam Vlaardingen Pro motie, een 'kenniscentrum' dat op verzoek van het Schie dam Vlaardingen Fonds en omstreken is opgericht. December Woensdag 28 no Schiedam Maar feit is dat Sinterklaas zater- dag 1 december zijn opwachting zal maken in de aula van het Stede- lijk Museum, ook wel de orgelzaal genoemd. Misschien is het wel het begin van een nieuwe traditie. Midden in het centrum, in de prachtige oude zaal van het Stede lijk Museum ontworpen door de Italiaanse architect Giuducci, kun- nen alle Schiedamse kinderen van 14.00 tot 16.00 uur Sinterklaas met een bezoek vereren. Kinderen die eerder al hebben deelgenomen aan de Sinterklaaskleurwedstrijd en wiens tekeningen een plekje heb ben gekregen in de etalages van de winkeliers van het centrum, krij- gen daarbij ook nog eens iets lek- kers uitgedeeld. Naast Sinterklaas zullen ook ver- scheidene zwarte pieten bij de au- dientie aanwezig zijn. Deze pieten kunnen zaterdag 1 december tege- lijkertijd ook gevonden worden op en rondom het Broersvest. Er zul len ballon- en strooipieten rondlo- pen. SCHIEDAM - De december- maand is voor velen synoniem met 'inkopen doen'. Cadeaus moeten er worden gekocht en, bijvoorbeeld, kerstsfeer in huis gehaald. Om iedereen zoveel in de gelegenheid te stellen deze decemberartikelen aan te schaf- fen, zijn voor alle winkels in het centrum van Schiedam extra koopavonden en koopzondagen voorzien. Voor de Sint zijn er extra koop avonden gepland op maandag 3 en dinsdag 4 december. Voor- afgaand aan kerst is vrijdag 21 december een extra koopavond en maandag 24 december zijn de winkels ook langer open dan normaal. Op deze zogenaamde 'verlengde koopdag' gaan de winkels al om 9.00 uur open, De deuren sluiten op kerst- avond wel reeds om 17.00 uur. In december zijn er ook een aantal extra koopzondagen voorzien. Naast de reguliere eerste zondag van de maand (2 december) zijn dat 16, 23 en 30 december. Diana Wind. Museum proberen met avonden, lezingen, publicaties en concerten het museum te steunen. Nog vori- ge maand heeft het 600ste lid zich aangemeld; een mijlpaal in haar geschiedenis. De vereniging is dan ook erg actief met gratis concerten en speciale kunstverkoop van be- kende kunstenaars aan haar leden. En het museum en Schiedam heeft best wel wat te bieden, vertelt zij. ..Nog laatst hadden wij kennissen uit Engeland op bezoek en wij lie- ten de gasten op de eerste dag Rot terdam zien. Op de tweede dag gingen we lopend naar het centrum en staande op de Appelmarktbrug waren onze gasten heel verbaasd. schoonheid niet meer ziet." Ook voorzitter Nico van der Windt van de Vrienden Museum schrijft enthousiast over nieuwe activitei- ten zoals de Brandersfeesten. De vrijwilligers hebben geholpen bij de twee dagen. Waar 4.000 men- sen het museum hebben bezocht. Doordat vrijwilligers aan de tap stonden en de bewaking deden van de dure schilderijen kon het muse um deze grote belangstelling ver- werken. En zo kon deze gratis rock 'n roll tentoonstelling worden ge- houden en konden Schiedammers zien dat het museum beslist geen deftige cultuurcentrum is waar al- leen de elite zich thuis voelt. Diana Wind zit op haar praatstoel als zij over haar ideale museum vertelt. Zij pleit met vuur over haar museum dat helaas zoveel gebre- ken vertoont. Het oude gebouw met lekkend dak, barst uit zijn voe- gen. Voor opslag van schilderijen en historische werken staan her en der door het gebouw. De Arbo- dienst eist ruimten voor personeel, kantoor en de veiligheid. Daarom is voor de toekomst dit oude (1785) niet geschikt en een nieuw gebouw voor het Schiedamse mu seum een must. Al in 1954 werd als doel Modeme Kunst aan het museum gegeven. Onder Pierre Jansen werd een ul- tramodeme collectie verzameld waaronder de groep Cobra met Karel Appel en Corneille. Sinds- dien heeft het Stedelijk museum een bekende naam in de kunstwe- reld. Maar dat is niet genoeg vol- gens haar: het elitaire -het heilige- moet van het museum en niet al- leen oudere 'kenners' maar juist iedereen moet de weg naar het mu seum vinden. Een