VOETBALTALENTEN 'Schiedamse aanpak jeugdsport uniek' 2001/2002 Kinderen van basisschool leven zich uit in omgebouwdeaardappelmeelfabriek buitenbeentje maasstad Bandy vervangt Chopra BurgemeesterJos Juurlink 'regeert'over Speelstad Oranje finale Back to the eighties football Cricketmanifestatie voor de jeugd weekbladen weekbladen VOETBALCLINIC OP DINSDAG 7 MEI A.S. VOOR: vanafi6jaar presenteert EXCELSIOR SPARTA I FEYENOORD Radio Rijnmond Voetballer van het Jaar wordt mede mogelijk gemaakt door Treinwagons 4" Dirtsdag 7 mei 2002 XQ55 Dortmund is zaterdag kampioen ge- worden. Ik hoop dat ze een flink feestje hebben gevierd, maar dat zal wel niet. Het zijn natuurlijk echte profs. Ze zullen best een paar bier- tjes hebben gedronken, maar daarna staat voor hen ook alles in het teken voor de finale. De trainer is met John Metgod wezen kij- ken naar de wedstrijd van Borussia tegen Werder Bremen. Ikzelf was ook al eens wezen kijken, dus we hebben nu een aardig beeld van die ploeg. Het is gewoon een goede ploeg en daarom is het maar goed dat bij ons in principe iedereen fit is. De stemming in de groep is goed, het is alleen balen dat Brett Emerton niet mee mag doen. Het was een stomme beslissing van de UEFA om die gele kaart niet in te trekken, maar ja, die scheidsrechter heeft zijn eigen interpretatie van wat er gebeurde en van een scheids rechter kan je toch nooit winnen. Hij kan zeggen dat Emerton de bal expres verkeerd legde en op die ma- nier dus tijd wilde rekken. Het is dubbel sneu voor Emerton dat hij niet mee mag doen in de finale, want eerder dit jaar mistte hij met Australie ook al op een haar na het wk. Maar ik ben er van overtuigd dat er voor die jonge nog mooie mo- menten komen. Hij heeft zoveel ta lent. Ik hoop dat we hem nog terug zien in de Kuip, maar de kans is na tuurlijk groot dat hij door een ande- re club wordt gekocht. Ik zou het hem wel gunnen hoor, net zoals ik Tomasson zijn transfer naar AC Mi- laan ook van harte gun. Het is een fantastische competitie waarin hij komt te spelen. Als het zo goed gaat met de club, heb je meer kans dat er spelers wor- den weggehaald. Tijdens de finale zitten er scouts van al- le grote clubs uit de wereld op de tribune. Als een of twee spelers dan een goede wedstrijd spelen, is de kans extra groot dat een club zich voor hen meldt. Het is trouwens ongelooflijk hoe de finale leeft. Je ziet het op televisie en hoort het op de radio; iedereen is er mee bezig. Ik zag trouwens op te levisie dat het in Amsterdam aardig uit de hand is gelopen met de huldi- ging. Ik hoop dat wij niet meer zo stom zijn om het te verzieken. Ik wil dan ook graag alle supporters van Feyenoord oproepen om het niet uit de hand te laten lopen. Ik hou er niet van om op de zaken vooruit te lo pen, maar als we winnen, maak er dan een mooi feest van. Mocht Fey enoord verliezen, doe dat dan met opgeheven hoofd. Mario Been mei a.s. Jeptunus aan de Abraham van Stolkweg (naast het dierenasiel) een voetbaldinic waarin je kunt laten zien wat je aan talent in de benen hebt. Rob Jacobs (ex coach Excelsior, Sparta en Feijenoordj, Nico jalink (ex Sparta), Erik Tammer (ex Heerenveenj en Hans Eijkenbroek (ex Sparta) leiden de clinic. Meedoen? Meldt je op 7 mei in de kantine van Neptunus bij Dhr. Ad Lol (010-4375369) VLAARDINGEN - Fortuna Vlaar dingen organiseert op zaterdag 11 mei voor de derde maal haar 'Back to the eighties football tourna ment'. In dit toernooi/deze reiinie aan de Marathonweg in Vlaardin- gen spelen oud-voetballers van (voormalige) Vlaardingse en Schiedamse voetbalverenigingen korte wedstrijden tegen elkaar. Op de deelnemerslijst prijken de na- men van Hollandiaan, DSS'26, Hermes DVS, SW, Fortuna Vlaardingen. Bijzonder is dat dit jaar ook vv Vlaardingen aan het