y 5* - Euroverhaal: Oude culturen 1001 I 6. video] preview maasstad puzzei maasstad HHHHI life style maasstad horoscoop I lees tip irvi O mm 9 10 Woensdag 2 januari 2002 MBS, SCHT k/AARb Kjesss BSMT 'aeeN HO%{ KAN NIET (Kflen 1bcfc< niet 1iCE) •BOG ik Heer ton TWAAIF 3 Top 10 westblaa k 1 SO postbus 1 685 3000 br rotterdam y Naast films verschijnen er ook re- gelmatig muziek-DVD's. Popster- ren en muzikanten maken handig gebruik van de mogelijkheden die dit medium bieden. Zo verschenen onlangs nieuwe DVD's van Brit ney Spears en U2. Niet alleen qua muziek maar ook wat betreft uit- voering ligt er een wereld van ver- schil tussen de jonge tienerster en de ervaren Ierse rockers. 'Britney: The videos' is de derde DVD van Britney Spears. Deze DVD bevat onder meer de videoclips van 'Don't let me be the last to know' en haar recente hit 'I'm a slave 4 u'. Veel meer dan dat heeft de DVD echter niet te bieden. Want daarnaast bevat 'Britney: The vi deos' de performance van 'I'm a slave 4 u' tijdens de MTV Video Music Awards 2001, een live-versie van 'I'm not a girl' en een speciale clip van haar nieuwe single 'Overprotec- ted'. De DVD wordt volgemaakt met reclames voor Pepsi cola, een aan- kondiging van haar concert in Las Vegas (binnenkort op DVD) en een promotiefilmpje van Britney's debuut op het witte doek 'Crossroads'. Sa- men zijn al deze filmpjes goed voor een speelduur van krap een half uur. Een duidelijk gev^J van geld uit de zak kloppen. Van een heel andere orde is 'Elevation 2001live from Boston' de nieuwe DVD van de Ierse rock- band U2. Deze DVD bevat de filmversie van hun meest recente wereld- tour. De concertregistratie duurt ruim een uur en drie kwartier en zoals we van U2 gewend zijn is het concert van hoge kwaliteit. Naast nummers van hun laatste cd, speelt de band ook klassiekers als 'Sunday bloody Sun day', 'Where the streets have no name' en 'With or without you'. En of dat allemaal nog niet genoeg is, worden de fans getrakteerd op een over- dosis extra's, waaronder een blik achter de schermen van de filmre- gistratie, de mogelijkheid het con cert vanuit andere standpunten te bekijken en een aantal extra tracks. Vooral 'Beautiful day', gespeeld op het dak van een gebouw in Dublin, is een heel aardige herha- lingsoefening van hun videoclip van 'Where the streets have no na me'. De totale speelduur van 'Ele vation 2001, live from Boston' be- draagt maar liefst zes uur en is daarmee een must voor de fans. Daar kunnen Britney Spears en haar platenmaatschappij wat van leren. Vincent Wernke 3 46 6 16 60 27 21 47 1 17 68 49 11 13 30 Horizontaal 1. Mengsel 6. Kleine steur 12. Soort agave 14. Jongens- naam 15. Voor de vuist weg 17. Deel van motor 20. Kanaalpeil ?1. Slaapje 23. Scheepsherstelplaats 24. Vertragingsmiddel25. Diploma 26. Zeegras 28. Drinkgerei 30. Meisjesnaam 31. Teder 33. Paard 34. Kleinigheid 35. Omlaag 37. Vel 38. Bij voorbeeld 39. Voor dit 40. Gewicht 42. Teug 44. Gewicht 47. Zeeuwse plaats 49. Koor 51. Leer- soort 53. Schooier 54. Seaert 56. Spiereinde 57. Strafwerktuig 58. Fout 59. Gelderse plaats 61. Euro- peaan 62. Ter plaatse 63. Eerste ve- ren 66. Overdreven 67. Ouderloos kind 68. Paradijs70. Vervelend71. Soort oorrob. Verticaal 1. Opzet 2. Noot 3. Berg- weide 4. Gevaar 5. Gemodder 7. Kweker 8. Om het genoemde 9. Jongensnaam 10. Maanstand 11. Zonderbovenstukje 13. Dejongste 16. Gaard 18. Kleur 19. Opening 20. Grond langs zee 22. Amerikaan- se staat 25. Geplet koper 27. Meis jesnaam 29. Bergvolk 30. Tijdperk 32. Gestoei 34. Kort 36. Recht stuk water 37. Mannelijk dier 41. Grote werkplaats 43. Moed 45. Stuk goed 46. Geneeskundig beroep 48. Groente 49. Bessentros 50. Plan 52. Verfverdunner 54. Meisjesnaam 55. Duitse rivier 58. Waterplas 60. Zeeuwse