peciaal op koopzondag 3 februari geopend Kunstetalage Broersvest; een uit de hand gelopen hobby centrum pagina Beste wensen... Schiedam centrum 'Wij verkopen Musis graag' Een tentoonstelling voor kinderen en hun ouders, als ze durven tenminste f 4 t s© b u m maaSSIaO Gemeentearchief heeft sportverleden in beeld COLOFON Schiedam Centrum elke maand in Maasstad M 0ien& Mythefretv MyiterLe* Lange Haven herbestraat Evenementenkalender Op koopzondag 3 februari zijn de winkels in Schiedam-Centrum geopend tussen 12.00 en 17.00 uur Oprichter Musis ook 'middenstander' Schiedam Centrum Column Boekhandel Van Leeuwen, buur van 'Musis' 'Molens, Mythes en Mysteries' Q<§@l PrirNipiiwp pjaccrifip Hans van der Sloot erJ DDI] i G1 I 1% \mT iZ5 %jp CI i C2I %j| 1 il1 t* %aM. W d i €J *3l «3l d %jj| %S ff girl vee*/ Februari Tentoonstellingen ..o-Mm .mtnt in urm aJjU: M m M ilHi M m tfiMtk „Wie wil en kan verbazen met kwalitatief goede spullen kan in Schiedam hele leuke en mooie din- gen doen." Aan het woord is Hans van der Sloot, sinds jaar en dag journalist. En sinds kort eigenlijk - tot zijn eigen verbazing- ook mid denstander met een etalage bij zijn woonhuis op de Broersvest 75-77. Een etalage waar elke maand kun- stenaars uit Schiedam en van ver- der weg de gelegenheid krijgen hun kunstwerken tentoon te stel- len. Wie aanbelt kan de kunst eventueel ook kopen. Ik heb altijd beweerd dat als je je in Schiedam onderscheidt er toch veel mogelijk is. Middenstanders zoeken vaak de gemakkelijke weg en denken alleen aan omzet. Nee, kwaliteit is belangrijk wil je je on- derscheiden met bijzondere artike- len. En daar is in Schiedam best een markt voor. Kijk maar naar za- ken als Wijnhandel Oranje, Cho- colaterie De Bonte Koe, Rob van der Ham edelsmid of Dijkstal schoenen; allemaal zaken in het centrum die met kwaliteit klanten trekken en succes hebben. Het idee van kwaliteit is ook van toepassing op zijn kunstetalage bij het woonhuis. Daar op de Broers vest, naast drogisterij De Gaper en sinds kort Turkse snackbar El Avim. Sinds vier jaar woont Hans van der Sloot met zijn vrouw Cock weer in de binnenstad. In een totaal verbouwd pand waar decennialang de gezusters Willems een lingerie- winkel hadden. Een reclametekst voor Warner Triumph op het bo- venlicht boven een deur herinnert nog aan die tijd. Waar vroegere bh's en korsetten werden uitge- stald hangen nu sierlijke kunstwer ken als schilderijen, glaswerken en beeldjes. Hoe kom je aan deze kunst en waarom doe je dat? Wei vaker zie je in woonhuizen die vroeger winkel waren dat er alleen gordij- nen of een zielig plantje in de oude etalage staat. Ons idee was het om juist met die etalage wat te doen. Een 'echte' etalage met kunst. Geen expositie maar een winkel en dus met informatie en prijskaartjes. De kunstwerken van een of twee kunstenaars moeten prominent en kunstzinnig getoond worden. En geen stoffige etalage, maar elke maand nieuwe kunst." Hans en zijn vrouw krijgen veel re aches en mensen die aanbellen en informatie willen over de kunst of maker. Toegepaste kunst en niet die supermoderne of experimente- le werken. Momenteel staan er art- deco vaasjes naar ontwerp van Horta en een geschilderd portret van de Schiedamse kunstenaar Theo Gootjes. Kwaliteitsspullen waar een prijskaartje aan hangt. En waar ook commerciele vraag naar moet zijn. Zo exposeerde laatst ce- ramiste Thea Groesbeek met twaalf stukken die binnen twee Het Gemeentearchief Schiedam