re- tro-rijtje is toegevoegd. Het toernooi begint om 17.00 uur en op het veld zijn onder meer de verrichtingen te aanschouwen van: Mari Visser, Cees van der Lugt (beiden Fortuna), Hans Verhart, Cees Spruit (beiden Hollandiaan), Jan den Breejen, Rene van Oud- heusden (beiden DSS'26), Jan Kramer, Danny Molendijk (beiden vv Vlaardingen), Jerry Visser, Paul de Roos (beiden Hermes DVS), Rob Bonte en John Marrevee (bei den SVV). Voor de muzikale om- lijsting wordt gezorgd door disco Fun 4 Ever Factory en DJ Busy Bee. Natuurlijk gebeurt dat met muziek uit de jaren '80. SCHIEDAM - Binnen de ge- meente Schiedam worden sinds 2000 extra inspanningen gedaan om schooljeugd aan het sporten te krijgen. Met extra geld van het ministerie VWS zijn, naast de aloude schoolsporttoernooi- en, inmiddels vele projecten op de rails gezet om (onbekende) sporten naar de wijk en de scho- len te brengen. Een succesvol sportkennismakingstraject dat de afgelopen tijd is opgestart tus- sen scholen en cricketclubs, wordt 15 mei op feestelijke wijze afgesloten. Op het Bachplein spelen de deelnemende scholen een onderling crickettoernooi, worden demonstraties gegeven en zijn heuse cricket-internatio nals aanwezig. De intensieve aanpak om het spor ten onder de Schiedamse jeugd be- kendheid te geven, blijkt zijn vruchten af te werpen. Meteen al in het schooljaar 2000/2001 werden door elf verschillende sportvereni- gingen zo'n 400 gymlessen ver- zorgd op basisscholen. Globaal ge- zien begint het sportieve kennis- makingstraject met een algemene sportdag voor groep 7. Hier krij gen alle scholieren de kans om een breed scala aan sporten te leren kennen. Vervolgens probeert de Dienst Sport en Recreatie een aan- tal sporten naar de scholen te bren gen. In dit traject worden sport- clubs en scholen met elkaar in con tact gebracht. Maar om de vrijwil- lige clubmensen zoveel mogelijk te ontlasten en op de scholen de sportlessen zo goed mogelijk te stroomlijnen met de overige les- uren, blijft de gemeente wel zorg- dragen voor de coordinatie van het project en voor het verzorgen van de materialen. De kennismakings- trajecten worden vervolgens bij de club afgesloten met een gezamen- lijke bijeenkomst. Inmiddels wor den pogingen gedaan ook het voortgezet onderwijs warm te ma- ken voor deze aanpak. De gemeente Schiedam heeft voor haar sportieve inspanningen reeds landelijke lof toegezwaaid gekre- gen. Vanuit het ministerie VWS wordt de Schiedamse aanpak van jeugdsportstimulering uniek ge- noemd en projectleiders Fer Schroeders en Leon Luijsterberg is gevraagd de Schiedamse formule nader uiteen te zetten tijdens een voorlichting voor sportspecialis- ten. In het cricketproject dat de afgelo pen periode op een aantal Schie damse basisscholen werd gedraaid, werkten de gemeentelijke project leiders samen met Hermes DVS en Excelsior'20. De clubs werd ge vraagd de lessen voor te bereiden waarmee de basis van het cricket overgebracht kon worden, de dienst Eductie zorgde vervolgens voor de lesroosters en de DSR voor de materialen. Voorafgaand aan de schoollessen van de Her mes- en Excelsior-vrijwilligers werden voorts eerst de leerkrach- ten uitgenodigd om tijdens een cli nic de cricketregels uitgelegd te krijgen. Inmiddels hebben de basisscholie- ren het cricket zover onder de knie gekregen dat er woensdag 15 mei ter afsluiting een toernooi wordt georganiseerd op een speciaal aan- gekleed Bachplein in Schiedam- Noord. De onderlinge competitie begint om 14.00 uur. Rond de af sluiting van het schoolproject wordt in het Hof van Spaland een cricketprijsvraag georganiseerd en wordt in Bibliotheek Noord een crickettentoonstelling ingericht. SCHIEDAM - In navolging van Hermes DVS dat een afzegging kreeg van Kosie Venter, moest ook Excelsior'20 