massstad video preview luister tip ft V 1 gezond gezond bekeken Nieuwe anticonceptiepil met gunstig effect op lichaamsgewicht maasstad puzzel uitgaans agenda gehoorzaal theater a/d schie Filmhuis Schiedam y REGIO - Willem was pas vijftig toen hij een hartaanval kreeg. Ingrijpender dan de operatie die hij moest onder- gaan was voor hem het be- richt dat hij voortaan zijn le ven anders zou moeten in- richten. Meer bewegen, min der werken en vooral anders eten. Door dit bericht besefte hij dat hij ernstig en langdu- rig ziek was. Enkele jaren la ter werd de diagnose diabetes gesteld waardoor hij weer ge- confronteerd werd met een stuk verlies van gezondheid. llll j£| I 8 w ii j Q 111 %M%M Als je thuis op een leuke manier 'cha os' wenst tij- dens de kerst, dankunjehet beste een be- roep doen op de koopvideo 'The Grinch'. Raskomiek Jim Carrey kruipt in de huid van het gifgroene 'monster'. Ook al maakt hij het leven van een hele- boel mensen behoorlijk zuur, er valt genoeg te la- chen bij 'The Grinch'. Whoville is een klein popperig dorpje dat verscholen ligt in een sneeuwvlok- je. Dit is de thuishaven van de Who's, een kerstminnend volkje. Voor hen is kerstmis de mooiste tijd van het jaar en iedereen is er dan ook druk bezig met voorbereidingen. Iedereen behalve het gifgroene krenterige en onaardige monster Grinch. Hij woont net buiten Whoville in een grot. Hij heeft een verschrikkelijke hekel aan de Who's en nog een grotere afkeer voor kerst. Cindy Lou, het dochtertje van de postbode, zoekt contact met hem om erachter te komen waarom hij zo'n eenzaam en verbitterd leven leidt in zijn grot. En vooral ook waarom hij alles doet om het kerstfeest te verstoren. Is Grinch nu echt zo'n monsterlijke vervelende griezel of schuilt in hem toch een monster met een hart? 'The Grinch' werd geregisseerd door Ron Howard. Kerstbomen, Santa Claus en een hoop sneeuw zorgen voor de ultieme decembersfeer. Verkrijgbaar op koopvideo en DVD. Mull Historical Society - Loss In de tweede helft van de jaren ne- gentig was Wales opeens helemaal 'in' als het om alternatieve pop ging. De Britse muziekpers ont- dekte er de ene na de andere sensa- tie: bands als Catatonia, Super Fur ry Animals en Manic Street Prea chers werden de hemel in gepre- zen. Zoals wel vaker is er anno 2001 nog maar weinig over van die hype. Momenteel is Schotland, en dan met name de stad Glasgow 'the place to be.' En inderdaad: er komt bijzonder mooie muziek van- daan. Na de uitstekende albums van Belle Sebastian, The Delga- dos, Travis, Mogwai en gelegen- heidsproject Reindeer Section ver- schijnt nu Loss, het debuut van Mull Historical Society. De be- langrijkste figuur in M.H.S. is zan- ger/songschrijver Colin Maclnty- re. Hij werd geboren op het eiland Mull dat voor de Schotse westkust ligt. Eenmaal in Glasgow woon- achtig speelde hij in diverse band- jes, totdat hij genoeg eigen materi- aal had geschreven. Samen met bassist Alan Malloy en drummer Tony Soave begon hij Mull Histo rical Society. Al snel speelden ze in het voorprogramma van bands als Elbow, Travis, Tindersticks en The Strokes. Na deze vliegende start doken ze de studio in om Loss op te nemen. De liedjes op dit al bum zijn hoorbaar beinvloed door bands als Pulp, Radiohead, Travis en Teenage Fanclub, maar ook door The Beatles en The Beach Boys. Kenners weten dan direct dat het hier om pure pop gaat waarbij 'het liedje' altijd op de eer- ste plaats komt. Toch klinkt de mu ziek van M.H.S. vrij oorspronke- lijk en origineel. Maclntyre heeft