Sportieve topversie Peugeot 106 Primera een bonk geavanceerde technologie maasstad Nieuwe Polo maatje voor in de stad Innerlijken uiterlijk Premacy vernieuwd wrsBSi Auto van het Jaar 2002 Opel best verkochte merk; Golf best verkochte model Recordverkoop Krachtigste diesel in segment Peugeot 307: Plus of min Opvallend Verfijnd, ontspannen en uitgebalanceerd rijkarakter Volkswagen Polo 1.4 16V Sportline I a PRIMERA PRIMERA Mazda heeft haar midi-MPV, de Premacy, op veel punten gewijzigd. De belangrijkste visuele wijzigingen bestaan uit het aangepaste front, de vernieuwde achterlichtunits en de kwalitatief verbeterde materialen in het interieur. -J %*f mm gende zaken als elektri sche ramen, centrale ver- grendeling met afstandbe diening en stuurbekrach- tiging. In het interieur treft men fraaie kuipstoe- len aan en als optie is be kleding in Alcantara en leer leverbaar. De 106 GTi heeft sportieve witte wijzerplaten in het dash- Volkswagen blinkt al jaren uit met betrouwbare, veilige, dege- lijke auto's. De nieuwe Polo is met die eigenschappen dan ook meteen een echte VW. Zoals voor alle nieuwe auto's geldt, is ook de vernieuwde Polo weer groter en comfortabeler dan zijn voorganger. Nieuwe motoren en een opgefrist uiterlijk zorgen voor veranderingen binnen en buiten. schakelt soepel ruime auto afwerking -wegligging -prijs monteerd. in- Ook op het motorengebied zijn verbeteringen toegepast. Naast een 1.8 liter benzine krachtbron (190 pk/74 kW) kan de nieuwe Mazda Premacy nu ook uitgerust worden met een 130 pk 96 kW sterke 2.0 liter motor die afkomstig is uit de Mazda 323 en een 2.0 liter direct ingespoten turbo- diesel dikker glas en extra isolatiemateri- aal. Bij de 2.0 liter benzinemotor is een extra afdekplaat op de motor gemonteerd. Deze nieuwe Mazda aanwinst, die vanaf de maand no- vember in de Nederlandse show rooms staat, is verkrijgbaar in vijf uitvoeringsvarianten t.w.: Base, Comfort, Exclusive, Touring en Active. Het instapmodel van de nieuwe Premacy-serie is de B ase-versie die alleen verkrijgbaar is met een 1.8 liter krachtbron van 100 pk 74 kW. Standaard is deze versie uitge- voerd met o.a. twee airbags, ABS, gordelspanners voor, een in hoogte verstelbaar stuurwiel, een Isofix- bevestiging, beker- en flessenhou- de extra standaardvoorzieningen o.a. roofrails, traction control, zij- airbags en een handmatig bediende airconditioning. Kopers van een Premacy Exclusi ve kunnen kiezen uit drie motorva- rianten t.w.: een 1.8 liter benzine- motor (100 pk 74 kW), een 2.0 li ter benzinemotor (130 pk 96 kW) of een 2.0 liter DiTD 100 pk 74 kW). Deze versie is herkenbaar aan in de voor-bumper geintegreer- de mistlampen, een bestuurders- stoel met armsteun, een opbergla- de onder de passagiersstoel, een Aldehyde luchtfilter, velours be- kleding en een afdekzeil voor de bagageruimte. Andere extra's zijn de afstandbediening van de centra- le deurvergrendeling, elektrisch bedienbare ramen achter en ver- warmbare buitenspiegels. Handig voor de achter- passagiers zijn de op- klapbare vliegtuig- tafeltjes die aan de voorstoe- len zijn ge- (DiTD), die goed is voor 100 pk 74 kW. In alle benzi- ne-uitvoeringen is nu ook stan daard een boordcomputer aanwe- zig. Het maximale aanhangwagenge- wicht en de maximale kogeldruk zijn voor alle versies verhoogd. De benzine-uitvoeringen kunnen nu 1.300 kilo trekken en de DiTD- versies 1.400 kilo. Alle uitvoerin- gen hebben een maximale kogel druk van 75 kilo. De wielbasis is 2,67 meter. De nieuwe Premacy is 4,34 meter lang, de breedte is 1,70 meter en de hoogte 1.60 meter. Er is sprake van vijf separate stoelen. Er kan een keuze worden gemaakt uit tien kleuren. Om de torsiestijf- heid te verhogen zijn extra verste- vigingen aangebracht aan de ach- terzijde en in de B-stijlen. Ook de wielophanging werd gewijzigd waardoor minder vibraties voel- baar zijn. Het geluidsniveau werd verlaagd door gebruik-making van ders, elektrische ramen voor en centrale deurvergrendeling. De in kleur gespoten buitenspiegels zijn elektrisch verstelbaar