Minister van Boxtel discussieert met leerlingen over instromers en inburgering Bibliotheekvan uitleenfabriektot Centrum van Kennis en Cultuur wiik kort krant netel Rondje Schiedam met D66 MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO maasstad kerk maasstadflHHBH MMHHweekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves- ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ, beiden in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Vrij dansen Schiespoor Ruilbeurs Rommelmarkt Linedancing Meditatie Bezinning nog niet wil af van duffe imago Woensdag 20 februari 2002 De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een overzicht van een aantal klachten van de afgelopen week. Brandlucht Acht klachten over brandlucht uit Spijkenisse komen op vrijdag 15 febru ari tussen kwart over twee en kwart voor drie's middags bij de DCMR binnen. Een grote brand bij zwembad de Papegaai in Hoogvliet veroor- zaakt de overlast. Er zijn geen chemicalien vrijgekomen. De brandweer geeft om vier uur brand meester. Stankcode 1 Op zondag 17 februari wordt om negen uur *s morgans stankcode 1 uit* gegeven in het hele Rijnmondgebied. Deze stankcode wordt ingesteld vanwege de voor het milieu ongunstige meteorologische omstandighe- den. Door het stabiele weer, met weinig wind, blijven rookgassen van auto's en van de industrie in het Rijnmondgebied langer hangen. Stankcode 1 is de waarschuwingscode die bedrijven erop wijst dat zij in hun bedrijfsvoering rekening moeten houden met de weersomstandig- heden. 's Avonds om negen uur wordt stankcode 1 weer ingetrokken omdat de weersomstandigheden inmiddels zijn veranderd. Prei- en uienlucht De meldkamer van de DCMR ontvangt regelmatig kfachten van bewo- ners uit de Van der Fuyckstraat in Brielle over prei- en uienlucht. De klachten worden veroorzaakt door Tuinderij Vers in Brieile. Om stank- klachten te voorkomen heeft de tuinderij in het verleden al een grote investering gedaan voor de aanleg van een nieuwe persleiding over anderhalve kilometer. Deze leiding zorgt ervoor dat het afvalwater recht- streeks op de riolering uitkomt. De maatregel blijkt in de praktijk niet afdoende. Tuinderij Vers, de gemeente Brielle en de DCMR zoeken intensief naar een oplossing voor het stankprobleem. Op dit moment wordt de moge- lijkheid van een rechtstreekse verbinding met de waterzuivering onder- zocht. Als dit kan worden gerealiseerd, is er geen stankoverlast meer via de riolering. www.dcmr.nl De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). mm Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. ds G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. dr P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. ds P. Kolijn. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds J. Visser. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. pastor G. Ruijl. 19.00 uur. avondmuziek. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds W.R. v Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. 10.00 uur. ds L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur, mmv Kerkkoor Groenoord. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds F.H. Blokhuis. 16.30 uur. ds P.G. Sinia. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. leesdienst. 14.30 uur. ds J.G. Schenau. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds A. Karreman. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 9.30 uur. euch.viering met Jacobuskoor, pastor D. Kool. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. zo 11.00 uur. euch. viering met Ooster Cantorij, pastor D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur. euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur. euch.viering. zo 10.15 uur. hoogmis mmv dameskoor Jubilatio. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds P.P. Saraber. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur. ds N. v/d Want. wo 19.45 uur. ds N. v/d Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a za 17.30 uur. zo 10.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010-4004434 Fax 010-4128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 06-10921026 J. van Merwijk Telefoon 06-10920979 M. Anganois Telefoon 06-10921027 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K.Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010-4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010-4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 SCHIEDAM - In wijkcentrum Wi- bautplein wordt iedere dinsdag- middag vrij dansen voor 55-plus- sers georganiseerd. De dansmu- ziek speelt van 13.00 tot 17.30 uur. Voor het gebruikt van de speciale parketvloer wordt per maand 2,80 euro in rekening gebracht. Infor- matie: (010) 471 57 65. SCHIEDAM - De maandelijkse open dag bij Schiespoor aan de Westerkade 21 staat zaterdag 23 februari van 10.00 tot 16.00 uur in het teken van 'rijden bij nacht'. Om de rijkelijk aanwezige baan- verlichting goed uit te laten komen wordt de zaalverlichting op deze dag diverse malen gedoofd. Naast de treinenshow worden er ook aan- geboden treinen gerepareerd en worden onderdelen verkocht. Kin- deren kunnen hun rangeerdiploma halen. De toegang bedraagt 0,50 euro. Kinderen betalen de helft. SCHIEDAM - In dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan wordt zondag 24 februari weer een ruilbeurs gehouden. Van- af 13.30 uur verruilen postzegels, munten, telefoonkaarten, et cetera van eigenaar. De toegang is gratis. Zo ook de taxatie van de inge- brachte voorwerpen. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost aan de Boerhaavelaan 79 staan zondag 24 februari ruim 60 tafels opgesteld voor de rommelmarkt. Van 11.00 tot 17.00 uur verkopen particulieren (geen handelaren) een diversiteit aan eigen spullen. De toegang is gratis en er zijn nog enige verkoopplaatsen te huur voor zes euro per tafel. Informatie: (010)245 18 18. SCHIEDAM - Mark Lavender The Stingrays verzorgen zaterdag 23 februari vanaf 19.00 uur een Country Linedance en Sixties avond in het Rijnmond Hotel aan het Nieuwlandplein 12. Het entree bedraagt 5 euro. SCHIEDAM - Spirituele vereni- ging Harmonia organiseert op don- derdag 21 februari een meditatie- avond met live didgeridoo-mu- ziek. Vanaf 19.45 uur klinken de oerklanken door het wijkcentrum aan het Wibautplein 165. De toe gang is 4,55 euro. Voor wie een matje meeneemt zijn er mogelijk- heden om liggend te mediteren. SCHIEDAM - Monseigneur dr Th. Willemsen, plebaan en deken van Roermond, is de eerste spreker van een serie bezinningsavonden in de pastorie naast de Liduina-basiliek aan de Singel 104. Willemsen spreekt op 25 februari vanaf 20.00 uur over het doopsel, het vormsel en de heilige eucharistie. De bij- eenkomst duurt tot ongeveer 22.00 uur. Door Karin Moerman SCHIEDAM - Een bibliotheek anno 2002 is meer dan een uit- leenfabriek. Geen metershoge kasten meer waar je een beetje verloren op zoek moet naar dat ene boek dat je nooit kan vin- den. Geen rijen met alleen maar boeken, boeken en nog eens boeken, maar een open en vriendelijk klimaat waar je even uit kan rusten met een tijdschrift op schoot en de com puter in tyandbereik. Ook een plek waar je, als het aan direc- teur Karin Visser ligt, je elke maand met een aantal mensen kunt buigen over actuele the- ma's. Zoals bijvoorbeeld afge lopen vrjjdag het politiek cafe. De bibliotheek als Centrum van Kennis en Cultuur. Het gezellige leescafe in de bi bliotheek aan het Stadserf was af gelopen vrijdag helemaal afgela- den tijdens het politiek cafe dat er gehouden werd. „Ik denk dat er zeker honderd man aanwezig wa- ren, overal zag je hoofden." Ka rin Visser, sinds november 2000 directeur van de Schiedamse Openbare Bibliotheek, vertelt het met trots. „Ik vind het geweldig dat dat zo is aangeslagen, want het is een kant waar we met het Stadserf steeds meer opwillen. In Noord heb je natuurlijk de literai- re avonden, die daar in samen- werking met Post Scriptum acht keer per jaar worden gehouden, voor het centrum zochten we iets meer de maatschappelijke kant op; discussie-avonden dus. Daar willen we een redactietje bijzoe- ken van een man of vijf, zes die de actuele onderwerpen hiervoor aan kan dragen. Wat er tijdens zulke avonden naar voren komt is ook een vorm van informatie- overdracht en past dus prima bij ons streven. Het politiek cafe was in dat opzicht een soort proeftuin- tje." Met elk filiaal heeft spraakwater- val Visser ('je drukt bij mij op een knopje en: voila') plannen. Ze somt ze moeiteloos en in rap tempo op. Al die plannen worden op korte of langere termijn zicht- Karin Visser kwam in november 2000 aan het hoofd van de Schiedamse Openbare Bibliotheek te staan. Een klus