Elk soon inkomen een eigen box Insturen voor 1 april 2002 Hulp bij aangifte De nieuwe Toelichting: Meer informatie in de media 1 Uw aangifte in euro s M Belastingdienst Als u er zelf niet uit komt nog duidelijker en overzichtelijker Vragen? De Belastingdienst geeft antwoord Wat u moet weten of niet mag vergeten bij het invullen van de aangifte Aangifte doen volgens het nieuwe belastingstelsel De Aangiftediskette helpt u stap voor stap op Voordat u uw aangifte invullen Box 1 Box 2 Box 3 Wat is de belangrijkste verandering Wat hoort in welke box (Eerste) eigen woning Belasting maximaal 52°/o Bezittingen en scbuidett Sparen en beleggen Onroerend goed fbijv, een tweede woning) Heeft u nog vragen - (wanneer u een eigen woning heeft:) WOZ-waardu eigen woning en een over/jcht van de betaalde hypotheekrente; m m i)Wmm. Belastingdienst Informatie over de aangifte 2001 Per 1 januari vorig jaar is het nieuwe belastingstelsel ingevoerd. Dat bete- kent de nodige veranderingen voor de inkomstenbelasting. En dus ook voor de manier waarop u uw aangif te moet invullen. De Belastingdienst helpt u graag om het doen van aan gifte te vergemakkeiijken. De belangrijkste en meest opvallende verandering is de introductie van het zogenoemde boxenstelsel. Voortaan worden drie soorten inkomen onder- scheiden, die alledrie worden onderge- bracht in een aparte box. Uw salaris hoort bijvoorbeeld in box 1Box 2 en 3 zijn weer voor andere inkomsten. Elke box wordt afzonderlijk belast. De in komsten die u in de ene box heeft aan- gegeven, hoeft u dus niet meer in een andere box te vermelden. Box 1: In deze box vermeldt u alle in komsten die u heeft verkregen omdat u werkt of heeft gewerkt. Het betreft hier bijvoorbeeld loon of salaris, pensioen en sociale uitkeringen. Ook uw auto van de zaak en uw (eerste) eigen woning horen in deze box. Over de inkomsten in deze box betaalt u maximaal 52% belasting. Box 2: In deze box vermeldt u alle in komsten die u heeft verkregen uit aan- delen die u in een BV of NV heeft. En dan alleen als u, eventueel samen met Werk en wo Loon of salaris, pensioen en sociale uitkeringen Auto van de zaak Aanmerkeltjk belamj ieten die u in een BV of NV heeft Alleen als u, eventueel samen met uw partner, een belang heeft van ten minste 5<K> uw partner, een belang heeft van ten minste 5%. Over het inkomen in deze box betaalt u 25% belasting. Box 3: In deze box vermeldt u de inkomsten uit bezittingen die u door sparen en beleggen heeft verkregen, zoals spaartegoeden, beleggingen en de tweede woning. Er.zijn vrijstellingen. Ongeacht de werkelijke situatie worden de inkomsten gesteld op 4% van uw be- lastbaar vermogen. Over die 4% betaalt u 30% belasting. Bijvoorbeeld: bedraagt uw belastbaar vermogen 30.000,-, dan bedraagt het rendement hierover 1,200,- (4% van 30.000,-) en betaalt u dus 360,- (30% van 1.200,-) be lasting. Kijk dan in de Toelichting bij het Aan- gifteformulier of op de Aangiftediskette. U kunt natuurlijk ook kijken op Internet: www.belastingdienst.nl. Als u al uw gegeveits heeft ingevuld en gecheckt, bent u klaar om de aangifte te versturen. Dat kan per post (uw formulier of de diskene), maar ook per modem (de diskene of het programma dat u heeft gedown- load). Heeft u voor het eerst elektronisch aan gifte gedaan, vergeet u dan niet om uw vijfcijferige pincode apart te versturen op de daarvoor bestemde coupon. Stuur uw aangifte in ieder geval voor I april in, dan ontvangt u voor 1 juli be- richt van de Belastingdienst. De afge- lopen jaren hebben veel mensen die in januari aangifte deden, al bericht gekre- gen in februari of maart. Vanwege het nieuwe belastingstelsel kan het zijn dat het dit jaar wat langer duurt voordat u iets van ons hoort. Uiteraard ontvangt u wel voor 1 juli bericht. Het invullen van het Aangifteformulier vergt de nodige aandacht. U moet ervoor zorgen dat u geen rekenfoutje maakt of een vraag over het hoofd ziet De Aangiftediskette kan daarbij een handige hulp