veel moeite gedaan om de cd pre- cies te laten klinken zoals hij dat in zijn hoofd had. Zo huurde hij een compleet jongenskoor en spelen er tientallen gastmuzikanten mee op instrumenten als accordion, pedal steel, cello, fluit, trombone en trompet. Luister maar eens naar nummers als Watching Xanadu, Barcode Bypass en Animal Canna- bus, dan weet u wat we bedoelen. Al met al is Mull Historical Socie ty een band om in de gaten te hou- den en is de cd Loss een heel lek- ker toetje na het toch al niet misse- lijke indiepopjaar 2001jkl 10342 Puccini - Tosca Puccini trachtte met zijn opera Tosca gelijke tred te houden met collega's als Mascagni en Leonca vallo. Deze aanhangers van het 'verisme' probeerden in hun ope ra's de realiteit van iedere dag zo- veel mogelijk recht te doen. In het geval van Tosca was deze term eerder een eufemisme voor allerlei akelige wreedheden in duistere kerkers, die hun oorsprong hadden in de smakeloosheden van de 'gothic novel' en de pathologische fantasieen van de perverse markies De Sade. 'Waar heb ik dit allemaal aan verdient', zingt Tosca niet zonder reden in de beroemde aria Vissi d'arte. De recensenten tij- dens de premiere in 1899 dachten hetzelfde, maar het publiek daar- entegen was razend enthousiast. Geen wonder dat al deze afgrijse- lijke toestanden soms onbedoeld tot komische situaties hebben ge- leid. De leukste anekdote over Tosca is wel die van een zangeres die vanwege nekproblemen opzag tegen de fatale sprong van de kan- telen. Om haar te ontlasten besloot men een trampoline buiten het zicht van het publiek te plaatsen. Toen de zangeres de sprong waag- de, stuiterde ze dan ook tot groot vermaak van het publiek als een skippybal op en neer. Dirigent An tonio Pappano verzorgde al eerder een uitstekende uitvoering van Puccini's Messa di Gloria. Ook zijn nieuwe Tosca is muzikaal heel spannend, met Angela Gehorghiu als Tosca, Roberto Alagna als haar geliefde Cavaradossi en Ruggero Raimondi als de sadistische poli- tiehoofdman Scarpia. dcx4034 De cd's die hier besproken wor- den zijn te leen bij de Centrale Discotheek, Hoogstraat 110 in Rotterdam. Voor de catalogus: http://www.muziekweb.nl. Woensdag 12 december 2001 xq57 Verlies van gezondheid Wie de mededeling 'chronisch ziek' te horen krijgt, beseft op dat moment dat alles wat daarvoor zo eigen en vertrouwd was er ineens niet meer is. Alles moet anders. Het is de start van een nieuw be- staan waarin oude gebruiken over- boord gegooid moeten worden en men zich een nieuwe levensstijl moet aanmeten. Leven met een chronische ziekte betekent leven met een probleem dat een zo goed mogelijke oplossing vraagt. Som- mige mensen zijn daar erg goed in en kunnen de ziekte snel een plaats in het leven geven. Zij hebben de kracht om de uitdaging aan te gaan die de ziekte van hen vraagt. Het aanpassen van de levensstijl wordt door hen gezien als een nieuwe uit daging, als het verkennen van de eigen mogelijkheden. Willem: „Ik had een drukke baan en dacht dat ik geen dag gemist kon worden. Na mijn hartaanval realiseerde ik me dat ik het echt rustiger aan moest gaan doen. Met mijn werkgever heb ik toen afspra- ken gemaakt. Ik geef nu zelf mijn grenzen aan en maak meer tijd voor andere zaken, die vroeger in mijn levensstijl niet voorkwamen. Zo fiets ik nu regelmatig in een prachtig landschap waar ik vroeger geen oog voor had. Wat dat betreft ging er een nieuwe wereld voor me open. Voor mijn hart, maar zeker ook voor mijn diabetes moet ik op- letten op wat ik eet. Ik het begin