>tad Verbetering mobiliteit E^™™!113 p Kathedraal Parkpaviljoen Knooppunt Ribbenkast Schaduwspel Elk metrostation moet op zijn eigen manier aansluiting vinden bij de omgeving. Dat was een van de belangrijkste opdrachten die de architecten bij het ontwerpen van de stations van de Be neluxlijn meekregen. „Bij het ontwerpen zijn de reiziger en de plekken waar de stations komen als uitgangspunt genomen. De bedoeling is dat reizigers niet langer op een bordje hoeven te kijken om te weten waar ze zich bevinden, instinctief weet de passagier al waar hij zich bevindt", verklaart Douwe Folk erts, projectbegeleider van de Beneluxlijn. Straatmeubel L 3 cx33 Om files die zicli dagelijks rond Rotterdam ophopen tegen te gaan, is jaren geleden besloten veranderingen en uitbreidingen door te voeren in bet openbaar ven'oer. Naar aanleiding hiervan is in 1997 begonnen met de aanleg van de Beneluxlijn. De metrolijn, die loopt van bet Marconiplein via Schiedam en Pernis naar Hoogvliet, zal vanaf September 2002 dagelijks meer dan 67.000 reizigers vervoe- ren. De afgelopen tijd hebben bewoners langs de verbinding heel wat overlast ondervonden van de werkzaamheden, zo weet project- leider Douwe Folkerts. A! vier jaar informeert hij betrokkenen over de actuele stand van zaken rond liet project. „Als je mensen van te- voren inlicht over de aard en de grootte van de activiteiten, kun je tijdens een project aardig wat lawaai maken. De acceptatiegrens ligt dan wat hoger.lnmiddels is de grootste overlast van de metro lijn. die de Calandlijn met de Erasmuslijn koppelt. acliter de rug. ..De bouw van het 11,8 kilometer lange trace verloopt uiterst voor- spoedig vertelt ing. Tom Meeuwsen, projectondersteuner contro- le en planning van Gemeentewerken Rotterdam. ..Het project blijft binnen het budget en de planning. Knelpunten hebben zich wel voorgedaan en zullen zich nog we! voordoen. maar vooralsnog valt alles goed te overzien.Een van de problemen in de nabije toe- komst is dat enkele stations 'te vroegklaar zullen zijn. ..Ruirn voor de ingebruikname van de lijn zijn Tussenwater en Parkweg klaar. De stations zullen beveiligd moeten worden om vandalisme te voor- komenaldus Meeuwsen, die in zijnfunctie geregeld overleg voert tussen de opdrachtgevers, Stadsregio Rotterdam en de RET, en de uitvoerders. „Een ander punt is de mogelijke invoering van tourni quets, draaihekjes die moeten fungeren als stempelautomaat. Dit zorgt voor extra kosten, maar op de begroting wordt altijd een post gereserveerd voor zulke onvoorziene uitgavenbesluit Meeuwsen. De kosten van het project bedragen in totaal 1,6 miljard gulden. neluxlijn, metrolij stations in vele gezi tVr HffySiMbit* n St* 55>Vi »yM- 1 vwtUMX fi - - <v*5t«SXs»f. *N>, Bij Tussenwater liggen vier perrons, daarde Calandlijn en de Erasmuslijn op dit punt samenkomen. Station Vijfsluizen is vooral te herkennen aan de grote giazen kap over het perron. De vorm ervan en constructie met staal doet denken aan een soort ribbenkast", aldus de architecten. Reizigers moeten zich snel kunnen orienteren. Daarom is ervoor gekozen om het station zo helder en duidelijk mogelijk te maken en is ergekozen voor lichtdoorlatend materiaal, zoals glas en staal. ment van de dag zijn licht en scha- duw weer anders. Er zit voortdu- rend beweging in, net als reizigers die ook niet op een plek blijven." Dit station ligt op een plaats waar zowel de industrie van Shell zicht- baar is, alsook het dorp Pernis. Het industriedeel wordt vanaf het per ron aan het zicht onttrokken door een transparant scherm, dat zowel het geluid als het vuil van de snel- weg tegenhoudt. Door de op hoge kolommen rustende kap is er nog wel uitzicht op Pernis. Ook bij dit station