maasstad Lijsttrekkersdebat slaagt er niet in de kloof tussen de burgers te verkleinen Transcendente Meditatie krant netel 'Echt waar, ze lullen maar wat' I Politiek tekenaar Theo Gootjes exposeert in Artotheek DAGBOEK Woensdag 6 maart 2D02 maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM Gootje SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves- ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ, beiden in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Mattheus ZOS radio Linedance Bloemschikken Bridge The-dansant maaspost MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO iA XQ52 Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. ds L.G. Bos. Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. ds A. v Lingen. wo 19.30 uur. ds L.D. Burger, bid- dag. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. ds L. Schaap. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds H. Onderstal. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds J.J.A. v/d Peppel. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds C.L. Kraan. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. 10.00 uur. ds L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur, pastor G.J. Warmerdam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. F.H. Blokhuis. 16.30 uur. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. student A.C. Uitslag 16.30 uur. student A.C. Uitslag Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds R.E. v/d Berg. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 9.30 uur. geen viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. zo 11.00 uur. euch. viering met schoolkoor De Vlinder, voorganger J.J. Bol. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur. euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur. euch.viering. zo 10.15 uur. hoogmis mmv herenkoor IHD. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur. ds N. v/d Want. wo 14.30 enl9.45 uur. ds N. v/d Want, biddag. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a za 17.30 uur. zo 10.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 010 4128449 Emailadres: stadsgroepadv@rotterdamsdagblad nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (lOeuroct. p.min.) ma t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 M Anganois Telefoon 010 4004399 of 06 10921027 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10 00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4736543 Fax 010 4731589 K Moerman- vanderKnaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b v. Opinie: door Hjalmar Teunissen SCHIEDAM - Hoe we de straatroof in Schiedam moeten bestrijden? Niet door meer blauw op straat, vindt SP-frac- tievoorzitter Yorick Haan. Ca mera's heipen ook geen moer, je moet juist kijken naar de oorzaak van de criminaliteit op straat, zegt Haan. Sommige Schiedammers zitten in een uit- zichtloze situatie, met de rug te- gen de muur. „Mensen die op straat roven doen dat omdat ze extra geld nodig hebben", roept hij. Dadr moet je wat aan doen. Boe-geroep vanuit de ma- tig gevulde foyer van het Thea ter aan de Schie, wat ongelovig gelach. Wat zdgt die Haan nu? Zou hij het echt menen? Een van de spaarza- me momenten van het lijsttrek kersdebat dat mensen even opve- ren vanuit hun stoelen, afgelopen zondagavond. Maar niemand van de andere acht lijsttrekkers die de provocerende uitspraak van Haan aangrijpt voor een stel pittige vra- gen. Het zijn de ffactievoorzitters die de live-uitzending van Look TV moeten gaan maken, elkaar op- porren voor een goed spranke- lend debat zodat de kiezer weet dat er wat te kiezen valt. Kies voor partij X, en dft zal er gebeu- ren. Niet mee eens? Kies