maasstad Topsport in Schiedam Onthaasten op de fiets of te voet in Zuid Limburg sport flitsen Sportjaar 2001 op de gevoelige plaat G-voetbaltoernooi in Leiden DSR zoekt scheidsrechters Rijnmond bekert tegen Nesselande Gijs Zwaan verlaat SWSMC Zoran Jankovic verlaat Demos Stuur sportnieuws naar Maasstad REGIO - Wie de behoefte voelt om er voor een korte trip een paar dagen tussenuit te trekken om te onthaasten is in de pro- vincie Zuid Limburg op de juiste plaats. Het prachtige glooi- ende landschap en de schilderachtige dorpjes doen hier buiten- lands aan. Het gebied ligt in de uitlopers van de Eifel. Door het heuvelachtige, gevarieerde landschap is het een ideaal oord voor mensen die willen fietsen en wandelen. Als uitgangspunt is gekozen voor het dorpje Eys. Kasteel Woensdag 2 januari 2002 VOLLEYBAL - Een mooie graadmeter! Woensdag 2 januari speelt het mannenteam van volleybalvereniging Rijnmond in de achtste finale van het bekertoernooi tegen eredivisieploeg Nesselande. De ambitieuze ploeg van trainer Pieter Jan Leeuwerink heeft zich tot doel gesteld volgend sei- zoen in de eredivisie uit te komen en kan in deze bekerontmoeting reeds ervaren hoever men staat in de ontwikkeling. (Rijnmond is vast van plan een spektakel van deze thuiswedstijd te maken. Nesselande, in het verleden meerdere malen kampioen en nu de nummer 6 (van de eredivisie, moet worden verslagen. Zo'n overwinning zou beteke- i nen dat vv Rijnmond voor de eerste maal in haar geschiedenis de laatste i acht van het bekertoernooi bereikt. De hoop is daarbij voornamelijk op "coach Leeuwerink gevestigd. ,,Hij is als trainer nog nooit voor de halve fi nales uitgeschakeld", aldus PR-man Rik Uiterwijk. De wedstrijd op 2 januari begint om 20.00 uur en wordt gespeeld in sport- hal Groenoord. De return van het bekerduel is op 9 januari. V ijjfer- I Wt VOETBAL - Trainer Gijs Zwaan verlaat aan het eind van dit seizoen SWSMC. Trainer en club hebben zoals dat heet 'in onderling overleg' besloten de inmiddels drie jaar durende verbintenis niet te verlengen. Ge- heel onverwacht komt het afscheid van Zwaan niet. Dit seizoen vertoeft de Schiedamse hoofdklasser in de onderste contreien van de ranglijst en worden hele goede wedstrijden van de jonge/talentvolle selectie afgewis- seld met minder sterke optredens. Ook voorzitter Eijkenbroek van SWSMC was verre van gelukkig met de huidige resultaten. In de laatste SWSMC-weekbrief van vorige jaar schreef hij: „Sportief gezien kende 2001 maar weinig hoogtepunten. Ons eerste elftal handhaafde zich in de hoofdklasse en deelname aan de Amstel Cup was geen doorslaand succes." VOETBAL - Ook vijfdeklasser Demos moet op zoek naar een nieuwe trainer. Na twee jaar zijn Zoran Jankovic en het bestuur Schiedamse voet- balclub op elkaar uitgekeken en is overeengekomen dat aan het eind van het lopende seizoen de wegen scheiden. De ambities van Jankovic die in het bezit is van het diploma trainer/coach betaald voetbal liggen hoger dan de vijfde klasse en zeker nu Demos op dit niveau dreigt te blijven 'hangen' is breuk tussen club en trainer onafwendbaar geworden. Demos heeft voor het komende seizoen op dit moment nog geen nieuwe trainer aangetrokken. SPORT - Sportverenigingen en individuele sporters uit Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis worden opgeroepen persberichten, clubbladen, agen da's, etc. op te sturen naar de sportredactie van Maasstad. Het adres daar- voor luidt: Postbus 373, 3100 AJ Schiedam. De redactie, gevestigd aan de Over de Vesten 3 in Schiedam, is ook