geldt dat door kleur- en ma- teriaalgebruik een lichte, overzich- telijke ruimte is ontstaan. Het station Tussenwater wordt ge- markeerd door twee hoge poorten. Het zijn trappenhuizen die de reizi gers naar de diverse perrons lei- den. Bij Tussenwater liggen ten- slotte vier perrons, daar de Caland lijn en de Erasmuslijn op dit punt samenkomen. Net als architect Ton Voets van station Pernis heeft ook de architect van dit station iets willen doen met de verplaatsing van de reiziger. Maarten Struijs van Ingenieursbureau Gemeente werken Rotterdam, tevens coordi nator van het ontwerppproces van de baan en stations: In de meeste stationsontwerpen wordt het ac cent gelegd op het wachten van de reiziger. Met het ontwerp van stati on Tussenwater heb ik juist de ver plaatsing van de reizigers willen benadrukken. Vanuit de stations- hal betreedt de reiziger een hoge poort, een soort kathedraal. De sensatie van het betreden van die ruimte, dat wil ik de passagiers la- ten voelen." De twee poorten zijn 19 meter hoog en bestaan uit be- tonnen gevelelementen, afgewis- seld met giazen puien. Deze afwis- seling zorgt overdag voor steeds veranderende lichtval. De beton- nen gevels staan als een soort do- minostenen achter elkaar. Binnen zijn de gevels betegeld met 'he- melswit' en 'Erasmusblauw' en 'Calandlijnrood' tegelwerk. Net als de meeste andere stations staat ook Tussenwater in een waterpar- tij. Via een brug kunnen reizigers de stationshal bereiken. Voor meer informatie over het metroproject kunnen belangstel- lenden terecht bij het Informatie- centrum Beneluxlijn, Stations- plein 2, Schiedam. Telefoonnum- mer: 010- 2088666, of informatie - centrum @beneluxljin. rotter dam - .nl De werkzaamheden zijn in voile gang licht, zijn breed en overspannen het hele station, 's Avonds moeten deze, waarvan de grootste 45 me ter lang is, functioneren als grote lantaarns. „Omdat het station naast een singel ligt, wilde ik een station ontwikkelen dat een geheel natuur- lijke sfeer uitstraalt. Een station dat contrasteert met de huizenblokken en gebouwen die er omheen staan. Dat idee van de vier koepels is ont staan, omdat het ontwerp iets weg heeft van een paviljoen. Boven- dien wilde ik niet zozeer een ge- bouw maken, maar meer iets wat aandoet als een straatmeubel." Ook bij dit station geldt dat de sta tionshal en het perron zo zijn ont- werpen dat de reizigers zoveel mo gelijk overzicht hebben. Op de grens van het vooroorlogse Schiedam-West en het naoorlogse Schiedam-Nieuwland bevindt zich het station Troelstralaan. Jos Ver- bakel en Lukas Ruys van het archi- tectenbureau Compositie 5 moes- ten in hun ontwerp rekening hou- den met een hoogteverschil van vijf meter. „De stationshal ligt in de Vlaardingerdijk op de hoogte van Schiedam-West, de perrons liggen echter vijf meter lager. Dit Schiedam Centrum wordt het be- langrijkste overstappunt van de Beneluxlijn. Het station, dat is aan- gebouwd tegen het NS-station, zal dagelijks zo'n 24.000 bezoekers te verwerken krijgen. TramPlus, stads- en streekbussen komen sa- men in een regionaal vervoers- knooppunt. Architect Van Bel- kum: ..Reizigers moeten zich hier snel kunnen orienteren. Daarom heb ik ervoor gekozen om het stati on zo helder en duidelijk mogelijk te maken." Om die reden heeft hij in zijn ontwerp vooral gebruik ge- maakt van lichtdoorlatend materi aal, zoals glas en staal. „Dat maakt het een open en overzichtelijke ruimte." De grote giazen en- treekap en de twee kleinere kappen die de doorgang naar de perrons vormen, dragen daartoe bij. „Je ziet van bovenaf als het ware een lijn liggen. Deze voert de passa giers naar de perrons en omge- keerd richting de uitgang." Vanuit de hal hebben de reizigers