H maasstad 'Mensen vinden mij of heel leuk of ze vinden het helemaal niks' M Rol van Muhammad Ali levert Will Smith Oscarnominatie op Organist Geert Bierling speelt op Doelenorgel 00R- KUSSENS 50 VIDEO KINDERSL0T 95 50 film [preview maasstad PR0FESSI0NELE MULTIMETER PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 ROTTERDAM TEL: 010-4.618.525 UNIVERSELE 3.6 VOLT TELEF00NACCU Woensdag 6 maart 2002 TX51 po Istad westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdarn ROTTERDAM - De avond nadat hij voor het eerst heeft opgetreden in het Amster- damse Nieuwe de la Mar Theater, neemt cabaretier Richard Groenendijk ont- spannen plaats aan het tafel- tje in het Westerpaviljoen. Deze week staat de Rotter- darase cabaretier met zijn derde programma 'Nep' vier avonden in Theater Zuidplein. 1 f Richard Groenendijk: „ik vind 'Nep'het beste wat ik tot nu toe gemaakt heb.foto: Erwin otaf GeertBierling ROTTERDAM - Will Smith werd bekend als branie- schoppertje in The Fresh Prince of Bel-Air'. Daarna speelde hij in luidruchtige ac- tiekomedies als 'Bad Boys', 'Independence Day', 'Wild Wild West' en 'Men in Black'. Als serieus acteur werd hij nooit gezien. Met zijn meest recente film 'Ali' gaat dat veranderen. Will Smith kreeg voor dit levens- verhaal over bokser Muham mad Ali een Oscar-nominatie als beste acteur. Will Smith als de legendarische bokser Muhammad Ali. ■flX In het Correct Service Center aan de Prins Frederik Hendrikstraat 63 te Rotterdam vindt u een groot assortment aan originele elektronische onderdelen van o.a. Philips, Sony, JVC, Panasonic, Technics, Grundig, Compaq, IBM, Toshiba en Aristona. Ook op het gebied van afstandsbedieningen, accu's voor o.a. draadloze telefoons, pluggen, en kabels vindt u in het Correct Service Center een ruime keuze. I SrV\ M II* pi';*; lL/%. I viy,<~ SKYTR0NIC EC-890G MULTIMETER MET TEMPERATUURMETING Handzame professionele multimeter met ondermeer diode- en Hfe-test, frequentie- en capaciteitsmeting en zelfstemperatuurmeting. Wordt geleverd inclusief temperatuurprobe en holster. C0RRECTPRIJS JX- SENNHEISER HD-250 00RKUSSENS Zijn de oorkussen van u hootdtelefoon versleten? Correct heeft een ruime collectie Sennheisser oorkussen direct leverbaar. Bijvoorbeeld set oorkussen voor de HD-250. C0RRECTPRIJS MWWiil VIDEO KINDERSL0T Bescherm uw kostbare VHS-videorecorder tegen kleine kinderhanden. C0RRECTPRIJS GP-P0WERBANK Telefoonaccu die in veel portable (thuis)telefoons past. Met universele aansluiting. 3.6 volt. C0RRECTPRIJS Zetfouten en prijswijzigingen voorbehouden WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. ROTTERDAM - Het is onmoge- lijk om de muziek van Millionaire in een hokje te stoppen. Het is rock in de breedste zin des woords, een combinatie tussen glamrock, disco en p-funk elementen om zodoende een unieke crossover rock sound te bereiken. Zaterdag is Millionaire te zien in Rotown. Aanvang 22.00 uur, entree 6. Een dag later op hetzelfde podium de uiterst solide dance-grooves van Phil Martin. Hij gooit een uitgebreid scala van invloeden in de blender om zo doende tot een optimaal resultaat te komen. De toegang is gratis. Redrum en VSOP presenteren donderdag in WaterFront Back 2 Rotterdam deel 1 - The VSOP re- lease-party. Met optredens van Kas, Excellent, Dutchman, Schrij- versgilde, Unorthadox, G.O.D, T- 4-2 en VSOP. DJ's: Th'Acquisi- ton, MP, Eni-less, Mike Redman, T-Rex. Aanvang 21.00 uur, entree 3. Een dag later in WaterFront Incense featuring VJ Stalker en Lawn. Incense begon ooit met sim- pele noisy popliedjes a la