Parkoergarage Nieuwe Passage is sp< cidttl op koopzondag 2 junigeopend Parkeren met chipper, chipknip, bankpas of prepaid kaart maasstad Schiedam centrumpagina Expositie van glas als voertuig voor jenever centrum Het Arsenaal geeft gratis creatieve oplossingen Actie ansichtkaarten 'Werf een vriend' m k m u now.,, Op koopzondag 2 juni zijn de winkels in Schiedam-Centrum geopend tussen 12.00 en 17.00 uur COLOFON Schiedam Centrum elke maand in Maasstad Ook in Schiedam betalen met plastic kaarten 'Glas, helder bekeken'in Gedistilleerd Museum Vrijblijvend advies voor woninginrichting De column van Chris: Lekker weg in eigen stad Evenementen ]®(3 Woensdag 29 mei 2002 XQ01 Parkeren in Schiedam. Sinds begin dit jaar kan men betalen via de chipknip. Niet langer meer zoeken naar muntjes in je zak maar betalen via een plastic kaart. Dat kan sinds januari ook in Schiedam met de nieuwe parkeerautoma- ten bij de parkeerplaatsen. Naast dit gebruikersgemak zijn de automaten nu een stuk veili- ger geworden: het vandalisme is afgenomen. Wei moet de auto- mobilist een plastic kaart met chipknip hebben of een prepaid- kaart los kopen. Hoe gaat het in precies zijn werk? Bij een bankrekening krijg je een bankpas met pincode en daar zit vrijwel altijd een gratis Chipknip op. Dit is een goudkleurig chip waarmee je kunt betalen zoals klei- ne boodschappen of ook je par- keergeld kan betalen. Vanzelfspre- kend kan je deze Chipknip ook la den met euro's van je bankreke ning. Mensen met een rekening bij de Postbank of ING hadden een ander systeem (de chipper) maar sinds april is gratis een speciale Chippas (met chipknip) te krijgen. Opladen van deze passen kan men de meeste betaalautomaten waar ernaast een klein apparaatje hangt waar Chipper of Chipknip op staat. Geen rekening bij bank of Giro? Dan is bijvoorbeeld de Mobiliteits- pas van de ANWB een mogelijk- heid. Maar ook speciale kaarten voor kleine betalingen zijn overal te koop. Deze zogenaamde pre- paid-kaart zijn te koop in Schie dam bij de VVV of de stadswinkel. Er zijn prepaid-kaarten van 10 en 20 Euro maar in Rotterdam zelfs voor ?50 te koop. Deze kaart kan niet worden opgeladen en dus als hij 'op' is kan je hem weggooien. Yvonne Woudenberg van het Ge- meentelijk Informatiepunt vertelt dat sinds januari honderden men- sen deze prepaid-kaart kopen. „Zelfs winkeliers als bijvoorbeeld Van Loenen (de Dam) kopen deze van ons en verkopen de kaarten als service aan klanten die even moe- ten parkeren", zegt zij achter de balie van het Stadskantoor. „Het is vooral een gewenning om elektro- nisch te betalen. En het is wel duurder dan een bankpas met Chipknip omdat die gouden chip telkens betaald moet worden." Toch zijn er klachten gekomen omdat de nieuwe betaalautomaten (nog) niet goed werken. De ge- meente verzekert dat deze klachten snel verholpen zijn. Een ander vaak gehoord bezwaar is dat er maar weinig oplaatstations zijn. „Dat valt in Schiedam reuze mee" zegt Woudenberg want bij prak- tisch alle 'flappentap' is wel een apart Chipknip laadstation. Met de pincode is de kaart snel weer ge- vuld. In Schiedam centrum staan nu dus overal nieuwe parkeerautomaten die geschikt zijn voor elektronisch betalen. Voorlopig is er nog maar een beperkt aantal waar met munt jes betaald kan worden. Uiteraard in de drie parkeergarages en op sommige plekken als Broersvest/ Emmaplein, de Koemarkt, Buiten- havenweg en Lange Haven (oost- zijde). Ook op Breedstraat/Zijl- straat en Lange Nieuwstraat/Tuin- laan. Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schie dam, het overkoepelend orgaan van winkeliersverenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie: Frank Willemse Vormgeving: Joop Been Foto's Roger van der Kraan In Maasstad Weekbladen Schie dam kan de lezer elke woensdag voor de koopzondag op deze pagi na van het Centrum Management Schiedam vinden. Hierop wordt aandacht besteed aan (bijna) alles wat met het centrum van Schiedam te maken heeft. Een aantal rubrieken komt elke maand terug; zoals 'Ontdek Schie dam...', waarin aandacht is voor de toeristische trekpleisters van de stad, 'Schiedamse Smaakmakers', waarin iemand die in het centrum werkt, woont of leeft voor het voetlicht wordt gehaald en 'Valt't in de Smaak?', waarin reaches worden gepeild op het 'werk' van de gei'nterviewde Smaakmaker. Daarnaast is er natuurlijk aandacht voor actuele ontwikkelingen in het centrum en wordt er elke maand een evenementenkalender opgeno- men. Bijzondere jeneverflessen, te zien in het Gedistilleerd. Bovenstaande slogan geldt in dit geval natuurlijk voor Schiedam. Eigenlijk wordt 'lekker weg in ei gen land' gebruikt door het Ne- derlands Bureau voor Toerisme. Maar vraag eens aan een Rotter- dammer of 'ie al eens op de euro- mast is geweest. Vraag aan een Vlaardinger of die wel eens in het Visserijmuseum is geweest? Meestal is dan het antwoord: ikke niet. Het zal met de Schiedammer niet anders zijn. Ooit al een keer een bezoek gebracht aan De Ge- kroonde Brandersketel op de Lange Haven in Schiedam? Wel eens de museummolen De Palm- boom bezocht? Al een rondvaart gemaakt door de Schiedamse grachten met de fluisterboot? Ge- lukkig zijn al heel wat inwoners van Schiedam hiermee bekend, maar dat aantal mag best nog groeien. Het afgelopen weekend heb ik voor een aantal gasten, afkomstig uit alle windstreken van het land, een programma gemaakt waarin ze kennis konden maken met de omgeving waar ik woon en werk. Het was slecht weer. Via de VW had ik een arrangement geboekt voor een rondleiding in de Ge- kroonde Brandersketel. Ik was er al verschillende malen doorheen gelopen of het museum bezocht voor uiteenlopende zaken die daar gehouden werden. Maar nog nooit een deskundige rondleiding gehad. Zondag had ik dus een afspraak om met elf mensen die rondlei ding te doen. Omdat we met wat vertraging uit Rotterdam kwa- men, waren we niet precies op de afgesproken tijd, 15.30 uur, aan- wezig. Het werd een half uurtje la ter. Desondanks werden we bij- zonder vriendelijk ontvangen door de jufrouw van de receptie. Direct na binnenkomst stelde de VWgids zich voor: „Ik ben Neel- tje Groeneveld en ik zal u een en ander vertellen over de dingen die wij bij deze rondleiding tegenko- men. Met een gedrevenheid van een proffesionele gids hebben we ge- noten van de vertellingen, van korrel tot borrel die tot in de de tails duidelijk en helder waren. De proeverij aan het eind van de rondleiding maakte een lekker en geweldig slot aan deze middag. Voor de fluisterboten was het die dag te laat, maar we hebben de tijd want die varen dit seizoen im- mers nog tot en met September, ze- ker! Chris Coppens Glas en jenever hebben alles met elkaar te maken. Immers, de je never komt uit de fles die vervol- gens wordt geschonken in het je- neverglaasje. Toch is daar meer over te vertellen zoals over het ontstaan en de geschiedenis van het glas als 'voertuig' voor jene ver. Vandaar dat het Gedistil leerd Museum voor het eerst een tentoonstelling heeft gemaakt met de titel: Glas, helder beke ken. Over het ontstaan van de je- neverfles en de soorten glaasjes die daarvoor worden gebruikt. Het is een expositie over al het glas waarbij het gedistilleerd goed tot haar recht komt. Met als tastbaar presentje een replica van enkele oude glaasjes die te koop zijn in het museum. Pas in 1700, zo laat de tentoonstel ling aan de Lange Haven zien, werd de speciale jeneverfles de ge- bruikelijke verpakking voor de je never. Glazen flessen zijn al dui- zenden jaren oud en altijd al een felbegeerd en ook kostbaar bezit geweest. Maar gedistilleerde dran- ken werden vroeger ook 'los' ver- kocht. Tot kort voor de oorlog was het nog 'gewoon' om in de tapperij annex kroeg je eigen fles mee te nemen. En op de toog te zetten om gevuld