a Actrice Anniek Pheifer wil zich op het toneel verder ontwikkelen Vagina Rotterdamsamateurtheater wil van het stoffig imago af MUZIEK GAMES Tvoon 95 maasstad 'Vagina Monologen' in het Oude Luxor Theater CD-OPBERGSYSTEEM BERGWEG 110, ROTTERDAM Heel Rotterdam r 3V00R~l JAT, mm Woensdag 13 maart 2002 TX51 ROTTERDAM - Anniek Pheifer is bekend uit de tele- visieserie 'Westenwind' en door haar rollen in de films 'Costa' en 'Ik ook van jou'. Nadat ze in 2000 was afge- studeerd aan de toneel- school, heeft ze voorname- lijk film en televisie gedaan. De komende tijd richt ze zich echter op het theater. Vanavond (woensdag) is in de Rotterdamse Schouw- burg voor het eerst het mu- ziektheaterstuk 'The Prefab Four' van Orkater te zien, waarin Pheifer een rol heeft. Actrice Anniek Pheifer: „Als ik iets anders zou moeten kiezen dan acteren, dan zou ik echt niet weten wat.foto: Roland J. Reinders/Studio Kroon II' Leny Vos: „Er gebeurt zo veel op het gebied van amateurtheater, met deze dag willen we laten zien hoeveel mensen daar nu eigenlijkmeebezigzijn." foto: Dick siuijter 1 I DAAR KAN GEEN J SUPERMARKT 1 TEGEN OP! Bij Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam ontdekt u in de leukste snuffelafdeling van Nederland. Op 400 nf vindt u honderden koopjes op het gebied van CD's, CD-singles, computersoftware, computerspelletjes, speel- goed en vele andere leuke hebbedingetjes. Leuke kado artikelen om te geven of te krijgen. Diverse cd-roms w.o. Fighter Pilot, Outpost, POD, Megaman 4 e.v.a. C0RRECTPRIJS PER STUK 4.49 ;n dqbbel-CD's waaronder Fs van James Brown, Kenny Rogers e.v.a. C0RRECTPRIJS PER 2 CD'S 4.50 Duizenden singles. C0RRECTPRIJS PER STUK 0.45 noVOORl Honderden CD's waaronder verzamel- cd's van klassiek tot dance e.v.a. C0RRECTPRIJS PER STUK 2.25 3 VOOR DIN0M0DELKIT C0RRECTPRIJS PER STUK CD-FLIP RACK Voor het opbergen van 20 CD's. In diverse kleuren. C0RRECTPRIJS PERSTUK Zetfouten en prijswijzigingen voorbehouden WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere eeste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. ROTTERDAM - WaterFront staat van donderdag 14 tot en met zondag 17 maart in het teken van de Grote Prijs van Zuid-Holland, de grootste talentenjacht van de provincie. Er wordt gestreden in de categorieen R&B/hiphop (do. 14), bands (vr. 15), dance (za. 16), en singer/songwriter (zo. 17). Per ca- tegorie maken de acts kans op een zeer uitgebreid prijzenpakket, wat varieert van geldprijzen tot studiot- ijd en optredens op grote festivals in de provincie. Daarnaast is de winnaar van iedere categorie ver- zekerd van een plaats in de regiofi- nale van de Grote Prijs van Neder- land. Aanvang van de avonden: 20.00 uur, entree 7. Aanvang van de finale op zondag 17 maart: 19.00 uur. Entree 7. Zaterdag 16 maart in Rotown St. Thomas. Xijn teksten klinken alsof ze op een andere wereld geschre- ven zijn. Maar dat kan wel kloppen als je beseft dat ze uit Oslo afkom- stig zijn. Aanvang 22.00 uur, en tree 5. En dinsdag 19 maart is het weer tijd voor Live On The Low, het open podium waarbij aanstor- mende Rotterdamse r&b- en hip- hoptalenten hun kunsten aan het publiek kunnen vertonen. Aan vang 22.00 uur, entree 3. Zondag 17 maart in Baroeg het Zweedse Siebenbtirgen, dat muzi- kaal te omschrijven is als atmosfe- rische blackmetal met wat gothic invloeden. Supportact is het Duitse Eisregen, dat ook blackmetal speelt maar met een totaal eigen gezicht. Dit komt met name door het vrouwelijke bandlid met haar viool. De band waar wellicht de meeste bezoekers in geinteresseerd zullen zijn is het Oostenrijkse Hol- lenthon. Zij wisten de wereld al te verbazen met black/death met klassieke invloeden. Aanvang eer- ste band 15.30 uur, entree 10. Nighttown heeft vrijdag een bij- zonder dubbeloptreden van Johan en