Verkiezingskrant Schiedam 'Passie voor Schiedam' 'Helder kiezen voor een stad om trots op te zijn' L Maaspost 'Samen verantwoordelijk voor Schiedam' Enkele mogelijke vragen rond de verkiezingen Lijst 1 Lijst 2 WD Lijst 3 CDA Colofon mf 'Schiedam is een stad om van te houden. Ze is net een mens, met mooie eigenschappen en met lelij- ke streken. Het ene ogenblik loop je te genieten van de mooie panden aan de Lange Haven en het volgen- de ogenblik struikel je over een losliggende stoeptegel.' Zo begint het verkiezingsprogramma van de PvdA Schiedam, 'Passie voor Schiedam'. De PvdA erkent de problemen maar ziet ook de kan- sen om met hart voor de stad te werken aan verbetering. Dat bete- kent ook dat de binnenstad in hoog tempo moet worden afgebouwd en verder ontwikkeld en onderhou- den! Elke Schiedammer kent de proble men van de stad. Maar ieder weet ook wat hij/zij de bezoeker moet tonen om het geheim van Schie dam te onthullen. Zoals het histori- sche centrum, want Schiedam staat in de top tien van gemeenten met de meeste monumenten. Of de Maasboulevard. Wandelen doorde Plantage, het oudste stadspark van Nederland. Of fietsen door het groen, van Beatrixpark tot in Mid den Delfland. Die passie voor Schiedam deelt u met de PvdA- vertegenwoordigers. Een stem op de PvdA betekent dat u kiest voor goede huisvesting voor alle inwoners. Grootschalige sloop en nieuwbouw vindt de PvdA daarbij noodzakelijk om Schiedammers meer mogelijkhe- den te bieden om in Schiedam te blijven wonen. Maar natuurlijk moet er ook aan de bestaande wo- ningen veel worden gedaan. De PvdA zet in op voortgaande verbe tering van de woonomgeving, op acties om de stad schoon, heel en veilig te maken, op meer woningen die voor ouderen geschikt zijn en op aanpak van de particuliere wo- ningvoorraad. De inbreng van ac- tieve wijkbewoners is daarbij es- sentieel, net als een goede samen- werking met Woonplus. Een stem op de PvdA betekent dat u kiest voor een stimulerend werk- gelegenheidsbeleid. Vanzelfspre- kend wordt voortgebouwd op het bestaande beleid om armoede te bestrijden. Maar de PvdA vindt dat een baan de beste vooruitzichten biedt om aan een leven op (of on- der) het bestaansminimum te ont- komen. Daarom zet de PvdA erop in om Schiedammers met een uit- kering door scholing en activering hun kansen te doen vergroten op de arbeidsmarkt. Door werk te ver- richten (en werkervaring op te doen) in wijkserviceteams, buurt- posten en dienstenverlening wordt bovendien de leefbaarheid in de stad bevorderd. Een stem op de PvdA betekent dat u kiest voor maatregelen om meer huisartsen en tandartsen naar Schiedam te halen, om het huidige tekort in te lopen. Nu er landelijk een tekort is kiest de PvdA ervoor om vestiging in Schiedam aantrek- kelijker te maken, bijvoorbeeld door moderne groepspraktijken (HOED-en) te stimuleren. Dit moet gebeuren in goed overleg met de zorgconsumentenorganisaties, de eerstelijnszorg en andere zor- gaanbieders. Een stem op de PvdA betekent dat u kiest voor een zorgvuldig en ge- matigd tarievenbeleid, verdere uit- breiding van de kinderopvang, het bespoedigen van het NS-station Spaland, verdere verbetering van voetgangers- en fietsroutes, het vergroten van de recreatie- en ont- moetingsmogelijkheden voor jon- geren, veiliger verkeerssituaties random scholen, het wegwerken van het achterstallig onderhoud van straten en groen, het bouwen van parkeergarages aan de rand van de binnenstad, een versterkt bouwtoezicht et cetera. Kortom: de