Rotterdamse Martine Nauta in het Nieuwe Luxor tijdens Cameretten 'Reiziger en de meeuw' over Rotterdammers en hun stad VAN 14.00-21.00 UUR, maasstad stad Letse Peteris Vasks is 'Composer in Residence' Kerstcircus Ahoy' wordt het circus van de lach MAANDAG 3 DECEMBER CEINTUURBAAN111 ROTTERDAM. □Oil Ik wil er vooral van genieten dat ik in het Nieuwe Luxor sta W 4 Theatermaker Vedat Giiltekin voelt zich thuis in Rotterdam VAN LEERLING VERKOPER TOT MULTIMEDIA SPECIALIST INTERESSE IN EEN BAAN MET T0EK0MST KOM NAAR CORRECT 0P DE CEINTUURBAAN 111 ROTTERDAM ROTTERDAM - De Rotter damse Martine Nauta (28) is aanstaand weekend een van de negen deelnemers aan het Cameretten Cabaretfestival in het Nieuwe Luxor Thea ter. Cameretten is sinds de eerste editie in 1966 uitge- groeid tot de graadmeter voor aankomend talent. Nauta is te zien op vrijdag 30 november en als het mee- zit ook op 1 december tij dens de finale van het Ca meretten Cabaretfestival. - ROTTERDAM - „Noem me maar T urkse Rotterdammer of Rotterdamse Turk, wat het prettigst is", Vedat Giiltekin, acteur/schrijver/componisten regisseur begint te proesten. „Noem me maar Rotterdam mer, dat ben ik per slot van re kening het meest." Giiltekin is de maker van het theater- stuk 'Reiziger en de meeuw'. De eerste in de serie 100 keer verloren en verlangen', over Rotterdammers en hun stad. „Dan bedoel ik alle Rotter dammers. Dus het heeft een multiculturele achtergrond, al zal dat niet de boventoon voe- ren want het gaat om verloren en verlangen. Al die culturen in de stad, werken toch steeds meer met elkaar samen." Zoekt u een fulltime functie binnen de elektronica, kom dan langs op maandag 3 december en solliciteer direct. Wij ontvangen u graag van 14.00-21.00 uur in ons pand van Correct Business Electronics aan de Ceintuurbaan 111 in Rotterdam. CORRECT ZOEKT DE VOLGENDE NIEUWE COLLEGA'S DECEMBER SOFTWARE •SUPPLIES TELECOMMUNICATIE U heeft niet alleen kennis van de nieuwste GSM telefoons, maar ook over mogelijkheden in combinatie metde computer en PDA apparatuur. HOBBY ELEKTRONICA U bent servicegericht en heeft een brede interesse voor elektronica en adviseert de consument op het gebied van aansluitmogelijkheden, diverse bijverkoop artikelen, disco-apparatuur, mengpanelen spelcomputers en accessoires. CD/DVD SOFTWARE 0ns CD/DVD Theater breidt uit door o.a. de komst van vele nieuwe media. Heeft u een brede interesse op het gebied van muziek en bent u gei'nteresseerd in multi media software, dan is dit de baan voor u. SCHEEPVAART ELEKTRONICA Correct Marine voert een zeer breed assortiment voor plezier- en beroepsvaart. U adviseert onze klanten op een representatieve manier bij de aanschaf van marine elektronica van fishfinder tot computergestuurd navigatiesysteem. TELEF0NISCHE VERK00P Correct Direct (onze telefonische verkoop) Een verkoper die klanten via de telefoon adviseert over alle mogelijke productgroepen uit het Correct assortiment. GASTVR0UW EN CAISSIERE U bent representatief en vindt het leukom onze zakelijke en particuliere klanten te helpen bij het verstrekken van informatie en het afrekenen van de aangekochte apparatuur. Kassa-ervaring is een pre. BEZORGMEDEWERKER U bent representatief, heeft een rijbewijs B, een elektronica opleiding of aantoonbare ervaring en u kunt zelfstandig werken. Naast rijbewijs B is rijbewijs C een pre. L0GISTIEK MEDEWERKER U verwerkt dagelijks samen met uw collega's de inkomende en uitgaande goederenstroom van Correct. U bent accuraat en service gericht naar consument en collega. U heeft een flexibele instelling m.b.t. de werktijden en werkzaamheden. AANKOMEND COMPUTER M0NTEUR Wij zijn geautoriseerd door o.a. de merken Compaq, Toshiba, Packard Bell en vele andere. Voor onze afdeling computer reparatie zoeken wij een collega met opleidingsniveau MTS-elektronica niveau 3/4. SERVICE COUNTER MEDEWERKER U bent representatief, service gericht en in staat om onze klanten vriendelijkte helpen