■Hi maasstad Theo Schoenmakers bouwt als 'zelf benoemd formateur' aan nieuw college Schiedam kan zich gaan opmaken voor het tijdperk 'Schoenmakers' Zeker uw stijl gordijnstoffe Woontextiel krant Politieke partijen op audientie bij Schoenmakers PvdA beleeft historische verkiezingsnederlaag www.wonen.rotterdam.nl Boomstam- kistgraf uit 1200ontdekt VERINGMEIER I maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO NIEUWBOUWPLANNEN DIGITAAL! SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Over de Ves- ten 3, 3116 AD of Postbus 373, 3100 AJ, beiden in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 473 15 89. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Bloemenseance Bingo-dansant Rommelmarkt Kringdans Paasbingo Bingo Jazz en blues Paas bigh tea WONINGINRICHTING Woensdag 13 maart 2002 Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. ds G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. dr P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. dr P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds L.G. Bos. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds J.J.A. v/d Peppel, kerk en school. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds W.R. v Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. 10.00 uur. ds G. de Lang. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek om 10.30 uur, ds C.A. Philipse mmv Musica Vo- cale. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds J. v Es. 16.30 uur. ds J. v Es. Chris telijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. ds J.P. Boiten. 16.30 uur. ds. J.P. Boiten. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds T.A.D.W. Aris. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 10.30 uur. euch.viering met hei- lig vormsel, voorgangers deken A. Bosman en pastor J.J. Bol Martinuskerk, W. Andriessenlaan. zo 11.00 uur. euch. viering met Don Boscokoor, voorganger W. Saris. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur. schrift en gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur. euch.viering. zo 10.15 uur. hoogmis mmv herenkoor IHD. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds J. Brostrom-Bruin. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur. ds N. v/d Want. wo 19.45 uur. ds N. v/d Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 0104128449 Emailadres: Geopend ma.t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 09002020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 0610920979 M. Anganois Telefoon 0104004399 of 06 10921027 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4736543 Fax 010 4731589 K.Moerman - van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 0104004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER. Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Vorige week was Theo Schoenmakers een ex- raadsiid en toeschouwer bij raadsvergaderingen. Sinds woensdag is hij 'de grote man' in de Schiedamse politiek. Met zijn partij Leefbaar Schiedam werd Schoenmakers de grote winnaar bij de gemeenteraads- verkiezingen van vorige week woensdag. Van niets naar zeven zetels in de raad. In een klap qua stemmen iets groter dan grote veriiezer, de PvdA. En - zo is het gebruik- de grootse partij mag de onderhandelin- gen voor het nieuwe college be- ginnen. Als formateur en ont- vangt hij -in zijn in de haast toegewezen kamer op het stads- kantoor- de andere politieke partijen op audientie. Verrassende uitslagen, die ver- kiezingen vorige week. Net als in Rotterdam waar Pim Fortuyn im- mers ook de grootste partij werd en de collegeonderhandelingen mag voorzitten. Met dit verschil dat Schoenmakers niks met dat Puim Fortuyn-gedoe te maken wil hebben. Toch zijn de overeen- komsten groot en heeft de Schie damse kiezer als protest aan deze omstreden politicus of aan Leef baar Nederland gedacht. Zelfs voor fractieleider Theo Schoenmakers was de uitslag 66n grote verassing. „Op drie of vier zetels hadden wij gerekend. Zo groot als GroenLinks nu, met de hoop dat wij heel, heel misschien met 'n wethouder aan het college zouden mogen meedoen", zo vertelt hij. Maar nu dan de grootste en