wijk Geschiedenis van anderhalve eeuw ouderenzorg in tachtig pagina's Bibliotheekplan WD valt slecht bij boekenlezers en personeel LAGERWAARD krant netel Sfeervolle eindejaarsshow ^1% 'Dit filiaal dichtHelemaal niet!' if LJesian TOT 31 DECEMBER IS UW GULDEN BIJ ONS FL. 125 WAARD maasstad kerk SCHIEDAM N x *?r 4mm Wijziging inzameldagen huisvuil, gft en dienstverlening door feestdagen De inzameldagen wijzigen als volgt: SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves- ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ, beiden in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Kerstconcert ONI Kerstsamenzang Koopzondag Blauwe Brug Graauwe Hengst TWEEDE KERSTDAG GEOPEND VAN 10°° - 17°° UUR esigri Tel: 010-4507466 STIGTER 'wad U It Woensdag 19 december 2001 XQ52 Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. ds L.G. Bos. Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. dr P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. ds J.C. Klein. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds vd Klaauw. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk. Noordeinde. 10.00 uur. ds J.J. Suurmond. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. 10.00 uur. ds L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur, ds W.M. vd Vegt. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds F.H. Blokhuis. 16.30 uur. ds B.J. Eikelboom. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. ds M. vd Sluys. 16.30 uur. ds M. vd Sluys. 19.30 uur. samenzang. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds W W. Verhoef. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 9.30 uur. euch.viering, voor- ganger Jan Jetse Bol. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. zo 11.00 uur. euch.viering, voor- ganger Jan Jetse Bol. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur. euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur. euch. viering. zo 10.15 uur. hoogmis mmv heren- koor IHD. zo 15.00 uur. weihnachts-oratori- um. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. geen dienst. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur. ds N. vd Want. wo 19.45 uur. geen dienst. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a za 17.30 uur. zo 10.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. Elke tweede en vierde zondag van de maand. weekbladen KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010-4004434 Fax 010-4128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 06-10921026 J. van Merwijk Telefoon 06-10920979 M. Anganois Telefoon 06-10921027 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Postbus 373 3100AJ Schiedam Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K.Moerman- van der Kn J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: RotterdamsJDa^bladjD^ \naap SCHIEDAM - Eigenlijk wil- den ze er niets aan doen, want honderdvijftig jaar, 'dat wordt je vanzelf, had ie- mand gezegd. Toch besloot de Sint Liduinastichting, waaronder de verzorgings- centra Huize Frankeland, het St. Jacobs Gasthuis en sinds kort ook De Harg-Spaland, anders. Er verscheen een tachtig pagina's tellend ge- bonden jubileumboek dat de geschiedenis in woord en beeld laat zien. Van de huis- bezoeken van de 'Vincentia- nen' tot de toekenning van het Woonzorg-Kwaliteitsla- bel. De wortels van de huidige Sint Li duinastichting liggen bij de 'Sint Vincentiusvereniging' die in 1847 werd opgericht. Doordat deze lief- dadigheidsvereniging regelmatig huisbezoeken aflegde was men er van overtuigd geraakt dat er in Schiedam 'dringend een stichting voor 'ouden van dagen' nodig was'. Als zich urgente situaties voordeden konden vooral oude vrouwen nergens in de stad wor- den opgevangen. Een pand aan de Korte Kerkstraat werd daarom al snel voor dit doel ingericht en om- dat de Schiedamse maagd Liduina werd gekozen als patrones kreeg het de naam Sint Liduinagesticht. Er konden maar twintig vrouwen worden opgenomen en dat koste ze dan drie gulden per week. De toe- latingseisen waren daarom streng. In een kroniek uit die tijd: Wanneer een oude vrouw zich ter opname aanbood -zij moest 60 ja- ren zijn of ouder- werden haar le- Het boek staat boordevol foto's van vroeger, zodat de geschiedenis in woord en in beeld verteld wordt. vensomstandigheden nauwkeurig onderzocht. Dan volgde een me- disch onderzoek van de dokter