die haar nog steeds prima bevalt. Foto Roger van der Kraan baar. In Noord wordt bijvoor beeld de aankleding en het interi- eur onder handen genomen. Vol- gens Visser was dat wel eens no- dig na twintig jaar. „Wim Lafe- ber, de man die Donner heeft in- gericht, helpt ons in Noord met de nieuwe indeling. We willen daar op de begane grond in ieder geval af van die ongelijke vloer en er wat leuks mee doen. Wat weet ik worden aan ouderen en kinderen. „Wat daar tussenzit kan makke- lijk naar het Stadserf komen, of een boek bestellen, dat duurt te- genwoordig ook maar een dag of zo, terwijl in Zuid juist erg veel geleend wordt door ouderen. Dan moeten we daar wat aan doen, vind ik." In Nieuwland gaat het allang niet deren terecht voor plaatjes bij hun werkstukken. Visser: „In Nieuw land werken we ook veel samen met het bureau Cultuur van de ge meente en de afdeling Welzijn. Binnenkort gaat daar het project Xchange van start, dat allochtone en autochtone jongeren met el- kaar in contact wil brengen. On der andere door ze naar muziek te laten luisteren precies, en boven moet dan de col- lectie ko men. Maar allemaal wat opener en gezeliiger dan nu." In Zuid ('echt zo'n lief biebje'is het de bedoeling dat de collectie juist wat meer aangepast gaat en ze samen teksten te laten maken." Mensen laten meer vooral om de boeken, maar krijgt de bieb steeds meer het ka- rakter van een trefpunt. Hier wor den bijvoorbeeld ook veel projec- ten gepresenteerd en kunnen kin- groeien, het is een van Vis- sers 'drives' in het leven. Met het hoge tempo waarin de dingen om en in de bi bliotheek de laatste jaren veran- deren heeft ze dan ook geen enke- le moeite. „Soms gaat het maar om kleine dingen. Een kaarten- bakje in plaats van linksom, rechtsom inrichten kan het werk soms een stuk efficienter maken. Bij wijze van spreken." Voorlopig ziet Visser nog meer dan genoeg mogelijkheden om zich de komende jaren in de Schiedamse bibliotheek te verma- ken. „Het loopt momenteel alle maal lekker. Toen ik hier kwam merkte ik dat er behoefte was aan duidelijkheid, het personeel had het toch een aantal jaar zonder di recteur moeten doen en wilde graag weten welke weg we op gingen. Nu die onzekerheid bij het personeel weg is en we daar een nieuwe weg zijn ingeslagen kunnen we extern de dingen aan- pakken. En daar voelt iedereen zich erg lekker bij, moet ik zeg- gen." Het bezoek aan Schiedam brachtniet alleen ontspanning. In het Stedelijk Gymnasium was het nog bijna werken geblazen voor de D66-minister. Foto Roger van der Kraan Door Karin Moerman SCHIEDAM - In het begin was het nog een beetje struikelen over de woorden. Zoeken naar de juiste formuleringen. Maar na een uurtje kwamen ze er al lekker in, de elf leerlingen van het Stedelijk Gymnasium die gis- teren met minister Roger van Boxtel de discussie aangingen in hun eigen Lagerhuis. Het bezoek aan de school was onderdeel van het bezoek van de minister aan Schiedam. Dankzij 'korte lijntjes' hadden ze hem te pakken weten te krijgen: Roger van Boxtel. Want met de ge- meenteraadsverkiezingen in aan- tocht hadden meer plaatselijke fracties van D66 hun zinnen op de minister van het Grotestedenbeleid gezet. Maassluis en Vlaardingen hadden het daarom de afgelopen week nog met lijsttrekker Thorn de Graaf moeten doen, maar Schie dam kreeg de 'real deal' Roger van Boxtel zelf. En daarom hadden ze er van D66 maar een gezellige en gevarieerde middag en avond van gemaakt. Vol ontmoetingen met verschillende kanten van Schie dam. Dus niet alleen de fraaie Ko- renbeurs, maar ook de armoedige Hoogstraat met winkeliers die het daar volgens D66-tweede man Vincent Broeke verdomd moeilijk hebben'. En natuurlijk een rond- vaartje met de fluisterboot, die wonder boven wonder qua weer niet in het water viel. Maar in het Stedelijk Gymnasium, waar het bezoek van Van Boxtel begon, was het nog bijna echt wer ken voor de minister. Want er kwam gaandeweg steeds meer te- gengas. 'Nederland is te vol', was de eerste stelling waar de groep van elf leerlingen zich mee bezig- hield. En wat specifieker: 'moet de gezinsvorming/hereniging worden beperkt om het tij te doen keren?'