Sebadoh, sindsdien is er een stevige portie experiment en avontuur overheen gekomen. Het Groningse Lawn speelt sferische, gelaagde, breed uitwaaierende en melodieuze songs met een flinke postrock-tik werken toe naar bijtende noise- rock. Aanvang 21.00 uur, entree 7. Na indiependance op vrijdag (aanvang 00.30 uur, entree 3,50) kun je op 9 maart in WaterFront te- recht voor een nieuwe aflevering van Strictly Techno. Voor deze af levering zijn de jongens van Un derground Beats uitgenodigd. Aanvang 22.00 uur, entree 6. In Nighttown vanavond - woens dag - de Stereophonies, die thuis in Engeland makkelijk in de Eredivi- sie spelen samen met Oasis en Blur. Na hun laatste elpee Just En ough Education to Perform met de hitsingles Have A Nice Day en de Chris Farlowe cover Handbags And Gladrags hebben ze in ons land ook zeer sterke voet aan de grond gekregen. Kwaliteits Brit- pop waardoor wij in Rotterdam blij zijn dat de Stereophonies ook een stop maken in de Maasstad. Aan vang 21.00 uur, entree 15. Baroeg heeft ondanks de proble- men waarin het terechtgekomen is vrijdag weer een nieuwe afleve ring van het 'alle smaken metalca- fe' De Metalen Inquisitie. De zaal gaat om 20.00 uur open en de toe- gang is gratis. Een dag later is het tijd voor een feestje aan de Spino- zaweg in verband met 10 jaar dj C02. Gothic, electro, nederpop, industrial met dj C02. Aanvang 21.00 uur, entree 4. door Vincent Wernke Hij is net terug uit Amsterdam. Op weg naar huis heeft hij op CS nog even gekeken of het NRC al iets had gepubliceerd. Belangrijk vindt Groenendijk recensies niet, maar hij wil ze wel altijd zien. „Het is raar", vindt hij. „Beoor- delen hoe iemand anders zijn vak uitoefent. Soms hebben recensen- ten wel gelijk, maar in andere stukjes worden grapjes helemaal uit hun context gehaald en daar word je dan op beoordeeld. Ove- rigens zijn goede recensies soms net zo vreemd hoor. Laatst las ik ergens dat ik bijna poetische tek- sten heb. Dan denk ik: dat heb ik gewoon met het rijmwoorden- boek gedaan." „Goede of slechte recensies, uit- eindelijk heb je niks aan. Het gaat erom dat de mensen in de zaal een leuke avond hebben", vindt hij. En wat dat betreft kun je, afgaan- de op de kranten, best naar Ri chard Groenendijk gaan kijken. Alle recensies die tot nu toe wer- den gepubliceerd waren positief. Op een na. En laat dat nou net het dagblad uit zijn eigen Rotterdam zijn. „Jammer", vindt hij dat, maar verder wil hij er niets over zeggen. „A1 had ik die ene nega- tieve recensie liever in de Zwolse Courant gehad", geeft hij toe. 'Nep' is alweer zijn derde pro gramma. Het gaat over mensen die je drie zoenen geven en bij de tweede al over je schouder kijken of er een belangrijker iemand bin- nenkomt. „Er zit progressie in", Stelt Groenendijk tevreden vast. „In mijn vorige programma's zong ik veel mooie liedjes en deed ik gekke typetjes. Nu vertel ik veel meer verhalen als mezelf. Het is theatraler geworden. De verhalen die ik vertel zijn in be- ginsel tragisch, maar daardoor wordt het juist heel grappig. Vroeger putte ik overigens ook wel uit mijn eigen leven, alleen zette ik dat om in typetjes." Ook qua opzet is de voorstelling professioneler. „Niet voor niets heb ik nu voor het eerst een avond gespeeld in het Nieuwe de la Mar. Volgend jaar moeten dat er twee of drie zijn. Ook kwalita- tief ben ik gegroeid. Ik vind 'Nep' het beste wat ik tot nu toe gemaakt heb." Als cabaretier is Groenendijk volwassener en dus wordt hij door de recensenten ook als volwassene behandeld. „Ik ben nu opeens een nul of een