plaats 63. Ontkenning 64. Voltcoulomb 65. Vogelbek 67. Werktuigkundig ingenieur 69. Ne on. XQ57 door Maartje Fokkema „Mevrouw, mogen wij u iets vra- gen?" Ik draaide me om en zag twee tieners, een jongen en een meisje. Zij stonden dicht bij elkaar, alsof zij zich een beetje onwennig voelden in het drukke winkelcen- trum. Hun kleren leken niet te pas- sen bij de omgeving: zij droegen een soort rood fluwelen uniform en hadden halflang sluik haar. „Zeg het maar", zei ik. „Wij komen uit de toekomst", zei het meisje. „Dat lijkt voor u mis- schien een beetje onwaarschijnlijk, maar wij zijn studenten. Wij moe- ten hier een onderzoek doen. Ik ben Saska en hij heet Joom." Nu pas zag ik een halfdoorzichtige zilverachtige poort achter het tweetal. Was ik per ongeluk in Star Trek terechtgekomen? „Wij hebben de opdracht uit te zoeken op welke plek en in welke cultuur wij ons bevinden", ver- volgde Saska, „voor het practi- cum. Wilt u ons misschien helpen? Als wij niet slagen voor het practi- cum, moeten wij een heel jaar overdoen." „Maar wat studeren jullie dan?", vroeg ik. „Oude culturen", zei Joom. „Ei- genlijk mogen wij onszelf niet la- ten zien aan de subjecten, maar dit is een noodgeval, vinden wij." „Subjecten?" „Dat zijn de bewoners van de cul tuur waar we naartoe gestuurd zijn", legde Joom uit. „Wij heb ben les van de Neuzel en die is heel streng." „De Neuzel?" „Onze geschiedenisleraar. Hij heet eigenlijk De Niezel, maar..." „Laat maar", onderbrak ik hem. Rare bijnamen voor leraren zijn van alle tijden. „Wat kan ik voor jullie doen?" „Wij willen graag weten waar wij zijn," zei Saska. Nieuwsgierig keek zij naar de schoenen en laar- zen in de etalage naast ons. „Jullie zijn hier in Rotterdam," zei ik. Maar het tweetal gaf geen teken van herkenning. „Nederland, de Europese Unie? West-Europa?" „Ja!", riep Joom. Hij pakte een notitieblokje uit zijn zak en noteer- de daar iets in. „Europa: het conti nent aan de overkant," legde hij Saska uit. „Goed zo, schrijf dat maar op," zei zij, nog steeds volop in beslag genomen door de schoenenetalage. „En nu de tijd. Probeer achter de tijd te komen, Joom." „Het jaar 2002? Na Christus?" probeerde ik. „He nee, een getal," zei Joom te- leurgesteld. „Daar hebben we niets aan." „Hoezo niet?" vroeg Saska. „A1 die oude culturen hebben hun eigen jaartelling. Die begint meest- al bij de geboorte van een belang- rijk persoon. Daar schieten wij niets mee op. Wij moeten proberen de kenmerken op te sporen die de tijd markeren." „De kenmerken die de tijd marke ren, je lijkt net de Neuzel, als je zo praat, Joom." Joom keek gekwetst. Toen richtte hij zich tot mij: „Kunt u mij iets vertellen over het sociale systeem in uw cultuur? Heeft u bijvoor- beeld een beroep?' „Ik ben leraar, "'2ei ik. „Is dat een beroep met status?", vroeg Saska, die opeens weer aan- dacht had voor het gesprek. Ik aarzelde. „Vroeger wel maar nu niet meer, geloof ik. Nee, ik denk niet dat het beroep van leraar in de ze tijd status heeft." „Status moet je ook aan de kleren kunnen zien," zei Saska tegen Joom. Hun ogen gleden langs mijn laarzen, mijn vale spijkerbroek en mijn windjack. „Ik kan er weinig aan zien," zei Joom. Ik begon een beetje ongeduldig te worden. Wij stonden hier nu al bij- na een kwartier en ik had nog een heleboel te doen. „Vinden jullie het erg om een stukje door te lo- pen?'vroeg ik. „Ik moet een paar sokken kopen bij de HEMA en moet naar het postkantoor." Dat was voor de toekomststuden- ten geen probleem. Opgewekt lie- pen zij naast mij. Ook de zilveren poort zette zich in beweging en gleed achter hen aan. Wij vormden een opvallend gezelschap, maar niemand scheen ons te zien. „Mag ik vragen in wat voor vak u leraar bent?" vroeg Saska. „Economie," zei