maasstad Voor vijf cent zoet hout, polkabrokken en een zuurbal LAGERWAARD krant netel 1 Codperatiemuseum: pareltje aan Schiedamse kroon ONS gaat door met intensievere aanpak vuil op straat TOT 31 DECEMBER IS UW GULDEN SIJ ONS Fl. 1,25 WAARD t i^frote C yenie ten! STIGTER maasstad kerk maasstad H weekbladen SCHIEDAM Woensdag 5 december 2001 Maaspost niet ontvangen? Bij onderstaande adressen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Dogmobiel SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves- ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ, beiden in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Rivan Verkoop cd's Carry Slee Bingo Fl. 55.757,55 Samenzang TT Uesiqn Ofi 4JtoLI Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. dhr A.F. Ruijl. -Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. ds L.D. Burger. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. dr P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds G. de Lang. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds W. v Haften. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds W.R. v Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. 10.00 uur. dhr A.F. Ruijl. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur, pastor G.J. Warmerdam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds H. Smits. 16.30 uur. ds H.J. Bruins. Chris telijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 10.00 uur. A.J. Otter. 75.00 uur. A.J. Otter. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. drs J. Visbeek. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 9.30 uur. woord en communie, voorganger Ludy Vredenbregt. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. zo 11.00 uur. woord en communie, voorganger Ludy Vredenbregt. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur. euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur. euch. viering. zo 10.15 uur. hoogmis mmv heren- koor IHD. zo 14.00 uur. kerstzang. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur. ds N. vd Want. wo 19.45 uur. ds N. vd Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. ■zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a za 17.30 uur. zo 10.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010-4004434 Fax 010-4128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 06-10921026 J. van Merwijk Telefoon 06-10920979 M. Anganois Telefoon 06-10921027 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K.Moerman- vanderKnaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Daablad b.v. XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Een puntzakje snoep zo goed dichtgevouwen dat je het ondersteboven kunt houden. Het lfjkt wel een goo- cheltruc. Maar nee, dat is het eerste wat een winkelmeisje an no 1920 moest leren. En dus ook de vrijwillige dames die el ke dag het Nationaal Coopera- tie Museum beheren. Daar op de hoek Lange Haven en Appel- markt staat het leukste muse- umpje van Nederland. Klein maar fijn, gratis en met een ge- zellig buurtwinkeltje als entree. Daar kun je grutterwaren ko- pen zoals zemelen uit stopfles- sen, snoepgoed als zoet hout, polkabrokken en zuurballen. Terug naar vroeger met in je hand wat stuivers, Eerst een kwartier likkebaardend kijken om erna twijfelend je bestelling te plaatsen. Jammer, dat er geen Cooperatie meer is" of „Oh ja weet je nog dat.." is steevast de zin die be- zoekers aan het winkeltje uitspre- ken. Maar dat romantische win keltje herbergt tevens een muse um. Niet zo'n saai en deftig za- lencentrum maar kleine kamertjes waar de geschiedenis van de Co op wordt getoond. Met wisselen- de tentoonstellingen en de vaste opstelling van de jaren dertig huiskamer achter de winkel met potkachel, bedstee en 'stilletje' of toilet. Toen Nederland nog Holland heette en iedereen hoewel arm was maar wel met elkaar leefde. En voor kinderen geluk een snoepje, springtouw of een bal was. Voor vader een pijpje tabak, moeder luisterde naar de