op de valreep op zoek naar een nieuwe speler/coach voor haar cricketteam. Vorige week werd duidelijk dat beoogd coach Aakash Chopra niet naar Ne- derland komt omdat hij geselecteerd is voor het Indiase nationale team. Excelsior'20 vond in de 24-jarige David Bandy uit Australie in rap tempo een vervanger. Bandy die batsman/wicketkeeper is bij Scarbourough, was reeds eerder in beeld bij het Excelsior-bestuur maar op dat moment konden de onderhandelingen niet naar beider tevredenheid worden afgerond. Het Australische crickettalent is uit- gekozen op voorspraak van voormalig Excelsior'20 coaches Way ne Andrews en Mark Atkinson. Overigens verhinderde de Bevrijdingsdag-regen afgelopen zondag de start van de cricketcompetitie. De wedstrijden Hermes DVS- HCC en HBS-Excelsior'20 werden, net als alle andere openings- wedstrijden in de hoofdklasse, afgelast. De korte vriendschappelij- ke ontmoeting op vrijdagavond tussen Hermes en Excelsior ging wel door. Deze feestelijke marketing van de seizoenstart werd door Excelsior'20 in winst omgezet Met het oog op de na- competi- tie is het zeer wel- kom voor Sparta dat doel- Y oussefEl-Akchaoui Michel Breuer Thomas Buffel Danny Buys John Feskens Leo Koswal Cecilio Lopes Zbigniew Malkowski k) Patrick Mtiliga Steve Olfers Cecilio Lopes Brian Pinas Gill Swerts Nourdin Boukhari Dwight Eli Elbekay Bouchiba Davy de Fauw Steve Goossen Danny Koevermans Denni Conteh Cicilia Frank Kooiman (k) Michel Langerak Marilia de Santana Dave van der Meer Lorenzo Rimkus Ousmane Sanou Brian Vandenbussche 7 5 6 8 7 5 4 7 5 7 4 5 7 man Frank Kooiman terug is in de gelederen. De ervaren sluitpost toonde in het laatste duel in de reguliere compe titie van het seizoen 2001-2002 waarom hij, mits fit, de onbetwiste nummer 1 is op het Kasteel. Welis- waar bleken de aanvallers van Frank Rijkaard nog immer niet in staat de bal in het netje te krijgen, maar tegen Groningen werden er tenminste ook geen doelpunten ge- incasseerd. Kooiman had het zon dag niet heel erg druk, maar wat hij te doen kreeg handelde hij be- kwaam af. Bij aanvang van het duel tegen de Groningers was te zien dat ook de teamgeest bij de Spartanen terug gekeerd is. Waar Feijenoord de huddle heeft vlak voor de aftrap, hebben de Rood- Witten uit West een oppep-ritueel ingebracht waarbij spelers elkaar opzwepen door met de borsten te gen elkaar te botsen en de handen ineen slaan. Die extra pit is geen overbodige luxe in het verplichte toetje dat voor Sparta op woensdag begint in Den Haag tegen Ado. 6 Maurici Aros 6 Paul Bosveld 6 Brett Emerton 4 Johan Elmander 5 Bonaveture Kalou 6 Pierre van Hooijdonk 7 Leonardo 7 Shinji Ono 6 Patrick Paauwe 5 Robin van Persie 6 Jon Dahl Tomasson 6 Kees van Wonderen 5 Edwin Zoetebier (k) 6 6 6 5 6 7 6 5 6 7 6 7 6 I STAD ROTTERDAM f >1 VERZEKERINCEN RADIO Graven met een hydraulische graafmachine in de zandbak van Speelstad Oranje. Elk kind droomt ervan er mee te mogen werken. tekst en foto's Elisabeth Schop Meer dan driehonderdduizend kinderen in de leeftijd van de kleuter- en basisschool leven zich jaarlijks uit in Speelstad Oranje in het gehucht Oranje, onderdeel van de gemeente Midden—Drenthe. Speelstad heeft een eigen burgemeester; de 54—jarige Jos Juurlink. De voormalige bloemsierkunstenaar uit het Overijsselse Slagharen ziet er dagelijks op toe dat de jeugd zich amuseert. In zijn blauwe pantalon, witte overhemd, zijn ambtsketen en de speciaal voor de burgemeester ontworpen hoge hoed, wandelt hij door en over het complex. I Jaarlijks passeren zo'n driehonderdduizend kinderen de toegang van Speelstad Oranie dat zeven dagen per week geopend is. Juurlink schudt handen, vraagt waar kinderen vandaan komen en wil natuurlijk weten of ze het naar hun zin hebben. Als er iemand ja- rig