dan voor partij Y. Alleen bij de Schie- damse kwestie bij uitstek, de erf- pacht, worden de tegenstellingen echt duidelijk. GroenLinks, de SP en de PvdA zijn voor het handha- ven van erfpacht, de rest tegen; Schoenmakers lijkt nog te twijfe- len of Schiedammers recht mo- gen hebben op een lapje eigen grond, hij moet er nog even over denken. „Nou, dat wordt spannend", fluistert anchorman Kor Kegel er- gens in het begin van de uitzen- ding. Schuchter, stijf van de ze- nuwen strompelen de ffactievoor zitters de houten trap af. Zijn dit nu de volksvertegenwoordigers van Schiedam? Wat ongemakke- lijk nemen de fractievoorzitters plaats op de houten stoeltjes. De meesten van hen zullen zich later wel herpakken, nadat ze gewend raken aan de camera's. Kor Kegel stelt het journalisten- panel voor, vertegenwoordigers van alle Schiedamse media. A1 gauw wordt duidelijk dat ze er voor spek en bonen bijzitten. Zijn dit nu de kritische journalisten van Schiedam? Geen enkele in- terruptie. Een keer grijpen Wim Schelberg (Nieuwe Stadsblad) en Frank Willemse (Maaspost) in wanneer ze Theo Schoenmakers (Leefbaar Schie dam) horen zeggen dat zijn partij niets, maar dan ook niets met Pirn Fortuyn te maken wil hebben. Willemse pakt het programma van Schoenmakers er bij en leest voor: „Voor een fortuinlijke toe- komst voor alle Schiedammers, steun Leefbaar Schiedam!" De zaal bruit. Applaus. Schoenma kers probeert het wel, maar kan zich er niet uit redden. Aan het eerste thema van het lijst trekkersdebat, de bereikbaarheid van de binnenstad, wordt meteen de meeste uitzendminuten be- steed. Will van Wijk (VVD) toont zich een ervaren debater, en deelt een venijnig tik aan Catelijne de Groot (AOV) wanneer ze stelt dat Van Wijk in zijn verhaal de ge- handicapten en ouderen vergeet. Dat had hij wel degelijk gedaan 'als mevrouw De Groot maar goed geluisterd had'. De tegen- stelling tussen de VVD en Groen Links, die voor een autoluwe bin nenstad is, en voor een autovrije Lange Haven, komt niet echt uit de verf. Van Wijk stelt dat je eerst de binnenstad aantrekkelijk moet maken voor de consument en par- keergarages bouwt, voor- dat je begint met het autol- uw maken. Hennie Hagen (GroenLinks) denkt toch dat het toch mogelijk is om meteen te beginnen met het autoluw maken van de binnenstad. Peter Groene- weg (PvdA) krijgt het eerste ap plaus van de avond met zijn inter- ruptie: ,,Laten we nou eerst be ginnen met het 24 uur openstellen van de bestaande parkeergara- ges." Beschamend is het slot van het Schiedamse lijsttrekkersdebat. lets meer dan een uur lang heb ben de kijkers telefonisch hun vragen kunnen afvuren. Maar er is geen tijd meer om de stapel vragen te behandelen, de regis- seur heeft slecht op de tijd gelet. Snel wordt een vraag of drie be- handeld, de rest blijft liggen op het tafeltje van de Schiedamse journalisten. Je mag hopen dat het gemeentelijke telefoonnummer gratis was. Toch verdient het lijsttrekkersde bat een tweede kans. Het is niet niks om als lokale omroep twee uur live in de lucht te zijn, dat was in Hilversum niet zo heel erg lang geleden nog een unicum. Door Dennis Smits SCHIEDAM - Netjes op een rij hangen ze aan de muur van de artotheek aan de's Gravelandse- weg, de spotprenten die zo be- kend zijn uit het Rotterdams Dagblad. „Zo daar hangt 'ie weer", zegt een man tegen een groepje mensen dat om hem heen staat. ,„Ja, het is wel weer mooi, hoor", krijgt de man als antwoord. De maker van de prenten, Schiedammer Theo Gootjes, staat even verder op en wacht het moment af waarop publicist Henk Slechte de ten- toonstelling van Gootjes politie- ke prenten zal openen. Het kunstzinnige zit duidelijk in zijn bloed. Theo