maasstad Het Ruhrgebied; van industriebolwerk tot toeristenmekka Halve eeuw Essener 'lichtweken' nfei Duitsland; een echt musicalland Wote/s, wmkelcentra, pretparken, musea, evenementen, veel cultuur en onverwacht i/eel groen Langste indoorskipiste 'Hollywood in action' in Bottrop informatie over Ruhrgebied tekst en foto 's: Hans de Bruvn Het Ruhrgebied is aan het veranderen. Stond deze Duitse streek onder Nederlanders tot voor kort vooral bekend als het centrum voor kolen (mijnen), staal (hoogovens) en dus allerlei vormen van verontreiniging, tegenwoordig richt dit 'voormali ge' industriegebied zich vooral op bezoekers; zowel de toeris- tische als de zakelijke. En aan beide groepen heeft dit voorna- melijk als grijs en grauw bekend staande gebied veel te bieden. Hotels, bezienswaardigheden, winkelcentra, pretparken, mu sea, evenementen, nieuwe vormen van bedrijvigheid en, voor al ook, onverwacht veel groen (meer dan 60% van het heuvel- achtige gebied is groen) vormen de pijlers van het 'nieuwe Ruhrgebied'. Een bloemlezing uit de vele mogelijkheden voor de zakelijke en de prive-geinteresseerde reiziger die er enkele dagen door wil of moet brengen. Verlichte kunstwerken illumineren binnenstad ---'"i--- i Al meer dan 5500 keer Starlight Express I ILR<- het Landschaftspark Duisburg- Nord fraaie voorbeelden van het inpassen van cultureel en industri- De omwenteling van puur indu striegebied naar een streek waar steeds meer aandacht aan de leef- baarheid wordt besteed is op aller lei manieren merkbaar in het hele Ruhrgebied. Fabrieken en mijnen, waarvoor steeds meer 'schone be drijvigheid' in de vorm van kanto- ren terugkeerd, worden of zijn reeds gesloten en worden vervol- gens of afgebroken of gebruikt voor volstrekt andere doeleinden. Mooie voorbeelden hiervan zijn er legio. Zo wordt de Gasometer in Oberhausen gebruikt voor culture- le exposities en vormen met name de Zeche Zollverein in Essen en eel erfgoed in de moderne tijd. De Gasometer in Oberhausen, een ruim honderd meter hoge ex-indu- striele constructie op een voorma- lig terrein van staalgigant Krupp, is tegenwoordig in gebruik als cultu- rele expositieruimte. Tot 17 maart 2002 is daar op dit moment de ten- toonstelling Blaues Gold te zien; een expositie over het belang en gebruik van de kostbare grondstof water. Het hoogtepunt is een vijftig meter hoge kegel die door het spe- len met licht en water een specta- culair en steeds veranderend schouwspel vormt. De rest van het omliggende voormalige industrie- terrein is onder de naam CentrO ingevuld met een een prachtig nieuw winkelcentrum en een pret- park voor met name de wat jongere kinderen. Overdag en 's avonds biedt de tussenliggende promena de een aantrekkelijk wandel- en winkelgebied met veel horecamo- gelijkheden. Het CentrO pretpark biedt de jeugd in de vorm van glij- banen, waterspeelplaatsen en avontureneilanden enkele uren ontspannen vermaak. Ook Schacht XII van de Zeche Zollverein in Essen, een mijn- schacht die stamt uit 1932 en die als laatste mijn in Essen in 1986 werd gesloten, is een bezoekje meer dan waard. Op het giganti- sche terrein gaat de natuur. tussen de oude gebouwen en andere indu- striele bouwwerken, vrijelijk haar gang. In dit Museum Zollverein is een groot gedeelte van de vroegere werkplaatsen te bezichtigen; werk- plaatsen waar bekeken kan worden hoe en onder welke omstandighe- den mijnwerkers in vroeger maar nog niet eens zo lang geleden tij- den, hun werkzaamheden uit moesten voeren. Alles is daarbij bij het oude gelaten zonder al te veel .....a,,,., - -T* .WT7A. J* yV J ff I illlilMIMtlflllt*)! ti-Z *.Z a t a a K t M* fc. wwutj ti to **-» *i* k J is .5 V e.a 8* ft hti9bou^°van"bmgg!n. omhrme., in Sinds tientallen jaren worden in Essen van oktober tot begin januari de befaamde 'lichtweken' gehou- den. Al 52 keer is het centrum van deze stad in het Ruhrgebied ver- licht geweest met zeer grote en even fraaie 'verlichte kunstwer ken'. In het kader van de Europese eenwording heeft de organisatie hiervan besloten om de lichtweken de komende jaren in het teken te stellen van de Europese eenwor ding en dus wordt de komende ja ren iedere