Parkeergarage Nieuwe Passage maasstad is speciaal op koopzondag 6 januari geopend 'Hangjongeren: niks anders dan Schiedam centrumpagina Ouderen durven 's avonds de deur niet uit centrum Cooperatie Museum, een buurtwinkeltje uit oma's tijd Toegankelijke kunst bij galerie Artipico OntdekpHHHH stoer doen voor de meiden' COLOFON Schiedam Centrum elke maand in Maasstad Valt het In di imaak? in Schiedam-Centru Schiedam... >ma®tai)atera Daan Kocks Qp 0 d SCHIEDAM - Volgens on- derzoeken gaan oudere men- sen 's avondsmoeilijk de deur uit. Jammer, want deze groep mensen lopen volgens de onderzoekers juist het mrnste gevaar. Vooral jonge- ren immers lopen de kans om met geweld en beroving in aanraking te komen. Toch is de jeugd daar (gelukkig) niet erg van onder de indruk. Ter- wijl oudere mensen bang blij- ven om 's avonds op straat te gaan, terwijl daar geen aan- leiding voor is. SCHIEDAM - In de slip stream van Jan des Bouvrie ontdekken jonge kunstzinni- ge ondernemers in hoog tem po Schiedam. De Co-Opera- tie met lampen op de Dam en kunstenaars met eigen zaak als Van Otterloo op de Lange Haven of Jacques Tange op de Grote Markt. En sinds maart Artipico, een grote ga lerie, kunstbemiddelings- en internetbedrijf op de Grote Markt. Daar waar voorheen een treintjeswinkel was. Met toegankelijke kleurrijke kunst in alle soorten en maten om te kopen, huren of beleg- gen. SCHIEDAM - Kaneclstok- ken, zoethout, stroopsoldaat- jes, nougat en duimdrop. De toonbank met gezellige stolp- flessen staat vol met snoep- goed. Is dit de 21 ste eeuw of heeft hier de tijd stilgestaan? Waar anders kan je nu nog kruideniers- of grutterswaren kopen als havermout, grutjes, linzen en borstplaat? Juist ja, alleen nog maar in het buurt winkeltje uit oma's tijd. De DES (Door Eendracht Sterk) op de hoek Lange Haven en Appelmarkt ofwel het Natio- naal Cooperatie Museum. Tegen vooroorlogse prijzen en museum toegang; gratis en voor niks. SCHIEDAM - „Die jongelui die met koopavond vaak rond de Nieuwe Passage hangen, die doen echt niks, ze staan vaak alleen maar stoer naar de meiden te kijken. Ze la- chen wat en fluiten naar el kaar", zegt Daan Kocks, in- specteur van politie en tevens belast met de veiligheid van het Centrum. SSaww*** SS2IN Woensdag 2 januari 2002 Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schie dam, het overkoepelend orgaan van winkeliersverenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie Frank Willemse Vormgeving: Joop Been Foto's Roger van der Kraan In Maasstad Weekbladen Schie dam kan de lezer voortaan elke woensdag voor de koopzondag op deze pagina van het Centrum Ma nagement Schiedam vinden. Hier- op wordt aandacht besteed aan (bijna) alles wat met het centrum van Schiedam te maken heeft. Een aantal rubrieken komt elke maand terug; zoals 'Ontdek Schie- - data. 2 vW&afiit &dsdacht is voor de toeristische trekpleisters van de stad, 'Schiedamse Smaakmakers', waarin iemand die in het centrum werkt, woont of leeft voor het voetlicht wordt gehaald en 'Valt 't in de Smaak?', waarin readies worden gepeild op het 'werk' van de geinterviewde Smaakmaker. Daamaast is er natuurlijk aandacht voor actuele ontwikkelingen in het centrum en wordt er elke maand een evenementenkalender opgeno- De politie besteedt in samenwer- king met winkeliers en gemeente veel aandacht om de veiligheid van het publiek zeker te stellen. Zodat ook met koopavonden en zondag- openstelling de winkels ih het cen trum van Schiedam open kunnen zijn. Ook ouderen moeten zich vei- lig voelen en lekker in de stad kun nen winkelen. Mevrouw en meneer Leeflang zijn gezellig in de Kersttijd aan't win kelen in de Nieuwe