dus werd Schoenmakers 'zelf be noemd' formateur. Na twee ge- spreksronden van een uur met de andere partijen hoopt Schoenma kers samen met de andere grote partijen PvdA, CDA en VVD de wethouders posten te kunnen ver- delen. Een stevige, grote coalitie die op een ruime meerderheid (25 van de 35 zetels) kan rekenen. Zelf is Schoenmakers 'in' als wethouder. En hij heeft ook al ie- mand buiten de raad en zijn partij op het oog voor een andere wet- houderszetel. Aan hoeveel wet houders denkt hij dan? „Vier is te weinig en zeven is teveel", zo omschrijft hij het cryptisch. Sinds vorige week staat de telefoon, fax en internet met meer stil bij de projectleider van de Hoge Snelheidslijn te Breda. Zo heeft hij al twee ron- den van gesprekken gevoerd met alle politieke partijen. In een uur tijd in een open gesprek waar in- houd en personen besproken wor- den. „Wij sluiten niemand uit. Op Gemeentebelangen Schiedam na." Deze concurrerende lokale partij in Schiedam heeft drie ze tels gehaald en heeft sinds ze bei- den de naam leefbaar claimden, ruzie met elkaar. De WD heeft ook fos verloren, terwijl het CDA een zetel winst boekte. Leefbaar Schiedam stuurt dus duidelijk aan op een grote co alitie met de vier grote partijen. Waarmee een einde komt aan het meedoen van D66 en Groen Links. Ook de andere kleine partijen ma ken volgens hem geen kans op wethouders en dus ook niet op de macht. De gesprekken lopen volgens de formateur 'open en eerlijk' waar- bij vooral naar inhoud maar ook naar de namen van kandidaat- wethouders gekeken wordt. In- houdelijke en beiang- rijke poli tieke kwes- ties als wel of geen erfpacht en de aanleg van de A4. Zijn partij Leefbaar Schie dam zet zich vooral in voor een interactieve bestuur met referen da en raadpleging onder de be- volking en de veiligheid in Schie dam, zegt Schoenmakers. Geruchten doen de ronde dat Leefbaar Schiedam -net als Pim Fortuyn- toch buiten spel gezet kan worden door samenwerking van de andere partrijen. Dit zoge- naamde 'Cordon Sanitaire' zou een afspraak zijn om Leefbaar Schiedam uit te sluiten van de wethouderszetels. Zover ziet Schoenmakers het niet komen. En bovendien denkt hij zat erva- ring en bestuurskunde te hebben om met zijn zes politieke nieuw- komers een belangrijke rol in het toekomstige college te kunnen voeren. Aanstaande donderdag wordt de nieuwe raad gei'nstalleerd en Schoenmakers verwacht dat vol- gende week de partijen de colle geonderhandelingen kunnen be- eindigen. SCHIEDAM - Een ware aard- verschuiving beleefde Schiedam vorige week woensdag. De PvdA, sinds mensenheugenis de groot ste partij van Schiedam, is sinds woensdag 6 maart net iets klei- ner (in aantallen stemmen) dan Leefbaar Schiedam, de partij van Theo Schoenmakers. Van de opgekomen Schiedamse kiezers, stemde 20,1 procent op Leefbaar Schiedam, terwijl 19,4 procent voor de PvdA koos. Het opkomstpercentage in Schie dam bedroeg 47,9 procent. In Nieuwland kwamen de minste kiesgerechtigden naar het stembu- reau: 41,6 procent nam de moeite om te stemmen. Daarna volgt Schiedam Oost (44,4 procent), ge- volgd door Schiedam Zuid (47,6 procent), Schiedam West (48,3 procent), Groenoord/Kethel (49,3 procent), en het centrum (54,7 pro- cent). In de Woudhoek kwamen de meeste stemmers opdagen (56,4 procent). De aanhang van Leefbaar Schie dam is het sterkst vertegenwoor- digd in Zuid: 28,5 procent van de Nieuwlanders koos voor Theo Schoenmakers. De PvdA behaalde in Nieuwland 25 procent, gevolgd door het CDA (23,7 procent), Ge- De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Grote brand op vissersschip Na een relatief rustige periode, was het deze week flink mis. In totaa! bereikten 422 klachten de meldkamer van de DGMR. De grootste klaeh- tenbron was de brand op de scheepswerf Vlaardingen-Gost. Op woens- dag 6 maart ontstond rond 16.00 uur brand Op het vissersschip Friesland dat voor reparatiewerkzaamheden op de werf lag. Hevige rookontwikkeling ontstond doordat het isotatlemateriaal van de koelcel- len vlam vatte. In totaal belden 192 mensen de meldkamer met klach ten over een brand- en rooklucht. Chemisch adviseurs van de