HHHHH 1,2 en 3 kampioen en ook nog eens 6000 euro rijker 2001/2002 Productie van natuurgeneesmiddelen heeft geen geheimen meer na het bezoeken van open dagen i r. maasstad Derde kampioenschap in vierjaar Excelsior'20 w e e k b I a d weekblade i i buitenbeentje 28-0 vV"s-y •- Xv*-, SWSMC uitgebekerd na bizar duel Mario Been presenteert Nu het einde van de voetbalcompetitie na- dert, wordt de spanning rond de verkiezingvan de Radio Rijnmond 'Voetballer van het Jaar' opgevoerd.Vanaf heden zullen wij daar om alleen de cijfers van de gespeelde wedstrij den meenemen in het bulletin en het gemid- delde van de speler ach- terwege laten. EXCELSIOR FEYENOORD Radio Rijnmond Voetballer van het Jaar wordt mede mogelijk gemaakt door SPARTA L j in -* - - v Het gebruik van kruiden als geneesmiddel is al zo oud als de mensheid zelf. Zonder kennis van specifieke kruiden zouden de Egyptenaren nooit in staat zijn geweest hun doden te mum- mificeren. (Hoewel in dit geval niet van genezing maar van conservering sprake is). Zelfs de aartsvader van de hedendaag- se geneeskunde, Hyppocrates gebruikte meer dan 250 planten. In een ver verleden leefden er in West-Europa wijze vrouwen (vroed-vrouwen) met een enorme kennis van de kosmos, het leven op aarde, mineralen en planten, Deze vrouwen verzorg- den zieken, kraamvrouwen, gaven adviezen in moeilijke kwesties en probeerden hun kennis door te geven. Door hun speciale omgang met de natuur wisten zij op een gegeven mo ment welke kruiden bij welke ziekten hoorden. Kwaaltjes rondleiding tuin Woensdsg 1 rnei 2002 XQ55 SCHIEDAM - Wie vijf minuten voor tijd met 3-2 voorstaat en op dat mo ment een strafschop van de tegenstander weet te stoppen, heeft goede pa- pieren om de eindoverwinning binnen te slepen, zou je zo denken. Voet- bal blijkt echter steeds weer een onvoorspelbaar spelletje en zeker als dit seizoen SVVSMSC een van de partijen is. De Schiedamse zondag hoofd- klasser gaf afgelopen zaterdag in de halve finale van de districtsbekerstrijd tegen Scheveningen opnieuw een voorsprong in de slotfase nog weg. Re- sultaat voor de ploeg van trainer John de Wolf was een strafschoppenserie die alsnog een finalist moest aanwijzen. In deze loterij trok SWSMC aan het kortste eind. Maar in die beslissing speelde de scheidsrechter een op- vallende rol. De wedstrijd SVVSMC-Scheveningen was een wedstrijd waar alles in zat. Twee teams die wilden voetballen en die elkaar goed in evenwicht wisten te houden. Resultaat was een ongemeen spannende ont- knoping. Daarin namen de Schiedammers tien minuten voor tijd een 3-2 voorsprong. De vreugde hierover was van korte duur want Scheveningen nam meteen het roer in de wedstrijd over en forceerde vijf minuten voor tijd een strafschop. S V VSMC-goalie Ruben Muskiet wist deze Schevenin- gen-kans onschadelijk te maken maar moest enkele minuten later toch grabbelen na een laatste wanhoopsoffensief van de zaterdag-hoofdklasser. *4t Zaterdag heb ik in Hamburg de wedstrijd van Borussia Dort mund tegen HSV bekeken. Wat een knaller van een wed strijd was dat, en vol emotie. Voor de rust al twee rode kaarten en m totaal zeven doelpunten en zeven gele kaarten. Borussia heeft goede zaken gedaan door te winnen, want het heeft de koppositie van Leverkusen overgenomen. Zaterdag kunnen ze in eigen huis kampioen wor- den als ze van Werder Bremen weten te winnen. Laat ze dan maar lekker lang doorfeesten! De spitsen van Borussia zijn me het meest opgevallen. Amoru- so, Roller en Rosicky vormen een levensgevaarlijke aanvalsli- nie. Die moeten wij dus zo min mogelijk aan de bal laten. Wij hebben eerder in Europese wedstrijden laten zien dat we een goed team hebben, maar Duitsers blijven Duitsers. Borussia heeft ook een hecht team. De finale wordt denk ik een open wedstrijd die twee kanten op kan gaan. Misschien moeten ze bij de UEFA overwegen om de finale weer net als vroeger over twee wedstrijden te spelen. Een uit- en een thuiswedstrijd. Dan kun nen veel meer supporters erbij zijn. Het is jammer dat zo veel mensen nu teleurgesteld zijn omdat ze niet bij deze