r d ^iL2 maasstad 'De Korenbeurs wordt niet gesloopt en Jan des Bouvrie krijgt geen natte voeten' De Van der Schalks: handelaars, weldoeners, branders, magistraten en regenten Oogverblindend m Zeker uw stijl tapi LI' krant Bewonersvereniging wil Oude Sluis in oude glorie herstellen Boek over Schiedamse familie EERSTE EN TWEEDE PAASDAG GEOPEND mum www.wonen.rotterdam.nl Woensdag 27 maart 2002 maasstad weekbladen SCHIEDAM Daarom nu UV-proof glazen cadeau bij een zonnebril op sterkte. Zi en mag gezie n worden Paasdrankie gratis! I'u*0,02k73/3 ff ill - NIEUWBOUWPLANNEN DIGITAAL! MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. dhr A.F. Ruijl. Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. ds G.C. Kunz. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. ds A.P. Voets. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds G. de Lang. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds J.J.A. vd Peppel, doopdienst. 19.00 uur. avondmuziek. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zon 10.00 uur dhr. A.F. Ruijl. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek zo. gesloten. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds F.H. Blokhuis. 16.30 uur. ds Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. leesdienst. 11.15 uur. zanguur, passie/pasen. 18.45 uur. ds drs J.M.J. Kieviet. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds W.W. Verhoeff. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 9.30 uur. euch.viering, voor- ganger J.J. Bol. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. zo 11.00 uur. euch. viering, voor- ganger J.J. Bol. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 do 20.00 uur. euch. viering, witte donderdag. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. wo 19.30 uur oliewijding in de ka- thedrale kerk RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat55 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61 -63 zo 10.00 en 17.00 uur. ds N. v/d Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a za,17.30 uur. zo 10.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. Elke tweede en vierde zondag van dexnaand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 010 4128449 Emailadres: stadsgroepadv@rotterdamsdagbtadnf Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (lOeuroct p mtn ma. t/m vr 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 M. Anganois Telefoon 010 4004399 of 06 10921027 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10 00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16 00 uur REDACTIE: Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4736543 Fax 0104731589 K.Moerman- van der Knaap J Teunissen CHEF-REOACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestelllngen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12 00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Moet Jan des Bouvrie zich zorgen maken over de sioop van zijn Koren beurs? „Nee, hij krijgt zelfs geen natte voeten", zegt voor- zitter Leo Uiterwijk van bewo- ners en ondernemersvereniging BOB van de BrandersbuurL Het herstellen van de Oude Sluis in ere, en dus de waterver- binding tussen Schie en Korte Haven weer 'achterlangs' te graven: precies zoals de verbin- ding was voordat de nieuwe sluizen werden gebouwd rond 1800. Gelukkig niet precies als vroeger maar wel een doorgang (doorbraak) van de kolk door de Dam naar de Korte Haven. Een ambitieus idee. Volgende week bestaat de BOB precies een jaar. Een bijzondere vereniging alleen al omdat zowel bewoners als middenstanders van de Dam met elkaar samenwerken. Meer dan dertig procent van be woners van de Brandersbuurt is lid en de vereniging en de club la- ten geducht van zich horen. Bijna wekelijks krijgt de gemeente en de media wel een brief op de vloermat. Met suggesties, klach- ten en nu dus met het idee om de oude waterverbinding tussen Schie en Korte Haven weer te gaan graven. „Wij stellen u voor", zo schrijft BOB. „de rij- weg van de Oude Sluis (de trot- toirs blijven in tact) uit te graven, waardoor er weer een waterver binding ontstaat tussen de kom van de Schie (bij cafe Zeeman) en de Korte Haven (achter Het Arse- naal)." Hoe is dit idee ontstaan? Leo Ui terwijk, een 59 jarige ex-ambte- naar uit Den Haag, die sinds twee jaar in een gerestaureerd oude Branderij op hoek Oude Sluis en Dam woont, legt het plan uit. Schiedam is ontstaan op deze plek toen omstreeks 1250 een dam werd gelegd in het riviertje de Schie. Later werd op deze plek een sluis gemaakt om de schepen naar Delft te laten varen. Volgens kaarten die de voorzitter van BOB in het archief heeft bestu- deerd liep het water en de sluis toen vanuit de Schie rechtdoor en dus onder de Korenbeurs. „Nee, die oude loop kan niet meer en dus behoeft Jan des Bouvrie niet bang te zijn voor natte voeten", zegt hij. dan dwars door de dam een nieuw kanaal moeten worden gegraven. En zo weer een grachtje erbij ach ter Het Arsenaal waar de mooi langs kan varen. Het kanaal zal Daarom is ook die kom ont staan toen de Nieuwe sluizen in 1779 zijn gebouwd en tevens de Korenbeurs werd opgericht. Nu wil BOB dat de kolk of kom niet langer zal doodlopen maar recht- streeks zal worden verbonden met de Korte Haven. Hiervoor zal zo'n 4 4 5 meter breed worden en geschat op 150 meter lengte. ..Bovendien kunnen de oorspron- kelijk oude sluisdeuren die nutte- loos bij de Beursbrug hangen worden teruggeplaatst", zo schrijft BOB aan de gemeente. En natuurlijk een nieuwe, oude brug boven op de Dam, die moet er komen. „Het beste een replica van de historische brug", zegt de voorzitter maar ook se- cretaris vol trots. Hij is als ex-Hagenaar best wel trots wat BOB voor elkaar heeft gekregen in het eerste jaar. Het parkeer- en bereikbaarheidsplah is weliswaar tigmaal veranderd maar nu, met venstertijden en af- sluiting van de Beursbmg en Kor te Havenbrug, tot tevredenheid van deze bewoners- en onderne- mersclub. In een brief aan de gemeente zegt de vereniging dat de gemeente te- recht het historische centrum van Schiedam voor bezoekers, bewo ners en ondernemers aantrekke- lijke wil maken. En daarop willen zij aansluiten met dit 'historische' idee van een 'doorbraak' van de Dam. Tot slot meldde zij eerlijk dat op het eerste gezicht dit idee 'wellicht wat ambitieus is' maar toch mooi aansluit op de ambitie van de nieuw gekozen gemeente- raad. Door Frank Willemse SCHIEDAM - De grote familie en bekende familie Van der Schalk woonde een lange, lange tijd aan de Lange Nieuwstraat. Pal naast het Blauwhuis of het la tere Stedelijk Gymnasium. Op die plek -waar nu het Postkan- toor staat- woonde vanaf 1792 de familie van der Schalk in een hui- zencomplex van 5 aaneengeslo- ten huizen met aaneengesioten zo'n 11 ramen. Nu is er een boek verschenen dat over de Schie damse tak gaat van deze beroem- de familie. Een familie van indu- strielen, regenten, magistraten en grootgrondbezitters. Hoe belangrijk de familie Van der Schalk wel was, valt af te meten aan het bezit van dit waarschijnlijk grootste huis wat er in Schiedam te vinden was. Het huis, dat ook on der de naam Rowallenhuis werd genoemd, is verschillende keren to- taal verbouwd en moet samen met de doorlopende tuin van 50 meter diep zeker indruk hebben gemaakt. Alleen het personeel telde al zeven namen van werkster tot dienstbode van timmerman tot koetsier in 1913. In dit bijna kasteel woonden de Van der Schalks van het eind van de 18e eeuw tot aan de Tweede Wereldoorlog. Dit is allemaal opgetekend door Jan M. Dirkzwager een nakomelingen van een andere bekend Schiedams geslacht en bekende naam uit de Schiedamse jenever historie. Maar deze biograaf stamt af van de vrou- welijke lijn Van der Schalk. En heeft aan de hand van het familie- archief een leesbaar verhaal ge- schreven over deze beroemde fa milie wier geschiedenis in Schie dam begint. De familie Van der Schalk heeft een belangrijke rol gespeeld vanaf het einde van de 18e eeuw. Met Ja cob Jansz van der Schalk als eige- naar van branderijen, mouterijen en als distillateur. Daarnaast was hij (ook nog) arts met een drukke praktijk en was hij als notabel ook schepen een soort wethouder in die tijd. Dit werd hij als patriot nadat een revolutionair comite de oude vroedschap