be- reikbaar via de telefax, (010) 473 15 89. Foto's Roger van der Kraan Sportjaar2001 was toch vooral het jaar van de definitieve doorbraak van voetballer Danny Koevermans op het hoogste nationale niveau. Bij Sparta kan de Schiedammer meer en meer rekenen op een basisplaats. Trainer Frank Rijkaard ziet het wel zitten in de spits die qua postuur en neus voor de goal' wel wat lijkt op Youri Mulder. Landelijk baarde Koevermans eind november opzien door zijn hattrick in de wedstrijd tegen Willem II. Met drie doelpunten maakte hij in een kiap de 2-0 achterstand van de Rotterdamse bvo ongedaan. Op de jaarlijkse sporthuldiging van de gemeente Schiedam was in dezelfde week echter vreemd genoeg geen plaatsje ingeruimd voor deze ex-speler van Excelsior'20. Damclub Van Stigt Thans stelde zich voor2001 tot doel door te dringen tot het hoogste Nederlandse damniveau: de hoofdklasse. Met haar twee aanvoerders'Anatoli Gantwarg en Schiedammer Ron Heusdens kon na een sprankelende slotfase van een wat wisselvallig seizoen het kampioenschap in de eerste klasse worden gevierd. De Schiedamse damclub wist zich deze zomer nog verder te versterken en is zo'n beetje de verassing van de hoofdklasse. Na zeven gespeelde wedstrijden neemt Van Stigt Thans een gedeelde tweede plaats op de ranglijst in. Tip 4, Krwyn A mmmSEm Architect en twjre^u Ostei t>v ■:i 4iyi Het mannenteam van tafeltennisclub Brandersstad bekroonde sportjaar2001 met het kampioenschap in de landelijke eerste divisie. Door deze titel kregen Rene Waterreus, Jeroen Bastiaansen en Arjan Karbaat twee maal de kans om een ticket te verdienen voor de topcompetitie in Nederland. Na eerst wat onverwacht te hebben gefaald in de promotiewedstrijd tegen mede-eerste divisiekampioen Avanti, greep de Schiedamse ploeg toch nog zijn kans om komend seizoen in de eredivisie te mogen uitkomen. In een promotie/degradatiewedstrijd tegen eredivisiedegradant Offermans Joosten/Kluis werdna een zinderende wedstrijd wel gewonnen. Qua sportvoorzieningen kreeg de gemeente Schiedam in 2001 de beschikking over een topsportlokatie. Na een jarenlange onderhandelingsstrijd zag bowlingvereniging Musis Sacrum haar droom in vervulling gaan: een accommodatie exclusief voor sportbowling. Dit plan kon definitief verwezenlijkt worden nadat de Nederlandse Bowling Federatie besloot om er haar intrek in te nemen. Daarmee werd het sportbowlingcentrum meteen ook een door de NOC*NSF erkende topsportlokatie. Grootste domper bij het gereedkomen van het Nationaal Bowling Sportcentrum was hetplotseling overlijden van Musis-voorzitter Johan Brandsma. De geestelijk vader van het prestigieuze bowlingcomplex stierf daags voor de officiele opening. REGIO - In de Leidse Groenoord- hallen vindt op zaterdag 12 januari voor de vijftiende maal een groots zaalvoetbaltoernooi plaats voor voetballers met een beperking. Zo- wel jongens als meisjes kunnen hier aan deelnemen. Uit het KNVB District West II komen ruim 400 spelers/43 teams in actie. Niet al- leen de voetbalverenigingen met een G-afdeling zijn daarbij verte- genwoordigd. Er zijn ook uitnodi- gingen verstuurd naar de (Z)LMK- scholen, Mytylscholen en overige instellingen voor mensen met een beperking uit deze regio. Er wordt- gespeeld, afhankelijk van de be perking, in een drietal categorieen. Er wordt 12 januari de gehele dag gespeeld op een zestal zaalvoetbal- velden. In de Groenoordhallen spelen de A- en de B-categorie 's morgens vanaf 09.30 uur bezet zijn. 