had ik daar veel moeite mee. Lang- zamerhand heb ik geleerd, via mensen die me daar bij hielpen, dat lekker en gezellig eten ook op een gezondere manier kan. Niet voor iedereen is het mogelijk zich snel aan te passen aan de op- gelegde beperkingen van een chro nische ziekte. Sommigen laten zich er helemaal door overrompe- len, waardoor de ziekte het verdere leven constant zal bepalen. De ma te waarin mensen oplossingen vin- den heeft niets met intelligentie te Precies veertig jaar geleden gin- gen vrouwen in Europa voor het eerst de pil gebruiken. Uit een omvangrijke NIPO-enquete, die onlangs in ons land werd gehou- den, blijkt dat de helft van de Nederlandse vrouwen de anti conceptiepil gebruikt. Bij een groot gedeelte van de responden- ten blijkt er bezorgdheid te be- staan over de gewichtstoename die zij constateren sinds zij de pil gebruiken. Als er een anticon ceptiepil verkrijgbaar zou zijn die de gewichtstoename kan be- perken, zou nagenoeg eenderde van de vrouwen die hier mee te kampen hebben kiezen voor een dergelijke pil. Dat het gebruik van de pil gepaard kan gaan met gewichtstoename is een bekend probleem. Deze ge wichtstoename wordt in het alge- meen veroorzaakt doordat het li- chaam extra vocht vasthoudt onder invloed van de hormonen die in de pil zitten. De eerste generatie anti- conceptiepillen uit de jaren zestig had deze bijwerking in veel sterke- re mate dan de zogenaamde twee de- en derdegeneratie anticoncep- tiepillen van tegenwoordig. De meest recente ontwikkeling op dit gebied is de nieuwe anticonceptie pil die sinds april van dit jaar in Nederland verkrijgbaar is.Deze pil, Yasmin, met de werkzame stof drospirenon is van een nieuwe klasse en behoort dus niet tot de tweede- en derdegeneratiepil- len.Het is de eerste anticonceptie pil waarbij het lichaamsgewicht van de gebruiksters gelijk blijft of zelfs iets afneemt. Juist dat gege- ven speelt bij vrouwen een belang- rijke rol, zoals blijkt uit het NIPO- onderzoek. Betrouwbare pil met extra voor- delen Yasmin is een zeer betrouwbaar anticonceptivum en bevat slechts een kleine hoeveelheid hormonen, 30 mg ethinylestradiol en 3 mg van dit nieuwe hormoon drospirenon. Voorafgaande aan de registratie werd een klinisch onderzoek ge daan bij ruim 2600 vrouwen, die gedurende meer dan 33.000 (men- struatie)maanden deze pil gebruik- ten, en een controlegroep die een anticonceptiepil van een andere sa- menstelling gebruikte. Dit onder zoek toont aan dat deze nieuwe pil belangrijke voordelen kan hebben ten aanzien van de meer traditione- le pil. Door het gebruik van drospi renon, een nieuw hormoon dat lijkt op het natuurlijke hormoon proge- steron, is aan een evident bezwaar, ongewenste gewichtstoename, te- gemoet gekomen. In het klinisch onderzoek werd zelfs een lichte gewichtsafname geconstateerd. Voorts kan het een gunstig effect hebben op de conditie van huid en haar. Daarnaast worden klachten die te maken hebben met het op- slaan van vocht, zoals gespannen borsten of een opgeblazen gevoel, maar ook negatieve stemmings- schommelingen tegengegaan. Uit het eerder genoemde klinisch onderzoek bleek tenslotte, dat de vrouwen die de nieuwe pil ge- bruikten zich 'beter' voelden dan de groep die de traditionele anti conceptiepil gebruikte. tiEAJ FEES JEME1/ER <S(2AA<S DAT IS DAN 4 GULDEN gs.' JE KRijtST IMEER fJOVDAT SCMEELT EEAJ SEOK. OP ESN SORREL ME/VEER VLAAtc! maken. Vaak liggen hier ervarin- gen met het oplossen van proble- men aan ten grondslag en inzicht in de eigen toekomst. Belangrijk