Waar halen zij de bio- logische bood- schap- pen? Veel nieuwe biologische producten in de winkels Open dagen biologische boeren Gratis Winnende champignonrecept EKO groeit, vooral in de supermarkt Terra Futura op de Floriade Meer informatie? Hartige yoghurtsoep Op weg naar vijf procent in 2004 BUND GEPROEFD DE LEKKERSTE KOE IN DE WEI Q07 Week 18 CX04 WaWii Op de votgende websites is (veel) meer informatie te vinden over biologisch eten: www.bioloqischinhetscbap.ni altes over het assortiment in de supermarkten en wetens- waardigheden over de producten die daar te koop zijn www. piatformbioioQica. n I met nieuwe ontwikkeiingen, beleid en promotie-activiteiten www.voedinascentrum.nl uitleg hoe de biologische landbouw werkt en met uitgebreide informatie over verschillende groepen voedingsmiddelen Mevrouw Horbach uit Amstelveen heeft de champignonreceptenwedstrijd gewonnen die in december in de huis-aan-huis-kranten stond. tezers konden hun eigen recept voor biologische champignons insturen. Voorwaarde was dat in het recept de kwaliteit van biologisch goed tot zijn recht komt. Het is een.recept uit haar geboortestreek in Zuid-Limburg. Geblancheerde, uftgelekte champignons liggen een dag in een marinade van een mooie olijfolie met peper en grof zeezout, citroen of balsamico-azijn en verse korian- der. Heerlijk bij de borrel, aldus mevrouw Horbach, die als kind de champignons's morgens vroeg zelf ging plukken. Biologischer kan het niet! De jury, onder voorzitterschap van Gert Jan Hageman van het spraakmakende nieuwe restaurant De Kas, vond dat in het winnende recept verfijnde smaak en eenvoud gecombineerd zijn. De winnaar krijgt een etentje voor twee personen bij De Kas. Zoveel mogelijk van de groenten en kruiden voor de keuken komen uit eigen kwekerij of van bevriende tuinders die waar mogelijk biologisch tefen. recept 1 komkommer 3 tomaten 1 kleine groene paprika 1 ui 1 eetlepel gehakte dille 1 eetlepel gehakte peterselie 1 theelepel gemalen karwijzaad 1/2 I yoghurt of biogarde 1/8 I slag room wat melk peper zout paprikapoeder Leg de geraspte komkommer in een kom en strooi er zout over. Laat een uur op een koele plek staan. Tomaten en paprika toevoe- gen en pureren met de staafmixer of blender. Vervolgens ui, kruiderij en yoghurt erbij en luchtig klop- pen. Op smaak brengen met peper en zout, eventueel verdunnen met wat melk. Serveer de yoghurtsoep op een warme dag en garneer met toefjes ongezoete slagroom, bestrooid met wat paprikapoeder. "Ik koop bijna alles in de natuurvoe- dingswinkel. Je kunt het zo gek niet bedenken, of ze hebben het. En bijna alles is biologisch. Sommige produc ten zijn wat duurder. Maar andere juist weer verrassend goedkoop om- dat ze er flink wat omzet in hebben. In de natuurwinkels vinden we ook lekker nieuws voor op de sla: kant-en-klare sladressings in een handige fles, verkrijgbaar in drie varieteiten. De opmars van biologisch beperkt zich niet tot het bord. We ontdek- ten ook nieuwe huidverzorgings- producten op basis van biologi sche plantaardige ingredienten. Zuivel: het succes van de biologische landbouw De groei in biologisch zet goed door. Waar de traditionele land bouw het moeilijk heeft en boe- ren hun bedrijf staken, zien we een groei van het aantal biologi sche boeren en tuinders. De afzet via de supermarkt maakte in 2001 een enorme sprong vooruit. Dat blijkt uit de EKO-monitor van de brancheorganisatie Platform Biologica. In ons land werken nu ruim 1500 boeren en tuinders op biologische wijze. In 1999 waren dat er 1200. Samen benutten zij een kleine twee procent van het totale land- bouwareaal. Dat lijken kleine aan- tallen, maar de groei zet wel door. Dat is vooral .in de omzet te zien: de totale markt voor EKO-produc- ten is in 2001 met ruim 23% geste- gen tot 355 miljoen euro. Super markten nemen een groot deel van de groei voor hun rekening. Sinds 1998 zagen zij hun omzet vervijfvoudigen. Hierdoor is de supermarkt het belangrijkste ver- koopkanaal voor biologische pro ducten geworden. Ook bij de natuurwinkels is een toename in de afzet te zien: zeven procent vorig jaar. De MKZ-crisis vorig jaar heeft veel consumenten doen besluiten meer biologische producten te kopen. Het gaat vooral om vlees en zuivel. Opvallend genoeg is het juist biologisch rundvlees dat veel gekocht wordt, terwijl in de gang- bare markt ruim 2,5 keer zoveel varkensvlees als rundvlees ver- kocht wordt. De regel dat consu menten niet meer dan 25% extra willen betalen voor biologisch, gaat niet altijd op. Een van de meest succesvolle biologische pro ducten, halfvolle