distribu- tieradio. Romantiek? Jazeker, maar het museum laat ook de ar- moede, de vechtlust en saamho- righeid zien. Voorwaarts en niet vergeten. En tegen die armoede en uitbuiting van de arbeidersbe- volking zijn de eerste cooperaties opgericht. In Engeland met men- sen als Robert Owen die de 10- urige werkdag invoerde wat een revolutie was. En William King in 1827 die de eerste Co-op sticht- te met als doel levensmiddelen te gen redelijke prijzen voor de ar- beiders. Onder leuzen als *De kracht van Eenheid' en 'Niet voor het gewin, maar voor het gezin' verspreidden zich de cooperaties. Als olievlekken'eerst over Enge land, later Europa en nu nog in Derde Wereldlanden. In Holland aan het eind van de negentiende eeuw kwa- men de eer ste vakbon- den. 'Eigen hulp' ver- bruikersco- operaties door en voor arbeiders met strijd- vaardige namen als 'De Dage- raad' en 'Help u zelven'. Geza- menlijke bedrijven en producten als bakkerijen, drukkerijen, ko- lenhandels, melkproducten en manufacturen en textiel. Elk stad had wel zijn arbeiders- winkels. In Schiedam de D.E.S - Door Eendracht Sterk, in Vlaar- dingen De Volharding; Maassluis had zijn Vooruitgang. In het mu seum zie je de talloze eigen pro ducten en reclames van deze ei- genlijk eerste kleine supermark- ten, die voor en door de arbeiders werden gerund. Niet alleen de Rode familie had cooperatieve winkels en bedrijven, ook de ka- tholieke en protestantse arbeiders hadden cooperaties. Na de oorlog zijn deze samengegaan tot een grote winkelketen, de Co-op. De ze zelfstandige winkels bloeiden als nooit tevoren in de jaren vijf- tig maar al snel kwamen met de welvaart de grote commerciele winkelketens op. En in 1973 -de oliecrisis- moesten de meeste co operaties als fabrieken, grossier- derijen en winkels hun deuren sluiten. Supermarkten als Aldi, Edah en Abert Heijn veroverden de levensmiddelmarkt; arbeiders werden consumenten. Ben en Eli Sietswerda uit Vlaar- dingen trekken al jaren 'van Drees' en zijn vrijwilligers bij het Coop- museum. Hij, 84 jaar, echte Fries en ex marineman; zij, 80 jaar, al jaren 'explicateur' in het museumpje. Hij zet koffie en zij verwelkomt enthousiast iedereen die het win keltje annex museum binnen- komt. Allebei socialisten van de oude 'rode familie' met Vara, de Vakbond en de SDAP. En met de Co-op waar hun vader en moeder al zegeltjes spaarden en het divi dend mochten beuren in de dure decembermaand. Elke maand op zaterdagmorgen naar de Lange Haven om hun museum te ope- nen. Een Haka-koffieblik of een oud affiche. Elk voorwerp is reden tot nostalgie en het ophalen van ver- halen. Zoals Eli enthousiast ver- telt over het Turkse jongetje met fototoestel die een scriptie over de Cooperatie schreef, en een ne- gen kreeg van de meester. Of hoe het jongelui uit te leggen wat nu eigenlijk 'Kopen op de lat' was. Oude verhalen die niet vergeten mogen worden. Verteld door mensen als Ben en Eli. Het museum en winkeltje is vanaf woensdag tot en met zaterdag gratis te bezoeken op de Lange Haven 84, Hoek Appelmarkt. Hoogste schoonheidsgraad voor Schiedam centrum SCHIEDAM - Veel Schiedam- mers hebben vorig jaar geklaagd over vuil op straat, over onkruid en verwaarloosde parkjes. Een op de drie klagers was vervol- gens ontevreden over de afhan- deling van de ingediende klacht. Dat bleek uit de Omnibusenque- te, een groot onderzoek dat de gemeente Schiedam regelmatig laat uitvoeren. Peter Hulst, di- recteur van ONS IBOR (Inte- graal Beheer Openbare Ruimte) denkt dat het nu veel beter gaat. Je moet het ook in het kader plaatsen van toen, zegt hij. Ste- delijk Beheer, dat onder andere verantwoordelijk was voor het onderhoud aan wegen en het openbaar groen en onder de ge meente viel, is vorig jaar overge- gaan naar de ONS; die overgang zorgde voor veel extra werk. Het voormalig Stedelijk Beheer is nu helemaal opgenomen in de ONS en er is meer gedaan aan de aanpak van zwerfvuil, vandalisme- bestrijding en het onderhoud van de wegen, zegt Hulst. „We hebben tegen de