Passage van Schiedam. Een toepasselijke ach- ternaam omdat zij, Maartje, 74 jaar is en hij< Bertusr.al 80. Elke week i komf het echtpaar wel een keer in Schiedam om te winkelen. Maar wel alleen in de morgen of's mid- dags. „We halen altijd brood en boodschapjes en doen vaak het rondje weekmarkt", zegt me vrouw Leeflang. Maar waarom niet op de koopavond? „Tja, je hoort altijd van die verhalen, he. Of dan lees je in de kranten van die enge berichten. Nee, wij gaan er's avonds voor geen goud meer uit", zegt zij in een zin er achteraan. Het is een typisch voorbeeld van oudere mensen die zodra het don- ker wordt de deur op het nachtslot draaien en voor de televisie gaan zitten. Dit echtpaar Leeflang doet alles samen en dat betekent dat ze er nog dagelijks op uit trekken. El ke dag gaan ze er voor boodschap- pen en gezelligheid er op uit. Ze kennen daarom de winkelcentra van Delft, Capelle aan de IJssel, Rotterdam Centrum en Zuid Plein op hun duimpje. Als echte Rotterdammers wonen zij nu al jaren in Overschie in een aanleunwoning. „Maar we doen nog alles zelf, hoor", zeggen zij sarnen beslist. En boodschappen, koken en schoonmiken doen zij zelf hog. Eh voor de boodschapjes pakken zij de bus of een tramme- tje. Maar waarom niet naar de koop avonden op donderdag in Schie dam of vrijdag in Rotterdam? „Nou, wat hebben we daar te zoe- ken joh", zegt Bertus vriendelijk maar beslist. „Wij hebben de tijd en dus winkelen wij overdag. En 's avonds kijken wij graag naar de te levisie." Slechts voor verjaarda- gen en feestjes verlaten ze in de avonduren hun huisje. Als echte buren van Schiedam, Bertus is geboren in het Witte Dorp, zijn ze wel regelmatig in de binnenstad van Schiedam te vin den. Zij vinden het centrum hier gezellig en knus. Vooral naar de vrijdagmarkt met de kraampjes om erna een broodje te eten bij Moon light op de Lange Kerkstraat. Maar naar de koopavond, nee, daar voe len zij niet veel voor. Laat dat maar over aan de jongelui. Die zitten de hele dag op school of moeten wer- ken. „Die hebben het al zo druk en kunnen alleen in de avonduren gaan winkelen." Zo, basta en zo kuieren de twee krasse oudjes weer verder. Schiedam centrum raakt 'in' bij kunstliefhebbers en creatieve men- sen met geld en smaak die van mooi houden. Maar dan wel van 'gewoon mooi' en niet van die zweverige, experimentele (moeilij- ke) kunst. Nee, beelden of schilde- rijen die wat verbeelden en bijna altijd realistisch en iets voorstellen. Artipico is ook geen kale ruimte met een enkel kunstvoorwerp, de ruimte staat hangt en ligt vol met kunst. Overal beelden, schilderijen tegen de wand of opgestapeld te- gen de muren. Meer een hectische winkel dan een kunsttempel. Eigenaar Edwin Voute (32) en vriendin Lilian Euser (24) runnen sinds maart 2001 de galerie annex kunstbemiddeling. Een 'full servi ce concept' met verkoop, verhuur en lease van kunstwerken. Kunst voor een breed publiek. Tevens stellen zij kunstexposities samen (Art parties) en doen het manage ment namens kunstenaars. Niet een enkele kunstenaar maar van tientallen wiens werk op het inter net te zien is. Voor de verzamelaar, particulier of bedrijf, geven zij ad- viezen van ophangsystemen tot verzekeringen. Ook verzorgen zij kunstzinnige geschenken en advi- seren zij bedrijven met juridische en ftscale adviezen over kunst. Kortom een hectisch bedrijf. Maar hoe komen ze nou net in Schiedam terecht? Edwin Voute had als kunstbemiddelaar verschillende klanten en bedrijven toen hij vorig jaar een pand zocht en op Schie dam stuitte. Hij schilderde al tij- dens zijn studie rechten en als be- drijfsadviseur bij Deloitte Tou- che deed hij er kunstbemiddeling