maasstad IT Snelste en krachtigste MINI ooit gebouwd Sorento fors en smaakvol gestileerd Mitsubishi Space Star klaar voor nieuw tijdperk t'A Chrysler PT Cruiser Challenger MINI Cooper S is een pure rijmachine Kia opent aanval op SUV-segment 7s .w w e k b I a d e Na de succesvolle marktintroductie van de MINI One en de MINI Cooper breidt BMW Group het modelprogramma van MINI in 2002 uit met de Cooper S. Het sterk tot de verbeel- ding sprekende topmodel wordt door MINI Rotterdam (F. Breeman) voor het eerst aan het grote publiek getoond. De nieuwe Sorento is het wa- pen waarmee Kia de aanval opent op de top van het SUV (Sports Utility Vehicles) seg ment. Het is een forse, smaakvol gestileerde auto met vierwielaandrijving, die tevens fungeert als boegbeeld van 'het nieuwe Kia'. De So rento biedt alles voor de veel- eisende automobilist: luxe, comfort, een stijlvol design en de keuze uit drie krachtige motoren. Ondanks het veel- zijdige karakter van de auto heeft Kia een ongekend scherpe prijs weten te calcu- leren. Er is al een Sorento vanaf 24.995 euro. Opel introduceert een nieu- wigheid op het gebied van in fotainment: een DVD-video- systeem 'AutoVision' op de Zafira. Door middel van in- genieuze infrarood koptele- foons met afstandsbediening kan op de tweede en derde zitrij van film en muziek worden genoten. Gelimiteerde oplage: -»aj? r Woensdag 19 juni 2002 cx66 I* De high tech viercilinder levert - dankzij een compressor met inter- cooler, reinforced kleppen, zui- gers, drijfstangen en krukas - maar liefst 163 pk (120 (kW). Dat maakt de Cooper S tot de snelste en krachtigste MINI ooit gebouwd. De rijprestaties van de uiterst wendbare vierzitter zijn dan ook navenant: in 7,4 seconden naar de honderd op weg naar een topsnel- heid van 218 kilometer per uur. En dat alles met een koppel van 210 Nm. Ongekend directe handling-eigen- schappen zijn het kenmerk van alle MINI modellen. Met de plus con- versie van het sportieve onderstel en de uiterst exact schakelende zesversnellingsbak komt de MINI Cooper S nog verder tegemoet aan de wensen van geengageerde auto- mobilisten en autosportliefheb- bers. De MINI Cooper S valt niet alleen op door zijn prestaties. Zijn ge- avanceerde technologie is zeker in dit formaat automobielen een uni- cum. Zijn exclusieve verschij- Zoals het een topklasse SUV be- taamt heeft de Kia Sorento een machtig voorkomen. Dankzij vier fraaie lichtmetalen velgen en brede 225/75/16 banden torent de auto ningsbeeld, het hoge afwerkings- niveau en de kwaliteit van alle ge- bruikte materialen maken de Coo per S met recht tot topmodel van het merk. Dat wordt nog eens on- derstreept met een uiterst complete standaarduitrusting. Het nieuwe model van de MINI Cooper is te onderscheiden door een luchtinlaat op de motorkap, voor- en achterbumper in de car- rosseriekleur, een achterspoiler aan de bovenzijde van de achter- klep, twee verchroomde big bore uitlaatpijpen, kieuwen met de 'S' in de flanken, een verchroomde tankklep, witte knipperlichten rondom en de keuze uit witte of zilverkleurige 16 inch MINI X-lite lichtmetalen wielen. De sportieve ambiance in het inte- rieur van de MINI Cooper S wordt gedomineerd door voelbare kwali teit van de toegepaste materialen, stoffen en leersoorten. De instap- lijsten zijn van aluminium, het dashboard in alu-look, het met leer beklede sportstuur en de voetsteun zijn van edelstaal. boven de rest van het verkeer uit. De stoere achterzijde versterkt het imposante karakter van de Soren to. Dit nieuwe model van Kia oogt niet alleen indrukwekkend, het blijkt ook uit de afmetingen op pa pier. In het segment van de SUV's plaatst de Sorento zich met gemak tussen de grotere en ruimere mo dellen dankzij een lengte van 4,56 meter en een hoogte van 1,73 m. Ondanks het robuuste karakter van de auto heeft de Sorento een ele gante uitstraling. Verschillende mooi afgewerkte details op gebied van modeme styling helpen hier- bij, zoals de kop- en mistlampen