Exclusieve serie van vier mokken met bruggen Rotterdam AN T WOO R D BON ahio I maasstad Veertig uur bezienswaardigheden in een periode van weinig slaap S T E L B O N ia r I m:a Met luxueuze cruiseferry Pride of Rotterdam naar York in Koude avonden... Kerinismaken Korter Kenmsmaken? De haven van Rotterdam, het uitzicht overde Maas, de Holland Amerika Lljn, de bruggen van Rotter dam, de Kuip, de Kop van Zuid, de Koopgoot en niet te vergeten de Rotterdamse hoogbouw etc. Rotter dam verandert in een record tempo. Het resultaat van vijftigjaar intensief bouwen is dat de stad weer straalt. En dat vinden niet alleen Rotterdammers; mensen over de hele wereld herontdekken "Manhat tan aan de Maaszoals Rotterdam tegenwoordig in de volksmond wordtgenoemd. Steeds vaker is Rotterdam het decor van TVproducties en commercials. Mokkenserie ¥ler bruggen Rotterdam Wat is nu mooier om uw koffie of warme chocolade te drinken uit een mok met daarop een van de typisch Rotterdamse gezichten? Daarom doet het Rotterdams Dagblad u, zo voor defeestdagen, een unieke aanbieding: een exclusieve serie van vier mokken met daarop de bruggen van Rotterdam; Willemsbrug, Hefbrug, Erasmusbrug en Brienenoordbrug. De mokkenserie kost 29,95 (€13,59).* - De mokkenserie is natuurlijk ook een origineel cadeau voor Sinterklaas of Kerst. Hoe bestellen? U gaat langs bij een van onze kantoren levert de volledig ingevulde antwoordbon in en krijgt de mokken na contante betaling meteen mee. Adressen (geopend ma. t/m vrij. 9 -17): - Bespreekburo Rotterdams Dagblad, Westblaak 180 - Regiokantoor Oud-Beijerland, Bijl 19a - Regiokantoor Spijkenisse, Thorbeckelaan 80 De mokkenserie kan ook thuisgestuurd worden. Hiervoor wordt 7,50,- verzendkosten in rekening gebracht. Stuur dan onderstaande bon naar: Rotterdams Dagblad, Afdeling Abonnee Service, Postbus 1162, 3000 BD Rotterdam. i Naam: bestel, "de unieke mokkenserie van het Rotterdams Oaghiad" VOOf 29,95. V00r|:m/y Indien thuisbezorging: hierbij machtig ik het Rotterdams Dagblad om 37,45 (incl. verzendkos ten) van mijn bank-/girorekening af te schrijven. -Nil. Postcode: Plaats: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) Aantal mokkensets: (Maximaal 3 mokkensets per bon) Bank-/gironummer: 000000000 Handtekening: Thuis lekker warm op de bank met de kaarsjes aan... Geniet u ook zo van deze huiseiijke gezelligheid die ken- merkend is voor de koude herfst- en winteravonden? Avonden met voldoende de tijd om u weer eens heeriijk te verdiepen in de krant. Met het Rotterdams Dagblad gaat dat heiemaal iukken. Zes dagen per week presenteren wij u al het nieuws uit heel de wereld en uw regio. Bovendien elke dag kleurrijke en interessante bijlagen over sport, uitgaan, cultuur en lifestyle. Naast een prima krant verrassen wij u met speciale uitgaven, magazines en lezersaanbiedingen. Maak daarom weer eens kennis met het Rotterdams Dagblad. W|j hebben een leuk aanbod voor u; lees het Rotterdams Dagblad tegen de zeer voordelige prijs van 35,95 16,31) per maand. We maken het nog leuker, u krijgt ook nog eens twee kaartjes voor de zaterdag- middag-voorstelling (22 december) van Kerstcircus Ahoy' cadeau. Het leukste circus van Nederland. Wilt u met het hele gezin? Geen probleem, u kunt tegen een aantrekkelijke prijs kaartjes bijkopen Reageer snel. Dit aanbod is geldig tot 10 december! Dat kan natuurlijk ook; 4 weken het Rotterdams Dagblad voor 17,50 7,94). Dat is een korting van 50%. Vul de bon in of bel gratis 0800 - 0642. rotterdarhv Extra kaartjes: Naam: m/v l"1 Adres: Nr: Postcode: Plaats: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) Bank-/gironummer: Handtekening: Reageer snel! Pit aanbod is geldig tot 10 december, Of bel gratis 0800 - 0642 Landinwaarts Pubs Abonnees van het Rotterdams Dagblad betalen tegen inlevering van de antwoordbon van de speciale abonnee actie slechts 19,95. Deze bon heeft u in de laatste week van oktober in de bus ontvangen. Adres: ik neem een abonnement op net Rotterdams Dagblad en betaaS automatisch* 35,95 16,31) per maand. Ik ontvang de eerste twee weken gratis en blljf minimaal drie maanden abonnee. Als welkomstcadeau krijg ik twee toegangskaarten voor Kerstcircus Ahoy' op zaterdag 22 december aanstaande. De toegangskaarten krijg ik minimaal een week van tevoren toegestuurd. Als nieuwe abonnee ontvang ik naast de twee gratis kaartjes graag extra toegangs- bewijzen 20,- per stuk. Het verschuldigde bedrag wordt automatisch afgeschreven. ik besteiextra kaarten (max. 3 stuks). I -J J3, ik neem een proefabonnement I m 4 weken het Rotterdams Dagblad voor maar 17,50 7,94). Dat is een korting van maar liefst 50%. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Bij automatische betaling ook het bank-/gironummer invullen en een handtekening plaatsen. Aanbieding alleen geldig als u de afgelopen drie maanden geen (proef-)abonnement op het Rotterdams Dagblad heeft gehad. z* HLAHt TAAt tlLu Tekst en foto's: Elisabeth Schop Comfortabel, indrukwekkend en ook nog veel te snel voorbij. De ruim vierhonderd deelnemers van de Rotterdamse 50+ Va- kantiecluB, die afgelopen vrijdag inscheepten op de cruisefer ry Pride of Rotterdam voor een overtocht tussen de Benelux- haven in de Europoort naar Hull in Engeland, hebben van elke minuut genoten. Misschien nog wel het meest van het panora ma vanaf het hoogste dek of vanaf een van de trapsgewijs op- gebouwde, gedeeltelijk open, achterdekken. Tussendoor kon slapen natuurlijk ook in een van de hutten aan boord van deze meest luxueuze cruiseferry ter wereld, maar daar werd maar minimaal van gebruikgemaakt.De oorzaak? De mogelijkhe- den voor vermaak zijn aan boord van de Pride of Rotterdam le- gio. Er valt in het theater van twee ver- diepingen vanaf 20.00 uur met voi le teugen te genieten van klasse-en- tertainment, maar ook van gezel ligheid in de Irish bar of in een van de twee casinozalen. In een derde zaal kan bij twintig automaten eveneens een gokje worden ge- waagd. Wie het wat rustiger aan wil doen, neemt plaats in een van de twee bioscoopzalen of gaat win- kelen (niet goedkoop) op de dek- ken acht en negen. Na een fantasti- sche avond en gedeelte van de nacht komt dan toch het moment voor het opdoen van nieuwe ener- gie. Daar zijn aan boord 523 cabi ns met douche en toilet voor be- schikbaar. Het overgrote deel is nadrukkelijk ingericht voor alleen overnachten. Afgelopen vrijdag hadden meer dan vierhonderd deelnemers van de 50+ VakantiecluB uit Rotter dam dit allemaal nog voor de boeg. Met acht touringcars reisde het ge- zelschap onder leiding van Marijke Huyskes, directeur van de 50+ Va kantiecluB, vanaf het Zuidplein, Prins Alexanderpolder en Centraal Station naar de Beneluxhaven. Hun uitstapje van veertig uur, met twee overnachtingen aan boord en een kerstwinkelbezoek aan York in Engeland, was begonnen. De stemming zat er al snel goed in. Eenmaal bij het schip sprak Arie Rook, een ex-winkelier van de Groene Hilledijk (hij verkocht meer dan 45 jaar mode voor baby en kleuter) en inwoner van Lom- bardijen: „Good heavens, wat een enorm schip. Het lijkt wel een drij- vend flatgebouw. Komt dat ding wel vooruit?" Al snel was duidelijk dat die vraag niet van toepassing is. De twaalf dekken hoge en 215,45 meter lan- ge en 31.88 meter brede schip van P&O North Sea Ferries vaart met een snelheid van zo'n 30 kilometer De hoofdstraat van York met rechts achter de hekken op het trottoir deelnemers van de 50+ VakantiecluB onderweg naar het hart van het historisch centrum van het Engelse 'Valkenburg'. per uur door het zilte nat. Op de Pride of Rotterdam was daar tij- dens onze overtocht met wind- kracht drie nauwelijks iets van te merken, zo rustig en stabiel vaart het schip. Het was koningin Beatrix die op 27 april van dit jaar de fonkelnieu- we Pride of Rotterdam met het gooien van de bekende champag- nefles een 'behouden vaart' wens- te. Sindsdien vaart het schip, ei- genlijk een drijvend pretpaleis met 160 mensen personeel, vier keer per week heen en weer over de Noordzee tussen de Beneluxhaven en Kingston Upon Hull in de mon- ding van rivier de Humber. Op de lagere dekken is plaats voor 250 auto's en 125 vrachtwagens. Naast de bemanning kunnen, als elk bed beslapen wordt, 1360 passagiers tegelijk mee naar de 'overkant'. Na een voorspoedig reis kwam na tien uur varen zaterdagmorgen de Engelse havenplaats in zicht en re- den de bussen in colonne via de A1079 naar de zeventig kilometer landinwaarts gelegen plaats York, een reis van vijf kwartier over niet al te beste wegen. York openbaar- de zich als een vestingstad met ty- pische Engelse plattelandskenmer- ken. Ook als een stad met vesting- wallen en vier indrukwekkende toegangspoorten, die samen met ruim twee kilometer aan vesting- wallen een fraai uitzicht geven