keer een ander Europees land in het zonnetje gezet. Van ok tober 2001 tot en met januari 2002 is onder het motto 'Nachbarland Niederlande' het eerste land aan de beurt; Nederland dus. Gedurende enkele maanden is het Essener centrum verlicht met gigantische maar wel enigszins clichematige lichtkunstwerken die van alles to- nen over en van Nederland. De lichtbakken, die in afmetingen va- rieren van enkele tientallen tot en kele honderden vierkante meters, tonen onder meer fietsen, schaat- sen, strand, oude meesters, archi- tectuur (oud en nieuw) en natuur- lijk kaas, bloembollen en molens. Het piece de resistance wordt ge- vormd door het 31 bij 13 meter metende en 1,5 ton wegende toe- gangslichtwerk dat 'Europa in Es sen: Niederlande' heet. Al met al een fraai schouwspel dat tijdens een tripje naar dit gebied zeker niet vergeten moet worden. locomo£fh°0fdr0lSPelerS Uit de mUSiCa' Starli9ht Express in zijn fraaie uitdossing als Een bijzonder en speciftek Duits fenomeen is het feit dat er bij onze Oosterburen sinds jaren voor met name musicals speciale theaters gebouwd worden. Een theaterge- zelschap gaat dus niet 'on tour* door het land maar speelt een voor- stelling, soms zelf wel meer dan tien jaar, in een speciaal voor die musical gebouwde behuizing. Wellicht een dure aangelegenheid, maar voor de speciale wensen die een theaterproductie soms vragen, natuurlijk ideaal. Zo is het theater voor de Starlight Express, een pro- ductie met muziek van musicaife- nomeen Andrew Lloyd Webber die geheel wordt uitgevoerd door artiesten die op rollerskates loco- motieven verbeelden, in 1988 in Bochum gebouwd voor zo'n 24 rniljoen mark. Sindsdien is deze musical er, weliswaar met een steeds wisselende cast, al meer dan (Foto: Brinkhoff/Mogenburg) 5500 keer opgevoerd voor in totaal bijna negen miljoen bezoekers van wie sommtgen maar geen genoeg kunnen krijgen van deze musical. De recordhoudster schijnt een ze- kere Andrea Rau te zijn die de voorsteiling al 600 keer met een bezoek vereerde. Het Starlight Ex press Theater is te vinden in Boc hum. museale poespas waardoor het op sommige plaatsen, los van het zich in de loop der jaren opgestapelde stof, lijkt alsof de mijnwerkers er een dag tevoren nog in de weer waren. Mijnwerkers die hier via een zeer fraaie expositie trouwens nog te zien zijn ook. De kompels van de laatste 'shift' lieten zich veelal ongewassen en onder diver se 'na het werk'-omstandigheden fotograferen voor zeer grote foto's die her en der op het museumter- rein te zien zijn. Op hetzelfde terrein bevindt zich in een van de vele op deze locatie bewaard gebleven gebouwen het Design Zentrum Nordrhein West- falen. Van binnen en buiten vrij- wel onaangetast, maar wel met een compleet ander doel dan zo'n vijf- tien jaar geleden. Alle noviteiten op het gebied van design en ont- werp bevinden zich hier ter bezich- tiging. De wereldwijd door bedrij- ven zeer gewilde 'red dot", de voormalige Rote Punkt, vindt hier zijn oorsprong. Jaarlijks wordt de ze intemationale prijs per categorie uitgereikt aan ontwerpers van wie en bedrijven waarvan de producten voldoen aan een zeer hoge desig- nkwaliteit; oftewel 'red "dot: the best of the best'. Deze innovatieve producten zijn vanzelfsprekend ai- lemaal te bewonderen in dit Esse ner designmuseum. Industrieel erf goed en eigentijdse modemiteiten in optima forma. Datzelfde geldt voor het Land schaftspark in Duisburg-Nord. Ook daar waant de bezoeker zich op een industrieterrein dat nog vol- op in bedrijf is. Op dit voormalige hoogoventerrein van staalmagnaat Thyssen (hier begonnen in 1899) is alles ogenschijnlijk dan ook bij het oude gebleven. Niets is echter minder waar. Achter de veelal tien tallen jaren oude facades van ge bouwen bevinden zich zaken als een theater en een veertig meter diep duikbassin. Verder worden op het terrein voormalige scjoorste- nen en opslagplaatsen voor kolen gebruikt als klimmuren, zijn her en der plekken waar de jeugd zich uit kan leven, staat er een soort amfi- theater, zijn er plaatsen om te bar- becuen en lopen er fietspaden en crossbanen door het gebied. Daar- naast is de hoogoven, net als het hele park