tien. Bij mijn vorige programma's las je altijd: hij is getalenteerd en komt er wel. Nu vinden mensen mij of heel leuk of ze vinden het helemaal niks." „Op het podium ben ik op mijn plaats. Daar heb ik de situatie he lemaal in handen. Het enige dat ik nog moet leren is om daar oprecht van te genieten. Ik ben nooit me- teen trots op mezelf. Ik zie altijd net die ene mevrouw op de eerste rij met een muil als een onweers- bui. Nee, dat is niet kritisch, ik ben soms onzeker. In een recen sie noemde iemand mij een ge- slaagde diva, maar in het dage- lijks leven ben ik niet zoals op het podium. Misschien is het met on- zekerheid net als met zenuwen. Vroeger was ik zenuwachtig, nu niet meer. Misschien kan onze- kerheid ook langzaam verdwij- nen, al is die onzekerheid wel weer een voedingsbodem voor de mooie dingen die je maakt." „Hoewel je dit programma niet met de eerste twee moet vergelij- ken, gebeurt dat wel. Men heeft de neiging alles te eategoriseren. Ik ben die ideale schoonzoon, met de mooie, zachte liedjes en gekke, maffe typetjes. Maar ik wil juist niet voortborduren op wat ik al gedaan heb. Bovendien is dit mijn eerste grote tour, waar door je toch weer nieuw publiek trekt dat jou nog niet kent. En de mensen die mij wel kennen, die blijven ook komen. De weg die ik met 'Nep' ben ingeslagen daar wil ik mee verder. Maar in 'Nep' is alles wat ik vertel heel helder en in een volgend programma wil ik verdergaan. De diepte in, al heeft dat in het theater een beetje een negatieve bijklank. Het klinkt meteen heel zwaar, maar dat is het niet. Het blijft hilarisch. Tot begin 2003 is Groenendijk met 'Nep' in de theaters te zien. Daarna gaat hij aan een nieuwe voorstelling werken. Gaat hij dan in nog grotere theaters spelen? „Carre hoeft niet hoor", zegt hij, om daar lachend aan toe te voe- gen: „Maar als het onvermijdelijk is dan mag het wel! Maar heel be- kend zijn legt ook een grote druk op je. Als je in Nederland je kop boven het maaiveld uitsteekt is men niet te beroerd om hem eraf te hakken. Kijk maar naar Marc- Marie Huijbregts. Hij is echt fan- tastisch, maar degenen die hem in het theater zo omhoog schreven, waren dezelfde mensen die zijn kop eraf hakten toen hij met zijn programma op televisie kwam. Schandalig gewoon." 'Nepis te zien van 6 tot 9 maart in Theater Zuidplein. En daarna onder meer op 4 april in het Isala Theater in Capelle ad Ussel en op 17 mei in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Voor informatie: www. richardgroenendijk. nl. ROTTERDAM - De serie Mees- terorganisten aan het Doelenorgel is een nieuwe internationale orgel- serie die dit seizoen voor het eerst van start gaat in De Doelen in Rot terdam. De bekende vaste organist van het Doelenorgel Geert Bierling bijt op zaterdag 9 maart om 14.15 uur het spits af. Hij is een van Ne- derlands meest gewaardeerde or- ganisten. Bierling brengt tijdens dit concert een uitgesproken program ma ten gehore. Geert Bierling begint met een be- werking van Moesorgski, Nacht op de.kale berg, gevolgd door Rimki- Korsakov, de Ouverture Het Groot Russisch Paasfeest. Daarna speelt Bierling van Tsjaikovski de Suite uit De Notenkraker, gevolgd door de Bolero van Ravel en tot slot van Saint-Saens, Le Carnaval des Ani- maux. Geert Bierling weet als geen ander het orgel te laten klinken als een waar symfonie-orkest. Kaarten voor dit spektakel zijn verkrijgbaar bij de kassa van De Doelen of telefonisch via 010- 217.17.17. In de serie Meesteror- ganisten staan de volgende twee grote namen op het programma: 20 april Klaas Jan