Mitsubishi Colt blijkt meest betrouwbaar van allemaal Stoerder design en nieuwe motoren voor Toyota HiLux De nieuwe Hyundai Coupe: mooi, snel en luxe Saab 9-5 uitgeroepen tot Top Used Executive Car in Engeland Over SVMPact Resultaat praktijktest Autokampioen Wat kunnen we doen tegen zwerfafval? ■MB SO <S) ELB [T 1TQ SQ 0 De Mitsubishi Colt blinkt uit in betrouwbaarheid. Dat blijkt uit een uitgebreide praktijktest van het automa- gazine Autokampioen, waar- aan 8000 autobezitters uit Nederland en Duitsland heb- ben meegewerkt. Met slechts 0,1 procent aan storingen per 10.000 kilometer staat de Colt onder de compacte mid- denklassers eenzaam aan de top. De HiLux staat al heel lang model voor het Toyota imago van een ongeevenaarde be trouwbaarheid en duurzaam- heid, dat onbegaanbaar ter- rein begaanbaar maakte van woestijnen in Afrika en het Midden-Oosten tot bijvoor- beeld de Australische Out back en het middenwesten van de V.S. In Europa vond hij vooral erkenning als een waardevol werkpaard en een gewaardeerd vrijetijdsvoer- tuig. Die image wordt verder versterkt door het vernieuw- de programma van de HiLux Pickup met een groot aantal details die hem nog interes- santer moeten maken voor de groeiende Europese markt voor vrijetijdsvoertuigen. - De Hyundai Coupe is geevo- lueerd van een sportieve 2+2 naar een stijlvolle Gran Tu- rismo. Een nieuw design, een gewijzigd en ruimer interieur en een V6 met zesbak vor- men enkele van de tastbare bewijzen van deze ontwikke- ling. Evenals het geraffineer- de onderstel en de omvang- rijke uitrusting. Hyundai heeft het nieuwe karakter van de Coupe met zorg ontwik keld. De technici en desig ners werkten 45 maanden aan de auto, wat illustreert dat er meer dan alleen een facelift heeft plaatsgevonden. Het ontwikkelingsteam kreeg de opdracht mee een nieuwe coupe te realiseren die in uit- eenlopende markten in de smaak valt. Het resultaat is een stijlvolle, comfortabele en gebruiksvriendelijke cou pe met een sportieve onder- toon. De Saab 9-5 is opnieuw on- derscheiden. Onlangs werd de 9-5 sedan in het Verenigd Ko- ninkrijk uitgeroepen tot 'Exe cutive Used Car of the Year' door 'What Car?', Een van de meest invloedrijke Britse au- tobladen. Met deze erkenning groeit de palmares van de Saab die eerder dit jaar door het prestigieuze JD Power on- derzoeksbureau werd geko- zen als beste auto in de mid- luxuryklasse. Bovendien kwam bij Euro NCAP-testen naar voren dat de Saab 9-5 ook nog eens een van de veiligste auto's in zijn klasse is. Dit ligt op straat Wie ruimt zwerfafval op? Wat gebeurt er met zwerfafval? ^O0R~Z.lEM\N<5E.bi TREFFEN De juiste middelen voor het goede doel lighten YtRBAL!SEREN Samengevat: dit kunnen we doen om zwerfafval tegen te gaan: \Mtlie hi ooten moet ierrv^nq Refers oprmme* all em33l Statiegeld blikjes en flesjes geen goed idee MAASPOST SCHIEDAM - XQ06 £k t* e'l" jr-# i 5L <C^H %wJE Zestien modellen van verschillen- de merken zijn in het onderzoek onder de loep genomen. Het be- treft auto's van de bouwjaren 1997 tot en met 2000. De eigenaren kre- gen een reeks vragen te beant- woorden. Die hadden betrekking De meest betrouwbare auto van heel Nederland: de Mitsubishi Colt. op onderhoudskosten reparaties tussen de beurten door, pech on- derweg. brandstofverbruik en de service. Tevens is hen de vraag voorgelegd of ze dezelfde auto weer opnieuw zouden kopen. De Colt bevalt enorm goed. Maar liefst 91 