in het omgaan met een chronische ziekte is het omgaan met de gevoe- lens en emoties die een chronische ziekte met zich meebrengt. Onverschilligheid, depressiviteit, opstandigheid en verdriet zijn hier- bij gebruikelijke gevoelens. Be langrijk is het om hierover te pra- ten. Dit blijkt niet voor iedereen gemakkelijk. Sommigen zijn het niet gewend om zo open over zich- zelf te praten. In dit onderdrukken van gevoelens gaat vaak veel ener- gie verloren. Energie die positiever benut kan worden in de omgang met de ziekte en in de groei naar een hemieuwd bestaan. Elke chronische ziekte brengt be perkingen met zich mee. Belang rijk is het om deze beperkingen te accepteren en juist op zoek te gaan naar nieuwe mogelijkheden. De meeste mensen hebben meer mo gelijkheden dan ze zelf denken. Het is dan ook nodig om eventueel met hulp van anderen deze nieuwe grenzen te verkennen. Juist een in- grijpende gebeurtenis als een chro nische ziekte kan ertoe bijdragen de toekomst op een geheel andere manier te bekijken. In Nederland leven veel mensen met een chronische ziekte. Astma, de ziekte van Crohn, reuma, epi- lepsie, chronische pijn. Sommige van deze ziektes zijn sluimerend aanwezig. Met andere wordt men dagelijks geconfronteerd. Veel in- stellingen en organisaties zetten zich in voor mensen met een der gelijke ziekte om het leven zo aan- genaam mogelijk te maken. Een week per jaar worden chronisch zieken extra in de schijnwerpers gezet. Naar aanleiding van deze week verscheen er een speciale uit- gave, geheel gewijd aan chronisch zieken. Lotgenoten vertellen daar- in op welke manier ze met hun ziekte omgaan. Deze speciale uit- gave is te verkrijgen bij uw apo- theek of ziekenhuis. Via de huisarts of het patientenin- formatiecentrum in het ziekenhuis is het ook mogelijk om in contact te komen met diverse patientenver- enigingen.Ook dit is een ideale manier om met lotgenoten in con tact te komen. Over veel van deze verenigingen is ook informatie via het internet te verkrijgen. Deze gezondheidsrubriek wordt u aangeboden door: GGD Zuidhollandse Eilanden; Ruwaard van Putten ziekenhuis, RIAGG Rijnmond Zuid, van Weel Bethesda ziekenhuis, Zorg en Welzijn Groep Zuid-Hollandse Eilanden, Re- gionaal Patienten Consumenten Platform Rijnmond, Delta Psychiatrisch ziekenhuis en Basisberaad GGZ. Mi 44 1 33 38 62 65 8 67 47 26 10 71 67 5 46 Horizontaal 1. Afstammelingen6. Vogel 12. Vis 14. Vogel 15. Russi- sche rivier 17. Diersoort 20. Om te bedanken 21. Gezichtsorgaan 23. Nieuw 24. Gewicht 25. Engelse taxi 26. Rechtschapen 28. Schrijfgeld 30. Mexicaans gerecht 31Deel van een bloem 33. Dwaas 34. Water bij Rotterdam 35. Ontkenning 37. Meisjesnaam 38. Verenigde Staten 39. Steengraf 40. Chinese maat 42. Krachteloos 44. Amerikaanse staat 47. Oosterse titel 49. Belangrijk persoon 51. Graafwerktuig 53. Groot in lengte 54. Dondergod 56. Gezellig 57. Kledingstuk 58. Jon- gensnaam 59. Knaagdier 61. Ter- neergeslagen 62. Stoomschip 63. Boksterm 66. Numero 67. Meisjes naam 68. Amerikaanse staat 70. Werelds 71. Eenvoudig verblijf. Verticaal 1. Tweede oogst 2. Zijne Hoogheid 3. In werking 4. Bruine verfstof 5. Kiem 7. Koningszoon 8. Bedwel- ming9. Voordat 10. Maanstandll. Wanorde 13. Voorde vuist weg 16. Vaartuig 18. Hoofddeksel 19. Mik- punt 20. Overeenkomst 22. Vol- strekt niet 25. Spaans dialect 27. Schotse rivier 29. Wandtapijt 30. Vat 32. Operettecomponist 34. Griekse plaats 36. Gril 37. Maand 41. Bedrag 43. Pad 45. Waterpaar- denkracht 46. Wreed heerser 48. Nederlandse rivier 49. Naad 50. Deel 52. Zandheuvel 54. Wending 55. Jongensnaam 58. Kindergroet 60. Gokspel 63. Militaire lucht- vaartdienst 64. Sciencefiction 65. Deel van boom 67. Binnen 69. Hare Hoogheid. Horizontaal: 7 Toeter, 8 Kalmeren, 9 Gedaante, 10 Orakel, 11 Handvest. 