. De bedoeling was dat de leerlingen met elkaar in discussie gingen en Van Boxtel een winnaar aan zou wijzen. Daarmee had hij na afloop niet de minste moeite: „Dat is Lu- kas, omdat hij precies aan heeft ge geven wat het grondprincipe in de ze kwestie is: de staat kan niet in- tervenieren in een particuliere rela- tie. Aan de partnerkeuze van ie- mand kun je nooit komen. Maar ook al kunnen en mogen we niet bepalen met wie iemand mag trou- wen, we kunnen wel iets met de gevolgen doen. Er komen per jaar immers 40.000 mensen uit vooral Turkije en Marokko naar Neder land in het kader van de gezinsvor- ming. Dat is nogal wat. Wij zeggen nu: laat mensen dan ook meebeta- len aan de inburgering die ze moe ten volgen. Zodat ze snel de taal le- ren, snel aan het werk kunnen; dan laat je zien dat je hier echt vooruit wil." Van Boxtel greep de discussiemid- dag in lokaal 12 meteen maar aan om wat fabeltjes de wereld uit te helpen. Over asielzoekers bijvoor beeld. „Het netto aantal asielzoe kers dat jaarlijks naar Nederland komt kunnen we best aan. Als er weer een asielcentrum wordt ge opend staat heel Nederland op z'n kop. maar dat tweederde van de mensen die jaarlijks naar Neder land komen met gezinsvorming te maken heeft, weten veel mensen niet." En over de capaciteiten van Turkse en Marokkaanse kinderen: „Die hebben in principe net zo veel hersens als Nederlandse kin deren, maar doordat ze al met een enorme taalachterstand naar school komen, lopen ze jaren ach- ter ten opzichte van de Nederland se kinderen en zijn ze al blij als ze naar het VMBO kunnen. Ook bij tweede en zelfs derde generaties. Het gaat wel steeds beter, maar het is nog steeds een reeel probleem die leerachterstand. Dan maar eens discussieren over die verplichte inburgeringscursus voor nieuwkomers. De stelling was dat deze maar weer vrijwillig moest worden en de minister werd bij de groep neergezet die daar 'voor' moest zijn. Hij had er zicht- baar schik in en ruide de boel lek ker op. „We leren ze toch alleen maar foefjes aan", daagde hij uit. „laten we daarmee stoppen, kost toch alleen maar geld." En: „Waarom zou iedereen Neder lands moeten spreken. Engels, Duits, Frans, daar moet je je toch ook mee kunnen redden?" Maar ook de leerlingen kwamen er steeds meer in: „Vrijheid, blijheid, niks hoor. Er wordt hier Neder lands gesproken, punt uit", stelde een leerling kordaat en een ander: „Ja, je leert ze uitkeringen aanvra- gen, dat kost geld, maar je leert ze ook belastingformulieren invullen en dat levert jullie weer geld op, dus..." En dat kon de minister eigenlijk al leen maar beamen. Jarenlang heb ik door de tirann ie van de bank mijn naam zonder H geschreven, tenvijl je 'Hjalmar' toch echt met Hj schrijft. Kwam door mijn voder. Enkele uren na mijn geboorte rende hij naar het stadhuis om mij bij de burgelijke stand aan te geven. Mijn moeder riep hem vanuit het kraambed nog toe: „Hans! Hjalmar schrijfje met een H, niet vergeten!" En toen gebeurde het. Een moment van afwezigheid misschien, of anders was mijn vader te overdonderd: 'Geboren op 2 december 1969 te Den Haag, Jalmar Jorn TeunissenMijn moeder vond het onbegrijpelijk, maandenlang Zweedse namenlijsten doorgeploegd en dan toch je zoon verkeerd aangeven. In de praktijk maakte het niets uit. Ik werd overal ingeschreven als Hjalmar, ik noemde mij ook zo, schreef die naam ook zo. Totdat ik een nieuwe bankpas kreeg bij een boerenleenbank. Zette de handte- kening. Man achter de balie keek raar op: „Uw handtekening be gin! met een H, dat klopt niet: V staat geregistreerd als Jalmar. Moest opnieuw mijn handtekening zetten, en nu met een J. Ik be- sloot om consequent te zijn, en 'veranderde' mijn naam in Jalmar. Mijn vriendin Mariette Olsthoorn vond dat maar grote onzin, en al- le brieJjes, notifies en kattenbelletjes aan mij richtte zij aan 'Hjal mar', soms afgekort als 'H' of 'HJ'. Groot gelijk had ze, zwicht nooit voor tirannie, tegen de stroom in! Dat deed ze ook bij klant- onvriendelijke instanties als het GAK en noem maar op. En dus schrijfik na haar dood mijn naam weer zoals het hoort: met een H. Hj almar T eunissen Bedankt voor alle kaarten, bezoek en steun die ik na de dood van mijn vriendin heb mogen ontvangen. Ook van de wethouders en afdelin- gen voorlichting van de gemeenten Schiedam en Vlaardingen. Moch- ten deze laatsten nu denken dat ze een streepje bij mij voor hebben, helaas. Ik zal ze extra kritisch in mijn krantnetels blijven volgen!

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3