's Middags tot 15.30 uur zijn de C-categorie en de jeugd aan beurt. De KNVB, het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en de gemeente trekken dit project mede om het G-voetbal een grotere be- kendheid te geven. Voor eenieder die meer wil weten over G-voetbal is er 12 januari dan ook veel infor- matie te vinden. De deskundigen kunnen bijvoorbeeld de vraag 'hoe zet ik een G-voetbalafdeling bin- nen mijn club op' beantwoorden. Het G-zaalvoetbaltoernooi is gratis toegankelijk en de Groenoorhallen zijn gelegen aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden. Op loopaf- stand vanaf station Leiden Cen- traal. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam organiseert dit jaar zoals gebruikelijk weer het schoolvoet- baltoernooi voor basisscholieren. Op vier woensdagmiddagen in maart (6, 13, 20 en 27 maart) en een eventuele uitloop naar 3 april wordt dit voetbalkampioenschap voor het basisonderwijs georgani- seerd. Om de wedstrijden in goede banen te leiden, wordt door de Dienst Sport en Recreatie Schie dam momenteel naarstig gezocht naar scheidsrechters. Wie deze jeugdvoetbalwedstrijden kan en wil leiden wordt gevraagd zich op te geven bij scheidsrech- terscoordinator Van Rest, (010) 473 85 95. Hij is ook het aan- spreekpunt voor aanvullende in- formatie. tekst en foto's Ank Herstel Eys is centraal gelegen, iets un der Heerlen, binnen een straal van 10 km van Valkenburg, Vaals, Epen en Gulpen. Eigen- lijk is het dorp niet meer dan een flinke straat, het is er heerlijk rustig maar met een groot aantal verblijfsmogelijkheden. Meteen bij de ingang van het dorp kan bjj de boer gekampeerd worden, even verderop worden er appar- tementen verhuurd, er zijn pen sions in allerlei soorten, kortom, een rustig verblijf met mooi uit- zicht op de heuvels terwijl de be- drijvige steden vlakbij liggen. Omdat Eys zo centraal ligt kan er in korte tijd veel gedaan worden. Een wandeling door het Cerendal, het land van de Korenwolf bij voorbeeld. Deze veldhamsters worden met uitsterven bedreigd en eigenlijk is niet eens zeker is of ze er nu wel of niet voorkomen. Op hun woonomgeving valt in ieder geval niets aan te merken. De Korenwolfwandelroute, door Natuurmonumenten in het Geren dal uitgezet, begint bij kasteel Schaloen in Oud Valkenburg/ Schin op Geul. Er zijn door Staats- bosbeheer eveneens diverse routes uitgezet. Wie in mei of juni door het Gerendal loopt kan meteen even naar de orchideeentuin die in die tijd geopend is. In het Gerendal en omgeving staan 23 soorten or- chideeen. Deze parasieten (want dat zijn orchideeen eigenlijk) ge- dijen uitstekend op de schrale grand. De orchideeentuin is in mei en juni dagelijks geopend. De toe- gang is gratis en er is altijd een gids aanwezig om belangstellenden van informatie te voorzien. Na de wandeling gaat een koud drankje er uitstekend in op het ter ras van kasteel Schaloen. De ver- bazing is groot als blijkt dat op dit prachtige kasteel ook door 'gewo- ne' mensen gelogeerd kan worden. Er kunnen appartementjes voor meerdere personen gehuurd wor den. Ook het gebied random de stad Heerlen is zeer de moeite van het ontdekken waard. Een rond- wandelingetje in de plaats Schin- veld leidde door mooie bossen met doorlopend spechtengeklop. Een holle boom produceert een enorm geluid van een nest hongerige jon- gen en na verloop van tijd komen pa en ma specht aanvliegen om het Een weldadige rust en ruimte in het Zuid-Limburgse landschap. De Korenwolfwandelroute, door Natuurmonumenten in het Gerendal uitgezet. gekrijs met een portie insecten te smoren. Over vliegen gesproken: na de wandeling werd een