A J mm De Koperen Hoogte nieuwe attractie van Hennie van der Most ■smm Hennie van der Most is trots. De 51-jarige zakenman en projectontwikkelaar uit het Overijsselse Slagharen heeft het weer eens (bijna) voor el- kaar. Geheel naar zijn eigen ideeen liet hij watertoren De Lichtmis een 35 miljoen gul den kostende metamorfose ondergaan tot het bijzondere uitgaanscentrum De Koperen Hoogte. Daarmee is een mar- kant, weliswaar nieuw vorm- gegeven, maar een zeker beeldbepalend gebouw voor Zwolle en omgeving behou- den gebleven. Formule Draagconstructie Massaliteit Ontwaken tM Voormalige watertoren biedt privacy in slapen, winkelen en het afhandelingen van zaken Tekst en foto's: Elisabeth Schop Sinds de officiele opening op 13 September 2001 heeft de Overijs selse gemeente er een exclusieve en dus spraakmakende attractie bij gekregen op het gebied van shop ping, sleeping en business, die zijn weerga in de wereld niet heeft! In korte tijd hebben veel mensen er de weg naartoe gevonden. Op za- terdag en zondag moet al 'nee' worden verkocht aan mensen die niet hebben gereserveerd, zo groot is de belangstelling. Van der Most kocht in 1990 de buitengebruik gestelde watertoren, die eerder door hoge onderhouds- kosten in verval was geraakt. Deze heeft nu in de top een draaiend res taurant, daarboven een maritieme bar en ook een hotel Top Suite van drie vefdiepingen. De Koperen Hoogte staat op vijftien hectare ei gen grondgebied met rondom on- der meer een eigen strand, pavil- joens, een 18 holes par 3 golfbaan, een parkeerterrein voor 265 auto's, een royale wandeltuin, zonneterras en in de torenschacht achttien ex clusieve kamers en acht - even ex clusieve-vergader-en feestzalen. Van der Most heeft zich opgewerkt tot vooraanstaand smaakmaker in het amusement-, vermaak- en ho- telwezen en ook als een man die al- leen onderneemt als nieuw concept de basis vormt. In 1982 opende hij zijn eerste bijzondere hotel-, con- gres- en vermaakcentrum in De Bonte Wever, gevestigd in een voormalige textielweverij. Het complex werd uitgebreid met een enorme amusementshal en nieuw- bouw van het hotelgedeelte. In het voorjaar van 2001 brandde het vol- ledig af. Van der Most besloot in december het complex niet nieuw te bouwen, maar elders in het land terug te komen met iets 'bontewe- verigs'. Een ander bijzonder com plex realiseerde Van der Most is het voormalige gemeentezieken- huis van Almelo. In 1990 opende hij er een hotel- en vermaakcen trum, dat 264 kamers telt en ook een uniek tropisch zwemparadijs en nog veel meer. Uniek is de all-in prijs die de bezoeker betaalt. Deze formule werd door Van der Most, die tussendoor in Beilen in een voormalige aardappelmeelfa- briek Speelstad Oranje opende en in Assen het zwem- en vermaak centrum De Smelt, voorgezet in de nooit in bedrijf gekomen kerncen- Watertoren de Lichtmis. zoals deze omstreeks 1970 was. Van de toren is alleen het betonnen karkas overgebleven voor de bouw van De Koperen Hoogte. trale in het Duitse Kalkar. Op dat complex van 55 hectare langs de Rijn heeft hij ondertussen een ho- telaccommodatie met vijfhonderd kamers in bedrijf, een pretpark en tal van andere attracties. Allemaal goed voor een jaarlijkse omzet van meer dan honderd miljoen gulden. Van der Most staat ook bekend als een lastige doordouwer, die giste- ren gerealiseerd wil hebben wat hij vandaag bedenkt. Gemeentebestu- ren en ambtenaren worden af en toe horendol van de eigenzinnig- heid