procent van de eigenaren koopt deze auto opnieuw. „Dat dit een in de ogen van zijn bezitters, piekfijne auto is, blijkt alleen al uit het feit dat geen van de gemelde afzonderlijke mankementen in de praktijktest meer dan een procent scoorde", aldus een passage uit het testrapport van de Autokampioen. De reparatiekosten pakken zeer laag uit. In de test krijgt de Colt hiervoor de aanprijzing 'zeer goed'. Niet alleen doordat het aan- tal garagebezoeken nagenoeg al leen beperkt blijft tot regulier on- derhoud, maar tevens doordat de eigenaren te spreken zijn over de geringe hoogte van de bijkomstige rekeningen. Van alle onderzochte merken scoort Mitsubishi ook met service de hoogste resultaten. De levering van onderdelen wordt als 'zeer goed' ervaren en de werkplaats- voorziening bij de dealers krijgt het oordeel 'goed'. De vernieuwde HiLux heeft een stoer en sportief uiterlijk, een nog comfortabeler interieur en een gro- De Toyota HiLux is de op twee na best verkochte pick-up van Europa. Logisch, hij is stoer, sterk en veilig. ter bedieningsgemak. Met als krachtbron keus uit enkele techno- logisch geavanceerde common rail dieselmotoren. Door deze verbeteringen is de Hi Lux comfortabeler en plezieriger om in te rijden. Belangrijk voor- deel voor de beroepsmatige ge- bruiker zijn de lagere kilometer kosten. De nieuwe common rail dieselmotoren presteren beter en hebben een lager verbruik. Een ge- avanceerd managmentsysteem voor de motorolie garandeert een grotere duurzaamheid van de mo tor dat de ruimte biedt om de olie- verversingstermijn te verlengen tot maximaal 40.000 km, afhankelijk van de inzet. De onderhoudsinter- val staat op 15.000 km eens per jaar. De HiLux blijft een auto met een dubbelfunctie: een uitstekend werkpaard, maar ook plezierig om in te rijden. Daarmee past hij uit stekend in de Europese pick-up markt die zich heeft ontwikkeld van een puur professionele markt tot een markt waar zaken, plezier en vrije tijd een belangrijke rol spelen. De nieuwe tendens naar rijden voor je plezier heeft geresulteerd in een grotere vraag naar volwaar- dige vierwielaandrijving een een meer geavanceerde motortechno- logie, veiligheid en comfort. On- geveer 70 procent van de pick-up markt bestaat inmiddels uit vier- wielaangedreven voertuigen, de helft daarvan wordt niet beroeps- matig gebruikt. De Toyota HiLux blijft een populaire keuze. Het is de op twee na besteverkochte pick up in Europa. Hij is leverbaar met twee- of vierwielaandrijving (4x2 en 4x2) en met enkele of extra ca- bine. De nieuwe Hyundai Coupe heeft een nieuw design en een gewijzigd, dus beter interieur. Het topmodel is voorzien van Hy undai's 2.7i V6 motor, naar keuze met zesbak of Shiftronixautomaat waarmee de bestuurder ook zelf kan schakelen (Shiftronix heette voorheen H-matic). Op de produc- tiewijze van de krukas van deze motor heeft Hyundai een aantal pa- tenten aangevraagd. De krukas met zes contragewichten kenmerkt zich door een betere en stillere loop. Naast de zes cilinder blijft de bekende tweeliter viercilinder met handbediende vijfbak leverbaar. Door de toegenomen afmetingen en standaardopties ligt het gewicht van de nieuwe Coupe hoger dan dat van zijn voorganger. Verfij- ning van de aandrijving en een be tere stroomlijn zorgen ervoor dat hij beter presteert. Het nieuwe de sign en de grotere afmetingen re- sulteren daarnaast in extra laad- ruimte en meer plaats voor de