is, zoals onlangs Kevin van der Vlies uit Hoogvliet, dan schenk de burgervader een magnetisch beeld- je van zichzelf als herinnering. Ke vin vierde zijn vijfde verjaardag in Speelstad, samen met zijn oudere zus Ilona en hun opa en oma. Ter- wijl hun kleinkinderen zich amu- seerden op de ruim honderd attrac- ties, genoten de grootouders in de ruime hal van een heerlijk kopje koffie. Omdat Speelstad Oranje voor kin deren is opgezet, kunnen begelei- ders op de overal aanwezige zitjes toezicht houden op het kroost. Van die taak kwijten de medewerkers van het vermaakcentrum zich eveneens uitstekend. Alom zijn de mannen en vrouwen in hun oranje outfit aanwezig en waken over de veiligheid. Dat is nodig, want op hoogtijdagen lopen er zo'n vijfdui- zend kinderen met hun begeleiders rond. Ondanks dit enorme aantal, zijn er vrijwel geen wachttijden bij de attracties. „Er kunnen ongeveer zestienhonderd kinderen tegelijk ergens aan deelnemen," weet bur gemeester Juurlink uit onderzoek. Op de dag van ons bezoek was het niet werkelijk druk. In een deel van Nederland waren de scholen al- weer begonnen. Voor de wel aan wezige kinderen in Speelstad - al- tijd nog een dikke duizend - was volop keuze in de draaimolens, bootjes, monorails aan het plafond, achtbaan, superglijbanen, loop- ings, trampolines, wipkippen, looptrommel, luchtfietsen, kege- len, reuzenrad, treintjes, monorail, amusementsspelen, zandbak, hy draulische graafmachines, botsau- to's, lachspiegels, piratenschip, ta- felbiljart en nog tientallen andere attracties. Die staan opgesteld in een voormalige fabriekshal, die een omvang heeft van ruim vier voetbalvelden en waarvan het enorme dak rust op 165 kolom- men. Wie van het spelen moe is geworden, gaat uitrusten in de bio- scoop waar de nieuwste tekenfilms worden vertoond. De fabriek dateert van 1913 en hier en daar is de herinnering aan die tijd levend gehouden. Zo staat er nog een stoommachine van Stork uit de begintijd. Voorts krijgt de intact gebleven schoorsteenpijp in de toekomst een bijzondere func- tie. Het 45 meter lange herken- ningsbaken krijgt een glazen bui- tenlift en wordt daarmee de 'Euro- mast van Oranje'. Naast de groot- ste overdekte speelstad van Neder land telt het dorpje Oranje, dat zich uitstrekt langs het Oranjekanaal, honderdvijftig inwoners, een school, een cafe—snackbar en een buurthuis. Juurlink benadrukt dat Speelstad Oranje een speelcentrum is zonder educatie aspecten. „Die zijn buiten de deur te vinden, in de natuur in de wijde omgeving, maar ook in steden als Assen en Hoogeveen. Ondanks het ontbreken van educa- tieve zaken voor leergierige schoolklassen, is Speelstad Oranje jaarlijks de bestemming van veel scholen voor meerdaagse school- reizen of jeugdkampen. Het com plex beschikt op een bovenverdie- ping over tweehonderd slaapplaat- sen, verdeeld in kamers voor vier, zes, acht en zestien personen. Voor deze voorziening met het karakter van een jeugdherberg boeken niet alleen scholen en verenigingen, maar ook gezinnen met kinderen. Voorts zijn er multifunctionele ruimten, uitgebreide keukenvoor- zieningen en een buitenterreas. Speelstad Oranje, dat onderdeel is van de pretpoot van het Van der Mostconcem (Kernwasser Won derland in het Duitse Kalkar, Pres ton Palace in Almelo), gaat uitbrei- den in de sector 'meerdaags ver- blijven'. Rondom het complex, waar ook een gigantisch terrein voor gratis parkeren is ingericht voor vijfhon- derd auto's en 25 touringcars, komt Pipodorp met driehonderd bijzondere vakantieverblijven. Het hoofdbestanddeel van een verblijf is een treinwagon, afkomstig uit landen van het voormalige oost- blok. Van der Most kocht deze eni- ge jaren geleden op. Sindsdien staan de rijtuigen naast Speelstad Oranje in afwachting van hun nieuwe