GOED SPRUITENJAAR Gratis magazine Daarom kopen zij EK0: Van champignon tot portobella - - ma. groeriten WAT IS BIOLOGISCH? Win een etentje bij De Kas met uw eigen champignonrecept "10 eitjes voor f 1,50!" Meer informatie? BOER DIRK KOOL: een feest van PADDESTOELEN UIT EIGEN LAND I Week 50 CXI 2 'Ik ben trots op mijn koeien en hun melk' Wie in de buurt van Woerden de drukke A12 afrijdt komt in een andere wereld terecht. Smalle dijkjes slingeren zich door het land, bomen wiegen in de wind en koeien grazen in de wei. Op het landgoed Linschoten zijn zeven boerenbedrijven gevestigd. Dirk Kool is een van hen en als enige heeft hij een biologische boerderij. Samen met zijn vrouw heeft hij de zorg voor zo'n zestig melkkoeien, veertig stuks jong- vee en 300 varkens. Daarmee is hij een middelgrote biologische boer. KLAVER IN PLAATS VAN KUNSTMEST Al snel nadat Dirk Kool in 1985 het bedrijf van zijn schoonvader overnam besloot hij om het anders aan te pakken. "Ik wilde mijn bedrijf meer laten meegaan met de natuur. Ik ben ervan over- tuigd dat je als boer de grond en de dieren niet mag uitputten. Het moest ook zonder kunstmest en allerlei kunstmatige ingrepen kunnen. Eind jaren tachtig kwam je dan vrijwel automatisch bij de biologische manier van boeren terecht." Kool verbouwde zijn stal en begon klaver in het grasland te zaaien, als alternatief voor het gebruik van kunstmest. "In het begin begrepen boeren in de omgeving niet goed waar ik mee bezig was", vertelt Kool met een glimlach. "Inmiddels werk ik veer- tien jaar op deze manier en heb ik laten zien dat het echt werkt. Het is een proces van jaren om de grond en het leven in de bodem in balans te krijgen, maar dat gaat beter naarmate je langer bezig bent. En dan is het leuk om te zien dat buren ook klaver in hun gras land gaan zaaien." Omdat Dirk Kool een van de eer- sten in de streek was die omscha- kelde, zoals dat in boerenjargon heet, is zijn bedrijf een voorbeeld voor anderen: "Mensen kwamen kijken hoe we het hier aanpakken en ik moet zeggen dat het moti- verend is om mijn ervaringen te delen. Een aantal boeren in Kamerik, hier vlakbij, is nu op bio- logisch overgegaan. Op den duur zal de hele landbouw veel duurza- mer moeten worden en het is goed te weten dat je daar actief aan bijdraagt." VAN KOE NAAR SUPERMARKT De melk van de koeien van Dirk Kool gaat naar Campina, de grootste producent van biologi sche zuivel in Nederland. "Ik vind het prima dat zo'n groot bedrijf de zuivel verwerkt," zegt hij. "Het geeft me een goed gevoel dat mijn melk in de supermarkt te koop is. Biologische melk is een echt kwaliteitsproduct en ik ben er trots op dat ik dat maak." Sinds de laatste uitbreiding van de stal, een paar jaar geleden, is Kool heel tevreden. "De koeien zijn rustig en geven een prima hoe- veelheid melk. We hebben nu een stal met ligboxen, waarin de koei en vrij kunnen rondlopen. En uiteraard grazen ze zoveel moge- lijk buiten. Als ik de koeien zie lopen in het land, dan weet ik weer waarom ik het doe. Natuurlijker kan het niet en dat is goed. Dat heeft alles te maken met mijn levensovertuiging. Voor mij is biologisch boeren absoluut de beste manier." Gesignaleerd op Amsterdam CS: een koffiewinkeltje waar biologische koffie (en thee) te koop is. "Omdat de consument de biologische kwa- liteit steeds meer gaat waarderen", zegt Hans Levelt. Nederland loopt warm voor biologisch, maar ook in het verre buitenland verbouwen boeren hun producten al met aandacht voor mens en milieu. Heeft u de smaak van biologisch te pakken? Dan is Smaakmakend vast iets voor u. Een kleurrijk magazine vol verrassende en eigentijdse recepten met produc ten van eigen bodem. Verder leest u alles over biologische landbouw en voeding. Helemaal gratis. Bestel de nieuwste Smaakmakend via www.platformbiologica.nl of schrijf naar Stichting Biologica, Postbus 12048, 3501 AA Utrecht. IKkfcVC J V:V)» '-r IVwvftfcocvt: Het spruitje is een populaire wintergroente. Dit kleine broertje van de boerenkool, bloemkool en sluitkool wordt in Nederland geteeld door zo'n 750 groente- telers. Nederland is na Engeland de grootste Europese spruiten- producent. In totaal komen er dit jaar naar verwachting bijna 100.000 ton Nederlandse spruiten van het land. Een bijzondere plaats neemt het biologische spruitje in. Het is voor de liefhebbers de 'grand cru' onder de spruiten. De opbrengst per hectare is aanmerkelijk lager. Dat lijkt ongunstig, maar is het niet. Het is te vergelijken met druiven: hoe minder vruchten per plant, hoe beter de kwaliteit. Consumenten zijn vaak enthou- siast over de intense smaak van de EKO-spruit. BINNENK0RT IN DE SUPERMARKT Verder is de EKO-spruit een echt seizoensproduct dat tussen no- vember en eind januari te koop is. Daarna is het voorbij. De meeste spruiten gaan naar Engeland en Duitsland, waar de vraag naar bio logische spruiten groot is. In Nederland moet de consument er meestal voor naar natuurvoe- Riviere Sylvia (38): "Ik denk dat het gezonder is voor mijzelf en voor mijn kind. Met EKO-produc- ten weet je zeker dat er geen bestrijdingsmiddelen zijn ge- bruikt. Mevrouw Gill (78): "Ik vind dat we respectvol om moeten gaan met planten en dieren. Dus ook met wat we eten. Biologisch past het best bij mijn principes. Ik vind het goed dat die producten tegen- woordig ook in de supermarkt te koop zijn. dingswinkels en boerenmarkten. Maar de smakelijke EKO-spruit zal snel de weg volgen van veel ande re biologische groenten: naar het groentenschap in de supermarkt. Hoe meer consumenten erom vra- gen, hoe eerder dat natuurlijk het geval is. EERLIJK PRODUCT VAN DE V0LLE GROND Van oudsher wordt de spruit voor- al in Zeeland en Zuid-Holland ge teeld. Vanwege de zachte winters en de zeeklei lijkt het een ideaal gebied voor de spruit. Je verwacht dus niet dat je in het Drentse Nieuw-Amsterdam een van de grootste telers van biologi sche spruiten in Nederland vindt. De belangrijkste reden om sprui ten op het zand te telen? Door in een gebied te zitten waar geen andere spruitentelers zijn, is de kans op het overwaaien van pla- gen klein. Dus minder schade van insecten, ziektes en schimmels. Dat is slim bedacht en voorkomt mislukken van de oogst. De laat ste jaren is veel ervaring opge- daan met de teelt en veel kinder- ziektes zijn overwonnen. De EKO- spruit is inmiddels een robuust en eerlijk product van de voile grond, dat door twintig Nederlandse te lers met veel zorg wordt geteeld. Mark van Heijnengen (20): "Hoe minder gif er gebruikt wordt hoe minder er in het milieu komt, en dus uiteindelijk ook op mijn bord. Ik denk dat biologisch per saldo gezonder is. Op de volgende websites is (veel) meer informatie te vinden over biologisch eten: www.bioloaischinhetschap.nl alles over het assortment in de supermarkten en wetens- waardigheden over de producten die daar te koop zijn www.platformbioloaica.nl met nieuwe ontwikkelingen, beleid en promotie-activiteiten www.voedinascentrum.nl uitleg hoe de biologische landbouw werkt en met uitgebreide informatie over verschillende groepen voedingsmiddelen Deze pagina is een initiatief van Centraal Bureau Levensmiddelenhandel, LTO-Nederland, Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Platform Biologica, Rabobank, Triodos Bank, Stichting Merkartikel, Stichting Natuur en Milieu, in het kader van de 'task force marktontvyikkeling biologische landbouw'. Paddestoelen zijn er tegenwoor- dig in alle smaken en het hele jaar door. Vroeger kwamen de padde stoelen uit de natuur. Sinds men- sen ontdekt hebben hoe je ze kunt kweken hoeven we niet meer het bos in, maar kunnen we gewoon naar de winkel voor deze lekkere smaakmakers. Een groot deel wordt in eigen land ge- kweekt en steeds vaker zijn dat biologische paddestoelen. Ton van den Heuvel is champig- nonteler. Met enthousiasme ver telt hij over 'zijn' biologische pad destoelen: "Het is ontzettend spannend om champignons te telen, want ze zijn grillig en onvoorspelbaar. En datterwijl het zo simpel lijkt. Champignons groeien op organisch afval, liefst op een koele en donkere plek. Je begint met goede compost, een mengsel van paarden- of kippen- mest en stro. Bij ons komt dat alle- maal van biologische boeren en tuinders, anders mogen onze champignons niet biologisch heten." Door de compost wordt het 'broed' gemengd, dat is de schimmel waaruit de paddestoel groeit. En dan maar wachten. Na een paar weken komen de eerste knopjes boven de grond en begint de paddestoel vorm te krijgen. Als ze groot genoeg zijn worden ze geoogst en zijn ze klaar voor con- sumptie. De compost gaat na gebruik terug naar de akkerbou- wer om het land mee te bemesten. "De grootste bedreiging bij het telen van champignons zijn ande re schimmelsoorten en vliegjes", zegt teler Ad Peffer. "Gelukkig kunnen we tegenwoordig natuur- lijke middelen inzetten, zoals aal- tjes die de vliegjes eten. Hygie- nisch werken doet de rest. Boven- dien zorg ik ervoor dat de tempe- Biologische producten zijn her- kenbaar