bij. Als liefhebber van oude, stijl- volle panden ontdekte hij Schie dam. „Het is in Schiedam prettig werken en wonen en bovendien haat ik files", zegt hij. Schiedam is vriendelijk, bijna dorps met veel sociale controle, gezelliger dan het onpersoonlijk, kille Rotterdam. Een prettig werkklimaat zeker om dat hij veel met de computer (inter net en e-mail) werkt. Als winkel is de galerie alleen open op vrijdag en zaterdag. Het leveren aan bedrijven die vaak liever huren dan kopen en het advi- seren in kunstbelegen is een be- langrijke markt. Edwin Voute heeft in Schiedam al snel zijn draai gevonden en ook lokale kunste naars weten hem te vinden. Hij verkoopt kunst van Schiedammers als Frits Kloppers, Vincent Bottela en Mechteld Feijtel maar ook van bekende Nederlanders als Joop Polder, Rene Jacobs en Ineke Ca- lis. Een heel bekende internatio- naal kunstenaar is Clemens Briels; de officiele kunstenaar voor de Olympische Winterspelen in Salt Lake City 2002. Nog maar net in Schiedam organi- seerde hij deze maanden al zijn 'Rondje Kunst' waar wijn werd geproefd en kunst gekeken in ver schillende panden in het centrum. Zoals bij buurvrouw Jacky Habets (hoeden), De Co-Operatie (stoe- len), uitgeverij Interboek, Chris Coppens (bedden) en de Artoteek. Artipico is gevestigd op de Grote Markt 37a. Kocks. Bovendien zijn er zeker met koop avonden veel beveiligheidsmensen aanwezig om een oogje in het zeil te houden. Zo is er elke donderdag een uitgebreide ploeg van agenten die de jongelui aanspreken als ze hinderlijk in de weg te staan bij de ingang van de Passage. En worden ze gevraagd niet te gaan hangen over de balustrade. „Bovendien is er de vaste buurtagent Jan waar de jeugd heilig ontzag voor heeft. Hij is twee meter groot en heeft kolen- schoppen van handen. Als branie- schoppers willen kunnen ze even 'handje knijpen' met deze reus. Er na zijn ze 'plots' weer heel rustig en braafzegt Kocks. Subjectieve veiligheidgevoelens, daar gaat het om. Veelal hebben oudere mensen het idee dat het niet veilig is op straat. En durven bij- voorbeeld niet naar het winkelcen- trum te gaan als het donker wordt. Dat kan Kocks zich best voorstel len, maar het zijn en blijven sub jectieve en dus persoonlijke idee- en. Die vaak op misverstanden be- rusten, meent Kocks: „Spreek el- kaar er op aan als er wat is wat je niet bevalt. Want de straat is er van iedereen; dus als een lastpost zegt 'Bemoei je met je eigen' dan zeg je dat de straat ook net zo goed van jou is." Elke veertien dagen overleggen de winkeliers, de politie, bewoners en de gemeente, ONS en Woonplus met elkaar om het winkelcentrum van Schiedam tiptop in orde te houden. Verschillende maatrege- len worden genomen om verloede- ring en vandalisme tegen te gaan. Zo is er een verbod om op straat al cohol te drinken zoals bij Bas van der Heijden en worden leegstaande etalages opgevuld met reclame van andere zaken. De gele straatver- lichting wordt vervangen door wit te lampen, dat geeft een veiliger gevoel. Andere politieacties dit jaar zijn bekeuringen tegen het fietsen op de Hoogstraat en een grote actie tegen zakkenrollers op de vrijdagse weekmarkt. Maar het is niet alleen de politie die er wat aan kan doen. „Het moet samen gebeuren", zegt Kocks. Sa men met de bewoners en met de gewone burger. Of met de RET die een grote kaartjescontrole op de tram aan de Rotterdamse Dijk houdt waar geen zwartrijder aan kan ontsnappen. Maar ook strenger optreden, zo geeft de politie een proces-verbaal bij vervelend ge- drag. „Daar doen we niet moeilijk over. Als we eenmaal gewaar- schuwd hebben enhet gebeurt weer, dan schrijven we wel een'be- keuring uit", aldus