Gootjes vader was immers beeldend kunstenaar. Toch was het in eerste instantie de religie die aan hem trok en Gootjes ging naar het seminarium. Na vier jaar kwam hij erachter dat het toch niet zijn roeping was; hij vervolg- de zijn opleiding aan de graftsche school en de Academie voor Beel- dende Kunsten in Rotterdam. In 1970 begon Gootjes als illustra tor bij het Vrije Volk, waar hij na het vertrek van Lex Miiller als vas- te politiek tekenaar in dienst trad. Toen het Vrije Volk fuseerde met het Rotterdams Nieuwsblad, stapte Gootjes over naar het Rotterdams Dagblad. Theo Gootjes is van mening dat een politiek tekenaar niet gebon- den mag zijn aan een politieke par tij. Om dat standpunt te benadruk- ken haalt Henk Slechte een opmer- 1 'Sinds Pirn Fortuyn erbij is, is het wel weer interessant' kelijke anekdote over Gootjes aan. De zwager van Gootjes was lid van de Lionsclub, waar destijds ook een Schiedamse wethouder lid van was. Tijdens een vetjaardag van de zwager deelde deze Gootjes mee dat ook de wethouder langs zou SCHIEDAM - Anneke Huitink verzorgt op donderdag 7 maart een lezing overde 'Mattheus Passie' in het kerkgebouw van de vrijzinnige geloofsgemeenschap NPB aan de Westvest 90-92 in Schiedam. Van- af 20.00 uur vertelt zij uitgebreid hoe Bach het lijdensverhaal van Christus muzikaal vorm heeft ge- geven en wat de rol van de solis- ten, de koren en de orkesten daarin is. Het entree bedraagt 4,50 euro. Informatie: Henk Nieuwenhuis (010) 426 07 56. SCHIEDAM - De stichting Zie- kenomroep Schiedam zendt op za- terdag het programma 'ZOS op za- terdag' uit. Deze informatieve uit- zending bevat van 10.00 tot 13.00 uur 'De ochtendeditie' met het weerbericht, recepten, nieuws en interviews. Van 13.00 tot 15.00 uur klinkt 'ZOS-Magazine' met daarin gesprekken met bekende en minder bekende Schiedammers en van 15.00 tot 17.00 uur 'Schie dams Palet' met daarin 'Van huis uit wandelen door Schiedam' en verenigingsnieuws. ZOS-radio is te beluisteren via het Schiedamse kabelnet, 91.5FM. SCHIEDAM - Kluphuis Oost or- ganiseert op zondag 10 maart de maandelijke linedance-middag. Van 13.30 tot 16.00 uur is het voor de meeste aanwezigenvoetjes van de vloer'. Echter ook mensen die alleen van de gezelligheid in de zaal en de muziek willen proeven, zijn welkom. Wie vantevoren een kaartje koopt, betaalt 0,90 euro. komen. „Theo zei toen: 'Ik zal, kan en mag niet hier blijven, omdat ik niet zal, kan en mag verblijven in dezelfde ruimte als een wethou der', en hij stapte op." De laatste jaren gaan er steeds meer geluiden op dat de Neder- Binnenkort starten in Rotterdam en omgeving cursussen Transcendente Meditatie (TM) voor het oplossen van stress en bewustzfjnsontwikke- ling door njoeiteloze, diepe ontspan- ning. TM is een eeuwenoude, eenvoudige meditatietechniek, die u tweemaal per dag 20 minuten beoefent, met gesloten ogen in een gemakkelijke stoel. Tijdens deze meditatie ervaren we spontaan steeds diepere niveaus van bewustzijn. Dit proces heet "transcen- deren" en is heel prettig om te ervaren. Je komt steeds meer tot jezelf en ervaart zeer diepe rust en ontspanning. In deze diepe rust lossen spanningen en vermoeidheid op. Een groot aantal onderzoeken naar TM laat zien dat hierdoor onze geest helderder en crea- tiever, ons lichaam energieker en vita- ler en ons gedrag effectiever en pretti- ger wordt. TM-beoefening is minder doen en meer bereiken want de beoefe- ning kost geen inspanning en toch komen de effecten op spontane, natuurlijke wijze tot stand, ongeacht geloof, levensstijl ot opleiding. Informatieavonden: Aanvang 20.00 uur, toegang 3,- Di 12 mrt.: Restaurant Statenburcht, Bentinckplein 1 R'dam; Wo 13 