melk van Albert Heijn Biologisch, is 40% duurder dan 'gewone' melk. Zuivel is sowieso een van de meest succes volle biologische productgroepen. De afzet van biologische zuivel in Nederland is in 2001 met 25% sterk gestegen. Naar verwachting zal de groei doorzetten. Overheid en bedrijfsleven hebben samen als doel gesteld om in 2004 een marktaandeel van vijf procent te halen voor biologische producten. WlE KOOPT BIOLOGISCH Onderdeel van de EKO-Monitor is een consumentenonderzoek. Een opmerkelijke uitkomst is dat mensen met lage en middellage inkomens trouwere kopers van biologische producten zijn dan mensen met middelhoge en hoge inkomens. De hogere prijs is blijk- baar voor deze groepen geen obstakel. Het kopen van biolo gische producten is duidelijk meer een kwestie van keuze en levens- stijl. De belangrijkste redenen om biologische producten te kopen zijn milieu (51%), gezondheid (49%), smaak (41%) en het feit dat het biologische product geen gif of 'rommel' bevat (28%). De wens de biologische landbouw te steunen scoort 14%. Aardappe- len, zuivel, groenten en fruit zijn de meest gekochte EKO-produc- ten, gevolgd door eieren, granen en brood. Op de wereldtuinbouwtentoon- stelling Floriade mag de biologi sche landbouw natuurlijk niet ontbreken. Op een speciaal eiland, Terra Futura, kunnen bezoekers kennis maken met bio logische bomen, planten en bloe- men. Er is zelfs een eetbare sier- tuin. In een bodembioscoop is het fascinerende bodemleven te zien. Voor biologische telers is het bodemleven erg belangrijk. In een handvol vruchtbare aarde leven meer organismen dan er mensen op aarde zijn! Daarom zijn de telers zuinig op de bodem en telen ze zonder kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen. Elke laatste vrijdag van de maand is op de Floriade een dag met thematische rondleidingen en een proeverij. Alle informatie over openings- tijden, activiteiten en route- beschrijvingen is te vinden op www.platformbiologica.nl Van wijn tot ontbijtkoek, van dag- verse zuivel tot koffie, van bijna alle producten is wel een biologi sche variant te vinden. In super markten zijn steeds meer gemak- kelijke producten met EKO-keur- merk te koop. Kant-en-klaarmaal- tijden bijvoorbeeld of lekkere vleesvervangers - de bekende vegaburgers- en voorgesneden groenten. Het Apartje, een voor- gekookt aardappelpartje, ligt bij de verse aardappelproducten in het koelvak. Het is uitsluitend bio logisch te krijgen, ziet er feestelijk uit en staat binnen tien minuten op tafel. Vooral lekker om te bak- ken. Aan verse producten valt verdfer op dat steeds meer tuinkruiden en ook luxe sla zoals rucola het bekende EKO-stempeltje hebben. Bij de grootste super van het land is nu ook een aantal gedroogde kruiden en specerijen biologisch. We zagen knoflookpoeder, peper, kerrie en paprikapoeder en Italiaanse kruiden, oregano en basilicum. Om in Mediterrane sfeer te blijven kan dan ook nog de passato di pommodoro genoemd worden. De pasta is al langer biologisch te koop, dus zo zet je snel een heerlijke Italiaanse maaltijd op tafel. En wie er een wijntje bij wil: het assortiment biologische wijnen neemt snel toe, al moet je er wel even naar speuren op de etiketten. In de natuurwinkel valt vooral op dat werkelijk alles biologisch te koop is. Nieuw zijn daar vruchten- sappen in pak, die tot voor kort alleen in minipakjes te krijgen waren. Nu zijn het appelsap, het sinaasappelsap en het multivruch- tensap ook in handige hersluitba- re literpakken te koop. De sappen zijn puur natuurlijk en zo smaken ze ook. Niets toegevoegd, niets weggelaten. Een bijzondere innovatie is een nieuwe soort zonnebloemolie die veel meer meervoudig onverza- digde vetzuren bevat: 'high oleic'. Goed idee voor wie op zijn cho lesterol wil letten. De eigenschap- pen van deze olie zijn vergelijk- baar met olijfolie. De smaak is neutraal en hij is bijzonder geschikt om te bakken en frituren. De olie is in flessen te koop, maar wordt ook gebruikt in hazelnaot- pasta en andere smeersels voor op het brood en in chips. vertelt hij. 'Vooral melk, yoghurt en karnemelk zijn niet meer weg te denken. Het zijn heel pure pro ducten, die weinig bewerkingen ondergaan.' Sinds 1996 bieden supermarkten biologische melk en yoghurt aan. De doorbraak kwam in 1999 en 2000. Sindsdien is de opmars van biologische zuivel niet meer te stoppen. De verkoop stijgt jaar- lijks met zo'n twintig procent. Vorig jaar was het marktaandeel in sommige grote supermarkten zelfs al rond de acht procent. Mensen kiezen voor biologisch om uiteenlopende redenen. Dat kan de zorg voor het milieu zijn, of de persoonlijke gezondheid. Eenmaal geproefd geeft de smaak uiteindelijk vaak de doorslag. 