speciale wedstrijd kunnen zijn. Ik word de hele dag gek gebeld door mensen die nog aan kaarten willen komen. Ik hoop dat ze ergens grote televisieschermen neerzetten voor iedereen zonder kaart, al is dat na- tuurlijk lang niet hetzelfde als in de Kuip. Wat een op- luchting zon dag na de overwinning op Heeren- veen. Onze doelstelling was gehaald en dat hebben we op een in- getogen manier gevierd. We zijn gezellig wat wezen eten en drinken. Meteen na de wed strijd tegen Heerenveen merkte je dat de finale nu echt gaat le- ven bij de spelers. De trainer heeft het daarvoor nog afgehou- den, want we moesten eerst die derde plaats veilig stellen. Dankzij de overwinning op Heerenveen kunnen wij ons nu helemaal op de finale richten. De uitwedstrijd tegen Willem II doet er niet meer toe. Veel spe lers zullen die wedstrijd dan ook rust krijgen. Van competi- tievervalsing kan er geen spra- ke zijn, want Willem II staat in de middenmoot en heeft niks meer te winnen of te verliezen. Feyenoord heeft nog wel gepro- beerd om de wedstrijd te ver- vroegen naar zaterdag, maar daar wil de KNVB niks van we ten. Zij noemt dat wel competi- tievervalsing en inderdaad: wij zouden wel eens met 28-0 van Willem II kunnen verliezen. Waar gaat het over? Door Norbert Veringmeier MAASSLUIS/SCHIEDAM - As- sistent-coach van Excelsior'20 Oscar Biesheuvel zag het afgelo pen zondag op het veld van Ex celsior Maassluis allemaal schijnbaar rustig aan. Naast hem op de bank was hoofdcoach Paul de Roos zichtbaar meer ge- spannen. Tijdens de beslissingswedstrijd om het kampioenschap in de derde klasse C liep De Roos regelmatig naar de zijlijn om zijn mannen bij de les te houden. Zelfs toen Schip- luiden, bij een 3-1 voorsprong voor Excelsior'20, inmiddels wel ver- slagen leek, bleef de spanning van het gezicht van de vertrekkende trainer af te lezen. De ontlading be- waarde hij voor het eindsignaal. Grote blijdschap en een tikkie emotie maakten zich van Paul de Roos meester. Hij kreeg het ge- droomde afscheid van een succes- volle peri ode bij Excelsior'20. Drie kampioenschappen in vier jaar! Toch moet er ook veel door het hoofd van Oscar Biesheuvel zijn gegaan afgelopen zondag in Maas sluis. Eerder op de dag was name- lijk ook 'zijn' tweede elftal kampi oen geworden. Maar belangrijker was dat Biesheuvel die volgend jaar de scepter van De Roos over- neemt, als debuterend hoofdtrainer een tweede klasse ploeg onder zijn hoede gaat krijgen. Biesheuvel blijkt in zijn manier van uiten even timide als hij langs het veld ver- toeft. Hij ziet zijn trainersopdracht van volgend seizoen wel als een uitdaging. „Maar dat had ik ook gevonden als we in de derde klasse waren gebleven." Gevraagd naar zijn verwachtingen voor het ko- mende seizoen meldt Biesheuvel vervolgens met even weinig woor- den dat het zeker een leuk seizoen zal worden. Maar waarschijnlijk wordt het ook een zwaar seizoen. Een jaar gele- den bleek namelijk dat Excelsi or'20 toch echt een maatje te klein was voor de tweede klasse. Veel zal er daarom van afhangen of het huidige team intact blijft en of er nog versterkingen te strikken zijn door de Thurledeclub. Maar laten we voor Oscar Biesheuvel hopen dat Excelsior'20 ditmaal wel het hoofd boven water weet te houden want het moet voor een kersverse trainer geen pretje zijn meteen te gen degradatie te strijden. Dit seizoen is het woord 'degrada tie' echter nooit in de Excelsior' 20- hoofden opgekomen. De ploeg van De Roos en Biesheuvel streed het gehele seizoen bovenin mee. Wis- selvalligheid zorgde er echter voor dat op een gegeven het kampioen schap aan hun neus voorbij leek te gaan. Een ferme eindsprint zorgde echter toch weer voor aansluiting bij de kop van de derde klasse C. Zondag bleek in de beslissings wedstrijd echter genadeloos dat Excelsior'20 toch wel degelijk over de beste ploeg van het seizoen beschikte. Schipluiden kwam er op het neutrale Maassluise terrein ei- genlijk niet aan te pas. Bij de 3-0 voorsprong die al na zo'n half uur- tje op het scorebord stond, moest Excelsior'20 zelf een handje toe- steken om de