Daryll-Ann. Deze twee acts uit de vermaarde stal van het sympa- thieke Excelsior-label brachten het afgelopen jaar allebei een gewel- dig en veelgeprezen album uit. Jo han scoorde hoog in de jaarlijstjes van 2001 met hun plaat 'Pergola', jeugdvriendenclub Daryll-Ann haalde recentelijk weer alle pers met het prachtige 'Trailer Tails'. Inmiddels zijn beide bands in po- pulariteit flink uit de kluiten ge- wassen, zodat zij nu samen het po dium van de grote zaal in Night- town kunnen bestijgen. Aanvang 21.00 uur, entree 11,34. En zondag in Nighttown een nieuwe afleveing van Tea Time Funk voor liefheb- bers van de echte soul en funk uit de jaren '70 en '80. Aanvang 14.00 uur, entree 4,50. door Vincent Wernke Haar rol in 'The Prefab Four' is de eerste grote theaterrol van An niek Pheifer. De afgelopen sei- zoenen speelde ze in 'Orestes' en 'Een soort Hades', twee kleine producties van het Nationaal To neel. Een muziektheaterstuk heeft ze nog nooit gedaan. „Ik ben wel dol op zingen", vertelt Anniek Pheifer tussen de repetities door. „Dc heb op school zanglessen ge- had, maar dit is de eerste keer dat ik op het toneel zing." ,,'The Prefab Four' is sowieso mijn eerste grote voorstelling, maar het bevalt me goed. Ik vind het ontzettend leuk bij Orkater. Ik zou hier best mijn hele leven wil- len blijven. Ik heb nog niet zo veel gedaan op toneel en dan is het vanzelfprekend een uitdaging om te mogen werken met vier van de beste acteurs van Nederland en een van de beste regisseurs. Dat is natuurlijk geweldig." De hoofdrollen in het muziekthe aterstuk van Orkater worden ge- speeld door Peter Blok, Porgy Franssen, Gijs Scholten van Aschat en Han Oldigs. Zij spelen, onder regie van Willem van de Sande Bakhuyzen, vier voorma- lig tieneridolen uit de jaren zestig, die nu een comeback willen ma ken. „Cynthia de Graaff en ik spelen twee achtergrondzange- ressen die door de producers wor den ingehuurd", vertelt Pheifer. „Vier mannen op leeftijd en twee jonge meiden, dat geeft samen ook de nodige spanningen." De 25-jarige Anniek Pheifer wist al heel vroeg dat ze actrice wilde worden. „Ik ben vanaf 1993 in Groningen een vooropleiding gaan volgen, waardoor ik twee, drie keer per week met spelen be- zig was. Ik vond dat zo leuk dat ik zeker wist dat ik dit mijn hele le ven wil blijven doen. Wat er zo leuk is aan acteren? Tjee, dat is een moeilijke vraag zeg. Eh... Ik vind het leuk om op het podium te staan, een goed verhaal te ver- tellen en mensen te ontroeren. Ik moet natuurlijk nog een heleboel leren, maar dit is het enige wat ik kan. Als ik iets anders zou moe ten kiezen dan acteren, dan zou ik echt niet weten wat." Op het toneel speelt Pheifer vanaf vanavond dus in 'The Prefab Four'. Op RTL4 is ze sinds enke- le weken te zien als Iris de Haas in de televisieserie 'Westen wind'. „Dat was een leuke erva- ring", vertelt ze. „Maar wel heel hard werken. Er was zo weinig tijd voor alles. Niet alleen voor ons, maar ook voor de schrijvers. Om de week vond ik weer twee nieuwe scripts in mijn bakje. Er waren scenes die misschien niet helemaal naar je zin waren, maar als verder alles goed was, werd die scfene niet nog een keer ge daan. Dat was wel eens vervelend en frustrerend." Ook was Anniek Pheifer vorig jaar te zien in de twee succesvoile Nederlandse speelfilms 'Costa' en 'Ik ook van jou'al speelde ze in beide films slechts kleine rol len. „Voor 'Ik ook van jou' had ik tien draaidagen, maar dat was hartstikke leuk. Voor 'Costa' heb ik zeven weken in Spanje geze- ten, dat was natuurlijk geweldig. Uiteraard hoop ik dat ik zo snel mogelijk een hoofdrol mag spe len in een film maar je weet nooit of en wanneer dat gebeurt. Als ik een rol zou mogen kiezen zou dat zoiets zijn als 'Familie'. Een mooi gedraaide film, met veel liefde gemaakt." Voorlopig