had afgezet in de Fran- se Revolutie tijd, de Bataafse Re- Alles is mooier onder een stralende zon. Daarom krijgt u van Het Huis Opticiens nu UV-proof glazen cadeau bij uw oogverblindende zonnebril op sterkte. Zo wordt het een nog mooiere zomer. O P T 1 C i E N S HET HUIS RINCK SCHIEDAM - -S GRAVELANDSEWEG 612 - TEL. (010) 427 02 69 HET HUIS ARGUS SCHIEDAM 0RANIESTRAAT 19, (010) 473 87 00, MAASSLUIS K0NINGSH0EK, (010) 591 90 39, VLAARDINGEN KORTE H00GSTRAAT 23, (010) 434 84 50. publiek. Hij kon het zich kon ver- oorloven om het grote landhuis aan de Lange Nieuwstraat ('t Nieuwe Werck) te kopen om zijn hele fa milie in te herbergen. De Van der Schalks waren protes- tanten en gingen te kerk in de Gro te of Nederlands-hervormde kerk aan de Lange Kerkstraat. Natuur lijk waren zij daar ouderling of za- ten in de kerkelijke commissies. De familie verwierf haar kapitaal vooral in de opkomende jeneverin- dustrie. Maar ook buiten deze lu- cratieve bussiness in andere han- delsondernemingen. Zo is de fami lie betrokken bij de oprichting van de stearine kaarsenfabriek De Apollo' aan de Buitenhavenweg waar vele vrouwenhanden de fa- briek groot hebben gemaakt. En hadden aandelen in de vele Schie damse molens die de stad telde. Ook door de graanhandel met ver- re landen als Riga (Letland) in het toenmalige Rusland deden zij za- ken en het boek vertelt vele verha- len hoe en tegen welke prijs het graan, rogge of gerst per last werd ingekocht. Om later weer te wor den verkocht in de Korenbeurs van Schiedam. Een ander voordeel het Baltische hout werd gebruikt voor beslagbakken en andere vaten. De familie was gelieerd aan diver se andere belangrijke families door huwelijken en samenwerkingsver- banden. Zoals met de familie Bur- gerhoudt een andere grote brander- familie en de dynastieen dan de fa milie Pigeaud of Du Bois beide Hugenoten die gevlucht waren voor de inquisitie in Frankrijk. De zonen van deze families studeer- den zonder uitzondering in Leiden of Delft en kwamen zo ook in aan- raking met welgestelde families tot in het buitenland toe. De familie van der Schalk had bezittingen en grootgrondbezit in Leiden bij Zoe- terwoude in Kethel tot in de Betu- we en in Zeeeland toe. Zo is een la tere Van der Schalk nog medeop- richter van Hermes de gegoede sportvereniging uit 1884 die nog steeds bestaat. Ook woonde de uitgebreide fami lie nog lange tijd in Noordwijk waar zo rond 1900 tot aan de Tweede Wereldoorlog zij de villa Schalksduyn bezaten. Beroemde nazaat is ook Henriette Roland Hoist-Van der Schalk die als schrijfster en als socialiste toch het zwarte schaap van de familie werd. Leuk om te weten is dat de Griffi- oenstraat die van de Lange Haven naar de Westvest loopt genoemd is naar de Bierbrouwerij De Griffi- oen die ook in bezit was van de ge- broeders Van de Schalk maar die volgens de schrijver om onduide- lijke reden waarschijnlijk door Heineken werd overgenomen en lam gelegd. Brocrsvest 9 (Koemarkt) 3111 EA Schiedam En maak tevens kennis met enze nieuwe dinerkaart. Tel. 010 - 273 53 25 1 3 E-mail: infe@havana-sehiedam.nl Aan de kinderen is ook gedacht. www.havana-schiodam.nl BHHH nfey BAR RESTAURANT H T Naast prachtige meubelen en een goed advies kunt u bij Woonfacet ook terecht voor een complete collectie woontextiel: gordijnstof- fen, tapijt en vinyl. Er is rekening gehouden met ieders smaak, zodat u er zeker kunt slagen. Voor uw gehele interieur: Woonfacet, zeker uw stijl St. Liduinastraat 52 WON INGIN RICHTING 3117CTSchiedam •aKlltl^lhJICIEIT Tel. 010-4260193 V t KI Im V7 Wl b I b K Vo/opgratisparkeergelegenheid! DONDERDAG KOOPAVOND De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Stankklachten uit Vlaardingen Op maandag 18 maart ontving de meldkamer van de DCMR drie klach ten uit Vlaardingen over een lucht van rotte eieren. De klachten kwamen tussen kwart over twee en half drie binnen, Na onderzoek door de uit- rukdienst van de meldkamer bleek dat Shell Nederiand Raffinaderij op de Vondelingenplaat de klachten veroorzaakte. Een kleine hoeveelheid mercaptaan was ontsnapt tijdens een storing in het productieproces, Mercaptaan