aan onze Service Couter. U analyseert de technische klachten aan de apparatuur en omschrijft deze duidelijk voor onze monteurs. Bent u klaar met uw opleiding en zoekt u een baan met verantwoordelijkheid en doorgroei mogelijkheden, dan ligt hier uw kans. Start als aankomend verkoper bij Correct en leer het vak in de praktijk. Onder andere via onze Correct Multi Media training krijgt u een opleiding tot allround verkoper in de elektronica. Na het behalen van het diploma groeit u door naar de afdeling die u het meest aanspreekt. Vereist opleidingsniveau middelbaar niveau 3/4 of Havo. Dan bent op van harte welkom op maandag 3 december a.s. U kunt binnen stappen en wij houden direct een sollicitatiegesprek. Op maandag 3 december of als u deze dag niet de gelegenheid hebt, schrijft u dan een sollicitatie brief aan de heer H. Klinge, Manager Werving Selectie. U kunt uw brief opsturen aan Correct B.V., Postbus 3566,3003 AN Rotterdam, of per fax 010-4.186.270 of per Email aan pz@correct .net. ALSCORRECT T NIET HEEFT, VERGEET'T DAN MAAR! CORRECT OPEN- BANENDAG #1 fir Woensdag 28 november 2001 TX51 ROTTERDAM - Caesar staat donderdag 29 november op het po dium van Rotown. Het optreden begint om 22.00 uur en kaarten kosten f 12,50. Op zondag 2 de- cember wordt het podium aan de Nieuwe Binnenweg beklommen door Solex. De muziek van Elisa beth Esselink is nergens mee te vergelijken en is daardoor heel bij- zonder. Haar optreden in Rotown begint om 22.00 uur en kaarten kosten/ 13,22 (6 euro). Attrition treedt op zaterdag 1 de- cember op in jongerensocieteit De Beuk, le Barendrechtse weg 53- 55 in Barendrecht. Attrition is een vijfmans formatie die al enkele ja- ren met succes aan de weg tim- mert. Hun muziek valt zich te om- schrijven als hardcore, cross-over metal. Aanvang 22.15 uur en kaar ten kosten drie gulden voor leden en zes gulden voor niet-leden. In WaterFront donderdag optre- dens van Shiner, Aina en Mono. Aanvang 21.00 uur, entree 12,50. Een dag later Illy Noiz by Nite met Sides (UK), Predator, Mack Nubian, MC Moshe en Frank-E. Aanvang 22.00 uur, en tree 17,50. En zaterdag Strictly Techno met DJ's Perry, Bas M, Michel en Joery en in het cafe Harsh Fusion, visuals and laser by Data-Art. Aanvang 22.00 uur, entree 12,50. Eek a Mouse staat woensdag in Nighttown. Grappig, bizar en bij- zonder origineel. Aanvang 21.30 uur, entree 30,-. Vrijdag in Nighttown Youth Against Crime. Het unieke aan deze editie is dat het in samenwerking met VMBO Nieuw Rotterdam wordt georgani- seerd. Naast diverse optredens van RedRum (Hip Hop), Maintain (R B) en Grillig (NederHop), zul- len er ook optredens zijn van de leerlingen van het VMBO die op een verrassende en vernieuwende wijze zichzelf zullen presenteren. Aanvang 19.00 uur, entree 10,- En op 28 november in Nighttown een DJ-marathon van Fucking De- waele Brothers. Aanvang 20.00 uur, entree twee tientjes. Baroeg heeft vrijdag vier bands op bezoek: Edguy, Lullacry, Heaven ly en Nostradamus. Aanvang 20.00 uur, entree twee tientjes. Vrijdag opnieuw drie bands: Anci ent, Stormlord en Thyrane. Aan vang 21.00 uur, entree 20,-. En zaterdag 1 december is er een Al- ternatieve Dansavond, die in het teken staat van Rammstein. De zaal gaat om 21.00 uur open, entree: drie knaken. En zondag tenslotte Apocalypse Now! Extreme Death Festival - part VI. Met Hypnos, Pleurisy, Ancient Rites en Male- dictive Pigs. Aanvang eerste band 15.30 uur, entree twee tientjes. door Vincent Wernke Als beginnend cabaretier op het podium van het Nieuw Luxor Theater, spannend? „In februari dit jaar heb ik deel- genomen aan het Leids Cabaret Festival. Toen stond ik op het po dium in de Leidse Schouwburg en dat vond ik eigenlijk al eng. Het Nieuwe Luxor is natuurlijk helemaal groot, al vind ik het wel overzichtelijk. Ik vind het dood- eng om daar straks te staan, maar het is volgens mij een prettige zaal om in te werken." Hoe kwam je op het Leids Ca baret Festival