Vuurvreters laten Dunya 2002 en festivalzomer ontbranden Zoektocht naar van Rotterdam de rode roos gaat verder NIEUWE V00RRADEN! r. maasstad Bijzonder Zomerconcert van het Symfonie Orkest 'Bolero' exdusief in het Nieuwe Luxor Theater DIN0 KIT 99 Ruim 200.000 bezoekers trotseren het slechte weer VAKANTIE KLOK BERGWEG 110, ROTTERDAM Woensdag 29 mei 2002 door Maurice Heijnen ROTTERDAM - Vuurvre ters en steltlopers trokken zaterdagavond vanuit de binnenstad naar het park on- der de Euromast en Iieten daarmee het Dunya festival en de Rotterdamse festival zomer ontbranden. In het park waren toen al duizen- den mensen aanwezig om getuige te zijn van de spec- taculaire opening die het wonder boven wonder droog hield. Eerder en later tijdens het twee dagen du- rende festival veranderden stortbuien het festivalterrein bijna als vanouds in een modderpoel. Overpublieke belangstelling had het Dunya festival ook dit jaar niet te k/agen, alleen het weer zou beter kunnen. foto: DickSluijter Eindregisseur Paul Rottger in het decor van 'De rode roos deel twee': „Wij willen een interculturele school voor theatermaker WOrden." fotoiDickSluijter ROTTERDAM - Het Rotter dams centrum voor theater (rcth) brengt voor de tweede keer verschillende culturen samen in de nieuwe voorstel- ling 'Over een theatrale en zintuiglijke reis langs vele culturen, op zoek naar de ro de roos van Rotterdam deel twee'. Dit jaar is de zoektocht naar de rode roos van Rotter dam voor de bezoeker een in- dividuele reis waarin de over- eenkomst tussen de verschil lende culturen centraal staat. Bij Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam ontdekt u de leukste snuffelafdeling van Nederland. Op 400 m2 vindt u honderden koopjes op het gebied van CD's, CD-singles, computersoftware, computerspelletjes, speel- goed en vele andere leuke hebbedingetjes. Leuke kado artikelen om te geven of te krijgen. CD'S VOOR DUIZENDEN DUBBEL-CD'S VAN P0PT0T KLASSIEK. CORRECTPRIJS 3 DUBBE PER DUBBEL CD 4.50 v/; APOLLO GAME Zak-spelcomputer. CORRECTPRIJS MS WERELD KLOK Handig klokje/wekker en calculator voor op vakantie CORRECTPRIJS MS 2-IN-1ALADAR Zelf in elkaar te zetten dinosaurus die kan spreken. CORRECTPRIJS MM ORANJEKNUFFELBEER Een heuse knuffelbeer CORRECTPRIJS MM mmm Honderd verschillende manieren om je haar te stylen. Vanaf 6 jaar. CORRECTPRIJS HARRY POTTER ACTION Spannende action-game met Fluffy (Pluisje), de drie koppige hond uit de Harry Potter film. CORRECTPRIJS J2MT:. JAM Zetfouten en prljswijzigingen voorbehouden ZONDAG 2 JUNI GE0PEND VAN 12.00-17.00 UUR WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere eeste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. #1^ ROTTERDAM - Zoppo begint als lo-fi tweemansformatie, die thuis in de slaapkamer viersporen opna- men maakt en deze via hun eigen label op vinyl uitbrengt. Zoppo is de naam van een monnik in bet boek 'De naam van de roos' van Umberto Eco en betekent zoiets als kreupel. Cees van Apeldoorn (zang, gitaar) en Yuri Landman (basgitaar) vonden dit op dat mo ment goed bij de klank van hun muziek passen. Zoppo is ondertus- sen uitgegroeid tot een volledige band waarvan de muziek allang niet meer lo-ft is, maar meer naar postrock neigt. Zondag is Zoppo te zien in Rotown. Aanvang 22,00 uur en de entree is gratis. Danko Jones toert sinds 1996 on- afgebroken door Canada, USA, en sinds vorig jaar ook door Europa. Daarbij laat hij het publiek steevast verbijsterd achter. Danko Jones dient namelijk live geconsumeerd te