en vervolgens kon zij, met toestem- ming van het bestuur van Vincenti- us, na afgave van haar fondsboek- je, voortaan in de kring der oudjes haar leven in vrede slijten en ge- nieten van de herinneringen aan het verleden. Maar hoe zat dat nou, begin twin- tigste eeuw, als een echtpaar zo ge- lukkig was samen oud te zijn ge- Wijzigingen in verband met de kerstdagen en nieuwjaarsdag Dit jaar valt Kerstmis op dinsdag 25 en woensdag 26 december. Nieuwjaarsdag valt op dinsdag 1 januari. Op deze dagen is IRAD0 gesloten. Restafval in huisvuilzakken Inzameldagen worden: vrijdag 28 december in plaats van dinsdag 25 december vrijdag 4 januari in plaats van dinsdag 1 januari Restafval in mini-containers Inzameldagen worden: maandag 24 december in plaats van dinsdag 25 december maandag 31 december in plaats van dinsdag 1 januari GFT in mini-containers Inzameldag wordt: donderdag 27 december in plaats van woensdag 26 december Ook voor deze dagen geldt: het afval op de inzameldag niet eerder dan 05.00 uur doch uiterlijk om 07.45 uur buiten zetten. Afvalbrengstation Het afvalbrengstation aan de van Heekstraat is alleen tijdens de Kerstdagen en op Nieuwjaarsdag dicht. Kerstbomen na de feestdagen Mogelijkheden om uw kerstboom kwijt te kunnen: zelf verkleinen en in uw GFT container stoppen meegeven aan de vuilnisman brengen naar het afvalbrengstation Afval Apart Punten (AAP-en) op slot tijdens jaarwisseling Tijdens de jaarwisseling gaan alle Afval Apart Punten op slot. Deze worden woensdag 2 januari weer van slot gehaald. Gebruik AAP-en en bovengrondse containers 0m de feestdagen zo veilig mogelijk te laten ver- lopen, wordt u verzocht tijdens de Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaarsdag geen gebruik te maken van de Afval Apart Punten (AAP-en) en de boven grondse glas-, papier- en kledingcontainers. NV IRADO Van Heekstraat 15, 3125 BN Schiedam. Telefoon 262 1000 E-mail: info@irado.nl Onderdeel von de 0NS Croep If worden en voor opname in het Li duinagesticht in aanmerking wilde komen? Dan hadden ze mooi pech gehad. Het gesticht was namelijk voor vrouwen, het Sint Jacobs Gasthuis voor mannen. Een hoog- bejaard stel dat zich daadwerkelijk bij het Liduinagesticht had aange- meld, werd dan ook uit elkaar ge haald toen ze werden opgenomen, zo meldt het jubileumboek. Toen de Gouden Bruiloft werd gevierd werd aan de vrouw verlof verleend tot 21.00 uur onder de voorwaarde dat de kinderen de hele dag bij hun ouders zouden blijven. Tijdens de oorlogsjaren, het Lidui nagesticht was toen te vinden aan de Nieuwe Haven, bood het ge sticht onderdak aan vluchtelingen. In 1940 aan Rotterdammers die na het bombardement in paniek wa ren gevlucht en in 1944 aan ver- schillende jongeren. Gelukkig konden twee Duitse officieren worden geweerd toen zij in 1940 inkwartiering vroegen in Liduina. De hun aangewezen lokalen ble- ken niet geschikt voor de inrich- ting van een wachtkamer en een behandelkamer voor gewonde sol- daten. In 1963 werd de eerste paal gesla- gen voor nieuwbouw met een hoofdgebouw in de Sint Liduina- straat. Hier kreeg iedere bewoner voortaan zijn eigen kamer met ei- gen kamernummer. In 1969 vind de officiele opening van dit 'Huize Frankeland' plaats. Hoofdverpleegkundige Zuster Bo nifacio nam in 1979 afscheid, ter- wijl het Katholieke karakter van het gesticht al in 1968 was overge- nomen door een algemene identi- teit. Haar vertrek wordt gezien als beslissende overgang naar de mo- derne, professionele Liduinastich ting van nu. Zo kwam er de 'vaste verzorgen- de' voor elke bewoner en kwamen er steeds meer op maat gesneden activiteiten voor de dames en he- ren. Toen werden die activiteiten begeleid door een stuk of tien vrij- willigers. Nu zijn dat er al ruim 180. Ook kwam er oog voor de 'bewoners van buiten' die soms wel zes jaar moesten wachfen op een plekje in 'het huis'. Die kon den bijvoorbeeld een maaltijd ko men nuttigen in Frankeland. Daar- naast was er plaats voor de tijdelij- ke opvang van zieke bejaarden. Zo kon Frankeland hechten in de sa- menleving en werd de drempel bij het verhuizen naar een verzor- Foto Roger van der Kraan gingshuis een flink stuk verlaagd. Hieruit voort kwam in 1984 de dagverzorging, nadat minister Brinkman flink meer geld beschik- baar had gesteld voor de ouderen zorg en de bouw van 153 aanleun- woningen. De laatste jaren wordt