Schipluidenaren weer wat in de wedstrijd te laten komen. Dat deed de Schiedamse ploeg dan ook prompt in de tweede helft door een eigen doelpunt te produceren. Schipluiden wist door deze onverwachte opsteker in de slotfase nog iets van wat op een of- fensief moest lijken op de mat te leggen. Maar eigenlijk was het nooit echt overtuigend. lets wat de grote schare opvallend stille Schip- luiden-fans ook al snel begrepen hadden. Voor Excelsior'20 bleek het zon dag een zeer succesvolle en zelf profijtelijke voetbaldag. Naast het eerste team konden ook het tweede en derde elftal een titel vieren. Daamaast kan de kassier van de zwart/witten binnenkort een be- drag van zo'n 6000 euro tegemoet zien van profclub Sparta. Excelsi or'20 heeft recht op deze vergoe- dingssom omdat trainer Frank Rijkaard bij de Rotterdamse eredi- visionist afgelopen zondag oud- Excelsior'20 speler Murat Mazlum liet invallen in het eerste elftal. Y oussefEl-Akchaoui Michel Breuer 5 Thomas Buffel 6 Danny Buys 8 John Feskens Leo Koswal 5 Cecilio Lopes 4 Zbigniew Malkowski k) 7 Patrick Mtiliga 5 Steve Olfers Cecilio Lopes 4 Brian Pinas 5 Gill Swerts 7 Aan- voerder Paul Bosvelt sleepte zijn team zondag met drie doelpun ten langs concur rent Heerenveen en bezorgde Fey enoord tevens de zo verlangde rust in aanloop naar de 'wedstrijd van het jaar', de finale tegen Borussia Dortmund in de eigen Kuip. Bos velt en de zijnen wisten tijdens de laatste thuiswedstrijd van dit sei zoen met tien man op basis van in- zet en kracht de 1-2 achterstand op de Friezen om te buigen naar een 3-2 overwinning en stelden zo de voorronde van de Champions Lea gue veilig. In de eerste helft zette Bosvelt Feyenoord op een 1-0 voorsprong na een fout van de doelman van Heerenveen. In de tweede helft kopte hij vanuit een voorzet van Aros de 2-2 binnen en niet lang daarna haalde hij ver- woestend uit van buiten het zes- tienmetergebied, 3-2. De uitver- kochte Kuip genoot met voile teu- gen van de veerkracht van de UEFA Cupfinalist. Danny Koevermans Frank Kooiman (k) Michel Langerak Marilia de Santana Dave van der Meer Lorenzo Rimkus Ousmane Sanou Brian Vandenbussche Mauricio Aros Paul Bosvelt Brett Emerton Johan Elipander Brett Emerton Bonaveture Kalou Pierre van Hooijdonk Leonardo Shinji Ono Patrick Paauwe Robin van Persie Jon Dahl Tomasson Kees van Wonderen Edwin Zoetebier (k) Elbekay Bouchiba Cicilia Nourdin Boukhari Denni Conteh Dwight Eli Davy de Fauw Steve Goossen STAD ROTTERDAM VERZEKERINGEN RADIO RIJNMOND ■zm$f 1 V- V -,r MF. \k v Het eindproduct rolt van de band. V-? V- A V „/U\« "A. VS ^«v Bestanddelen van de planten worden verwerkt in homeopatische geneesmiddelen. tekst en foto's Ank Herstel van kruiden inademen, menthol of kamille bijvoorbeeld als je verkou- den bent. Je kunt planten laten we- ken in vloeistof of alcohol. Voor de geneeskrachtige werking van kruiden is uitgebreide kennis nodig, voor leken kan het zelfs ge- vaarlijk zijn om zomaar aan de gang te gaan. Wie kruiden bij een ernstige kwaal wil gebruiken moet altijd eerst zijn huisarts raadple- gen. De grondlegger van de ho- meopathie, Samuel Hanemann (1755-1843) ontdekte een potenti- eermethode die nog steeds wordt toegepast bij de bereiding van ho- meopathische geneesmiddelen. Door een stof trapsgewijs te ver- dunnen, met alcohol of met water, en de vloeistof vervolgens ritmisch met de hand te schudden, komen er ongekende geneeskrachten in deze stof vrij. Deze geneeskrachten kunnen vervolgens aan een tablet, drankje of zalfje worden overge- dragen. De mate waarin de oor- spronkelijke stof nog in het middel aanwezig is. noemt men potenties. Toen de Romeinen het grootste deel van Europa veroverden en daarmee hun eigen denkbeelden aan de overwonnen volken op- legden, werd de cultuur van de wijze vrouwen middels de hek- Op homeopatische middelen staat de potentie aangegeven middels de aanduiding D. Een lage potentie is bijvoorbeeld D6. Steeds meer mensen proberen alle- daagse kwaaltjes op plantaardige of homeopatische wijze de baas te worden. Het gaat hierbij vaak om kwaaltjes die lastig zijn