m maasstad 111 mp©ota^® Jongensdromen worden waar bij Rise REG10 - Bezoekers van de Maasvlakte worden regel- matig geconfronteerd met Hollywood-achtige taferelen. Treinen en vliegtuigen die in brand staan en bootjes die gelanceerd worden. Het bedrijf RISC, gelegen aan de Beerweg op de Maasvlakte, doet er niets aan om de branden en brandjes te verbergen voor het oog van de buitenwereld. Integendeel, kijkers zijn altijd welkom om vanaf de weg, veilig achter het hek te kijken naar grote en kleine branden. Vrouwen Realistisch trainen iL MFI Trainen met vlammen en rook problemen voorkomen helpt Behalve het verzorgen van opleidingen en trainingen verhuurt RISC blusmateriaal en detacheert het bedrijf personeel, blijft dat RISC Maasvlakte een van door Ank Herstel fotos Rob Kamminga Wat er allemaal bij RISC ge- beurt legt directeur L. de Groot uit: ..Hoewel het lijkt dat RISC een absolute jongensdroom is zijn wij wel degelijk een com- mercieel bedrijf, gericht op de wensen van de klant. In 1986 is het bedrijf ontstaan. Op initiatief van de Brandweer en beveili- gingsbedrijven zijn we ambach- telijk van start gegaan met trai ningen en industrieie dienstver- ieningen op het gebied van brand en brandbestrijding. In- middels bieden we een totaai- pakket aan op het gebied van brandveiligheidszorg, het zoge- naamdene-stop-shopping." Behalve het verzorgen van oplei dingen en trainingen verhuurt RISC blusmateriaal, detacheert het bedrijf personeel, is er een help- desk en heeft RISC de beschikking over het RISC-Emergency Res ponse team. Voordat de Groot de- ze onderdelen nader toelicht, ver- telt hij eerst het een en ander over de locatie waarop het bedrijf sinds een paar jaar is gevestigd: „Ik kan me voorstellen dat dit bedrijf met argusogen wordt bekeken. Er zijn vaak vlammen of rook te zien en men denkt dan al snel dat dit mi- lieuvervuilend is. We vervullen echter een erkende maatschappe- lijke functie. Door training kunnen branden voorkomen worden. Dat hebben we ook aan de bewoners van Oostvoorne uitgelegd toen we ons hier vestigden. We erkennen waar we mee bezig zijn en probe- ren de omwonenden zo goed mo- gelijk te informeren en bij dit be drijf te betrekken. De inwoners van Oostvoorne worden dan ook jaarlijks uitgenodigd om op de hoogte gebracht te worden. We werken met zo schoon mogelijke materialen, als gas en schone ben zine waar de roet uit is. De wolkjes die soms opstijgen lijken erger dan ze zijn. Het bluswater wordt via een gesloten systeem opgevangen en gereinigd door een systeem van bacterien. Daarna wordt het weer gebruikt." RISC heeft in Nederland vestigin- gen in Vlaardingen, Den Haag, Zaanstad en Geleen. Verder zijn er vestigingen in Malta, Belgie en Duitsland. In Duitsland is een oude kolenmijn omgebouwd om tunnel- branden te kunnen nabootsen. Met de vestiging in Malta is een corri dor naar Europa gecreeerd. Feit het grootste trainingscentrum ter wereld is waar mensen vanuit de hele wereld naartoe komen om hun opleiding of training te krijgen. „Wij hebben twaalf brandweerau- to's in bezit," hervat de Groot zijn verhaal over de kerntaken van RISC. „Daarnaast verhuren we al- lerlei blusmaterialen die worden ingezet voor trainingen, calamitei- ten en zelfs een enkele keer bij overstromingen. Wij detacheren hooggekwalificeerde vaklui als brandwachten, toezichthouders, preventiemedewerkers of veilig- heidskundigen. Wij zijn eigenlijk een grote vergaarbak van kennis." Een belangrijk onderdeel van de dienstverlening van Rise is het Rise-Emergency Response Team. Dit team bestaat uit een aantal ex perts die op het gebied van brand bestrijding bij calamiteiten als aardbevingen en branden aan boord van schepen uit kunnen ruk- ken. Ze staan paraat om overal ter wereld hun deskundigheid in te zetten