wijkveiligheidsassisten- ten gezegd dat ze alles moesten melden, autowrakken, scheve lan- taarnpalen, ook als er een tegel los- ligt. Het heeft hier vervolgens faxen geregend. Belangrijk is dan wat er verder met die klachten ge- beurt; je moet er wel wat mee doen, anders heeft het geen zin. We willen stimuleren dat mensen echt gaan bellen als ze een klacht hebben, maar dan moeten we het wel aankunnen." Hiervoor is een callcenter ingericht waar meldin- Sigarenmagazijn van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plus van der Meer, Mgr. Nolenslaan 460 Plus Woudhoek, Geuzenplein 5/7 Decokay v. Loenen, Dam 37-45 Woonplus Schiedam, Valeriusstraat3 gen, storingen, klachten en vragen over bijvoorbeeld de energiereke- ning door twaalf telefonistes wor den verwerkt. Hulst: „Het is heel belangrijk dat de wijken weten wat we gaan doen, en wat we niet gaan doen. Als een wijk op de schop gaat heeft het heel weinig zin om veel geld en manuren in het schoonmaken van de straten te stoppen." In maart kwam er van de gemeente Schiedam extra geld voor de be- strijding van onkruid, waar veel Schiedammers over klagen. Harry Docter, teammanager van ONS Milieu, laat een serie foto's zien. Het wegdek van een straat gaat volledig schuil onder een laag on kruid, hier is in geen jaren iemand langsgeweest, denk je onwillekeu- rig. Een foto verder is er opeens geen sprietje onkruid meer te zien, en zo moet het ook blijven, zegt Docter. Vijf keer per jaar proberen de onkruidbestrijders van ONS el ke straat in Schiedam aan te pak- ken. Niet meer met gif, zoals vroe ger, maar met borstelen en afbran- den. Hierdoor worden ook de wor- tels vemietigd; het onkruid werd vroeger feitelijk alleen maar ge- knipt. Bij historische panden en langs de routes van de VVV komt IBOR acht keer per jaar langs. In juni werden er in de stad 'schoonheidsgraden' ingevoerd, het hele centrum zou graad 5 moe ten krijgen (heel goed schoonge- maakt), de rest van de stad schoon heidsgraad 4 (goed schoonge- maakt). „De veegdienst viel vroe ger onder de afdeling afval inza- melen", zegt Docter. „Als er dan mensen tekort waren bij afvalinza- melen, werden die uit de veeg dienst gehaald. Die dienst is nu apart en dat is qua bezetting en slagvaardigheid een grote verbete- ring. En dat merk je in de straat, dat horen we ook van de burgers." Sommige zaken kun je echter nooit voorkomen, zegt hij. Meeuwen bijvoorbeeld, ze zijn gek op ge- bruikte luiers. Met hun snavel til- len de meeuwen voile vuilniszak- ken de lucht in om ze vervolgens naar beneden te laten vallen. Met een smak barsten de zakken open, waama de meeuw de inhoud op z'n gemak kan inspecteren. Hondenpoep is nog steeds ergenis nummer een onder Schiedammers. In Zuid is begin dit jaar nog een proef geweest met een honden- wachter, die ook bekeuringen mocht uitschrijven als iemand zijn ting en begeleiding van kankerpa- tienten bijdragen. SCHIEDAM - Rivan en Have Mercy verzorgen zaterdag 8 de cember in podiumcafe De Graau- we Hengst een verrassende avond met stevige rockmuziek. De bands spelen vanaf 22.00 uur en de toe- gang is gratis. SCHIEDAM - In de bieb aan het Bachplein worden binnenkort af- geschreven cd's in verschillende genres (geen klassiek) verkocht. De cd's kosten drie gulden per stuk en de verkoop is op donderdag 13 december van 14.00 tot 20.00 uur, vrijdag 14 december van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdag 15 december van 10.00 tot 13.00 uur. SCHIEDAM - Kinderboeken- schrijfster Carry Slee is vrijdag 7 december van 17.00 tot 18.00 uur aanwezig in boekhandel Post Scriptum in het Hof van Spaland om haar jeugdboeken te signeren. 