te worden. Pas recent kre- gen de jeneverflessen hun bijzon dere vormen en kleuren glas. Ook etiketten om het verschil te bena- drukken tussen deze fabrikant en die van de concurrent. Vormen flessen met prachtige namen als kattenkop, de kelderfles of lum- mel. En inmiddels zie je aan de au- thentieke flessen (of kruik) onmid- dellijk of die van merk van Nota- ris, Bokma, Nolet of Bols is. Op oude prenten zoals schilderijen van Jeroen Bosch, is te zien in wel- ke glazen en flessen vroeger het gedistilleerd water werd verpakt. Voor wat het jeneverglaasje be- treft, is er feitelijk weinig bekend van de ontwikkeling van het vroe ger gewone wijnglas tot het nu zo karakteriserende tulpenglas. Oor- spronkelijk waren er helemaal geen speciale jeneverglazen maar werd het gewoon gedronken uit - zeg maar- wijnglazen. In 1400 zelfs uit een soort soep- kommetjes en later zijn verhalen en afbeeldingen dat jenever ge woon uit theekopjes werd gedron ken. Pas vanaf de 19e eeuw werd een speciaal glas ontwikkeld om deze godendrank in te schenken. Zoals bijvoorbeeld het oorlam dat een korte steel had met zware voet. Op de tentoonstelling zijn in ver schillende vitrinekasten wel hon derden soorten glaasjes te zien: van dik tot dun, smal of hoog en laag, oud en nieuw. Op verschil lende afbeeldingen uit oude tijden kan gereconstrueerd worden dat pas laat er speciale jeneverglazen werden gemaakt. Speciale aan dacht is er voor het 'kometenglaas- je' uit de 17e eeuw die als een ko- meet een elips als een komeetrand heeft. Speciaal hiervan kan een re plica gekocht kan worden bij de balie van het museum. In de tentoonstelling is naast de chronologische ontwikkeling van zowel de jeneverfles als de jene verglazen te volgen. Met ter ver- duidelijking vele afbeeldingen en schilderijen waar glazen voorwer- pen te zien zijn hoe het glas en de jenever werden gebruikt. Natuur lijk is ook de miniaturencollectie van flesjes te bezichtigen; een schenking van oud-distillateur de heer Melchers die bij de vaste col- lectie van het museum behoort. De tentoonstelling 'Glas, helder bekekenis tot 3 november 2002 te zien in het Gedistilleerd Museum aan de Lange Haven in Schiedam. Wie iets in zijn huis wil verande- ren, krijgt aanstaand weekend eenmalig de kans om gratis ad vies te krijgen. Iedereen die zich bij het Arsenaal aanmeldt, krijgt een half uur vrijblijvend advies van ervaren interieurarchitec- ten. Adviseurs van alle onderne- mers nemen deel aan deze actie 'Totaal advies in wonen'. Totaal want zij geven adviezen op alle interieuraspecten: van geluid tot verlichting, van vloeren tot gor- dijnen en van open haarden tot de totale (her)inrichting van uw interieur. En wel aanstaande weekend op vrijdag 31 mei en zaterdag 1 en zondag 2 juni. „In feite krijgt een ieder die dat wil geheel gratis en vrijblijvend advie zen bij veranderingen, vernieu- wing of problemen in en rond de woning", zegt coordinator Aart de Koster van Snaidero Keukens. Al le bedrijven gevestigd in de Koren- beurs als ook het Roelantshof doen mee met de actie. Het is vooral een andere benadering dan die van de gemiddelde winkel die de onder- nemers voorstaan. „Wij beginnen niet direct met vragen naar uw budget. Een onhebbelijke gewoon- ten van wat verkopers vaak doen. Nee, gaat om samen met de klant om oplossingen te bedenken. En zo creatieve aanwijzingen geven hoe het interieur te verbeteren of te verbouwen." Iedereen die een telefonische af spraak maakt (2460855) krijgt minstens een half uur toebedee'd waarin alle aspectei. van wonen aan de orde kunnen komen. Vol- gens De Kanter is het vaak zo dat de klant vaak best wel weet wat hij wil, maar dat vaak niet of moeilijk onder woorden kan brengen. „Met onze ervaring kunnen hierbij ge- makkelijk helpen. Ook omdat vrij wel alle disciplines aanwezig zijn in het Arsenaal. Gezamenlijk ko men we dan tot een goed advies