PvdA is de beste keuze voor een leefbare stad! Helder kiezen voor een stad om trots op te zijn en dat mogen we best eens wat vaker met gepast en- thousiasme uitdragen. De WD is er voor mensen die iets willen bereiken in het leven, voor mensen die iets willen betekenen voor hun omgeving, voor mensen die een gezonde toekomst willen voor hun kinderen. De WD wil dat mensen gestimuleerd worden om zelf aan die toekomst te bou wen. Voor dat bouwen zal de over- heid de benodigde stenen moeten leveren en er bovendien voor moe ten zorgen dat die toekomst 'een veilige' is. De WD wil leefbare wijken waar mensen zich thuis voelen en met elkaar zorg dragen voor een goede sfeer. Naast onder meer de verdere ont- wikkeling van Schiedam-Noord, maar ook het opnieuw tot leven brengen van onze fraaie binnen stad en de indrukwekkende plan- nen voor Schieveste, zal ook voortdurend aandacht moeten wor den besteed aan promotie van onze stad. Voor de komende periode kiest de WD op heldere wijze voor een aantal zaken: - De WD kiest voor grotere vei- ligheid en versterking van wijkge- richt politiewerk. - De WD kiest voor een gevari- eerd woningaanbod in alle wijken van de stad en stimuleert het eigen woningbezit. - De WD wil dat meer aandacht wordt besteed en handelend wordt opgetreden tegen het 'wildparke- ren' van auto's, fietsen, scooters en brommers. - De aanleg van de A4 is nodig! De WD vindt dat de weg tenminste vanaf het Kethelplein tot de noord- grens van Woudhoek 'onder- gronds' moet worden aangelegd. - De WD wil dat het vestigen van artsen en tandartsen door het ne- men van stimulerende maatregelen wordt bevorderd. - De WD wil dat het pand van het Stedelijk Museum in optimale staat wordt gebracht en een pas- sende en aantrekkeliike invulling krijgt. - De WD kiest voor integratie van migranten in onze Nederlandse sa- menleving, waarbij beheersing van de Nederlandse taal een noodzake lijk element is. - De WD wil een schone stad, met daarin ook een eigen verantwoor- delijkheid van de bewoners. - De WD wil een financieel be leid dat gericht is op vermindering van de schuldenlast. Dat betekent dus niet bang zijn om helder te kiezen! - De WD wil goede voorzienin- gen voor onze jeugd. - De WD wil dat u kunt kiezen tussen erfpacht en eigen grand. Stem op 6 maart Stem op lijst 2 Stem WD 1Peter Groeneweg 2. Menno Siljee 3. Joke de Haan 4. Maarten Groene 5. Piet Tijsen 6. Marcel Braak 7. Maarten Reuderink 8. Annemiek Guis 9. Mahir Engin 10. Guus Klepke 11Coby de la Rie 12. Paul Besman 13. Mari Dingenouts 14. Hans Verlinde 15. Mario Stam 16. Cor Huijken 17. Edwin Westenberg 18. Jan Klijn 19. Jantje Boonstra 20. Herman Noordegraaf 21. Harm de Block 22. Martin Huls 23. Ron van den Ende 24. Mechteld Feijtel 25. Jos van Setten 26. Aad Wiegman 1. Christine Lepidis-Daskalakis 2. Marijke Ruseler-van Bers 3. Ad Hekman 4. Martijn Vroom 5. Ada Valk 6. Tufan Turanoglu 7. Henk Holland 8. Kazim Karacayir 9. Bert Kaptein 10. Bulent Manav 11Paul van Mansum 12. Nanda Hupse 13. Siem Rosman 14. Teun Keuzenkamp 15. Wout van Haften 16. Nelke de Vos 17. Marijke Peulen-Hijman 18. Richard Paping 1Will van Wijk 2. Ad Mostert 3. Engeline van Collenburg-in 't Hout 4. Rob Oosthof 5. Anneke Elenbaas-van Ommen 6. Ton de Swart 7. Ineke van den Berg 8. Gerrit Jan Schepman 9. Karin Bresjer 10. Adem Kahramanoglu 11. Jaap Roelfzema 12. Angelo de Swart 13. Ron Dries 14. Piet Prins 15. Johan Jongen 16. Guus de Mol 17. Hein van Asseldonk 18. Pauline Geurtsen 19. Jan Chistiaanse 