maasstad Rijndal biedt toerist ve< 'zienswaardigheden en onverwachte ontmoetingen De Rijn biedt tal van mogelijkheden voor een onvergetelijke vakantie. De oorsprong van de meer dan duizend kilometer lange rivier ligt in Zwitserland, waarvan de eerste honderd ki lometer niet bevaarbaar is. Bij Lobith komt de Rijn Nederland binnen en mondt als Nieuwe Waterweg uit in de Noordzee. De Rijn bestaat uit een boven, midden en laag gedeelte. Als het meest fraaie deel staat het Rijndal te boek, globaal tussen kilo- meterpaal 590 bij Koblenz (Deutsches Eck, waar de Rijn en de Moezel elkaar verstrengelen) en Rudesheim bij cijfer 530. Het is ook het meest kronkelige deel van de midden-Rijn, waar de stroming erg sterk is als gevolg van ondiepten en smalle vaar- geulen. Binnenschepen, die met hun lading stroomopwaarts varen, leggen in dit deel van de rivier per uur doorgaans geen grotere afstand af dan acht kilometer. In de afvaart gaat het aanzienlijk vlugger. Een snelheid van omstreeks 20 kilometer per uur is dan haalbaar. Overigens is dit mede afhankelijk van de hoeveelheid smelt- en regenwater die de waterstand in de Rijn hoogte geeft. Dit kan in natte tijden twee tot drie meter in hoogte verschillen met de zomermaanden. Cruiseschepen va ren aanzienlijk sneller. Een motorpassagiersschip als de Victo ria Crusiana gaat met een snelheid van gemiddeld 14 kilometer per uur naar 'boven'. In de afvaart kan het varende hotel snel- heden bereiken tot tegen de dertig kilometer. Loreley ilLU- Varen of rijden door schilderachtig gebied met knipoog tekst en foto's Elisabeth Schop Die gegevens komen van kapi- een paar dagen tijd steeg het was- tein Jan Blokzijl en zijn stuur- man Bianca Ernst. Het duo voert op het schip van Bonaventura Cruises uit 's-Gravendeel het ge- zag over een gemeenschap van doorgaans 23 bemanningsleden en 117 passagiers. Uiteraard trachten de twee zich aan het strakke vaarschema te houden. Onderweg zijn immers tijdgebon- sende water met bijna een meter, hetgeen extra tegenstroom gaf. Enige uren langer varen was het gevolg. Niemand had daar moeite mee, want elke seconde van het va ren is fascinerend, zeker waar het uitzicht betreft op beide oevers. „Een prachtige reis," vertolkte Willie Ouwerkerk na een paar da gen varen mede namens haar moe- Op de vaarroute, die aan beide kanten van de rivier ook heel goed met een auto is af te leggen, tussen Koblenz en Rudesheim staan zo'n dertig kastelen ofrui'nes. Op de plek waar de Moezel en Rijn samenkomen staat op een sokkel een meer dan veertig meter hoge beeltenis van keizer Wilhelm te paard. Men kan er naar boven klimmen en vanaf een bordes van hetzelfde uitzicht genieten als de bronzen staatsman. den excursies gepland. Soms lukt het niet op het vooraf beloofde tijdstip aan te meren, zoals recent op een overigens schitterende na- jaars-retourcruise van zes dagen tussen Arnhem en Rudesheim. In der Cokkie de Ruiter. „Het is onze vierde reis over de Rijn. Elke keer beleef je het anders. Op een cruise- schip is het genieten." De vlakke delen van de Rijn, zeg maar het gedeelte van 200 kilome ter tussen Arnhem en Keulen en het deel na Rudesheim in de rich- ting van Zwitserland, is soms uit- gesproken saai. Vlakke oevers met fabrieken en schoorsteenpijpen vormen een deel van het decor, overigens afgewisseld door een weer fraaie bebouwing van dorpjes langs het water. Een uitspringer is het complex van de nooit in ge- bruikgenomen