maasstad Gedenkteken voor 32 gesneuvelde Schiedammers in Korea en Nederlands-lndie Win kelwagentjes van Bas zwerven rond! Oct wordt steeds leuker Oil Bas krant j netel Test met rolstoelen door politici 'Ik ben blij dat het monument er is' Alleenstaanden gezocht! liesbeth van den herik 010 - 4733040 (Broersveld) 010 - 4701197 (Borodinlaan) gH maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM STIGTER TOT 31 DECEMBER IS UW GULDEN BIJ ONS EL. 1,25 WARD SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves- ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ, beiden in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Schoenen zetten KvK verhuist Gospelsound Biljartles Franse les Kerstwens Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adressen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Hervormde Gemeente MagnaliaDei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. ds G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. ds P.J. den Admirant. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. ds J.C. de Groot. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds W.M. vd Vegt. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds J.J.A. vd Peppel. 19.00 uur. Gospelsound. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds J. Sosef. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. 10.00 uur. ds G. de Lang. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om-10.30 uur, ds W.W. Verhoef mmv Musica Vocale. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds F.H. Blokhuis. 16.30 uur. ds F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. ds A. den Boer. 15.00 uur. ds A. den Boer. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds J.A. Roskam. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 9.30 uur. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. zo 11.00 uur. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur. euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur. euch. viering. zo 10.15 uur. hoogmis. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds M. Slootmans. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur. ds N vd Want. wo 19.45 uur. ds N. vd Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a za 17.30 uur. zo 10.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010-4004434 Fax 010-4128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 06-10921026 J. van Merwijk Telefoon 06-10920979 M. Anganois Telefoon 06-10921027 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dlnsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K.Moerman- vanderKnaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: _Rottercjams>Da2blad_b;v;i___^ G Schiedam absoluut niet vriendelijk voor wheelers Door Frank Willemse SCHIEDAM - 'Zo eindelijk zie de politiek eens op straat'. Of: 'Wat een stumpers, joh. Ze kennen niet eens rijen'. Zo- maar wat opmerkingen van omstanders toen vrijdag er een groep van tien rolstoelers door de stad reden. Duidelijk geen minder validen maar bekende gezichten in het bakje of du- wend erachter. Bekende raads- leden uitgenodigd door het Ge- handicapten Platform Schie dam om zelf eens te ervaren hoe het is om 'Wheeler' te zyn en een rondje Schiedam te maken. Een test naar de toegankelijk- heid voor rolstoelers. En beviel het? Ondanks gelach en lol- broekerij, bekende elk raadslid letterlijk en figuurlijk geschokt te zijn over de slechte bereik- baarheid voor rolstoelers in Schiedam. „Ik kwam gebroken uit de rol- stoel", zei Will van Wijk, fractie- voorzitter van de WD geschrok- ken na de rondrit door het cen trum. En doelend op de hobbels, kuilen en hoge stoepen zei Henk Metaal van Gemeentebelangen: „Ik wist niet dat 't zo slecht was." Piet Tijsen (PvdA) stelde zelfs vast dat er 'een Deltaplan" moet komen om problemen zoals verkeersdrempels, paaltjes en toegankelijkheid in winkels eens goed aan te pakken. En niet alleen voor rolstoelers maar voor alle