toont vanaf deze week de hoogte- punten uit de voetbalgeschiedenis van SVV en Hermes DVS. Onder de titel 'Sport in beeld' is deze ten- toonstelling nog tot 1 april te zien. Het archief legt met beelden en ob- jecten een deel van het roemrijke verleden van deze Schiedamse voetbalclubs bloot. De expositie is te zien op de bega- ne grond van het Stadskantoor aan het Stadserf 1 en in de vitrines in de hal en de studiezaal van het Ge meentearchief zelf. Het archief is van maandag tot vrij- dag van 9.00 tot 17.00 uur ge opend. Kan het nog? De beste wensen, wensen. Ja toch, moet eigenlijk altijd wel kunnen. Een maand geleden met nieuwjaar hoor je niet anders. Iedereen zit vol met goede bedoelingen en wensen elkaar alleen maar al het goede, gezondheid, prive, zakelijk, en voor de betrokkenen in de binnenstad van ons Centrum: 'dat het maar een goed jaar mag worden.' Vervolgens zijn we een maand verder en ik hoor alweer de opmerkingen! Ondanks dat er momenteel hard gewerkt wordt aan veranderingen en ver- beteringen. 'Dat het toch niks gaat worden', hoor ik bijvoorbeeld. Of: 'Duurt allemaal te lang', 'Het is nooit wat geweest' en 'Het zal nu ook wel niks worden, kijk maar naar de Passage staat al bijna helemaal leeg en ook de bebouwing van het Land van Belofte komt niet van de grond'. Maar ook: 'De Broersvest is bijna een jaar bijna niet begaanbaar en de leegstand in de stad wordt alleen maar erger.' Mopperen, mopperen en nog eens mopperen! Je kan hier natuurlijk ook op een andere manier mee omgaan. Als we het alleen maar over de dingen hebben op de manier zoals hierboven omschreven, blijven we die negatie- ve dingen alleen maar aanwakkeren. Ik weet ook wel dat je de ogen niet moet sluiten voor de realiteit, je mag en moet hier zelfs kritisch mee om gaan. Maar dat kan ook anders! Het hoeft heus niet altijd allemaal maar 'halleluja' te zijn. Maar ik ben er van overtuigd als we in dit nieuwe jaar ons eens moeten voornemen om de zaken juist positief te benaderen. Al leen dan wordt meegewerkt aan het creeren van een gezellige leuke en in- teressante binnenstad. Immers er heeft zich een trekker gemeld voor de Passage, er moet nog wel het een en ander verbouwd worden, oke, maar dan volgen wellicht nog wel meer nieuwe winkels. Zo'n trekker trekt namelijk niet alleen meer consumenten, maar ook andere winkels (trekkers) die zich hier willen ves- tigen. Verschuivingen zullen nu ongetwijfeld ook op gang komen. Het is fantastisch hoe de Broersvest straks gaat worden en de manier waarop dat allemaal gerealiseerd wordt, is ook geweldig. Er is goed overleg met de winkeliers aldaar en het verkeer kan nagenoeg het hele traject gebruik blij ven maken van deze belangrijke verkeersader. Het moet eerst een beetje rommel zijn om straks pico bello voor de dag te komen. Wat het Land van Belofte betreft daar had men al lang kunnen beginnen als een handjevol tegenstanders, waaronder zelfs ondernemers, geen roet in het eten zouden gooien. Men weet dat men vecht voor een verloren zaak maar de doelstelling is nu enkel en alleen: 'de bouw zo lang mogelijk rekken, lekker pestenJe kan toch wel nagaan als hier eenmaal woningen en winkels staan (wellicht weer een trekker!) dat het ook weer drukker en gezelliger wordt. Stop met die tegenacties, des te eerder zijn we uit de rommel. Langzaam, maar zeker, neemt de leegstand af en vestigen nieuwe bedrijven/ winkels zich in het centrum. Kom maar kijken op de Dam en in de