plek waar wat te beleven is. „Het moet een feest zijn om naar het museum te gaan' zegt zij. Met niet alleen schilderij en tegen een witte muur en een suppoost in de hoek. Nee, er moet vail alles te doen zijn en te ervaren is. Samen met andere disciplines als film, tv, mode theater, literatuur en fotografie. Een warenhuis voor kunst en cultuur. Een voorbeeld waren de tentoon- stellingen van de historische schat- ten van het Stedelijk museum. In de kelder werd een expositie ont worpen met allerlei hoekjes en gaatjes, met paden met zand, met stellages en muziek en ook film en diaprojecties. Een expositie die de bezoeker actief maakt en verre van saai was. Zo werd achtereenvol- gens de Gouden Eeuw in Schie dam, de Middeleeuwen met Aleida en Liduina en de 19e eeuw van Piet Paaltjens via een moderne ex positie duidelijk gemaakt. Niet saai maar actief en wonderlijk. Toen Diana Wind in 1995 aantrad was het museum volgens haar 'een beetje zijn smoel kwijfHet oude fraaie gebouw fungeerde teveel als zalencentrum voor recepties. Sinds haar aantreden probeert zij het mu seum toegankelijker te maken voor een breed publiek. En hoewel eerst de aantallen daalden, lijkt dat nu te lukken met stijgende bezoekers- aantallen: van 13.500 vorig jaar naar geschat 16.500 dit jaar. Mo deme maar ook populaire tentoon- stellingen. Zoals met de tentoon stelling van Henk Tas (Why me, lord?). Een foto- en schilderijen tentoonstelling met vooral popido- len als Elvis Presley en Michael Jackson. De opening viel gelijk met de Brandersfeesten, een goede gele genheid om samen te werken met de winkeliers van het centrum. Op het deftige Museumplein stonden rock 'n roll bandjes en zangers als Rene Shuman en de Nederlandse Everley Brothers. En binnen tegen de muren van aula hingen Gouden Platen van Elvis Presley en draaide een disjockey muziek uit de vijfti- ger jaren. Zo'n vierduizend men- sen kwamen op de twee dagen af. Dat is wat Diana Wind bedoelt met het museum als kunstwarenhuis met marktkraampjes waar leuke cadeautjes en herinneringen te koop zijn. Zoiets als het Centre Pompidu in Parijs met roltrappen, winkeltjes, bibliotheek, straatthea- ter en koffietenten. En het publiek? Ja, dat publiek is er beslist en bestaat niet alleen uit ouderen: Kijk, maar naar de Cul- tuumachten in Amsterdam en Ko- penhagen waar jongelui en gezin- nen 's avonds wel tijd en zin heb ben om kunst te consumeren." In het voorjaar zal als voorbeeld een expositie over de Nederlandse kunst na 1960 gemaakt worden in het Stedelijk waar Nederpop Rob de Nijs en ZZ en de Maskers) als sfeermiddel bij gebruikt zal wor den. Op naar Stedelijk kunstwa renhuis aan de Hoogstraat dan maar! centrum Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schie dam, het overkoepelend orgaan van winkeliersverenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie: Jalmar Teunissen Norbert Veringmeier Frank Willemse Vormgeving: Joop Been Foto's Roger van der Kraan In Maasstad Weekbladen Schie dam kan de lezer voortaan elke woensdag voor de koopzondag op deze pagina van het Centrum Ma nagement Schiedam vinden. Hier- op wordt aandacht besteed aan (bijna) alles wat met het centrum van Schiedam te maken heeft. Een aantal rubrieken komt elke maand terug; zoals 'Ontdek Schie dam...', waarin aandacht is voor de toeristische trekpleisters van de stad, 'Schiedamse Smaakmakers', waarin iemand die in het centrum werkt, woont of leeft voor het voetlicht wordt gehaald en 'Valt't in de Smaak?', waarin reaches worden gepeild op het 'werk' van de gei'nterviewde Smaakmaker. Daarnaast is er natuurlijk aandacht voor actuele ontwikkelingen in het centrum en wordt er elke maand een evenementenkalender opgeno- men. Lia de Laat heeft ervaring met ver- huizen. Zij was medewerkster van de oude bibliotheek aan de Lange Haven die naar het Stadskantoor is verhuisd. „Daaraan kun je zien dat iedereen er op vooruit is gegaan; met nieuwbouw aan het Stadserf Een kantoor, dat heeft hij niet. Een fysiek kantoor tenminste, want Van Aalst beschouwt alles als