maar waar je doorgaans de huisarts niet voor hoeft te raadplegen, zoals bij voor- beeld bij vallen of stoten. Valkruid oftewel Arnica montana groeit op hoogvlakten en berghellingen. De wortel van dit kruidje heeft een sa- mentrekkende werking. Wie arni- ca-tinctuurop een buil smeert weet zich ervan verzekerd dat de stoffen uit de tinctuur de bloedsomloop op die plek stimuleren waardoor de genezing wordt bespoedigd, vaak blijft zelfs een blauwe plek uit. Ook bij verrekkingen of verzwik- kingen is dit goedje heilzaam. Na- tuurlijk moeten al die kruiden, die nodig zijn voor de bereiding van de geneesmiddelen geteeld, ge- oogst en verwerkt worden. De he- dendaagse (homeopatische)ge- neesmiddelenindustrie redt het niet meer met een kruidentuintje in de kloosterhof. Aan het verbouwen van kruiden worden hoge eisen ge- steld. Soms worden in het wild groeiende planten in afgelegen ge- bieden in de Alpen of in Oost-Eu- ropa gebruikt maar meestal wor den de planten (biologisch-dyna- misch) geteeld op die plek ter we- reld waar dat het beste lukt. Voor belangstellenden is het op open dagen van geneesmiddelen- fabrikanten mogelijk om een kijkje te nemen in de keuken van de ho- meopathische geneesmiddelenin- dustrie. De tuinen en het bezoe- kerscentrum van Alfred Vogel is Harderwijk zijn van half april tot half oktober doorlopend geopend en verheugen zich in een mateloze populariteit bij de vele bezoekers die hier jaarlijks komen. Fabrikan- ten als Weleda in Zoetermeer en VSM in Alkmaar organiseren jaar lijks bezoekers-informatiedagen. Het loont zeer de moeite om eens zdn open dag te bezoeken. Op dui- delijke wijze wordt overal uitleg gegeven en doorlopend worden er De werkzame stof wordt hier uit het product gehaald door middel van condensatie. De vloeistof wordt in kokend water gehangen. De werkzame stofzit in het daardoor ontstane condensatievocht dat via het buizenstelsel weer in de andere kolfterecht komt. allerlei demonstraties verzorgd. Vaak zijn er voor kinderen leuke dingen te doen zoals zelf zalfjes maken. In de laboratoria staan al lerlei mysterieuze drankjes te prut- telen en te stomen. De huidcreme- tjes en badolietjes kunnen meestal voor een gering bedrag in monster- tubetjes en flesjes aangeschaft worden. Wie ook eens een leerzaam dagje uit wil kan informeren bij de be- treffende bedrijven. Het bezoe- kerscentrum van Alfred Vogel is van half april tot half oktober ge opend. De toegang is gratis en het is zelfs mogelijk om hier stekjes van planten aan te schaffen. De open dagen van de overige bedrij ven vinden doorgaans in juni plaats als de natuur in de tuinen op zijn mooist is. Het telefoonnum- mer van Weleda is 079-3631335, website: www.weleda.nl. VSM heeft een gratis informatielijn, 0900-9011 en is op internet te vin den op www.vsminfo.nl. Ook Al fred Vogel heeft een internetsite: www.vogel.nl. (*i*m <-,{,> startpunt: Het loont zeer de moeite om eens een open dag te bezoeken. senjacht praktisch uitgeroeid. Het volk leerde dat wat de mens zelf verbouwt, van God afkom- stig is. Wat vanzelf op komt kan niet anders dan van de duivel af- komstig zijn. Namen van krui den als duivelsklauw, duivels- drek en duivelsbeet herinneren aan deze gedachtegang. Een gedeelte van de oeroude ken nis leefde voort onder de monni- ken die in de kloosters Romeinse/ Griekse kruidenboeken kopieer- den en die meestal random het klooster zelf geneeskrachtige krui den kweekten. Met de opkomst van de moderne geneesmiddelen leken de oude kruidenbrouwsels voorgoed verleden tijd maar niets is minder waar. Moderne genees middelen vinden vaak hun oor- sprong in kruiden maar door de komst van de analytische chemie is men meer en meer in staat om aparte bestanddelen van planten te isoleren. De werkzame stof van een plant kan vaak in laboratoria worden nagemaakt en zo onstaat een synthetisch geneesmiddel. Toepassing van kruiden gebeurt op verschillende manieren. Je kunt kruiden gebruiken zoals je thee zet, heet water erover en even laten trekken. Je kunt ook de dampen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 7