Hoogstraat. Langzaam maar zeker wordt het beter. Dit is nog maar het begin, als ieder een, betrokkenen en bezoekers van de binnenstad, hiermee elkaar het bes te wensen moeten ze niet direct daarna weer gaan mopperen maar die bes te wensen ook positief blijven uitdragen. Alleen dan voelen en beleven we dat het direct al beter wordt. Chris Coppens V oorzitter Centrummanagement weken allemaal verkocht zijn. Het idee om kunst tentoon te stel- len kwam van de kunstrubriek in het maandblad Musis, dat Hans van der Sloot in 1995 oprichtte. Dit culturele magazine voor Vlaardin- gen en Schiedam mag zich sinds de oprichting verheugen in een grote belangstelling bij lezers. Zo'n tweeduizend abonnees en ad- verteerders. Als journalist en uitge- ver heeft hij binnen enkele jaren een magazine neergezet waar an dere steden jaloers op zijn. Zijn werk voor Musis -alweer een uit de hand gelopen hobby- is vermin- derd sinds Musis een professionele redactie heeft. Ik ben alleen nog eindredacteur. Een radertje in het geheel", zegt hij trots, en voegt er aan toe dat het blad als onafhanke- lijk cultureel maandblad zichzelf kan bedruipen. Voor zijn mini-galerietje of etalage zoekt hij zelf de kunstenaars uit en bij verkoop rekent hij een klein percentage. „Het moeten wel alle maal unica's of eenmalige origine- le kunstwerken zijn. Zoals werk van de bekende Schiedamse kun- stenares Yvon Koopman of etsen en graftek van Beaty Czeto uit Vlaardingen." Voor volgende week staan schilderijen en rekenin- gen van de Schiedamse architect en kunstenaar Nicolai Dielemans in de etalage. Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schie dam, het overkoepelend orgaan van winkeliersverenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie: Karin Moerman Jalmar Teunissen Norbert Veringmeier Frank Willemse Vormgeving: Joop Been Foto's Roger van der Kraan In Maasstad Weekbladen Schie dam kan de lezer voortaan elke woensdag voor de koopzondag op deze pagina van het Centrum Ma nagement Schiedam vinden. Hier- op wordt aandacht besteed aan (bijna) alles wat met het centrum van Schiedam te maken heeft. Een aantal rubrieken komt elke maand terug; zoals 'Ontdek Schie dam...', waarin aandacht is voor de toeristische trekpleisters van de stad, 'Schiedamse Smaakmakers', waarin iemand die in het centrum werkt, woont of leeft voor het voetlicht wordt gehaald en 'Valt't in de Smaak?', waarin readies worden gepeild op het 'werk' van de gelnterviewde Smaakmaker. Daamaast is er natuurlijk aandacht voor actuele ontwikkelingen in het centrum en wordt er elke maand een evenementenkalender opgeno- men. 'Musis' is een mooi, vormgegeven maandblad dat achtergrondinfor- matie geeft oyer het culturele leven in Schiedam en Vlaardingen. Zelf lees ik het blad met plezier en als buurman van 'Musis' verkopen wij natuurlijk losse nummers aan onze klanten." Aan het woord is bedrijfsleidster Maria van Wijn van boekhandel J.S. van Leeuwen. Twee deuren verwijderd van het woonhuis met kunstetalage waar 'Musis' bedacht wordt. Voordat 'Musis' buurman werd, verkocht Van Leeuwen al losse nummers van het culturele opinieblad. Per maand hebben ze een dertigtal nummers in de tijdschriftenschap- pen staan. Matja van Wijn doet, samen met eigenaresse Jenske van der Linden, de inkoop van tijdschriften en boe- ken. En Maija is vooral expert op het gebied van literatuur, kunst, geschiedenis en kinderboeken. Zij werkt al lang in de boekenbranche en heeft gewerkt bij