20. Jan Koek 21Hans van den Berg 22. Marianne de Mol-de Mooij Verkiezingskrant Schiedam is een uitgave van Maasstad Weekbladen in opdracht van de gemeente Schiedam. Redactie Karin Moerman Helma Steekelenburg (ge meente Schiedam) Norbert Veringmeier Frank Willemse namens de politieke partijen: Peter Groeneweg (PvdA) Will van Wijk (VVD) Christine Lepidis (CDA) Yorick Haan (SP) Hennie Hagen (GroenLinks) Marcel Houtkamp (D66) Liesbeth Fluiter (GBS) Catelijne de Groot (AOV) Theo Schoenmakers (Leef- baar Schiedam) Vormgeving Joop Been Fotografie Roger van der Kraan (06-51 56 22 10) Jan van der Ploeg Samen leven De maatschappij is de samenleving en samenleven lukt je niet in je eentje.De samenleving van de stad Schiedam kan alleen leefbaar zijn als iedereen haar of zijn steentje bijdraagt. We hebben elkaars on- dersteuning nodig. Onderlinge so- lidariteit is wezenlijk voor het sa menleven. Daarom is er binnen het CDA veel waardering voor vrij- willigers en zogenoemde 'mantel- zorgers'; mensen die hun zieke of zorgbehoevende familielid, part ner of vriend(in) verzorgen. Man- telzorgers moeten beter onder- steund gaan worden. De negatieve effecten van indivi- dualisering moeten worden omge- zet in een nieuw verantwoordelijk- heidsbesef. Dit vraagt de komende jaren om een krachtige impuls. Gezinnen en jeugd Gezinnen vormen het cement van de samenleving.Het CDA wil dat er beleid komt voor gezinsonder- steuning waarin ondersteuning bij de opvoeding van kinderen en het combineren van zorg en werk aan dacht krijgen.Het ouder-kind-cen- trum en het gastouderproject moe ten worden ondersteund en waar wenselijk worden uitgebreid. Door bijzondere bij stand moeten kinderen uit gezinnen met een mi nimum inkomen kunnen deelne- men aan schoolexcursies, sport en buitenschoolse activiteiten.Het CDA kiest voor goed onderwijs in adequaat ingerichte gebouwen on- geacht de identiteit van een school. Een helder huisvestingsplan voor scholen is hierbij van belang. De betrokkenheid van ouders/ver- zorgers is van groot belang voor het onderwijs. Ouderen Ouderen vormen een belangrijk deel van de Schiedamse bevolking. Bij de ontwikkeling van beleid moet rekening gehouden worden met de verscheidenheid onder ou deren. Ouderen die zorg nodig hebben, moeten op voldoende voorzieningen kunnen rekenen. Er moet voldoende, goede ouderen- huisvesting zijn. Extra aandacht wil het CDA voor de grate groep alleenstaanden ou deren met een laag inkomen. Deze groep moet meer gebruik kunnen gaan maken van de bijzondere bij- stand. Zorg De overheid draagt zorg voor de inwoners van haar stad. Het CDA vindt dat de gemeente voor al haar inwoners een elemen- tair bestaansniveau moet kunnen garanderen. Het armoedebeleid moet beter onder de aandacht wor den gebracht. Meer mensen moeten deelnemen aan de arbeidsmarkt of onbetaalde maatschappelijke activiteiten. Het CDA wil dat mensen die werkloos zijn worden ondersteupd door de gemeente bij de oplossing van pro blemen die hieraan ten grondslag liggen. Deze groep Schiedammers moet goed begeleid worden door Sociale Zaken, zodat zij uit hun so- ciaal isolement kunnen komen. Veiligheid Het CDA staat voor een veilige en leefbare stad. Veel Schiedammers voelen zich onveilig. De gemeente moet via onder andere straatinterviews on- derzoeken hoe dit komt en op wel- ke manier dit verminderd kan wor den. Het CDA wil dat er in iedere wijk een wijkserviceteam komt en dat de bewonersondersteuning wordt verbeterd. Waar dat nodig is, moet de ge