Mulder en 18 mei Jean Goullou. Muhammad Ali werd op 17 januari 1942 geboren als Cassius Clay. Toen hij twaalf was trok hij voor het eerst bokshandschoenen aan. Het zou het begin zijn van een on- gekende zegetocht. In 1960 won hij een gouden medaille tijdens de Olympische Spelen in Rome en twee jaar later werd hij voor het eerst professioneel wereldkampi- oen. In 1964 werd 'The Greatest' (zoals hij zichzelf noemde) mos- lim. Hij veranderde zijn naam in Muhammad Ali. In 1967 werd hij veroordeeld tot vijf jaar gevange- nisstraf, omdat hij weigerde te vechten in Vietnam. Bovendien mocht hij pas weer in 1971 bok- sen. In 1974 won hij zijn wereldti- tel terug van George Foreman. In 1981 stopte hij met boksen. „Dit is de enige film die het ver- haal vertelt zoals het is", vertelde Muhammad Ali, die lijdt aan de ziekte van Parkinson, over deze film van regisseur Michael Mann ('Heat', 'The Insider'). Het be- langrijkste om deze film over 's wereld grootste bokser ooit tot een succes te maken, was de keuze voor de hoofdrolspeler. Uiteinde- lijk viel de keuze op Will Smith, die zich ruim een jaar heeft voor- bereid op de rol. Hij moest onder meer 18 kilo aankomen en leren vechten en praten als Ali. Omdat de drie grote gevechten die in de film voorkomen - tegen Son ny Liston, Joe Frazier en George Foreman - zeer dicht op de huid gefilmd werden, kon geen beroep gedaan worden op een stand-in. Smith moest alle boksscenes zelf spelen. „Ik moest er niet alleen als een bokser uitzien, maar ook leren denken als een bokser. Om dat te bereiken moest ik eten, slapen en mezelf gedragen als een bokser. Ik moest een bokser worden." Ook besteedde Smith veel tijd aan het leren praten als Ali. Toen hij tijdens zijn voorbereiding op de rol, ook de bokser zelf ontmoette, begon hij hem na te doen, vertelt producer Howard Bingham. „Na- dat Ali daar een minuut of zo naar had zitten kijken, draaide hij zich om: 'Was ik echt zo gek?', vroeg hij aan me." Ook echtgenote Lon- nie Ali was verrast door de gelijke- nis van Smith's stem met die van haar man: „Soms dacht ik echt dat ik de Muhammad van 20, 30 jaar geleden hoorde praten." Wat Smith vooral in Ali bewondert is zijn overtuiging, wat hem doet denken aan religieuze leiders als Gandhi en Martin Luther King. Smith: ,,'Ik leef volgens het woord van mijn God', zei Ali. 'En mijn God zegt mij dat ik geen mensen moet gaan doden in Vietnam.' Voor hem was het heel simpel: Wat de gevolgen ook waren, hij stelde zelf zijn prioriteiten. Het maakte niet uit wat iemand hem beloofde, hoe mensen hem behan- delden of wat de maatregelen wa ren; wat hij geloofde was waar. Dat is een simpel concept, maar niet makkelijk", vindt de acteur. Will Smith nam een risico door rol van Muhammad Ali aan te nemen, zeker ook omdat Smith qua uiter- lijk niet op Ali lijkt. Als hij het niet goed had gedaan, had hij zich naar eigen zeggen nergens meer met goed fatsoen kunnen vertonen. Achteraf zal hij geen spijt hebben van het aannemen van de rol, want het leverde hem naast de nodige positieve kritieken ook zijn eerste Oscar-nominatie op. Concurrentie heeft hij op 24 maart van Russell Crowe, Sean Penn, Denzel Was hington en Tom Wilkinson. Of hij nu wint of niet, met 'Ali' lijkt in ie- der geval een nieuwe periode aan- gebroken in de toch al succesvolle carriere van Will Smith. C SI c i v R v A A XfcAooc WA &>f6 NWi Art. nr. 57457 U SEIMIMHEISER Art.nr. 47240 €24= €5: Ni'Cc Sa'Usry OS OPPOSED 0- WQPgfis.Y te JQ.. bioca o: 3.6V SOteAft £0 €4

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 31