Kocks. „Kijk van deze gedroogde vruch- ten als appeltjes, pruimen en appel- sientjes maak je Tutti Frutti." Tutti Frutti? Wat is dat? „Nou, een heer- lijk toetje dat mijn man en ik heb- ben gegeten met de Kerst. Eerst de kerstbout of konijn en erna Tutti Frutti. Daarvoor moet je de ge droogde vruchten laten weken en daarna kook je ze. Om erna met een beetje aardappelmeel als bind- middel op te dienen als een heerlijk ouderwets toetje." Aan het woord Cees en Janny Bos; beiden vrijwil- ligers in het winkeltje en het Coop- museum in Schiedam. Pal achter het winkeltje met vlag en oude bakfiets is een huiskamer ingericht. Als een arbeiderswoning rond de jaren twintig van de vorige eeuw. Met eenvoudige wat sombe- re spullen zoals een kast met maar weinig boeken, de potkachel in het midden. Een bedstee met deuren in de hoek van de kleine kamer en er- naast toilet (een stilletje) wat niet meer is dan een donker gat met een emmer eronder. ,,'K zou zo die gezellige potkachel willen hebben." Een jong gezin met twee kinderen uit Slikkerveer komt snoepjes kopen maar kijkt nieuwsgierig de huiskamer in. „Kom maar gerust verder", zegt Cees Bos die graag wil vertellen over het museum. En de Coopera- tiegedachte als reactie op de mise- rabele leefomstandigheden die in de 19e en 20e eeuw heersten in de arbeidersmilieus. Onder de leuze 'Niet voor het gewin maar voort het gezin' produceerden 'eigen' arbeidersfabrieken levensmiddelen en andere goederen waar de winst niet in- zakken van de rijken ver- dween. Arbeiders waren hiermee lid en mede-eigenaar van fabrieken en winkeltjes van de Cooperatie. En in het Cooperatie Museum wor den hierover regelmatig verschil lende tentoonstellingen gehouden. Waar gastheren en dames de klan ten naast ouderwets snoepgoed Daan Kocks. „We zijn toch allemaal jong ge- weest en bovendien zijn het ook potentiele klanten voor de winkels. Het is meer machogedrag van jon- gens en meiden die uitdagend met elkaar contact proberen te krijgen. Niks om je echt druk om te maken en bovendien zijn wij er van poli tie, beveiligingspersoneel en de veiligheidsassistenten er ook nog." Daan Kocks, wijkteamchef van het Centrum en West wil niet verhul- len dat in het verleden best wel eens wat moeilijkheden zijn ge- weest met groepen jongelui. Veel al allochtone groepen jongeren die uit de hele regio naar de koop avond in Schiedam komen. Maar het patrouilleren met paarden en honden is echt niet meer nodig. En deze overlast is beter te bestrijden door rechtstreeks op de jongelui af te stappen. Daarbij is de winkelen- de burger ook belangrijk door deze hangjongeren gewoon aan te spre- ken. Bij voorbaat boos worden of angstig weglopen werkt niet, zegt van alles over te vertellen hebben. Zo vertelt Cees Bos over die win keltjes waar er in Schiedam en Vlaardingen er zeker tientallen van waren. Coopwinkels met vooral le vensmiddelen maar ook kleding, schoenen (Robinson voor fl. 2,95), melkproducten en manufacturen. Zelfs later luxe goederen zoals de beroemde Coop-stofzuiger die na de oorlog in vrijwel elk arbeiders- gezin werd gebruikt als 'toppunt van luxe'. Maar ook ziekenfond- sen en kraamklinieken werden door de Coop opgericht. De be roemde en goedkope begrafenis- verzekering zodat je terecht kon zeggen dat je bij de Coop van de wieg tot het graf verzorgd was. En dat alles onder de leuze: 'een goed kwaliteit tegen de laagste prijs'. Het Nationaal Cooperatie Muse um en winkeltje is woensdag tot en met zaterdag geopend van 11 uur tot 5 uur 's middags en donderdag- avond tot 9 uur 's avonds. Adres Lange Haven 84, hoek Appel markt.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 19