zijn. De meeste berekeningen wor den nameltjk automatisch uitgevoerd, en de dis kette selecteert alleen die vragen die op uw situ atie van toepassing zijn. Na invoer van uw persoonlijke gegevens legt de Aan giftediskette u precies die vragen voor die voor u re levant zijn. De kans dat u enkele vragen vergeet in te vullen, is hierdoor kleiner. Bovendien verkleint u de kans op fouten, want de meeste berekeningen wor den automatisch voor u uitgevoerd. Heeft u een spe- cifieke vraag? Met een druk op de hulptoets kunt u een Toelichting oproepen. En dat gemak geldt eigen- lijk voor het hele programma: alles wijst zich vanzelf. Nog zo'n voordeel van elektronisch aangifte doen, is dat u er niet eens de deur voor uit hoeft. Als u alles heeft ingevuld, verstuurt u uw gegevens met een druk op de knop naar de Belastingdienst, op het moment dat het u schikt. Het verzenden van uw persoonlijke financiele gegevens is op deze manier 100% veilig, Doet u voor het eerst elektronisch aangifte, dan kiest u zelf een vijfcijferige pincode, die samen met uw sofi-nummer een unieke persoonlijke code vormt. De vijfcijferige pincode stuurt u apart op naar de Belastingdienst op de daarvoor bestemde coupon. Zo zijn uw gegevens ma;ymaal beveiligd. U kunt de Aangiftediskette natuurlijk ook per post terugsturen naar de Belastingdienst Vergeet u in dat geval niet de vijfcijferige pincode apart te versturen. Heeft u geen computer, maar wilt u wel met de diskette uw aangifte doen? Dan kunt u ge- bruikmaken van een computer bij uw be- lastingkantoor. Als u vorig jaar aangifte heeft gedaan per compu ter. dan krijgt u ook dit jaar weer de Aangiftediskette of een uitnodiging tot het doen van aangifte thuisgestuurd. Heeft u vorig jaar aangifte gedaan met het formulier, dan ontvangt u dit jaar, naast het formulier, ook de Aangiftediskette (66n Aangiftediskette per huishouden). Steeds meer mensen kiezen voor het gemak van aan gifte doen per diskette. Misschien ook iets voor u? Probeert u het eens. Ondanks de hulpmiddelen die de Belastingdienst biedt bij het invullen van de aangifte, kan het zijn dat u er toch niet helemaal uit komt Ook in dat geval biedt de Belastingdienst hulp: op verschillende plaatsen in Nederland wordt er persoonlijke 'Hulp bij aangifte' geboden. Bij het invullen van uw aangifte heeft u altijd een paar gegevens nodig. Het is handig om de vol- gende gegevens bij de hand te hebben als u met invullen begint: -• sofi-nummer; bank-zgitoafschriften, - iaaropgave workgever; - uverzichten van porticulier betaalde wsyekeringen (WAO. ziekiekosten etc.) van uw verzekerifigsmaatschappij; oveizicnten kapitaalverzekering; - overzichten beleggings- rekeriingen e.tf In uw lokale (dag)blad kunt u lezen waar en wanneer deze aangiftehulp bij u in de buurt beschikbaar is, en welk nummer u kunt bellen om een afspraak te maken. Bij het maken van de af spraak hoort u welke gegevens u moet meenemen. Wacht niet te lang met het maken van een afspraak, want in de aangiftetijd kan het bijzonder druk zijn bij de belastingkantoren. De Belastingdienst is voortdurend op zoek naar manieren om het u zo mak- kelijk mogelijk te maken bij het invullen van uw aangifte. Daarom is er een nieu we Toelichting ontwikkeld, Het eerste wat opvalt, is dat hij dunner is gewor- Mv. J den en daarmee een stuk handzamer. Maar niet alleen dat, hij is ook overzich telijker en duidelijker in het gebruik. In een oogopslag heeft u de belangrijkste achtergrondinformatie bij de vraag die u moet invullen. Wilt u meer weten, dan zijn er verschil lende manieren om aanvullende infor matie te krijgen. U kunt kijken op www.belastingdienst.nl. Voor een speci- ale Aanvullende Toelichting kunt u ook terecht bij de Belastingdienst Bestellijn: 0800-0043 (24 uur per dag, 7 dagen per week). En natuurlijk is er de Belasting- Telefoon voor particulieren: 0800-0543. Dit nummer is bereikbaar op maandag t/m donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Van januari t/m