en voorzien van een dode hoek gedeelte. De passagiersstoel is tot tafel opklap- baar. Dat de Premacy met recht een midi-MPV genoemd mag wor den, blijkt uit het feit dat de drie achterstoelen opklapbaar, verwij- derbaar en verplaatsbaar zijn. De stoelen zijn voorzien van een stof- fen bekleding. Ook is er sprake van radiovoorbe- reiding inclusief speakers en an- tenne. De benzineversies zijn voorzien van een boordcomputer, die de gemiddelde snelheid, het gemiddeld verbruik, de resterende kilometers en de buitentempera- tuur aangeeft. De Comfort-versie is leverbaar met een 1.8 liter krachtbron van 100 pk 74 kW of met een 2.0 liter DiTD motor van 100 pk 74 kW. Ten op- zichte van de Base-uitvoering zijn De Touring- uit- voering is voorzien van een 2.0 li ter benzine krachtbron die goed is voor 130 pk 96 kW. Naast alle andere standaard voorzieningen, die in de Base-, Comfort- en Exclu- sive-versies ingebouwd zijn, heeft deze variant 15 inch lichtmetalen velgen, een modulair audio-sys- teem en een lederen stuurwiel. Desgewenst kan de Touring-versie af fabriek met een gei'ntegreerd na- vigatiesysteem uitgerust worden. Eu- ropese ka rakter van Nis san: kwaliteit krijgt een gezicht. Bij de ontwikkeling heeft Nissan gebruiksvriendelijkheid vooropge- steld. De Primera heeft vele ge- avanceerde systemen, die zich op- vallend eenvoudig laten bedienen met een centraal op het dashboard gesitueerd bedieningspaneel met display. De Primera valt daarmee te rekenen tot de meest innovatieve modellen in het D-segment, ont- worpen om kopers aan te spreken die hun persoonlijkheid sterk tot uiting willen laten komen in de keuze van de auto. De vierdeurs Sedan en de vijfdeurs Estate komen begin 2002 op de markt. In de zomer volgt een vijf deurs Hatchback. De Primera is ontworpen volgens een nieuw the- ma, genaamd 'monosilhouette'. Nissan introduceerde dit design vorig jaar op de autoshow in Parijs met de conceptcar Fusion. De lijn en de kenmerken van dit studiemo- del zijn terug te vinden in de Pri mera. Het traditionele sedan-ont- werp is nadrukkelijk losgelaten. Motorcompartiment, interieurge- deelte en kofferbak zijn geen losse componenten. De neus, het mid- In een met 11% gedaalde perso- nenautomarkt heeft Peugeot in 2001 een aanzienlijke stijging van verkoopvolume en marktaandeel weten te realiseren. Het volume van de verkopen ging vorig jaar met 4,2% omhoog tot bijna 47.500 auto's, terwijl het marktaandeel met 17,32% steeg tot een record- aandeel van 8,94% van de markt. Opel's succesvoile zevenzitter, de Zaftra, dankt zijn populariteit on der andere aan het zeer flexibele Flex7 interi eur. De Za- firareeks krijgt nu een voor de za- kelijke markt zeer interessante toevoeging. Per direct is hij leverbaar met Opel's krachtigste viercilin- derdieselmotor met directe injec- tie. De 2,2-liter ECOTEC-krachtbron ontwikkelt 92 kW/125 pk bij een maximumkoppel van 280 Nm. Dit betekent dat de Zaftra 2.2 DTI op dit ogenblik de krachtigste diesel is £32 1 in zijn segment. De 2.2 DTI 16V- motor haalt in de Zaftra maar liefst een topsnelheid van 187 km/u en accelereert vanuit stil- stand in 11,5 seconden naar de 100 km/u. En met een verbuik van 6,9 liter diesel per 100 kilome ter is de Zafi- ra 2.2 DTI ook nog eens een van de zuinigste auto's uit het Opel gam ma. De Zaftra 2.2 Dti is per direct leverbaar als Comfort en Elegance. De Comfort uitvoering zal 25.695 euro gaan kosten en de prijs van de Elegance is vastgesteld op 27.995 euro. De titel Auto van het Jaar 2002 is gewonnen door de Peugeot 307. Het model eindigde op ruime af- stand van de Laguna die eindigde op de tweede plaats en de Stilo die derde werd. e Peugeot 307 heeft de titel Auto van het Jaar 2002 gewonnen. Met een comfortabele voorsprong van 42 punten liet het model dat in to- taal 286 punten liet noteren, de concurrenten ver achter zich. Op de tweede plaats eindigde de twee de Fransman, de Renault Laguna, met 244 punten. De Fiat Stilo ein digde als derde met slechts een punt minder dan de Laguna. Als vierde eindigde de Mini (213 punten) die bij de Nederlandse juryleden op de eerste plaats stond. De Civic genoot die voorkeur van de Engelse jury maar eindigde met 174 punten op een vijfde plaats. Citroens C5 moest het doen met 119 punten en eindigde nog voor de kleine Jaguar die de minste pun ten vergaarde. De Peugeot kreeg van vrijwel elk jurylid punten, werd 17 keer op de eerste plaats gezet en 13 keer op de tweede. Zelfs de chauvinistische Italianen klasseerden de 307 op een. In Frankrijk vond men de La guna het best net als in Spanje. De Duitsers waardeerden de Stilo het hoogst. De 307 is de derde Peugeot die de prestigieuze titel binnen- haalt. In 1988 viel die eer te beurt aan de 405 en in 1968 won de 504 de titel Auto van het Jaar. In 2001 voert Opel opnieuw de ranglijst van best verkochte mer- ken aan: voor de 33ste keer. Maar de Volkswagen Golf is in het afge- lopen jaar het best verkochte mo del. Het gamma van de Peu geot 106 wordt deze zo mer uitgebreid met een zeer sportieve 106 GTI. Deze extra snelle versie zal met ingang van het nieuwe modeljaar de plaats aan de top van het 106-gamma gaan bekle- den. e Peugeot 106 GTI wordt leverbaar met een 1.6 16V motor met een inhoud van 1587 cc. Deze motor heeft een maximaal vermogen van 120 pk (87kW) en levert bij 5.200 tpm een koppel van 145 Nm. Met deze krachtige motor is de 106 GTI in staat om een topsnelheid te halen van 205 km/h en accelereert de au to in slechts 8,7 seconden naar 100 km/h. De 106 GTI heeft standaard o.a. schijfremmen voor en achter en een airbag voor zowel bestuurder als passagier. ABS is evenals zij- airbags als optie leverbaar. Naast een aantal veiligheidsverhogende voorzieningen beschikt de 106 GTI standaard over comfortverho- board. De buitenkant van de auto is extra opvallend door de sportie ve bumpers met verstralers, de zij- skirts en de achterspoiler. Tevens staat de 106 GTI op lichtmetalen velgen van het type Alize' met ex tra brede 185/55 R14-banden. De 106 GTI wordt na de zomer le verbaar in Nederland voor 13.568,03 euro, inclusief BTW. Van de 530.287 nieuw verkochte auto's in 2001, heeft Opel het fraaie aantal van 68.915 stuks ver- kocht, goed voor een marktaandeel van 13 procent. Hiermee is Opel al meer dan dertig jaar achtereen lijst- aanvoerder. Achter Opel volgen Volkswagen (57.919), Renault (49.777), Ford (48.266) en Peu geot (47.418). Deze merken ne- men duidelijk afstand tot de overi- ge, die worden aangevoerd door Toyota (23.416), gevolgd door Ci troen, Seat, Volvo en Fiat. Merce des staat met 100 auto's minder dan Fiat net niet in de top 10. De ranglijst van best verkochte modellen wordt aangevoerd door de Volkswagen Golf, gevolgd door de Peugeot 206 en de num- mer e6n van 2000, de Opel Astra. De belangrijkste nieuwe modellen in de top 10 zijn de Ford Mondeo en Renault Laguna, nieuw bij de eerste dertig zijn de Auto van het Jaar 2002 Peugeot 307 en de Ci troen C5. In december wordt de ranglijst aangevoerd door Toyota Corolla, voor Ford Fiesta, Fiat Punto en Peugeot 206. In december werden 8.677 nieuwe personenauto's gere- gistreerd. Woensdag 30januari 2002 De door ons geteste 1.4 liter zes- tienkleppen motor is een van de sterkere motoren waarmee de Volkswagen Polo geleverd kan worden. Nieuw zijn de driecilinder benzinemotoren voor het model 2002, dat zijn introductie kende in de decemberdagen van 2001. Daarnaast is er de keuze uit drie dieselmotoren. De viercilinder met 1390 cc heeft 75 pk. Daarmee is de Polo geen racemonster, maar wel een auto met kracht en souplesse. Voor wie echt het asfalt wil bestor- men is er een 100 Pk uitvoering van de 1.4 liter motor. Op de te- kentafel heeft de puber van Volks wagen een allervriendelijkst ge zicht gekregen. Niet het stoere ui terlijk van de Golf of Passat, maar het jongere broertje Lupo heeft model gestaan voor de nieuwste Polo. De koplampen, maar ook het interieur doen denken aan de Lu po. Alles is een maatje groter ge- worden, en toch heeft de Polo zijn eigen karakter behouden. Onderweg komen we binnen een paar minuten tijd het vorige