boekhandels als Voorhoeve en Dietrich in Rot terdam en in Den Haag. Zelf woon ik pas enkele jaren in In Museummolen De Nieuwe Palmboom aan de Noordvest 34 in Schiedam is het vanaf eind fe bruari extra spannend. Op dat moment start de nieuwe tentoon stelling 'Molens, Mythes en Mys teries'. Deze familie-expositie staat bol van de enge verhalen over onder meer geesten en spo ken, donder en bliksem en ge- spuis en boeventuig. Molens spe- len in deze anekdotes en belang rijke, zo niet de hoofdrol. Heksen en spoken Bij het speuren naar decoratieve attributen maakte expositiesamen- stelster Claudia Vandepoel gretig gebruik van het Halloween-aanbod in de winkels. Enthousiast kwam zij de ene keer met grote heksenbe- zems aanzetten en dan weer met grote, vette spinnen (gelukkig wel nep) en spinrag. Zelfs de museum- medewerkers werden op een gege- ven moment omgetoverd tot echte griezels. Geschminkt als de perso nages uit de vele molen-vertellin- gen spelen zij een rol in de video- film die in de museummolen werd opgenomen. Al met al beloofd het reuze-griezelig te worden op de expositiezolder in De Nieuwe Palmboom. Toch verzekert Clau dia Vandepoel dat het niet te grie- zelig zal zijn, want de tentoonstel ling is speciaal bedoeld voor (va- ders, moeders en) kinderen van 7 tot 12 jaar. „Het wordt in ieder ge- val reuze spannend!" Enge verhalen, spannende, nieuwe en oude verhalen, waarvan sommi- ge al meer dan 500 jaar oud zijn! Het is opmerkelijk hoe vaak mo lens een (hoofd)rol spelen. In oude sprookjes en sages komen molens voor, maar ook in hedendaagse stripverhalen of televisieseries en meestal in een spannende situatie. Zo'n grote molen met zijn reusach- tige wieken is natuurlijk op zich zelf al een indrukwekkend wind- werktuig, waar het vaak griezelig kraakt en knarst als de molenste- nen malen. Als het er ook nog schemerig is, er ritselt een muis of je hoort de mo- lenpoort knarsend opengaan, dan heb je al gauw een spookachtig sfeertje en bekruipt je een mysteri- eus gevoel. Misschien zijn het die specifteke sfeer en die geluiden die molens zo geschikt maakten voor de spannende verhalen en de grie- zelige tekeningen en attributen die in de tentoonstelling zijn samenge- bracht. Meestal gaat het meteen goed mis als er op molens een ongelukje ge- beurt. Groot als ze zijn en met al die zware onderdelen en de kracht die daarop wordt uitgeoefend. In een werkende molen is het altijd oppassen geblazen. Desalniettemin heeft menige molenaar of mole- naarsknecht letterlijk 'een tik van de molen gehad', zo leren veel van de verhalen. Omdat molens uiter- aard goede windvangers zijn, heb ben ze het in extreme weersom- standigheden vaak zwaar te verdu- ren. Ook blikseminslag en het DOS ONS IBOR gaat vanaf 4 februari aan de slag met de westzijde van de Lange Haven. Tussen de Gerrit Verboonstraat en de Appelmarkt- brug gaat men het wegdek grondig herbestraten. Het betreft de gehele breedte van de havenkade, met an dere woorden van gevel tot kade dus. De werkzaamheden waarbij de Lange Haven overigens gewoon zijn huidige inrichting behoudt, gaan naar verwachting zo'n drie maanden in beslag nemen. daardoor volledig uitbranden van molens kwam en komt helaas nog regelmatig voor. Toch zijn inmid- dels vrijwel alle molens nu uitge- rust met een bliksemafleider. De tentoonstelling besteedt aan deze ongelukkige kant van molens eveneens aandacht en duikt hier- voor ook de geschiedenis in. Molens stonden meestal een