in- zittenden, Het onderstel is op elementaire punten ingrijpend veranderd. Extra spoorbreedte en een langere wiel- basis dragen eveneens bij aan de rijkwaliteiten. Voor is de Coupe voorzien van MacPherson-veerpo- ten, achter is een Dual-link ophan- ging gemonteerd. Medio januari 2002 arriveert de nieuwe Coupe bij de dealers. De prijzen beginnen bij 21.325 euro voor de 2.0i F. Rekening houdend met het grotere formaat, de bijzon- dere uitstraling en de rijke uitrus ting is hij daarmee scherper ge- prijsd dan zijn gelijkgenaamde voorganger. ABS, EBD (elektroni- sche remkrachtverdeler) en airbags zijn standaard, evenals elektrische bediening van ruiten en spiegels, cruise control, een boordcomputer en lichtmetalen velgen. De zescilinder met handgeschakel- de zesbak of Shiftronix komt op 27.195 euro. Daarmee hanteert Hyundai een unieke formule: er is geen prijsverschil tussen de versie met automaat en die met handbak. De jury van What Car? verkoos de 9-5 2.0t SE boven de concurrenten van BMW, Mercedes-Benz en Au- Buiten de kroning tot 'Best Used Executive Car' ook nog eens de veiligste van het Verenigd Koninkrijk. di. De juryleden prijzen met name het sterke imago gecombineerd met een van de beste koetswerken in de industrie en de riante uitrusting. Verder zijn ze onder de indruk van de turbomotor en de ontspannen manier waarmee de 9-5 lange af- standen aflegt. „We zijn zeer verheugd met de er kenning voor de auto van What Car?, Helemaal wanneer je de pres- tatie afzet tegen de sterke concur renten", zegt Olaf de Bruijn, per 1 januari 2002 Algemeen Directeur bij B.V. Auto Import Maatschappij A.I.M. in Vianen. „De Saab 9-5 spreekt automobilisten aan die van autorijden houden en daarnaast biedt hij het voordeel zeer competi- tiefgeprijsd te zijn." Ook in Nederland is de Saab 9-5 po- pulair als occasion. Dat dankt de au to mede aan het unieke occasion- programma van het Zweedse merk. Saab biedt met het Saab select pro gramma een gebruikte auto aan met dezelfde zekerheden en mogelijk- heden als een nieuwe. Zo krijgt de koper van de op 128 punten gecon- troleerde occasion een jaar garantie (optie voor een 2e jaar) en een jaar mobiliteitsgarantie Net als bij een nieuwe Saab kan een Saab Select occasion naar wens worden samengesteld. Met het Sport-, Comfort-, Airco- of Audio- pakket kan de koper de auto op zijn eigen voorkeur afstemmen. Een Saab Select heeft altijd minder dan 175.000 kilometer gereden en is nooit ouder dan vijf jaar. Voor meer informatie over het Saab Select Pro gramma bij B.V. Auto Import Maatschappij A.I.M. Weg met zwerfafval Zwerfafval is ons een doom in het oog. Peuken, patatbakjes, blikjes, we erge- ren ons er groen en geel aan. Een klein aantal mensen weet ons plezier bij een wandeling of fietstocht aardig te bederven door van alles en nog wat op straat te gooien. Zwerfafval moet weg. Daar is iedereen het over eens. Het kan ook verdwijnen. Zorg voor meer afvalbakken op straat. Maak ze vaker leeg. Geef goede voorlichting, vooral aan jonge- ren. En: deel boetes uit aan overtreders. Lik- op-stuk. Wat ligt er zoal op straat? Dat is zorgvuldig nageteld. In 1997 en in 2000. Tellingen zijn uitgevoerd op het strand, langs de wegen en bij 'verzorgingsplaatsen' zoals snackbars, winkels en pompstations. Verpakkingen van etenswaren, zoals patatbakjes en snoepwikkels 12% Verpakkingen van dranken zoals blikjes en flesjes 9% Verpakkingen van