bestemming; het huisves- ten in Pipodorp van vakantiegan- gers. Vanwege voorrang die Van der Most in het verleden gaf aan het financieren van andere projec ten, en ook hij geld maar een keer kan uitgeven, leidde het wagon- project een sluimerend leven. Het ontwaken is nabij sinds het hotel- en uitgaanscomplex De Bonte We- ver in Slagharen eerder dit jaar door brand volledig in de as is ge- legd. Van der Most wil op het ter rein van het ondertussen gesloopte complex een nieuwe accommoda- tie bouwen, maar de gemeente Hardenberg - waar Slagharen deel van uitmaakt, is niet voornemens een bouwaanvraag serieus in be- handeling te nemen. Voor Van der Most is dit een nadrukkelijk gege ven om zijn Pipodorpplannen bij Speelstad Oranje uit de kast te die- pen. Tot genoegen van burgemees ter Jos Juurlink. Zijn stellige ver- wachting is dat de eerste honderd wagonhuisjes binnen afzienbare tijd gerealiseerd zijn voor verblijf van vier tot acht personen per Pipo- unit. Op een papiertje tekent Juur link de aanbouw die elke wagon krijgt, waar de woonkamer komt, het sanitair en de slaapplaatsen. „Dat wordt een suces, zeker we ten," lacht hij. „Want we bieden straks een totaalprogramma en het drie uur langer geopend zijn van Speelstad Oranje. Nu sluiten we nog om zes uur 's avonds." Evenals in Kernwasser Wunder- land en Preston Palace betaalt de tijdelijke bewoner van Pipodorp straks een prijs voor een totaalpak- ket. Dus voor het verblijf, het ge- bruik van alle faciliteiten, eten en drinken. Daarnaast kan men met een eigen pendeldienst gebruikma- ken van het tropisch zwemcentrum annex overdekte ijsbaan De Smelt, tien kilometer verderop in Assen. Dit nieuwe complex is eveneens onderdeel van het concern van Van der Most. Juurlink: „Daar- naast is het mogelijk om per (ge- huurde) fiets de fraaie natuur in de omgeving te verkennen. Overal zijn routes uitgezet. De mogelijk- heden voor een leuke vakantie zijn legio." Twintig jaar geleden werd in het gigantische complex nog strokar- ton geproduceerd. De opkomst van de plasticindustrie heeft karton als verpakkingproduct minder belang- rijk gemaakt, waardoor deze be- langrijke bron van werkgelegen- heid in het noorden van Nederland teloor ging. Door onbruik van de leegstaande fabriek dreigde ver- paupering en sloop. Dat ging het toenmalige gemeentebestuur aan het hart. Van der Most kreeg het verzoek er 'iets bonteweverigs' van te maken. De ondernemer zag daar niets in, wel in het realiseren van een bijzonder kinderparadijs. In 1985 kocht hij de fabriek en de benodigde grond daaromheen. Juurlink, die zijn leeftijdgenoot Van der Most kent van hun weder- zijdse woondorp Slagharen, raakte vanaf dat moment bij het project betrokken. „Vijf jaar van plannen- maken, slopen en opbouwen gin- gen vooraf aan de opening in juli 1992," weet Juurlink als geen an- der. Begonnen met enkele tiendui- zenden bezoekers, weten Neder- landse en Duitse kinderen en hun ouders de weg naar de superspeel- tuin nu uitstekende te vinden. Er staan nog andere vernieuwingen en uitbreidingen op stapel, waar burgemeester Juurlink echter nog niet op wil vooruitlopen. „Dan is de verrassing straks des te groter," lacht hij geheimzinnig. Speelstad Oranje is zeven dagen per week geopend van 10.00 tot 8.00 uur en gevestigd aan Oranje 8, TC Oranje, gemeente Midden- Drenthe, telefoon 0592—458080, fax 0592—458062, e—mail ora@most.nl of via internet: www- .most.nl De toegangsprijs be- draagt 17,50 gulden per persoon, inclusief alle attracties. kinderen tot 2 jaar mogen gratis naar bin nen. Groepen groter dan 20 perso nen krijgen 2,50 korting per per soon. Ook voor de allerkleinsten zijn er leuke attracties, waaronder wipfiguren uit Disneyland.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 7