terecht? „Ik heb theaterwetenschappen gestudeerd, maar wilde altijd al iets op het toneel doen. Vorigjaar stond ik in Lantaren/Venster met een solovoorstelling van veertig minuten. Die is op video opgeno- men en ingestuurd. Net na de avond waarop ik had besloten dat ik het niet meer wilde, kreeg ik te horen dat ik langs mocht komen voor de selectieronde. Ik was ge- loof ik de eerste in de historic van het festival die een uur bedenktijd vroeg, maar ik heb het toch ge- daan. Toen ik later definitief was uitgekozen, ging ik toch wel uit mijn dak. En eenmaal in de Schouwburg, scheet ik zowat in mijn broek van de zenuwen." En daarna Cameretten? ..In Leiden bleek mijn voorstel- ling toch te veel toneel te zijn. Ik kwam tot de laatste tien en werd gevraagd mee te doen aan een Masterclasstour. Toen werd ik min of meer gedwongen om te spelen en om nieuwe dingen te Martine Nauta: Jk vind het doodeng om straks in het Nieuwe Luxor Theater te staan, maar het is volgens mij een prettige zaal ommte werken." y "oto^ksiuijter bedenken. In mei had ik de laatste voorstelling van deze tour, en toen wist ik zeker: dit is wat ik wil. We hebben tien shows ge- daan, waarvan er twee, drie echt heel lekker gin- gen. Toen ik besloten had dat ik hiermee verder wilde, was Cameretten de volgende stap." dingen uitgeprobeerd en. eigenlijk hebben we nu nog steeds geen eindversie. Ik ga straks twee da- gen naar Groningen om te repete- ren en dan moet het klaar zijn." Heb je speciaal voor Cameret ten een voorstelling gemaakt? ..Samen met Eva Posthuma de Boer, die ik in Leiden heb leren kennen, heb ik vanaf eind augus- tus aan Cameretten gewerkt. Voor de eerste voorronde moest ik een show van twintig minuten hebben, waarvoor we compleet nieuwe teksten hebben geschre- ven. Daarna moest dit worden uitgebreid tot een half uur. Tij dens verschillende try-outs heb ik Waar gaat jouw bijdrage over? „Het gaat over een jonge vrouw van rond de 28 die Martine Nauta heet. Het gaat niet over mij, het is een toneelpersonage van mijzelf. Zij betrekt dingen die in de bui- tenwereld gebeuren op zichzelf. Ze laat zich niet meevoeren door de gewone maatschappij, maar weet ook niet wat het altematief is. Ze probeert dingen uit, maar gaat daarmee faliekant op haar bek. Ze voelt zich wel schuldig over zichzelf, maar weet ook niet hoe het anders moet." Is cabaret anders dan toneel? „Het grootste verschil tussen to neel en ca baret is dat je bij caba ret conti nue con tact hebt met de zaal. Ik vond cabaret vroeger al erg leuk, maar had nooit gedacht dat ik het zou kunnen. Niet dat ik vind dat ik nu al erg goed ben, maar ik vind wel dat ik potentie heb. Bo- vendien vind ik cabaret hartstikke leuk en wil er ook zeker mee ver der. Een avondvullend program- ma? Mocht ik dit jaar een prijs winnen, dan heb ik over twee jaar misschien mijn eerste avondvul- lende programma. En dat is toch heel anders, niet perse moeilijker. Daarin kun je ook dingen doen, die in een half uur niet werken." Hoe schat je jouw kansen in ko- mend weekend? „Er zijn drie prijzen te verdelen, maar ik kan niet echt inschatten wat mijn kansen zijn. Dat hangt natuurlijk ook af van hoe de voor stelling op dat moment verloopt. Een stuk kan inhoudelijk niet sterk zijn, maar wel goed opge- pakt worden door het publiek. Dat kan heel belangrijk zijn, jouw uitstraling op het podium en hoe het publiek het oppakt. Enalsjenietwint? „Mijn doel is dat ik lol heb, dat ik ervan geniet dat ik daar sta en niet finaal op mijn bek ga. Als ik dat bereik, is het oke Als ik maar niet denk: moet ik dit nog wel doen. Win ik niet, dan zet ik voor me- zelf op een rijtje wat wel en niet goed was, en ga verder. Maar het wordt wel spannend, een kwartier van mijn voorstelling is helemaal nieuw. Dat is een gok, maar ik was niet tevreden over hoe het was, dus heb ik het aangepast." ROTTERDAM - De Letse componist Peteris Vasks is van 27 november tot en met 9 de cember "Composer in Residen