ik. En geschiede- nis, had ik eraan toe moeten voe- gen. Het leek mij wijzer dat maar voor me te houden: mijn collega in de toekomst was blijkbaar niet erg populair en ik wilde geen negatie- ve gevoelens opwekken bij het tweetal. „Economie? Ken jij dat vak?" vroeg Saska aan Joom. Deze fronste zijn wenkbrauwen en zei: „Ik weet het niet helemaal ze- ker. Maar volgens mij is het een soort magie." Ik wilde protesteren, maar bedacht dat het heel goed mogelijk is dat er in de toekomst zo tegen mijn vak aangekeken wordt: een soort ma gie. Trouwens, ook in het heden zijn er politici die de economie een magische rol toekennen. Wij gingen de HEMA binnen. Ter- wijl ik tussen de sokken zocht, pakte Saska een vest van het rek en drapeerde een sjaaltje om haar hals. „Niet doen, joh," siste Joom, „wij mogen nergens aankomen!" „Ach, schijtlijster!" zei Saska, maar zij hing de kleren weer terug. We begaven ons naar de kassa. Joom keek oplettend toe hoe ik de caissiere een vijf-eurobiljet toestak en het wisselgeld in ontvangst nam. Hij draaide zich om naar Sas ka. Maar Saska had een potje zil- verkleurige nagellak ontdekt en stond haar vingemagels te verven. „Saska, dat kan je niet dpen!" schrok hij. „Natuurlijk wel!" zei zij opge wekt. „Kijk maar, het is al klaar. Mooi toch?" En zij stak haar tong tegen hem uit. Het leek mij verstandig de winkel snel te verlaten. De tieners volgden mij. „Was dat nu een universeel ruilmiddel, wat u aan die mevrouw gaf?" vroeg Joom. „Ja, dat klopt," zei ik, „dat is geld. Euro"s, om precies te zijn. Daar mee kun je tegenwoordig in half Europa betalen, in alle landen die meedoen met de Monetaire Unie. Kennen jullie geen geld?' „Nee," zei Joom, „in onze cultuur meten wij behoeften en daar pas- sen wij onze productie bij aan. Maar Saska en ik hebben wel ge- leerd hoe geld werkt: een goed dat als geld gebruikt wordt moet aan vier voorwaarden voldoen." „Ja, laat maar!" riep Saska. „Je gaat hier toch geen college geven he!" En zij trok baldadig aan een rek met handtassen, zodat het rek bijna omviel. Ik versnelde mijn pas. Wij bereikten het eind van het winkelcentrum en gingen met een roltrap naar beneden. Buiten ver- volgden wij onze weg. „Het klopt wel, wat je daarnet over geld wilde vertellen," zei ik tegen Joom. En ik legde hem het verschil uit tussen de nominale en de intrin- sieke waarde van geld en vertelde iets over geldstandaarden. Joom luisterde gei'nteresseerd en stelde wat vragen. Hij leek mij wel een pientere leerling. Ik wilde juist be- ginnen aan een betoog over wissel- illustratie: Marco van der Wielen koersstelsels, toen wij het postkan toor bereikten. Het leek mij beter alleen naar binnen te gaan. „Wachten jullie maar even hier," zei ik. „Ik ben zo weer terug." Ik moest langer in de rij staan dan ik gedacht had. Maar toen ik buiten kwam stonden de tieners geduldig te wachten. „Wij hebben net iets ontdekt," zei Saska. „Loopt u even mee?" Ik liep achter hen aan. Wij sloegen een hoek om. „Kijk, daar," wees Saska. Op het gebouw aan de overkant stond met grote zilverkleurige let ters ALEX ANDRIUM. „Volgens Joom is dat Latijn," „Dat klopt,',' zei.ik. J- IkiW „Nu, dan zijn wij eruit!' riep Saska enthousiast. „Dan weten wij pre cies waar wij zijn, he Joom?' „Inderdaad," zei Joom. „Wij be vinden ons in een cultuur waar mensen, naast de plaatselijke taal, ook Latijn spreken. En je kunt in bijna heel Europa met hetzelfde geld betalen. Het is duidelijk: wij bevinden ons in het Romeinse Rijk. Bedankt voor de hulp!" Ik opende mijn mond om te protes teren, maar ik kreeg geen kans. „Wij gaan gauw terug," riep Sas ka. „Heel hartelijk bedankt! Einde- lijk zullen wij nu slagen voor ons practicum!" En terwijl ik verbijsterd toekeek, vervaagde het tweetal