richt ze zich echter op het toneel, en niet zonder reden: „Toen ik van school kwam heb ik vooral film en televisie gedaan. Ik wil dat blijven doen, maar voor lopig richt ik me vooral op het to neel. Zo ga ik hierna twee stuk- ken doen bij het Nationaal To neel. De reden waarom ik voorlo pig liever op het podium sta, is omdat je daar het meeste leert. Als je van school komt ben je wel actrice, maar je bent nog lang niet klaar. Je blijft altijd bijleren en het toneel is de plek waar je je het beste kunt ontwikkelen. Boven- dien is het leuker om het publiek te zien en hun de readies te voe- len. Dat geeft een extra spanning als je aan het spelen bent. The Prefab Four is op 13, 14 en 15 maart te zien in de Rotterdam se Schouwburg. Reserveren: 010- 411.81.10. Daarna tot en met 24 mei landelijke tournee. Op 4 april is de voorstelling te zien in Thea ter ad Schie in Schiedam. ROTTERDAM - De Amerikaanse schrijfster Eve Ensler vroeg vrouwen om te praten over hun vagina. Ze was nieuwsgierig wat vrouwen vinden over hun vagina en vooral wat ze er niet van vinden. Zo ontstonden uit wel tweehonderd interviews tien zeer afwisselende alleenspraken. In de verta- ling van Barbara van Kooten en de regie van Titus Tiel Groenestege zijn die nu in het Nederlandse theater te zien als De Vagina Monologen. De monologen worden gesproken en gespeeld door een wisselende cast gese- lecteerd uit een groep van dertig vrouwen. Per avond vertolken drie vrou wen de humoristische, wellustige, originele, giftige, ontroerende en/of woedende monologen. Per avond vertolken drie vrouwen de humoristi sche, wellustige, originele, giftige, ontroerende en woedende monologen. In het Oude Luxor Theater spelen onder meer de volgende vrouwen: Adrienne Kleiweg, Nelleke van der Krogt, Nettie Blanken, Ricky Koole, Hanneke Groenteman, Olga Zuiderhoek, Frederique Spigt, Noraly Beyer, Yvonne van den Hurk, Hedda van Gennep, Trudy de Jong, Marga van Praag en Nelli Cooman. Op de zaterdagavonden is de avond na afloop van 'De Vagina Monologen' de avond nog niet voorbij. Zaterdag 16 maart: Maagdelijke praatjes, met de documentaire 'De Rode Vlek' van Ali Kara- cabay, eerder uitgezonden door de NPS. Actrice Oya Capelle, 66n van de vrouwen die haar verhaal doet in deze film, komt tijdens dit naprogramma aan het woord. Ook komen Nederlandse, Turkse en Marokkaanse meisjes praten over hun bewust verkozen maagdelijkheid of hun besluit dat juist niet te blijven. Te gast is verder een gynaecoloog, die medisch inzicht rond realiteit en fabels omtrent het maagdenvlies zal verschaffen. Zater dag 23 maart: 'Ouwehoeren over vagina's'. Onder de noemer 'ouwehoe- ren over vagina's' vertellen vrouwen die beroepsmatig gebruik maken van de vagina hun eigen verhaal. De reeks wordt op zaterdag 13 april af- gesloten met de feestelijke prijsuitreiking van de schrijfwedstrijd 'Schrijf je eigen Vagina Monoloog', georganiseerd door Luxor en Radio Rijn- mond. Informatie: www.luxortheater.nl. Reserveren: 010-484.33.33. iihou^b"'* 17 00 00 RrtttfOW"* door Vincent Wernke ROTTERDAM - Amateurthea ter wordt nog te veel geassoci- eerd met goedwillende acteurs die op houterige wijze een to- neelstukje opvoeren. Dat dit beeld al lang achterhaald is, be- wijst de amateurtheaterdag 'Heel Rotterdam Speelt', die aanstaande zaterdag plaatsvindt in de hal en foyer van de Rotter damse Schouwburg. De vijf deel- nemende instellingen presente- ren niet alleen zichzelf, maar wil len ook laten zien dat ze met el- kaar samenwerken. Een schreeuw om aandacht? Zo mag je 'Heel Rotterdam Speelt' best noemen van Leny Vos. Zij is voorzitter van de Rotterdamse Vereniging voor Amateurtheater (RVA) en een van de initiatiefne- mers van dit evenement. „Er ge beurt zo veel op het gebied van amateurtheater, met deze dag wil len we laten zien