uitste kend rustpunt gevonden op het ter ras van de Eerste Limburgse Zweefvlieg Club (ELZC) op zweefvliegveld Schinveld. Het is bijzonder leuk om te zien hoe een zweefvliegtuigje over het land door een tier omhoog wordt ge- trokken waarna de haak met een parachuutje naar beneden komt. Het is vervolgens de kunst om het vliegtuig zo lang mogelijk al zwe- vend in de lucht te houden om ver volgens met een sierlijke 'zweef weer te landen. Soms zijn er wel vier van die vliegtuigjes tegelijk in de lucht en samen met de roofvo- gels, die overigens geen lier nodig hebben om boven te komen, lijkt het met een beetje fantasie op een luchtballet. Het is bij de Zweef- vliegclub mogelijk om een duo- vlucht te maken. Wie zich liever met 'aardser' za- ken bezighoudt kan in de stad Val kenburg terecht. Deze toeristen- stad is propvol met winkeltjes, ho tels, restaurants en terrasjes. Met de auto op een mooie en warme dag door Valkenburg willen rijden staat gelijk aan een poging tot zelf- moord/c.q. echtscheiding. Toch L- moet eigenlijk elke Nederlander eens in dit bijzondere stadje ge- weest zijn. Net buiten de stad is een uitstekende gelegenheid om af te koelen. Het kuuroord Thermae 2000 bevat water uit bronnen on- der de Cauberg liggen. In de bin nen en buitenbaden heerst een tem- peratuur van ongeveer 32 graden C. Er zijn bij Thermae 2000 diver se mogelijkheden om kuurbehan- delingen te ondergaan, beauty en body arrangementen samen te stel- len en bovendien is er een naastge- legen hotel, Thermaetel, van waar- uit zo het zwembad ingelopen kan worden. Thermae 2000 is niet toe gankelijk voor kinderen, jonger dan 6 jaar. Waar jong en oud altijd van genie- ten is een ritje met een historische stoomtrein. De Miljoenenlijn is een spoortraject dat inderdaad mil- joenen heeft gekost om tot stand te komen. Het traject maakt deel uit van de oudste intemationale spoor- lijn van Nederland en het is de eni- ge 'bergspoorbaan' van Nederland met prachtige vergezichten. Deze historische treinreis kan dank zij de Zuid-Limburgse Stoomtrein Maatschappij (ZLSM) op zon- en feestdagen en in juli en augustus ook op woensdag en donderdag gemaakt worden en voert langs plaatsen als Kerkrade, Simpelveld, Eys, Gulpen en Schin op Geul. In de bossen random Landgraaf en Brunssum (grenzend aan Heerlen- C) heeft Natuurmonumenten een 12 km lange route uitgezet die langs prachtige vergezichten, hei- develden en door donkere bossen voert. Hoogtepunt van de wande ling is de beklimming van de Hek- senberg. Na drie dagen lopen door de Limburgse heuvels kunnen we ons vooi;stellen dat heksen inder- tijd liever de bezemsteel pakten om naar boven te vliegen. Het be- zoekerscentrum geeft een uitste kend overzicht van alle flora en fauna van dit mooie stukje Neder land. Tot eind augustus is er een speciale tentoonstelling ingericht met alle vogelsoorten die in het ge bied voorkomen. Wie na dit alles nog niet genoeg gelopen heeft kan altijd nog zijn/haar toevlucht ne men tot het Krijtlandpad. Het Wandelplatform LAW (bekend van het Pieterpad) heeft een 90 km lange route, langs de mooiste plaatsen van Zuid Limburg uitge zet die in twee richtingen te lopen is. Informatie: VWZuid Limburg 0900-9798 Kasteel Schaloen: 043-4591417 www.kasteelschaloen.nl ELZC (zweefvliegclub): 3653231 Thermae 2000: 043-6092055 043- www.thermae.nl ZLSM (stoomtrein): 045-5440018 www.zlsm.nl LAW wandelplatform033- 4653660 www.wandelnet.nl Het is bij de Zweefvliegclub mogelijk om een duo-vlucht te maken.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 11