steeds meer de samenwerking gezocht met ver- schillende instellingen. Sinds 1993 is er de samenwerking met het Sint Jacobs Gasthuis en sinds kort met het Zonnehuis en de Stichting De Harg-Spaland. Ook werd inge- speeld op de actualiteit met de komst van een sport- en recreatie- club, een internetcafe en eigen brasserie. Afgelopen zomer kon er voor het eerst gebruik worden ge- maakt van de eigen vakantievilla in Rockanje. Een van de hoogtepunten in de 150 jaar dat de Liduinastichtig nu be- staat is zeker de toekenning van het Woonzorg-Kwaliteitslabel. De rapporteurs waren in hun eindrap- port zeer lovend. En de bewoners ook. Een mevrouw: ,,De aardap- pels zijn niet gaar, de spruiten te hard en de pudding smaakte vroe ger beter. Ik bedoel maar: er zijn mensen die altijd wat te klagen hebben. Persoonlijk heb ik het hier goddelijk! Door Dennis Smits SCHIEDAM - Het uitkomen van het verkiezingsprogramma van de VVD heeft bij de bibliotheken in Schiedam veel stof doen op- waaien. Fractievoorzitter Will van Wijk vindt dat de filialen Nieuwland, aan het Wibaut- plein, en Zuid, in de Leliestraat, moeten sluiten. „Als ze toch niet dienst doen als bibliotheek maar als ontmoetingsplaats, waarom zou je ze dan openhouden?" was de strekking van zijn betoog. Bo- vendien is Van Wijk van mening dat Schiedam al een goede bi bliotheek heeft op het Stadserf. Hoe denken de bibliotheekmede- werkers over het voornemen van de VVD en wat vinden de bezoe- kers ervan? „Het is echt absurd. Ik woon hier in een 55-plus flat, en veel mensen komen hier om boeken te lenen. Mijn buurvrouw is tachtig jaar. Ze loopt met een rolator? Die vrouw zou dan naar het Stadserf moeten om haar boeken te lenen. Dat kan toch helmaal niet? Ik kom hier ie dere week, maar ik denk dat als ik naar het centrum zou moeten gaan dat ik een stuk minder in de bieb zou komen. Misschien zou ik zelfs helemaal niet meer gaan. Ik ga al het mogelijke doen om dit tegen te houden. Desnoods ga ik in alle flats langs." Mw. Kapoen, Nieuwland „We zijn het er uiteraard helemaal niet mee eens. Will van Wijk heeft gezegd dat als een filiaal niet als bibliotheek dienst doet, hij niet weet waarom het dan open moet blijven. Dat is een beetje ongenu- anceerd in de kranten gekomen. Als wij kunnen aantonen dat dit fi liaal wel degelijk een functie heeft, zullen ze wel moeten meegaan. En het is duidelijk dat dit filiaal, en ook het filiaal in Zuid, een functie heeft. Ik geloof dat de VVD wel geschrokken is van alle reaches." Magda Meijer, filiaalhoofd Nieuw land ,,Dit filiaal sluiten? Helemaal niet! Denk eens aan alle mensen hier. Eerst moest het postkantoor al weg, en nu willen ze ook nog onze bibliotheek sluiten! Kijk, ikzelf heb een algemene pas, dus ik kan nog wel naar het Stadserf toe. Dat doe ik ook vaak. Als het goed weer is loop ik daar naar toe. Als je hier een beetje uitgelezen bent, of als je bijzondere boeken wilt hebben, moet je er toch heen. Maar de ou- dere mensen kunnen niet naar het centrum lopen. En met de bus gaat ook niet zo makkelijk. Die rijdt een keer in het half uur. Hij stopt op de Broersvest. Dan moet je nog een flink stuk de helling op lopen. Naar beneden gaat nog wel, maar naar boven is moeilijk. Je bent bekaf als je op het Stadserf aankomt." Dhr. Plant, Maasboulevard „Zolang ik nog goed kan lopen kan ik ook wel naar het Stadserf, maar anders is het lastig. Ik kom hier bijna elke veertien dagen. Als ik naar het centrum zou moeten zou ik denk ik wel eens een weekje overslaan. Soms leen ik boeken die ik niet zo leuk vind. Hier kan ik ze snel gaan ruilen, op het Stadserf niet meer." Mw. Van Beers, Zalmstraat „Niemand van de bibliotheek is er blij mee. Ook de centrale bieb niet. We krijgen veel readies aan de ba- lie. 'Het gaat toch niet echt door, he?' vragen de mensen. Ik geloof dat Van Wijk al een beetje inge- bonden heeft door alle readies. Als het zover zou komen dat we dicht moeten zal een deel van de klanten wel overgaan naar het Stadserf. Maar een deel zal ook afhaken." Leija van der Hoek, medewerkster filiaal Zuid SCHIEDAM - Het Eerste Schie damse Mandoline Orkest O.N.I, geeft onder leiding van Cor Roozendaal een kerstconcert in de Aula van het Stedelijk Museum. Behalve sfeervolle kerstmelodieen worden er ook werken gespeeld van onder andere Claude Debussy, Antonio Salieri en Gordon Young. De aanvang van het concert is 14.00 uur en de entree is gratis. SCHIEDAM - In de Hoeksteen- kerk op de hoek van de Warande en de BK-Laan wordt zondag 23 december om 19.30 uur een Kerst samenzang gehouden. Er kunnen liederen worden opgegeven. Ieder- een is welkom en de toegang is gratis. SCHIEDAM - De Kerstman krijgt van de ondernemers in de Nieuwe Passage ruimschoots de gelegen- heid zijn inkopen te doen. Er zijn kerstkoopavonden op woensdag 19 december tot 21.00 uur, don derdag 20 december tot 21.00 uur en vrijdag 21 december tot 21.00 uur. Er is tweede koopzondag van 12.