ce' in Rotterdam. Op uitnodi- ging van Concert- en congres- gebouw de Doelen, het Rotter- dams Conservatorium en Rot terdam Culturele Hoofdstad 2001 is Vasks in de Maasstad te gast. Hij leidt een masterclass compositie, begeleidt uitvoerin- gen van zijn werken en geeft zijn visie op de ontwikkelingen in de hedendaagse muziek. Hoogtepunt van dit alles is een nieuw werk voor strijkorkest dat Vasks in opdracht heeft ge- componeerd. De wereldpremie- re van "Viatore' vindt plaats op zondag 9 december. De concerten met muziek van Vasks worden gegeven door bekende ensembles en musici als Cappella Amsterdam, I Fiamminghi, het Rotterdam Young Philharmonic en David Geringas. Deze Litouwse cellist studeerde bij Mstislav Rostrop- ovitsj; behaalde vele prijzen en heeft intemationaal naam ge maakt met premieres van wer ken van Goebaidoelina, Schnit- tke en andere Russische en Oost-Europese componisten. Peteris Vasks (1946) werd ge- boren in het Letse dorpje Aiz- pute, als zoon van een doopsge- zinde predikant. Deze ogen- schijnlijk neutrale mededeling staat voor achtervolging en dis- criminatie in een door Stalin ge- terroriseerde Sovjet Unie. Le- vend onder de betonnen deken van de totalitaire onderdruk- king groeide bij Vasks een enorme behoefte aan schoon- heid en harmonie. Niet om het genieten ervan, maar om te overleven. Hij gaat in dialoog met de oorspronkelijke volks- muziek van Letland en gebruikt nationale thema's. Voor informatie: Concert- en congresgebouw de Doelen, Schouwburgplein 50, Rotter dam. Telefoon 010-217.17.17. Internet www.dedoeIen.nl. ROTTERDAM - Kerstcirucs Ahoy' wordt de vrolijkste en meest verrassende circusshow van de af- gelopen dertig jaar. Aan die doel- stelling hebben de bedenkers en de makers van het 31e kerstcircus - van 21 tot en met 30 december - zich gecommitteerd. In de produc- tie 2001 regeert de lach. Want naast spannende roofdierendres- suur, prachtige paardentableaus uit de stal van een wereldberoemde 'circuskoningin', de beste acroba- ten, fietsende jongleurs en een su- perieur Russisch luchtnummer aan de vliegende trapeze, is de voor stelling doorspekt met komische verrassingen. Die komen natuurlijk om te begin- nen voor rekening van de clowns. In Rusland vond Kerstcircus Ahoy' een gezelschap dat volstrekt nieuwe wegen is ingeslagen. Daar- over dient op voorhand dus niets verklapt te worden. Behalve dat ze niet een of twee keer in de piste zullen verschijnen, maar misschien wel drie of vier maal. Het kan niet anders of Kerstcircus Ahoy' 2001 wordt de vrolijkste voorstelling die er ooit te zien is geweest. Kerstcircus Ahoy' is in de jaren veranderd tot een spektakel waarin nieuwe elementen het traditionele circus versterkten. Trouw aan de klassieke circuskunst. maar open- staand voor moderne invloeden. Dat motto heeft Kerstcircus Ahoy' zich eigen gemaakt. En zo is dus ook de voorstelling van 2001 tot stand gekomen. Het nieuwe affi- che van Kerstcircus Ahoy' weer- spiegelt de evolutie die 'het groot ste circus van Europa' in de voor- bije jaren heeft doorgemaakt. De voorstellingen zijn op vrijdag 21 december 20.00 uur, zondag 23 december 12.00 uur, dinsdag 25, woensdag 26 en donderdag 27 de cember om 12.00 en 16.15 uur, vrijdag 28 december om 14.00 en 20.00 uur, zaterdag 29 december om 14.00 uur en zondag 30 decem ber om 12.00 en 16.15 uur. Prij zen: f 25,-tot f 50,-. Kinderentot en met 12 jaar en 65+ers krijgen op alle rangen en in alle voorstel lingen 50 procent korting. Toe- gangskaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van Ahoy', telefonisch 0900-2352469 (99 cpm) of via in ternet: www.kerstcircus.nl. door Roy Pereira De roots van Giiltekin liggen in Tur- kije, maarbijnazijn hele leven heeft hij in Nederland gewoond. „Ik was volgens mijeenjaarofdrieviertoen we naar Rotterdam verhuisden. Ik ben nu 33 jaar dus wij behoorden tot de eerste generatie arbeiders. Net als alle andere arbeiders hadden mijn ouders het idee terug te keren naarTurkije", Giiltekin lacht. „Net als al die anderen wonen ze nog steeds in Nederland en ben ik net als al die kinderen een Hollandse jon- gen geworden. In mijn achterhoofd blijft altijd Turkije zitten, maar mijn hart is verpand aan Nederland en met name Rotterdam. Als ik na een tijd de Maasstad weer binnen kom rijden, voel ik me echt thuis. Daar gaat dit stuk ook over." 