maart informeert de Belastingdienst u over de nieuwe aangifte via commercials op tv en advertenties in tijdschriften en dagbladen. In de dagbladen vindt u onder andere de volgende advertenties: 21 januari: Inkomen en aftrekposten 24 januari: Eigen woning 26 januari: Kapitaalverzekering 28 januari: Lijfrente 31 januari: Fiscale partners 2 februari: Sparen en beleggen 4 februari: Buitengewone uitgaven 7 februari: Freelance-inkomen TV commercial A&figitte per diskette: Op 1 januari 2002 heeft de gulden plaatsgemaakt voor de euro. Dat bete- kent dat u uw aangifte in euro's kunt invullen. Omdat we de gulden natuurlijk nog niet helemaal zijn vergeten, is het zaak erop te letten dat u overal euro's invult, en dus geen guldens en euro's tegelijk gebruikt. Vindt u het toch mak- kelijker om nog 66n keer alles in gul dens in te vullen? In dat geval kunt u een gulden-Aangifteformulier aanvra- gen bij de Belastingdienst Bestellijn: 0800-0043 (24 uur per dag, 7 dagen per week). Doet u aangifte met de Aangifte diskette, dan kunt u met ddn muisklik uw keuze maken: invullen in euro's of in guldens. Maar let er ook nu weer op dat u alle bedragen in dezelfde valuta invult. Zit u tijdens het invullen van de aan gifte met een vraag waar u niet uit komt? Dan zijn er verschillende ma nieren om antwoord te krijgen. Allereerst is er de Toelichting die u aan- treft bij het Aangifteformulier of op de Aangiftediskette. Bij iedere vraag krijgt u een korte uitleg. Verder kunt u terecht op de Internetsite van de Belasting dienst: www.belastingdienst.nl. Er zijn ook speciale Aanvullende Toelich- tingen beschikbaar om u te helpen bij de verschillende onderdelen van de aangif te. U kunt ze gratis bestellen via de Belastingdienst Bestellijn: 0800-0043 (24 uur per dag, 7 dagen per week) of downloaden van www.belastingdienst.nl. U kunt natuurlijk ook de Belasting- Telefoon voor particulieren bellen: 0800-0543. Dit nummer is bereikbaar op maandag t/m donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Het nieuwe belastingstelsel Scheuren - het nieuwe Aangifte formulier bestaat uit een voorblad en een scheurboek. Het is niet de bedoe- ling dat u het hele scheurboek terug- stuurt. U hoeft alleen het voorblad terug te sturen, samen met de bladen waarop u iets heeft ingevuld. De betreffende bladen kunt u gewoon uitscheuren en los in de retourenvelop terugsturen. Ge bruik dus geen nietjes of paperclips. Elektronische pincode - als u voor het eerst aangifte doet per disket te, vergeet u dan niet de coupon uit de handleiding van de Aangiftediskette mee te sturen. Op deze coupon kunt u uw zelfgekozen vijfcijferige pincode in vullen. Deze code vormt samen met uw sofi-nummer een unieke, persoonlijke beveiligingscode. Scheur de coupon met uw code uit en stuur deze in de en velop die u ook in de handleiding aan- treft, terug naar de Belastingdienst. Deze code vult u ook in op uw elektro nische aangifte. Al1|j 'ftyf Aangiftediskette ook als u vorig jaar aangifte deed op papier, ontvangt u en/of uw partner dit jaar de Aangifte diskette, naast het papieren biljet. Invullen - als u alles heeft inge vuld, denkt u er dan aan dat u ook uw sofi-nummer op elk blad invult. En ver geet belangrijke zaken op het voorblad niet, zoals uw handtekening. Bent u klaar, controleert u dan of het rekening- nummer op het voorblad juist is. En of u niets bent vergeten. Dat scheelt een hoop tijd in de verwerking van uw ge gevens. U mag zelf kiezen hoe u de aangifte in vult: op papier of op diskette. De papie ren aangifte stuurt u terug in de retour envelop. Doet u aangifte per diskette, dan kunt u de aangifte versturen per modem of de diskette terugsturen per post. U hoeft het papieren Aangiftefor mulier dan niet meer terug te sturen. Maakt u gebruik van de Aangiftedisket te, dan kunt u desgewenst meerdere aangiften doen op dezelfde diskette. Vergeet niet uw vijfcijferige pincode apart te versturen. Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 28