kerncentrale Kalkar bij kilometerpaal 843. Het com plex is ingericht als het pretpark en hotelcentrum Kernwasser Won derland met een enorme koeltoren, beschilderd als berglandschap. Ter hoogte van Konigswinter (ki lometerpaal 645) begint het Sie- bengebirgte, een zeldzame groep van vulkanische oorsprong en on- derdeel van de lijzijde van het ge- bergte langs de Rijn. De bergen werden naar de zeven meest opval- lende toppen genoemd, zoals de Drachenfels (drakenrots) met op 321 meter de ruine van een burcht die in 1147 voltooid werd. Veel cruiseschepen meren aan om de passagiers in de gelegenheid te stellen een excursie te maken naar de top, die een prachtig panorama over de omgeving biedt. Vijftien kilometer stroomopwaarts koersen schepen bij Remagen langs de pij- lers van de brug over de Rijn, die tijdens de Tweede Wereldoorlog na een heroi'sche strijd het loodje legde en niet meer is herbouwd. Sindsdien zorgt een pont voor een varende verbinding tussen de twee oevers. Zeer bezienswaardig is de gerestaureerde vesting Ehren- breitstein op een heuveltop bij Ko blenz, tegenover de ingang van de Moezel. In het pand, waarvan de oorsprong ligt in het jaar 633, zijn een staatsarchief, museum en een jeugdherberg ondergebracht. Koblenz is de hoofdstad van het regeringsdistrict Koblenz en heeft een middeleeuwse stadskern met resten uit de Romeinse tijd. De bloeiende stad, met zijn bijzondere kerken, bruggen en Moezelsluizen, werd door aartsbisschoppen vaak als residentie gekozen. Op de plek waar de Moezel en Rijn samenko men staat op een sokkel een meer dan veertig meter hoge beeltenis van keizer Wilhelm te paard. Men kan er naar boven klimmen en van af een bordes van hetzelfde uit zicht genieten als de bronzen staatsman. Vrijwel vanaf die plek is het mogelijk met een veerbootje de oversteek te maken naar de voet van vesting Ehrenbreitstein, waar- na het stuk naar boven met een ka- belbaan kan worden overbrugd. „Dat is toch wel even iets anders dan Ridderkerk," lacht Jan Kooy- man uit die plaats. „Veertig jaar Als het meest fraaie deel staat het Rijndal te boek, globaal tussen kilometerpaal 590 bij Koblenz (Deutsches Eck, waar de Rijn en de Moezel elkaar verstrengelen) en Rudesheim bij cijfer 530. heb ik er een kapsalon gehad en ik ben al zestig jaar lid van de voet- balvereniging Slikkerveer. „Wer- ken doe ik niet meer, daarom ge- niet ik volop." Jan is samen met 'zijn' Corrie op reis en ook met het bevriende echtpaar Jan en Adrie van der Weiden. Ook dit duo zegt dat de reis de verwachting over- treft. „Alles is voortreffelijk, voor- al het eten." Op de vaarroute, die overigens aan beide kanten van de rivier ook heel goed met een auto is af te leggen, tussen Koblenz en Rudesheim staan zo'n dertig kastelen of rui- nes. De een nog mooier dan de an- der en vrijwel allemaal te bezichti- gen. Het wijn- en toeristendorp Boppard is ook een vaste halte op de route van cruiseschepen. Het is zeer pittoresk en gelegen op een plaats waar zes dalen samenko men. Met een stoeltjeslift is het mogelijk omhoog te gaan naar Ge- deonseck en vandaar een Viers- eenblick-panorama te hebben over het Rijndal. Bezienswaardig is ook de laatgotische Severuskerk op de markt in het dorpscentrum, de go- tische Karmelietenkerk, de Trierse Burcht 14de eeuw) en het uit 1125 daterende klooster Marienberg. Ter hoogte van kilometerpaal 555 begint de Loreley, een met legen- den omsponnen rots. Deze verheft zich