12 Talmen, 13 Knippatroon, 18Nokken,20 Stamelen, 22 Premie, 23 Operator, 24 Verroest, 25 Toilet. Verticaal: 1 Modevak, 2 Stranden, 3 Oranje, 4 Klooster, 5 Detail, 6 Ketenen, 8 Koeltransport, 14 Pingelen, 15 Operatie, 16 Koerden, 17 Betogen. 19 Kamers, 21 Agente. Het Groot Niet Te Vermijden Off The Road Again glimlach van een week Alweer het zevende theaterprogramma: 'Off the road again'. Het Groot Niet Te Vermijden gaat door met hun ijzeren formule: muziek uit alle delen van de-wereld, 'gast'-optredens en scene- en gedaantewisselingen in een hoog tempo. En na de voorstelling is het allemaal nog niet voor- bij, want 'de heren staan garant voor een glimlach die een week later nog niet van je gezicht verdwenen is', schreef het Algemeen Dagblad. Woensdag 19 en donderdag 20 december, aanvang 20.00 uur, grote zaal, toegangfl. 47,40 (inclusief Complete Theater Service) Berry Lussenburg Vermist hilarisch cabaret van de man met de rappe tong Snel, hilarisch, vol humor en meeslepende emoties. 'Vermist' is het eerste avondvullende programma van het aanstormende Vlaardingse talent Berry Lussenburg. Lussenburg stond begin dit jaar in de voorron- den van het Leids Cabaret Festival. Naar aanleiding van zijn optreden kopte de Leidse Courant: 'Zulke grappen over de majesteit hoor je niet vaak meer'. Het festival leverde hem een combitournee op met Sara Kroos, winnaar publieksprijs Leids Cabaret Festival 2000. Vrijdag 21 december, aanvang 20.00 uur, grote zaal, toegangfl. 25,35 inclusief Complete Theater Service) Rudi Falkenhage en anderen Kippige Keizers Kijken Anders Deze klucht in de traditie van John Lanting is afgelast wegens faillisse- ment van het impresariaat. Zaterdag 22 december, aanvang 20.00 uur, grote zaal Wolga Kozakken Kerstconcert de enige echte Een bezoek aan de Wolga Kozakken hoort in Nederland al jaren tot de tradities rond Kerst, sneeuw of geen sneeuw. De zware mannenstem- men van de tien zangers zijn karakteristiek voor de Russische volksmu- ziek en kerkgezangen. Het vermaarde ensemble brengt Russische volksmuziek en kerkgezangen, aangevuld met weemoedige en opzwe- pende balladen. Denk aan'Kalinka' en de 'Wolgabootsman'. Zondag 23 december, aanvang 14.00 uur, grote zaal, toegangfl. 38,55 inclusief Complete Theater Service) Samen zingen Onder leiding van Dick Borst kerstafleveringen Alle liedjes van toen en nu, waarvan u de melodie of die ene zin wel kent, maar verder niet. U krijgt nu de hele tekst in een liedboek en u zingt in een voile Harmonie uit voile borst onder begeleiding van Dick Borst. Op het programma staan geestelijke en wereldlijke kerstliedjes. Zondag 23 december, aanvang 14.00 en 17.00 uur, Harmonie, toegang fl. 8,80 (inclusief liedboek) Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schie- damseweg 51, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Rob de Nijs Je maakt mijn leven de moeite waard Dit theaterconcert is reeds uitverkocht! Donderdag 13 december, aanvang 20.15 uur De Berini's Onder de Slopershamer In 'Onder de slopershamer' gaat de buurt waarin de Berini's, Annie en Harry, al die jaren gewoond hebben tegen de vlakte. De Berini's beslui- ten zich te verzetten en gaan de barricades op! Cabaret is het gevolg. Vrijdag 14 en zaterdag 15 december, aanvang 20.15 uur, toegang le rangfl. 