die parallel loopt aan zijn wij- ze van werken. Vaak (her)bouwt Van der Most al voordat hij de ver- gunning op zijn bureau heeft lig- gen en ook als er zelfs helemaal nog geen zicht op het toekennen dan zo'n belangrijk papiertje. Bij Preston Palace staat bijvoorbeeld al vijf jaar het karkas voor een sporthal. De bouwvergunning ont- breekt. Vorig jaar kocht de onder- nemer een ('Lego')hotelgebouw van containers, dat op Rotterdam Airport dienst had gedaan voor ho ge militairen. Zonder toestemming plaatste Van der Most het overi- gens goed ogende pand op zijn ei gen Preston Palace complex. Door de gemeente Almelo werd hij via V v Een panorma vanaf galerie Brasserie over de entree en ontvangsthal van De Koperen Hoogte. de rechter gedwongen de afbouw stil te leggen. Zicht op de dag dat de 28 kamers in gebruik worden genomen is er volstrekt niet. Voor Van der Most liever morgen dan overmorgen, want de bezettings- graad van het complex ligt tegen de grens van 100 procent aan. Dit hoge percentage verklaart de suc- cesformule, waar jaarlijks zo'n driehonderdduizend bezoekers zich aan laven en die er zo'n veer- tig miljoen voor uittellen. Het ontbreken van vergunningen kwam Van der Most opnieuw duur te staan toen hij De Koperen Hoogte, waar zeventig mensen hun brood verdienen, wilde openen. Zwolle gaf geen toestemming. Uit- eindelijk werden de nodige papie- ren toch verstrekt, maar niet voor gebruik van de golftuin met zijn fraaie waterpartijen. Deze past vol- gens de gemeente niet in het pro- vinciale bestemmingsplan, dat zegt dat de omgeving een parkgebied moet zijn waar wel mag worden gewandeld, maar niet tegen een balletje geslagen. Overigens mo- gen hotelgasten wel met hun golf- kar over het parkoers en proberen hun bal te laten landen in de ringen in het water. Verder kent de golf tuin een bijzonder wedstrijd ele ment. Wie een hole-in-one slaat op een unieke drijvende green, wint een Mercedes SLK. In 1995 liet Hennie van der Most de naar Nederlandse begrippen ho ge watertoren van 51 meter met zorg ontmantelen. Slechts de be tonnen draagconstructie met het watervat bleef staan. Op 24 mei 1999 plaatste een enorme kraan de dakopbouw van 16 meter hoog, 25 meter breed en ruim driehonderd ton zwaar op zijn plek, inclusief het interieur voor het draaiend res taurant, dat later de naam La Tour zou krijgen, en de Top Suite van drie etages. De toren groeide er ne- gen meter mee. De toverwoorden in De Koperen Hoogte zijn 'exclusiviteit', 'priva cy' en 'beslotenheid', de gast waant zich in een volstrekt andere wereld bij het betreden van de en tresol met de drie prachtige kroon- luchters van kristal. Marmer op de vloeren, dikke wollen vloerbedek- king, notenhout en andere duurza- me houtsoorten vormen het decor voor de winkels. Hiertussen zijn zachte en pastelachtige verfkleu- ren verwerkt met in een tussenhal een enorm aquarium met in het centrum een omvangrijke boom- stronk. Het onderdeel 'shopping' bevindt zich in het souterrain en op de be- gane grond, samen met een exposi- tieruimte van ruim 1800 vierkante meter, enkele serrerestaurants en daarboven galerij De Brasserie. Daarvandaan heeft de bezoeker een prachtig uitzicht over de en tree, de parfumerie, optiek en ju- welier met hun extravagante en ex clusieve artikelen, waar het zelfs in de duurste winkelstraten van Lon- den, Parijs of Ne York met een kaarsje naar zoeken is. Het draaiend restaurant La Tour op 50 meter hoogte