uitzicht op een waterpartij onder het metro- viaduct. De architect heeft deze daar bedacht, om onveilige ruimtes onder het viaduct te vermijden. Door de reflectie van het water 'Parkweg' is het enige geheel ondergronds gelegen station van de metrolijn. Het ligt in de naoorloogse wijk Schiedam Nieuwland. Aangezien deze wijk uit veel blokachtige bebouwing bestaat, heeft architect Hans van Heeswijk als tegenwicht een station met vierbrede ellipsvormige giazen koepels ontworpen. De roltrap is aangevoerd en gereed om geplaatst te worden. hoogteverschil hebben we in het ontwerp opgevangen door een soort kademuur te ontwikkelen van rode baksteen. Als de metro's binnenrijden en tot stilstand komen lijkt het net of ze aanmeren aan een kade. Op straatniveau zijn er in de kademuur vensters aangebracht die voorbijgangers een blik gun- nen op het binnenrijden van de me tro's en op de achterliggende wa terpartij", aldus de architecten. De parkachtige omgeving heeft hen gei'nspireerd veel natuurlijke as- pecten in het ontwerp op te nemen. De kademuur en de waterpartij zijn daar een voorbeeld van. Het stati on stelt een soort paviljoen voor aan een park. Het station Vijfsluizen heeft in te- genstelling tot de andere stations een vrij complexe ligging. Het ligt over een wegkruising en in een bocht. Grootschalige havenactivi- teiten en de verdubbeling van de rijksweg vormen de achtergrond voor dit station. Architectenbureau Zwarts Jansma wilde daarom een station neerzetten dat promi nent aanwezig is in de omgeving. ..Station Vijfsluizen is vooral te herkennen aan de grote giazen kap over het perron. De vorm ervan en constructie met staal doet denken aan een soort ribbenkast", aldus de architecten. Deze 'ribbenkast' bedekt meer dan de helft van het perron. Over de gehele lengte van het perron staan bovendien grote stalen vaandels die meedraaien met de windrichting. Opvallend aan het ontwerp is tevens het trap- penhuis bij de hoofdingang van het station. De overkapping daarvan is van staal en heeft de vorm van een rups. De zijgevels van de stalen overkapping zijn van glas, zodat er overdag licht binnen kan komen. 's Nachts kan juist vanuit het trap- penhuis licht naar buiten stralen. Spelen met licht en schaduw was het uitgangspunt van architect Ton Voets bij het ontwerpen van stati on Pernis. ..Reizigers zijn voortdu- rend in beweging. Die beweging heb ik tot uiting willen brengen in mijn ontwerp. De overkapping van het perron bestaat afwisselend uit glas en aluminium. De gesloten en open delen zorgen voor een afwis selend schaduwspel. Op elk mo- door Natasja de Groot foto's Rob Kamminga Het resultaat van het werken met verschillende architectenbu- reaus is zes stations met een ge heel eigen gezicht. Ondanks de diversiteit zijn genoeg overeenkomsten op te sommen tussen de 'kunstwerken', zoals het vele glaswerk en de waterpartijen in en rond de stations. Vooral die aspecten maken een station, zowel aan de binnenkant als aan de bui- tenkant, open en overzichtelijk. Bovendien wordt met het 'open karakter' van de werken het gevoel van veiligheid onder de reizigers vergroot. Daar zijn alle architecten het roerend over eens, zo blijkt na een 'rondje' langs de architectuur van de zes stations. Uniformiteit in diversiteit. wordt het er een stuk lichter. Parkweg is het enige geheel onder gronds gelegen station van de me trolijn. Het ligt in de naoorloogse wijk Schiedam Nieuwland. Aan gezien deze wijk uit veel blokach tige bebouwing bestaat, heeft ar chitect Hans van Heeswijk als te genwicht een station met vier bre- de ellipsvormige giazen koepels ontworpen. Deze groene koepels, die zorgen voor de inval van dag-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 11