's-Avonds geeft Slee een lezing over haar 'volwassenen-boek' 'Moederkruid' in de Bibliotheek aan het Bachplein. SCHIEDAM - Invalidensportver- eniging De Ooievaars aan de Westmolenstraat organiseert woensdag 19 december dejaarlijk- se Kerstboutenbingo en Rad van A tuur. Te winnen zijn konij- neu, kalkoenen, kippen en kerstrollen. Een boekje met tien kaarten kost fl. 17,50. De bingo begint om tien uur. SCHIEDAM - De jaarlijkse collec- te van de Nederlandse Kankerbe- strijding/Koningin Wilhelmina Fonds heeft in Schiedam exact fl. 52.757, 55 opgebracht. KWF gaat hiermee weer een bijdrage aan het wetenschappelijk kankeronder- zoek leveren en aan de voorlich- SCHIEDAM - In de Liduina Basi liek aan de Singel 106 in Schiedam is er zondag 9 december een kerst- samenzang met het gemengd koor The Green Forest Selection en har- monieorkest Ambrosius. Aanvang is 14.00 uur. Sfeervolle Kerstshow 8 t/m 15 december N Tijdens deze sfeervolle dagen is het extra de moeite waard om de Kerstshow van Lagerwaard Design te bezoeken. Onder het genot van een drankje presenteren wij de volgende kenners van het 'het grote genieten': Rolf Benz Een schitterende show met als thema 'tafelen'. Tijdens de show is de gehele collectie speciaal geprijsd! Arabia littala Moderne serviezen en glaswerk voor een sfeervolle tafelschikking. Bang Olufsen Van der Meulen presenteert de design-primeurs uit de audio- en video-wereld. Galerie Midi Een prachtige expositie van hedendaagse, Zuidfranse kunstenaars. Kosta Boda Een schitterende collectie Zweedse glasobjecten van ongekende schoonheid. Kanaalweg 39 t/m 53 Capelle aan den IJssel esign Telefoon 010-4507466 hond midden op straat liet poepen. „Ik begrijp best dat niemand staat te juichen om een schep en een zakje mee te nemen om de poep op te ruimen, maar er zijn ook hon- dentoiletten", zegt Docter. Het aantal hondentoiletten zal dan ook worden uitgebreid. De toiletten worden verder vaker geleegd, twee keer per week. Daarnaast rijden er twee 'dogmobielen' door de stad om hondenpoep op te ruimen. Komend jaar wil ONS in samen- werking met de gemeente door- gaan met de wijkschouwen, even- als met de intensievere aanpak van onkruid en vuil op straat. Tuin Serre meubeten Kleiweg 213-215 Rotterdam 010-418 13 27 KOOPAVOND VRAAG NAAR DE AKTIE- VOORWAARDEN Zou het de nadering van de verkiezingen soms zijn? Ik ben de laat- ste twee weken een stuk of acht keer aangeklampt door klagende politici over die vervelende Schiedamse media: „Jullie schrijven zo negatiefover ons mooie Schiedam.En dan volgde steevast de uil- nodiging 'om eens met de benen of tafel' over de verhouding me- dia-politiek te ouwehoeren. Zonder verplichtingen uiteraard. Want wij politiek en mediahebben immers samen de taak om samen Schiedam op te stuwen in de vaart der volkeren Jaja, hoezo de pers als waakhond? De eerste keer wist ik eerlijk gezegd niet wat ik moest antwoorden. Wij? Negatief? Het Nieuwe Stadsblad, Maas post en Rotterdams Dagblad schrijven met zwarte galVoorbeelden wilde ik hebben, keiharde voorbeelden. Ik kan me niet herinneren dat we bijvoorbeeld het volgende hebben geschreven: „SCHIEDAM - Twee milieuvervuilendefluisterboten zullen dit jaar door de nog ongerepte Schiedamse grachten varen. Het RIVM (Rijksinstituut voor Milieuhygiene) heeft berekend dat de water- kwaliteit met 5 procent zal dalen. „SCHIEDAM - Jan des Bouvrie heeft het Roelantspand volledig verpest. De over de top getilde interieurpaus kon het niet nalaten om een van de laatste stukjes Schiedamse historie in liefdeloze design- blokjes in te delen. En ook hebben we niet geschreven: „SCHIEDAM - De Schiedamse gemeenteraad heeft zich weer niet gehouden aan de afspraken van de raadsledenconferentie. On- danks plechtige beloftes om het nu eens een keer alleen over de in houd te hebben, werd tijdens de behandeling van de begroting we- derom een volksvertegenwoordiger persoonlijk belachelijk ge- maakt." We hadden natuurlijk moeten intikken: „SCHIEDAM - De WD wil twee bibliotheken in Schiedam opti maal moderniseren. Hierdoor krijgen de Schiedammers fantasti- sche nieuwe mogelijkheden om te genieten van allerhande litera- tuur, cd's en tijdschriften. De redactie van de Maaspost feliciteert onze liberate stadsvrienden van harte met deze nieuwe meesterzet!" Jalmar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3