langzaam, samen met de zilverachtige poort. Toen er niets meer te zien was, draaide ik me om en liep terug naar de roltrap. Ik was helemaal in de war. Het kostte me moeite te be- denken waar ik ook al weer geble- ven was en welke boodschappen ik nog moest doen. Ik had er mijn aandacht niet meer bij. Ik dacht aan mijn collega in de ver- re toekomst. Grote kans dat hij zijn leerlingen een onvoldoende geeft! Wat zou ik zelf doen? Helemaal goed is hun oplossing natuurlijk niet. Zij zitten er minstens vijftien eeuwen naast. Maar zou er mis schien een kern van waarheid in kunnen zitten? Zou je de Europese Unie kunnen zien als een voortzet- ting van het Romeinse Rijk? Dit verhaal werd ingezonden in het kader van onze verhalenwedstrijd. De uitgebreide tassencollectie van Castelijn Beerens heeft voor elke zelfbewuste vrouw een tas die bij haar past. Overdag een nette damestas en 's avonds een trendy bag. Met Chique Gaucho en Go Croco speelt Cas telijn Beerens op beide behoeften in. De eerste serie netjes en niet al te groot, maar ruim en de tweede handig, hip en ruim. Verschillende trendy kleuren en verkrijgbaar in diverse formaten. Verkrijgbaar bij lederspeci- aalzaken. Voor verkoopadressen: www.castelijnenbeertens.com. Ram 21 maart - 20 april Na de meeslepende gebeurtenissen van de vorige maand kom je in rus- tiger vaarwater terecht. Misschien lijkt het begin van dit nieuwe jaar wat saai, maar als je mee dobbert met de gebeurtenissen en niet te- veel in de contramine gaat, zal je zien dat er genoeg te beleven valt. Stier 21 april - 21 mei Doe het nu maar, waag die sprang in het onbekende. Ook al blijkt het achteraf niet de juiste keuze te zijn geweest, je kunt altijd opnieuw be- ginnen en wie nooit waagt, die ook noot wint. Gelukkig doe je het met zijn tweeen en valt er in de liefde heel wat te beleven. Tweelingen 22 mei - 21 juni Zowel in je werk als in je prive-le- ven loopt het niet helemaal op rol- letjes. Je bedoelt het allemaal zo goed, maar het komt er niet altijd zo uit als jij voor ogen had. Laat anderen ook maar eens wat doen, je hoeft het toch niet altijd in je eentje op te knappen? Kreeft 22 juni - 22 juli Neem die beslissing nu eens. Je weet toch wat je wilt en steun van anderen heb je ook, als je door om verlegen zit. Als je niet snel de knoop zelf doorhakt in dit dilem ma, doen anderen het voor je en dan zijn de rapen gaar. Vertrouw op je gevoel en ga ervoor! Leeuw 23 juli - 23 augustus De laatste maanden heb je het ge voel stil te staan en vooral in je liefdesleven heeft niet veel schot gezeten. Daar lijkt nu verandering in te komen en je denkt opgelucht adem te kunnen halen. Vergis je niet, er is werk aan de winkel en je zal een hoop inzet moeten tonen. Maagd 24 augustus - 23 September Na hard werken en afzien in 2001 kom je ineens in een soort luilek- kerland terecht. Je hebt tijd te over en weet daar eigenlijk niet goed raad mee. Voor de meeste tekens ontstaat stress tijdens het werk, maar voor Maagden is het anders- om. Zoek een leuke hobby op! Weegschaal 24 September - 23 oktober Je bent altijd op zoek naar even- wicht in alles. Daar lijkt op dit mo ment geen sprake van. De gebeur tenissen overspoelen je en je weet er maar met moeite grip op te krij- gen. Je kunt kiezen voor chaos of oude vertrouwde veiligheid. Denk er wel aan dat je alleen maar groeit alsje je mee durft laten slepen. Schorpioen 24 oktober - 22 november De gebeurtenissen waar je in te- rechtkomt komen je wel heel be- kend voor. Heb je dat al niet vaker meegemaakt? Alleen is er met de persoon die je leert kennen veel meer mogelijk dan in het verleden en bemerk je dat er ruimte tussen jullie blijft, zodat je je broodnodige vrijheid behouden kunt. Boogschutter 23 november - 21 december Je komt