is een sterk ruikende, maar bij lags concentraftes onge- vaarlijke geurstof. Mercaptanen worden onder andere gebruikt om het reukloze aardgas een gaslucht te geven, Lawaai van mechanische muziek Wekelijks komen er klachten bij de meldkamer binnen over mechani sche muziek van de Rotterdamse kledlngzaak Episode. Deze week voert de DCMR daar geluidmetingen uit. Afhankelijk van de uitkomsten van deze metingen zullen maatregelen worden getroffen om de gelutds- overlast te beperken. Klachten over industrielawaai Donderdag 21 maart kwamen de hele dag klachten binnen over industrielawaai. De meeste klachten waren afkomstig uit Oostvoorne. Uit onderzoek van de meldkamer bleek dat het lawaai werd veroorzaakt door verschillende bronnen. In de Amazonehaven werden schepen beladen en bij overslagbedrijf EMO op de Maasvlakte werden zeesche- pen gelost. Ook reden vrachtwagens af en aan en rangeerden goede- rentreinen. Al deze geluidsbronnen bij elkaar gaven veel geluidsover- last. Ook het weer speelde een rol. Door grote temperatuurverschillen ontstond er inversie. Een inversie is een warme luchtlaag boven op een koudere luchtlaag. Beide luchtlagen mengen zich niet met elkaar. Onder deze weersomstandigheden wordt als het ware een barriere gevormd, waardoor het geluid, meer dan normaal, wordt weerkaatst. www.dcmr.nl De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Groot nieuws: Leefbaar Schiedam wil over twee jaar een referen dum in Schiedam houden. Zo, zo en waarover dan wel? Nou, dat kunnen ze nog niet bekend maken oftewel we moeten nog een on- derwerpje verzinnen. Schoenmakers c.s schreeuwen het van de da- ken. Want, -en dat is hun Leefbaar-programma punt: 'De Kloof tussen Burger en bestuur moet gedicht worden'. En hoe doeje dat, door het referendum -van D66 en de Romeinen- van stal te halen. Oude wijn in nieuwe zakken. Lijkt mooi maar is het niet. Want het gaat helemaal niet om de bur ger bij het beleid te betrekken maar in wezen om beslissingen van diezelfde overheid te legitimeren. Brood en spelen. Maar de gee- mancipeerde burger is niet van gister en trapt niet in deze democra- tische val. De moderne burger wil als consument helemaal niets met politiek te maken hebben. Behalve als zijn belang in het geding komt, dan is 'tie' mans genoeg om de dwaling van de politiek even recht te zetten. Zie Land van Belofte of andere plannen die door las- tige burgers met succes tot aan de Hoge Raad worden aangevoch- ten. De moderne burger heeft geld en middelen zat om metjuridi- sche steun de zaak recht te zetten. En zo bezien is de 'aardschok' van de electorate winst van alle 'Leefbaren en Fortunisten' ook een uiting van de zelfstandige burger. Zo van 'we zullen ze even laten zienen 'Not in my backyard'. Twee weken geleden werd bij onze buurman een eerste (pilot) refe rendum gehouden voor een nieuwe burgemeester. Vlaardingen werd even wereldnieuws en zes cameraploegen versloegen in twee minuten 'deze Unieke gebeurtenisDe show in de Harmonie kostte een bom duiten maar was helaas alleen maar door de 'gekende' honderdvijftig notabelen te zien met een gratis kaartje. Terwijl de gewone kiezer het moest doen met eenfoldertje en stembiljet. Keuze uit twee voorgekookte kandidaten. Een keuze van Niks. Zo ook met dit 'originele' idee voor een referendum in Schiedam door Leefbaar Schiedam. Mogen we dan echt kiezen of wordt het weer een schijnkeuze tussen erfpacht met of erfpacht zonder. Tus sen de A4 met tunnel of eentje zonder dak. Tussen gele of witte straatverlichting of tussen 2.0 of 2.4 parkeerdruk in de wijken? Net als het idee van Leefbaar Schiedam om 'speciale' wethouders aan te stellen. Dus een wethouder die de Kloof tussen burger en overheid gaat dichten. Often die de (on)Veiligheid gaat aanpak- ken. Of een wethouder voor Normen en Waarden. Een wethouder tegen de Hondenpoep of die het Belangen-Parkeren gaat regelen. Nee, ik geloof er allemaal niets van. En Leefbaar Schiedam moet eens met originele ideeen aankomen. Bijvoorbeeld: een referendum of wij wel een referendum willen. Frank Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3