bij brandbestrijding. Stan- daardunits met blusmiddelen staan stand-by en kunnen in zijn geheel een vliegtuig in gerold worden. De Groot: „Dit team heeft in Turkije na de aardbeving de coordinate gehad bij de brandbestrijding. Het wordt ook veel ingezet bij off shore activiteiten. Soms kunnen ze niet veel meer doen dan een brand uit laten woeden. Het blussen van tanks is bijvoorbeeld erg vervui- lend, die branden kan je beter uit laten woeden maar het komt ook voor dat deze mensen dagen achter elkaar bezig zijn om vanuit een bootje een brand te blussen. Het komt wel eens voor dat ze amper terug zijn van een klus en alweer uit moeten rukken." Door training kunnen branden voorkomen worden. Op het terrein zijn de meest uiteenlopende oefensituaties uitgebeeld. In de flat zijn een parkeergarage en elk woningtype vertegen woordigd. rw Tijdens de realistische trainingen wordt de cursisten geleerd eerst goed na te denken. Een instructeur legt uit hoe het zuurstofmasker aangebracht en gedragen moet worden. De toekomst van RISC sluit vol- gens de Groot aan op de ontwikke- lingen van deze tijd. „Er blijft vraag naar brandbeveiligingsmaat- regelen. Directies van bedrijven kijken nader naar de gevolgen van calamiteiten. Daarnaast hebben steeds meer brandweerkorpsen problemen met het vinden van per soneel. Mede daarom is Binnen- landse Zaken met een campagne gestart om vrouwen en allochtonen voor de vrijwillige Brandweer te interesseren. Zeventig a tachtig procent van de Nederlandse Brandweer bestaat uit vrijwilli- gers. Het ligt dus voor de hand dat RISC ook in de toekomst mensen detacheert aan brandweerkorpsen en ook het huren van materiaal is voor de korpsen voordeliger. Brandweerkorpsen kunnen in sa- menwerking met RISC zo efficient mogelijk werken. Annemieke Loef is als PR mede- werkster verbonden aan RISC. Voor een rondleiding over het oe- fenterrein moeten we eerst naar het uitgifte-magazijn gaan waar we een helm ophalen. In dit magazijn hangen rijen met overalls, jassen, laarzen en bakken vol helmen. „Hier wordt hard gewerkt om de spullen op tijd schoon te krijgen. We hebben een eigen wasserij zo- dat we snel kunnen werken en niet afhankelijk zijn van anderen maar er komen vaak grote groepen en dan is het de kunst om het op tijd weer droog en schoon te hebben", legt Annemieke uit. „Kijk, de eer- ste verandering die we hier hebben ingevoerd is de eigen kleedkamer voor dames. Binnenlandse Zaken voert momenteel een campagne om meer vrouwen en allochtonen aan te trekken. Ook het bedrijfsres- taurant kan inspelen op de eetge- woonten van de cursisten die uit de gehele wereld voor een training naar RISC toekomen. Varkens- vleesvrije menus en zelfs het aan- geven van de richting waarin Mek- ka ligt, behoort tot de mogelijkhe- den", verzekert Annemieke. Onlangs werd bij RISC door Bin nenlandse zaken het blusteam van de toekomst gepresenteerd, be- staande uit negen vrouwen en een allochtone man. Om dit werk te kunnen doen moeten zowel vrou wen alsook mannen aan bepaalde testen voldoen. „De vrouwen die voor de campagne van Binneland- se Zaken hier waren, wisten van aanpakken," aldus Annemieke. Over vrouwen gesproken, het is ook mogelijk voor groepen om een speciale brandtraining te krijgen. Leden van deVereniging van Huis- vrouwen kunnen bijvoorbeeld op zeer aanschouwelijke wijze erva- ren wat er gebeurt als de vlam in de pan geblust wordt met een kopje water in plaats van met een deksel op de pan. Op zon dag wordt een aantal vaardigheden geoefend zo- als het blussen van een brand in een prullenbak met een brandblus- ser of er wordt een electriciteits- brand nagebootst. Bedrijven en verenigingen hebben de mogelijk- heid om op het oefenterrein van RISC een zogenaamde 'funtrai- ning' te volgen. Dit geeft de