achter helder glas, de trapezium vormige grille, die met chroom is omrand, en de in kleur meegespo- ten deurgrepen. Van opzij gezien valt goed op dat de Sorento over grote ramen be- schikt. Van voren naar achteren gezien, zijn er maar liefst vier ver schillende ruiten gecreeerd. Door de grote glaspartijen krijgt de auto een open karakter. Ook de bestuur- der heeft hier baat bij. Hij of zij is altijd verzekerd van goed zicht. Ook heel praktisch is de achterruit. Deze kan onafhankelijk van de vijfde deur geopend worden. Dat is makkelijk wanneer de auto in de stad in een nauwe parkeerplaats staat en de klep daardoor niet open kan. Op die manier is de bagage- ruimte toch bereikbaar. De vormgeving van de Sorento is er op gericht de auto maximaal te laten presteren op zowel verhard als op onverhard terrein. De lange wielbasis van 2,71 meter draagt in belangrijke mate bij aan het com fort en met de ruime bodemvrij- heid kan de Sorento ook off-road uit de voeten. Het interieur van de Kia Sorento straalt luxe uit. Het gebruik van chique ogende materialen en pret- tig aanvoelende stoffen maken het verblijf voor de inzittenden zeer aangenaam. Bij het ontwerp van het dashboard heeft Kia de be- stuurder en dan met name zijn zit- houding centraal gesteld. Alle be- dieningspanelen zijn weloverwo- gen geplaatst. Alles zit binnen handbereik. Zelfs de knoppen op het middenconsole voor onder meer de airconditioning zijn hoger opgesteld, zodat de bestuurder voor de bediening de ogen nauwe- lijks van de weg en het verkeer hoeft af te wenden. De Sorento biedt plaats aan vijf volwassenen. Iedere passagier be- schikt over ruim voldoende hoofd-, schouder- en beenruimte. Grote comfortabele stoelen zorgen voor voldoende steun en maken het af- leggen van lange afstanden tot een genot. Het systeem werd al eerder op de Autosalon van Geneve getoond, maar wordt nu daadwerkelijk op de markt geintroduceerd. 'AutoVi sion' bestaat uit een compacte vi deo-unit die slechts 3,5 kg weegt en een harmonieus geheel met het interieur vormt. Omdat de eenheid erg klein is (39 x 26 x 7 cm), hin- dert deze het zicht van de bestuur der naar achteren niet. De eenheid zelf bestaat uit een hoogwaardig scherm en de DVD-speler zelf. De TFT-technologie (Thin Film Tran sistor) levert een bijzonder helder en scherp beeld op met uitzonder- lijk realistische kleuren. Een druk op een knop volstaat om het scherm naar beneden open te klap- L pen. Wanneer het niet gebruikt wordt, kan het veilig weer omhoog geklapt worden. Diagonaal meet het scherm een kleine 18 cm (7"=17.78cm) en is zelfs vanop de derde rij goed zichtbaar. Op de voorzijde van de eenheid is een gleuf aangebracht waarin de DVD wordt geschoven. De video-unit is eenvoudig te be- dienen door middel van een handi- ge afstandsbediening en biedt alle voordelen van DVD-technologie (Digital Versatile Disc): een uitste- kende klankkwaliteit, lange speel- tijd, en keuzemogelijkheden voor camerastandpunt en ondertitels. De inzittenden kunnen de DVD- speler zowel met de knoppen op het voorpaneel als met de infra- roodafstandsbediening bedienen. De afstandsbediening heeft een be- reik van 10 meter zodat iedereen op de tweede en derde rij van de ruime Zafira zijn favoriete stukje muziek of scene uit een film kan opzetten. De bedieningsknoppen zijn verlicht, zodat ook in het don- ker de bediening van het entertain- mentsysteem eenvoudig blijft. Naast de basisfuncties zoals afspe- len, snel vooruit-, terugspoelen en volumeregeling staan op de af standsbediening nog een aantal specifieke DVD-functies. De af standsbediening zelf weegt niet meer dan 100 gram en wordt van stroom voorzien door twee batte- rijen. Hoewel de zilverkleurige DVD's er hetzelfde uitzien als muziekcd's en dezelfde diameter hebben, kun nen ze tot 26 keer meer gegevens bevatten. Een DVD heeft een maximale opslagcapaciteit van 17 gigabyte, wat genoeg is voor acht uur film of tot negen parallelle vi- deosporen. Deze D VD-eigenschap