DCMR voerden ter plekke luchtmetingen uit om na te gaan of de rook giftige stoffen bevatte. Er warden geen giftige stoffen gemeten. Om het zekere voor het onzekere te nemen, besloot de brandweer rond 17.00 uur om in een groot deel van Schiedam de sirenes te laten afgaan. Voor bewoners is dit het teken om direct naar binnen te gaan, ramen en deuren te sluiten en te luisteren naar radio Rijnmond. Om 20.30 uur gaf burgemeester Opstelten (hoofd regionale veiligheids- staf) via radio en televisie het sein veilig. De brand is dan onder contro- le. Hoewel het blussen nog enkele dagen in beslag nam, was het gevaar van het vrijkomen van gevaarlijke stoffen geweken. De technisch recherche van de politie en de arbeidsinspectie hebben een onderzoek ingesteld naar de oorzaak en toedracht van de brand. Stank- en lawaaiklachten Behalve het grote aantal klachten over de brand op de scheepswerf leverden het bedrijf Aluminium en Chemie Rotterdam (Botlek) en het Europees Massagoed Overslagbedrijf (Maasvlakte) deze week overlast op. Bij het eerste bedrijf ging het op 7 maart om acht stankklachten uit Poortugaal en Hoogvliet en bij het tweede op 8 maart om veertien lawaaiklachten uit Oostvoorne en Rockanje. Ook de oorzaak van deze klachten wordt verder onderzocht. www.dcmr.nl De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). meente Belangen (5,8), VVD (8,7 procent), SP (6,2 procent), Groen Links (8,5 procent); 1,7 procent van de Nieuwlanders stemde op D66. In het centrum stemden de meeste mensen op Leefbaar Schiedam (21,9), gevolgd door de PvdA (17,5), VVD (16,6), SP (11,2), Ge meente Belangen (9,1), CDA (7,1) GroenLinks (7,4), D66 (5,8) en het AOV (3,1). Uiterst zuur moeten de verkie- zingsuitslagen zijn geweest voor de SP, van 3 naar 2 zetels in de raad. Zelfs in Nieuwland en Groenoord, waar de SP veelvuldig actie heeft gevoerd, stemden er meer mensen op Leefbaar Schie dam dan op de Socialistische Par tij. De SP is percentueel gezien groter dan GroenLinks (7 tegen 6,7 procent), maar door de lijstverbin- ding tussen GroenLinks en de PvdA, kreeg GroenLinks toch een zetel meer dan de SP. D66 heeft wederom grote klappen opgelopen. De aanhang van D66 is vergeleken met vier jaar geleden weer gehalveerd. In 1998 stemde nog 6,5 procent van de opgekomen kiezers voor D66, afgelopen woensdag bedroeg dat percentage 3,8 procent. Christine Lepidis-Daskalakis (CDA) kan tevreden zijn. Haar partij slaagde erin een zetel te win- nen, van vijf naar zes: 16,9 procent van de Schiedamse opgekomen koos voor de christen-democraten. Het CDA scoorde vooral in Nieuwland (23,7) en Groenoord/ Kethel (19,5). Ook Gemeente Belangen mag blij zijn. De partij van Henk Metaal (inmiddels gestopt) en Liesbeth Fluiter gaat van twee naar drie ze tels. Bij de VVD zal er weinig reden tot juichen zijn. Voor de verkiezingen SCHIEDAM - Spirituele vereni- ging Harmonia organiseert op 14 maart een bloemenseance. Martin Reul verzorgt deze avond in het wijkcentrum aan het Wibautplein 165 in Schiedam door middel van door bezoekers meegebrachte bloemen. De seance begint om 19.45 uur en het entree bedraagt 4,55 euro. VLAARDINGEN - Wijkvereni- ging Hoevenbuurt organiseert op zaterdag 16 maart een bingo-dan sant in zaal De Deel aan de Baarn- hoeve in Vlaardingen-Holy. De spel- en muziekavond die onder leiding staat van Jenny van Hoe- ven, begint om 20.15 uur. Vooraf- gaand aan de bingo- en dansgala wordt om 18.30 uur een kinderbin- go gespeeld. SCHIEDAM - Op de 13e verdie- ping van het Beneluxflat aan het Chopinplein in Schiedam wordt zondag 17 maart een voorjaars- rommelmarkt georganiseerd. De markt is geopend vanaf 13.