steil boven de Rijn uit, die ter plekke een enorme stroomsnelheid heeft in een rivierbreedte van maar negentig meter. Bij laag water ko men de gevaarlijke klippen bloot van de Zeven Jungfrauen. Volgens de legende werden hier zeven jonkvrouwen als straf voor hun koudhartigheid in rotsen verto- verd. Dit is ook vervat in een droef muziekstukje, dat meestal op deze hoogte uit de scheepspeaker schalt. Vanaf het bovendek kan worden aanschouwd van welk een fraaie architectuur De Phaltz, een voor- malige tolburcht uit de 14de eeuw is. Deze staat op een klein eiland, midden in de vaarroute. Bij hoog water klotst het tegen de buitenmu- ren van het bouwwerk, dat overi gens met een bootje vanuit het dorp Kaub is te bezichtigen. Tenslotte komt Rudesheim in zicht, het meest bekende toeristen- en wijndorp van de midden-Rijn. Tientallen touringcars vullen dage- lijks het grote parkeerterrein aan de oostkant van het bij velen zeer geliefde wijndorp. Gemiddeld zes cruiseschepen meren aan langs een van de zeven steigers. Daarnaast brengt de BUndesbahn ook bezoe- kers naar het treinstation van het ongeveer vierduizend inwoners tellende dorp, met de Drosselgasse als smalste winkelstraat van Euro- pa. Niet alleen vanwege deze smal le souvenir- en horecastraat geniet Riidesheim wereldwijd bekend- heid, maar zeker vanwege de Ries ling wijn en niet te vergeten As- bach Uralt, een bijzondere likeur- jenever. Bekend is ook de liftcabi- nebaan met zo'n honderd gondels voor twee personen van het cen trum naar het dorp naar een ruim tweehonderd meter hoger gelegen monument Niederwald-Denkmal. De tocht over ruim drie kilometer (10 DM voor een retour) voert over de wijnhellingen heen, maar is nergens steil. Niederwald-Denk mal, met de beeltenis van de god Germania, is bijna veertig meter hoog en werd in 1883 opgericht als herinnering aan een plaatselijke oorlog. De terrassen rondom het sokkelbeeld, waar souvenirwin- kels en restaurants niet ontbreken, bieden een oogstrelend panorama over de Rijn. Bijzonder zijn de proeverij van wijnboer Adolf Storzel in de cata- comben van een voormalig kasteel en het aangrenzende Siegfried's Mechanisches Musikkabinett. De wijnfamilie Storzel verbouwt zes tig hectare Rieslingdruiven, vol- doende voor een goede boterham. Rudesheim heeft drieduizend hec tare aan wijngaarden, een fractie van de honderdduizend hectare waar in Duitsland druiven worden gekweekt. Het muziekmuseum biedt een keur aan mechanische muziekinstrumenten van enorme orkestkasten die Glenn Millermu- ziek produceren tot speeldozen en van pierementen tot trommelsla- gers van hout. Zowel in de wijn- boerderij als het muziekmuseum is de uitleg meertalig, waaronder in het Nederlands. Wie de omgeving wat nadrukkelijker wil bekijken, kan een rondrit maken met de Wintzer Express, een toeristisch treintje dat sinds 1976 wordt ge rund door Josef Bertam. Informatie over Rijn- en Moezel- reizen met de cruiseschepen Victo ria Crusiana, Victoria Regia en Victoria Amazonica van Kras Ster- Vakantiereizen zijn te verkrijgen en/of te boeken bij onder meer het bespreekbureau van het Rotter- dams Dagblad/Maasstad Week- bladen aan de Westblaak 180 te Rotterdam, telefoonO10-4004208. Met een treintje, de Wintzer Express, is het mogelijk een uitgebreide rondrit met uitleg te maken door niet alleen de straten van Rudesheim, maar ook door de hoger gelegen wijngaarden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 23