deel- nemers een beter inzicht in het functioneren in stress situaties en het functioneren binnen de groep. Een funtraining met een educatief karakter. „Een bedrijf kan kiezen voor een funtraining, in plaats van een dagje kanovaren in de Arden- nen. Iedereen vindt het hardstikke leuk om met zon grote brandweer- slang aan de gang te gaan", lacht Annemieke. Het is bij RISC ook mogelijk om ajs particulier deel te nemen aan open inschrijf-cursus- sen. We komen bij het naar buitengaan een brandweerman tegen met een hoogrood gezicht. „Ik ben al twee keer onder de koude douche ge- weest maar de warmte blijft in mijn gezicht, dat komt door de flash-over. Deze oefening mag je maximaal twee keer op een dag doen anders wordt je bloed veel te dik," legt hij uit in het voorbij- gaan. Annemieke weet precies wat een flash-over is. „Een flash-over kan voor een brandweerman le- vensbedreigend zijn. Als er in een kamer iets ligt te smeulen dan hoopt brandbare rook zich op on der het plafond. Komt er bij het openen van de deur zuurstof in de kamer dan vat de rook vlam en krijg je te maken met een flash- over. Een wolk van vuur. We heb ben hier een unit waar we flash- overs kunnen nabootsen. De man nen gaan dan met perslucht de flash-overunit in en nemen plaats op de grond omdat de temperatuur bij een flash-over kan oplopen tot 1200 graden boven in de ruimte en wel tot veertig a vijftig graden bij de grond. De instructeur leert de cursisten het fenomeen te herken- nen en preventieve maatregelen te nemen. Wie de enorme hitte over zich heen krijgt denkt soms ten on- rechte dat hij in brand staat omdat het transpiratievocht op het li- chaam letterlijk begint te koken. Het is mogelijk om hier op het trai ningscentrum onder veilige om- standigheden een flash-over aan den lijve te ervaren. Het ervaren van situaties bevordert de herken- nmg." Op het terrein kunnen de meest uit eenlopende situaties worden nage bootst. Er staat zelfs een marine- unit om allerlei situaties aan boord van schepen na te bootsen. In de haven van RISC bevindt zich het Maritiem Trainingscentrum (MTC) Hier is men gespecialiseerd in het overleven op zee. Op een lanceerinstallatie zien we een vrije- valboot. Met deze boot kan men in geval van nood een schip of boor- eiland snel verlaten. Annemieke: „Tijdens de oefeningen moet je honderd procent vertrouwen heb ben in de instructeur. Ik heb zelf ook wel eens zo'n lancering mee- gemaakt. Je wordt dan helemaal ingesnoerd om blessures te voor komen en op zo'n moment leg je echt je lot in de handen van de in structeur." Op het terrein zijn de meest uiteenlopende oefensituaties uitgebeeld. Een stapel containers, een vliegtuig, tanks in alle soorten en maten, diverse voertuigen. Re- centelijk is een groot flatgebouw neergezet waarin allerlei situaties zijn nagebootst. Het gaat voor brandweerlui vaak om het herken- nen van situaties dus wordt er zo natuurgetrouw mogelijk gewerkt. In de flat is een parkeergarage, een maisonnettewoning, eigenlijk is elk woningtype vertegenwoordigd in de flat. Als we langslopen is het brandweerkorps van Breda aan het oefenen. Op de bovenste etage staat een vrouw luidkeels te gillen dat ze gaat springen. Het is zaak voor de brandweerlui dat ze me- vrouw heelhuids naar beneden ha- len met de ladder. Annemieke: „We maken bij allerlei oefeningen graag gebruik van de LOTUS- slachtoffers.