worden, ofwel u dient live ge consumeerd te worden door dit combo. Donderdag is Danko Jones te zien in WaterFront. Vooraf is Sahara Hotnights te zien. Aanvang 21.00r uur, entree 8. Een dag la ter een dubbeloptreden van Bobby Conn en Stuurbaard Bakkebaard. Aanvang 21.00 uur, de entree be- draagt 8. Op vrijdag is er vanaf middernacht weer Indiependance, entree 3,50. En zaterdag 1 juni Matika Special i.s.m. KX. Aanvang 22.00 uur, entree 4,50. Baroeg heeft donderdag optredens van Grave (S death), Disinter (US death), The Forsaken (S death) en support. De eerste band begint om 20.30 uur, entree 10. Een dag la ter Club Regionale Nu-Metal Be- nefiet met Brainshake, Wowbeg- gar en Last Erection. Aanvang eerste band 21.00 uur, entree 5. Zaterdag 1 juni is er een Alterna- tieve Dansavond in Baroeg. Aan vang 21.00 uur, entree 4. En zon dag 2 juni Five Horse Johnson (US heavy/bluesy gitaarrock) en Back Draft (S heavy southern rock). Aanvang 15.30 uur, entree 8. Transformation gunt de dansende bezoekers op zaterdag 1 juni weer een blik op de afgelopen dertien jaar Nighttown en op de toekomst van de Rotterdamse club. Met fraaie decors, visuals en uiteraard lekkere dansmuziek door toonaan- gevende, gevestigde dj"s en jong talent word je wekelijks getrak- teerd op een flinke dosis gezellig- heid. Met in de Mainhall dj Le- mon8 die al zo'n achttien jaar ach ter de draaitafels staat met zijn pro gressive sound, en in de Basement lekkere funky, groovy deephouse met El Deider. Aanvang 23.00 uur, entree 12 (members 10). Het begon nog zo mooi zaterdag- middag. Tegen de klok van drie- en verlichtte een waterig zonnetje het park onder de Euromast en zweefden de lekkere luchten van de tropische eetkramen al door de lucht. De eerste bezoekers vlei- den zich in het gras en beleefden de opening van Dunya en de Rot terdamse festivalzomer zoals het bedoeld is. Toen echter de Cu- baanse boyband E16y6 de biihne betrad voor een zonnig optreden trokken de weergoden een schuif open en zette een tropisch nood- weer het park blank. Het was me- teen voor de rest van het week- einde gedaan met lekker zitten op het gazon, al was het voor de Cu- baanse hiphoppers wel prettig dat de tent meteen volstroomde met schuilende bezoekers die van de nood een deugd maakten en meedeinden op de ritmische klan- ken uit het Caribisch gebied. Met Eleyo begon een muzikale wereldreis die verschillende con- tinenten aandeed. De toppers stonden allemaal zaterdagavond geprogrammeerd. In de voor- avond werd heel Turks Rotter dam verblijd met een optreden van de in eigen land wereldbe- roemde Sezen Aksu, gevolgd door de Nederlands-Braziliaanse formatie Zuco 103. Veel bezoe kers waren speciaal naar de NPS- tent gekomen voor de swing van het trio, al kwam die niet altijd even sterk uit de verf als gevolg van het (te) lage volume. Dat gold ook voor het optreden van de grootste ster en de belangrijkste publiekstrekker de Senegalees Youssou N'Dour wiens optreden tot op het laatste mo ment onzeker bleef. Maar het wachten van de vele duizenden bezoekers werd zaterdag tegen middernacht alsnog beloond toen N'Dour met een spectaculair op treden de harten verwarmde. Daarmee kwam er een zinderend einde aan de eerste dag van het Dunya Festival dat zaterdag werd overspannen door een regenboog die symbool stond voor de veel- kleurigheid en verscheidenheid van het festival. Dat was met na me zondag terug te vinden in de vele themadorpen. Zo konden de ruim 200.000 bezoekers terecht in onder meer Marokko, Ana- voelen. De