met bijvoorbeeld een schetsont- werp. Alle ondernemers van het Arsenaal doen graag mee met deze actie. Zoals natuurlijk ook Jan des Bou- vrie met zijn complete interieuraf- delingen in de Korenbeurs en in het Roelantshof. Maar ook Vos- senhof voor vloeren en gordijnen, Chris Coppens voor bedden en slaapkamers. Voor verlichting is Brinklicht aanwezig en voor ge luid en beeld Pielanen en van Unen. Deuren en kasten specialist is The Doors, en voor houten vloe ren is de firma Intra aanwezig. Voor open haarden is advies te krijgen bij de Gebr. Daniels en voor Italiaanse designkeukens is Snaidero Studio Schiedam be- schikbaar. Aart de Kanter benadrukt wel dat er beslist vooraf even gebeld moet worden zodat een afspraak ge maakt kan worden. Er wordt 'im de tijd genomen en het advies is strikt vrijblijvend. Pak de telefoon en maak die afspraak op nummer 010-2460855. ZA ETHEATER ad SCHIE, Con cert van Koorver. Bombary; FILMHUIS 21.00 u. Va Savoir (Jacques Rivette). ZO 2: KOOPZONDAG 12.00 17.00 u. centrum Schiedam; VLOOIENMARKT 12.00 17.00 u. Broersveld NIEUW PASSA GE 12.00 17.00 u. Muziek THE ATER a.d SCHIE zie ZA 1 DO 6: FILMHUIS 21.00 u. Me mento (Christopher Nolan); VR 7: FILMHUIS 15.30 u. Wilde Mossels (Erik de Bruyn), THEA TER a.d. SCHIE 20.00 u. Apollo Toneel, FILMHUIS 21.00 u. zie DO 6; ZA 8: THEATER a.d. SCHIE zie VR 7; FILMHUIS 21.00 u. Jalla! Jalla! (Joseph Fares); DO 13: FILMHUIS 21.00 u. Bridget Jones's Diary (Sharon Ma- quire); VR 14: FILMHUIS zie DO 13; ZA 15: NIEUWE PASSAGE 10.00 -17.00 u. 'Wie wast pa z'n rug?'; FILMHUIS La Fabuleux Destin d'Amelie Poulain (Jean- Pierre Jeunet); DO 20: FILMHUIS 21.00 u. Mou lin Rouge (Baz Luhrmann); VR 21: FILMHUIS zie DO 20; ZA 22: FILMHUIS 21.00 u. Nyn- ke (Pieter Verhoeff); DO 27: FILMHUIS 21.00 u. The Others Alejandro Amenabar); DO 27 juni t/m 29 juni: STADSERF FESTIVAL; VR 28: FILMHUIS zie DO 27; ZA 29: FILMHUIS 21.00 u. The Pledge (Sean Penn) Stedelijk Museum, t/m 30 juni 2002 'De Grote Hoop', kunstwer- ken van 22 Ned. kunstenaars, van 1960 tot heden, schilderijen, vi deo's, foto's en collages; 1 juni t/m 30 juni 2002 'Airbag' de toren van Babel. Gezamenlijke tentoonstelling, werk is ook te zien in de Artoteek en Pand Paulus. Werk van kunstenaars die een ach- tergrond hebben in een andere cul- tuur dan de Nederlandse. Ned.Ged. Museum De Gekroon- de Brandersketel, 25 mei t/m 04 november 'Glashelder bekeken' tentoonstelling over jenever glaas jes- en flessen, o.a. zeer oude! Museummolen De Nieuwe Palm- boom, t/m december 2002 De Drie MMM; 'Molens, Mythes en Mys- terie'. Pand Paulus, 'Airbag' zie Stede lijk Museum. Bij de VVV's in Schiedam en Vlaardingen, de bibliotheken en de stadswinkel kunnen speciale an- Het is de bedoeling dat de Schie damse 'ambassadeurs' de kaart op- sturen naar een vriend of familielid die niet in Schiedam woont. Dat De beste ambassadeurs van Schiedam, dat zijn de Schiedam- mers zelf, zegt Ruud Pillard van het WV Schiedam. En dus wor den de Schiedammers ingezet om de stad te promoten. Onlangs is hiervoor een actie gestart 'Werf een vriend voor de stad...', die overigens ook loopt in Vlaar dingen. sichtkaarten worden opgehaald. De voorkant, ontworpen door de Schiedamse kunstenaar Harr Wiegman, toont de Schiedamse en Vlaardingse vlaggen met hun beeldmerken: het glaasje jenever en de haring met de tekst Tk ben trots op Schiedam, kom eens kij- ken waarom'. opsturen wordt verzorgd door het VVV die er dan meteen het Schie dam Vlaardingen magazine bijd- oet. De actie loopt tot eind September. Elke maand worden in Schiedam en Vlaardingen drie namen getrok- ken, die elke een VVV-geschenk- bon krijgen van 35 euro. Bij het einde van de actie worden nog twee prijzen vergeven, een bedrag van 2000 euro waarmee de win- naar bijvoorbeeld met zijn vrien- den een leuk feestje kan houden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 19