(LOTUS-slachtoffers zijn EHBO-ers die geschminkt zijn alsof ze verwondingen hebben en spelen een slachtofferrol bij dit soort oefeningen, red.) Hierdoor is alles zo realistisch mogelijk na te bootsen." Het brandweerkorps uit de regio Breda is met groot materi- eel uitgerukt voor deze oefendag, overal staan wagens met Brabantse plaatsnamen. De brandweer van Breda heeft de keus gemaakt om bij RISC te oefenen met haar eigen wagens en eigen materiaal maar uiteraard kan ook met RlSC-mate- riaal getraind worden. We lopen verder naar een industrieel aan- doende situatie. Iemand van een groep staat met een grote slang een brand te blussen die op de tweede verdieping woedt. Annemieke: „Deze mensen hebben vanmorgen theorie gehad en krijgen nu prak- tijklessen. Ze oefenen nu wat ze geleerd hebben en worden meteen geconfronteerd met de gevolgen als ze het fout doen. Kijk maar, de brand slaat over naar de onderlig- gende etage." Op de bovenste eta ge van het 'industriecomplex' staat een bak met water. De benzine die daarop drijft staat in brand. Als dit van onderaf geblust word, dan loopt de bak over en dat is de reden dat het vuur zich over de andere etages verspreidt. Vanuit het 'fuel- huisje' kan de hoeveelheid brand- stof worden geregeld. De instruc teur houdt de verrichtingen van de cursisten continu in de gaten. Bij fouten verzoekt hij de 'fuel-opera- tor' een extra kraan open te draaien zodat de cursisten direct met de ge volgen van hun handelen worden geconfronteerd. We willen geen helden maken maar mensen con- fronteren met allerlei situaties. Warmte en rook zorgen voor ver- warring. Tijdens de realistische trainingen wordt de cursisten ge leerd eerst goed na te denken. Na In het magazijn van RISC hangen rijen met overalls, jassen, laarzen en bakken vol helmen. Iedereen vindt het leuk om met zon grote brandweerslang aan de gang te gaan de gemaakte fouten krijgen ze me teen kans om het nog een keer te doen", licht Annemieke deze.situ atie toe. Sommige objecten die op het ter rein staan zien er nogal roestig uit. Een tank die vier keer per dag in de brand staat heeft niet het eeuwige leven. „Brand en zout water zijn inderdaad niet goed voor de objec ten, het is hier al sterk verbeterd ten opzichte van de oude locatie omdat we hier met zoet water blus sen", aldus Annemieke. Het water wordt in een groot bassin opgevan gen waarna het na reiniging door een groot aantal hardwerkende bacterien opnieuw gebruikt wordt. „Gelukkig hebben we een hele nauwe samenwerking met een aan tal personen uit onze klanten- kring", vervolgt ze. „Als zij iets over hebben dan krijgen wij het want realisme is uiterst belangrijk. Kijk maar naar deze RET trams en bussen. Mensen van de RET ko men hier voor trainingen, niet al- leen op het gebied van brandbe strijding maar leren ook omgaan met paniek en speciale dingen. Denk maar aan kapotte stroomlei- dingen of calamiteiten in een met- robuis." Al met al lijkt het erop dat trainin gen bij een bedrijf als RISC veel problemen kunnen voorkomen want behalve brandbestrijding kan RISC ook deskundigheid bieden op het gebied van preventie. Be drijven en instellingen kunnen doorgelicht worden op brandvei- ligheid en er kan een noodplan ge maakt worden. Ook is het mogelijk om op locatie te komen oefenen met de medewerkers van een be drijf. De enorme kennis die de me dewerkers van RISC in de loop der jaren hebben vergaard wordt steeds uitgebreid onder meer door samen met TNO allerlei tests te verrichten. Hierbij wordt gebruik gemaakt van geavanceerde appara- tuur zoals warmtecamera's en wordt bijvoorbeeld de veiligheid van vuurwerk onderzocht. Wie het leuk vindt om de oefeningen te zien en de soms spectaculaire branden op veilige afstand wil be- kijken kan eens een kijkje nemen bij RISC. Vanaf de openbare weg is goed te zien wat er gebeurt. RISC ligt op de Maasvlakte aan de Beerweg. Het havennummer is 7033. Wie de borden volgt richting Europoort en daarna de haven- nummers in de gaten houdt, komt er vanzelf. Bedrijven en verenigingen hebben de mogelijkheid om op het oefenterrein van RISC een zogenaamde 'funtraining' te volgen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 4