aan het EKO-keurmerk. De producten worden geteeld zonder kunstmest en zonder (gif- tige) chemische bestrijdingsmid delen. Bovendien zijn geen che- misch-synthetische geur-, kleur- en smaakstoffen en geen conser- veringsmiddelen toegevoegd. De biologische landbouwnormen zijn gebaseerd op het behoud van milieu, natuur en landschap en het welzijn van dieren. Deze regels gelden in de hele Europese Unie. In Nederland heeft de over- heid Skal aangewezen om de controles uit te voeren. Dit alles geldt voor groente en fruit, voor zuivel, voor vlees en voor producten die daarvan gemaakt worden zoals brood, conserven, vruchtensappen en de vele honderden andere biologi sche producten die te koop zijn. Selma Dijkhuizen (52): "Ik kies bewust. Voor mezelf maar ook voor het milieu en de dieren. Daarom koop ik biologische melk en vlees. lets duurder? Ja, maar dan weet je dat de dieren goed behandeld zijn. En ik hoef echt niet iedere dag vlees te eten. ANTOINETTE HERTSENBERG,TROS-PRESENTATRICE VAN CONSUMENTENPROGRAMMA 'RADAR' Over een aantal dingen zijn we't eens. Je koopt geen fiets op straat van een onbekende voor f 25,-. Alles waarvan de herkomst gewantrouwd moet worden, laten we staan. Alles? En als je nu 'ns 10 eitjes aangeboden krijgt voor f 1,50? Of een kilo bananen voor f 1,99? Gek genoeg wint de Hollandse zuinigheid 't dan toch vaak van ons fatsoen. Ik zeg met nadruk 'ons' omdat ik mezelf ook met regel- maat betrap op het pro- fiteren van dit soort voordeeltjes. Op van die dagen dat je jezelf voor- houdt dat een kilo bio logische bananen voor f 4,99 toch wei erg duur is. En dat je toch echt geen 3 kwartjes gaat betalen voor een biolo gische tomaat. Toch zouden we daar 'ns anders over moe ten denken. Biologische producten zijn doorgaans niet te duur, "gewone" producten worden steeds vaker aange boden voor een prijs die eigenlijk onverantwoord laag is. Een prijs waarvan varkens, kippen, koeien en ons hele milieu het slachtoffer worden. Een prijs ook waarvan op termijn niemand vrolijk wordt. Tijdens de voorlaatste eeuw- wisseling besteedden we in Nederland bijna de helft van ons gezinsbudget aan voeding, nu is dat nog maar zo'n 12%. Niet alleen omdat we meer verdienen, maar vooral ook omdat het voedsel inmiddels geproduceerd wordt tegen prijzen waarvoor een verantwoord product niet duurzaam geproduceerd kan worden. Kien inkopen is niet zo goedkoop mogelijk inkopen, maar het beste voor jezelf, je gezin en je leefomgeving kopen. De overheid zou veel kunnen doen door niet-biologisch geteelde voeding onder het hoge BTW-tarief te brengen. Maar u en ik kunnen meer doen. Nu biologische producten overal worden aange boden, zouden we ze vaker moeten kopen. De eerlijke prijs die ervoor gevraagd wordt, zouden we gewoon moeten betalen. Zonder te kijken naar de oneerlijke prijs van 't product wat ernaast ligt. Hebt u zelf een origineel champignonrecept? Stuur het voor 23 december 2001 naar de redactie van deze pagina: Postbus 3060, 5203 DB Den Bosch. Een deskundige jury onder voorzitterschap van Gert-Jan Hageman, eigenaar van restaurant De Kas, beoordeelt de inzendingen. De prijs voor het winnende recept is een etentje voor twee in dit nieuwe spraakmakende restaurant in Amsterdam. ratuur laag blijft, zo tussen de tien en dertien graden. Dan hebben ongewenste schimmels minder kans." Wat is eigenlijk het verschil tussen de hagelwitte champignon en bij- voorbeeld kastanjechampignons? Ton van den Heuvel: "De kastanje- champignon is pittiger van smaak en heeft als voordeel dat hij beter bestand is tegen ziekten. Witte champignons zien er mooi uit, tot- dat je ze kookt of bakt. Dan is het verschil niet meer te zien." Witte champignons, kastanjechampig nons, oesterzwammen, shii-take, portobella en pom pom blanc - voor alle smaken en gerechten is een paddestoel te vinden. En in de supermarkt zie je steeds vaker het EKO-keurmerk op de verpakking. Je kunt paddestoelen thuis een paar dagen in de koelkast bewa- ren, maar let op: als ze naast uien, prei of andere sterk geurende producten liggen nemen ze de geur over. Ook fruit moet uit de buurt van champignons blijven, het geeft een stof af waardoor ze sneller kunnen bederven. En tot slot: om de smaak van de paddestoel helemaal tot zijn recht te laten komen is voorzichtig afborstelen beter dan wassen. Zo krijgt de champignon na zijn start in het donker uiteindelijk op het bord een smakelijk plekje in de schijnwerpers.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 25