wheelers als rollators, driepoters, scootmobiels, kinder- en bood- schappenwagentjes. Alle politici waren proefonder- vindelijk overtuigd en met de ver- kiezingen in het vooruitzicht wa ren zij er als de kippen bij om hun goede voornemens publiekelijk te maken. De organisatie, de samen- werkende bonden, als ouderen- bonden, reuma- astma en patien- tenbonden en de bewonersclub (Sobo) van John van Gestel, kon- den met hun geslaagde actie al leen maar tevreden zijn. Joke van der Lans van het Gehan- dicapten Platform kan gerustge- steld zijn: de politiek is overtuigd. Ondanks het serieuze karakter van de rolstoeldag zagen de raadslieden en begeleiders er ook de lol van in. Het was ook een koddig gezicht om de 'kudde' on- handige rolstoelers door het cen trum te zien ploeteren. Eerst door de week- markt op het Broers- veld waar spontaan opstoppingen ontstonden en geen twee wagen- tjes elkaar konden passeren. Op stoppingen en opmerkingen van marktkooplieden. Daana ging de stoet door naar de Bas van der Heiden; de enige supermarkt met een 'lage' pinautomaat bij de kas- sa. „Prima, nooit geweten dat dit een serieus probleem is voor de rolstoelers." Daarna verder naar de AAP het Afval Apart Punt voor glas, papier en tuinafval. Die zijn totaal onbereikbaar want de glasbakken staan boven op een verhoging en daar kom je niet bij. Of je moet op darten zitten. „Natuurlijk kan je wel iemand om hulp vragen", zegt Nel Over de Vest (57) die meerijdt in haar elektrische scootmobiel. „Maar elke keer vragen, daar word je zo moedeloos van. Je wilt het liefst alles zelf doen." Hierna gaat de stoet via de Lange Haven naar Jan des Bouvrie. On- derweg de hoge oude bruggen van Lange Haven. Geploeter en getrek, want je duwt niet even, zoals Nanda Hupse (CDA), een rolstoel op en af een spek- gladde brug. Een raadslid stapt mismoe- dig uit de wa- gen. Bij Jan des Bouvrie wil de ploeg de Korenbeurs in. Kan niet met de trappen voor de ingang. Na een kwartiertje zoeken komt Chris Coppens zelf erbij en wor- den de speciale trapplaten neerge- legd. Hoera het lukt, maar niet naar de eerste etage waar Cop- pens zit. In de morgen werd tijdens de rol stoeldag al een rit gemaakt met de speciale Teletaxi voor gehandi- capten en ouderen. Maar ook dat is geen pretje. De stoelen moeten goed vast staan en den school zelfs los. „Elk hobbeltje voel je", volgens Engeline van Collenburg van de VVD „die kunnen best wat comfortabeler geveerd wor- den." Kortom allemaal sugges- ties om de problemen voor deze groep mensen op te lossen, zo bleek in de achteraf gehouden evaluatie in de raadszaal. Waar tot slot van de dag 'Toos' als ca- bareticre in trainingspak de raads- leden even de oren waste met on- vervalste Schiedams accent. Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Vier maanden in verwachting was ze toen haar man W.P. van Rijswijk als dienstplichtig militair naar het voormalig Nederlands-lndie ver- trok, net na de oorlog. „Ik heb hem daarna nooit meer gezien, en hij heeft onze zoon nooit ge zien. Ik heb onze zoon helemaal alleen moeten opvoeden. En dat heb ik, geloof ik, best goed ge- daan." Mevrouw A. van Rijswijk-Eike- lenboom onthulde afgelopen zater- dag samen met burgemeester Rei- nier Scheerses op De Beukenhof een monument voor de Schiedam mers die zijn gesneuveld in het voormalig Nederlands-lndie (1945-1950) en de Korea Oorlog en de nasleep (1950-1954). „Wij zijn hier bijeen voor het verrichten van een daad van rechtvaardig- heid'zegt burgemeester Scheeres voor de onthulling. „En wij zijn daar eigenlijk veel te laat mee, dat moet mij als het eerste van het hart. Eindelijk heeft Schiedam een plek waar diegenen die in Indonesie en Korea hun leven gaven, op waardi- ge wijze kunnen worden herdacht. Het is om zo te zeggen een geheu- gensteun. Dit gedenkteken moet ons helpen om ervoor te zorgen dat het verhaal dat nu gehoord wordt, het verhaal van Azie, niet meer verloren gaat. Dat het