mrt.: Novotel, Hargalaan 2 Schiedam; Ma 18 mrt.: Restaurant Rustburcht, Strevelsweg 760 R'dam; Di 19 mrt.: Hotel Golden Tulip Capelle, Barbizonlaan 2 Capelle. Vervolgavonden: Do 21 mrt.: Restaurant Statenburcht (zie boven); Wo 3 apr.: (idem) Aanmeiaen is niet nodig. Inlichtingen: 030-2304303 landse politiek niet meer zo inte ressant is. Het Poldermodel zou vernietigend zijn. Echte verschil- len tussen de partijen zouden niet meer bestaan. Gootjes lacht even als hij de vraag hoort. „Sinds Pirn Fortuyn erbij is, is het wel weer in teressant. De andere partijen zijn zich te pletter geschrokken en gaan allemaal dezelfde dingen roepen. Fortuyn moet gewoon commenta tor blijven, hij is geen politicus. Hij roept gewoon wat dingen. Nu ook weer met kankerpatienten en de WAO (Fortuyn vindt dat kanker patienten niet langer in de WAO mogen blijven omdat het geen be- roepsgerelateerde ziekte is). Het stemvee gelooft hem. Ik wil een ander geluid laten horen." Bij het maken van zijn tekeningen let Gootjes niet op de effecten van zijn werk. „Aan zelfcensuur doe ik niet. Ik begin gewoon met schetsen en tekeningen maken. Als ik klaar ben schrik ik soms zelf ook wel, maar dan nog stuur ik het op. Dan is dat gewoon mijn visie van dat moment. De krant kan het dan Aan de deur is het entree 1,15 eu ro. De kaartverkoop is tot vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur in Kluphuis Oost aan de Boerhaavelaan 79 in Schiedam. SCHIEDAM - In dienstencentrum Oost kunnen ouderen dinsdag 12 maart aan de slag met bloemschik ken. De creatieve middag duurt van 13.30 tot 15.30 uur en kost 3,50 euro. Wie mee wil doen, kan zich tot 8 maart nog inschrijven, (010) 248 68 88, maar dient ook zelf een klein bakje mee te nemen. SCHIEDAM - De bridgers van so- cieteit Tamboer hebben op vrij- dagmiddag hun intrek weer geno- men in De Blauwe Brug aan het Bachplein in Schiedam-Noord. Aan verschillende tafels in het wijkcentrum is nog ruimte voor nieuwe kaartspelers. Elke vrijdag komen de kaarten vanaf 13.00 uur op tafel. De kosten zijn 1 euro per keer. Voor informatie: bridgeso- cieteit Tamboer, (010) 426 96 35. SCHIEDAM - De stichting Oude- renwerk organiseert in diensten centrum De Woudhoek van 14.00 tot 16.30 uur een the-dansant. Het entree voor deze altijd gezellige middag is 1,60 euro. over dev©sten 3 3116 ad schiedam De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overtast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Foto Roger van der Kraan plaatsen of niet." Dat de krant vaak meegaat in de vi sie van Gootjes bleek in 1995. De Schiedammer had in het Rotter dams Dagblad de ex-minister Nelie Peper-Kroes afgebeeld als hoer met een grote geldzak voor haar buik. Op haar bovenbenen stonden de teksten 'I love Money' en 1 love TCR' te lezen. Toen het Rotter dams Dagblad weigerde om excu ses aan te bieden aan Kroes, sleep- te ze Gootjes voor de rechter. Die stelde echter de tekenaar in het ge- lijk. Hij vond de tekening niet zorgvuldig, maar hechtte een gro- ter belang aan de persvrijheid. Het zijn dit soort incidenten waar Gootjes zijn voldoening uithaalt. „De rechtzaak tegen Peper-Kroes zag ik wel als een overwinning. Mensen moeten gaan nadenken over de tekeningen. Er kwam een keer iemand naar mij toe die een van de prenten niet had begrepen. Toen had hij er samen met zijn vrouw nog een keer naar gekeken, en toen snapte hij hem wel. „Zie je", zei ik tegen die man, „heb ik ook nog je huwelijk gered." Brand- en olielucht Op maandagavond 25 februari, tussen kwart over zeven en half acht, bereiken negen klachten de meldkamer over een indringende brand- en olielucht. Ook bij de verschillende politiekorpsen in het Westland en via