zompige drassige modder maakten immers over- duidelijk dat iedereen zich toch vooral in de Hollandse klei be- vond. Het was overigens niet de eerste keer dat Dunya met derge- lijke omstandigheden te maken kreeg, hetgeen het zo gewenste tropische sfeertje natuurlijk niet ten goede komt. digheden tolie, Suriname de Antillen en La- tijns Amerika voor zang, dans en culinaire hoogstandjes uit al die warme en vaak droge landen. Maar iedereen moest wel over be- hoorlijk wat verbeelding beschik- ken om zich echt in die landen te al niet ge- weldig, om nog maar te zwijgen van twee jaar geleden, toen het festival werd afgelast. Ervaringen waar kennelijk (nog) geen lering uit is getrokken. Het is wellicht een idee om de koppen wijselijk bij elkaar te ste- ken en eens te brainstormen over een andere datum een stuk later in het seizoen. En daar moet bij het overkoepelende Rotterdam Festi vals toch wel een luisterend oor voor kunnen worden gevonden, want iedereen is immers gebaat bij geslaagde en zonnige festi vals. Erg moeilijk om een nieuw weekeinde te prikken in de rede- lijk voile agenda van de Rotter damse Festivalzomer kan het niet zijn. Directeur Johan Moerman liet immers tijdens dit weekeinde doorschemeren dat verschillende festivals het momenteel erg zwaar hebben als gevolg van te- rugtredende sponsors, niet toeval- lig ook de reden dat Metropolis dit jaar niet doorgaat. Als die trend zich volgend jaar doorzet heeft Dunya de zonnige data dan ook voor het uitkiezen en dat is een mooie opsteker voor de festi vals die niet alleen letterlijk zwaar weer voor de boeg hebben. ROTTERDAM - Het Zomercon cert van het Rotterdams Symfonie Orkest heeft dit jaar een bijzonder karakter. Er wordt deze keer sa- mengewerkt met het Rotterdams Conservatorium. Het doel is om drie veelbelovende studenten de mogelijkheid te bieden een solo- stuk met orkest ten gehore te bren- gen. De solisten zijn voortgeko- men uit een auditie die speciaal voor dit doel binnen het conserva torium is georganiseerd. Daarnaast wordt een uit conservatoriumstu- denten bestaand pianotrio in de ge- legenheid gesteld om een optreden te verzorgen. Het orkest opent en sluit het concert met twee orkest- werken. Het geheel staat onder lei- ding van de vaste diligent van het orkest Benno Torrenga. Het con cert vindt plaats op 1 juni in de Prinsekerk, Schepenstraat/Staten- singel in Rotterdam. Aanvang 20.15 uur. Kaarten kosten 9. (Rotterdam)Pashouders 6. Voor informatie: 0181-614112. ROTTERDAM - De befaamde Spaanse choreograaf Rafael Ag- uilar stierf in 1995, maar het door hem opgerichte Ballet Teatro Es- panol houdt zijn naam onvermin- derd levend. Het gezelschap be- staat uit maar liefst 24 dansers en vijf eerste klas Flamenco muzikan- ten. Centraal in het huidige pro- gramma staat de opwindende cho- reografie 'Bolero' (op de wereld- beroemde muziek van Ravel), door Aguilar gecreeerd ter gelegenheid van de vijftigste sterfdag van Mau rice Ravel. Deze spectaculaire dansvoorstelling maakt momenteel een succesvolle tournee langs uit- verkochte zalen in onder anderen Milaan, Wenen en Bazel, en zal in Nederland alleen in het nieuwe Luxor te zien zijn. Te zien in het Nieuwe Luxor Thea ter van dinsdag 4 tot en met zon dag 9 juni 2002. Aanvang 20.00 uur. Zondag: 14.00 en 20.00 uur. Informatie en reserveren: www- .luxortheater.nl of010-484.33.33. door Paulien Rozeboom Vorig jaar werden bezoekers er let terlijk op uit gestuurd om een wan- deling te maken in Delfshaven waarbij ze op straat spelers ont- moetten uit diverse culturen. Zo kwam het publiek met een deeltje van hun cultuur in aanraking. „Na- dat we collectief op onderzoek gin- gen in de buitenwereld, gaan we in 2002 individueel op reis, in de bin- nenwereld. De voorstellingen ge- ven vorm aan het symbool van de rode roos. Dit staat voor 'liefde, passie en verdraagzaamheid", al- dus Bram Legerstee, een van zes spelleiders van deze voorstelling. 