over het stadje, want in feite is het een groot dorp. De kern van York bestaat uit een netwerk van bochti- ge straatjes en smalle stegen, die samen iets hebben van het voor- oorlogse centrum van Rotterdam. De geest van het middeleeuwse York is waarschijnlijk het meest nadrukkelijk aanwezig in de oude straatjes, die Snickelways ge- noemd worden. De oude vakwerk- huizen zijn door de eeuwen heen vrijwel onveranderd gebleven. Hun gevels dragen de sporen van brandplekken waar de toortsen hebben gehangen ter verlichting van het nachtelijk duister. De Min ster, de gotische kathedraal van York, geniet bekendheid vanwege de enorme gebrandschilderde ra- men. Waarschijnlijk is het de enige kerk ter wereld met een bouwtijd van 250 jaar Het overigens zeer fraaie gebedshuis werd in 1472 ingewijd. De historie van York, dat is uitge- groeid tot een winkelparadijs voor bewoners van het vaste land, is veelzijdig en dateert al uit de tijd van de Vikingen, de Noormannen met hun vreemd gevormde sche- pen. Wie zijn kennis op dit gebied wil verrijken, kan er heel goed voor terecht is de diverse musea, onder wie de York City Art Galle ry met oude maar ook moderne Europese schilderijen. Bijzonder is ook het Fairfax House, een archi- tectonisch hoogstandje uit de 18de eeuw met opvallend stucwerk, uit- gehouwen reliefs en schitterend smeedijzer. Ook het National Rail way Museum is in York gevestigd en herbergt de grootste collectie van het land op het gebied van trei- nen en spoorwegen. Alie en Hans Schenk (65 en 61 jaar) van de Nancy Zeelenbergsin- gel in Rotterdam-Prinsenland dwaalden drie keer het stadje rond. Hij, een in de VUT verkerende werknemer van de plantsoenen- dienst, zei onderweg: „Prachtige stad. Twintig jaar geleden waren we hier al eens. De stad is Anton Pieckachtig, heeft daardoor een ei- gen sfeer." Zij: „Lekker hoor, zo'n kort reisje. Vaak boeken wij bij de 50+ VakantiecluB. Die reis- organisatie heeft altijd wel iets bij- zonders of dingen die je bij een an- der bedrijf niet hoeft te verwach- ten." Directeur Marijke Huyskes van de 50+ Vakantieclub toonde zich ove rigens niet heiemaal tevreden over het verloop van de reis. „Sommige dingen, zoals het verstrekken van de tickets, hadden sneller gekund. Nu moest men extra wachten in de bus en gebeurde het aanschuiven aan het diner later dan gepland. Helaas heb ik dat zelf niet in de hand gehad. Als je afhankelijk bent van anderen, zoals nu het ge- val was, kan er wel eens iets niet gaan zoals onze deelnemers ge- wend zijn. Ons streven is alle on- derdelen van reizen en excursies steeds vlekkeloos in elkaar te laten vloeien." Het zal de bezoekers van York Castle, dat is ingericht als museum, een zorg zijn geweest. Het kasteel kent een lange en turbulente ge- schiedenis. Het museum toont hoe het dagelijks leven eruitzag in de middeleeuwen. Clifford's Tower Eenstukje van de indrukwekkende Minster, de kathedraal van York, vanuiteen van de smalle winkelstraatjes rondom het gebedshuis. heeft zijn naam ontleend aan Ro ger de Clifford, een volksleider van het huis Lancaster. De man werd in 1322 geexecuteerd, waar- na zijn lichaam aan kettingen aan de toren gehangen werd. In de ker- kers van die toren waart de geest rond van de beruchte struikrover Dick Turpin, die er de laatste nacht voor zijn executie doorbracht. Het museum toont naast de dramati- sche gebeurtenissen van York ook het joodse bloedbad van 1190 en de burgeroorlog. Ook voor kinder- bezoek H het museum zeer ge- schikt vanwege zijn Victoriaanse snoepjeswinkel, kaarsenmakerij en oude brandweerattributen. Een bezoek aan York is niet com- pleet zonder een bezoek aan een van de talrijke pubs voor het drin ken van Yorkshire Ale, English High Tea of lekker smikkelen van de beroemde Yorkshire pudding. York heeft veel moois te bieden en vrijwel allemaal op loopafstand bereikbaar. De zeven uur die we er vertoefden, waren veel tekort om het allemaal op te i4men. In elk geval een goede reden om er nog een keer naar terug te gaan. Na tuurlijk met de Pride of Rotterdam, want dat pretpaleis met zijn vrien- delijke personeel hoort er onlos- makelijkbij. Half december 2001 komt in bro- churevorm het nieuwe vakantie- programma van de 50+ Vakantie cluB voor 2002 van de pers. Deze kan op werkdagen tussen kantoor- tijden worden aangevraagd via 010-4550697.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 28