model, en de allereerste Polo tegen. Het levert een grijns in de spiegel op; deze is nog veel mooier! De rijeigenschappen zijn gemak- kelijk samen te vatten: wat een heerlijke auto. Stoplicht op groen, parkeerplaatsje vrij. Zodra je gas- geeft of schakelt voelt de Polo me teen vertrouwd. Op de snelweg wil de Polo het liefst rechtuit. Met snelle bewegingen aan het stuur voelt de auto wat onwennig aan. Het door ons geteste model is ech- ter uitgerust met cruise control. Met een vingerknip houdt de wa- gen zijn snelheid en hoeft de be stuurder ook echt alleen maar te sturen. Met uitzondering van de 1.9 SDI en de 1.2-6V uitvoering is cruise control standaard op de Po lo. Al met al is de nieuwe Volkswa gen Polo een echt maatje voor in de stad, maar ook daar buiten. De auto voelt vertrouwd, en is bovenal veilig. Standaaard ABS en Air- bags, ook in de deuren. De door ons getest uitvoering kost 19.100 euro. Niet de voordeligste, maar wel de meest complete auto. Volkswagen Polo 1.4 16v 75 Pk Uitvoeringen: Basis, Comfortline, Sportline, Highline Prijs: Vanaf 12.871,00 euro Acceleratie: 0-100 km/h 13,9 sec. Topsnelheid 172 km/h Verbruik: 6.41/100 km Gewicht: 993 kg Begageruimte: 270 liter m©mnm De Nissan Primera zet een trend voor een revolutionaire kijk op het ontwerpen van auto's. De mens staat daarin nadrukkelijk centraal. Nissan heeft de Prime ra daarom letterlijk van binnen- uit ontwikkeld. Een interieur vol innovatieve ideeen zette de toon voor de opvallend futuristische carrosserie. De Primera staat bol van geavanceerde technologie. Op elk front zet deze derde gene- ratie dan ook een maatstaf in de hogere middenklasse. De Primera showt bovendien het nieu- baar aanwezig. Comfort en wegge- drag zijn niettemin verbeterd om de nieuwe generatie Primera aan de top te houden. De multi-link voorwielophanging is helemaal nieuw. Deze combi- neert de stabiliteit van MacPherson veerpoten met de koersvastheid van een dubbele wishbone-con- structie. Een subframe onderdrukt rijgeluiden. Verder heeft de Prime ra een nieuwe, meer verfijnde uitvoering van de multi- link beam achter- wielophan- ging, welke nog steeds de beste op- lossing is voor een sportief en toch com- fortabel rijgedrag. dengedeelte en de achterkant vloeien in elkaar over en vormen een ruime en gestroomlijnde co- con. De nieuwe lijn is onderhuids even fris en vernieuwend als het uiterlijk doet vermoeden. Het trio modelvarianten biedt een bijzon- der verfijnd, ontspannen en uitgebalanceerd rijka rakter dankzij vooruitstre- vende goed zicht random. In de auto valt op hoe breed de Primera op schou- derhoogte is en hoeveel hoofd- ruimte hij biedt. De gladde carros serie leidt de wind ongehinderd over en langs het passagierscom- parti- ment. Dat draagt sterk bij aan een comfortabel laag geluidsniveau. De rij-eigenschappen van de Pri mera behoren tot de beste in deze klasse. De preciese besturing en de vertrouwde wegligging van de vo rige modelgeneratie zijn onmis- ken- technologie. Dat komt onder meer tot uiting in het voor deze klasse unieke centraal geplaatste bedie ningspaneel in het dashboard. De kern hiervan is een centrale dis play. Die is revolutionair van op- zet. De bediening van audio, boordcomputer, mobiele telefoon, navigatiesysteem en volautomati- sche airconditioning zijn hierin ge- bundeld. Met een druk op de knop van het centrale, elektronisch bedie ningspaneel krijgt de bestuurder in een oogopslag alle informatie op het 5,8-inch beeldscherm. Dit doet ook dienst als monitor voor een kleine net boven de kentekenplaat gemonteerde camera achter de au to. Bij het inschakelen van de ach- teruitversnelling komt die mini-ca mera in actie en geeft hij een beeld van de situatie achter de auto. Deze voorziening is een ultieme par- keerhulp. De gebogen daklijn en de ver naar voren geplaatste instrumenten ver- sterken het gevoel van ruimte in het interieur. De stoelen zijn hoog voor makkelijk in- en uitstappen. Bovendien krijgt de bestuurder een J

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 11