'Veel mensen kopen biologische karnemelk en yoghurt vanwege de lekkere milde smaak,' vertelt Crombags vol trots. 'In proef- panels komt biologisch vaak als. lekkerste uit de bus. En sommige mensen halen in een blinde test feilloos de biologische melk er uit. Persoonlijk denk ik ook dat biolo gische zuivel gezonder is. De melk die wij gebruiken voor onze pro ducten bevat geen residuen of toevoegingen. En ik ben niet de enige. Het wachten is alleen nog op de wetenschappelijke onder- bouwing.' Kijkeri bij de boer is altijd leuk. Op 22 en 23 juni zetten ruim 170 bio logische boeren in heel Nederland hun staldeuren open. Allerlei bio logische bedrijven zoals melkvee- houders, akkerbouwers, maar ook wijnbouwers en varkenshouders laten zien hoe zij hun producten maken. Kom dus kijken en vooral ook proeven. ledereen is welkom, ook de kinderen. Voor hen zijn er speurtochten en kleurplaten. Volwassenen kunnen in een onge- dwongen sfeer meer te weten komen over hoe biologische boe ren werken. Dit jaar doen aan de landelijke Open Dagen veel be drijven mee die ook actief betrok- ken zijn bij natuurherstel en -ontwikkeling rondom de boerde- rij. Veel bedrijven liggen trouwens aan een fietsroute. Een bezoek wordt zo een lekker dagje uit. Op de website (www.platformbio- logica.nl) zijn alle bedrijven te vin den die meedoen. Bezoekers zijn welkom van 10 tot 16 uur. "Een keer per week doe ik bood- schappen, bij de supermarkt. Ik heb geen zin in het aflopen van een paar winkels. Ik koop biologisch wat ik bio logisch krijgen kan. "Sinds ik de boerenmarkt in mijn woonplaats heb ontdekt ben ik daar wekelijks te vinden. Het is echt een uitje voor me. Alles is vers en voorde- lig en ik vind het gezellig om van kraam naar kraam te gaan. "Bij mij in de buurt is geen natuurvoe- dingswinkel en mijn supermarkt heeft niet alles wat ik zoek. Dus bestel ik EKO-producten telefonisch. Alle kruide- nierswaren en vlees worden een keer per week thuis bezorgd en het kost geen cent extra. Hartstikke handig." "Een boer in ons dorp verkoopt zijn eigen biologische melk en eieren, gegarandeerd vers en met het EKO- keurmerk. Daar koop ik graag. Kan ik gelijk even een praatje maken. Deze pagina is een initiatief van Centraal Bureau Levensmiddelenhandel, LTO-Nederland, Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Platform Biologica, Rabobank, Triodos Bank, Stichting Merkartikel en Stichting Natuur en Milieu, in het kader van de 'Task Force Marktontwikkeling Biologische Landbouw'. Postbus 3060, 5203 DB Den Bosch. gen. Natuurlijk zijn er melk, kar nemelk, vanillevla en yoghurt, de zogeheten natte dagverse pro ducten. Maar verder ook biogar- de-yoghurt, zowel naturel als met vruchten en slagroom, creme frai- che, roomboter en magere kwark. Bij de luxe producten is niet alleen de zuivel biologisch, ook alle andere ingredienten. In veel supermarkten is inmiddels ook volop Goudse kaas te vinden met het EKO-keurmerk. Voorverpakt in stukken, in plakken of geraspt. En daarnaast vaak vers van het mes. Het grote pluspunt van biologi sche zuivel is dat het zonder hulp van kunstmest en kunstmatige toevoegingen gemaakt wordt. De boer voedt zijn koeien op gezon- de wijze: zij grazen op een na tuurlijk bemest weiland en leve- ren zuivere melk. In de zuivelfabriek maakt men daarvan eerlijke producten. Een van de grootste leveranciers is De Groene Koe, een speciaalfabriek van Campina. Edwin Crombags is marketing manager. 'De groei in biologische zuivel is enorm,' Heeft u de smaak van biologisch te pakken? Dan is Smaakmakend vast iets voor u. Een kleurrijk magazine vol verrassende en eigentijdse recepten met produc ten van eigen bodem! Verder leest u alles over biologische landbouw en voeding. Helemaal gratis. Bestel de nieuwste Smaakmakend via www.platformbiologica.nl of schrijf naar Stichting Biologica, Postbus 12048, 3501 AA Utrecht. Het magazine is ook verkrijgbaar in de natuurwinkel. Wie aan zuivel denkt, denkt aan melk. Koeien in een sappig groen weiland - Hollandser kan het niet. De laatste jaren kiezen steeds meer mensen voor biologische zuivel. Omdat het lekker is en puur natuur. Inmiddels is in bijna iedere supermarkt wel biologi sche zuivel te vinden. De zuivel is het paradepaardje van de biologi sche sector. Of is het de parade- koe? Bijna alles wat op zuivelgebied te bedenken is kun je vandaag de dag in biologische kwaliteit krij-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 13