stelt filmproducenten in staat om scenes vanuit verschillend stand- punten op te nemen en op een schijf op te slaan. De kijker kan dan zelf kiezen vanuit welke hoek hij of zij de scene wil bekijken. Die functie wordt op de afstandsbedie ning van de multimedia Zafira aan- geduid met 'Angle'. Een DVD biedt ook plaats voor tot 32 onder titels zodat de film met begeleiden- de informatie of dialogen in ver schillende talen afgespeeld kan worden. Op de schijf is er zelfs plaats voor acht verschillende soundtracks zodat filmsc&nes in verschillende talen kunnen worden afgespeeld. Chrysler introduceert onder de naam Challenger een gelimiteerde versie van de PT Cruiser. Tegen een beperkte meerprijs beschikt dit model over een extra uitgebreide standaarduitrusting. Het consu- mentenvoordeel kan oplopen tot 1.190 euro. De PT Cruiser Challenger is er in vier uitvoeringen; Classic, Tou ring, Limited en Limited Automaat Autostick. De speciale uitrusting varieert per model, met extra's als een radio/cd-speler, ABS-remsys- teem, roofrack, schuifdak en extra getint glas. Alle modellen zijn voorzien van antracietkleurige bumpers. Voor de PT Cruiser Challenger is een apart kleureng- amma samengesteld, zodat geko- zen kan worden uit de kleuren Bright Silver, Patriot Blue en Black. De automaatversie is bo- vendien leverbaar in Inferno Red. De PT Cruiser Challenger is uitge- rust met de bekende 2.0 liter vier cilinder benzinemotor die met 104 kW/141 pk bij 5700 tpm en een maximum koppel van 188 Nm bij 4150 tpm borg staat voor uitste- kende rijprestaties. Deze motor kan gekoppeld worden aan een soepel schakelende vijfversnel- lingsbak of een viertrapsautomaat met Autostick. De Chrysler-dealers hebben de be- schikking over maximaal 365 exemplaren van de diverse Chal- lenger-versies, die worden ver- kocht zolang de voorraad strekt. De PT Cruiser Challenger is lever baar vanaf 21.925 euro. Mitsubishi heeft de succesvolle Space Star vernieuwd en verfijnd. Dankzij een flink gewijzigd front oogt de bij NedCar in Bom ge- bouwde MPV sportief en voor- naam. Ook in het interieur zijn tal- rijke veranderingen doorgevoerd. De veiligheidsuitrusting is uitge- breid. Bovendien zijn twee moto ren aan het gamma toegevoegd: een krachtige versie van de Di-D common-rail dieselmotor en een nieuwd ,8-liter-benzinemotor. De vemieuwde Space Star staat op scherp voor het volgende succes volle tijdperk. De voorzijde trekt direct de aandacht door het nieuwe design. Bumper, grille, motorkap, zijschermen en koplampen vormen een opvallend strak geheel. Bij alle uitvoeringen is de bumper in de kleur van de carrosserie gespoten en zijn de bumperranden voorzien van stoere, zwarte beschermstrips. Ook aan de achterzijde is de auto kenmerkend anders. Bijzonder stijlvol gevormde achterlichten met ronde elementen sluiten aan bij de huidige trend op dit gebied. Op de Space Star zijn ook de nieu we verchroomde merkemblemen aangebracht, zoals die eerder al op de Carisma te zien waren. Het inte rieur ademt een modeme sfeer door de nieuwe bekledingsmateri- alen en kleurencombinaties. Nieuw zijn het vierspaaks stuur- wiel, de middenconsole met een glad oppervlak en de console met de bekerhouders tussen de voor- stoelen. Met de introductie van de Space Star in 1998 creeerde Mitsubishi eigenlijk een nieuw segment. De Space Star heeft destijds de brug geslagen tussen MPV en hatch back, in feite een cross-over voor- dat deze term gemeengoed werd. Tevens is deze bij NedCar in Bom gebouwde auto de pionier wanneer het gaat om de zogenaamde 'hoge' auto. Nu is zowel de hoge bouw, als het multifunctionele karakter een bekend verschijnsel in het C- segment. De Mitsubishi Space Star biedt ruimschoots plaats aan vijf inzit tenden. Hij is opvallend ruim van binnen en blinkt uit door zijn hand- zame buitenafmetingen. Mitsubi shi spreekt al vanaf het begin van een ruimtewagen, gezinsauto en stationwagen ineen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 11