hoeveel mensen daar nu eigenlijk mee bezig zijn. Bovendien willen we aantonen dat het stoffige imago van amateurthe ater zo enorm veranderd is." Vijf instellingen op het gebied van amateurtheater presenteren zich op 16 maart aan het publiek. De Thea- terschool van de Stichting Kunst- zinnige Vorming Rotterdam (SK- VR), die cursussen heeft op ieder niveau en voor alle leeftijden. Jaar- lijks nemen zo'n 1100 theaterlief- hebbers deel aan een van de tachtig cursussen van de SKVR. De Rot terdamse Vereniging voor Ama teurtheater (RVA) ondersteunt ruim 75 Rotterdamse amateurthea- tergroepen en makers. Ook organi- seert deze vereniging jaarlijks het Eenakter- en Monologenfestival in theater't Kapelletje. Het Rotterdams Centrum voor Theater is een intercultureel thea- tercentrum met opleidingen voor mensen die professioneel willen werken in het amateurtheater. Ook maakt het centrum projecten waar in de samenwerking tussen ama teurs en professionals centraal staat. Het Rotterdams Wijktheater maakt voorstellingen voor en door buurtbewoners, die hun eigen er- varingen onder professionele be- geleiding op het toneel brengen. En Jeugdtheater Hofplein is inmid dels een begrip in de Nederlandse theaterwereld. Jaarlijks worden zes producties gemaakt, waarin leer- lingen spelen, zingen en dansen. Hofplein is de grootste jeugdthea- terschool van Nederland met ruim 2650 leerlingen van 6 tot 26 jaar. „Vroeger was er geregeld overleg tussen deze instellingen, maar dat lag een beetje op z'n gat. Een paar jaar geleden hebben dat weer op- gestart en daaruit is nu deze dag ontstaan", vertelt Vos. „De bedoe- ling is dat we minimaal een keer per jaar bij elkaar komen om zaken op elkaar af te stemmen. Die actie- ve onderlinge bevruchting is er na- melijk wel, alleen ziet de buiten- wereld dat niet. Met 'Heel Rotter dam Speelt' willen we dat veran- deren. We zijn geen eilandjes, maar proberen elkaar te steunen en van elkaar te profiteren." Het amateurtheater wil af van het stoffige imago en misschien zelfs wel van de term 'amateur'. „Met name in andere culturen heeft de term amateur een negatieve klank", verduidelijkt Vos. „Als ie- mand met een gitaar op het podium staat, ben je in hun ogen al geen amateur meer. Dat is de reden waarom we daar vanaf moeten. Bovendien wordt ook vanuit de professionele wereld niet meer neergekeken op amateurtheater, zoals vroeger wel het geval was. Je ziet tegenwoordig dat mensen als Guy Cassiers van het Ro Theaters ook met amateurs werkt. Amateur wil alleen maar zeggen dat iemand niet zijn geld ermee verdient, maar niet dat de kwaliteit slecht is." 'Heel Rotterdam Speelt' begint op 16 maart om 12.00 uur met een discussie over de rol van het ama teurtheater. Deze discussie staat onder leiding van Gerard Smul- ders, projectleider sociale vernieu- wing. „Daarna barst het om 13.00 uur beneden in het foyer los", zegt Vos. „Daar staan twee podia opge- steld, waar iedere instelling zich twee keer een kwartier gaat pre senteren. Tijdens die presentaties kan het publiek het brede aanbod van het amateurtheater zien. En ondertussen kunnen mensen bij de verschillende instellingen terecht voor informatie." Als het een succes wordt, zijn de instellingen van plan om volgend jaar zeker een vervolg te geven aan 'Heel Rotterdam Speelt'. Volgens Leny Vos is het een ieder geval een uitgelezen kans om kennis te ma ken met het Rotterdamse amateur theater: „Het is laagdrempelig, want wat is er makkelijker dan op zaterdagmiddag even de hal van de Schouwburg in te lopen? Daarom is het ook een ideale locatie, waar- voor we de Schouwburg vanzelf- sprekend erg dankbaar zijn." Art. nr. 177192 €9. Art.nr. 199156 C9.95 Art.nr. 70867 €2.25 Art.nr. 199155 Art. nr. 199143 Art.nr. 221926 1.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 17