deel uit blijft maken van de Schiedamse verha- len, dat het een onderdeel blijft van ons collectieve geheugen." Het monument is gemaakt door kunstenares Ella van de Ven, en bestaat uit tien bronzen platen. Op de eerste plaat staan alleen men- sen, op de volgende zes wordt het aantal levenden steeds kleiner. De tweede plaat vermeldt de namen van twee Schiedammers die in de Korea Oorlog zijn gesneuveld, op de derde tot en met de zevende plaat staan de Schiedammers die na de Tweede Wereldoorlog in het voormalig Nederlands-lndie zijn gesneuveld. De andere bronzen platen tonen de emblemen van de Korea- en Indiegangers, en een ge- dicht. Het stoffelijk overschot van een Schiedammer is vermist; bij de andere namen staat de erebegraaf- plaats in de bronzen platen gegra- veerd. „Twee jaar geleden heb ik een beeldje gemaakt, een heel kleintje maar", zegt de kunstenares na de onthulling. „Een heel kleintje maar voor mijn vijfentwintig jaar gele den overleden dochtertje. Tot mijn Tuin Serre meubelen Kleiweg 213-215 Rotterdam 010-418 13 27 VRAAG NAAR DE AKTIE- VOORWAARDEN eigen verbazing heeft dit mij heel veel rust, tevredenheid, en zelfs blijheid gebracht. Ik hoop van gan- ser harte dat dit monument u alien hetzelfde gevoel zal geven." De nabestaanden van de 32 ge sneuvelde Schiedamse militairen klappen, evenals de aanwezige ve- teranen. De namen van de omge- komen Schiedammers worden een voor een op het dodenappel voor- gelezen, waarna de erewacht 'pre sent' roept. Het Wilhelmu's wordt gespeeld, de Nederlandse vlag wordt gehesen en kransen worden gelegd. Daarna lopen de aanwezi- gen langs het monument, een vrouw veegt haar tranen weg nadat ze een bos bloemen heeft neerge- legd. Het is een moeilijke dag voor haar, vertelt de weduwe van W.P. van Rijswijk na de onthulling, de laat- ste weken is ze er best nerveus van geworden. In de ontvangstruimte van de Beukenhof praten de nabe staanden en de veteranen nog wat na. ,,Ik zag er toch tegen op", zegt mevrouw Avan Rij swijk-Eikelen- boom. „Het was een moeilijk mo ment, maar tegelijkertijd ben ik ook blij dat het monument er nu is." Wilt u graag een andere wending geven aan uw leven en op een betrouwbare wijze zoeken naar een geschikte partner? Belt u dan met mijn Relatie Adviesburo. Wij beschikken over een omvangrijk bestand van partnerzoekenden in heel Zuid-Holland. Vraag voor meer informatie j(r A of onze gratis brochure: 0186 - 604394, JMk of kijk op www.liesbethvandenherik.nl - JOSt relatie-adviesburo Postbus 1520, 3260 BA Oud-Beijerland WATERWEG - Kinderen tot 7 jaar kunnen tot vrijdag 30 novem- ber hun schoen zetten bij alle vesti- gingen van Albert Heijn. De schoentjes kunnen worden ingele- verd bij de kassa of de servicebalie van de winkel. Vervolgens krijgen deze allemaal een plaatsje in de su permarkt. De verwachting is dat Sinterklaas of zijn Zwarte Pieten op zaterdag 1 december langs zijn geweest om de schoen te vullen met een verrassing. WATERWEG - Het kantoor van de Kamer van Koophandel gaat verhuizen. Vanaf 18 december vestigt deze steun en toeverlaat van het bedrijfsleven zich op Blaak 40 in Rotterdam. Ook het post- adres en het telefoonnummer ver- anderen. Deze worden: postbus 450, 3000 AL Rotterdam en (010) 402 77 77. Faxnummer en e-mail- adres blijven ongewijzigd. Infor matie: www.kvk.nl. SCHIEDAM - Jongerenkoor Re light uit Rhoon treedt zondag 2 de cember op in de Dorpskerk aan het Nooreinde in Schiedam-Kethel. De gospelsound-avond begint om 19.00 uur een duurt ongeveer een uur. De toegang is gratis. Na af- loop wordt aan de deur wel gecol- lecteerd. SCHIEDAM - Vrouwen die willen leren biljarten, kunnen les krijgen via de Stichting Welzijn Schie dam. Vanaf 10 januari worden de ze biljartlessen op donderdag- avond (19.00 tot 20.00 uur) gege- ven in de Blauwe Brug door Sa- ban. De kosten zijn 18,15 euro voor 10 lessen. Voor informatie en aanmeldingen kan men terecht in de Blauwe Brug, Bachplein 590 