'Reiziger en de meeuw' is een twee uur durende show vol monologen van Rotterdammers over hun ver langen. Er was flink wat research nodig omdat de monologen geba- seerd zijn op honderd gesprekken die Giiltekin heeft gehad met mede- stadsgenoten. Wat natuurlijk auto- matisch naar voren komt is de mul- ticulturaliteit, daar kan je niet on- deruit. De vele nationaliteiten ma- ken de show. Maar het heeft wel tel- kens dezelfde basis: wat hebben Rotterdammers verloren, waar ver langen ze naar. Ik ontkom er niet Vedat Giiltekin: Jk heb twintig jaar ervaring en ben in Nederland geschoold als acteur en toch kan ik het best mijn brood verdienen als ik een Turk speel. Daar heb ik geen zin meer in. foto: Dick Sluijter der project is puur gericht op dans. „Na deze voorstelling gaan we ons bezighouden met dansers uit het ge- bied waar ik ben geboren Anatolie (midden Turkije). Het zal een lange voorbereiding zijn van zo'n jaar, waarvan drie maanden in Turkije. Die tijd hebben we wel nodig omdat we de dansers naar Nederland wil- len halen en ze laten werken met choreografen hier. Het staat in ieder geval gepland voor 2003." Voor Giiltekin zal het langere ver- blijf in Turkije wel vreemd aanvoe- len. „Ik zie Turkije echt als vakan- tieland, ik heb er nog weinig familie wonen. Dus is het wel vreemd om er wat langer te zijn. Ik kan er niks aan doen, ik woon al 25 jaar in Rotter- dam-zuid. Al die vele veranderin- gen in de wijk heb ik van dichtbij meegemaakt en nog steeds vertel ik mijn neefjes en kinderen over vroe ger. Toen we gingen zwemmen in de Maashaven. Fantastisch was dat, als ik dat vertel kijken ze me aan als- of ik gek ben. Geweldig." 'Reiziger en de meeuwis van 5 tot en met 8 december te zien in Theater Zuidplein. Vor informatie en reser- veren: 010-203.02.03. aan de vele achtergronden erbij te betrekken, maar zo belangrijk is het niet.Multiculturaliteitisergewoon, het heeft zichzelf gevormd. Vroe ger had je authentieke Turkse kof- fiehuizen, nu zijn die koffiehuizen er ook maar lopen ook Marokkanen en Bosniers naar binnen. Kijk naar de studenten die kopen hun groente bij de Turkse groenteboer. Bewo- ners maken er geen punt van, dat doen beleidsmakers en in zekere zin ook kunstenaars. Die kunnen er geld aan verdienen." In dat opzicht is hij ook boos op bij- voorbeeld het Allochtone Theater. „Wat is dat nou? Er is toch ook geen autochtone theater. Ik bedoel wat willen ze daarmee bereiken. Ik ben van Turkse afkomst moet ik dan bij het allochtone theater, dat is toch juist niet de bedoeling. We willen toch dat iedereen met elkaar werkt en leeft? Nou dan is dat de verkeer- de manier. Gisteren werd ik opge- beld, om een voorbeeld te noemen, door een castingbureau. Of ik inte- resse had in een rol. Ik vroeg waar het stuk over ging. Over een Turkse jongen. Toen had ik het al gezien. Ik heb twintig jaar ervaring en ben in Nederland geschoold als acteur en toch kan ik het best mijn brood ver dienen als ik een Turk speel. Daar heb ik geen zin meer in." De stevige kritiek loopt als een rode draad door het verhaal van de 'Rei ziger en de meeuw'. „Ik heb het er wel in verweven ondanks dat het ge- baseerd is op al die gesprekken. Ik denk dat iedere toneelschrijver wel iets van zichzelf verwerkt in de stukken die hij of zij schrij ftEr zal nog een aantal andere voorstellin gen en projecten volgen, waaronder ook een serie affiches over de voor stelling van studenten van de Wil- lem de Kooning Academie. Een an- Gratis parkeer- gelegenheid. tart

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 23