beetje buitenaf. Aan de rand van een dorp bijvoorbeeld. Dat was natuurlijk voor de windvang maar het maakte wel dat de molenaar lekker onge- stoord zijn gang kon gaan. Hij werd niet op zijn vingers gekeken of in de gaten gehouden door nieuwsgierige buren. De mole- naars werden daar als je de oude verhalen mag geloven wel een beetje eigenzinnige types van. Ze trokken zich niet zo gauw ergens wat van aan. Zeker is dat er vol- gens oude geschriften behoorlijk wat veroordelingen waren onder het molenaarsvolk. En de vroegere straffen voor wetsovertredingen waren niet mis. In de tentoonstel ling vind je vonnissen die varieren van stokslagen tot zelfs ophanging voor veroordelingen voor oplich- ting, vergiftiging en nog meer on- verkwikkelijke zaken. De tentoonstelling 'Molens, My thes en Mysteries' toont, naast de enge verhalen, veel illustraties, fo to's, film, geluidseffecten en een lees- en knutselhoek. De expositie is vanaf eind februari een jaar lang te bezoeken. Museummolen De Nieuwe Palm boom is geopend van dinsdag tot zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Op zon— en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. Het entree bedraagt 2 euro voor volwassenen. Kinde ren betalen 1,50 euro. Groepen van meer dan tien personen krij gen een gratis rottdleiding, mits voorafgereserveerd. Een bezoek aan 'Molens, Mythes en Mysterieskan met een combi- kortingskaart gecombineerd wor den met een rondvaart met de fluisterboot (april tot oktober) en/ of Het Gedistilleerd Museum. Vlaardingen en de culturele omge- ving van Schiedam heb ik leren kennen door het lezen van 'Musis' Dit maandblad geeft opiniestuk- ken, je leest wat er leeft op het ge bied van kunst, cultuur en architec- tuur in Vlaardingen en Schie dam' zegt de bedrijfsleidster zon- der dralen. Ook Matja probeert, net als de op richter van 'Musis', met steeds wisselende etalages voorbijgan- gers te lokken en te informeren over nieuwe boeken of thema's zo als de boekenweek of laatst over de film 'Minoes' die in Schiedam werd opgenomen. Prachtige etala ges en daarom kan zij ook met een vakmatig oog oordelen over de kunstetalage bij Van der Sloot. „Mooi en kunstzinnig opgesteld", zo oordeelt zij over de etalage van de buurman. „Maar da's logisch omdat die door professionele beel- dend kunstenaars worden inge- richt." Die kunstetalage doet het goed bij de passanten. Want bijna altijd staan er mooie en originele kunst- voorwerpen. Zoals nu met aarde- werk maar ervoor ook met dames- tassen of bijzonder glaswerk", zegt zij direct. Zelf staat op dit mo ment de vitrine van boekhandel Van Leeuwen vol met koninklijke spulletjes. Met boeken en voor- werpen die verwijzen naar het hu- welijk van Maxima en Willem- Alexander. En de andere vitrine is gevuld met hoeden en petten van Jacky Habets, de Schiedamse hoe- denontwerpster die meewerkt aan het boek 'Art en Hat' van de Rot- terdamse kunststichting. „Wat een luxe he, twee winkels met artistie- ke etages", zegt Maija enthousi ast. Want kwaliteit is een andere over- eenkomst tussen het redactiekan- toor van 'Musis' en boekhandel Van Leeuwen: Musis met artistie- ke lay-out en achtergrondartikelen en de boekhandel met boektitels op elk gebied als romans, tijdschriften en vakliteratuur. En in een goede boekhandel waar de prijzen vast- staan draait het allemaal om het goed adviseren van de klant. Die moet de winkel met precies het juiste boek verlaten en zal dan te- rugkeren, denkt