zijn kantoor. Zijn auto, de Hoogstraat, het museum, de stad: het maakt niet uit. Geen kosten dus, zegt hij, ideaal. In zijn opdracht stond geschreven dat hij allereerst kennis moest ma ken met de 'sleutelfiguren' in de stad. ,,Maar als je een sleutelfiguur ontmoet, dan heb je ze allemaal ontmoet. Want ze kennen elkaar al jarenlang. Ik probeer vooral nieu we sleutelfiguren te vinden. De be kende sleutelfiguren hebben im- mers allang de sleutel van de geld- kist gevonden; ik wil juist iets doen met de onontdekte kwaliteiten van Schiedam. En ik heb nog nooit zo veel lieve mensen ontmoet, ieder een is dol op SVP!" „Iedereen kan een opsteker voor de stad zijn. Ik wil alle onderne- mers wijzen op hun verantwoorde- lijheid om de consument te verlei- den en te verwennen. Als de marktpartijen de aantrekkings- kracht van Schiedam en Vlaardin gen nog meer in het zonnetje we- ten te zetten, dan komen er nog meer mensen naar de stad toe. En dan wordt er meer geld besteed, en De winkelcentra in Schiedam kunnen nog meer klanten aan zich binden. wanneer er meer guldens gaan rol- len is dat goed voor alle partijen. Je moet proberen als winkelstraat het beste gemiddelde te krijgen, bij voorbeeld met elkaar tegelijk open zijn. Niet de een om 10.00 uur open en de ander om 12.00 uur. De aantrekkingskracht van een win kelstraat wordt gemaakt door de aantrekkelijkheid van elkaar, van alle winkels. Het S VP-principe een plus een is drie gaat ook op voor de winkelstraat." In Schiedam en Vlaardingen loopt inmiddels een tachtigtal projecten die door SVP worden gesteund. SVP probeert de energie te bunde- len van mensen die echt ergens voor gaan, verduidelijkt Van Aalst. Een idee van SVP is het sti- muleren van 'business-clubs', ge- legenheden waarin Schiedammers en Vlaardingers elkaar ontmoeten en ervaringen uitwisselen: „Die business-clubs bestaan eigenlijk al hoor. Denk aan het Centrummana gement, de toeristische borrels. Het is meer gericht op 'samen sterk', waar zit onze zwakte, hoe verander je dat en wat heb je daar- voor nodig? Ik kom in de stad nog te weinig de gedachte tegen dat de toekomst morgen kan beginnen. Je moet niet wachten op de overheid, maar proberen de overheid achter jouw plannen te krijgen. Iedereen wil zijn waar het gebeurt, iedereen is trendgevoelig. Zo komen de hele kleine winkelformules weer terug, de consument is uitgekeken op za ken als Marks and Spencer. De voorspelbaarheid van de consu ment is gering, in die zin zijn er volop kansen voor nieuwe huur- ders in het centrum van Schiedam. Durvers worden beloond, het goud ligt op straat." Een voorbeeld van een gedurfd initiatief dat een succes werd, is de Elvismanifestatie in en rondom het Stedelijk Museum, tijdens de Brandersfeesten. Vijfduizend man kwam kijken, schat Van Aalst, mensen die opeens wel vanuit Spa- land naar het centrum kwamen. „Er ligt voor het Centrummanage ment en de winkeliers een gewel- dige uitdaging om door te gaan met combinaties als met het Stede lijk Museum, de Gekroonde Bran- dersketel, de molens en de fluister- boten. Schiedam schenkt inder- daad meer dan u denkt." Pessimisme over de toekomst van de stad moet overboord, vindt Van Aalst. „Kijk eens wat vaker in de spiegel om te kijken wat doen we er zelf aan? Dat is het refrein van SVP." In de maand december vinden de volgende evenementen plaats in en rond het centrum van Schiedam Zaterdag 1 december kunnen kinderen van 14.00 tot 16.00 uur op audien tie bij Sinterklaas in het Stedelijk Museum. Ook er ballon- en strooipieten te vinden op de Broersvest. In Filmhuis Schiedam draaien de kinderfilm 'Blinker en de Bakfiets' (14.00 uur) en de rolprent 'Preferisco il rumore del mare' (21.00 uur). Theater aan de Schie haakt op deze zaterdag in op de*Sinterklaas-tijd met de pepernotenmusical 'Wachten op de Sint'. Aan- vang 16.00 uur. Zondag 2 december het koopzondag in het centrum van Schiedam. Op het Broersvest wordt dan de antiek curiosamarkt gehouden en in de Nieuwe Passage klinkt muziek van zwarte piet. Maandag 3 en dinsdag 4 