sigaretten, shag en sigaren 3% Overige verpakkingen 6% Peuken 41% Kauwgum 13% Overige zoals etensresten, oude kranten, en dergelijke 13% Niet herkenbaar 4% Het meeste zwerfafval is binnen enkele da- gen opgeruimd. Meestal door de gemeente- lijke reinigingsdienst, de plantsoenendienst of de wegbeheerder maar ook door burgers die hun eigen stoep schoon houden. Dat kost de gemeenten en de wegbeheerders veel geld. Ze geven het uit omdat ze groot belang hech- ten aan een schoon straatbeeld. Gemeente- besturen weten dat hun burgers zich ergeren aan rommel en spannen zich daarom flink in voor een schone stad of een schoon dorp. Het Ministerie van VROM zegt dat de ge meenten aanzienlijk op die kosten kunnen besparen als er aparte retourautomaten ko- men voor blikjes en flesjes. Dat lijkt echter niet zo waarschijnlijk. Zwerfafval bestaat voor 90% uit andere zaken dan blikjes en flesjes. Een schone straat is er alleen als ook de rondzwervende oude kranten, plastic zak- ken, patatbakjes en dergelijke zijn opge ruimd. Om het schone straatbeeld te berei- ken zal er dus net zo vaak geveegd moeten worden. Omdat flesjes en blikjes een flink volume hebben zal het wel wat langer duren eer de veegmachine of het vuilwagentje vol is. Maar dat zal de kosten nauwelijks ver- minderen. Zwerfafval gaat met het huishoudelijk afval naar een afvalverwerkingsbedrijf. Grate mag- neten trekken daar de stalen blikjes uit de afvalstroom. Het materiaal wordt hergebruikt. De rest gaat naar de verbrandingsoven en levert zo energie. Een klein deel van het zwerfafval zal langere tijd op straat, in de berm of in het water liggen. Dat is vies en vervelend en moet dus worden voorkomen. Er mag geen misverstand over zijn: het bedrijfsleven wil zwerfafval aan- pakken. Het is bereid daar miljoenen in te steken. Het wil zich vastleggen op een keiharde doelstelling: 50% minder zwerfafval en daarbinnen 80% minder blikjes en flesjes op straat. Precies de doelstellingen die ook de Minister nastreeft. Het be drijfsleven kiest echter voor effi- ciente en doeltreffende middelen en niet voor een veel te duur, vervelend, fraudegevoelig en onhygienisch retoursysteem. Voorzieningen treffen, voorlichten en verbaliseren: dat is de winnende combinatie tegen zwerfafval. Meer weten: www.svm-pact.nl www.nederlandschoon.nl Zwerfafval is een gedragsprobleem. Een kleine groep mensen houdt zich niet aan de regel dat afval in de bak moet. Daar is best iets aan te doen. Het Nederlandse bedrijfsleven is bereid tientallen miljoenen guldens te steken in het bestrijden van zwerfafval. Het strijdplan is gebaseerd op de 3 V's: Voorzieningen treffen Voorlichten Verbaliseren Het belangrijkste is dat er op de juiste plek- ken voldoende afvalbakken staan die vaak worden geleegd. Het liefst met een aparte asbak want peuken vormen 41% van het zwerfafval. Voorlichting is het tweede wapen. Uit onderzoek is goed bekend wie, waar en wanneer afval op straat gooit. Dat maakt hele gerichte voorlichting mogelijk. Gericht op een bepaalde groep of gericht op plekken waar veel zwerfafval ontstaat. En wie de bood- schap niet wil begrijpen moet kunnen reke- nen op een proces verbaal. Lik op stuk: een boete of een taakstraf. voldoende afvalbakken op de juiste plaatsen, dus in winkelstraten, bij scho- len, bij parkeerplaatsen langs de snel- weg en in recreatiegebieden; afvalbakken voorzien van een asbak, zoals op een aantal NS-stations; afvalbakken