in een stroomversnelling van gebeurtenissen terecht, die los van elkaar lijken te staan, maar achteraf bezien toch verband met elkaar blijken te houden. Je kijkt er in het begin wat vreemd tegenaan, maar eigenlijk heb je op deze om- wenteling zitten wachten. Steenbok 22 december - 20 januari Voor buitenstaanders lijkt het of je relatie koe en ei is, maar je echte vrienden hebben al lang gemerkt dat er in jouw relatie behoorlijk wat geruzied wordt. Ga je gevoe lens eens na en bekijk of je nog ge noeg van je partner houdt. Is dat het geval? Begraaf dan de strijdbijl en maak er iets moois van. Waterman 21 januari - 18februari Je hebt de laatste maanden wel erg veel willen bereiken. Daarbij ben je soms behoorlijk roekeloos om- gesprongen met de gevoelens van anderen. Maak eens pas op de plaats en overzie wat de gevolgen zijn. Dat is geen achteruitgang, maar een noodzakelijke rustpauze om de dingen weer in perspectief te kunnen zien. Vissen 19februari - 20 maart Je krijgt een gouden kans en die kan je maar beter met beide han- den aanpakken. Als je er te lang over nadenkt, is een ander je voor en dat vind je achteraf bezien, heel erg jammer. Natuurlijk komen er nog meer kan sen dit jaar, maar de ze is te mooi om waar te zijn. 46S»»*r Hendrik IJzerbroot is terug, ofte- wel Agent 327! Zijn terugkeer was langverwacht, maar al vijftien jaar schoof Martin Lodewijk de comeback van zijn geesteskind voor zich uit. Vorig jaar keerde Agent 327 onverwacht terug als dagstrip in het algemeen Dagblad. Het eerste nieuwe avon- tuur; 'De vergeten bom' is nu in al- bumvorm verschenen. Het is een vlot verteld verhaal. Na de val van de muur is de Nederlandse Gehei- me Dienst opgeheven. IJzerbroot verdient na zijn ontslag als geheim agent de kost als chauffeur. Totdat zijn oude partner Olga Lawina hem overhaalt om de deinst nieuw leven in te blazen. De chef, Ba- rend, Carl Sorge, juffrouw Betsy en Willemse worden opgespoord. De wereld moet worden gered! Nauwelijks is het buro opnieuw in- gericht, of de chef wordt ontvoerd. De zoektocht van 327 voert hem naar Zakkestan, een voormalige Sovjet-staat waar de maffia de scepter zwaait. De auteur strooit met ruime hand actuele (woord) grappen en persiflages, zoals hij dat vroeger ook deed. Agent 327 is een eigentijdse strop geworden met hedendaagse (vaak wat schui- nejgrappen voor een nieuw pu- bliek. Het verschil in publicatierit- me tussen week- en dagbladen heeft onvermijdelijk gevolgen ge- had voor de manier waarop Lode wijk zijn verhaal moest vertellen. De nadruk ligt nu meer op de korte grappen dan op het verhaal als ge- heel. Immers, de lezer moet voort- aan per dag vermaakt worden en heeft minder oog voor het comple te albumvullende verhaal. De nieu we stijl met hoge grapdichtheid en korte scenes past prima bij het leesgedrag van de moderne kran- tenlezer. Gezien de andere verha- len die inmiddels al in de krant zijn voorgepubliceerd, heeft Nederland er met de terugkeer van Agent 327 een eigentijdse variant van de Vlaamse Nero bij. Complimenten voor deze Rotterdamse detective. 1Carrie - Blijf nog even 2. Lillian B. Rubin - Verweven levens 3. Nigel MacCrery - Dood zonder gezicht 4. John Lescroart - De hoorzitting 5. Naomi Klein - No logo 6. Oh my God! 7. Katarina Mazetti - De man naast mij 8. Elaine Kagan - Met stille trom 9. Ileana de la Guardia - De naam van mijn vader 10. John Grisham - Winterzon Maasstad publiceert tweewekelijks de po pulate top 10 collectie van de Gemeente Bi- bliotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibliotbeek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de collectie. De catalogus van de bibliotheek op internet: http://www.bibliotheek.rotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 17