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - In De Blauwe Brug is er plaats vanaf 3 januari bij het klaverjassen op donderdagmiddag vanaf 13.30 uur. De kosten zijn 1,25 euro. Countrylinedans is er vanaf 8 januari op de dinsdag van 20.30 tot 22.30 uur. De kosten hiervan zijn 38 euro voor twaalf lessen. SCHIEDAM - Het Barend Peter sen Sextet treedt donderdag 20 de cember om 22.00 uur op in de Po- diumcafe De Graauwe Hengst. Za- terdag 22 december treedt hier Di- cemen Rocka-Billy op. Multiculturele samenleving: wat een rot woord is dat toch. Je zou er bijna op tegen zijn. Want dat is toch niet uit te spreken? Maar dat onze samenleving, nee gemeenschap, nee... ons stadje verandert, is voor iedereen duidelijk. Maar hoe en waarom 'het' verandertdat zijn vragen waarop we- tenschappers, bestuurders en de pers een antwoord op moet geven. Af en toe hoor je, vaak tussen de regels door, beetje bij beetje, hoe de toekomst er uit gaat zijn met meer dan 30 procent allochtonen. Weerzo'n rotwoord, beter is buitenlanders, nee dan maar medelan- ders. Zo sprak laatst raadslid Mahir Engin (PvdA) over de Schie damse minderhedennota. Een goed en duidelijk verhaal; niet met politiek gebazel en dure woorden (allochtoon, multicultureel). Maar meer hoe hij, als persoon, Nederland, Schiedam en de buurt had ervaren sinds hij vanaf de jaren zestig naar Schiedam verhuis- de uit Turkije. Wij van de eerste generatie hebben veel gemisk Als eerste genera- tie gastarbeiders waren wij net als de overheid van mening dat ons verblijf van tijdelijke aard was. Maar weldra stood vast dat wij toe- komstige Nederlanders waren. Struisvogelpolitiek van de Neder lands e politiek maakte dat tot in de jaren 80 Nederland volgens de politiek geen migratieland was. Maar gezinshereniging en gemende huwelijken begonnen op gang te komen. En de eerste Turkse groenteboer op de hoek van de Mariastraat was een feit. Wie had dit gedacht? In een ander land een winkeltje beginnen en in plaats van pensions een eigen huis krijgen. Dit soort dingen vergeetje natuur- lijk nooit. Dat waren de leukste momenten van ons leven zo ver- telde Mahir Engin aan de andere raadsleden. Net zoals de eerste sleutel, een loperl, die naar later bleek op alle deuren van de wijk paste. Maar het leven in het paradijs veranderde snel in de jaren tachtig. We deden het vuile en gevaarlijke werk. Koppelbazen aan de deur. Maar het werk raakte op. Lichamelijk werk werd overbodig door automatisering. De economie veranderde en velen van ons werden overbodig. Omscholing of bijscholing was kennelijk niet rendabel. En toen werd de taal het grootste probleem. „Nu is dat anders: voor de tweede en derde generatie is taal geen probleem. Zij hebben veel meer opteiding dan ons als ouders. Je komt tegenwoordig Turkse of Marokkaanse artsen, advocaten, poli- tieagenten tegen. En om deze mensen hoeven wij ons geen zorgen te maken. Wel over probleemjongeren. Jongeren zonder toekomst of perspectief. Daarom hebben wij, als bestuurders van de stad, een took om deze jongeren op te vangen en ze een toekomst te geven. Zodat het evenwicht tussen rechten en plichten gewaarborgd is en blijft. Het echte werk hieraan moet nog beginnen. Tot zover zijn korte praatje. Een simpel verhaal, maar ook een wijze geschiedenisles. lets om over na te denken. Zeker ook in de Kerstijd. Frank Willemse Lagerwaard Design sluit het jaar af met een schitterende show van Rolf Benz. Onder het thema 'tafelen' presenteert Lagerwaard de meest feestelijke eethoeken, die geheel in stijl zijn 'aangekleed'. Uiteraard wordt u ontvangen in een gezellige Kerstsfeer. Kanaalweg 39-53 Capelle a.d. IJssel VRIJDAG KOOPAVOND Tuin Serre meubelen Kleiweg 213-215- Rotterdam 010-418 13 27 VOORWAARDEN

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 3