december zijn er extra koopavonden in het cen trum van Schiedam. Woensdag 5 december verzorgt Wim Voogd in het Stedelijk Museum een lunchconcert. Aanvang 12.30 uur. Donderdag 6 december draait in het Filmhuis de film Intimacy. Aanvang 21.00 uur. Vrijdag 7 december draait in het Filmhuis de film The Limey. Aanvang 15.30 uur. Zaterdag 8 december draaien in het Filmhuis de films Valkenhart (14.00 uur) en The Circle (21.00 uur). Zondag 9 december in het Theater aan de Schie de kindervoorstelling Ko- ninginnedag. Aanvang 14.00 uur. In het Filmhuis draait nogmaals de film Valkenhart. Aanvang 14.00 uur. Donderdag 13 december treedt Rob de Nijs op met de show 'Je maakt mijn leven de moeite waard' in Theater aan de Schie. Aanvang 20.15 uur. In het Filmhuis draait die avond Tout va bien. Aanvang 21.00 uur. Vrijdag 14 december spelen de De Berini's in het Theater aan de Schie de voorstelling De Slaapkamer. Aanvang 20.15 uur. In het Filmhuis draait nogmaals Tout va bien. Aanvang 21.00 uur. Zaterdag 15 december is er veel te beleven in het centrum van Schiedam. Aan de Broersvest wordt het spel '21-en' gespeeld met een groot kaart- spel. Daarbij zijn diverse leuke prijzen te winnen. Onder de titel 'n kerst- pakket? 'n Kleine kunst! wordt in de Nieuwe Passage een workshop 'kerstpakketten maken' voor de jeugd georganiseerd. In het Stedelijk Mu seum geven Marit van Delft, Hilde van Ruymbeke een Kerstconcert. Aan vang 14.00 uur. In het Filmhuis draaien deze dagen de films Kruimeltje (14.00 uur) en Les destinees sentimentales (21.00 uur). De Berini's spelen nogmaals De Slaapkamer in Theater aan de Schie. aanvang 20.15 uur. Zondag 16 december is er ook veel te beleven. In het centrum van Schie dam is het koopzondag. Op het Broersveld is de kerstman aanwezig op een sfeervolle kerstmarkt en om 15.00 en 16.00 uur is er een optreden van het kerstkoor Melody. Op het Museumplein treedt om 13.30 en 15.00 uur het Groot Vlaardingskoor op. En in de Nieuwe Passage is het Te-Gekke- Kerstteam aanwezig. Dinsdag 18 december treedt Toneelgroep Amsterdam op in Theater aan de Schie met 'John Gabriell Borkman'. Aanvang 20.15 uur. Woensdag 19 december staan de De Heren van Don Quishocking in The ater aan de Schie met 'II Fossili' Donderdag 20 december staat het Rotterdams Opera en Operette Gezel- schap op de Grote Markt met kerstliederen. Aanvang 19.30 en 20.30 uur. Tim van der Sluijs speelt dan zijn Oudejaarsconference in Theater aan de Schie. Aanvang 20.15 uur. In het Filmhuis draait de film Bridget Jones Diary. Aanvang 21.00 uur. Vrijdag 21 december is er een extra koopavond in het centrum van Schie dam. Els Inc treedt dan in het Theater aan de Schie op met 'Leed der ge- voellozen; Nazareth, Lourdes, Neerijnen'. Aanvang 20.15 uur. In het Filmhuis draait nogmaals de film Bridget Jones Diary. 21.00 uur. Zaterdag 22 december speelt de band Avelance kerstliederen op de Broersvest. Bij het Stedelijk Museum verzorgt Mandoline Orkest O.N.I, vanaf 14.00 uur een kerstconcert. Zondag 23 december is het koopzondag in het centrum van Schiedam. In de Nieuwe Passage is dan de muzikale kerstman aanwezig en wordt er een inpakactie gehouden. In het Filmhuis draait nogmaals de film La Pianiste. Aanvang 21.00 uur. Maandag 24 december is er sprake van een verlengde koopdag. De win kels in het centrum van Schiedam zijn open van 9.00 tot 17.00 uur. In de Nieuwe Passage blijft de inpakactie van kracht. Zondag 30 december is het koopzondag in het centrum van Schiedam. In de Nieuwe Passage komen toekomstvoorspellers op bezoek. en Jan des Bouvrie zo pas met ves- tiging van zijn Arsenaal in de oude bibliotheek dat nu een goede be- stemming heeft. En die hele Lange Haven is er geweldig mee opge- knapt." De Vereniging Vrienden van het 'Oh, how wonderfull' en 'What a fantastic view", zeiden ze tegen ons en waren verbaasd (en zelfs een beetje boos) omdat zij Schie dam veel mooier en interessanter vonden dan Rotterdam. Zo zie je dat je als inwoner vaak de eigen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 19