de provinciale milieuklachtentelefoon zijn meldingen over brandlucht binnengekomen. De klachten komen deze keer niet uit het Rijnmondgebied, maar zijn afkomstig uit Den Haag, Honseiersdijk en Wateringen. Onderzoek door de meldkamer, op basis van het tijdstip en de windrichting, wijst in de richting van Kuwait Petroleum Europoort. Na overleg ter plekke, komt de DCMR tot de conclusie dat de klachten worden veroorzaakt door schoonmaakwerkzaamheden. Rond het tijdstip van de stankoverlast werden leidingen met stikstof doorgebla- zen. De gassen worden via de fakkel afgevoerd, waarbij vermoedelijk door onvolledige verbranding stank is ontstaan. Door de harde wind was de stank tot in Leiden te ruiken. Over de toedracht van het incident vindt nog overleg plaats tussen Kuwait Petroleum en de DCMR. www.dcmr.nl De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Zondagmorgen, 3 maart. Vandaag Grote Dag. Lijsttrekkersdebat in het Theater aan de Schie. Vanavond van 20.00 tot 22.00 uur. Live op Look TV. (Gekkenwerk natuurlijk de BBC zou dat met haar 60 jarige ervaring nog niet eens aandurven maar wij amateurs op dit gebied gaan live uitzenden). Wij-vier journalisten van alle Schiedamse media- zullen de redac tie, de vraagbaak, de jury en de keiharde vragenstellers zijn die pre- sentator (anchorman) Kor Kegel zullen ondersteunen met mes- scherpe vragen. Elke week dichterbij de uitzending geeft meer buik- pijn. Hoe gaat het met het geluid? Moeten wij staan, zitten oflopen Vragen, onderwerpen worden besproken en afgekeurd, aangepast of opnieuw. Tips uitgewisseld: geen streepjes overhemd en niet met je armen zwaaien op tv. Zondagmiddag om 17.00 uur naar het theater. Drie uur van te vo- ren aanwezigzijn. Wie bedenktzoiets. Weleunenmaaroppresenta- tor Jan Willem de Boer. Die heeft al 'live-ervaring' met de intocht van St. Nicolaas. Iemand heeft voor pizza's gezorgd. Teambuilding zeker! En lekker vet. Gelukkig niemand onwel. De zaal ziet er prachtig, imposant uit met partijvlaggen, afftches en lekker veel ka- bels van camera en belichting. De foyer als heuse studio van Ende- mol of Hilversum. De zeker 300 stoelen lijken te hoog gegrepen voor lokale verkiezingen. 18.30 uur. Nu al komen de plaatselijke lijsttrekkers de zaal verken- nen. Nerveus drentelen zij op en neer. Van Wijk klamt iedereen aan, Lepidis kijkt verdwaalden Groeneweg loopt moeilijk. Schoen makers en Haan lijken vrienden. Fluiter, De Groot en Houtkamp frequenteren het toilet. Hagen is niet aanspreekbaar. 19.00 uur Een ramp.', laat de regisseur weten. De kapper laat het afweten. Maar twee dames van de 'schmink' blijven vrolijk. Ieder een wordt spierwit gemaakt. Lijkt wel Halloween. Giebelen om weer een Dracula of Pierrot. Gelukkig geen spiegel te zien. 19.45 Een kwartier voor uur U staan we samenzweerderig boven aan de trap waar we met veel glitter en show van af moeten lopen. De meesten klemmen zich vast aan de trapleuning. Showbusiness is een keihard vak. Een omgekeerde Stairway tot Heaven. Het kwar tier duurt vijftien lange minuten. Muziek zwelt aan. 20.00 uur Niks meer aan te doen. Daar ga je. De dood of de gladiolen. Recht- streeks, levend op de TV. 22.00 uur Twee uur later. Euforie. We hebben het overleefd, we hebben'tgedaan. Geschaft!High Fives! Ego's zwellen vervaarlijk op. Vijanden worden vrienden. Ik bel mijn vrouw die ik heb verbo- den naar de studio (pardon zaal) te komen. Mwah, zegt ze... Wel aardig maar...Een beetje saai...en dat ik volgens iedereen thuis op Karel van der Graaf leek. Karel van der Graaf. Dat had ze niet moeten zeggen. Ik loop naar de bar. Het zal nog een lange nacht worden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3