43 Spelers uit verschillende cultu ren nemen de bezoeker mee op een individuele reis door een labyrint van beelden, sferen, emoties, rust, woorden, achtergronden, geuren, herinneringen en ervaringen. De spelers zijn van Turkse, Marok- kaanse, Kaapverdiaanse, Suri- naamse en Nederlandse afkomst. Ze zijn voor een groot deel leerlin- gen van de opleiding spel en regie van Rotterdams centrum voor the ater. Het decor is zo gebouwd dat iedere speler zijn eigen terrein heeft. Hoge houten schotten verde- len de ruimte in hokjes. De bezoe ker bepaalt zelf wat hij of zij wil zien. Heb je even genoeg gehoord of de hele voorstelling 'doorlopen' dan staat er een eenvoudige maal- tijd voor je klaar. De monologen van de spelers zijn veelal gebaseerd op levenservarin- gen en waargebeurde verhalen. Zo hebben acteurs de vrijheid om als het ware hun eigen voorstelling te creeren maar wel 'binnen een ka- der', aldus Legerstee. Het vinden van spelers uit diverse culturen in Rotterdam bleek niet eenvoudig. „We hebben actief naar ze gezocht." Rotterdam heeft een aantal multiculturele amateur- toneelgroepen. „Ze zijn wel actief maar vaak binnen hun eigen cul tuur en hoe kom je met ze in con tact?" Op zoek naar spelers brach- ten ze een bezoek aan de Turkse toneelgroep Ayasofy. „We ont- dekten dat deze groep zich al jaren bezighoudt met theater en in de- zelfde straat zit als wij, toch ken- den we elkaar niet." Opmerkelijk is dat alle zes spellei ders en eindregisseur Paul Rottger niet de multiculturele diversiteit vertegenwoordigen die spelers in de voorstelling wel vertegenwoor digen. Volgens Legerstee is het moeilijk goede regisseurs uit ver schillende culturen te vinden in Rotterdam. „Maar de laatste twee jaar gaat het goed met de opbouw van het netwerk op intercultureel gebied. Wij willen een intercultu rele school voor theatermaker wor den", zegt hij. De locatie van rcth, Delfshaven, is dan ook een bewus- te keuze. Deze deelgemeente be- staat ongeveer voor eenderde uit inwoners van multiculturele af komst. „De gemeente Rotterdam bood ons een andere locatie aan buiten Delfshaven, we zijn niet in- gegaan op dit aanbod, het geld hebben we gebruikt om ons cen trum op te knappen." Naast opleidingen en voorstelling, geeft het Rotterdams centrum voor theater toneellessen op scholen in Delfshaven. Ook is het centrum actief betrokken bij wijkfeesten en andere activiteiten in deze deelge meente. De voorstellingen van 'Over een theatrale en zintuiglijke reis langs vele culturen, op zoek naar de rode roos van Rotterdam deel tweezijn op 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29 en 30 ju ni en zijn toegankelijk voor kinde- ren en volwassen. De kosten zijn 5 inclusief maaltijd. Aanvang 17.00 uur in het Rotterdams cen trum voor theater op de Mathenes- serdijk 293 te Rotterdam. Wegens beperkte plaatsen is reserveren noodzakelijk: 010-477.38.91 of www.rcth.nl. ■a Art.nr. 199156 Art.nr 223782 Art.nr. 222181 W Art.nr. 199143 Art.nr. 235911 GLAMOUR GIRL Art.nr. 239513 Art.nr. 239515 €9." €16:

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 23