men. Daarom ad- verteren ook zowel Van leeuwen als de andere kwaliteitsboekhan- dels als Den Draak in Vlaardingen en Post Scriptum in Spaland in een maandblad als 'Musis'. In de maand februari vinden de volgende evenementen plaats in en rond het centrum van Schiedam. Vrijdag 1 februari in het Filmhuis om 15.30 uur de Moviezone-film 'Bin ich schon?' en om 21.00 uur de film Drift, in Theater aan de Schie om20.15 uur Jos Brink en anderen met 'Sonneveld'.Zaterdag 2 februari in het Filmhuis om 14.00 uur de kinderfilm 'Lang levede koningin' en om 21.00 uur de film 'The filth and the fury' Zondag 3 februari is het in het centrum van Schiedam Koopzondag van 12.00 totl7.00 uur. In het Filmhuis draait nogmaals 'Lang leve de koningin' (14.00 uur). Dinsdag 5 februari in Theater aan de Schie om 20.15 uur Opera Ti- misoara met 'Don Pascale'. Donderdag 7 februari draait in het Filmhuis om 21.00 uur 'Pauline etPaulette'. Vrijdag 8 februari in het NPB-gebouw om 20.15 uur een Westvest Concert met Wijneke Jorans en Leo Doeselaar. In Theater aan de Schie dan om 20.15 uur Creme Fraiche met Cinq en in het Filmhuis om 21.00 uur nogmaals 'Pauline en Paulette'. Zaterdag 9 februari wordt u in het centrum van Schiedam verrast door het liefdesteam! In het Filmhuis om 14.00 uur de kinderfilm 'Een heks in defamilie' en om 21.00 uur Abre los Ojos'In Theater aan de Schie om 19.30 uur Opus One met 'Belle en het beest'. Zondag 10 februari in Theater aan de Schie om 12.00 uur een zon- dagochtend-orgelconcert. In het Filmhuis draait om 14.00 uur nog maals 'Een heks in defamilie'. Woensdag 13 februari in Theater aan de Schie 20.15 uur het RO Theater met 'Leonce en Lena'. Donderdag 14 februari wordt u in het centrum van Schiedam we- derom verrast door het liefdesteam! In Theater aan de Schie om 19.30 uur het RO Theater met 'Haroen en de zee van verhalen' en in het Filmhuis om 21.00 uur draait 'Faithless'. Vrijdag 15 februari in Theater aan de Schie om 20.15 uur Leonie Jansen en anderen met 'She got game', in het Filmhuis draait om 21.00 uur nogmaals 'Faithless'. Zaterdag 16 februari in het Filmhuis om 14.00 uur de kinderfilm 'There's only one Jimmy Grimble' Dinsdag 19 februari in Theater aan de Schie om 20.15 uur de 'Co medy train'. Woensdag 20 februari in Theater aan de Schie om 20.15 uur Jetty Matuhurin met 'Opvliegers'. Donderdag 21 februari in het Filmhuis om 21.00 uur 'Apocalypse now redux'. Vrijdag 22 februari in het Filmhuis om 21.00 uur nogmaals 'Apoca lypse now redux'. Zaterdag 23 februari in het Filmhuis om 14.00 uur de kinderfilm 'De beste zomer' en om 21.00 uur de film 'Vizontelle'. In Theater aan de Schie om 20.15 uur een theaterconcert van Frank Boeyen. Zondag 24 februari in het Filmhuis om 14.00 uur Anastasia' en ge- lijktijdig in Theater aan de Schie Dansgroep de Stilte met 'Grote rei- zen, klein van stuk' Dinsdag 26 februari in Theater aan de Schie om 20.15 uur een thea terconcert van de Golden Earring. Woensdag 27 februari in Theater aan de Schie om 20.15 uur Ge Reinders met 'Kump Good'. In februari in en rond het centrum van Schiedam de volgende ten toonstellingen: In het Stedelijk Museum tot 24 maart 'Between the two of us' met sculpturen van Henk Visch en Richard Deacon. In museummolen 'De Nieuwe Palmboom' van 9 februari tot juli: De Drie MMM, Molens, Mythes en Mysterie. In Pand Paulus tot 17 februari werk van de Chinese kunstenaar Ni Hafeng.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 19