trouwens, zonder bege- leiding te bekijken, gaat op het he le terrein de 'nieuwe natuur' vrije lijk haar gang, kan er uitstekend met het hele gezin gewandeld wor den, is er een leerboerderij en zijn het park en de gebouwen 's avonds zeer feeriek uitgelicht. lets heel anders is de Innenhafen van Duisburg. Deze doet denken aan de ontwikkelingen op de Rot- terdamse Kop van Zuid. De oude industrie en havenbedrijvigheid zijn verdwenen en daarvoor in de plaats komt nieuwbouw en worden oude bedrijfsgebouwen gereno- veerd. Bedrijvigheid maar vooral veel woningbouw in een over en kele jaren waarschijnlijk zeer fraai gebied waar ook de oude vrachtbo- ten en kades plaats hebben moeten maken voor een moderne jachtha- ven en zijn bezoekers. Oude en ge- renoveerde gebouwen gaan hier prima samen met nieuwe woonlo- caties en een promenade voor eens lekker kuieren langs het water. Het Ruhrgebied is zich dus aan het ver anderen; is zich aan het aanpassen aan meer modeme tijden waarin zware en 'vieze' industrieen steeds meer plaats maken voor de op dienstverlening gerichte bedrijvig heid als banken en kantoren. Daar- naast mikken de steden in dit ge bied zich gezamenlijk steeds meer op bijvoorbeeld het binnenhalen van congressen, culturele bezighe- den en activiteiten en op de toeris- tische markt. Zodra het voorlopig waarschijnlijk nog wel wat vastge- roeste imago van stank en vervui- ling bij toeristen uit Duitsland zelf maar ook de omliggende landen plaats maakt voor een zeker niet misplaatste interesse in dit gebied, zal ook deze laatste marktsector sterk aan uitbreiding kunnen gaan denken. Een van de kompels van de laatste 'shift' van SchachtXII van de Zeche Zollverein in Essen. gebied; net even buiten Bottrop be vindt zich vlak naast de A42 de langste indoorskipiste ter wereld. Met een baan met een lengte van 640 meter en een breedte van 30 meter biedt het Alpincenter Bot trop skieers en snowboaders vap alle leeftijden zowel in de winter als in de zomer een waar winteij- sportgevoel. Alle benodigde zakep kunnen ter plekke gehuurd wor den, beginners en gevorderdeh kunnen er (opfris)cursussen vol- gen, er is ruime gelegenheid tot apres-ski en het centrum is het ge- hele jaar geopend van 9.00 tot 24.00 uur. Het centrum is te vinden aan de Prosperstrasse in Bottrop; het online adres is: www.alpincen- ter.com Sneeuwpret in winter en zomer. Wintersportliefhebbers kunnen het hele jaar door terecht in het Ruhr- Alle bekende artiesten' van Warner Bross zijn in Movieworld bij Bottrop terug te vinden. Onder de kreet Hollywood in action presenteert Warner Bross Movie World zich als het enige echte filmthemapark in Europa. Met diverse at- tracties als grote achtbanen, high tech filmsimulatoren en andere spectacu- laire rides mikt het park op de sensatiezoekers. Voor de liefhebbers van het witte doek zijn er mogelijkheden voor kijkjes op 'de set' van onder meer Police Academy, Batman en de Hollywood Filmshoot. Bugs Bunny Looney Tunes, Tom en Jerry, de Flintstones en natuurlijk de grote parade zijn er voor hen die het wat rustiger aan willen doen en voor de wat kleine- ren. Het themapark is te vinden bij Bottrop-Kirchhellen en is van april tot oktober dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur; in het hoog seizoen wat ianger. Vanaf de promenade van CentrO in Oberhausen heeft de bezoeker een fraai uitzicht over het geh/knamige pretpark en de Gasometer waar momenteel de expositie Blaues Gold te zien is. De reis naar het Ruhrgebied hoeft niet lang te duren en kan, zeker met de trein, een aangename ervaring zijn. Met de Duitse ICE. een zeer luxe hogesnelheidstrein van de DB, staat de reiziger vanaf Am- sterdam CS in nog geen twee uur op het Hauptbahnhof in Oberhau sen; vanaf Utrecht Centraal duurt de reis slechts anderhalf uur. Voor meer informatie over reizen, trips en toeristische en culturele attrac- ties en evenementen in het Ruhrgebied en ook elders in Duitsland: Dutts Verkeersburo, Hoogoorddreef 76 in Amsterdam, tel.- 020- 6978066, fax: 6912972 of via internet: www.germany-tourism.de en het e-mail adres is: duitsland@compuserve.com

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 12