in Schiedam, (010) 247 04 64. SCHIEDAM - Docente Brand geeft vanaf 9 januari op woensdag - avond de cursus 'Frans voor be ginners' in de Blauwe Brug. De lessen worden van 19.00 tot 20.30 uur gegeven en de kosten voor 20 lessen bedragen 81,68 euro. Voor informatie en aanmeldingen kan men terecht in de Blauwe Brug, Bachplein 590 in Schiedam, (010) 247 04 64. SCHIEDAM - Luisteraars van de Stichting Ziekenomroep Schiedam kunnen voor familie, vrienden en bekenden een kerst- en/of nieuw- jaarswens uitspreken via de radio. De tekst kan worden ingesproken via telefoonnummer (010) 426 00 00. Alle wensen worden verwerkt in het speciale kerstprogramma van ZOS-radio. Dit radio-station zendt uit via de Schiedamse kabel op 91.5 FM. Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plus van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Plus Woudhoek, Geuzenplein 5/7 Decokayv. Loenen, Dam 37-45 Woonplus Schiedam, Valeriusstraat 3 Woensdag 28november2001 r at jgr Mocht u onverhoopt nog een winkelwagentje van ons zien staan, dan kunt u altijd even naar ons filiaal bellen. Dhr. M. Vlok, bedrijfsleider van filiaal Broersveld 68 of dhr. F. Barbara, bedrijfsleider van filiaal Borodinlaan 74 in Schiedam zullen er dan voor zorgen dat het winkelwagentje direct opgehaald wordt. Het is natuurlijk de bedoeling dat na het boodschappen doen de winkelwagentjes netjes achter de rij, bij de rest, aangesloten worden. Heel vaak gebeurt het, bewust of onbewust, dat onze winkelwagentjes, ondanks de muntsloten die erop bevestigd zijn, niet terugbezorgd worden. Ze blijven op straat staan of verdwijnen in een schuur of kelder van een flat. En die zien wij dan vaak niet meerterug. Dat is erg jammer, want een winkelwagentje kost al gauw een paar honderd gulden. Waar is Danny Koevermans? Nee, het is niet dat ik'm kwijt ben, of zo! Deze Schiedamse profvoetballer is juist uitstekend via de natio- nale/regionale sportmedia te volgen. Sinds hij dit voetbalseizoen het vertrouwen kreeg van zijn trainer Frank Rijkaard (nietde minste in het internationale voetbalwereldje), mag onze sportieve stadgenoot -wat mij betreft- best tot de Rationale bekendhedengerekend wor den. In de sportkaternen wordt in ieder geval regelmatig over deze makkelijk scorende spits gespraken. Regelmatig wordt daarbij in een adem zijn zeker niet alledaagse overstap van een amateurver- eniging (Excelsior'20 was op dat moment gepromoveerd naar de tweede klasse van het zondag voetbal) naar een eredivisie-profbe- staan bij de club van 'rood en wit'. In relatiefkorte tijd heeft Koevermans zich op Spangen weten op te werken van een speler in het tweede team tot vaste waarde in het keurkorps van Rijkaard. Ten minste zo interpreteer ik de basisplaats waar 'de Koef sinds deze voetbaljaargang met de regelmaat van de klok op kan rekenen. Voorwaar geen kleine sportieve prestatie. Al- thans, zo zie ik dat. En op het moment dat wij als Schiedammers onze beste sporters van het jaar gaan huldigen (komende vrijdag is dat namelijk weer zo- ver), verwachtte ik dan ook dat er voor Danny Koevermans ook wel een huldeblijk in het verschietzou liggen op het jaarlijkse Sportga- la. 'Waar is Danny Koevermans?' was dan ook mijn bijna vertwijfelde reactie toen ik vorige week de, door een aantal van mijn sportjour- nalistieke collega's, sportraadsleden en ambtenaren van de Dienst Sport en Recreatie, opgestelde lijst met genomineerden voor de jaarlijkse sportprijzen onder ogen kreeg. Wat mij betreft een gemis- te kans om de meest aansprekende Schiedamse sporter van dit mo ment eens goed in het zonnetje te zetten. Al was het alleen maar om- dat juist de in het oog springende prestaties van Koevermans vele Schiedamse jongeren zouden kunnen inspireren om wat meer aan sport te doen. En is dat niet juist een belangrijk beleidsstreven van de sportieve tak van de gemeente Schiedam Norbert Veringmeier

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3