regelmatig legen want waar het schoon is blijft het meestal schoon; gerichte voorlichting bijvoorbeeld aan weggebruikers of aan jongeren; gerichte voorlichting op specifieke plaat sen, zoals stranden, recreatiegebieden en haltes van het Openbaar Vervoer; een gericht handhavingsbeleid met ste- vige boetes voor overtredingen. Helpt dat? Ja dat helpt. In binnen- en bui- tenland is inmiddels de nodige ervaring op- gedaan. Onlangs nog kondigde Nederland Schoon aan samen met Rijkswaterstaat een geslaagde campagne gericht op weg gebruikers in Brabant te gaan uitbreiden naar de noordelijke provincies. Voorzienin gen bieden, voorlichten en straffen: die com binatie werkt. SVMPact vertegenwoordigt circa 250.000 Nederlandse ondememingen bij de uitvoering van het Convenant Verpakkingen II. Dit is een overeen- komst tussen het bedrijfsleven en de overheid, gericht op het verminde- ren van de hoeveelheid verpakkingsmateriaal en het verpakkingsafval. Het convenant beoogt ook het hergebruik van verpakkingsmateriaal te bevorderen. De uitvoering loopt bijzonder succesvol. SVM-Pact is een Stichting met een kleine staf, gevestigd te Den Haag. Minister Pronk (milieu) wil een retour- premle ofwef statiegeld invoeren voor blikjes en flesjes. Dat helpt zwerfafval tegen te gaan. Hij denkt aan ongeveer 2 kwartjes per blikje of flesje. U moet lege blikjes en flesjes gaan inleveren bij aparte retourautomaten. U krijgt een bonnetje en kunt dat bij de kassa inleveren. Helpt statiegeld om zwerfafval tegen te gaan? Natuurlijk helpt het. Nie- mand gooit zomaar een blikje of flesje weg dat twee kwartjes waard is. En als er toch blikjes of flesjes op straat of in een vuilnisbak belanden, dan Is er altijd wel iemand die ze op- raapt om de retourpremie te vangen. Toch vind het bedrijfsleven statiegeld op eenmalige verpakkingen geen goed idee. Het belangrijkste bezwaar is dat u als goedwillende consument wordt op- gezadeld met hoge kosten en met vervelend gesjouw. En dat om ander- mans rommel te voorkomen. Zwerfafval is net zo effectief met de 3 V's: voorzieningen treffen, voorlich ten, verbaliseren. Daar heeft de goed willende consument geen hinder van. Want waarom zouden de goeden on der de kwaden moeten lijden? Dit zijn de bezwaren van het bedrijfs leven tegen statiegeld op eenmalige verpakkingen: Het kost de consument 2 kwartjes extra per blikje of flesje. Geld dat hij kwijt is als hij een blikje of flesje achterlaat in een vuilnisbak of er per ongeluk een deuk in knijpt. Het plaatsen, onderhouden en te gen van retourautomaten kost veel geld, zo'n 75 miljoen per jaar. Er ontstaat nutteloos extra trans port met leeg materiaal dat ook met magneton en blazers uit de gewone huisvuilstroom is te halen. Het is onhygienisch: lege blikjes druppelen na, dat trekt wespen en ongedierte aan zeker in de zomer als de meeste kleine verpakkingen gebruikt worden. Het Is fraudegevoelig: een nieuw blikje kost 15 cent, bij 2 kwartjes statiegeld is het maken of impor- teren van lege verpakkingen dus heel aantrekkelijk. Dat bfijkt ook in andere tanden die statiegeld op blikjes en flesjes kennen. Statiegeld doet niets aan 90% van het zwerfafvalde patatbakjes, plas tic zakken, peuken, snoepwikkels en oude kranten. Het levert geen milieuwinst op: blik wordt nu al voor 80% hergebruikt en flesjes leveren energie op bij verbran- ding. t

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2001 | | pagina 4