meente gezaghebbend optreden om de rechtsorde te handhaven. Naleving van regels moet goed ge- controleerd worden en overtredin- gen moeten consequent bestraft worden. Wij willen dat gevaarlijke kruis- punten en oversteekplaatsen wor den beveiligd. De gemeente De gemeente moet beter gaan communiceren met de bevolking. Het beleid van het gemeentebe- stuur moet zich kenmerken door helderheid en doeltreffendheid. Het CDA wil dat Schiedammers actief betrokken worden bij het maken van plannen. De gemeente legt gemaakte keuzes duidelijk uit. Het gemeentelijk financieel beleid moet gericht zijn op soberheid en efficientie. Het gemeentebestuur legt de Schiedamse bevolking jaar- lijks op deze twee punten verant- woording af. Een tekort op de be- groting mag niet gedicht worden door een verhoging van de lokale lasten voor de burgers. Vraagl: Ik werk in een andere gemeente, ga vroeg de deur uit en ben nooit voor acht uur thuis. Toch wil ik graag stem- men. Hoe kan ik dat regelen Antwoord: Op 6 maart zijn de stembureaus open van 07.30 tot 21.00 uur. U kunt iemand an- ders toestemming geven om na mens u te stemmen. Dat heet een volmachtstem. Het moet wel iemand zijn die op hetzelf- de stembureau stemt als u. En hij of zij moet tegelijkertijd een eigen stem uitbrengen. Op uw oproepingskaart staat hoe u zo'n volmachtstem precies re- gelt. Vraag 2: Mijn man en ik moeten beiden op hetzelfde stembureau Stemmen. Nu heeft mijn man een kiezerspas aangevraagd omdat hij op een stembureau wil stemmen dat zich in de buurt van zijn kantoor bevindt. Omdat ik slecht ter been ben, heb ik hem gevraagd of hij per volmacht voor mij wil stemmen. maar volgens hem kan dit niet. Kloptdat? Antwoord: Uw man heeft ge- lijk. Uw volmachtstem kan al leen uitgebracht worden door iemand die op hetzelfde stem- bureau moet stemmen als u en die zijn of haar eigen stem tege- Iijk met uw volmachtstem uit- brengt. Uw man heeft echter een kiezerspas aangevraagd omdat hij op een ander stembu reau wil gaan stemmen dan op zijn oproepingskaart staat ver- meld. Daardoor kan hij niet meer gelijktijdig uw vol machtstem uitbrengen. Uw vol machtstem moet immers uitge bracht worden op het stembu reau dat op uw oproepingskaart staat vermeld. Vraag 3: Bij de vorige verkie zingen kon ik mijn oproepings kaart nergens meer vinden. Wat had ik moeten doen om toch te kimnen stemmen Antwoord; Als u op 6 maart de kaart nergens kunt vinden, kunt u gewoon naar het stembureau gaan, maar u moet zich dan wel legitimeren. Weet u niet waar uw stembureau is, dan kunt u dat navragen bij het Gemeente lijk Informatiepunt. Vraag 4: Mijn Turkse buur- vrouw woont sinds drie jaar in Nederland en heeft een geldige verblijfsvergunning. Mag zij gaan stemmen? Antwoord: Niet-Nederlanders mogen bij de gemeenteraads- verkiezingen stemmen als ze tenminste vijf jaar legaal in Ne derland wonen. Uw buurvrouw mag dus nog niet stemmen. Over vier jaar, bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen, mag zij dat wel. Zij mag zich dan ook verkiesbaar stellen voor een politieke partij of groepering die aan de gemeen teraadsverkiezingen wil deelne men. Vraag 5: Mijn moeder tit in een verpleegtehuis, ze is aan hetde- menteren. Mag ze wel stemmen of moet ze mij machtigen Antwoord: Zolang uw moeder in staat is zelfstandig haar stem uit te brengen of iemand te machtigen, is er in principe niets aan de hand. Belangrijk is wel, dat uw moeder haar wil kan uiten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 22