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - Mandala-tekenaar Greetje Molenaar verzorgd op za terdag 16 maart een workshop kringdans in wijkcentrum De Er- ker. In deze sessie wordt aandacht geschonken aan het lichaam, de klank en de beweging. Er wordt gedanst naar de 'richtlijnen' van 'Dansen van Universele Vrede'. De workshop kost 4 euro. Deelne- mers dienen zich vantevoren in te schrijven bij De Erker, (010) 426 77 67. SCHIEDAM - In dienstencentrum De Viermolens wordt woensdag 20 maart de Paasbingo gehouden. Van 13.30 tot 16.00 uur worden zes rondes gespeeld. De kosten be- dragen 3,20 euro. SCHIEDAM - In dienstencentrum De Woudhoek wordt donderdag 14, maart een bingo gehouden. Van 14.00 tot 16.00 uur worden zes rondes gespeeld. De kosten bedra- gen 3,20 euro. De bingokaarten dienen vooraf te worden afge- haald. SCHIEDAM - Het podium van wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennestraat 32 in Schiedam wordt zondag 17 maart gevuld met jazz- en bluesmuziek. Vanaf 14.00 uur wordt een optreden verzorgd door zesmansformatie 'Same, Sa me but Different'. De toegang is gratis. Informatie: (010) 426 77 67.J SCHIEDAM - In dienstencentrum Oost kan op woensdag 20 maart worden deelgenomen aan de Paas high tea. Liefhebbers van 'thee en meer' kunnen van 14.00 tot 16.00 uur terecht. Wie zich uiterlijk 18 maart inschrijft, mag na betaling van 4 euro mee genieten. VLAARDINGEN- Op de locatie- Gat in de Markt in Vlaardingen hebben archeologen een boom- stamkistgraf uit circa 1200 ont- dekt. Het gaat om een uitgeholde eik van ruim twee meter lang. In Nederland zijn nog maar weinig boomstamkisten uit de Middeleeu- wen opgegraven. De zeldzame boomstamkist die in Vlaardingen is gevonden, is in zijn geheel ge- licht en zal geconserveerd worden. Over het begraven in boomstam kisten weet men eigenlijk nog maar weinig. Omdat er slechts en kele gevonden zijn, is niet precies bekend wanneer men in Nederland in boomstamkisten is gaan begra ven en wanneer men daar weer mee stopt. De weinige boomstam kisten die ontdekt zijn in Neder land dateren uit de lOe t/m 13e eeuw. Uit het onderzoek fn Vlaar dingen blijkt in ieder geval dat het begraven in boomstamkisten in de 12e/13e eeuw vrij uitzonderlijk Naast prachtige meubelen en een goed advies kunt u bij Woonfacet ook terecht voor een complete collectie woontextiel: gordijnstof- fen, tapijt en vinyl. Er is rekening gehouden met ieders smaak, zodat u er zeker kunt slagen. Voor uw gehele interieur: Woonfacet, zeker uw stijl WiKmuiAMiiiii St. Liduinastraat52 3117CT Schiedam Telefoon 010-426 01 93 Volop gratis parkeergelegenheid! DONDERDAG KOOPAVOND gingen de liberalen er nog vanuit het aantal zetels te kunnen handha- ven, er werd zelfs gesproken van een winst van een zetel. Maar de Schiedamse kiezer besliste anders, en de VVD moest twee zetels inle- veren. Het slechtst scoorde de VVD in Nieuwland (8,7), het best in Woudhoek/Spaland (18,2) Catelijne de Groot (AOV) behoudt haar ene zetel. Winst, waar ze van uit ging, zat er niet in. De CD deed niet mee aan de ver kiezingen. En zo verdwijnt de laat- ste CD-zetel uit Schiedam, eens een van de bolwerken van de CD. Jaja, het Schiedamse stadsbestuur is zo enorm begaan met de jongeren in Schiedam! Wanneer was dat ook al weer, dat 'de- bat' met de Schiedamse jeugd? Was dat niet eind September, begin oktober? Er kwam op internet zelfs een soort forum voor de jeugd, waar politici en Schiedamse tieners en twintigers el kaar virtueel konden ontmoeten. Mooi gedaan hoor, echt mooi gedaan. Maar ja, na het debat in het Theater aan de Schie dachten de Schiedamse politici kennelijk dat ze hun plicht wel weer hadden gedaan voor een paarjaar. Want: sinds oktober 2001 heeft niemand van de Schiedamse raadsleden en wethou ders nog enige interesse in www.ditiswatikvanschiedamvind.nl getoond. Geen nieuwe stellingen, geen readies: niets. Alleen Menno Siljee en Peter Groeneweg laten nog wat van zich ho- ren! |g Een Schiedams meisje schrijft dan ook mismoedig op de site: Het zijn altijd dezelfde politici die hier stellingen neerzetten. Volgens mij is Petertje dat is dus Peter Groeneweg) de enige die hier regelmatig rond kijkt. Dus eigenlijk heeft deze site weinig zin, omdat er maar vier politici op rondkijken, Waarom doe ik dit eigenlijk nog? Precies, Schiedams meisje, wat doeje hier nog? De Schiedamse politiek is gewoon niet geinteresseerd in de jeugd. En dan vin- den ze het in Schiedam noggek dat zo weinig jongeren afgelo pen woensdag naar het stemhokje zijn gegaan. Shame on you, (ex)raadsleden! Hjalmar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3