40,00, 2e rang/kortingpas fl. 37,46 15 december is reeds uitverkocht! Toneelgroep Amsterdam John Gabriel Borkman Ex-bankdirecteur John Gabriel Borkman leeft in eenzame afzondering op de eerste etage van zijn eens zo luxueuze villa. Ooit droomde hij van een onderneming die alle rijkdommen van de aarde, de bergen, de zee, de bossen zou exploiteren en daarmee welstand voor duizenden zou scheppen. Zijn plan is mislukt en aangeklaagd wegens fraude zit hij zijn gevangenisstraf uit. Hetgeen ook in zijn prive-leven de nodige verwik- kelingen geeft. Dinsdag 18 december, aanvang 20.15 uur, toegang le rangfl. 40,00, 2e rang/met kortingpas fl. 37,46 Don Quishocking II Fossili Zwanenzang van de roemruchte cabaretgroep uit de jaren '70, Don Quishocking. Nog eenmaal zijn de vier 'heren' bij elkaar te zien. Dit- maal met een vrouwelijke gast: Maaike Martens. Heeft zo'n oude thea- tergroep eigenlijk nog wel wat te melden. Zelf vinden ze van niet! Woensdag 19 december, aanvang 20.15 uur, toegang le rangfl. 37,46, met kortingpas fl. 35,04 Tim van der Sluis Oudejaarsshow Tim van der Sluijs is een van de best bewaarde cabaretgeheimen van Nederland. Als een van de weinige cabaretiers van zijn generatie ont- wikkelde Van der Sluijs zich tot een politiek actueel en geengageerd ca- baretier. Hij schrijft over alles dat hem raakt en opvalt in het wereld- nieuws. De actualiteit van de dag bepaalt voor een groot deel de inhoud van zijn voorstellingen. Daarnaast zingt hij in zijn programma's veel liedjes. Donderdag 20 december, aanvang 20.15 uur, toegang le rang fl. 27,54, 2e rang/met kortingpas fl. 25,01 De kassa van Theater aan de Schie is open maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, tele- foon (010) 246 74 67. Tout va bien Indringend familieportret over drie zussen en hun vader die na 15 jaar afwezigheid plotseling weer voor de deur staat. De vriendschap tussen de drie gezusters komt door de onverwachte confrontatie met hun vader plotseling stevig onder druk te staan. Een film met onderhuidse span- ningen en oplaaiende emoties. Donderdag 13 december in het Filmhuis, aanvang 21.00 uur Vrijdag 14 december in het Filmhuis, aanvang 21.00 uur Zaterdag 15 december in Het Zeepaard, aanvang 20.30 uur Kruimeltje Het overbekende verhaal van het 10-jarige straatjochie Kruimeltje en zijn hondje Moor. Voor deze kinderfilm die gemaakt is naar het boek van Chris van Abkoude, zijn verschillende opnamen in Schiedam ge- schoten. Zaterdag 15 december in het Filmhuis, aanvang 14.00 uur Les destinees sentimentales Een kostuumfilm over de dramatische verhouding tussen dominee/por- seleinfabrikant Jean en het nichtje van een rijke cognacstoker Pauline. Een goede geacteerde film met veel details uit het begin van de 20e eeuw. Een hele zit maar voor de liefhebbers de moeite waard. Vrijdag 14 december in Het Zeepaard, aanvang 20.30 uur Zaterdag 15 december in het Filmhuis, aanvang 21.00 uur Het Zeepaard is gevestigd in het Theater van Vlaardingen, Schiedam- seweg. Het Filmhuis kan gevonden worden in de Nieuwstraat 12 in Schiedam. Toegangfl. 12,50 (donateursfl. 10,-). De kinderfilms kosten fl.. 7,50 voor kinderen tot 12 jaar. De kassa is een half uur voor aanvang open. Kaarten kunnen worden gereserveerd van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en van donderdag tot en met zaterdag van 19.00 tot 21.00 uur aan de kassa van de Stadsgehoorzaal in Vlaardin- genJOlO) 434 05 00.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 29