biedt plaats aan 110 bezoekers. Om het bijzondere karakter van De Koperen Hoogte te waarborgen, heeft Van der Most een bestedingsdrempel opgewor- pen. Men moet bij een bezoek per persoon minimaal 50 euro beste- den. „Anders krijg ik de hele dag mensen over de vloer die voor twee koppen koffte van het uitzicht komen genieten. Daar kunnen we niet van bestaan en daar is De Ko peren Hoogte ook niet voor gerea liseerd," legt de ondernemer uit. „Deze is voor bijvoorbeeld een ro- mantisch verblijf in een bijzondere ambiance met een hoog privacyge- halte." De Koperen Hoogte is de luxueuze tegenhanger van zijn andere be- drijven (Van der Most is van origi- ne een handelaar in metalen met 1700 mensen op de loonlijst), waar de koppeling van kwaliteit en kwantiteit zorg voor massaliteit. Dat is wat hij met De Koperen Hoogte juist niet wil. Bijzonder is ook de zaktelefoon die de hotelgast ter beschikking krijgt en die waarschuwt wanneer in het restaurant het ontvangstco- mite van koks en obers gereed staat. De lift (er zijn twee panora- mische liften aan de buitenzijde van de torenschacht die een snel- heid hebben van twee meter per se- conde) brengt de gast precies op de plek van zijn tafel. Hier geniet men van een culinair-gastronomisch 5- gangen a la carte diner en een prachtig uitzicht dat van moment tot moment verschilt. Het restau rant is omgeving door glas en draai in een tijdsbestek van ruim twee uur rond een keuken in de voorma lige waterbak in de toren. Binnen deze tijd wordt het diner uitgeser- veerd. Doordat de tafels langs de keukenwand draaien, komt er elke Gastvrouw Annie Nibourg in een van de fraaie kamers in de torenschacht van De Koperen Hoogte. zeven minuten een tafel vrij en kan men een strak tijdschema hanteren, waardoor wachten op een vrije ta fel tot het verleden behoort. Vanuit de zestien 'gewone' kamers in de torenschacht geniet men van een prachtig uitzicht, maar ook van de kamer zelf. Deze is uitgevoerd in zachte en rustgevende tinten en met tapijt waar je een ftks eind in wegzakt, een royaal bed voor twee personen, bureau met aansluiting voor alle diensten, een zithoek, een eethoek en een badkamer met een stoombad voor twee personen als- mede een duo-ligbad met tiptoet- sen voor wisselende snelheden in de whirlpool. Een verdraaibare kas t met auto-, video-en d vd-appa- ratuur (films en cd's zijn beschik- baar gedurende het verblijf) ont- breekt niet evenals een handsfree telefoon. Het verblijf in deze kamer kost 225 euro, de nog comfortabele Royal Suite kost het dubbele. Voor de Top Suite moet bij vooraf reserve- ren 575 euro (1275 gulden) per nacht worden betaald. Als er een kamer onbesproken is en men re- serveert voor overnachten op de dag van aankomst, geldt een aan- zienlijke korting. Een ding daarbij is zeker. Bij het ontwaken ligt een ochtendkrant op de deurmat, want de buitendeur is vanwege deze ser vice voorzien van een brievenbus. Ook het ontbijt is perfect en kan een rustige sfeer worden genuttigd. Het eitje, zacht of hard, wordt ge- kookt aan tafel en ook de jus d' orange wordt vers uitgeserveerd. De Koperen Hoogte is gevestigd aan de Lichtmisweg 51, 8035 PL Zwolle op de kruising van de A28 en de N377. Telefoon 0529- 428428, fax0528^128429, e-mail: dekoperenhoogte@dekoperenhoo gte.nl ofwww.dekoperenhoogte.nl. De Koperen Hoogte staat pal naast rijksweg A 28 tussen de plaatsen Zwolle en Meppei.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 31